نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: اختلال خواب

1187
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7147
    تشکـر
    152
    تشکر شده 15 بار در 14 پست
    میزان امتیاز
    10

اختلال خواب

سلام
    من وقتی می خوابم خیلی سخت خواب میرم 1 ساعت یا بیشتر شاید طول بکشه
    و وقتی بیدار میشم هم خیلی سخت بیدار میشم باید از 3 یا 4 ساعت قبلش گوشیمو هر چند دقیقه بزارم زنگ بخوره تا بالاخره بیدار شم
    و مشکل اساسی اینه که وقتی تازه از خواب بیدار شدم اصلا دست خودم نیست که چی می گم
    خیلی رک حرف میزنم وقتی تازه از خواب بیدار شدم تا نیم ساعت اولش !
    + بیماری خاصی دارم که اینطوریه؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12089
    تشکـر
    572
    تشکر شده 462 بار در 297 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : خوابم !!!

اونو نمیدونم.اما شام باید سبک بخورین.نیمه شب برای اب خوردن ویا کار دیگری از خواب بیدار نشین.قبل از خواب تمرین ریلکسیشن انجام بدین.
    وسایل الکترونیکی رو از خودتون دور نگه دارین.واینکه جوراب ها ولباس های بد بو باعث اشفتگی خواب میشن.اگه سعی کنین شب زودتر بخوابین صبح نشاط بیشتری دارین.کارهایی مثل مسواک زدن و مطالعه قبل خواب میتونه نسبت به خواب شرطیتون بکنه.سعی نکنین اگه خسته نیستین بخوابین.ی دوش قبل از خواب مفیده(اینها برای خواب همراه باارامش بود ولی من از بیمار بودن یا نبودنتون اطلاعی ندارم)
    امضای ایشان
    ...!

3. کاربران زیر از 2015 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : اختلال خواب

نقل قول نوشته اصلی توسط Dance _ Star نمایش پست ها
    سلام
    من وقتی می خوابم خیلی سخت خواب میرم 1 ساعت یا بیشتر شاید طول بکشه
    و وقتی بیدار میشم هم خیلی سخت بیدار میشم باید از 3 یا 4 ساعت قبلش گوشیمو هر چند دقیقه بزارم زنگ بخوره تا بالاخره بیدار شم
    و مشکل اساسی اینه که وقتی تازه از خواب بیدار شدم اصلا دست خودم نیست که چی می گم
    خیلی رک حرف میزنم وقتی تازه از خواب بیدار شدم تا نیم ساعت اولش !
    + بیماری خاصی دارم که اینطوریه؟

این مشکل میتونه ریشه ها و عوامل زیادی داشته باشه ...

بعضي افراد مجبورند به طور شيفتي کار کنند يعني يک هفته صبح کار مي کنند و يک هفته شب کارند. اين امر باعث به هم خوردن برنامه خواب و بيداري آن ها مي شود...

اين افراد معمولا براي رفع اين مشکل به مصرف داروهاي خواب آور رومي آورند...

يکي ديگر از عوامل ايجاد اختلال خواب، مشکلات روحي مانند افسردگي است...

که بسياري از افراد مبتلا به اين بيماري به جاي اين که به دنبال رفع مشکل باشند، خودسرانه داروهاي آرام بخش مصرف مي کنند...

دليل ديگر کم خوابي بروز اختلالات اضطرابي مانند استرس پس از بروز يک سانحه است...

در برخي موارد نيز منشاء اين استرس مشغله هاي کاري است که باعث مي شود هنگام خواب افکار مزاحم به سراغ اين افراد بيايد و دچار بي خوابي شوند...

دليل ديگر بي خوابي بالارفتن سن است. با بالا رفتن سن، ساعت خواب افراد کم مي شود...

اختلالات جسمي از جمله ناراحتي هاي قلبي عروقي، درد مزمن پروستات، ديابت و... نيز باعث اختلال خواب مي شود...

اختلال خواب را مي توان به چند دسته تقسيم کرد؛ در برخي موارد ساعت خواب کم مي شود و گاه کيفيت خواب کاهش پيدا مي کند...

افرادي از داروهاي خواب آور استفاده مي کنند که ساعت خوابشان کم شده است. به اين افراد توصيه مي شود به يک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند تا مشکل آن ها رفع شود.

اگر فردي دچارمشکل جسمي است و اين امر مانع از خواب کافي مي شود با درمان صحيح برنامه خواب وي نيز خود به خود تنظيم مي شود.

هنگامي که بيماري به متخصص مراجعه مي کند، ابتدا پزشک شرح حال او را جويا مي شود و مشکل بي خوابي او را بررسي مي کند.

در صورتي که علت اين امر بروز اختلالاتي مانند اضطراب و افسردگي باشد، درمان اين اختلالات آغاز مي شود.

افرادي که مبتلا به افسردگي هستند صبح زود از خواب بيدار مي شوند و افرادي که مضطرب اند شب ها مشکل خواب دارند.

افرادي که اين دو اختلال را دارند تمام طول شب خواب سبک دارند و بارها از خواب بيدار مي شوند. پزشک اعصاب و روان پس از تشخيص علت بي خوابي اقدام به درمان مي کند.

افرادي که از بيماري دو قطبي رنج مي برند، ممکن است دچار مشکل بي خوابي شوند. وي درباره عوارض مصرف داروهاي آرام بخش مي گويد:

اين عوارض به نوع دارو بستگي دارد. اگر فرد از داروهايي مانند ديازپام و فلوزپام و... استفاده مي کند، پس از مدتي به اين نوع دارو وابسته مي شود،

در مصرف داروهاي خواب آور تجويز شده توسط پزشک بايد احتياط کرد. مصرف داروهاي خواب آور بايد زير نظر پزشک باشد.اثرديگر اين داروها زماني آشکار مي شود

که اثر خواب آوري دارو کم مي شود و بيمار مجبور است دوز دارو را بالا ببرد.

از طرفي خواب تنظيم نمي شود و فرد مجبور است دوز مصرفي را بالا ببرد. البته مصرف کوتاه مدت اين دارو با تجويز پزشک برنامه خواب را تنظيم مي کند.

پزشک با در نظر گرفتن تمام جوانب، اول سعي مي کند بدون تجويز دارو مشکل را رفع کند. به عنوان مثال بهداشت خواب را در نظر مي گيرد.

سبک زندگي فرد را بررسي مي کند.

ممکن است فرد قبل از خواب کافئين يا حتي ماده مخدر مصرف کند؛ اين عوامل باعث بي خوابي مي شود.

توصيه ما به افرادي که مشکل خواب دارند اين است که قبل از خواب دوش آب گرم بگيرند و زماني که خوابشان مي آيد به رختخواب بروند.

مطالعه کتاب قبل از خواب و رعايت بهداشت دهان و دندان نيز در ايجاد خواب آرام بسيار موثر است.

از همه مهم تر اين است که فکر خود را با کارهايي که کرده ايد و بايد انجام دهيد، مشغول نکنيد.

شما باید علایم این بیماری را بشناسید:

دسته اول علایمی هستند که حین خواب اتفاق می‌افتند و باعث بیداری شما می‌شوند.

دسته دوم علایمی هستند که بعد از بیدار شدن از خواب، در طی روز بروز می‌کنند؛ مثل حس خستگی و کسالت، تحریک‌پذیری، خواب‌آلودگی و اختلال خلق.

ممکن است به دلیل بیدار نشدن، اتفاقات بین خواب را متوجه نشوید، لذا مشکل را پیدا نکرده و دیر به فکر درمان خود می‌افتید

و شاید پزشکان با دیدن علایم شما، به دنبال بیماری‌های اعصاب و روان باشند، نه اختلالات خواب.

عوامل متعددی می‌توانند به بروز اختلال خواب بیانجامند:

بیماری‌های تنفسی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های روماتیسمی و حتی مشکلات روحی مثل افسردگی و اضطراب از جمله این عوامل هستند.

شاید حتی عوامل شغلی (به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل) و فعالیت‌ در شیفت‌های کاری شبانه‌روزی و عدم پیشگیری از عوارض و مشکلات کار در شیفت شب،

باعث شود هزاران مشکل جسمی به علاوه ی اختلال خواب و افت کیفیت خواب در فرد دیده شود.

لذا تشخیص به موقع افراد مبتلا یا مستعد اختلال خواب، بسیار مهم است.

گاهی تنها با گرفتن یک شرح حال از همسر یا هم اتاقی فرد و روش‌های بالینی دیگر به تشخیص قطعی می‌رسیم.

اگر با روش بالینی نتوانستیم، از روش‌های تشخیصی پاراکلینیکی استفاده می‌کنیم.

مهم‌ترین آزمایش استاندارد برای تشخیص اختلال خواب، "پلی‌سومنوگرافی" (polysomnography) می باشد که ترکیبی از چند دستگاه است و شب، هنگام خواب به فرد وصل می‌شود.

این دستگاه هر 30 ثانیه، اطلاعات مختلفی را از حسگرهای خاص خود ثبت کرده و متخصص مربوطه با بررسی آنها می‌تواند علت اختلال را مشخص و به سادگی آن را درمان کند.

بیش از 80 نوع اختلال خواب داریم که شیوه درمان هر یک با توجه به شدت و علت آن متفاوت خواهد بود.

پس لازمه که به یک متخصص طب کار و فلوشیپ اختلالات خواب مراجعه حضوری داشته باشید

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

5. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد