مشاور
تبلیغات مشاور

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 30

موضوع: دلیل حرام بودن خودکشی چیست؟

1. Top | #1

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    تنها مرگ است که راست میگوید
    شماره عضويت
    32015
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    3.95
    تشکـر
    13
    تشکر شده 175 بار در 140 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Gerye
    میزان امتیاز
    1

Question دلیل حرام بودن خودکشی چیست؟

با عرض درود خدمت بزرگواران.
    میخواستم بپرسم دلیل مجاز نبودن خودکشی در ادیان چیست؟(لطفا از پاسخ هایی همچون"چون خدا گفته یا چون تویه کتب مقدس نوشته خودداری کنید")
    چون دیگر فکر کنم کمتر کسی وجود داشته باشد که این مطالب را نداند.
    حال پرسش ها:
    1-خدا به چه علت این کار رو منع کرده؟ (یقینا دلیلی داشته دیگه این دلیل رو میخوام بدونم)
    2-به چه علت این کار گناهه؟(میدونیم اکثر اعمالی که در ادیان حرام شده خوب مضراتی داره(مثلا خوردن مشروب در دین اسلام , بعدها معلوم شد که مثلا مصرف زیادش باعث زوال عقل میشه...) و یا مثلا تجاوز به عنف چون باعث میشه به انسان دیگری ظلم بشه و یا دزدی و یا....
    حالا بحث خودکشی خوب شخص که به کسی آسیب نمیزنه و فقط خودش هست و خودش این مشکلش چیه؟
    و از طرفی هم انسان اختیار داره مثلا فرض کنید بنده یک شخص عاقل بالغ هستم و حالا به نتیجه ایی رسیدم که باید زندگیم رو تموم کنم چرا این کار باید اشتباه باشه؟
    باتشکر از حسن توجه شما.
    برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.
    تنها چیزی که از من دلجویی می‌کرد امید نیستی پس از مرگ بود. فکر زندگی دوباره مرا می‌ترسانید و خسته می‌کرد. من هنوز به این دنیایی که در آن زندگی می‌کردم انس نگرفته بودم، دنیای دیگر به چه درد من می‌خورد؟ حس می‌کردم که این دنیا برای من نبود، برای یک دسته آدمهای بیحیا، پررو، گدامنش، معلومات فروش چاروادار و چشم و دل گرسنه بود برای کسانی که به فراخور دنیا آفریده شده بودند و از زورمندان زمین و آسمان مثل سگ گرسنه جلو دکان قصابی که برای یک تکه لثه دم میجنبانید گدایی می‌کردند و تملق می‌گفتند.

2. کاربران زیر از Aamir2020 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. Top | #2

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    32417
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    8.11
    تشکـر
    609
    تشکر شده 1,192 بار در 632 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Bitafavot
    میزان امتیاز
    1

پاسخ : دلیل حرام بودن خودکشی چیست؟

افریننده شما خداست
    خدا مقدر کرده که شما بدنیا بیای
    و هروقت خودش صلاح بدونه زندگیتو میگیره
    مرگ و زندگی کاملا دست خداست و شما حقی تو دست بردن این دو موضوع ندارید

4. 2 کاربران زیر از حناء بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. Top | #3

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    25992
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    1.88
    تشکـر
    1,524
    تشکر شده 1,239 بار در 591 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    2

خودکشی یعنی اینکه شخص به خدا و لطف و رحتمش ایمان نداره
    مسافرکوچکی هستم در جستجوی ستاره ای که از آن من است

دل سپرده ام به رنگ آبی دریا

خاطراتم را ولی همه جا با خود خواهم برد

6. Top | #4

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    32015
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    3.95
    تشکـر
    13
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Gerye
    میزان امتیاز
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط khatereh807 نمایش پست ها
    سلام.من‌جواب محکم و طولانی برای شما آماده کردم که امیدوارم بعد از خوندنش تامل کنید و حساب کار دستتون بیاد....
    «وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى الْتَّهْلُكَةِ؛[بقره/۱۹۵] خود را به دست خود، به هلاكت نیفكنید».
    جهان هستی و تمام چیزهایی كه در آن آفریده شده، از خداست. بنابراین در ملك الهی تنها با اجازه مالك می‏توان تصرف نمود. انسان اجازه تصرف در جان خود بدون رضایت الهی را ندارد كه بدون رضایت الهی دست به خودكشی بزند و باعث نابودی خود بشود. این مانند آن است كه انسانی را بدون علت بكشد. خداوند حكیم انسان را آفرید تا در دنیا زندگی كند و در سایه پیروی از فرامین الهی و راهنمایی‏های پیامبران خدا به كمال رسیده و به نعمت‏های جاویدان دست یابد. رسول گرامی اسلام فرمود: «دنیا مزرعه و كشتگاه آخرت است»[۱]. كسی كه دست به خودكشی می‏زند و خود را نابود می‏كند، زمینه زندگی دنیا را از بین می‌‏برد و با تدبیر و حكمت الهی به مبارزه برمی‏‌خیزد، چرا كه خدا وی را آفرید، تا به طور طبیعی زندگی كند و به طور طبیعی (غیر از خودكشی) از دنیا برود. و او برخلاف این خواسته عمل نموده است.

زیان‏هایی كه در كشتن دیگران هست در خودكشی نیز وجود دارد از جمله:
    ۱. خودكشی نافرمانی و سرپیچی از دستور خدا است و كسی كه دستور خدا را نادیده انگارد و سرپیچی كند مستحق عذاب می‏گردد.
    ۲. خودكشی دلیل بر عدم ایمان و یاس و نا امید شدن از خدا می‏باشد و یاس و ناامیدی از خداوند از بزرگ‏ترین گناهان است كه گاهی در رتبه شرك و كفر قرار می گیرد.
    ۳. كسی كه دست به خودكشی زده همانند كسی كه دیگری را كشته، انسان و انسانیت در نظر او بی‏ارزش شده است. از این جهت بین خودكشی یا كشتن دیگران فرقی نیست و همان‏گونه كه هر كس دیگری را كشت، مستحق عقوبت و عذاب می‏گردد، انسانی كه خودكشی كرده نیز مستحق عقوبت و عذاب الهی می‏گردد و این با عدالت خدا هیچگونه منافاتی ندارد.
    ۴. در نظام‏های حقوقی جهان نیز اساسا خودكشی نوعی بزهكاری و جرم تلقی می‏شود، ازاین‏رو شخصی كه به خودكشی كننده در جهت انتحار كمك كند، شریك جرم شناخته شده و مجازات می‏شود و این فرع بر جرم بودن خودكشی است.
    در روايات نيز، موضوع خودکشي مطرح و به شدّت از آن نهي شده است که در اين جا به نمونه‌هايي از آن اشاره مي‌شود:
    حضرت رضا (ع) فرمود: «خداوند بدین خاطر قتل نفس را حرام نموده كه قتل نفس موجب از بین رفتن مردم و فاسد شدن تدبیر امور آنان می‏شود».[۲]
    عن ابي ولاّد الحنّاط قال‌: سمعت اباعبدالله‌، يقول‌: من قتل نفسه متعمّداً فهو في نار جهنم خالداً فيها؛ ابي ولاّد حنّاط مي‌گويد: از امام صادق‌شنيدم که فرمود: اگر کسي به طور عمد خود را بکشد، همواره در آتش جهنم خواهد بود.[۳]

انسان عاقل حتی در بدترین وضع، با جان خود معامله نمی كند و آن را به بازی نمی گیرد، بلكه با صبر و متانت و توكّل به خدا از چنین مهلكه ای می گریزد. نداشتن هدف، تضعیف پایه های اعتقادی،‌ناكامی و شكست در رسیدن به بعضی از خواسته ها، از دست دادن انگیزه، افسردگی بیش از حدّ و مزمن، نبود امید و توقعات بیش از حدّ از عوامل جدّی زمینه ساز برای خودكشی است. انسان های ضعیف النفس خودكشی را راه چاره می دانند. آیا میدانید كه بعد از خودكشی در پیشگاه خدا با گناهی بزرگ و غیر قابل بخشش حاضر و به عذابی بزرگ دچار می شوید و راه هر گونه بازگشت و جبران را به روی خود بسته خواهید دید؟ انسانی كه در دنیا است و دچار گناهی شده، همیشه فرصت توبه و جبران آن را دارد، اما انسانی كه دست به خود كشی زده، برای همیشه این فرصت را از خود سلب می‌كند.
    تقویت ایمان و باورهای دینی و مطالعه در مورد قیامت و معاد می تواند در جلوگیری از پوچ گرایی و تصمیم های غلط، مؤثر باشد. در زندگی هیچ گاه نباید از رحمت الهی نا امید شود و خود را در مقابل مشكلات زندگی ببازد و یا در آزمون الهی كه بیماری و سختی از آن جمله است، شكست خورده و نامید شود و با فریب شیطان دست به خودكشی زند. تنها راه خروج از بن بست و مشكلات زندگی، امید و توكل بر خدا، دعا و توسل و توبه است كه همه ناممكن ها را ممكن می كند و راه رهایی را به روی انسان می گشاید. بهترین شاهد هم زندگی بندگان مؤمن خدا است كه اگر چه مشكلات بسیار زیادی را متحمل شده اند، اما هیچ گاه مأیوس از خدا نشدند. به تجربه ثابت شده كه ایمان به مبدأ و معاد، سرمایه اصلی سعادت دو گیتی به شمار می رود كه اگر درست و منطقی برای آدمی پیدا شود راه پوچ گرایی و بیهوده انگاری كه پایه تصور شیطانی یأس و ناامیدی به شمار رفته و احیانا افتادن در دام خودكشی را به همراه دارد، برای همیشه از بین می رود و شكوفه های شفابخش و اطمینان آفرین در زندگی پدیدار می شود.
    امام علی (ع) می فرماید: «هرگاه سختی و گرفتاری به اوج و نهایت خود رسید، باز هم باید امید گشایش و پیروزی داشت.»[۴]
    اینها که همگی جنبه تهدید و ارعاب داشت, بنده گفتم دلیلش چیست...
    دقیقا مثل این میمونه که زتون بپرسن چرا خوردن مشروب حرامه شما بردااری آیات عزاب خوردنشو بیاری...
    شما نتیجه و عقوبت انجامش رو فرمودید نه دلیل.
    برای نمونه مثال هم زدم گفتم:"میدونیم اکثر اعمالی که در ادیان حرام شده خوب مضراتی داره(مثلا خوردن مشروب در دین اسلام , بعدها معلوم شد که مثلا مصرف زیادش باعث زوال عقل میشه...) و یا مثلا تجاوز به عنف چون باعث میشه به انسان دیگری ظلم بشه و یا دزدی و یا...."
    تنها چیزی که از من دلجویی می‌کرد امید نیستی پس از مرگ بود. فکر زندگی دوباره مرا می‌ترسانید و خسته می‌کرد. من هنوز به این دنیایی که در آن زندگی می‌کردم انس نگرفته بودم، دنیای دیگر به چه درد من می‌خورد؟ حس می‌کردم که این دنیا برای من نبود، برای یک دسته آدمهای بیحیا، پررو، گدامنش، معلومات فروش چاروادار و چشم و دل گرسنه بود برای کسانی که به فراخور دنیا آفریده شده بودند و از زورمندان زمین و آسمان مثل سگ گرسنه جلو دکان قصابی که برای یک تکه لثه دم میجنبانید گدایی می‌کردند و تملق می‌گفتند.

7. Top | #5

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    32015
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    3.95
    تشکـر
    13
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Gerye
    میزان امتیاز
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط حناء نمایش پست ها
    افریننده شما خداست
    خدا مقدر کرده که شما بدنیا بیای
    و هروقت خودش صلاح بدونه زندگیتو میگیره
    مرگ و زندگی کاملا دست خداست و شما حقی تو دست بردن این دو موضوع ندارید
    خوب عجلتا اگه همه چی دست خداست قربون دستش این همه بهشت و جهنم و اینا چیه پس گناهانی که ما هم میکنیم همشون دست خداست, یعنی خدا خواسته ما گناه کردیم

8. Top | #6

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    32015
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    3.95
    تشکـر
    13
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Gerye
    میزان امتیاز
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط eli2 نمایش پست ها
    خودکشی یعنی اینکه شخص به خدا و لطف و رحتمش ایمان نداره
    یعنی شما از ین زاویه منفی میدونید چون حرف خدا میره زیر سوال درسته؟ همون مشت آهنین...

9. Top | #7

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    32015
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    3.95
    تشکـر
    13
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Gerye
    میزان امتیاز
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Tarah نمایش پست ها
    خودکشی یعنی فرصت زندگی رو از خودت بگیری و برا همینه که به نظر من گناههه
    درود
    بانو خوب شخصی که تصمیم به خودکشی میگیره این فرصت رو نمیخواد زوره مگه...
    آش کشک خاله اس ینی؟

10. Top | #8

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    خدای من... این روزها بیشتر حواست به من باشد...میگویند بزرگترین شکست از دست دادن ایمان است...حواست باشد که من شکست نخورم... من هنوز هم تورا به نام قاضی الحاجات میخوانم... خدای خوب من...! برای دلم امن یجیب بخوان...!
    شماره عضويت
    31215
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    2.17
    تشکـر
    577
    تشکر شده 488 بار در 267 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    1

اولا اگه ما باور به وجود خدایی داریم که خالق ماست پس باید اینم باور کنیم که حیات و مرگمون هم دست اونه و نباید دخالتی توش داشته باشیم!

ثانیا کسی که خودکشی میکنه قطعا از خدا نااامید شده و ایمانی نداره؛

ناامیدی هم چیزیه که شیطان باعث ایجادش در انسان میشه٬ چیزیه که خدا منعش کرده برای انسان و گفته اکه از رحمت من ناامید بشی گناه کردی!

درواقع کسی که خودکشی میکنه دست میزاره تو دست شیطان و خودشو رها میکنه و میگه منو ببر هر جا که خواستی!

به نظر من خدا با حرام کردن خودکشی میخواد شدت اهمیت تمرد از شیطان رو نشون بده!

خودکشی حرامه چون اطاعت از شیطانه در حالی که ما باید مطیع پروردگارمون باشیم!

11. Top | #9

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    6159
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    ميانگين پست در روز
    13.54
    تشکـر
    9,897
    تشکر شده 12,716 بار در 6,454 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Badhal
    میزان امتیاز
    16

هرچیزی که باعث بشه جسمت به خطر بیافته حرام

🌱
    گاندی میگوید : بهترین و بدترین آدمها را در بین دینداران دیدم؛

بهترین آنها کسانی بودند که میخواستند خودشان به بهشت بروند و چقدر بی آلایش و پاک بودند، سرشان به کار خودشان بود، بی آزار بودند و بهترین مشوق من به دین بودند.

و بدترین آنها کسانی بودند که؛ میخواستند غیر از خودشان بقیه را هم به بهشت ببرند.
    چقدر وحشتناک بود برخورد با آنها ! تظاهر و ریا !!!
    خشونت و‌توحش در بین آنها موج میزد.

12. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. Top | #10

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    خدای من... این روزها بیشتر حواست به من باشد...میگویند بزرگترین شکست از دست دادن ایمان است...حواست باشد که من شکست نخورم... من هنوز هم تورا به نام قاضی الحاجات میخوانم... خدای خوب من...! برای دلم امن یجیب بخوان...!
    شماره عضويت
    31215
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    2.17
    تشکـر
    577
    تشکر شده 488 بار در 267 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    1

اما این که خودکشی به کسی آسیب نمیزنه و اینکه وقتی یه انسان سالم و بالغ فک میکنه بهتره نباشه پس اشکالش چیه؟!

به نظر من حتی اگه آسیبی به کسی نرسونه٬ آزاد بودن خودکشی کمترین آسیبش بیخیالی طی کردن در برابر مشکلات و دست از تلاش برداشتنه و به تدریج ضعیف شدن آدما و از هم پاشیدن زندگیاس!

اصلا آیا این دنیا جاییه که ما به راحتی به چیزایی که میخایم برسیم و اگه نرسیدیم بگیم اوکی پس من میرم و تموم!!!؟؟؟؟!!!

اصلا اونی که میخواد خودکشی کنه آیا اصلا این فرصتو به خودش داده آزمون و خطا کنه تا نتیجه رو ببینه؟
    آیا همه تلاششو کرده یا فقط خسته شده و حوصله ادامه دادن نداره؟

اگه خودکشی آزاد میبود هر کسی طبق معیارای خودش وقتی دچار مشکل میشد میگفت خوب دیگه الان خونه آخره و من باید بمیرم تا حالا شاید آدما منقرض شده بودن یا حداقل نصف بیشترشون مرده بودن!

بعدشم چیزی که قطعیه اینه که هیچ انسانی از سعادت یا سیاهی آیندش خبری نداره٬
    از کجا معلوم همونی که خودشو بدبخت ترین آدم روی زمین میدونه و فک میکنه مردن به نفعشه بعدا اتفاق خوبی تو زندگیش نیفته و زندگیش روز به روز بهتر نشه؟!

نمونه این مثالو کم ندیدیم!

زیاد بودن آدمایی که بدترین روزای زندگیشونو تحمل کردن و بعدها روزای قشنگی رو تجربه کردن!

به دلیل همین ناآگاهی از آینده و اون چیزی که به نفعمونه یا ضررمون٬ حتی عاقلترین و دانشمندترین آدمها هم نمیتونن تشخیص بدن که مردن به صلاحشونه یا زندگی کردن.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)