نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14

موضوع: اکراه از حمام رفتن به مدت زیاد

9980
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6157
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

اکراه از حمام رفتن به مدت زیاد

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

من به راهنمایی متخصصین درباره یکی از آشنایانم نیاز زیادی دارم.

یکی از آشنایان من مدت زیادی هست که حمام نمی رود و هر بار هم که اطرافیان غیرمستقیم و جایی که تنها هست از او درخواست می کنند به حمام برود یا لااقل لباس هایش را عوض کند ، چشم می گوید ولی عمل نمی کند.

من ابتدا گمان می کردم او افسرده هست و با مراجعه به روانپزشک خواستم داروهای نشاط آور برای او تجویز کند ولی روانپزشک گفت او احتمالا به اسکیزوفرنی مبتلاست و افسردگی بیشتر از 6 ماه طول نمی کشد. البته ایشان گفتند فقط با ویزیت بیمار امکان آغاز درمان وجود دارد که با توجه به اینکه :

1- اولا بیمار چون مدت زیادی حمام نرفته و حتی حاضر نیست لباس هایش را عوض کند ، بیرون بردن او و بردن به مطب تقریبا غیر ممکن هست.
    2- بیمار نمی پذیرد به روانپزشک مراجعه کند .

با توجه به این دو مورد ، روانپزشک نتوانستند کمکی به ما کنند. البته علاوه بر من یک شخص دیگر از فامیل هم برای مشکل این فرد به روانپزشک مراجعه کرده اند و به ایشان هم گفته شده که شروع درمان فقط پس از صحبت با بیمار و شناسایی دقیق بیماری وی امکان پذیر هست.

حال بعد از چند ماه ادامه وضع به همین شکل، من دوباره به چاره جویی افتاده ام ، چون تا ابد هم منتظر بمانیم که خود این فرد تحولی رخ دهد ، خودش اقدام به حمام رفتن کند یا بپذیرد به روانپزشک مراجعه کند ، چنین اتفاقی نخواهد افتاد و ماه ها در پی هم می گذرند و وضع به همین شکل ادامه پیدا می کند.

از متخصصین سایت درخواست راهنمایی دارم که چه اقدامی می توانم انجام دهم.

شرح بیشتر درباره وضعیت بیمار:
    الان حتی به این راضی هستیم که این شخص حتی اگر حمام نمی رود لااقل لباس هایش را عوض کند.
    برخلاف لحن راحت من درباره وی در این سایت ، در حضور وی اینگونه رک صحبت نمی کنیم و تنها اشخاصی که بزرگتر از ایشان هستند چند بار در تنهایی و جایی که دیگران حضور نداشتند از او خواسته اند حمام برود.

همچنین این شخص توانایی های خوبی در زمینه های الکترونیکی و عکاسی داشته و در برهه هایی از زندگی اش درآمدزایی خوبی با استفاده از توانایی هایش برای خود داشته ولی الان مدت زیادی هست با تکیه بر پس انداز خوبی که داشته زندگی می کند و اشتغال ندارد و از خانه خارج نمی شود.

برادر او معتقد هست چون او کلاه گیس استفاده می کند در ابتدا به خاطر سخت بودن جدا کردن و وصل کردن دوباره کلاه گیس در حمام دیر دیر حمام می رفت و به مرور به این وضع عادت کرد و وضعیت فعلی به وجود آمد.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2996
    تشکـر
    4
    تشکر شده 8 بار در 6 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : اکراه از حمام رفتن به مدت زیاد

به زور یه بار ببرین مشکل حل میشه

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

والا اینطور که شما گفتید ایشون واقعا به این کار عادت کرده ...

یا باید خودش بخواد و یا اینکه باید به زور متوسل شد ...

ولی من توصیه مشاوره با روانکاو رو میدم در این مورد با یک روانشناس متعهد صحبت کنید

میتونید به بهزیستی منطقه مراجعه کنید و در اونجا با این مشاوران مشورت کنید

به هرحال شاید موردی مشابه وجود داشته باشه که بتونید در این مورد از تجربه درمانش استفاده کنید
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5953
    تشکـر
    47
    تشکر شده 22 بار در 10 پست
    میزان امتیاز
    0

به نظرم در اين مورد وحشتناك شما بايد فقط به زور متوسل بشيد
    از بزرك تر هاش بخواهيد به زور ببرندش حموم كم كم به تميزي عادت ميكنه به قول عزيزي بني ادم ,بني عادت است

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6157
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از مشارکت کنندگان.
    پس از خواندن پیشنهاد دوست محترم در مورد بهزیستی ، به سایت بهزیستی رفتم و از امکان مشاوره اینترنتی آن استفاده کردم و بابت پیشنهاد ممنونم.

در مورد توسل به زور، هم از عهده مان بر نمی اید هم ممکن است اینکار آسیب روحی/جسمی بزند، مدتی پیش بسیار اصرار کردیم با ما جایی بیاید پس از رفتن مقداری از مسیر حالش بسیار بد شد و مجبور شدیم برگردانیمش به خانه.

6. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5713
    تشکـر
    118
    تشکر شده 193 بار در 71 پست
    میزان امتیاز
    10

سلام ممنون از شرح مفصل تون
    میتونم بپرسم تا حالا با این شخص صحبت کردید و دلیل این کارشونو پرسیدید چون به هر حال همه به دلایلی که واسه خودشون دارن کارای مختلفی انجام میدن؟؟؟

به نظره من بهتر اول به این موضوع به عنوان یک بیماری نگاه نکنید تا تبدیل به یک بحران شه
    فکر کنید این یک عقیده و افکار یک انسان و شما سعی دارید تغییر ش بدین.

آرامش هدیه خداوندی است...

7. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6157
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط erfaneh نمایش پست ها
    میتونم بپرسم تا حالا با این شخص صحبت کردید و دلیل این کارشونو پرسیدید چون به هر حال همه به دلایلی که واسه خودشون دارن
    سلام
    بخاطر حفظ شخصیتش من تا کنون صحبت مستقیمی نکرده ام ، بزرگترهایی که برای صحبت واسطه کرده ایم در زمان های مختلف دلایل مختلفی گفته:
    مثلا:
    1- چون مدت طولانی هست حمام نکرده ام ، اگر بخواهم حمام کنم باید طولانی و مفصل حمام کنم و توان جسمی اینکار را هم ندارم
    2- ممکن هست زمانی که بروم حمام برادرم ( که روابطشان بسیار سرد و نزدیک به قهر هست) به اتاقم برود یا ممکن است آسیبی به من بزند.

البته من این ها را به روانپزشک گفته ام، برای مورد یک ایشان گفتند این نشان می دهد قضاوت وی مختل شده .

برداشت خود من این بود که اعتیاد زیادش به اینترنت و چت باعث شده تمام ساعات روز برایش پر شود ولی پس از قطع شدن اینترنتش در هفته های اخیر با تعجب دیدم اصلا برای وصل شدن اینترنتش عجله ای ندارد و به راحتی جای آن را با تلوزیون و گاهی نرم افزارهای عکاسی پر کرده است .

8. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2482
    تشکـر
    19
    تشکر شده 51 بار در 36 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام
    این نرفتن حمام و کناره گیریشون از اجتماع چند وقته شروع شده؟آیا قبلا هم سابقه داشته؟
    ایشون چند سال دارن ؟ و ایا سابقه جنون یا اسکیزوفرنی در خانواده ایشون بوده؟
    علاوه بر علائمی که گفتید مشکلات دیگه ای هم دارن؟مثلا حرفهای بی ربط بزنن؟ چیزهایی ببینن که وجود نداره؟صداهایی بشنون که وجود نداره؟ بلند بلند با خودش حرفهای بی ربط بزنه؟رفتارهای غیر معمول و عجیب داشته باشه؟

9. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6157
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yahoo نمایش پست ها
    سلام
    این نرفتن حمام و کناره گیریشون از اجتماع چند وقته شروع شده؟آیا قبلا هم سابقه داشته؟
    ایشون چند سال دارن ؟ و ایا سابقه جنون یا اسکیزوفرنی در خانواده ایشون بوده؟
    علاوه بر علائمی که گفتید مشکلات دیگه ای هم دارن؟مثلا حرفهای بی ربط بزنن؟ چیزهایی ببینن که وجود نداره؟صداهایی بشنون که وجود نداره؟ بلند بلند با خودش حرفهای بی ربط بزنه؟رفتارهای غیر معمول و عجیب داشته باشه؟
    سلام

ایشان 50 ساله ، مرد، مجرد هستند.
    من یکسال هست متوجه موضوع شده ام ، ایشان با برادرش زندگی می کند و معمولا چون کاری به کار هم ندارند برادرش اقدامی نکرده بود. ( هر چند که اگر هم می خواست چاره ای به ذهنش نمی رسید)

رفتار غیرعادی ندارد حتی اجتماع گریز هم نیست و وقتی میهمان می آید سریع لباس بیرون می پوشد و می رود اتاق پذیرایی.
    برخی حرف ها هم مانند اینکه هکرها به کامپیوتر من می خواستند نفوذ کنند یا کامپیوتر من را می خواستند آلوده به ویروس کنند می زند که بیشتر به حساب این می گذارم که بیشتر کاربران ایرانی این نگرانی موهومی نسبت به ویروس و هک و اینجور چیزها را دارند و مختص شرایط روحی وی نیست.

10. کاربران زیر از saeid. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2482
    تشکـر
    19
    تشکر شده 51 بار در 36 پست
    میزان امتیاز
    11

فکر میکنم پزشک درباره ایشون درست گفتن
    گفته هایی مثل :_
    ههکرها به کامپیوتر من می خواستند نفوذ کنند یا کامپیوتر من را می خواستند آلوده به ویروس کنند
    _چون مدت طولانی هست حمام نکرده ام ، اگر بخواهم حمام کنم باید طولانی و مفصل حمام کنم و توان جسمی اینکار را هم ندارم
    _ ممکن هست زمانی که بروم حمام برادرم ( که روابطشان بسیار سرد و نزدیک به قهر هست) به اتاقم برود یا ممکن است آسیبی به من بزند.
    هذیان محسوب میشه یعنی باورهای نادرستی که با منطق هم اصلاح نمیشن
    چون یکسال هم هست از علائم میگذره احتمال اسکیزوفرنی هست
    اما برای تشخیص اسکیزوفرنی باید علاوه بر هذیان توهم(دیدن چیزی که وجود خارجی نداره، شنیدن صدایی که وجود خارجی نداره، احساسهای غیر واقعی)
    یا تکلم آشفته(مثلا بی ربط گویی)یا رفتار آشفته یا علائم منفی (مثلا نداشتن عاطفه و احساس، حرف نزدن) وجود داشته باشه
    چک کنید ببینید اینها رو داره یا خیر
    اما در هر صورت با توجه به علائمی که گفتید حتما باید به روانپزشک مراجعه کنن
    چون درمان انتخابی اسکیزوفرنی دارو درمانی هست
    رفتن پیش روانشناس هم کمک زیادی نخواهد کرد
    به علاوه این که اسکیزوفرنی درصورت عدم درمان یک بیماری مزمن هست یعنی بدون درمان علائم خوب نخواهند شد

12. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3761
    تشکـر
    197
    تشکر شده 180 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    10

خدایا شکرت
    ببرینش استخر الکی بهش نگید کجا میرید

13. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5713
    تشکـر
    118
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid. نمایش پست ها
    سلام
    بخاطر حفظ شخصیتش من تا کنون صحبت مستقیمی نکرده ام ، بزرگترهایی که برای صحبت واسطه کرده ایم در زمان های مختلف دلایل مختلفی گفته:
    مثلا:
    1- چون مدت طولانی هست حمام نکرده ام ، اگر بخواهم حمام کنم باید طولانی و مفصل حمام کنم و توان جسمی اینکار را هم ندارم
    2- ممکن هست زمانی که بروم حمام برادرم ( که روابطشان بسیار سرد و نزدیک به قهر هست) به اتاقم برود یا ممکن است آسیبی به من بزند.

البته من این ها را به روانپزشک گفته ام، برای مورد یک ایشان گفتند این نشان می دهد قضاوت وی مختل شده .

برداشت خود من این بود که اعتیاد زیادش به اینترنت و چت باعث شده تمام ساعات روز برایش پر شود ولی پس از قطع شدن اینترنتش در هفته های اخیر با تعجب دیدم اصلا برای وصل شدن اینترنتش عجله ای ندارد و به راحتی جای آن را با تلوزیون و گاهی نرم افزارهای عکاسی پر کرده است .
    گویا ایشون از چیزی ترسیدن چیزی شبیه به یک خاطره بد
    ایشون از خونه هم بیرون نمیرن؟

14. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6157
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yahoo نمایش پست ها
    فکر میکنم پزشک درباره ایشون درست گفتن
    گفته هایی مثل :_
    ههکرها به کامپیوتر من می خواستند نفوذ کنند یا کامپیوتر من را می خواستند آلوده به ویروس کنند
    _چون مدت طولانی هست حمام نکرده ام ، اگر بخواهم حمام کنم باید طولانی و مفصل حمام کنم و توان جسمی اینکار را هم ندارم
    _ ممکن هست زمانی که بروم حمام برادرم ( که روابطشان بسیار سرد و نزدیک به قهر هست) به اتاقم برود یا ممکن است آسیبی به من بزند.
    هذیان محسوب میشه یعنی باورهای نادرستی که با منطق هم اصلاح نمیشن
    چون یکسال هم هست از علائم میگذره احتمال اسکیزوفرنی هست
    اما برای تشخیص اسکیزوفرنی باید علاوه بر هذیان توهم(دیدن چیزی که وجود خارجی نداره، شنیدن صدایی که وجود خارجی نداره، احساسهای غیر واقعی)
    یا تکلم آشفته(مثلا بی ربط گویی)یا رفتار آشفته یا علائم منفی (مثلا نداشتن عاطفه و احساس، حرف نزدن) وجود داشته باشه
    چک کنید ببینید اینها رو داره یا خیر
    اما در هر صورت با توجه به علائمی که گفتید حتما باید به روانپزشک مراجعه کنن
    چون درمان انتخابی اسکیزوفرنی دارو درمانی هست
    رفتن پیش روانشناس هم کمک زیادی نخواهد کرد
    به علاوه این که اسکیزوفرنی درصورت عدم درمان یک بیماری مزمن هست یعنی بدون درمان علائم خوب نخواهند شد
    به صورت موردی وجود دارد و مستمر نیست.
    مثلا در اختلافات حقوقی اش با یک شرکت ساختمانی که از آنان خانه پیش خرید کرده بود ، یکبار می گفت یک مرد قوی هیکل آورده بودند تا کسی مثل من که حق و حقوق اش را مصرانه پیگیری کند آسیب بزند و به دل من گذاشته شد که تا مدتی از خانه خارج نشوم.

برای مواردی که شخص نپذیرد به روانپزشک مراجعه کند، راهکار توصیه شده ای وجود دارد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط erfaneh نمایش پست ها
    گویا ایشون از چیزی ترسیدن چیزی شبیه به یک خاطره بد
    ایشون از خونه هم بیرون نمیرن؟

دختر برادرش (یازده ساله) می گوید یکبار فیلم ترسناکی میدیده و در ان فیلم اتفاقات ترسناک در اب یا حمام می افتاده و از اب ترسیده ولی به نظر من حرفش مبنایی ندارد چون از سال ها پیش بخاطر وسواس یا کلاه گیس دیر به دیر حمام می رفت. روانپزشک هم به این حرف اهمیت نداد.

15. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5713
    تشکـر
    118
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid. نمایش پست ها
    به صورت موردی وجود دارد و مستمر نیست.
    مثلا در اختلافات حقوقی اش با یک شرکت ساختمانی که از آنان خانه پیش خرید کرده بود ، یکبار می گفت یک مرد قوی هیکل آورده بودند تا کسی مثل من که حق و حقوق اش را مصرانه پیگیری کند آسیب بزند و به دل من گذاشته شد که تا مدتی از خانه خارج نشوم.

برای مواردی که شخص نپذیرد به روانپزشک مراجعه کند، راهکار توصیه شده ای وجود دارد؟

دختر برادرش (یازده ساله) می گوید یکبار فیلم ترسناکی میدیده و در ان فیلم اتفاقات ترسناک در اب یا حمام می افتاده و از اب ترسیده ولی به نظر من حرفش مبنایی ندارد چون از سال ها پیش بخاطر وسواس یا کلاه گیس دیر به دیر حمام می رفت. روانپزشک هم به این حرف اهمیت نداد.
    خب ببینید خیلی از انسان ها به دلیل تجربه های شخصی ویا تجربه های دیگران از موضوعی می ترسند و چیزی شبیه به فوبیا در انها به وجود نیاید که میتواند منشا معینی نداشته باشد....
    جو شاد و مهیج ایجاد کنید...
    میتونید با خریدن یک استخر ابی و قرار دادن ان در حمام و حضورچند نفر از اعضای خوانواده در ان فضای مهیجی به وجود بیاورید و البته این خاطره خوب میتواند جایگزین خاطرات دیگر باشد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)