نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: افت تحصیلی

876
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    15415
    تشکـر
    0
    تشکر شده 9 بار در 7 پست
    میزان امتیاز
    9

افت تحصیلی

سلام . من یک دختر محصل هستم و در پایه ی دهم تحصیل میکنم . من تا پارسال جز بهترین شاگردای مدرسه بودم حتی معدلم تا پارسال همیشه بیست بود و خلاصه ی کلام اینکه من جز تعداد خیلی کم از مدرسمون بودم که معدلم بیست شده بود . ولی امسال ... خیلی وضعیت درسیم افت پیدا کرده ... الان هم که خب موقع امتحانات ترمه و من تا الان همه ی امتحانام رو خراب کردم شاید در حد شونزده حتی . ولی نمیدونم چرا برعکس پارسال اصلا برام مهم نیست ولی از طرفی هم دائما مضطرب هستم ... اصلا انگیزه ای ندارم و امتحانارو پشت هم هی خراب میکنم . انگیزه ام برای امتحانای بعدی کاملا از بین رفته . هیییییییییییییییییییییشکس ی رو ندارم که باهاش حرف بزنم . خانوادم که اصلا اهمیت نمیدمن و براشون مهم نیست حتی حوصله ی شنیدن حرفامم ندارن . دوستام هم بعضیاشون سعی میکنن دلداریم بدن که خب خوبه ولی هیچکس نمیتونه جای خانواده رو بگیره ... آخرشم به ناچار مجبورم بیام اینجا و از بقیه مشاوره بگیرم چون بیشتر دلم میخواد با یکی حرف بزنم ولی معمولا هرکی بهم میرسه میگه بابا اینا مهم نیست و ما ازتو بدتر بودیم و... شما تاحالا تجربه ای مشابه من داشتید؟ با افت تحصیلیتون چیکار کردید و چی شد که انگیزه اون رفت بالا؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : احساس شکست و نامیدی

نقل قول نوشته اصلی توسط ملیحه رضایی نمایش پست ها
    سلام . من یک دختر محصل هستم و در پایه ی دهم تحصیل میکنم . من تا پارسال جز بهترین شاگردای مدرسه بودم حتی معدلم تا پارسال همیشه بیست بود و خلاصه ی کلام اینکه من جز تعداد خیلی کم از مدرسمون بودم که معدلم بیست شده بود . ولی امسال ... خیلی وضعیت درسیم افت پیدا کرده ... الان هم که خب موقع امتحانات ترمه و من تا الان همه ی امتحانام رو خراب کردم شاید در حد شونزده حتی . ولی نمیدونم چرا برعکس پارسال اصلا برام مهم نیست ولی از طرفی هم دائما مضطرب هستم ... اصلا انگیزه ای ندارم و امتحانارو پشت هم هی خراب میکنم . انگیزه ام برای امتحانای بعدی کاملا از بین رفته . هیییییییییییییییییییییشکس ی رو ندارم که باهاش حرف بزنم . خانوادم که اصلا اهمیت نمیدمن و براشون مهم نیست حتی حوصله ی شنیدن حرفامم ندارن . دوستام هم بعضیاشون سعی میکنن دلداریم بدن که خب خوبه ولی هیچکس نمیتونه جای خانواده رو بگیره ... آخرشم به ناچار مجبورم بیام اینجا و از بقیه مشاوره بگیرم چون بیشتر دلم میخواد با یکی حرف بزنم ولی معمولا هرکی بهم میرسه میگه بابا اینا مهم نیست و ما ازتو بدتر بودیم و... شما تاحالا تجربه ای مشابه من داشتید؟ با افت تحصیلیتون چیکار کردید و چی شد که انگیزه اون رفت بالا؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
    ببین عزیزم،این مشکل برای همه هست. بزار من برات تجربمو بگم من یکی دوبار توی مقاطع تحصیلیم شکست های خیلی بدی خوردم. یکیش کوچیک بود یکیش بزرگ البته توی اون سن و سال برام. یک بار توی دوم دبیرستان ریاضیمو از 10 شدم 2.75 اولین امتحانی که معلم ریاضیم ازم گرفت. معلمم ادم عقده ای بود. خلاصه اون نمره ی منو به نشونه ضعیفی درسم گرفت و تا اخر سال هرچی تونست منو تحقیر کرد منم هر امتحانی که میگرفت نیم نمره شاید کلا بهتر میشدم. و اونم دست بردار نبود. البته بهت بگم خونواده منم مثل تو (یه خواهر بزرگتر فوق درس خون و یه فامیل درسخون داشتم) کوچکترین نمره بد مساوی غصه خوردن اونا بود. ولی انقد تلاش کردم نیم نمره نیم نمره اومدم بالا. تا اخرین امتحان اون معلمو شدم 9 از 10. که دیگه معلمه مجبور شد تحسینم کنه.
    شکست بزرگ دومم(البته اون موقه به نظر خودم): سال کنکور من بسیار خونده بودم و ازمون هام عالی میشد. بعد از کنکور همه فک میکردن 3 رقمی بشم. اما بخاطر مسائل سیاسی سال 88 رتبم که دستکاری شده بود، اومد. شده بودم 19000. (من انقدر به خودم مطمئن بودم قبلش که هیچی پیام نور یا ازاد یا هیچیو نزده بودم.)خلاصه دانشگاه قبول نشدم و این شد اسباب سرکوفت و تحقیر بقیه.پدرم بخاطر علاقه بیش از حد و نگرانیش برای من خیلی اذیتم کرد. (کاملا ناخواسته بود، اینو مطمئنم) یک سالو با بدبختی و گریه و تنهایی گذروندم و سال دوم رتبم شد 1000 که رتبه خوبی بود و به همه اثبات شد که اشتباه میکردن. هزارتا شکست و اشتباه دیگه...

خلاصه ببین خونواده ها گاهی به خاطر نگرانی برای هم و علاقشون استرسشون چن برابر میشه و بجای اروم کردن ما توی شرایط غیرعادی بدترش میکنن.
    اینو بدون خونوادت دشمنت نیستن فقط بیش از حد نگرانتن. ببین عزیزم یه چیزیه که دست توه. وقتی تو هی گریه کنی و بگی نمیتونم دیگرانم میگن نمیتونی بی اختیار و ناخوداگاه داری به دیگران القا میکنی که منو تحقیر کنین. ولی وقتی تو بگی میتونی (حتی اگم نتونی) این باعث میشه دیگران فک کنن که درست خوبه و این کم کم توی تو اعتماد به نفس به وجود میاره. حتی اگه یه نمره هات نیم نمره هم بهتر شد خودتو تشویق کن. حتما تو هیچ وقت نمیای چیزای خوبی که توی مدرسه برات بدست اومده رو توی خونه تعریف کنی (من اینجوری بودم، فقط شکستامو تعریف میکردم) مثلا معلم ازت درس پرسیده بلد بودی (حتی یه درس اسون) یا یه تمرینو درست حل کردی... اینارو توی خونه بگو اینا استرس خونوادتو کمتر میکنه. شاید بی اهمیت باشه به نظرت ولی خیلی موثره
    توی دبیرستان این جو خیلی هست (متاسفانه) که بچه ها خیلی میخونن و میگن من که اصلا نخوندم و این باعث میشه تو احساس خنگی کنی. به خودت امید داشته باش. سر امتحان به این فک نکن مثلا الان فلانی که درسخونه کلاسه داره چطوری مینویسه یا الان همه بلدن جز من.
    امتحانی که سخته برای همه سخته. سر امتحان فقط تمرکز کن روی سوال بگو وقت برای فکر کردن به مزخرفات زیاد هست. فکر کن وسط جنگلی اصن و تنها. به اینم فکر نکن که الان امتحانم بد میشه میرم خونه. خونواده دعوام میکنن.
    چنتا کار دیگم باید بکنی: برو پیش خونوادت خیلی جدی و دوستانه از پدر یا مادر یا هرکی توی خونوادته بخواه که کمکت کنن یعنی تازه با حرفاشون اذیتت نکنن. مطمئن باش نمیدونن که حرفاشون روی تو اثر داره. فکر میکنن اهمیت نمیدی. اما اگه بدونن حرفاشون چقدر داره زجرت میده حتما این کارو تموم میکنن. بگو من دارم تلاشمو میکنم ولی دلم میخواد شمام با حرفاتون بهم دلگرمی بدید. این کارتون اعتماد به نفسمو کم میکنه.
    موفق باشی عزیزم
    ویرایش توسط ghm : 01-06-2018 در ساعت 03:45 PM

3. کاربران زیر از ghm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)