نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: حساسیت به صدا

4038
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20250
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

حساسیت به صدا

سلام.من 24 سالمه.
    حدود 2 ساله که شدیدا نسبت به صدا حساس شدم.اوایل نسبت به خر و پف حساس بودم.کم کم زیادتر شد و نسبت به چیزای دیگه حساس شدم.مثلا نسبت به صدای ماشین حساسم.نسبت به حرف زدن خانوادم حساس شدم.اوایل زیاد مهم نبود.تا اینکه سال گذشته خواستم آماده بشم واسه کنکور ارشد.اوایل تو اتاق خودم درس میخوندم.ولی چون خانوادم تو خونه حضور داشتن نتونستم تحمل کنم و یه خونه اجاره کردم تا تمرکز داشته باشم و درس بخونم.اونجا هم اوایل خوب بود ولی بعد گذشت یک ماه نسبت به صدای توی خیابون حساس شدم.واقعا دارم دیوونه میشم.الان هم هر کاری میکنم نمیتونم آروم بشم.مثلا شیشه های اتاقمو چند جداره کردم.در اتاقم همیشه بسته ست.حتی موقع درس خوندن دستمال کاغذی میزنم تو گوشم.ولی باز هم اذیتم.ترخدا کمکم کنید.

2. کاربران زیر از hosseinbmk بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Sva

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : حساسیت به صدا(وسواس شدید)

نقل قول نوشته اصلی توسط hosseinbmk نمایش پست ها
    سلام.من 24 سالمه.
    حدود 2 ساله که شدیدا نسبت به صدا حساس شدم.اوایل نسبت به خر و پف حساس بودم.کم کم زیادتر شد و نسبت به چیزای دیگه حساس شدم.مثلا نسبت به صدای ماشین حساسم.نسبت به حرف زدن خانوادم حساس شدم.اوایل زیاد مهم نبود.تا اینکه سال گذشته خواستم آماده بشم واسه کنکور ارشد.اوایل تو اتاق خودم درس میخوندم.ولی چون خانوادم تو خونه حضور داشتن نتونستم تحمل کنم و یه خونه اجاره کردم تا تمرکز داشته باشم و درس بخونم.اونجا هم اوایل خوب بود ولی بعد گذشت یک ماه نسبت به صدای توی خیابون حساس شدم.واقعا دارم دیوونه میشم.الان هم هر کاری میکنم نمیتونم آروم بشم.مثلا شیشه های اتاقمو چند جداره کردم.در اتاقم همیشه بسته ست.حتی موقع درس خوندن دستمال کاغذی میزنم تو گوشم.ولی باز هم اذیتم.ترخدا کمکم کنید.

صدابیزاری، صدابیزاری گزینشی، یا میزوفونیا (به انگلیسی: Misophonia) یا تنفر از صدا، اختلالی عصبی است که فرد مبتلا به آن با شنیدن بعضی صداهای خاص دچار احساسات منفی شدیدی مانند عصبانیت، گریختن، تنفر و انزجار می‌شود. این صداها می‌توانند آرام یا بلند باشند.

مبتلایان به صدابیزاری معمولاً با شنیدن صداهایی مانند جویدن آدامس، صاف کردن گلو، هورت کشیدن، سرفه یا فین فین کردن مداوم، تایپ کردن، یا صدای تق تق مداوم دچار عصبانیت شده و میل شدیدی به ترک محیط پیدا می‌کنند. محرک‌های دیداری مثلاً تکان‌های مداوم پا یا دست دیگران در اثر بی قراری، دیدن فرد در حال جویدن آدامس یا جویدن ناخن هم می‌توانند عامل تحریک عصبی این افراد شوند. هر فرد به دستهٔ خاصی از محرک‌ها حساسیت نشان می‌دهد و میزان حساسیت فرد به هر کدام از محرک‌ها متفاوت است.
    این احساسات منفی می‌تواند از متوسط تا زیاد باشد و حتی به اضطراب یا عصبانیت تمام عیار تبدیل شود. همچنین احساس نیاز به ترک سریع مکان هم معمول است. فرد در مواجهه با محرک‌ها ممکن است دچار آشفتگی، حالت تدافعی یا تهاجمی شود. فرد ممکن است با تقلید و شکلک در آوردن، دور کردن خود از محرک یا نشان دادن خشم و عصبانیت به شخص ایجاد کنندهٔ محرک واکنش نشان دهد.
    بعضی افراد مبتلا به صدابیزاری تلاش می‌کنند تماسشان را با محل یا افراد و موقعیت‌هایی که آنها را در معرض محرک‌ها قرار می‌دهند محدود کنند. متأسفانه این امر همیشه ممکن نیست. در بیشتر موارد نزدیکترین افراد به فرد مبتلا، ایجادکنندهٔ بدترین محرک‌ها (که در صدر آنها صداهای ایجاد شده از دهان قرار دارد) هستند.
    فرد مبتلا به صدابیزاری ممکن است روابط اجتماعی خود را محدود کند، تا جایی که روابط شخصی‌اش دچار مشکل یا حتی قطع شود. وجود محرک‌ها در محیط کار می‌تواند باعث شود فرد مبتلا ساعات کاری خود را کاهش دهد یا منجر به ترک شغل شود. افراد مبتلا ممکن است از واکنش‌های خود احساس گناه کنند، خودداری فرد از بیان مشکل برای خانواده و دوستان ممکن است آنها را دچار سردرگمی کند زیرا این افراد نمی‌توانند بفهمند چرا فرد این احساسات منفی را نشان می‌دهد زیرا از نظر آنها دلیلی برای چنین واکنش‌های قوی‌ای در این موارد وجود ندارد.
    مکالمهٔ مداوم و باز افراد مبتلا با افراد خانواده می‌تواند باعث کاهش تنش شود.

فاوت میزوفونیا با فنوفوبیا یا هایپراکوسیس در این است که فرد مبتلا به شنیدن صداهای خاصی (و نه فرکانس‌های صوتی خاصی) هرچند آرام و کوتاه حساس است، بنابراین معمولاً مبتلایان به میزوفونیا قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا را که باعث حذف محرک‌ها می‌شوند ترجیح می‌دهند.

در حال حاضر هیچگونه درمان عمومی برای این بیماری شناخته شده نیست و تحقیقات به کندی در حال انجام است. استفاده از گوشی‌های عایق صدا، گوش دادن به موسیقی یا نویز سفید برای مواجهه با محرک‌ها معمول است. در حال حاضر تحقیقات روی روش‌های درمانی مانند درمانِ شناختی رفتار و درمان تمرین با وزوز گوش ادامه دارد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16953
    تشکـر
    353
    تشکر شده 330 بار در 225 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : حساسیت به صدا

سلام منم مشکل شما رو داشتم
    ولی از وقتی که از گوشی استفاده می کنم خوب شده! خخخخخ مثل تبلیغات تلویزیون
    یه سری گوشی هستن شبیه گوشی شناست ولی یه کم بزرگتر و نرم تر، لوازم طبی ها دارند، بگین گوشی واسه درس خوندن میخوام

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20258
    تشکـر
    41
    تشکر شده 10 بار در 10 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : حساسیت به صدا

وقتی مطلب شما رو خواندم فهمیدم یکی از دلایل اختلافات من با همسرم این حساسیت به صداست. نميشه که در هر حالی گوشیی بذارم من باید چکار کنم؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)