مشاور
تبلیغات مشاور

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 62

موضوع: از احتضار تا عالم قبر

1. Top | #1

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    خوشبتختی یعنی فقط عشق به خدا ...
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    تشکر شده 9,149 بار در 3,049 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

از احتضار تا عالم قبر

متاسفانه در دنیایی زندگی میکنیم که یاد مرگ و زندگی پس از آن کم رنگ شده . یک صدم آنچه درباره ی غریزه ی جنسی یا هوش صحبت می شود از مرگ صحبت نمیشود.

به بچه ها نگوییم ، در کتابها ننویسیم ،در فیلم ها نیاوریم، قبرستانها را دور از شهر بردیم و آنها را به شکل پارک وفضای سبز درآوردیم تا به جای عبرت و تذکر مایه ی تفریح و تفرج باشد و خاطری مکدر نشود.

وقتی کسی مرد او را تشییع نمیکنیم و آرام وبیصدا در ماشین گذاشته و تا دم قبرش میبریم. در مراسم خاکسپاری حتما باید عکاس و فیلمبردار هم حضور داشته باشند تا این صحنه ی جدی و پند آموز هر چه بیشتر به فیلم تبدیل گردد و ژست ها کاملتر گردد.

دنیای ما دنیای وارونگی است:بسیاری از جدی ها شوخی و بازی و خیلی از شوخی ها هم جدی گرفته میشوند.

برای دیدن یک فیلم یا مسابقه فوتبال خیابانها خلوت میشود و ساعتها وقت صرف میشودو انقدر جدی گرفته میشود که حتی برخی از نتیجه ی این مسابقات هم حاضرن سکته و یا جان دهند ولی فرصتی برای شناخت زندگی ابدی شان و اهمیتی برای آمادگی پیدا کردن نسبت به آن ندارند .

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

2. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. Top | #2

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : از احتضار تا عالم قبر

کیاست و زیرکی:

روایات ما یاد مرگ را نشانه ی کیاست و زیرکی و عقل شمرده و آنرا بسیار ستوده اند.
    گروهی از اصحاب خدمت پیامبر اکرم (ص) بودند. پیامبر(ص) از آنان پرسیدند: به نظر شما زیرکترین مردم کیست ؟
    اصحاب گفتند: خدا ورسولش بیشتر می دانند.حضرت (ص) فرمودند:
    زیرک ترین مردم کسی است که بیش از همه به یاد مرگ باشد و خود را سخت برای آن آماده کند.(بحارالانوارج 79/ ص 168)

امام باقر(ع) فرمودند: هنگامیکه امیرمومنان علی (ع) در کوفه بودند، پس از نماز عشا سه بار با صدای بلند، آن چنان که همه ی اهل مسجد میشنیدند چنین می فرمودند:
    ای مردم ! خدا شما را رحمت کند، آماده باشید و بارتان را ببندید که ندای الرحیل و بانگ کوچ بلند شده است. درنگ کردن در دنیا ، پس از آنکه ندای الرحیل داده شده است برای چیست؟ خداوند شمت را رحمت کند! بار ببندید و بهترین توشه که تقواست را با خود بردارید. بدانید که راه شما به سوی قیامت و گذر شما از پل صراط است.
    یعنی گردنه های سختی در پیش دارید و منازل هراسناکی که ناچارید از آن عبور کنید.(بحارالانوارج68/ص 263)

4. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. Top | #3

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

فرار از مرگ...

ممکنه در جمعی که سخن ازمرگ هست گفته بشه: زیاد از مرگ گفتن و به یاد اون بودن، ترس و افسردگی و دلمردگی میاره. چرا کاممونو با این حرفا تلخ کنیم؟
    باید به این دسته آدما گفت: با این وجود، اگر کسی چشمشو ببنده و به مرگ فکر نکنه ، آیا مرگ به سراغش نمیاد؟

به تعبییر حضرت امیر(ع) :" و الهرب منه موافاته " فرار از مرگ رسیدن به آن است.

قرآن نیز به این نکته تصریح دارد : " قل ان الموت الذی تفرون منه فانه ملاقیکم " بگو این مرگی که از آن فرار می کنید ، سرانجام با شما ملاقات خواهد کرد.

شخصی می گفت : اوایل که رانندگی یاد گرفته بودم خیلی زیاد می ترسیدم. یه بار یه تریلی جلوی ما حرکت می کرد که یه مرتبه زد روو ترمز . منم که هول شده بودم ، فرمونو رها کردم و دستامو جلوی صورتم گرفتم که نبینم چی میشه. خوب بعدش معلوم شد که چی شد .تصادف شد اونم چه تصادفی...
    یعنی با نگاه نکردن به واقعیت جلوی حادثه گرفته نشد. ندیدن و نخواستن مرگ مساوی با نمردن نیست بلکه مطمئنا مساوی با بد مردنه.
    مثل کسی که خداوند روو ندیده میگیره . آیا این موجب میشه نعوذبالله خداوند نباشه ؟یا اینکه تنها خودشو از برکات ذکر الهی محروم کرده و زندگی بدون انس و یاد اوکه زندگی تلخ و نوعی دلمردگیه روو انتخاب کرده؟

پس همون طور که نادیده گرفتن خدا تنها موجب بد زندگی کردنه نه حذف وجود خدا ، نادیده گرفتن مرگ هم فقط باعث بد مردن میشه نه نمردن.

6. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. Top | #4

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

برکات یاد مرگ

یکی از آثار یاد مرگ ، شادابی و نشاط و پیدایی صفای باطن و جلای قلب است. یعنی کسانی که به یاد مرگ هستند، از تاریکی و کدورت گناه در می آیند و انسانی زندگی میکنند و وجدان آرام و راحتی دارند.
    ممکن است آدمی چند صباحی به رگ بی خیالی بزند و غافل از آینده و دنیای پس از مرگ ،خوش باشد . اما این خوشی ، خوشی انسانی نیست بلکه از نوع بی دردی و بی عاریست که حیوانات دارند.
    اصولا این گونه اشخاص در عمق وجودشان خوش نیستند و در عین رفاه دچار دلمردگی ها و افسردگی ها و گاها خودکشی ها می شوند.
    عطار نیشابوری هم طبابت می کرد و هم عطاری داشت . می گویند : روزی فقیری نزد او آمد و از او چیزی خواست و او نداد، فقیر گفت: تو با این روحیه چطور جان به عزرائیل میدهی؟ عطار گفت: تو خودت چطور جان به عزرائیل می دهی؟ فقیر گفت: این طور و سرش را بر زمین گذاشت و مرد.
    عطار از این ماجرا درس بزرگ و ارزشمندی گرفت ، هنر انسانیت آن است که آنقدر بی تعلق باشی و آماده که با خواست خود بتوانی قالب تهی کنی و جان به جان آفرین تسلیم کنی.

8. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. Top | #5

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

برخورد با مساله ی مرگ

با مرگ سه گونه می توان برخورد کرد: برخورد مایوسانه و بد بینانه برخورد غافلانه و بی خیالی دیدگاه واقع بینانه

برخورد مایوسانه و بد بینانه:

انسان در این دیدگاه آخر زندگی را تاریکی و از بین رفتن می بیند. پیش خود میگوید: آخرش که چی ؟

ابوالعلاء معری شاعر نابینای مشهور عرب این گونه بود. شخصی بدبین و افسره بود که زندگی را در نهایت سختی و تلخی و سیاهی گذراند . نه لذتی برد، نه ازدواجی کرد، نه همسری و نه فرزندی و نه زندگی بسامانی داشت. در آخر عمر هم وصیت کرد تا روی سنگ قبرش بنویسند: این قبر محصول جنایت پدرم است که ازدواج کرد و من را بوجود آورد ، ولی من دیگر جنایت نکردم و دیگر ازدواج نکردم و فرزندی به جای نگذاشتم تا مثل خودم بدبختی بکشد.
    این چنین آدمی طرز فکرش این بوده که حالا که باید مرد ، پس از اول نباید به دنیا می آمدیم حالا هم که ناخواسته آمده ایم از همون اول باید خود را مرده فرض کنیم

برخورد غافلانه و بی خیالی:

برخورد دوم اینست که حالا که قرار است بعد از چند صباحی بمیریم، اصلا به مردن فکر نکنیم و همین چند روز دنیارو غنیمت بدونیم و بی خیال مرگ و یاد آن باشیم

از دی که گذشت هیچ از آن یاد مکن /فردا که نیامدست فریاد مکن/بر نامده و گذشته بنیاد مکن/حالی خوش باش و عمر برباد مکن( خیام)

دیدگاه واقع بینانه:

این موضع اغلب ،خاص دین و دینداران است .که نه چشمت را به روی واقعیت ببندی و بی خیال باشی تا مرگ غافلگیرت کند و نه مرگ را هیچی و پوچی تعبیر کنی و بد زندگی کنی. بلکه در دنیا باش ، زندگی هم بکن و از مواهب زندگی بهرمند شو ولی دو چیز را در نظر داشته باش:
    اولا : شان دنیا را فراموش نکن و به دنیا به اندازه ی دنیا بودنش توجه داشته باش نه بیشتر

ثانیا: دنیا مقصد نیست ، گذر گاه و مسافرخانه ای است که برای پرداختن به کار مهمتری چند روزی در آن اقامت داریم و بعد می گذاریم و می گذریم

10. Top | #6

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

مرگ ناگهانی

ممکنه کسی گمان کند که فکر مرگ وقبر و قیامت و دم از اینطور حرفها زدن مربوط به پیرهاست و ربطی به جوانها ندارد ، حالا هر وقت پیر شدیم یک فکری میکنیم.
    اولا کسی تضمین نکرده که حتما به پیری میرسیم.فرا رسیدن اجل و آمدن ملک الموت پیر و جوان ندارد و یکمرتبه و آنی می آید ،فکر میکنیم چون همه ی امور مادی و دنیوی تدریجی و زمانمند هستند مرگ هم باید تدریجی و با آثار و علائمی بیاید. فکر میکنیم مرگ هم ابتدا باید سر و صدایی بکند : یک مریضی، یک بیهوشی، یکی دوبار سکته، یا پیری و افتادگی تا آدمی باورش بشه که دیگه داره می آید.تا اون موقع هم توبه میکنیم و هم حلالیتی میطلبیم و جبران میکنیم . فعلا که خبری نیست. غافل از اینکه همین فکر و خیالها باعث میشود آدم غافلگیر شود.آنهایی که ناگهان مرگ سراغشان آمد شاید قبل از آن این چنین خیالاتی داشتند که ناگهان دیدند عالمشان عوض شده و به دیار دیگر رفته اند.

یاد مرگ در جوانی
    ثانیا به فرض اینکه شما ضمانتی هم داشته باشید که به پیری می رسید بازهم جوانترها بیشتر محتاج این هستند که یاد مرگ باشند که هم از همین جوانی فرصت ها را از دست ندهند و هم از برکات مرگ اندیشی استفاده کنند. در پیری که قوا تحلیل رفته و اراده ضعیف شده و صفات و عادات منفی و زشت بسیار عمیق و ریشه دار شده ، کار تغییر و ترک خصلت های منفی بسیار دشوار و محال می شود و فقط حسرت از دست رفتن فرصت ها باقی می ماند.
    روزی هارون الرشید به اطرافیان خود گفت: بگردید و شخصی را که خود مستقیما از پیامبر اسلام (ص) حدیثی شنیده نزد من بیاورید.میخواهم از او حدیثی بشنوم .بعد از کلی پرس و جو پیرمرد فرتوتی را پیدا کردندو او را در سبد و زنبیلی گذاشتند و نزد هارون آوردند. هارون خواسته اش را عنوان کرد و پیرمرد گفت: جناب هارون من هفت ساله که بودم به همراه پدرم نزد رسول خدا (ص) رفتم و از ایشان یک حدیث شنیدم و دیگر هم ایشان را زیارت نکردم. هارون خوشحال شد و گفت : آن کلام رسول الله (ص) چیست؟ پیرمرد گفت : حضرت فرمودند:
    انسان به مرور پیر می شود ولی دو صفت در او جوان می شود، حرص و آرزوهای طولانی
    هارون کیسه ای طلا به پیرمرد داد و ماموران پیرمرد را در سبد گذاشته و از آنجا خارج کردند. پیرمرد از ماموران خواست تا دوباره او را نزد هارون برگردانند وقتی او را نزد هارون آوردند پیرمرد گفت : جناب خلیفه میخواستم بدانم این سکه های طلا فقط برای همین یکبار بود یا جیره هر ماه من است هارون شروع به خندیدن کرد و گفت " صدق رسول الله " پیرمرد من گمان نمیکردم تو تا دم همین قصر زنده بمانی حالا تو حرص ماههای آینده را میزنی و آزروی آن را داری
    (بحارالانوارج70/ص 22)

11. Top | #7

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

آمادگی برای مرگ

امیرمومنان علی (ع) به فرزند جوانشان امام حسن (ع) توصیه های معروفی دارند:

فرزندم بدان که تو تنها برای آخرت آفریده شده ای، نه برای دنیا! و برای فنا آفریده شده ای نه بقا در اینجا! وبرای رفتن نه ماندن!و برای مردن نه زنده ماندن!(نهج البلاغه/نامه سی و یکم)
    تو در جایی هستی که باید از آنجا بروی و در دست مرگ هستی که هیچ کس نمی تواند از آن بگریزد، ناچار دست مرگ به همه خواهد رسید.
    بپرهیز از اینکه مرگ زمانی یه سراغت بیاید که تو در حال بدی باشی.
    به خودت میگفتی از آن گناه توبه میکنم که ناگهان مرگ بین تو و توبه فاصله انداخت و فرصتی نداد.
    فرزندم! بسیار ذکر مرگ کن و به یاد احوال پس از مرگ باش تا هنگامی که آمد مجهز و آماده باشی. مبادا ناگهان بیاید و مغلوبت کند. مبادا فریفته شوی وقتی میبینی دیگران حریصانه بر دنیا افتاده اند ( که بگویی مگر ما از آنها چه کم داریم؟)به غفلت بیفتی و همراه شوی.
    اهل دنیا سگ هایی هستند پارس کنان و زوزه کشان و درندگانی هستند که به جان هم افتاده اند و هر کدام دیگری را میدرد و آن یکی این را می خورد...
    (بحارالانوار ج74/ص 207)

اینها همه خطاب به یک جوان است که از همان ابتدا بداند چگونه و بر چه مبنایی باید زندگی کند
    آنکه با مرگ و یاد آن مانوس است علاوه بر آنکه خوب زندگی میکند خوب هم می میرد.

12. Top | #8

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

برخی از آثار یاد مرگ

جلوگیری از سرکشی نفس
    کوچک شمردن دنیا
    ترک معاصی و رذائل اخلاقی و ظلم به دیگران
    تحمل بلاها و مصیبت ها

جلوگیری از سرکشی های نفس:

مهمترین اثر یاد مرگ ، رام کردن نفس و جلوگیری از سرکشی ها و چموشی های آن است. یاد مرگ منیت های نفس را از بین می برد. امیر مومنان علی (ع) در نهج البلاغه ( نامه 31 ) می فرمایند:

" و ذلله بذکرالموت: با یاد مرگ نفس را خاضع و رام کن "

حضرت رسول (ص) نیز می فرمایند:
    اگر سه چیز در فرزند آدم نبود، هرگز چیزی سر او را به خضوع خم نمی کرد: بیماری، فقر،مرگ. همه ی اینها در اوست با این وجود همواره جست وخیز و سرکشی می کند. (بحارالانوار ج 5/ص316)

کوچک شمردن دنیا:

یکی دیگر از آثار یاد مرگ ، کوچک کردن دنیا در چشم انسان و بزرگ کردن خود انسان از دنیاست. کسی که می داند تمام دنیا در مقابل آخرت چیزی نیست ، هم مدتش محدود و اندک است و قابل مقایسه با ابدیت نیست و هم خوشی ها و لذت هایش در برابر لذتهای آ خرت ناچیز است ، دیگر دنیا برایش هدف نمی شود . خداوند در قرآن فرموده استتوبه/38)

آیا به جای آخرت به زندگی دنیا دلخوش کرده اید؟ متاع زندگی دنیا در مقابل آخرت ناچیز است.

و رسول خدا (ص) چه زیبا ناچیز بودن دنیا را در بیان خود تمثیل فرموده اند:
    دنیا در برابر آخرت مانند این است که یکی از شماها انگشتانش را در دریا فرو برد باید ببیند چه چیز برمی گردد.
    یعنی:
    دنیا در مقایسه با آخرت مانند رطوبتی است که هنگام فرو بردن انگشت در دریا و بیرون آوردن آن ، در انگشت انسان باقی میماند . نسبا به آخرت مثل این رطوبت سرانگشت به دریاست.

ترک معاصی و رذائل اخلاقی و ظلم به دیگران:

یکی دیگر از آثار مهم و سازنده ی یاد مرگ ایجاد انگیزه ی جدی برای ترک گناهان است ، به ویژه گناهانی که به شکل عادت درآمده است و دوری از آنها انگیزه و اراده ی بسیار قوی می خواهد. برطرف کردن صفات و خصلتهای زشت ، مثل حسادت وتکبر و ریا و بخل و امثال اینها از وجود انسان نیز از آثار مهم یاد مرگ است.
    من وقتی بدانم تمام اعمال و اخلاقم مجسم میگردد و پس از مرگ مهمان سفره ی خودم هست و دست پخت دنیای خودم را جلوی خودم می گذارند و می گویند: (ذق) بچش ! قطعا مراقبت بیشتری خواهم کرد .

بهشت وجهنم و لذتها و عذابهای آن ها را از جای دیگری نمی آورند بلکه ما با خود میبریم . عقرب و مار و مور قبر حاصل اعمال ماست. همان نیشی که با حرف ها و طعنه ها و کنایه هایمان بر کسی زدیم و او را سوزاندیم ، همان مار و عقرب قبر ما می شود.

تحمل بلاها و مصیبت ها:
    یکی دیگر از آثار یاد مرگ ، زیاد شدن تحمل در برابر مصائب و گرفتاری هاست. وقتی بدانیم در این دنیا کسی نمی ماند و همه رفتنی و شکستنی هستند ، با از دست رفتن کسی ، یا از بین رفتن مالی و مقامی خود را نمی بازیم و نمی شکنیم.
    بزرگی می فرمود:وقتی یک شی ء گرانبها از شما می شکند : دو گونه میتوان آن را تعبیر کرد:
    یکی اینکه شکست ، دیگر اینکه شکستنی بود.این جمله دوم است که انسان را راحت می کند
    وقتی بدانی قرار نیست چیزی در دنیا بماند راحتر از دنیا و تعلقاتش دل میکنی و تحمل بلا نیز آسانتر می گردد.
    امیرمومنان علی (ع) میفرمایند:
    بسیار به یاد مرگ و روزی که از قبرهای خود بیرون می شوید و در پیشگاه خدای عزوجل می ایستید باشید،
    که یاد مرگ مصیبتها را بر شما آسان می سازد.
    ( بحارالانوار ج6/ص 132)
    لذا اباعبدالله الحسین (ع) در شب عاشورا وقتی خواستند حضرت زینب (س) را آماده ی بلاهای سنگین و کمر شکن کنند فرمودند:
    بی گمان همه ی اهل زمین می میرند و آسمانیان نیز نمی مانند .... جد و پدر و مادر و برادرم که از من بهتر بودند نیز از دنیا رفتند .(بحارالانوار ج45/ ص 2/الارشاد ج 2/ ص 94)

13. Top | #9

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

میرزا آقا علی شیرازی در قبر

شهید مطهری در کتاب (عدل الهی) از استادشان میرزا علی آقای شیرازی قضیه ی عبرت آموزی را نقل میکنند.
    در خواب دیدم مرگم فرا رسیده است،مردن را همانگونه که برایمان توصیف شده است در خواب یافتم. خویشتن را جدا از بدن می دیدم که بدن مرا به قبرستان برای دفن ،حمل می کردند.وقتی دفنم کردند و رفتند تنها و نگران بودم که چه به سر من خواهد آمد؟ ناگهان سگ سفیدی را دیدم که وارد قبر شد در همان حال حس کردم که این سگ تندخویی من است که تجسم یافته و به سراغ من آمده است. مضطرب شدم . در همین حال بود که حضرت سیدالشهدا (ع) تشریف آوردند و به من فرمودند: غصه نخور! من آن را از تو جدا میکنم.
    سیرتی کاندر وجودت غالب است
    هم بر آن تصویر حشرت واجب است
    آن که اینجا به کسی ظلم می کند ،قبر و قیامتش ظلمانی می گردد.رسول خدا(ص) می فرمایند: از ظلم بپرهيزيد که ظلم نزد خداوند همان تاریکی ها در روز قیامت است. (الخصال ج1/ص176/وسائل الشیعه ج9/ص42 )

ملا نصرالدین و نکیـر و منکر:

میگویند :ملانصرالدین شبی به قبرستان رفت و در قبری خوابید. اتفاقا از بیرون روستا چند نفری با اسب و استر می آمدند، وقتی نزدیک شدند و صدای پای اسبان شان آمد، ملانصرالدین گمان کرد ملائکه نکیـر و منکر دارند می آیند ناگهان بلند شد با بلند شدن او اسبها و استران ترسیدند و رم کردند و برخی صاحبانشان را بر زمین زدند؛هیاهویی بلند شد. وقتی فهمیدند ملانصرالدین این کار را کرده او را حسابی کتک زدند. ملانصرالدین خود را از دست آنها نجات داد و به خانه گریخت. همسرش که او را با لباس پاره و سر و دست زخمی دید پرسید:باز چه آتشی به پا کردی؟ ملا گفت : به قبرستان رفتم و در قبر خوابیدم ؛این بلاها به سرم آمد . همسرش گفت:خوب از عالم قبر چه خبر؟ ملا گفت : هیچ ،اگر قاطر کسی را رم ندهی با تو کاری ندارند!

14. Top | #10

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.09
    تشکـر
    17,837
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

علل ترس از مرگ
    جهالت
    تعلقات زیاد به دنیا
    گناه و ظلم

جهالت:

یکی از علل ترس از مرگ جهالت است؛وقتی انسان حقیقت مرگ را نمی داند چیست، از آن هراس دارد. شیخ صدوق (رحمته الله)نقل کرده است که امام هادی (ع) به عیادت یکی از اصحاب خود تشریف بردند که در بستر بیماری افتاده بود،دیدند آن مرد دارد گریه می کند و از ترس مرگ در جزع و فزع است. حضرت فرمودند :ای بنده ی خدا تو از مرگ می ترسی؛چون معنای مردن را نمی دانی
    (اعتقادات الامامیه ج1/ص56)
    بعد امام از او پرسیدند :اگر تمام بدنت را چرک و کثافت بگیرد و از این چرکها در رنج و آزار باشی ؛در عین حال زخم ها و بیماری هایی هم در بدن تو پیدا شود و بدانی اگر حمام بروی و شست و شویی کنی ؛از همه ی این چرکها و زخم ها و بیماری ها راحت میشوی. آیا دوست داری به حمام بروی یا خیر؟
    گفت:آقا جان معلوم است که دوست دارم بروم. حضرت فرمودند:مرگ برای مومن حکم همین حمام را دارد و تطهیر از آلودگیهاست . آنچه از گناهانی که بواسطه ی بلاها و بیماری های دنیا از بین نرفته و هنوز باقی است؛ بواسطه ی مرگ از بین می رود و پاکیزه میشوی.
    حضرت با آن مرد مقداری صحبت کردند و او دلش آرام گرفت و اضطرابش از بین رفت و پس از چند لحظه هم از دنیا رفت (بحارالانوار ج 6/ص 156/معانی الاخبار ص 290)
    شبیه همین روایت نیز از امام جواد نقل شده است که فرموده اند :
    مرگ مثل دارویی است که مقداری تلخی دارد. کودک که نمیداند از آن بدش می آید و فرار میکند ولی شخص بالغ و عاقل میداند چه خاصیتی در آن است
    (بحارالانوار ج6/ص 156)

تعلاقات زیاد به دنیا

گاه ترس از مرگ و کراهت از آن به خاطر تعلقات زیاد دنیوی است.
    اگرچسبی به کف دست چسبیده باشد که مویی ندارد ؛با کندن آن دردی حس نمی کنیم .ولی اگر همین چسب به پشت دست چسبیده باشد که موها به آن گره خورده باشند؛ کندنش سخت و درد آور می شود.
    دلی که صدها تعلق به دنیا دارد،کندنش از دنیا سخت است و از مرگ بدش می آید به خاطر اینست که او را از محبوب و تعلقاتش جدا میکند.
    شخصی از رسول الله (ص) پرسید :چرا از مرگ میترسیم؟ رسول خدا فرمودند : آیا مال و ثروت داری؟گفت :بله
    آیا آنرا در راه خدا داده ای؟
    گفت : نه
    حضرت فرمود: به همین علت می ترسی ؛وقتی جانت به مالت گره خورده باشد ،می ترسی از آن جدایت کنند.

گناه و ظلم
    گاه ترس انسان از مرگ به خاطر گناهان و ظلم هایی است که کرده است و میداند پس از مرگ باید جواب اعمالش را بدهد و چوب آنها را بخورد.
    امام حسن مجتبی (ع) دوستی داشتند که شوخ بود. چند مدتی بود که حضرت او را ندیده بودند. یک مرتبه خدمت حضرت رسید. حضرت فرمود : حالت چطور است؟ عرض کرد:
    یابن رسول‌الله روزگار خود را میگذرانم به خلاف آنچه که خدا میخواهد و به خلاف آنچه خودم میخواهم و به خلاف آنچه شیطان بخواهد. حضرت خندیدند و فرمودند:چطور ؟
    گفت:خداوند دوست دارد همیشه اطاعتش کنم و ابدا گناه و معصیتی نکنم،من اینطور نیستم. از طرفی شیطان هم میخواهد دائم معصیت خدا را کنم و ابدا اطاعت نکنم اینطور هم نیستم. خودم هم میخواهم هرگز نمیرم ؛خوب این هم نمیشود.
    در همین حال شخصی پرسید: یابن رسول‌الله چرا ما از مرگ خوشمان نمی آید و آن را دوست نداریم؟ حضرت فرمود:چون شما آخرتتان را خراب و دنیایتان را آباد کردید،مسلما بدتان می آید از آبادی به خرابه منتقل شوید . آنکه خار کشته است آن طرف هم خار برداشت میکند. (معانی الاخبار/باب نوادرالمعانی/ص390)

ترس مقدس:

مومن نباید از مرگ، ترس ناشی از جهالت و کم معرفتی و ضعف ایمان داشته باشد. بلکه یک ترس دیگری که ناشی از معرفت و ایمان است،در مومن وجود دارد که ترس مقدسی است و حتی اولیای الهی هم آن را داشته اند. این ترس از صفات مومن است و باید آنرا در کنار رجاء داشته باشد.
    مومن می ترسد چون آنقدر معرفت دارد که میداند پس از مرگ بر چه کسی وارد میشود. بر کسی وارد میشود که عظمت و ابهت بی نهایت دارد؛ورود بر چنین وجودی قطعا انسان را دچار خشیت و خوف می نماید.

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بازدید کنندگان با جستجو های زیر این صفحه را پیدا کرده اند

مشاوره, روانشناسی,مشاوره جنسی ,مشاوره کودک, مشاوره خانواده,روانشناس ,روانپزشک, مشاور خانواده

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

جستجوهای مرتبط در گوگل

احتضار قبل از مرگ,  از احتضار تا عالم قبر,  منظور از احتضار,  فیلم ایرانی,  فیلم فروشنده,  فیلم بادیگارد,  فیلم زایمان طبیعی,  فیلم لامپ,  فیلم عروسی,  فیلم خنده دار,  فیلم جدید گلشیفته فراهانی,  فیلم دانلود,  فیلم دانلود رایگان,  مرگ,  مرگ ماهی,  مرگ بر آمریکا,  مرگ فروشنده,  مرگ رفسنجانی,  مرگ هاشمی رفسنجانی,  مرگی,  مرگ خامنه ای,  مرگی کا علاج,  مرگة قرنابيط,  

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)