نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: وسواس فکری

1080
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35413
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

وسواس فکری

سلام من دختری22ساله ودانشجوهستم،پارسال به روان شناس مراجعه کردم واون تشخیصmdd،bidوocdوحملات پانیک دادوگفت بایدروان پزشک بری واگه اون گفت بازم بیاپیش من،ومن چون فکرمیکردم فقط باداروخوب میشم دیگه روان شناس نرفتم طی این مدت یکم بهترشدم ولی مشکلbddشروع شدطوری که من همش به ظاهرم فکرمیکردم وخودموبابقیه مقایسه میکردم وازظاهرم ناراضی بودم طوری که سعی میکردم اصلاازخونه بیرون نرم واگرهم میرفتم باکسی ارتباط نداشتم افکارخودکشی هم داشتم تااینکه چون یکی ازداروهام بایکی دیگه تداخل داشت دکتربقیه روحذف کردوگفت فقط یکی روبخورمنم تاچندروزخوردم وچون خوابم زیادبودقطع کردم به دکترگفتم گفت بایدمراجعه کنی ولی خانوادم نذاشتن برم الان حدودیک ماهه که هیچ قرصی نمیخورم واصلاحالم خوب نیست واضطرابم برگشته ونمیتونم درس بخونم ونمیتونم به جزمواردضروری ازخونه بیرون برم،دستامم میلرزه شبادیرمیخوابم همش به گذشته فکرمیکنم حافظم کم شده امیدی به آینده ندارم افکارخودکشی هم دارم،این ترمم بیشترکلاسارونرفتم چون همش خودموبابقیه مقایسه میکردم امتحاناروهم خوب ندادم،آیامن اشتباه کردم که داروهاروخودسرقطع کردم وبایددوباره شروع کنم وکم کم قطع کنم؟اگه به روان شناس مراجعه کنم مشکلbddرفع میشه؟شماراه حلی دارین؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34374
    تشکـر
    337
    تشکر شده 212 بار در 131 پست
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : چه کنم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط zary96 نمایش پست ها
    سلام من دختری22ساله ودانشجوهستم،پارسال به روان شناس مراجعه کردم واون تشخیصmdd،bidوocdوحملات پانیک دادوگفت بایدروان پزشک بری واگه اون گفت بازم بیاپیش من،ومن چون فکرمیکردم فقط باداروخوب میشم دیگه روان شناس نرفتم طی این مدت یکم بهترشدم ولی مشکلbddشروع شدطوری که من همش به ظاهرم فکرمیکردم وخودموبابقیه مقایسه میکردم وازظاهرم ناراضی بودم طوری که سعی میکردم اصلاازخونه بیرون نرم واگرهم میرفتم باکسی ارتباط نداشتم افکارخودکشی هم داشتم تااینکه چون یکی ازداروهام بایکی دیگه تداخل داشت دکتربقیه روحذف کردوگفت فقط یکی روبخورمنم تاچندروزخوردم وچون خوابم زیادبودقطع کردم به دکترگفتم گفت بایدمراجعه کنی ولی خانوادم نذاشتن برم الان حدودیک ماهه که هیچ قرصی نمیخورم واصلاحالم خوب نیست واضطرابم برگشته ونمیتونم درس بخونم ونمیتونم به جزمواردضروری ازخونه بیرون برم،دستامم میلرزه شبادیرمیخوابم همش به گذشته فکرمیکنم حافظم کم شده امیدی به آینده ندارم افکارخودکشی هم دارم،این ترمم بیشترکلاسارونرفتم چون همش خودموبابقیه مقایسه میکردم امتحاناروهم خوب ندادم،آیامن اشتباه کردم که داروهاروخودسرقطع کردم وبایددوباره شروع کنم وکم کم قطع کنم؟اگه به روان شناس مراجعه کنم مشکلbddرفع میشه؟شماراه حلی دارین؟

سلام . کاش یکم راجب گذشته هم میگفتی
    انگار یه چیزی هست که اذیتت میکنه

عید امسال روانپزشک به منم گفت دو قطبی شیدایی و نسخه هم داد ولی من نه خریدم . نه خوردم

الانم دارم مثل یه دختر معملی زندگیمو میکنم .

برعکس ارایشمم کمتر شده و حس بهتری نسبت به خودم دارم

نمیخام بگم مثله من باش

ولی ببین فدرت خودت از دارو و راونپزشک و روانشناس بیشتره . خودت خودتو خوب کن
    امضای ایشان

لیلی
    کنج محراب
    بال هایش از کتاب رویید
    تا به افلاک رسید .

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : حل مشکل اختلال بدشکلی بدن

علت دقیق اختلال بدشکلی بدن مشخص نیست. یک تئوری عنوان می‌کند که این اختلال به واسطه مشکل در اندازه یا عملکرد بعضی قسمت‌های مغز است که اطلاعات مربوط به ظاهر را پردازش می‌کند. این واقعیت که اختلال بدشکلی بدن معمولاً در افرادی ایجاد می‌شود که اختلالات سلامت روانی دیگر مثل افسردگی حاد و اضطراب هم دارند، پایه و اساس بیولوژیکی این اختلال را تایید می‌کند.

عوامل دیگری که می‌تواند بر ایجاد یا تحریک اختلال بدشکلی بدن تاثیر داشته باشد، عبارتند از:

– تجربه اتفاقات آسیب‌زا یا تعارضات احساسی در طول دوران کودکی
    – اعتمادبه‌نفس پایین
    – وجود والدین و افراد دیگری که شدیداً به ظاهر فرد انتقاد می‌کنند

فشار همسالان و جامعه‌ای که وضعیت ظاهری را مساوی با زیبایی و ارزش می‌داند هم می‌تواند بر ایجاد این اختلال در افراد تاثیر بگذارد.

پنهان‌کاری و خجالتی که معمولاً همراه اختلال بدشکلی بدن ایجاد می‌شود، تشخیص آن را دشوار می‌کند. اکثر متخصصین توافق دارند که موارد بسیاری از این اختلال، تشخیص داده نمی‌شوند. افراد مبتلا به آن معمولاً خجالت کشیده و تمایلی به صحبت کردن در این رابطه با پزشک خود را ندارند. یک علامت هشدار برای پزشکان زمانی است که بیماران به طور مداوم در رابطه به حراحی پلاستیک برای یک نقص خاص در بدنشان پرس و جو می‌کنند.

در تشخیص اختلال بدشکلی بدن، پزشک ارزیابی خود را با بررسی کامل تاریخچه و سابقه فرد و معاینات پزشکی شروع می‌کند. اگر به اختلال بدشکلی بدن مظنون شود، ممکن است فرد را به یک روانشناس یا متخصصی که به طور خاص برای تشخیص و درمان بیماری‌های ذهنی و روانی آموزش دیده‌اند معرفی می‌کند. مشاور روانشناس بر اساس ارزیابی‌های خود از رفتار، گرایشات و علائم فرد، مشکل را تشخیص می‌دهد.

برای درمان اختلال بدشکلی بدن ترکیبی از روش‌های درمانی زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

روان‌درمانی: این روش شامل مشاوره انفرادی بیمار می‌شود که بر تغییر طرز فکر (شناخت‌درمانی) و رفتار (رفتاردرمانی) فرد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن متمرکز است. هدف اصلاح اعتقادات نادرست فرد در رابطه با نقص ظاهری خود و کاهش رفتارهای وسواسی اوست.

دارو: برخی داروهای ضدافسردگی خاص مثل داروهای بازدارنده بازجذب سروتونین (ssri‌ها) همچنین داروهای ضدافسردگی مثل اولانزاپین، آریپی‌پیرازول یا پیموزید (یا به تنهایی و یا در ترکیب با ssrii) در درمان اختلال بدشکلی بدن موثر نشان داده‌اند. البته fda هیچ داروی مشخصی را برای درمان اختلال بدشکلی بدن تایید نکرده است.

گروه/خانواده درمانی: حمایت خانواده در موفقیت درمان این اختلال اهمیت بسیار زیادی دارد. خیلی مهم است که اعضای خانواده فرد اختلال بدشکلی بدن را درک کرده و بتوانند علایم و نشانه‌های آن را تشخیص دهند.

اگر اختلال در فرد شدیداً پیشرفت کند، ممکن است او را به فردی منزوی از جامعه تبدیل کند. این می‌تواند بر زندگی کاری و تحصیلی او نیز تاثیر منفی داشته باشد. افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن در معرض شدید ابتلا به افسردگی‌های حاد بوده و استرس و ناراحتی ناشی از این اختلال بسیاری از آنها را به سمت خودکشی سوق می‌دهد. علاوه بر این، افراد مبتلا به این اختلال متحمل عمل‌های جراحی بسیاری در تلاش برای اصلاح نقص خود و بهبود ظاهرشان می‌شوند.

آینده مبتلایان اختلال بدشکلی بدن

آینده برای مبتلایان به اختلال بدشکلی بدن که درمان را شروع کرده‌اند، روشن است. علاوه بر این، کسانیکه تیم حمایتی قوی دارند، در طولانی‌مدت بسیار موفق‌تر عمل می‌کنند.

هیچ راه مشخص و شناخته‌شده‌ای برای پیشگیری از بروز اختلال بدشکلی بدن نیست. اما خیلی خوب است که افراد به محض مشاهده علائم درمان خود را شروع کنند. آموزش و تشویق رفتارها و نگرش واقع‌بینانه و سالم درمورد تصویر بدن هم می‌تواند در جلوگیری از بروز یا پیشرفت اختلال بدشکلی بدن موثر باشد. در آخر، فراهم آوردن درک و حمایت لازم برای فرد به کاهش شدت علائم فرد کمک کرده و باعث می‌شود فرد بهتر با مشکل خود کنار بیاید.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22689558
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)