نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: همه چیز درباره شیمی درمانی

794
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1410
    تشکـر
    12
    تشکر شده 314 بار در 223 پست
    میزان امتیاز
    12

همه چیز درباره شیمی درمانی

شیمى درمانى بر روی نیمى از کسانى که به سرطان مبتلا شده‌اند، انجام مى‌گیرد و یکى از بهترین راه‌ها جهت معالجه‌ى این بیمارى به شمار مى‌رود.

این مقاله اطلاعات خوبى را در مورد شیمى درمانى، و پرسش‌هایى که باید قبل از موافقت با شیمى درمانى از پزشک معالج خود بپرسید، به شما ارائه مى‌کند.

سؤالاتى که باید از پزشک خود بپرسید، قبل از این که با شیمى درمانى موافقت کنید. بیشترین گزینه ى درمانى که براى بیماران سرطانى تجویز مىشود، شیمى درمانى مىباشد. با این وجود، کم و بیش، افرادى که تحت مداواى شیمى درمانى قرار مىگیرند، از بسیارى از چیزهایى که در این فرآیند اتفاق مىافتد، آگاه نیستند. اگر شما یا یکى از عزیزانتان در چنگال این بیمارى بى رحم گرفتار شدهاید، در این جا ما یک سرى سؤالاتى را مطرح مىکنیم، که شما قبل از موافقت با پروسهى شیمى درمانى، باید از پزشک معالج خود، سؤال کنید.

شیمى درمانى بر روی نیمى از کسانى که به سرطان مبتلا شده‌اند، انجام مى‌گیرد و یکى از بهترین راه‌ها جهت معالجه‌ى این بیمارى به شمار مى‌رود.
    تنها، آوردن خود کلمه‌ى سرطان براى ایجاد رعب و وحشت در دل افراد، کافى است. اگر بیمارى سرطان براى شما یا یکى از عزیزانتان تشخیص داده شود، ناگزیر هستید تا جایى که مى‌توانید، در رابطه با این بیمارى، اطلاعات کسب کنید. جزئیات مربوط به بیمارى، مقدار گستردگى و پیش روى بیمارى و البته مهم تر از همه، راه‌هاى درمان بیمارى.

بسته به نوع سرطان و مقدارى که سرطان پیش رفت کرده است، پزشک معالج شما، شیوه‌هاى مناسب درمان را به شما پیشنهاد مى‌دهد. هر گونه راه درمانى که پزشک معالج پیشنهاد کند، شما باید در رابطه با آن، اطلاعات کافى داشته باشید. پرسیدن پرسش‌هاى مناسب از پزشک معالج، شما را در دست یابى به این اطلاعات کمک مى‌کند و شما را براى نبردى که در پیش دارید، آماده‌تر مى‌کند. این مقاله اطلاعات خوبى را در مورد شیمى درمانى، و پرسش‌هایى که باید قبل از موافقت با شیمى درمانى از پزشک معالج خود بپرسید، به شما ارائه مى‌کند.
    شیمى درمانى رایج‌ترین شیوه‌ى معالجه‌ى سرطان مى‌باشد. این درمان، در بدن شما به دنبال سلول‌هاى سرطانى گشته و آن‌ها را نابود مى‌کند، با این کار، از پیش روى و سرایت آن به قسمت‌هاى دیگر بدن جلو گیرى مى‌کند.

شیوه‌ى درمانى مى‌تواند به صورت خوراکى، وریدى و یا از طریق تزریق بوده و کل این پروسه زیر نظر بیمارستان انجام مى‌گیرد. نوع سرطان و شدت آن، تعداد دفعات و فاصله‌ى زمانى ما بین هر بار شیمى درمانى و نیز نوع داروهایى که در طول شیمى درمانى استفاده مى‌شود را مشخص مى‌کند. در ذیل تعدادى از پرسش‌هایى که شما قبل از شروع شیمى درمانى باید بپرسید، آمده است.

پرسش‌هایى که قبل توافق جهت شیمى درمانى باید پرسیده شود

اهداف معالجه

• اگر ٦ تا ٨ هفته، هیچ مداوایى را انجام ندهم، سرطان من تا چه حدى پیش رفت خواهد کرد؟
    • اهداف جلسات شیمى درمانى براى سرطان من چیست؟
    • چقدر احتمال دارد که شیمى درمانى روى بیمارى من جواب دهد؟
    • بعد از شیمى درمانى، آیا من معالجه خواهم شد، بیمارى بهبودى پیدا خواهد کرد یا صرفاً از عوارض جانبى آن کاسته خواهد شد؟
    • از کجا مى‌توانیم بفهمیم که شیمى درمانى جواب داده است؟
    • براى انجام جلسات شیمى درمانى به کجا باید مراجعه کنم؟

گزینه‌هاى موجود دیگر جهت مداوا

• اگر شیمى درمانى جواب نداد، گزینه‌هاى دیگرى براى معالجه یا برخورد با سرطان وجود دارد؟
    • آیا من به معالجات دیگر از قبیل جراحى یا پرتو درمانى نیاز خواهم داشت؟ چه موقع و به چه علت؟
    • آیا باید آزمایشات پزشکى خاصى انجام دهم؟

آماده سازى جهت شیمى درمانى

• چگونه مى‌توانم خودم را براى جلسات شیمى درمانى آماده کنم؟
    • چه چیزهایى در شیوه‌ى زندگى خود را باید عوض کنم تا تأثیر دوره‌ى شیمى درمانى افزایش یابد؟
    • آیا باید تغییرى در مصرف غذاى روزانه انجام دهم؟
    • آیا قادر به ورزش کردن خواهم بود؟

هزینه هاى درمان

• هزینه‌ى دوره‌ى شیمى درمانى چه مقدار است، و آیا بیمه‌ى من هزینه‌ها را پوشش خواهد داد؟
    • چه کسى این معالجات را بر روى من انجام خواهد داد؟
    • اگر بیمه‌ی من یا بیمه‌ى عمر من هزینه‌هاى درمان را پوشش نمى‌دهند، آیا شرایط آسان‌ترى جهت پرداخت هزینه‌ها دارید؟

اثرات

• خطرات و عوارض جانبى گزینه‌ى شیمى درمانى بر روى من چه خواهد بود؟
    • بعد از هر دوره شیمى درمانى، انتظار چه چیزهایى را باید داشته باشم؟
    • احتمال بروز چه عوارض جانبى بر روى من، در اثر شیمى درمانى وجود دارد؟
    • اگر دچار عوارض جانبى شدم، چه کارهایى باید انجام دهم؟
    • کدام عوارض جانبى را بدون معطلى باید به پزشک معالجم گزارش دهم؟

دوره ى درمان

• نام داروهایى که باید آن‌ها را مصرف کنم چیست؟
    • به چه علتى شما این ترکیب از داروها را براى شیمى درمانى من پیشنهاد مى‌دهید؟
    • از این داروها انتظار دارید چه کارى انجام دهند؟
    • چگونه داروها بدست من خواهد رسید؟
    • هر چند وقت یکبار باید این معالجات را انجام دهم؟
    • هر دوره چه مدت به طول مى‌انجامد؟
    • طول کل دوره‌ى درمان چه مدت خواهد بود؟

خطرات و اقدامات پیشگیرانه

• آیا هیچ رژیم غذایى خاصى وجود دارد که باید طبق آن رفتار کنم؟
    • آیا هیچ اقدامات پیش گیرانه‌اى وجود دارد که باید در حین دوره‌ى شیمى درمانى انجام دهم؟
    • خطرات احتمالى چه خواهد بود؟
    • گزینه‌هاى جای گزین من چه چیزهایى هستند؟
    • اگر من این معالجات را انجام ندهم، چه عواقبى در انتظار من خواهد بود؟
    • آیا به صورت هم زمان، مى‌توانم داروهاى دیگرى مصرف کنم؟
    • آیا مجاز به نوشیدن نوشیدنى‌هاى الکلى هستم؟
    • آیا دوره‌هاى شیمى درمانى بر کار یا فعالیت‌هاى روزانه‌ى من تأثیر خواهد گذاشت؟

سرویس‌هاى حمایتى

• آیا خدمات ویژه‌اى، هم چون فضاى پارکینگ ویژه یا تخفیف پارکینگ، براى بیمارانى که تحت دوره‌هاى شیمى درمانى هستند وجود دارد؟
    • چه خدمات حمایتى براى من وجود دارد؟ براى خانواده‌ى من چطور؟
    • اگر شرکت بیمه‌اى که من تحت پوشش آن هستم، درخواست نظر پزشک ثانویه جهت تأییدیه تشخیص سرطان کند، یا خودم این درخواست را داشته باشم، پیشنهاد مى‌کنید به چه کسى مراجعه کنم؟ به چه علت؟
    ممکن است سؤالات دیگرى نیز در ذهن شما به وجود آید، پزشک معالج شما با کمال میل به این پرسش‌ها پاسخ خواهد داد تا هیچ شک و شبهه‌اى در شما باقى نماند. اگر یک برنامه‌ى درمانى بر روى شما جواب نداد، شما مى‌توانید از پزشک معالج خود جواب بخواهید یا با او مخالفت کنید و با او موافق نباشید. بسیار مهم است که تصمیم شما بر پایه‌ى اطلاعات و دانسته‌هایتان باشد، نه بر اساس ترس و دلواپسى.

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست n00022622b.jpg  
    امضای ایشان
    این روزها
    خدا هم از حرفای تکراری من خسته است
    چه حس مشترکی داریم من و خدا ...
    او از حرفای تکراری من خسته است ...
    و من ...
    از تکرار غم انگیز روزهایم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)