نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: آیادلیل سنگدلی آدم ها به کودکیشان برمیگردد؟

844
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

آیادلیل سنگدلی آدم ها به کودکیشان برمیگردد؟

مادرم آغوشت را ازمن نگیر همین آغوشی که تو نمیخواهی من در آن بیاسایم آرامگاه من است
    همین آغوشت بعدها یادم میدهد که باید عصای دستانت باشم
    ولی اگر آغوشت را ازمن بگیری قلبم جریحه دار میشود...
    دلم میگیرد...
    و شاید دلم سخت شود...
    آنوقت نفرتم میگیرد وقتی صدایم میکنی فرزندم...
    تو میگویی فرزند ناصالحم...میگویی بدم...آه میکشی
    افسوس که هیچ فکر نکردی خطا از تو بود وقتی از لذت محبتت محرومم کردی
    مادر حتی اگر من بدترین آدم دنیا باشم...تنها من مقصر نیستم...
    بدان که من با بچه های خوب تفاوت بزرگی دارم:آن ها یا مادرخوب دارند و یا مادر ندارند
    اما من مادری داشتم که دنیایم به او بند بود...مهرش در دلم نشسته بود...اما آغوش گرمش را از من گرفت
    اگر این روزها عصای شکسته ات شدم...بخاطر بیاور که در گذشته خودت کمرم را شکستی...غافل از اینکه قراربود عصای دستت باشم
    آری مادرها نباید فراموش کنند که گاهی آنها هم مقصرند

2. 3 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : آیادلیل سنگدلی آدم ها به کودکیشان برمیگردد؟

حقيقت انسان قلب او است و قلب, يعني مركز تبدل و تحول و انقلاب و دگرگوني. هيچ گاه انسان از تحول و تبدل خالي نيست. هر حالتي قابل تبدل است و انسان مي تواند با همت و تلاش خود را به هر صورتي كه اراده كند تغيير دهد.
    در مورد سنگدلي و قساوت قلب نيز گفتني است اولا معلوم نيست كه واقعا شما دچار اين حالت شده باشيد و در صورتي كه احتمال بدهيد كه خداي ناكرده قلبتان سخت شده است, لازم است درباره عوامل بروز آن و همچنين راه درمان آن اطلاع داشته باشيد.

هر كدام از شرح صدر و تنگي و قساوت قلب عواملي دارد، مهمترين عوامل قساوت قلب گناه و غذاي حرام و همچنين جهل ، لجاجت، جدال، مراوده، هم نشيني با بدان و فاجران و مجرمان، دنيا پرستي و هوا پرستي و پر سخني است. در حديثي از امام صادق (ع) مي خوانيم: «خداوند متعال به حضرت موسي (ع) وحي فرستاد كه اي موسي! از فزوني اموال خوشحال مباش و ياد مرا در هيچ حال ترك مكن، چون فزوني مال غالبا موجب فراموش كردن گناهان است و ترك ياد من قلب را سخت مي گرداند». (تفسير نمونه ج 19، ص 428)

در حديث ديگري از زبان حضرت عيسي مسيح(ع) مي خوانيم «لا تكثروا الكلام بغير ذكر الله فتقسو قلوبكم ، فان القلب القاسي بعيد من الله؛ بدون ذكر خداوند زياد سخن نگوييد كه موجب قساوت و سختي قلب است». (تفسير نمونه، ج 23، ص 342)

براي بدست آوردن رقت قلب بايد اسباب و عللي را با دل آميخته و عجين كرد كه پاره اي از اسباب رقت قلب اينها هستند:
    1- اجتناب از گناه : قال علي (ع ) «ما جفت الدموع الا بقسوه القلوب و ما قست القلوب الا لكثره الذنوب»؛(وسائل الشيعه, ج 11 ص 337 روايت 5 به نقل از سرالاسراء استاد علي سعادت پرور ج 2 ص 473 روايت 8) حضرت علي (ع ) مي فرمايند: اشكها خشكيده نشد مگر به خاطر سنگدلي ها و قساوت قلب ها و قلوب با قساوت نشد مگر به خاطر زيادي گناهان بنابراين ريشه اشك نداشتن قساوت قلب است و ريشه قساوت قلب گناه است پس ريشه اشك داشتن رقت قلب است و ريشه رقت قلب پرهيز از گناه است.

2- زهد در دنيا: مولي علي (ع ) مي فرمايند: «ان الزاهدين في الدنيا تبكي قلوبهم و ان ضحكوا»؛(نهج البلاغه خطبه 113 به نقل از همان ج 1 ص 431روايت 2)
    زهد ورزان در دنيا قلب هايشان مي گريد و گر چه بظاهر بخندند گريه قلب همان رقت قلب است و با زهد در دنيا حاصل مي شود و زهد نه يعني مال نداشتن بلكه يعني دل را درگرو مال و آمال نگذاشتن».

3- ترك آرزوهاي دراز: يعني آرزوهاي طولاني از دل رفته گردد در روايتي خداوند تبارك و تعالي به حضرت موسي (ع ) مي فرمايند: «لا تطول في الدنيا املك فيقسو قلبك و القاسي القلب مني بعيد؛ آرزويت را در دنيا طولاني مكن تا كه قلبت با قساوت گردد و كسي كه قساوت قلب دارد از من دور است».(اصول كافي ج 3 ص 329 به نقل از همان ج 2 ص 473 روايت 7)

4- كم خوري : مولي علي (ع ) مي فرمايند: «من كثر طعامه سقم بدنه و قسا قلبه؛ هركس طعامش زياد شود بدنش بيمار و قلبش با قساوت مي شود». مراد از كم خوري آن است كه انسان به حدي بخورد كه از پر خوري مريض نشود ملاك اين است كه از پرخوري بدنش بيمار نگردد پس اگر از افراط در كم خوري هم كسي مريض شود مذموم و نكوهيده مي باشد بهرحال بدن چون مركب پرواز روح است بايد قوي و چالاك باشد غذاهاي مقوي بخورد ولي هنوز اشتها دارد دست بكشد.

5- تأسف طولاني بر غفلات گذشته و هلكات آينده : مولي علي (ع ) مي فرمايند: «ان للذكر لاهلا اخذوه من الدنيا بدلا... جرح طول الاسي قلوبهم و طول البكاء اعينهم؛ براي ذكر اهلي است كه ذكر را بجاي دنيا اخذ كرده اند (اين اهل ذكر ويژگي هايي دارند كه دو تا از آنها اين است) درازي حزن و اندوه دلهايشان را و گريه طولاني و هميشگي چشمهايشان را جريحه دار ساخته».
    اين تأسف و اندوه طويل و هميشگي نه مثل تأسف اهل دنياست كه نكوهيده و پست باشد بلكه تأسفي است كه قلب را از بدي هاي دنيا دور مي كند و دل را رقيق و گريه گهگاهي را به ناله هميشگي مبدل مي سازد. تمامي اين اسباب بايد رفيق دل شود تا قلب رقيق گردد و در نتيجه چشم بگريد و حال خوش اقبال كند.

از آن جا كه خزانه عاطفه نيز براى خود محملى مى‏طلبد بعد از مدتى (على الخصوص براى شما كه قبلا اين حالت را داشته‏ايد) بازگشت مى‏كند و اين بازگشت عاطفه و رقت قلب محصول مبارزه با علت هايي است كه باعث قساوت قلب شده است. بنابراين اصلا نبايد نگران باشيدفقط سعى كنيد حوزه‏هاى عاطفه و احساسات را تقويت نماييد. نكته ديگر آن است كه شما در ابتداى سنينى قرار گرفته‏ايد كه در برخورد با امور اجتماعى و مردم از اين به بعدنمى‏توانيد صرفا احساسى باشيد و به دليل اقتضاى سنى عقل مى‏خواهد جايگاه خود را پيدا كند و جولان بدهد وعاطفه شما گاهى مانع مى‏شود. پيشنهاد مى‏كنيم اجازه دهيد عقل كار خودش را انجام دهد فقط شما جايگاهى ويژه براى ابراز احساسات خود پيدا كنيد؛ مثلا مى‏توانيد قطعه شعرى از حافظ زمزمه كنيد بخصوص در تنهايى يا به صورت فرادا(و نه جمعى)حدود 5 تا 10 دقيقه شب‏جمعه بعد از نماز عشا بعضى عبارات (به نظر شما دلپسند) دعاى كميل رابخوانيد. تنهايى در اين صورت معنادار مى‏شود رفته رفته رقت قلب پيدا خواهيد كرد.

لازم به ياد آوري است كه از جمله عواملي كه در قساوت و يا رقت قلب موثر است نوع خوراكي ها و غذاها است. برخي غذاها موجب سخت شدن دل و برخي موجب رقت آن مي گردد. در روايات آمده كه خوردن عدس موجب رقت قلب مي گردد و دل انسان را نرم و رقيق مي سازد.

ياد مرگ و يادآوري سفر حتمي مرگ و احوال و حالات انسان پس از مرگ و رفتن به قبرستان به مدت كوتاه و تأمل و انديشه در اوضاع مردگان نيز تأثير محسوسي در رفع قساوت قلب و تأمين رقت قلب دارد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    11159
    تشکـر
    4,306
    تشکر شده 2,986 بار در 1,492 پست
    میزان امتیاز
    0

.....

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

هیچ کس دلش نمیخواد دل سنگ باشه

زندگی شرایط. دور بر برخورد ادم ها این سنگ دلی رو به وجود میاره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد