نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: چطور از کودکان عکاسی کنیم؟

1340
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28890
    تشکـر
    1
    تشکر شده 13 بار در 8 پست
    میزان امتیاز
    0

چطور از کودکان عکاسی کنیم؟

چطور از کودکانمان عکاسی کنیم؟ این سؤالیست که بارها از من پرسیده اند، در اینجا می خواهم چند نکته برای جواب این پرسش بیان کنم. من این نکات عکاسی کودک را در دو گروه دسته بندی کرده ام: تنظیمات دوربین – عکاسی

تنظیمات دوربین برای عکاسی کودک

اجازه بدهید با چند نکته در مورد چگونگی تنظیم دوربین برای عکاسی کودک شروع کنیم.

حالت تقدم دیافراگم (Aperture Priority) – در عکاسی کوچولو با تنظیم دوربینتان در حالت تقدم دیافراگم شروع کنید. انجام این کار به شما اجازه می دهد بر روی کنترل عمق میدان عکسهایتان احاطه داشته باشید، که این نقش مهمی در عکاسی بچه و پرتره بازی می نماید .
    دیافراگم – عدد دیافراگم را حدود ۵.۶ تنظیم بکنید (گرچه در عکاسی بچه می توانید دیافراگم های دیگر را نیز امتحان بکنید ). این کار باعث می شود که پس زمینه عکسهایتان محو شود (مگر اینکه کودنتان فاصله کمی با پس زمینه داشته باشند، مثلاً به دیوار تکیه داده باشند) ولی عمق میدان عکستان در میزانی باشد که کل صورت کوچولو واضح باشد.

ایزو – با توجه به اینکه در چه مکانی عکاسی می بکنید (محیط داخلی یا محیط باز) و اینکه میزان نور به چه اندازه است باید ایزو را تنظیم بکنید . در صورتی که نور کافی وجود داشته باشد اعداد ایزو کمتر بهتر هستند چنانچه در محیطی عکاسی می بکنید که نور کم است باعث می شود سرعت شاتر شما نماید شود میزان ایزو را بالا ببرید. ولی بهتر است از اعداد بالای تنظیم ایزو دوربینتان مصرف نکنید! در غیر این صورت با عکس همراه با نویز بیش از اندازه روبرو خواهید شد.

سرعت شاتر – در عکاسی کوچولو بایستی همـواره گوشه چشـم ی سریع شاتری که دوربین انتخاب می نماید داشته باشید. تلاش بکنید که آن را بر روی ۱/۲۰۰ ثانیه و یا سریعتر نگه دارید. چنانچه با تنظیم سرعت شاتر آسان نیستید و عکـس های شما بخاطر حرکت زود کودکانتان محو می شوند می توانید دوربینتان را در حالت عکاسی ورزشی قرار دهید.
    حالت فوکوس – فوکوس اتوماتیک دوربین را در حالت تک نقطه ای قرار دهید. امکان اینکه از فوکوس چند نقطه ای نیز در عکاسی بچه استفاده بکنید وجود دارد ولی من فکر می کنم ی که سوژه بچه هایی هستند که دائم در حال حرکت و گیم می باشند ، دانستن اینکه دوربین دقیقاً روی چه نقطه ای فوکوس خواهد کرد از واجبات است! (اما این نظر شخصی من است).

عکاسی با فلاش – توصیه می کنم از فلاش سر خود دوربین در عکاسی کودک مصرف نکنید. چنانچه فلاش جداگانه دارید و در محیط داخلی عکاسی می بکنید ، با چرخاندن سر فلاش به سمت دیوار یا سقف (اما اگر سفید رنگند!) و با استفاده از پخش کننده، نور را به صورت غیر مستقیم در بیاورید. در غیر این صورت سعی بکنید را در موقعیتی قرار دهید که در نور طبیعی عکاسی بکنید ، چنانچه بتوانید در نور طبیعی عکاسی بکنید دیگر لازم نیست نپرهزینه فلاش باشید، فقط چنانچه محل عکاسیتان زیر نور شدید آفتـاب است می توانید از فلاش به عنوان نور پر کننده استفاده بکنید .

لنز – وقت ی حرف از لنز در عکاسی بچه می شود رفیق دارم از چند منظر آن را تحلیل کنم.روش اول این است که از لنزی استفاده کنم که توانایی زوم داشته باشد. من عاشق عکاسی با لنز ۲۰۰-۷۰ هستم! چرا که به من اجازه می دهد از فاصله زیاد عکاسی کنم در عین حال هنوز قادر باشم کادرم را با سوژه پر کنم. به علاوه اینکه این لنز همچنین اینکه دیافراگم گیم دارد از تکنولوژی لرزشگیر هم بهره می برد.روش دیگر که بیشتر تفننی است عکاسی با لنزهای واید (زاویه دید باز) است. چنانچه با لنز واید به اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید می توانید عکس جالب آتليه کودک با پرسپکتیو اغراق شده خنده دار بگیرید.
    اینها نکاتی درباره دوربین و تجهیزات جهت استفاده خوب از تجهیزات در عکاسی کوچولو بود، مجوز بدهید به خود عکاسی بپردازیم!

عکاسی کودک

قبل از اینکه بحث را شروع کنم فکر کنم لازم است در ذهن داشته باشید، عکاسی کوچولو خیلی مهم است که کودکان تا میزان امکان با شما دوربینتان آسان باشند. برخي از عکسهایی که می گیرید را به بچه ها نشان دهید به آنها اجازه دهید از ویزور (منظره یاب) دوربینتان ببینند و حتی چند عکس زیبا بگیرند (چنانچه به میزان کافی بزرگ می باشند ). قبل از شروع عکاسی بچه زمانی را با سوژه سپری بکنید . تمام این موارد باعث می شود که کوچولو عکاسی آرام تر باشد هرچه این آرامش بیشتر باشد برای عکاسی شما خوب است.

مکان عکاسی – جایی که در آن عکاسی می بکنید بستگی زیاد ی به موقعیتتان دارد، ولی قبل از شروع عکاسی به دو یا سه صحنه فکر بکنید . اگر وقت کافی دارید در محل بیرونی (مثل پارک) هم محیط داخلی (مثلاً اتاق خواب یا بازی) عکاسی بکنید . بد نیست جایی هم پیدا بکنید که پس زمینه آسان ای داشته باشد (ترجیحاً رنگی) و چند عکس زیبا هم با حالت های مختلف آنجا بگیرید. در عکاسی کودک بهتر است جاهایی را پیدا بکنید که بچه ها رفیق داشته باشند و در فضا و حالت طبیعی سرخوشانه خود قرار گیرند. چنانچه می توانید به باغ وحش، ساحل یا محل های مشابه بروید.

عکاسی بدون اطلاع (candid) – سعی می کنم تا جایی که شاید از کودکان بدون اطلاع آنها عکس زیبا بگیرم. آنها به کاری که رفیق دارند مشغول باشند شما شروع به عکاسی بکنید ؛ این نحوه در عکاسی کوچولو نتیجه بسیار زیاد خوب ی می دهد! امکان دارد گاهي وقتها از آنها بخواهید دست از کار شان بکشند به دوربین نگاه کنند ولی به مرور تصاویر زیاد ی از آنها خواهید داشت که تنها مشغول بازی می باشند .

حالت دادن (posing) – بچه های بزرگتر به حالت های که شما می خواهید بیشتر عمل می کنند اما بچه های کوچکتر این صبر حوصله را ندارند که به حرفهای شما گوش کنند و نچسب ترین بی حالت ترین لبخند ممکن را در این موقعیت ها تحویلتان می دهند.
    از زاویه دید آنها نگاه بکنید – قد بچه ها اکثرا ً نصف شما یا کمتر است. در عکاسی کوچولو نتیجه عکـس گرفتن از زاویه دید بزرگتر ها و رو به پائین در اکثر موارد عکسی معمولی است. به زانو بنشینید، دوربینتان را با چشم انشان در یک سطح قرار دهید (حتی کمی پائینتر) و دکمه شاتر را فشا دهید. با اینکار عکسی صمیمانه تر خواهید داشت.

زاویه دید خود را تغییر دهید
    – بعضی وقتها اوقات با شکستن قانون قبلی در عکاسی کودک می توانید عکس جالب های بسیار زیاد خوب ی بگیرید. عکاسی از زوایای زیاد بالا یا خیلی پایین می تواند منجر به عکس زیبا های جالبی شود.

نزدیک شوید (زوم بکنید ) – اگر شما لنزی با فاصله کانونی نرمال دارید برای اینکه کوچولو کادر عکستان را پر نماید نیاز دارید که خیلی ی به وی نزدیک شوید. در این مواقع بد نیست گاهي وقتها چند قدمی به عقب بردارید (زوم لنز را کم بکنید ) تا از محیط فضای ی که کودک در آن است هم عکس زیبا بگیرید. اما این را هم مد نظر داشته باشید که والدین اکثرا ً رفیق دارند صورت بچه ها را در عکس جالب ببینند پس مطمئن شوید که کودکان به تصاویر حکمفرمایی می کنند نه محیط اطرافشان!

روی چشم ها فوکوس بکنید
    – در عکاسی بچه می بایست به چشم های کودکان توجه ویژه ای بکنید . اگر از فوکوس تک نقطه ای استفاده می بکنید چشم ها را به عنوان نقطه فوکوس انتخاب بکنید . زمان فوکوس نیاز چندانی به توجه به دیگر اعضای صورت نیست زیرا چشـم بیننده اکثرا ً سراغ چشـم های سوژه می رود.

پس زمینه (background) – می بایست دقت خیلی ی به پس زمینه عکسهایتان در عکاسی کودک داشته باشید. پس زمینه می تواند باعث ایجاد مفهومی مستقل از سوژه شود و اما می تواند باعث پرت شدن حواس بیننده بشود. پس قبل از شروع عکاسی تمام عوامل حواس پرتی را از پس زمینه حذف بکنید . حداقل یکی از لوکیشن های عکاسی را مکانی با حداقل جزئیات در پس زمینه گزینش بکنید . یکی از علایق شخصی من در آتليه عکاسی کودک این است که عکـس هایی از بچه ها در مقابل دیواری ساده یکدست (رنگی یا سفید) بگیرم. به عنوان یک راه حل می توانید به نحوی نور پردازی بکنید که پس زمینه در عکـس دیده نشود.

تصاویر انتزاعی بگیرید – در بین عکسهایتان چند عکـس مفرق هم بگیرید. به عنوان نمونه از کفشها، دست یا مژه هایشان عکـس بگیرید، یا طوری کادر بندی بکنید که فقط بخشی از سرشان در عکس جالب باشد. گرفتن این عکسها حسی شوخ طبعانه به مجموعه عکاسی بچه شما اضافه می نماید و اما باعث تنوع هم می شود.

لبـاس ها – توصیه من این است که لبـاس ی گزینش بکنید که بچه در آن راحت و نشانگر شخصیت او باشد. اگر لباس پلو خوری! به آنها بپوشانید که در آنها اصلاً هم آسان نیستند عکسها اکثرا ً ناراحت و شق و رق خواهند شد. توصیه دیگرم این است که در عکاسی بچه برخي رنگ های جیغ ولی یکدست نتیجه خوب ی خواهند داشت. اما چند دست اضافه نیز برای عوض کردن بین عکـس ها فکر بدی نیست.

متوالی عکس جالب بگیرید – برای حداقل سری ی از پروگرام دوربین را در حالت عکاسی متوالی (burst mode) قرار دهید. من بیشتر مواقع کل برنامـه عکاسی کودک را در این حالت عکاسی می کنم. در جایی که بچه ها محیط کافی برای حرکت و دویدن دارند (مثل پارک) عکاسی در این حالت بسیار زیاد کار راه انداز است. به دنبال مجموع ای از عکـس هایتان بگردید که می توان آنها را در کنار هم در چندین کادر کنار هم برای قاب چاپ کرد یا با پروگرام کنار هم فقط در یک کادر چید؛ مثل دویدن کودک، از سرسره پایین آمدن، بازی روی الاکلنگ، رقصیدن و یا دوچرخه سواری. اینها عکس جالب هایی رفیق داشتنی خواهند شد.

از افراد دیگر عکـس بگیرید – یک راه خوب برای غلبه بر اضطراب بچه در عکاسی بچه طراحی داستان سناریوئی است که باعث شود فرد دیگری به کادر شما اضافه شود. این شخص می تواند برادر یا خواهر، پدر یا مادر یا رفیق باشد. بودن شخص دوم در کادر نقطه توجه دیگری به عکـس اضافه می نماید باعث بپدیدار شدن جو دوست ها ه در عکس زیبا شده همچنین باعث پرت شدن حواس کودک از شما می شود و به آرام شدن تدریجی اش کمک می نماید .

تمام تلاش خود را بکنید که در برنامـه عکاسیتان به کودک خوش بگذرد – بعضی از عکس جالب هایی را که می گیرید به کودکان نشان دهید و از آنها بخواهید کارهای خنده آور بکنند، و خودتان هم تلاش بکنید که همين طور باشید. تمام اینها باعث ایجاد انرژی در عکـس هایتان می شود و به آرامش بچه ها یاری می نماید شما را قادر می سازد تا پارت ی از روح آنها را به تصویر بکشید. هر چقدر بیشتر خوش بگذرد تصاویر ناب تری نصیبتان خواهد شد.

منبع : digital photography school

2. کاربران زیر از SHEYDA69 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20203
    تشکـر
    429
    تشکر شده 847 بار در 477 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : چطور از کودکان عکاسی کنیم؟

خیلی جاااااالب بود
    امضای ایشان
    براي سرفه ي گلدان ها، گلي نمانده خودت گل باش...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)