صفحه 2 از 2 12
نمایش نتایج: از 51 به 63 از 63

موضوع: کدام مهریه بهتر است عندالمطالبه یا عندالاستطاعه؟

20159
  1. بالا | پست 51

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16100
    تشکـر
    51
    تشکر شده 100 بار در 43 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : کدام مهریه بهتر است عندالمطالبه یا عندالاستطاعه؟

24 سالمه...

2. کاربران زیر از Hectorious بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 52

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

بامهریه 14تا سکه سراغ دارم
    سن بین 19-21ساله
    بچه شمال -مازندران

4. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 53

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16100
    تشکـر
    51
    میزان امتیاز
    9

میشه تشریف بیارد چت باکس... فکر کنم اونجا مناسبتر باشه

6. بالا | پست 54

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    میزان امتیاز
    17

من با گوشی میام چت باکس ندارم

7. بالا | پست 55

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16100
    تشکـر
    51
    میزان امتیاز
    9

خوب پس همینجا میپرسم... اگه دوست داشتید توی پیام خصوصی جواب بدید
    این خانمی که فرمودید حاضر هست برای زندگی بیاد کرج یا تهران؟ من ساکن کرجم و محل کارم تهرانه...

8. بالا | پست 56

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    میزان امتیاز
    17

گفتم ک باید بپرسم
    واینکه ی نفر نیست چندنفری میشناسم

9. بالا | پست 57

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

برا زندگی کس دیگه برنامه الکی نریزید
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

10. بالا | پست 58

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    میزان امتیاز
    17

منم گفتم باید ازشون بپرسم
    امااین را میدونم ک مهریه اشون برای ازدواج 14تا سکه اس
    بقیه اش دیگه باید با شناخت خودشون انجام بشه

11. بالا | پست 59

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13931
    تشکـر
    108
    تشکر شده 35 بار در 21 پست
    میزان امتیاز
    10

چه جالب.
    بسیار عالی.

12. بالا | پست 60

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    تشکر شده 3,828 بار در 1,232 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Hectorious نمایش پست ها
    خوب پس همینجا میپرسم... اگه دوست داشتید توی پیام خصوصی جواب بدید
    این خانمی که فرمودید حاضر هست برای زندگی بیاد کرج یا تهران؟ من ساکن کرجم و محل کارم تهرانه...

بهتر نیست تاپیکی با عنوان همسریابی ایجادشه؟!
    امضای ایشان

آموخته ام که:خدا عشقست و عشق تنهاخداست!
    آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

آموخته ام: اگر تاکنون به آنچه خواستم نرسیدم،خدا برایم بهترش را درنظر گرفته!

13. 3 کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 61

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46467
    تشکـر
    9
    تشکر شده 81 بار در 54 پست
    میزان امتیاز
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed021 نمایش پست ها
    مهریه ی من عندالمطالبه بوده اما شوهرم در سند ازدواج آن را عندالاستطاعه ثبت کرده است.
    مهین دو سال قبل ازدواج کرده و هنوز به خانه شوهر نرفته است او در دادخوستی که به دادگاه داده و مهریه اش را مطالبه کرده است شرح داده که مهریه ام 614 عدد سکه بهار آزادی است و خوانده (شوهرش) باید آن را پرداخت کند.
    در جلسه دادگاه مهرداد شوهر مهین در پاسخ به ادعای خواهان گفت:

مهریه ی من عندالمطالبه بوده اما شوهرم در سند ازدواج آن را عندالاستطاعه ثبت کرده است.
    مهین دو سال قبل ازدواج کرده و هنوز به خانه شوهر نرفته است او در دادخوستی که به دادگاه داده و مهریه اش را مطالبه کرده است شرح داده که مهریه ام 614 عدد سکه بهار آزادی است و خوانده (شوهرش) باید آن را پرداخت کند.
    آقای قاضی طبق سند رسمی ازدواج که مهریه در آن به طور رسمی و قانونی نوشته شده و جای هیچگونه شک و تردیدی در صحت و درستی آن نیست مهریه ی همسرم 614 عددسکه ی بهارآزادی است اما پرداخت آن عندالاستطاعه است و من هم در حال حاضر ندارم و هر وقت مال و ثروتی پیدا کردم و تمکن مالی داشتم ، چشمم کور همه اش را پرداخت خواهم کرد.
    مهین برای دادگاه توضیح داد که معنی این اصطلاحات و فرق بین عندالمطالبه و عندالاستطاعه را نمی دانسته هر چند سر سفره عقد به او گفته شد که مهریه عندالاستطاعه است ولی در آن زمان معنی آن را متوجه نشده و گمان کرده است مانند تمام مهریه های دیگر است که هر وقت زن بخواهد می تواند از شوهر طلب کند. اما هم اکنون فهمیده است که مهریه اش نقد و عندالمطالبه نیست و به این بستگی دارد که شوهرش چه وقت توانایی مالی پیدا کند و تا زمانی که تمکن مالی نداشته باشد مسوولیتی برای پرداخت مهریه ندارد. اگر وضع اینگونه باشد شوهرم هیچ وقت نخواهد توانست با میزان درآمد فعلی اش تمام مهریه مرا بدهد.
    قاضی خطاب به خواهان (مهین خانم) :
    شما در دادخواست خود عنوان داشته اید مهریه عندالمطالبه بوده ولی گویا با اصرارهمسرتان آن را آن را عندالاستطاعه قید کرده اند در این مورد دلیلی دارید؟
    خواهان پاسخ داد:
    حرف من این است که چرا مهریه ام مانند سایر دختران نباشد. الان به خاطر این قضیه از طرف فامیل و خانواده مورد سرزنش واقع شده ام که چرا مهریه ام عندالمطالبه نیست .همین موضوع منجر به اختلاف بین ما شده است من خیلی به ایشان اصرار کردم که آقا مهرداد اگر می خواهی زندگی مشترک مستحکم شود و من هم از شر سرکوفت های خانواد ه و دوست و آشنا خلاص شوم و دست از تحقیرم بردارند تو را به خدا بیا و مهریه ام را تبدیل به عندالمطالبه
    کن. اما ایشان زیر بار نمی روند و می گوید اگرمن این کار را بکنم و مهریه به اجرا گذاشته شود هر چه دارم از دست می دهد و حتی ممکن است به زندان هم بیفتم.
    مهرداد که دنبال فرصتی برای حرف زدن می گشت با اجازه رییس دادگاه گفت:
    این شرط را خود شما و خانواده اتان قبول کرده اید و قبل از ازدواج هم در مورد من وضعیت مالی ام هر نوع بررسی و تحقیقی که لازم بوده انجام داده اید و کاملاً اطلاع داشتید که من غیر از حقوق کارمندی و یک ماشین پراید قسطی چیز دیگری ندارم . ازهمه مهمتر این که مهریه مورد توافق دو خانواده 114 سکه بود، اما با اصرار و سماجت بیش از حد مادر شما که می گفتند ما جلو فامیل آبرو داریم و شما 614سکه بنویسید بعدا آن را کم می کنیم ، مهریه ی فعلی نوشته شد و الان نزدیک به دو سال از ازدواج ما می گذرد و شما نه تنها به تعهد خود عمل نکردید و مهریه را به 114 سکه ی مورد توافق بر نگرداندید بلکه ادعا می کنید که با اصرار من مهریه عندالاستطاعه قید شده و می خواهید دادگاه را مجاب کنید که مهریه اتان عندالمطالبه بوده است.
    داگاه پس از استماع اظهارات زن و شوهر و بررسی دقیق اختلاف و دعوای طرفین رای خود را در باره موضوع مورد اختلاف صادر کرد.
    حکم دادگاه
    با توجه به اینکه مهریه خواهان عندالاستطاعه بوده و دراین فرض اثبات تمکن مالی و توانایی مالی مرد بر عهده خواهان یعنی زن می باشد و زن نتوانست دلایل کافی و کاملی به دادگاه ارایه نماید که ثابت کند مرد قادر به پرداخت مهریه همسرش می باشد بنابراین ادعای زن ار طرف دادگاه مردود شناخته شد.
    البته در حکم دادگاه تذکر داده شده هر زمانی که مرد تمکن مالی پیدا کند زن با ارایه ی دلایل کافی و اثبات دارایی مرد می تواند دوباره برای وصول مهریه اقدام کند .
    آیا مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در عمل با یکدیگر تفاوتی دارند؟
    از نظر حقوقدانان این دو اصطلاح با یکدیگر متفاوتند و هر کدام دارای آثار مخصوص به خود است وقتی مهریه عندالمطالبه باشد به محض وقوع عقد ازدواج زن می تواند مهریه را درخواست کند و مرد طبق سند رسمی ازدواج مکلف به پرداخت تمام مهریه است و به هر دلیلی که مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد و بخواهد به صورت تقسیطی پرداخت نماید اثبات این موضوع که او توان مالی ندارد و نمی تواند مهریه را نقداً بدهد با مرد است و زن نیازی ندارد که در دادگاه ثابت کند،مرد از تمکن مالی لازم برای پرداخت مهریه برخوردار است.
    اما در مهریه عندالاستطاعه اگر زن تقاضای مهریه نماید ،این تکلیف بر عهده اوست که ثابت کند مرد از دارایی و اموال کافی جهت پرداخت مهریه برخوردار است، و بر عکس مرد در اینجا نیازی ندارد که برای دادگاه دلیل بیاورد که قادر به پرداخت مهریه نمی باشد. در این نوع مهریه این امتیاز برای مرد در نظر گرفته شده تا زن نتواند تحت هر شرایطی و هر زمانی که اراده کند با توسل به مهریه او را تحت فشار قرار دهد.
    مهریه ی عندالمطالبه بهتر است
    برای جلوگیری ازبروز اشکالات متعددی که در مطالبه مهریه عندالاستطاعه وجود دارد توصیه می شود زوجین به همان روش قبلی یعنی مهریه عندالمطالبه پایبند باشند . مهریه عندالاستطاعه عملا به حقوق مالی زن لطمه وارد کرده و هیچ تضمینی برای وصول آن وجود ندارد . چون مقدمه وصول مهریه عندالاستطاعه اثبات دارایی و تمکن مالی مرد میباشد ممکن است این تمکن هیچگاه پیدا نشود و یا مرد اموال و دارایی های خود را به نزدیکان و بستگان خود انتقال دهد تا زن را از دسترسی به آن محروم کند . در عمل و به تجربه ثابت شده است مهریه به شرط استطاعت موجب سردر گمی محاکم و صدور احکام متعارض شده و از همه مهمتر اینکه حقوق زن را به خطر انداخته و باعث سواستفاده برخی از مردان نیز شده است.
    حالا نیز هیچ اتفاقی نیفتاده است و شما هم چیزی را از دست نداده اید تفاوتش این است که شوهرتان زمانی که داشت پرداخت می کند این که منطقی است و عاقلانه است . اگر ندارد که بسیار خوب ندارد و اگر هم دارد اقدام کنید و حتماً و الزاماً از او بستانید و او هم ملزم به پرداخت به شماست .

15. بالا | پست 62

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46467
    تشکـر
    9
    میزان امتیاز
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed021 نمایش پست ها

آقای قاضی طبق سند رسمی ازدواج که مهریه در آن به طور رسمی و قانونی نوشته شده و جای هیچگونه شک و تردیدی در صحت و درستی آن نیست مهریه ی همسرم 614 عددسکه ی بهارآزادی است اما پرداخت آن عندالاستطاعه است و من هم در حال حاضر ندارم و هر وقت مال و ثروتی پیدا کردم و تمکن مالی داشتم ، چشمم کور همه اش را پرداخت خواهم کرد.
    مهین برای دادگاه توضیح داد که معنی این اصطلاحات و فرق بین عندالمطالبه و عندالاستطاعه را نمی دانسته هر چند سر سفره عقد به او گفته شد که مهریه عندالاستطاعه است ولی در آن زمان معنی آن را متوجه نشده و گمان کرده است مانند تمام مهریه های دیگر است که هر وقت زن بخواهد می تواند از شوهر طلب کند. اما هم اکنون فهمیده است که مهریه اش نقد و عندالمطالبه نیست و به این بستگی دارد که شوهرش چه وقت توانایی مالی پیدا کند و تا زمانی که تمکن مالی نداشته باشد مسوولیتی برای پرداخت مهریه ندارد. اگر وضع اینگونه باشد شوهرم هیچ وقت نخواهد توانست با میزان درآمد فعلی اش تمام مهریه مرا بدهد.
    قاضی خطاب به خواهان (مهین خانم) :
    شما در دادخواست خود عنوان داشته اید مهریه عندالمطالبه بوده ولی گویا با اصرارهمسرتان آن را آن را عندالاستطاعه قید کرده اند در این مورد دلیلی دارید؟
    خواهان پاسخ داد:
    حرف من این است که چرا مهریه ام مانند سایر دختران نباشد. الان به خاطر این قضیه از طرف فامیل و خانواده مورد سرزنش واقع شده ام که چرا مهریه ام عندالمطالبه نیست .همین موضوع منجر به اختلاف بین ما شده است من خیلی به ایشان اصرار کردم که آقا مهرداد اگر می خواهی زندگی مشترک مستحکم شود و من هم از شر سرکوفت های خانواد ه و دوست و آشنا خلاص شوم و دست از تحقیرم بردارند تو را به خدا بیا و مهریه ام را تبدیل به عندالمطالبه
    کن. اما ایشان زیر بار نمی روند و می گوید اگرمن این کار را بکنم و مهریه به اجرا گذاشته شود هر چه دارم از دست می دهد و حتی ممکن است به زندان هم بیفتم.
    مهرداد که دنبال فرصتی برای حرف زدن می گشت با اجازه رییس دادگاه گفت:
    این شرط را خود شما و خانواده اتان قبول کرده اید و قبل از ازدواج هم در مورد من وضعیت مالی ام هر نوع بررسی و تحقیقی که لازم بوده انجام داده اید و کاملاً اطلاع داشتید که من غیر از حقوق کارمندی و یک ماشین پراید قسطی چیز دیگری ندارم . ازهمه مهمتر این که مهریه مورد توافق دو خانواده 114 سکه بود، اما با اصرار و سماجت بیش از حد مادر شما که می گفتند ما جلو فامیل آبرو داریم و شما 614سکه بنویسید بعدا آن را کم می کنیم ، مهریه ی فعلی نوشته شد و الان نزدیک به دو سال از ازدواج ما می گذرد و شما نه تنها به تعهد خود عمل نکردید و مهریه را به 114 سکه ی مورد توافق بر نگرداندید بلکه ادعا می کنید که با اصرار من مهریه عندالاستطاعه قید شده و می خواهید دادگاه را مجاب کنید که مهریه اتان عندالمطالبه بوده است.
    داگاه پس از استماع اظهارات زن و شوهر و بررسی دقیق اختلاف و دعوای طرفین رای خود را در باره موضوع مورد اختلاف صادر کرد.
    حکم دادگاه
    با توجه به اینکه مهریه خواهان عندالاستطاعه بوده و دراین فرض اثبات تمکن مالی و توانایی مالی مرد بر عهده خواهان یعنی زن می باشد و زن نتوانست دلایل کافی و کاملی به دادگاه ارایه نماید که ثابت کند مرد قادر به پرداخت مهریه همسرش می باشد بنابراین ادعای زن ار طرف دادگاه مردود شناخته شد.
    البته در حکم دادگاه تذکر داده شده هر زمانی که مرد تمکن مالی پیدا کند زن با ارایه ی دلایل کافی و اثبات دارایی مرد می تواند دوباره برای وصول مهریه اقدام کند .
    آیا مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در عمل با یکدیگر تفاوتی دارند؟
    از نظر حقوقدانان این دو اصطلاح با یکدیگر متفاوتند و هر کدام دارای آثار مخصوص به خود است وقتی مهریه عندالمطالبه باشد به محض وقوع عقد ازدواج زن می تواند مهریه را درخواست کند و مرد طبق سند رسمی ازدواج مکلف به پرداخت تمام مهریه است و به هر دلیلی که مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد و بخواهد به صورت تقسیطی پرداخت نماید اثبات این موضوع که او توان مالی ندارد و نمی تواند مهریه را نقداً بدهد با مرد است و زن نیازی ندارد که در دادگاه ثابت کند،مرد از تمکن مالی لازم برای پرداخت مهریه برخوردار است.
    اما در مهریه عندالاستطاعه اگر زن تقاضای مهریه نماید ،این تکلیف بر عهده اوست که ثابت کند مرد از دارایی و اموال کافی جهت پرداخت مهریه برخوردار است، و بر عکس مرد در اینجا نیازی ندارد که برای دادگاه دلیل بیاورد که قادر به پرداخت مهریه نمی باشد. در این نوع مهریه این امتیاز برای مرد در نظر گرفته شده تا زن نتواند تحت هر شرایطی و هر زمانی که اراده کند با توسل به مهریه او را تحت فشار قرار دهد.
    مهریه ی عندالمطالبه بهتر است
    برای جلوگیری ازبروز اشکالات متعددی که در مطالبه مهریه عندالاستطاعه وجود دارد توصیه می شود زوجین به همان روش قبلی یعنی مهریه عندالمطالبه پایبند باشند . مهریه عندالاستطاعه عملا به حقوق مالی زن لطمه وارد کرده و هیچ تضمینی برای وصول آن وجود ندارد . چون مقدمه وصول مهریه عندالاستطاعه اثبات دارایی و تمکن مالی مرد میباشد ممکن است این تمکن هیچگاه پیدا نشود و یا مرد اموال و دارایی های خود را به نزدیکان و بستگان خود انتقال دهد تا زن را از دسترسی به آن محروم کند . در عمل و به تجربه ثابت شده است مهریه به شرط استطاعت موجب سردر گمی محاکم و صدور احکام متعارض شده و از همه مهمتر اینکه حقوق زن را به خطر انداخته و باعث سواستفاده برخی از مردان نیز شده است.
    دوست گرامی سوال جنابعالی معادل این سوال است « زندان بهتر است یا زندگی » ؟

قضاوت با خودتان

16. بالا | پست 63

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46467
    تشکـر
    9
    میزان امتیاز
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط Bita moein نمایش پست ها
    خب در بحث قانونی فرقی نمیکنن

عندالمطالبه یعنی باید هر وقت طلب کرد پرداخت بشه

و بعد پسر دادخواست میده که من توان پرداخت دفعی رو ندارم و براساس نظر شهود دادگاه مهریه رو قسط بندی میکنه

ولی در بحث استطاعت خود پسر از روز اول گفته که توان پرداخت رو ندارم پس باید براساس قسط اونو پرداخت میکرده

پس میبینید که عندالاستطاعه دلیلی برای پرداخت نکردن نمیشه و در ضمن یک مرحله هم از عندالمطالبه جلوتره

دوست گرامی دقت نمایید در هر دو عنوان مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه اصل بر پرداخت مهریه به زوجه است .

هدف از ابلاغ شرط پرداخت مهریه با عنوان عندالاستطاعه کاهش زندانیان محکومین محکومیت های مالی مهریه است که البته این هم اجماع تمام علماست .

چه بسا بسیاری از زندگی های مشترکی که به خاطر همین مهریه های امروزی از مسیرشان منحرف و در نهایت برای همیشه متلاشی گردید .

زندگی مشترکی که به خاطر مهریه ، آقا در زندان به سر می برد و خانم هم در بلاتکلیفی که خودش رقم زده هر روز را شب می کند آیا این کارکرد ازدواج است ؟؟؟

خداوند متعال در قرآن کریم «آرامش» را از کارکرد های اصلی و مهم ازدواج معرفی می نماید :

« وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا » و از جمله نشانه هاى او این است که براى شما از جنس خودتان همسرانى آفرید تا در کنارشان آرامش یابید . روم21

کجاست این آرامش ؟

مهریه عند المطالبه ای که امروزه آرامش را از وجود خانواده ها گرفته و در نهایت باعث تباهی زندگی مشترک می شود !
    ویرایش توسط وکیل حقوقی : 11-25-2021 در ساعت 12:10 AM

صفحه 2 از 2 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)