نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: برخورد برادر با مادرخوانده

628
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19717
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

برخورد برادر با مادرخوانده

سلام من یک راهنمایی میخوام برای برادرم. ما یک خانواده 4 نفره هستیم دو تا برادر دارم و خودم که دختر هستم.مادرم بخاطر سرطان 7 سال پیش فوت کرد .من و برادرم خیلی به مادرم وابسته بودیم .بعد از فوت برادرم من همه کاره خونه شدم اون موقع من 25 سالم بود برادر بزرگترم 27 و برادر کوچیک ترم 20 سالش بود. الان خودمون یک سالی هست که برای پدرم رفتیم خواستگاری و براش زن گرفتیم. منتهی برادرم خیلی باهاش بد رفتاری میکنه و همش از غذا درست کردنش ایراد میگیره الان یه جوری شده که جواب سلام این خانم رو نمیده . خیلی بی احترامی میکنه بهش. اون خانم هم اصلا بهش حرفی نزده یا کاری نکرده که برتدرم بخواد اینکارهارو بکنه.ما هم نمیدونیم باهاش چکار کنیم. کلا برادر من یه ادمی هست که فقط دیگران باید در خدمتش باشند اگر اون چیزی که میخواد فراهم نشه هر جوری دوست داشته باشه رفتار میکنه .مثلا باهاش مشکل داریم که شب دیر میاد خونه همش از پدرم پول میخواد دایم با همدیگه سر این موضوع بحث داریم. نمی دونم چه کار باید بکنیم این رفتارش با خانم جدید حل بشه ؟ لطفا راهنمایی کنید ما چکار کنیم؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : برخورد برادر با مادرخوانده

نقل قول نوشته اصلی توسط گلایل نمایش پست ها
    سلام من یک راهنمایی میخوام برای برادرم. ما یک خانواده 4 نفره هستیم دو تا برادر دارم و خودم که دختر هستم.مادرم بخاطر سرطان 7 سال پیش فوت کرد .من و برادرم خیلی به مادرم وابسته بودیم .بعد از فوت برادرم من همه کاره خونه شدم اون موقع من 25 سالم بود برادر بزرگترم 27 و برادر کوچیک ترم 20 سالش بود. الان خودمون یک سالی هست که برای پدرم رفتیم خواستگاری و براش زن گرفتیم. منتهی برادرم خیلی باهاش بد رفتاری میکنه و همش از غذا درست کردنش ایراد میگیره الان یه جوری شده که جواب سلام این خانم رو نمیده . خیلی بی احترامی میکنه بهش. اون خانم هم اصلا بهش حرفی نزده یا کاری نکرده که برتدرم بخواد اینکارهارو بکنه.ما هم نمیدونیم باهاش چکار کنیم. کلا برادر من یه ادمی هست که فقط دیگران باید در خدمتش باشند اگر اون چیزی که میخواد فراهم نشه هر جوری دوست داشته باشه رفتار میکنه .مثلا باهاش مشکل داریم که شب دیر میاد خونه همش از پدرم پول میخواد دایم با همدیگه سر این موضوع بحث داریم. نمی دونم چه کار باید بکنیم این رفتارش با خانم جدید حل بشه ؟ لطفا راهنمایی کنید ما چکار کنیم؟

راستش نمیتونید انتظار داشته باشید رفتارش تغییر کنه ...

ایشون اگر بخواد نسبت به این موضوع که کسی رو جای مادرش میبینه رفتار کنه پس به نوعی داره انتقام گیری میکنه

اگر هم این روش و اخلاقش از گذشته باشه که بعید میدونم بتونید ایشون رو مجبور به تغییری در رفتارش کنید چون تا فردی نخواد تغییری رو قبول نمیکنه

و سن ایشون هم طوریه که نمیتونید مثل بچه ها چیزی رو بهش دیکته کنید

بهترین راه حل فقط صحبت کردنه ... و یا از دوستان نزدیکش بخوایت در این مورد باهاش حرف بزنن

ـ علائم و آثار لجاجت
    این صفت نابهنجار در شخصیت برخی از مردها و زن‌ها ابعاد گسترده‌ای دارد و به صور متنوعی در اشخاص مبتلا، بروز و ظهور می‌كند.
    برخی از علائم و آثار لجاجت عبارتند از:

الف. بدبینی و بی‌اعتمادی
    لج‌بازی با دیگران در صورت تكرار و تداوم، رفته‌رفته شخص مبتلا به‌سمت اختلال در نیروی شناخت سوق می‌دهد و در نهایت موجب بی‌اعتمادی او به دیگران می‌شود.

ب. پرخاشگری
    یكی از آثار قطعی و اجتناب‌ناپذیر لجاجت، رفتار خشن و توأم با پرخاشگری است؛ زیرا شخص لجوج نسبت به دیگران احساسات منفی دارد و پیوسته درصدد تلافی و تخلیه‌ی احساسات منفی خود است. ازاین‌رو ـ به شكل ناخودآگاه ـ در معرض پرخاشگری و تهاجم لفظی قرار می‌گیرد.

پ. كاهش ابهت و احترام
    لجاجت با دیگران كم‌كم شخصیت فرد لجوج را تنزل می‌دهد و سست می‌كند و در نتیجه ابهت شخص در نگاه اطرافیان كم‌رنگ می‌شود. از دیدگاه قرآن كریم هم برخورد لجاجت‌آمیز و ایجاد نزاع با دیگران یكی از عوامل كم‌شدن قدرت و اقتدار انسان معرفی شده است.
    «... ولاتنازعوا فتغشلوا و تذهب ریحكم ...» (مسیر اختلاف و ستیزه‌جویی را برنگزینید تا نیروی شما سست شده و از نفوذتان كاسته شود.)

ت. سلب كنترل در گفتار و رفتار
    لجاجت رذیله‌ای است كه وقتی در شخصیت انسان جا پیدا می‌كند موجب از بین رفتن كنترل عقلانی و اندیشیدن صحیح می‌شود. در واقع لجاجت به‌منزله‌ی حجاب بزرگ و ضخیمی بر اندیشه‌ی آدمی است و اجازه درست فكر كردن را به او نمی‌دهد. در تعبیر زیبا و گویای امام علی علیه‌السلام آمده است: «لا مركب أجمخ من اللّجاج» (هیچ مركبی سركش‌تر از لجاجت نیست.)
    با دقت در این جمله امام می‌توان فهمید كه حین بروز لجاجت، انسان در واقع سوار بر مركب افسارگریخته و بدون مهاری است كه احتمال دارد صاحب خود را به‌سوی هر نوع مهلكه و آسیبی بكشاند.

ث. بی‌تدبیری (سوءمدیریت)
    یكی دیگر از علائم آشكار لجاجت از دست رفتن مدیریت و توان اداره‌ی امور زندگی به شكل صحیح است. در تعبیر شیوای امام علی علیه‌السلام می‌خوانیم: «لیس لللجوج تدبیر » (انسان لج‌باز تدبیر ندارد). راز اصلی از دست رفتن تدبیر و مدیریت در شخص لجوج، انجام اعمالی است كه برخلاف عقل اوست؛ به تعبیر دیگر لجاجت به شخص لجوج اجازه نمی‌دهد رفتار و گفتار حساب‌شده و عقلانی داشته باشد. ازاین‌رو فرد با پیروی از هوای نفس و غریزه‌ی انتقام‌جویی منفی طوری رفتار می‌كند و طوری حرف می‌زند كه صرفاً ‌برنده‌ی میدان باشد و طرف مقابل خود را بیازارد و ناخشنود كند.

د. كینه‌توزی
    هنگامی‌كه فرد لج‌باز با همسر و اطرافیان خود از سر لج‌بازی برخورد می‌كند، تخم دشمنی را در دل خویش پرورش می‌دهد و كینه‌ی طرف مقابل را به دل می‌گیرد. از‌این‌رو هر انسان لجوجی خواسته یا ناخواسته در دام كینه‌توزی و دشمنی می‌افتد.
    در تعبیر امام علی علیه‌السلام می‌خوانیم: «اللجاج ینتج الحروب و یوغر القلوب » (لجاجت ورزیدن به‌بارآورنده‌ی ستیزه‌جویی‌ها است و دل‌ها را كینه‌توز می‌كند.)

س. در معرض آسیب‌ قرار گرفتن
    لجاجت با همسر در رفتار و گفتار یكی از عوامل مهم سلب آرامش روح و روان انسان است و زمینه‌ی پیدا شدن استرس را مهیا می‌كند. زمانی‌كه زن یا شوهر پیوسته با شریك زندگی خود لج‌بازی و یك‌دندگی می‌كند در واقع جسم و روح خود را در معرض آسیب‌های گوناگون قرار می‌دهد.

ش. تشدید درگیری و تنش
    یك‌دندگی فضای مهربانی و الفت بین زن و شوهر را كم‌رنگ و پایه‌های اصلی ارتباط سازنده و سالم را بین آنها متزلزل می‌كند كه بستر مناسبی برای ایجاد درگیری و پرخاشگری طرفین است.

ـ علل و عوامل لجاجت در همسرها

الف. رفتار منفى همسر
    لجاجت در اثر عوامل مختلفی شكل می‌گیرد. یكی از آن عوامل، رفتار ناصحیح زن یا شوهر است كه باعث حساس شدن شریك زندگی می‌شود. حال اگر این رفتارها در زندگی مشترك تداوم یابد رفته‌رفته احساس تنفر همسر را برمی‌انگیزد و در نتیجه او را به فردی لج‌باز تبدیل می‌كند.

ب. انتقام‌جویی
    یك‌دندگی هریك از زن و شوهر در واقع عكس‌العمل آنها به نوع رابطه‌شان است. درصورتی‌كه هریك از طرفین از عملكرد و برخورد شریك زندگی خود راضی نباشد یا از او كم‌محبتی و كم‌محلی ببیند به شكل طبیعی درصدد انتقام گرفتن از او برمی‌آید.
    لجاجت باید به شكل صحیح ریشه‌یابی شود. در واقع لجاجت در زندگی زناشویی نوعی انتقام‌جویی است كه فرد می‌خواهد ازاین‌طریق صدای اعتراض خود را به گوش شریك زندگی‌اش برساند. اگر در سال‌های اولیه‌ی زندگی، همسرها به اندازه‌ی كافی از شریك زندگی‌شان مهربانی و محبت ببینند و اگر آنها در ابراز محبت بجا همواره همسر خود را سیراب كنند، قطعاً در سال‌های میان‌سالی كه بچه‌ها بزرگ می‌شوند و به دنبال زندگی خود می‌روند، تنها نمی‌مانند.

پ. خودبرتربینی
    یكی از عوامل لج‌بازی در برخی از افراد مبتلا، كبر و غرور نابجا و بزرگ دیدن شخصیت خود در برابر دیگران است. بین زن و شوهر هم می‌تواند چنین حالتی بروز كند و زمینه‌ساز یك‌دندگی یكی در برابر دیگری شود. زن یا مردی كه خود را برتر از دیگری می‌بیند حاضر نیست حرف طرف مقابل را بپذیرد. از دیدگاه قرآن هم تكبر باعث یك‌دندگی و لجاجت است؛ به‌عنوان نمونه به دو آیه توجه كنید.
    1. «فالذین لایومنون قلوبهم منكر و هم مستكبرون » (كسانی كه ایمان نیاوردند دارای قلب‌های توأم با سختی و انكار هستند درحالی‌كه مغرور و متكبرند.)

2. در داستان قوم نوح، حضرت نوح به خداوند می‌گوید: «رب انی دعوت قومی لیلاً و نهاراً فلم یزدهم دعایی الا فراراً و انی كلما دعوتهم لتغفرلهم جعلوا أصابعهم فی آذانهم و امروا و استكبروا استكبارا » (بار الها من قوم خود را هر شب و روز دعوت كردم اما دعوت من نتیجه‌ای جز فرار و سر باز زدن آنها نداشت. هر وقت آنان را فرا می‌خواندم تا زمینه‌ی آمرزش تو را برایشان فراهم كنم انگشتان خود را در گوش‌هایشان فرو می‌بردند و از روی تكبر از شنیدن حرف‌هایم خودداری می‌كردند.)

اگر زن یا شوهر از نظر اخلاقی صحیح تربیت نشده باشند در مراحلی از رشد مادی در زندگی به آفت خودبزرگ‌بینی دچار می‌شوند؛ مثلاً مردی كه در اجتماع جایگاه مناسبی پیدا می‌كند و به درآمد بالایی دست می‌یابد یا خودروی مدل‌بالایی می‌خرد یا خانمی كه به مراتب عالی تحصیلی نایل می‌شود یا به ارث و مال هنگفتی دست پیدا می‌كند ممكن است شریك سال‌های زندگی خود را فاقد جذابیت ببیند.

ت. نادانی و كم‌اطلاعی
    یكی از علل یك‌دندگی زوجین، جهل و عدم اطلاعات كافی درباره‌ی پیامدهای مادی و معنوی لج‌بازی و یك‌دندگی است. زن و شوهری كه به زشتی‌های لج‌بازی در زندگی با یكدیگر پی می‌برند بر ادامه‌ی این حركت كودكانه اصرار نمی‌كنند. در حدیثی از قول پیامبر اكرم(ص) می‌خوانیم: «ایاك و اللجاجة فان اوّلها جهل و آخرها ندامة » (از یك‌دندگی پرهیز كنید؛ زیرا آغاز این كار نادانی و پایان آن پشیمانی است.)
    تیره شدن روابط بر روی تربیت صحیح فرزندان تأثیر می‌گذارد و فضای گرم و محبت‌آمیز خانه را به فضای سرد و بی‌روحی تبدیل می‌كند.

ث. تحقیر
    قطعاً نوع رفتاری كه ما با شریك زندگی‌مان داریم زمینه‌ساز شكل‌گیری شخصیت خودمان هم هست. هنگامی‌كه به شكل غیرمنطقی زوجین یكدیگر را تحقیر می‌كنند ـ هرچند به شكل ناخواسته ـ بذر لج‌بازی را در قلب شریك زندگی خود می‌پاشند و آینده‌ی ناآرامی را برای خود و فرزندهایشان آماده می‌كنند. مرد و زن حق ندارند یكدیگر را با الفاظ بد صدا كنند یا جلوی چشم كودكان كارهای یكدیگر را به باد تمسخر بگیرند؛ مثلاً مرد نباید به همسر خود بگوید، ’این‌هم غذاست كه درست كردی؟ كمی از خواهرت یاد بگیر...‘

ج. سرزنش نابجا
    سرزنش كردن یكی از عوامل ناآرام‌سازی رابطه‌ی صمیمانه همسرها با یكدیگر و در نهایت لج‌بازی است. درصورتی‌كه سرزنش كردن در محیط زندگی مشترك تداوم داشته باشد پایه‌های اصلی زندگی را سست می‌كند. شخصیت زن یا مردی كه پیوسته و بر سر هر مسئله‌ی كوچكی بارها مورد سرزنش قرار می‌گیرد كم‌كم تخریب می‌شود و توان مدیریت صحیح را از دست می‌دهد و روز‌به‌روز بر تعداد اشتباهاتش افزوده می‌شود و هنگامی‌كه مدیریت و هنر خوب همسرداری كردن از او گرفته شد آتش لجاجت در ذهن او تقویت می‌شود. از امام علی علیه‌السلام می‌خوانیم: «الافراط فی الملامة یشب میزان اللجاجة » (زیاده‌روی و تكرار بی‌جای سرزنش آتش لجاجت را قوی‌تر و برافروخته‌تر می‌كند.)
    برترین مدل اصلاح رفتار همسر، تذكر سازنده و منطقی توأم با مهربانی و دلسوزی است. با سرزنش و توی سر زدن یك مطلب كه در اسلام یكی از گناه‌های بزرگ هم به‌شمار می‌آید نه تنها نمی‌توان به شكل مناسب رفتار نابهنجار همسر را اصلاح كرد بلكه باید در انتظار پیامدهای منفی آن هم بود.

ـ راهكارهای مهار و درمان لجاجت در همسرها
    اكنون مهارت‌های تئوری و عملی كنترل و درمان لجاجت را بیان می‌كنیم.

راهكار اول: شناخت زشتی‌ها و پیامدهای منفی لجاجت
    از برترین مهارت‌های برخورد با لجاجت و یك‌دندگی درك كردن زشتی‌های این صفت شیطانی است. لجاجت یكی از پلیدترین صفاتی است كه از نگاه خداوند در قرآن كریم مورد عتاب و سرزنش قرار گرفته است و شخص مبتلا را از فهم صحیح حقایق زندگی باز می‌دارد . كسی كه نتواند با اندیشه‌ی باز و بی‌حجاب حقایق زندگی را بفهمد پیوسته بر مواضع باطل و شیطانی تأكید می‌كند و از دیدگاه قرآن به تكذیب و انكار آیات الهی هم روی می‌آورد.
    در پاره‌ای از احادیث می‌خوانیم:
    1. «من لجّ و تمادی فهو الراكس الذی ران الله علی قلبه و صارت دائرة السوء علی رأسه » امام علی علیه‌السلام فرمودند: «كسی كه لج‌بازی كند و بر این كار خود اصرار بورزد در واقع همان بخت‌برگشته‌ای است كه خداوند قلب او را با حجاب پوشانده و حوادث ناگوار روی سر او در حال پرواز است.»
    2. قال علی علیه‌السلام: «اللجاج اكثر الاشیاء مضرة فی العاجل و الاجل » (لج‌بازی زیان‌بارترین چیزها در دنیا و آخرت است.)
    3. قال علی‌ علیه‌السلام: «اللجاج ینتج الحروب و یوغر القلوب » (لجاجت به‌بارآورنده‌ی ستیزه‌جویی‌ها و كینه‌توزكننده‌ی دل‌هاست.)

راهكار دوم: قطع رابطه با افراد لجوج
    صفات رذیله در واقع همانند ویروس‌های پیش‌رونده و تكثیرشونده هستند و درصورتی‌كه آنها را به حال خود واگذاریم رفته‌رفته در قلب آدمی بیشتر ریشه می‌دوانند و بیشتر رشد می‌كنند. یكی از عواملی كه در رشد و تقویت صفات رذیله تأثیر مستقیم دارد برقراری رفاقت و رابطه‌ی دوستی با افرادی است كه به این صفات مبتلا هستند. به زن یا شوهری كه به صفت لج‌بازی مبتلا شده‌اند پیشنهاد می‌شود كه هرچه زودتر رابطه‌ی دوستی خود را با افرادی كه در محیط كار و منزل لج‌باز و یك‌دنده هستند، قطع كنند و تمام سعی خود را به كار گیرند تا با افرادی رابطه‌ی دوستی برقرار كنند كه به‌جای یك‌دندگی و لج‌بازی، نرمش و ملاطفت زیاد و قدرت انتقادپذیری بالایی دارند. ارتباط با چنین افرادی می‌تواند به كنترل هرچه بیشتر صفت لجاجت و در نهایت درمان آن بیانجامد.

راهكار سوم: افراد لجوج باید سعی كنند كه در معرض لج‌بازی قرار نگیرند
    هنگامی‌كه صفت لجاجت به ظهور و بروز برسد كنترل و مهار آن به‌سادگی امكان‌پذیر نیست؛ زیرا زمانی‌كه یك صفت رذیله همانند لج‌بازی رشد و نمو كند درحقیقت فرد مبتلا را در سراشیبی سقوط قرار می‌دهد و به او اجازه نمی‌دهد كه رفتار مثبتی داشته باشد. ازاین‌رو توصیه می‌شود زمانی‌كه احساس می‌كنید حس لج‌بازی شما با همسرتان در حال شعله‌ور شدن است، خود را با هر مهارت ممكن از صحنه كنار بكشید.
    در مباحث گذشته گفتیم یكی از عوامل بروز صفت لج‌بازی در فرد تحقیر و توهین اوست. هنگامی‌كه خانم یا آقای مبتلا به لجاجت می‌داند كه اگر در فلان جمع حاضر شود یا در فلان جلسه شركت كند یا با فلان فرد نشست و برخاست كند، بستر توهین و تحقیر او فراهم می‌شود باید تمام تلاش خود را به كار بندد تا در آن جمع حاضر نشود یا در آن جلسه‌ی خاص شركت نكند یا با آن فرد خاص رفت‌وآمد نكند تا ازاین‌طریق خود را از معرض قرار گرفتن در دامنه‌ی لج‌بازی نگه دارد. یا وقتی خانمی می‌داند كه اگر رفت‌وآمد خود را با برخی از اقوام شوهر زیاد كند احترام خود را از دست می‌دهد و چون آنها از فرهنگ اجتماعی و خانوادگی خوبی برخوردار نیستند او را سرزنش می‌كنند، باید با یك برنامه‌ریزی حساب‌شده به شكلی كه آنها متوجه‌ی قصد و نیت او نشوند، به بهانه‌های مختلف رفت‌وآمد خود را با آن دسته از اقوام شوهری كه كم‌جنبه هستند به حداقل ممكن كاهش دهد. چنین خانمی حق ندارد بدون برنامه‌ریزی صحیح و در عین سادگی با فامیل نشست‌وبرخاست كند و پس از دریافت امواج منفی توهین و سرزنش، شروع به لج‌بازی با شوهر و تمام احساسات منفی خود را در محیط خانه بر سر شوهر و فرزندها تخلیه كند!
    خانمی هربار كه با خواهرشوهرش ملاقات می‌كند خواهرشوهر از وضع آرایش سروصورت و پوشش لباس‌هایش ایرادی می‌گیرد و او هم دلخور و غمگین می‌شود. درنتیجه وقتی به منزل برمی‌گردد چه به شكل مستقیم و چه به شكل غیرمستقیم شوهرش را تحت فشار عصبی می‌گذارد و شروع به اوقات‌تلخی، لج‌بازی و غرولند می‌كند. اما اگر این خانم با یك مهارت ساده خود را از معرض لج‌بازی دور كند رابطه‌ی شیرین خود را با شوهرش به تلخی نمی‌كشاند؛ به‌عنوان مثال او می‌تواند با زبانی نرم و بدون پرخاشگری و توأم با احترام به خواهرشوهر خود بگوید، ’شوهرم چنین مدل آرایش یا اصلاح موها و صورت را دوست دارد‘. یا ’شوهرم عاشق چنین مدل لباسی است‘. در واقع او با این روش با ظرافتی خاص مسیر مداخله‌جویی و سرزنش نابجای خواهرشوهر را مسدود می‌كند.

راهكار چهارم: عدم ورود به مباحث جنجالی
    بیشترین بروز و ظهور لجاجت در فضای ملتهب و ناآرام است و درمان تدریجی آن هم دور شدن از فضای جنجالی و ستیزه‌جویی است. زن و شوهری كه تمایل دارند این حالت ناخوشایند را از خود دور كنند باید تمام تلاش خود را برای آرام نگاه داشتن منزل به كار بندند و اجازه ندهند كه در گفت‌وگوهایشان جدال حكم‌فرما شود. بنابراین هنگامی‌كه متوجه‌ی عصبانیت یا خستگی همسر خود می‌شوید اصلاً با او وارد مشورت و گفت‌وگو نشوید تا با دست خود آرامش منزل را تبدیل به جهنم و در نتیجه بستر لج‌بازی خود و همسر را فراهم نكنید. به مردی كه وارد خانه می‌شود و متوجه‌ی خستگی، كلافگی و درهم‌ریختگی خانم خود می‌شود پیشنهاد می‌شود با گفتن خداقوت و كلمات محبت‌آمیز، روح همسر خود را آرام كند و قدری از كلافگی او بكاهد. اگر هم گلایه‌ای را از مسئله‌ای ـ مثلاً از طرز بچه‌داری یا شوهرداری یا چیدن لوازم و نظافت منزل ـ دارد، در آن شرایط نامساعد چیزی نگوید.

راهكار پنجم: توسل و استمداد از خدای متعال
    مبارزه با رذایل نفسانی همانند رذیله‌ی لجاجت كاری بس جان‌كاه، دشوار و زمان‌بر است. به زن و شوهری كه در برابر همسر لج‌باز و یك‌دنده هستند توصیه می‌شود به توسل به نیروی لایزال الهی به‌عنوان یك راهكار مهم و فوق‌العاده تأثیرگذار نگاه كنند و باور داشته باشند كه اگر اراده‌ی پروردگار نباشد هیچ انسانی موفق به از بین بردن صفات رذیله‌ نمی‌شود. خداوند در قرآن كریم به‌صراحت بیان كرده است: «... و لولا فضل الله علیكم و رحمته مازكی منكم من أحد ابداً ...» (اگر عنایت و رحمت پروردگار بر شما نباشد حتی یك نفر هم نمی‌تواند تزكیه و پاك شود...)
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد