مشاور
تبلیغات مشاور

صفحه 4 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 81

موضوع: از احتضار تا عالم قبر

1. Top | #31

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    خوشبتختی یعنی فقط عشق به خدا ...
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    تشکر شده 9,247 بار در 3,107 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : از احتضار تا عالم قبر

قبض روح افراد در یک زمان

از این بیان پاسخ سؤال دیگري هم روشن میشود که چگونه عزرائیل میتواند موقع قبض روح هزاران نفر در شرق و غرب عالم حضور داشته باشد و چگونه عزرائیل براي قبض روح بالین همه میآید؟

جواب اینکه اولًا، او در این کار تنها نیست و لازم نیستبر بالین همه همان یک نفر بیاید. مأموران متعدد دارد.

ثانیاً، به فرض اینکه تنها عزرائیل مأمور قبض روح باشد، باز مشکلی نیست؛ چرا که اصل قبض روح و قابض هیچکدام مادي نیستند، بلکه قابض (عزرائیل) موجودي مجرد است. براي موجود مجرد دیگر این مکان و آن مکان ندارد. شمال و جنوب ندارد. این مَلک بزرگ همه جا حضور دارد و بر همه احاطه دارد. موجود مادي است که اگر اینجا باشد،جاي دیگري نیست، مجردات اینگونه نیستند.

از امام صادق(ع)دربارة ملک الموت سؤال شد که میگویند:تمامی این دنیا در مقابل او مانند یک کاسه ای که «یَمُدُّ یَدَه مِنهاحیث یشاء:به هر کجاي آن بخواهد، دستش را دراز میکند» حضرت فرمودند : بله، همینطور است » (الکافی ج3 ص256)

این تعبیرات کنایه از احاطۀ او به همۀ دنیا و مانع نبودن حجاب مکان براي این موجود مجرد است.

حدیث پیامبر با عزرائیل در معراج

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: شبی که مرا براي معراج بردند، ملکی را دیدم که به چپ و راست توجهی نداشت و فقط متوجه کار خودش بود. از جبرئیل پرسیدم: او کیست؟ گفت: ملک الموت است و مشغول قبض روح است.
    خواستم با او صحبتی کنم. نزدش رفتم و از او پرسیدم: آیا همۀانسانها را تو قبض روح میکنی؟ گفت: بله.چون ملائکۀ زیردست نیز به دستور او قبض میکنند. گفتم: همه جا حاضري؟ گفت: بله. همۀ عالم دنیا نزد من مثل سکه اي است در دست کسی که هر طرف بخواهد آن را میگرداند و آن را میبیند. (کنایه از احاطۀ او به همۀعالم.) بعد گفت: هیچ خانه اي در زمین نیست، مگر اینکه من روزی پنج مرتبه داخل آن خانه میشوم و سرکشی میکنم. وقتی یکی از آنها را قبض کردم، بقیه گریه میکنند. به آنها میگویم: بر او گریه نکیند، که من یکی پس از دیگري به سراغ شما میآیم تا جایی که کسی از شما باقی نمیماند. (بحارالانوارج18 ص322)

در روایتی دیگر آمده است که وقتی گریه و بیتابی میکنند، ملک الموت به آنها میگوید: عَلی مَن تَصرَخونَ وَ عَلی مَن تَبکُونَ؛ » به خدا سوگند، عمر او به پایان رسیده بود و تمام روزي اش از دنیا را دریافت کرده « بر چه کسی گریه میکنید و فریاد میکشید؟ پروردگارش او را فراخواند و او دعوت حق را اجابت کرد.
    « فَلیَبکِ الباکی عَلی نَفسِهِ » . اگر میخواهید بر خود گریه کنید که چنین روزي را شما هم در پیش دارید ؛وَ اِنَّ لِیَ فیکُم عَوداتٍ وَ عوداتٍ حَتّی لااَبقی فیکم اَحداً؛ من باز هم مکرر در میانتان میآیم و هیچ کدام شما باقی نخواهد ماند.(تفسیر نورالثقلین ج4ص225)

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

2. Top | #32

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

قبرو برزخ

پس از مرگ چه اتفاقی میافتد و ما را کجا میبرند؟

پس از توفّی و قبض روح نوبت به ورود به عالم قبر یا همان عالم برزخ میباشد که منزل سخت و ترسناکی است. به خصوص براي کسی که انس و آشنایی با آن طرف نداشته و آمادگیهاي لازم را کسب نکرده باشد. پیامبر اکرم (ص) فرمود:

إِنَ الْقَبْرَ أوَّلُ مَنَازِلِ الْآخِرَةِ فَإِنْ نَجَا مِنْهُ فَمَا بَعْدَه ایسَرُ وَ إِنْ لَمْ یَنْجُ مِنْهُ فَمَا بَعْدَهُ أشَدُّ مِنْه؛ قبر اولین منزل آخرت است. اگر کسی از آن نجات پیدا کرد، بعد از آن آسانتر است. ولی اگر نجات پیدا نکند، منازل بعد از آن دشوارتر است.(روضه الواعظین ج2 ص494/بحارالانوار ج6ص242)

خوب همین هم هست؛ چون اگر انسان در دنیا طوري زندگی کرده و پرونده ی عملش آن چنان است که در قبر راحت باشد، مسلّم در مراحل بعد هم خیلی سختی ندارد. ولی اگر از همین اول، کارش گیر باشد، بعدش کمتر نیست "سالی که نکوست از بهارش پیداست"

در روایتی آمده است که مسلمانان داشتند جنازه اي را تشییع میکردند، آوردند در قبر گذاشتند. حضرت موسی بن جعفر(ع)حضورداشتند، فرمودند:

إِنَّ شَیئاً هَذَا آخِرُهُ لَحَقِیقٌ أنْ یُزْهَدَ فِی أوَّلِه وَ إِنَّ شَیئاً هَذَا أوَّلُهُ لَحَقِیقٌ أنْ یُخَافَ آخِرَه؛ چیزي که پایانش این است، شایسته است که انسان از آغاز به آن دلبسته نشود. و چیزي که آغازش چنین است، سزاوار است که از پایانش بیم داشت.(وسائل الشیعه ج16 ص15/بحارالانوار ج70 ص103)

دنیایی که آخرش به این ختم میشود که انسان را در یک حفرة کوچک با دست خالی و فقط یک کفن ساده جاي میدهند، از اول باید به آن دل نبندد. و آخرتی که در اولین منزلش عالم تنهایی و بی کسی است،سزاوار است که از آخرش ترسید. دیگر آنجا چه خبر؟!

گریۀ اولیاي خدا

به هر حال پس از قبض روح و سکرات و غمرات مرگ، منزل اول آخرت همین قبر است که اشک اولیاي خدا را هم درآورده
    است.

امام سجاد(ع)در دعاي ابوحمزه میفرماید:

فَمَا لِی لا أبْکی أبْکی لِخُرُوجِ نَفْسِی أبْکی لِظُلْمَۀِ قَبْرِی أبْکی لِضِیقِ لَحْدِي أبْکی لِسُؤالِ مُنْکرٍ وَ نَکیـر إِیاي؛
    براي چه گریه نکنم؟!
    گریه میکنم براي لحظۀ خروج روحم؟ میگریم براي تاریکی قبرم! کریه میکنم براي سختی و تنگی لحدم، گریه میکنم براي سؤال نکیـر و منکر!

در بحثهاي گذشته گفتیم: این ترسی که اولیاي خدا از آخرت و مراحل سخت آن داشتند، و براي آن اشک میریختند، گریه میکردند، آه میکشیدند، ترسی مقدس و ناشی از کمال معرفت و ایمان است. این بزرگواران با اینکه پاك بودند و اعمال خیر تمام زندگیشان را گرفته بود، ولی باز عمل خود را نمی دیدند و به حساب نمیآوردند. تکیه بر اعمال نداشتند و در مقابل عنایتها و لطفهاي بی اندازه ی خداوند همواره خجل بودند و خود را قاصر و مقصر میدانستند. همان که حافظ گفت:

چگونه سر زخجالت برآورم بر دوست //که خدمتی به سزا برنیامد از دستم

حال ما به محض اینکه چهار تا کار خوب میکنیم، فوري از خدا طلبکار میشویم که من این همه براي تو کار کردم. چرا دعاهایم را مستجاب نمیکنی، چرا فلان مشکل را دارم، چرا فلان درد را دارم؟ چراهاي بسیار دیگر. با اینکه عامل بسیاري از این مشکلات یا اشتباهات خودمان هستیم،یا برخی ظلمهاي اجتماعی که ربطی به خدا ندارد. ولی باز دیواري کوتاهتر از دیوار خدا گیر نمیآوریم.

بزرگی میفرمود: من دلم براي خدا میسوزد که مظلوم است.

پس اگراولیاي خدا از قبر و فشار قبر و سؤال قبر و حالاتی که در آنجا هست میترسند، از روي کمال معرفت و ایمانشان است.

3. Top | #33

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

ارتحال حضرت فاطمه بنت اسد

درروایت عجیبی درباره ی ارتحال فاطمه بنت اسد چنین آمده است: وقتی حضرت فاطمه بنت اسد مادر مکرمه و بزرگوار امیرالمؤمنین (ع) از دنیا رفتند، حضرت امیرالمؤمنین (ع) گریان نزد پیامبر اکرم (ص) آمدند. پیامبر(ص) پرسیدند: چه شده؟ امیرالمؤمنین (ع) فرمودند«! تَوَفَّتْ والِدَتی یا رَسُولَ الِله؛ یا رسول الله، مادرم از دنیا رفت » : حضرتپیامبر فرمود: بلکه مادر من از دنیا رفت؛ زیرا او بهتر از بچه هاي خودش به من توجه داشت. خودش گرسنه میماند و اول مرا سیر میکرد و همه گونه به من رسیدگی میکرد.
    بعد پیامبر برخاستند و لباسی از خود را دادند که جزئی از کفن مادر امیرالمؤمنین (ع) کنند. در هنگام تشییع جنازه هم با پاي برهنه، آهسته آهسته قدم میگذاشتند. در نماز آن بانوي بزرگوار هم هفتاد تکبیر گفتند. بعد هم پیش از گذاشتن فاطمه بنت اسد در قبر، خود پیامبر داخل قبر شدند و خوابیدند و سپس او را در قبر قرار دادند و تلقین شهادت کردند. بعد از آنکه خاك بر قبر میریختند،یکمرتبه دیدند پیامبر(ص) فرمودند:« ابْنُک ابْنُک ابْنُک لا جَعْفَرٌ وَ لا عَقِیلٌ ابْنُک ابْنُک عَلِی بْنُ أبِی طَالِب» پسرت، پسرت،پسرت. نه جعفر و نه عقیل. پسرت، پسرت، علی بن ابیطالب

وقتی مراسم تمام شد، اصحاب پیامبر گفتند: آقا، از شما چیزهایی در اینجا دیدیم که هرگز قبلًا ندیده بودیم. اینکه در تشییع با پاي برهنه و آهسته و آهسته قدم برمیداشتید.اینکه در نماز هفتاد تکبیر گفتید. در قبر او خوابیدید. لباستان را بر او پوشاندید. و در آخر «. اِبنُکَ اِبنُکَ لاجَعفَرُ وَ لاعقیلٌ »: هم فرمودید.

پیامبر(ص) فرمود: اینکه آهسته آهسته قدم برمیداشتم، براي کثرت ازدحام ملائکه بود.هفتاد تکبیر در نماز هم، به خاطرهفتاد صف ازملائکه بود که براي نماز او ایستاده بودند. اما اینکه در قبرش خوابیدم، چون روزي برایش از سختی فشار قبر میگفتم. او میگفت: « واضَعفاهُ؛ امان از ضعیفی » گفتم: اي مادر، غم مخور قبل از تو من بر جاي تو میخوابم تا تو از فشار قبر ایمن شوي. لذا درقبرش خوابیدم.

اما اینکه او را بر لباس خود کفن کردم، از این جهت بود که روزي براي او احوال قیامت را ذکر کردم که مردم عریان وارد محشر میشوند. آن بانوي محترم وقتی این را از من شنید، گفت: امان از شرمساري و خجالت آن روز! لذا او را به لباس خود پوشاندم که پوشیده محشور شود. و از خداوند خواستم تا کفنش نپوسد.

و اما اینکه به او گفتم: « ابنُکَ ابنُکَ لاجعفَرُ وَ لاعقیلٌ »: از این جهت بود که وقتی دو ملک براي سؤال قبر از او پرسیدند: ربّ تو کیست؟گفت: « الله ربی » وقتی پرسیدند :مَن نَبیُّکَ پیامبرت کیست ؟گفت: محمد(ص). وقتی پرسیدند: مَنْ وَلِیک وَ إِمَامُک ولی و امام توکیست؟ فَاسْتَحْیتْ أنْ تَقُولَ وَلَدِي؛ خجالت کشید بگوید پسرم .

فاطمه بنت اسد کسی است که قسیم الجنۀ والنارمحصول دامن پاك اوست، ولی باز چون منسوب به اوست، خجالت میکشد.من گفتم: بگو« ابنک علی » که خداوند چشمش را روشن کرد.

میبینید اولیاي خدا چقدر از قبر و حالات قبر و آخرت میترسیدند. و با این امور شوخی نداشتند.

همراه با میت پس از دفن

حتما شنیده اید که حضرت زهرا در وصیت خود به حضرت امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: وقتی من وفات کردم، پس از دفن بالاي سرم بنشین و برایم قرآن و دعا بسیار بخوان؛ چرا که آن ساعت ساعتی است که میت به انس گرفتن با زندگان محتاج است.به همین دلیل هم توصیه شده بازماندگان و نزدیکان میت پس از دفن او و پراکنده شدن مردم، میت را در قبر تنها نگذارند، بلکه او
    را تلقین کنند.

امام صادق(ع) فرمود: شایسته است بعد از برگشتن مردم از سر قبر، برخی اولیاي و نزدیکان میت آنجا بمانند و دستها را روي قبر گذاشته و با صداي بلند براي او تلقین بخوانند که اگر این کار را بکنند،دو ملک قبر (نکیـر و منکر) به هم میگویند: باید از اینجا رفت «. فَقَدْ لُقِّنَ حُجَّتَهُ؛ حجت او را تلقین کردند » (الکافی ج3 ص201)

بعد از این تلقین هم بنشینند مقداري قرآن بخوانند؛ سورةیس، سورة ملک، حمد و یازده مرتبه « قل هو الله »و هفت مرتبه « انا انزلناه » که همۀ اینها در تخفیف سختیها و انس میت مؤثر است.

متأسفانه گاه به این آداب توجه نمیشود و حتی به زور خویشان و نزدیکان میت را ازکنار قبر دور میکنند و میت را با هزاران وحشت و اضطراب در قبر تنها میگذارند. گویا او نیازي به ما ندارد. در حالی که فریاد آن میت بلند است، ولی گوشی براي شنیدن نیست.

آن لحظات اولیه، با اینکه روح تعلقش را از بدن کنده و از آن جدا شده، ولی به جهت شدت انسی که با این بدن خاکی داشته و با نا آشنا بودن با عالم جدید برزخی، چه بسا هنوز توجه به این بدن خاکی دارد و مثل گذشته خود را این بدن میداند. لذا برای اینکه کم کم انس با آن عالم پیدا کند و از این طرف کاملًا دل بکند، احتیاج به گذر زمان است. بنابراین، آن لحظات اولیه باید به او کمک داد.

از این رو در حدیث امام صادق(ع) و نیز در رساله هاي عملیه در آداب دفن آمده است که وقتی میت را به طرف قبر آوردید، او را ناگهان وارد قبر نکنید؛ چرا که قبر هول و وحشتهاي عظیمی دارد« فَإِنَّ لِلْقَبْرِ أهْوَالا عَظِیمَۀ» .

بنابراین، میت را نزدیک قبر بر زمین بگذارید و مقداري صبر کنید، سپس اندکی آن را جلو ببرید و باز بر زمین بگذارید و مقداري صبر کنید تا میت براي داخل شدن آماده شود. سپس براي بار سوم بلند کنید و او را کنار قبر بگذارید و در نهایت بار چهارم برداشته او را وارد قبر کنید

4. Top | #34

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

کلمۀ قبر که در این مباحث به شکلهاي مختلف مطرح میشود؛ وحشت قبر، شب اول قبر، سؤال قبر، فشار قبر، آیا همین قبرخاکی است یا چیز دیگري است؟

مراد از قبر در روایات

در اکثر روایات مراد از قبر همان برزخ است. پس از مرگ و کنار گذاشتن این جسم و بدن که دیگر با آن تا قیامت کاري ندارند، روح به بدن دیگري به نام بدن برزخی یا بدن مثالی تعلق میگیرد که مثل همین بدن است، ولی جرم و سنگینی ندارد؛ شبیه عالم خواب. البته باز هزاران بار قويتر از عالم خواب و متکامل تر از آن است. باید رفت و دید. این تشبیه و تمثیل کافی نیست.

در عالم برزخ درك و فهم و لذت و عذاب و خوردن و آشامیدن هست، البته با همان بدن مثالی. از امام صادق(ع)پرسیدند: روح انسان پس از مردن به کجا میرود؟ حضرت فرمودند: ارواح مؤمنین در اطاق هایی در بهشت به سر میبرند و از خوردنیهاي آن میخورند و از آشامیدنیهاي آن می آشامند. به زیارت یکدیگر میروند و از احوال هم جویا میشوندمیشوند. ارواح کفّار هم در جایگاههایی از آتش هستند و غذاها و نوشیدنیهایشان نیز عذاب است.(المحاسن ج1 ص178/ بحارالانوارج6 ص267)

اسم دیگر برزخ هم قبر است.

در چند روایت آمده است که وقتی از امام صادق (ع)پرسیدند برزخ چیست؟ فرمود: الْقَبْرُ مُنْذُ حِینِ مَوْتِهِ إِلَی یوْمِ الْقِیامَۀِ؛ برزخ همان قبر است از زمان مرگ تا قیامت.(الکافی ج3 ص243/بحارالانوارج6ص267)

پس مراد از فشار قبر، و سؤال قبر، وحشتهاي برزخ است، نه اینکه در این قبر خاکی فشار و سؤالی باشد. اصلًا پس از مرگ با این بدن و این قبر کاري ندارند.لذا کسانی که قبر خاکی ندارند، مثل آنها که در دریا غرق شده اند و همانجا مانده اند،یا مثل آنهایی که سوزانده شده اند و خاکسترشان را بر باد داده و یا در دریا ریخته اند، همه اینها با اینکه قبر خاکی ندارند، سؤال قبر و فشار و وحشت قبر دارند.

خداوند دربارة قوم نوح میفرمایند: ( سوره نوح آیه 25)

مِمَّا خَطیئاتِهِمْ أُغْرِقُوا فَأُدْخِلُوا ناراً؛ همگی به خاطر گناهانشان غرق شدند و در آتش دوزخ وارد گشتند.

چون گناه کردند غرق شدند و بلافاصله وارد آتش شدند. با اینکه قوم فرعون در دریا مردند و همانجا ماندند، ولی میفرماید: در اتش وارد شدند! پس این آتش در برزخ و عالم مثال بوده، نه در قبر خاکی. البته گاه در برخی روایات کلمۀ قبر به همان معناي خودش،یعنی همین حفرة خاکی به کار رفته است؛ مثلًا در روایتی آمده است که از امام کاظم(ع)پرسیدند: مؤمنی که از دنیا رفته، زائرین قبر خود را میشناسد؟ فرمود: بله، و بازائر قبرش انس میگیرد و از زیارت اومسرور میگردد، ولی هنگامی که زائر قصد رفتن میکند، صاحب قبر نگران میشود و با رفتن او در وحشت تنهایی قرار میگیرد.(الکافی ج3 ص 228/کامل الزیارات ص321)

معلوم است که مراد از قبر در زائر قبر، همین قبر خاکی در قبرستان که بدن در آن است، ولی به طور غالب و قریب به اتفاق روایات، مقصود از قبر همان عالم برزخ است؛همانطور که در گفتار قبل بیان شد.

5. Top | #35

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

براي وحشت قبر

شب اول قبر یا همان شب اول ورود به عالم برزخ، براي میت که تازه به عالم ناشناخته و نامأنوس وارد شده و هنوز انسش با عالم
    دنیا برقرار بوده، طبعاً بسیار سخت است، خصوصاً اگر خداي ناکرده چهرههاي وحشتناکی هم وارد قبرش شوند.

کم کردن وحشت قبر

در روایات ما به اموري اشاره شده که وحشت قبر را کم میکند و یا از بین میبرد که برخی از آنها مطرح میشود:

1/انس با خداوند
    2/صدقه و نماز شب اول قبر
    3/خواندن قرآن و دعا
    4/شهادت چهل نفر مؤمن به خوبی میت
    5/به تدریج نزدیک قبر بردن و آرام وارد قبر کردن میت
    6/صلوات بر پیامبر و آل طاهرینش
    7/رکوع را کامل و تمام انجام دادن
    8/از دنیا رفتن در شب و روز جمعه
    9/ولایت و محبت اهل بیت

6. Top | #36

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

صدقه و نماز شب اول قبر

مرحوم سید بن طاووس از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده که حضرت فرمودند: سختترین ساعتها براي میت شب اول قبر است. پس رحم کنید بر مردگان خود به صدقه و اگر نمیتوانید دو رکعت نماز بخوانید.این نماز همان نماز لیلۀالدفن است که در رکعت اول حمد و آیه الکرسی و در رکعت دوم حمد و ده مرتبه سوره قدر خوانده میشود و پس از آن میگوییم اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوَابَهَا إِلَی قَبْرِ فُلَان » :و نام میت را میبرند.

این نماز را معمولًا پس از نماز عشاءمیخوانند. در همین روایت آمده است که خداوند در همین ساعت هزار ملک را به قبر میت میفرستد و تا قیامت قبرش وسیع میگردد و خود نمازگزار هم به عدد مخلوقات اجر میبرد.

ملا فتحعلی سلطان آبادي و نماز لیله الدفن

مرحوم محدث نوري در کتاب دار السلام »از استادشان عارف بزرگ، ملافتحعلی سلطان آبادي، نقل کرده که میفرمود: برنامۀ من این بود که هرگاه میشنیدم یکی از دوستان اهلبیت از دنیا رفته است، در شب دفن او برایش دو رکعت نماز لیلۀالدفن
    میخواندم. چه او را میشناختم یا نمیشناختم. هیچ کس از این رسم من آگاه نبود. تا آنکه روزی یکی از دوستان مرا در راهی دید و گفت: دیشب فلان شخص را که به تازگی وفات کرده، در خواب دیدم و از آنچه بعد از مرگ بر او گذشته بود پرسیدم. گفت: من در سختی بودم تا آنکه عالم بزرگوار ملافتحعلی برایم دو رکعت نماز خواند و همان نماز من را نجات داد. خدا پدرش را رحمت کند! آن شخص پرسید: شما چه نمازي میخوانی؟ که من به ناچار عادتم را برایش گفتم.

3/خواندن قرآن و دعا

یکی از چیزهایی که فشار قبر را بر میدارد، خواندن قرآن براي میت است. چنان که در وصیت حضرت زهرا (س) هم آمده بود که : برایم قرآن بخوانید. خواندن قرآن به ویژه سورههاي یس و مُلک براي میت توصیه شده است.
    ونیز فرمودند:اگر کسی قبل از خواب سورة یس را بخواند، از سختی قبر در امان است و هم اگر بر قبر کسی بخواند، هراس او را میبرد.دعا و طلب رحمت و مغفرت براي میت نیز در تخفیف عذاب میت بسیار مؤثر است.

4/شهادت چهل نفر مؤمن به خوبی میت

از امام صادق (ع)روایت شده که حضرت فرمودند: اگر پس از وفات مؤمنی،چهل نفر از مؤمنین نزد جنازه ی او حاضر شوند و بگویند:

،« اللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیراً وَ أنْتَ أعْلَمُ بِهِ مِنَّا؛ خداوندا، ما جز خیر و خوبی از او نمیدانیم. و البته تو از ما به او داناتري »

خداوند متعال میفرماید: قَدْ أجَزْتُ شَهَادَاتِکم وَ غَفَرتُ لَهُ ما عَلِمتُ مِمّا لا تَعلَمُونَ؛ شهادت شما را پذیرفتم و آنچه را که من از او » «. میدانم و شما نمیدانید را بخشیدم. (من لا یحضره الفقیه ج1 ص165/ وسائل الشیعه ج3 ص2855)

5/به تدریج نزدیک قبر بردن و آرام وارد قبر کردن میت

چنان که پیش از این در آداب دفن گفته شد، اگر میت را به آرامی و به تدریج وارد قبر کنیم، این میتواند از هول و هراس او از قبر بکاهد و او را براي ورود به قبرآماده کند.

6/صلوات بر پیامبر و آل طاهرینش

یکی از آثار مهم صلوات بر پیامبر و آل او نورانیت قبر است.

پیامبر خدا(ص)فرمودند:

اَکثِروا الصَّلاةَ عَلَیَّ فَاِنَّ الصَّلاةَ عَلَیَّ نُورٌ فِی القَبرِ وَ نورٌ عَلَی الصِّراطِ و نَورٌ فِی الجَنَّۀِ؛ بر من فراوان صلوات بفرستید، که صلوات بر من نوري است در قبر و نوري است بر صراط نوري است در بهشت. (الدعوات ص216/بحارالانوار ج79 ص64)

7/رکوع را کامل و تمام انجام دادن

از دیگر عوامل که موجب میشود انسان به وحشت قبر مبتلا نشود، این است که در رکوع عجله نکند و آن را درست و با توجه انجام دهد.

امام باقر(ع)فرمود:

مَنْ أتَمَ رُکوعَهُ لَمْ تَدْخُلْهُ وَحْشَۀٌ فِی الْقَبْر ؛ هر کس رکوعش را کامل انجام دهد، وحشت قبر نخواهد داشت.(الکافی ج3 ص321/بحارالانوار ج82 ص107)

8/از دنیا رفتن در شب و روز جمعه

کسی که از ظهر پنج شنبه تا ظهر جمعه از دنیا برود، مورد لطف خداوند قرار گرفته و به احترام این ایام، عذاب قبر از او برداشته میشود.

چنانکه از پیامبر گرامی اسلام روایت شده است:

مَن ماتَ یَومَ الجُمُعۀ اَو لَیلَۀَ الجُمعَۀِ رُفِعَ عَنهُ عَذابُ القَبرِ؛ کسی که در روز جمعه و یا شب جمعه از دنیا برود، عذاب قبر از او برداشته میشود.(من لا یحضره الفقیه ج1 ص138/بحارالانوار ج6 ص230)

9/ولایت و محبت اهل بیت

محبت اهل بیت (ع) کیمایی است که در دنیا و آخرت از انسان دستگیري میکند و او را در شدائد و بحرانها نجات میبخشد و همه جا نافع است.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

حُبِّی وَ حُبُّ أهْلِ بَیتِی نَافِعٌ فِی سَبْعَۀِ مَوَاطِنَ أهْوَالُهُنَّ عَظِیمَۀٌ عِنْدَ الْوَفَاةِ وَ فِی الْقَبْرِ وَ عِنْدَ النُّشُورِ وَ عِنْدَ الْکتَابِ وَ عِنْدَ الْحِسَابِ وَ عِنْدَ الْمِیزَانِ وَ عِنْدَ الصِّرَاط؛ محبت من و محبت اهل بیتم در هفت جا که بس هولناك است سودمند است:
    در دم جان سپردن، و در قبر، و به هنگام رستاخیز، و در موقع دریافت نامۀ عمل، و در وقت حساب، و نزد میزان، و در گذشتن از صراط.(خصال ج2 ص361/ بحارالانوار ج27 ص158)

7. Top | #37

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

آیت الله حائري و زیارت امام رضا

حضرت آیت الله شیخ مرتضي حائري یزدي که عاشق امام رضا(ع)بود میفرمود: ما چهارده معصوم را در امام رضا خلاصه کرده ایم. ایشان زیاد به زیارت میرفت و باز میفرمود: هر کس در قیامت ذخیره اي دارد و ذخیرة من هم زیارت امام رضا(ع)است. حدود هفتاد بار به زیارت حضرت رفته بود. با مرحوم آیت الله مرعشی نجفی قراري گذاشته بودند که هر که از دنیا رفت، دیگري را از احوال آن طرف باخبر کند. آقاي حائري زودتر مرحوم میشود. آیت الله مرعشی او را در خواب میبیند و میپرسد: چه خبر؟ آقاي حائري میگوید: وقتی مُردم،دو ملک براي سؤال آمدند. خیلی ترسیدم. ناگهان از پشت سر صدایی شنیدم که میگفت: نترس نترس. با این صدا خوف من کم شد. با نزدیک شدن صاحب صدا، آن دو ملک رفتند و ترس من هم به کلی زائل شد. صاحب صدا که بسیار زیبا و نورانی بود، نزدیک آمد و فرمود: ترسیدي؟ گفتم: آقا تا به حال اینقدر نترسیده بودم. فرمود: دیگر با تو کاري ندارند. پرسیدم: شما کیستید؟ فرمود: این یک بار بازدید زیارت منبود،شصت و نه بار دیگر هم میآیم.
    فهمیدم امام رضا (ع)بودند که محبتشان از همین هنگام ورود به عالم برزخ شامل حالم شد.

8. Top | #38

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

شب اول قبر

شب اول قبر چیست؟ آیا آنجا اصلًا شب و روز هست؟ چرا اینقدر این شب سخت است؟ چه باید کرد؟

انس با عالم قبر

همانطور که قبلًا اشاره شد، اسم دیگر برزخ قبر است و مراد از قبر در عالم قبر، فشار قبر، وحشت قبر، سؤال قبر، شب اول قبر، برزخاست،نه این قبر خاکی. اصلًا با این بدن دنیوی تا قیامت کاري نیست.

در روایتی وقتی از امام صادق(ع)پرسیدند:
    برزخ چیست؟ فرمودند:الْقَبْرُ مُنْذُ حِینِ مَوْتِهِ إِلی یوْمِ الْقِیامَۀ ؛برزخ همان قبر است، از زمان مرگ میت تا قیامت.
    (بحارالانوار ج6 ص267)وقتی شخصی میمیرد، آن ساعات اولیه با اینکه روح از بدن جدا شده، ولی به جهت شدت انس و علاقه اي که به این بدن خاکی
    داشته و سالها با آن بوده و با عالم جدید برزخی هم آشنایی و انسی ندارد، هنوز چه بسا متحیر است و خود را مثل گذشته همان بدن
    میداند. لذا برای اینکه کم کم بفهمد عالم عوض شده و انس با آن عالم پیدا کند و از این طرف دل بکند، احتیاج به گذشت زمان
    است.
    در آن لحظات اولیه میبیند غسلش میدهند، تشییع میکنند و کاملًا حضور دارد و خود را این بدن میبیند. این هم ربطی به کافر یا
    مسلمانی میت ندارد. لذا در روایات آمده است: کسی که میت را غسل میدهد با مدارا و مهربانی غسل دهد،(وسائل الشیعه ج2 ص501) نه اینکه بدون رعایت
    حرمت و ادب با شتاب بدن را چپ و راست کند، به طوري که گویی تنه درخت است.چون روح هنوز با بدن انس دارد،اذیت
    میشود.

پیامبر اکرم (ص)در حدیثی فرمودند:« خداوند غضبناك میشود از اینکه با مؤمن ضعیف با مدارا و مهربانی رفتار نشود » (مسترک الوسائل ج2 ص174) چقدر بر این نکات در دستورات دینی ما توجه شده است.

در واقع در آن لحظات و ساعات اولیه پس از مرگ که هنوز میت نفهمیده چه شده است و عالم کاملًا عوض شده و دیگر با آن
    بدن دنیوي نیست و اصلًا او را نمیبینند، گفته شده: به او کمک دهید تا کمک م خود را بیابد.

9. Top | #39

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

آماده ساختن میت براي ورود به قبر

همانطور که در رساله هاي علمیه هم آمده است،در آداب دفن توصیه شده که میت را با شتاب و ناگهان وارد قبر نکنید،بلکه آهسته آهسته او را به سمت قبر ببرید.

امام صادق(ع)فرمودند: وقتی میت را به طرف قبر آوردید، او را ناگهان وارد قبر نکنید. "لاَنَّ لِلْقَبْرِ أهْوَالا "چرا که قبر هول و وحشتهاي عظیمی دارد» بلکه میت را نزدیک قبر بر زمین بگذار و مقداري صبر کن. سپس اندکی جلو ببر و باز بر زمین بگذارید ومقداري صبر کنید، تا میت براي داخل شدن آماده شود. سپس براي بار سوم او را بلند کنید و کنار قبر بگذارید و در نهایت بارچهارم برداشته او را وارد قبر کنید.(من لا یحضره الفقیه ج1 ص170)

با اینکه متوفی پس از مرگ زندگیاش در عالم برزخ است، نه در این حفره ی خاکی، ولی چون هنوز خود را نیافته و گمان میکند همین بدن است، لذا خود را میبیند که دارند در این حفره دفنش میکنند، از این جهت میترسد. از این رو فرموده اند: او را آهسته آهسته ببرید، موقع دفن زیارت عاشورا،یا قرآن بخوانید،یا ذکر صلوات بگویید. اینها هم کمکی هاي او هستند.

بعد هم در قبر او را با تکان دادن تلقینش کنند و او را که گیج و متحیر است و چه بسا نمیداند کیست، تفهیم اعتقادی نمایند که نترس و حواست را جمع کن. وقتی دو ملک براي سؤال میآیند، جواب بده« الله ربی »و«... محمد(ص) نبی .. »و تا آخر.

پس از دفن هم همانطور که گفته شد، نزدیکان و بازماندگان میت که صدایشان براي او آشناست، بمانند و مدتی قرآن بخوانند، به خصوص باز هم او را تلقین دیگري بکنند و خلاصه این موقع حساس که او نیاز دارد، تنهایش نگذارند.

حضرت زهرا به حضرت امیرالمؤمنین (ع) وصیت میکند که پس از دفن من بنشین بالاي سرم و برایم قرآن بخوان و دعا کن "فانها سَاعَۀٌ یَحْتَاجُ الْمَیتُ فِیهَا إِلَی أُنْسِ الْأحْیاء؛ چرا که آن زمان زمانی است که میت نیازمند انس با زندگان است »؛ (بحارالانوار ج79 ص27)وقتی کسی مثل حضرت زهرا این چنین میگوید، دیگر حساب بقیه معلوم است.

متأسفانه گاهی به زور خویشان و نزدیکان میت را از کنار قبر دور میکنند و میت را با هزاران وحشت و اضطراب در قبر تنها میگذارند. گویی او نیازي به ما ندارد، در حالی که فریادش بلند است و کمک میخواهد، ولی گوشی براي شنیدن نیست.

10. Top | #40

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.10
    تشکـر
    17,917
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    8

روز و شب در عالم برزخ

اما شب و روز برزخ؛ به خلاف قیامت که دیگر خورشید و ماه و شب و روز برچیده میشود، در برزخ که از جهاتی شبیه عالم دنیاست، شب و روز هست.

لذاخداوند دربارة فرعونیان میفرماید:

النَّارُ یُعْرَضُونَ عَلَیها غُدُ  وا وَ عَشِیا؛ صبح و شام آتش به آنها عرضه میشود.(سوره غافر آیه 46)

سخت ترین ساعات براي میت

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : «. سختترین ساعات بر میت شب اول قبر است » چون تاریکی و ترس از دیدن موجودات ناشناخته و عجیب برزخی از طرفی، تنهایی و جدا شدن از عالم دنیا که سالها با آن انس داشته، از طرف دیگر و وحشت از آیندة مبهم و نامعلوم از طرف سوم،همۀ این امور براي متوفی بسیار سخت و هراس میآورد. (زادالمعاد ص581)

لذا پیامبر اکرم (ص) فرمودند :با صدقه دادن به آنها رحم کنید. و اگر نتوانستید دست کم دو رکعت نماز بخوانید و به روح او هدیه کنید همچنین براي او نماز وحشت یا نماز شب اول قبر بخوانید که همۀ اینها در برزخ براي او نور و روشنایی و اموري مأنوس هستند.

و از همه مهمتر اینکه خودمان با خداوند در همینجا انس بگیریم که او « انیس من لا انیس له » است و با وجود او دیگر هیچوقت تنها نیستیم.

امام صادق (ع)در این مورد فرمودند: این مربوط به بزرخ است که فرموده صبح و شام و الا قیامت شب و روز ندارد. (بحارالانوار ج6 ص284/البرهان ج4 ص762)

صفحه 4 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بازدید کنندگان با جستجو های زیر این صفحه را پیدا کرده اند

بدبینی نابینای معره

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

جستجوهای مرتبط در گوگل

از احتضار تا عالم قبر,  منظور از احتضار,  آهنگ احتضار از گروه ورطه,  فیلم ایرانی,  فیلم فروشنده,  فیلم زایمان طبیعی,  فیلم سوپر2014,  فیلم پورنو,  فیلم عروسی,  فیلم داعش,  فیلم سوپرخارجی,  فیلم خنده دار,  فیلم های خنده دار,  مرگ رفسنجانی,  مرگ جان سینا,  مرگ فرزاد حسنی,  مرگ حمیرا,  مرگ پادشاه عربستان,  مرگ ملک عبدالله,  مرگ مهرداد اولادی,  مرگ میرحسین موسوی,  مرگ شعر,  مرگ مادر,  

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)