نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: عدم توانایی نه گفتن

1548
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35197
    تشکـر
    28
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

عدم توانایی نه گفتن

احساس میکنم عالم و آدم دارن ازم سواستفاده میکنن. رئیسم حقوقم رو نمیده و ماه هاست که امروز و فردا میکنه. مردی که دوستش دارم به بچگانه‌ترین شکل ممکن فریبم میده و من بهش نمیگم که دیگه خسته شدم. مردی که ادعا میکنه دوستم داره یک عالمه کار سرم میریزه و من برای اینکه آدم بد ماجرا نباشم قبول میکنم. فامیلمون پروژه‌های سنگین دانشگاهش رو میده من انجام بدم. دوستی که سالهاست ندیدمش و یه شهر دیگه است؛ ساعت 2 نصفه شب زنگ میزنه که صبح زود براش یه کاری بکنم. دوستی که مثل خواهرمه وسایلی رو که خودم لازم دارم میبره و یه تشکرم نمیکنه. خستم. احساس حماقت میکنم. دلم میخواد بمیرم و دست از بازی کردن نقش آدم خوب و بازنده‌ی همه قصه‌ها بردارم. دلم میخواد پست و بی رحم و شجاع باشم. دلم میخواد کسی باشم که نیستم. نمیدونم چیکار کنم که اینقدر بی عرضه نباشم؟
    ویرایش توسط yaar : 04-01-2018 در ساعت 06:28 PM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    تشکر شده 1,676 بار در 966 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : بی‌عرض

سلام
    شما نباید هر کس هر کاری از شما خواست قبول کنید یک تایپیک بود درباره رفتار جرئتمندانه اگر مطالعه کنید برایتان مفید است شما می توانید به ریئستان بگویید من نیاز به حقوقم دارم دیگر نمی توانم صبر کنم و یا به خواهرتان بگویید من وقت کافی برای انجام پروژه ات را ندارم اگر مشکلی در پروژه ات داشتی می تونم کمکت کنم یا اگر وسیله ای را نیاز داری به او بگو خودم فعلا فلان وسیله را نیاز دارم شرمنده که نمی تونم آون بهت بدم اگر این وسیله مورد نیازم نبود حتما بهت می دادم به نامزدتان بگویید من از عهده این همه کار برنمی آیم اگر هم بربیایم یک زمانی برای تفریح و استراحت نیاز دارم دوست دارم کمکت کنم ولی انتظار اینکه این همه کار انجام بدم نداشته باش
    امضای ایشان

تا میتوانی دلی به دست آور
    دل شکستن هنر نمی باشد

3. 2 کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35197
    تشکـر
    28
    تشکر شده 11 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

به رئیسم گفتم اما شروع میکنه ساعتها از مشکلات مالی و خانوادگیش حرف زدن و حوصلم سر میره.
    بهش میگم اما میگه تو قول دادی کمک کنی و چطور برای بقیه وقت داری و برای من نه؟
    اون یکی وسایلم رو میبره و میگه فردا میارم اما هفته ها از فردایی که حرفش رو میزد گذشته و هربار میگم بهانه میاره.
    برای بقیه هم...
    اون لحظه توان فکر کردن رو از دست میدم. هرکدوم از این کارها هم به تنهایی سخت نیست اما وقتی جمع میشه دیگه وقتی برای خودم باقی نمیمونه و احساس میکنم دارم له میشم.
    ویرایش توسط yaar : 04-01-2018 در ساعت 06:28 PM

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

سلام
    اول به خواهرتان بگویید بله من قول دادم کمکت کنم نه اینکه کل پروژه ات را برایت انجام دهم من یک وقت میخواهم برای خودم باشم و مثل هر آدم دیگری نیاز به استراحت و تفریح دارم باز به ریئستان بگویید می دانم شما مشکل دارید ولی منم مشکلات خودم را دارم بیش از این نمی تونم صبر کنم شما اگر چند بار هر روز یادآوری کنید تا ریئستان از رو برود به اون خواهرتون بگو تا زمانی وسایل قبلی را که بهت دادم پس نیاوردی من نمی تونم وسیله جدیدی بهت بدم چون من به وسایلم نیاز دارم
    خوب شما به کسی بی ادبی نکنید ولی از حق خودتان دفاع کنید اگر شما تمرین کنید با خودتون در این مواقع از قبل جواب را آماده کرده باشید کم کم شرایط برایتان بهتر میشود حوصله داشته باشید و شروع به تمرین کنید به تدریج یاد خواهید گرفت در چنین مواقعی چه برخوردی داشته باشید
    امضای ایشان

دل شکستن هنر نمی باشد

6. کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : عدم توانایی نه گفتن

اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا قدرت «نه گفتن» را نداریم.
    1. اولین دلیل در نداشتن مهارت «نه گفتن» این است که می خواهیم با دیگران سازگار باشیم و دوست داریم مورد تایید دیگران قرار بگیریم . این تایید شدن تا حدی برای ما خوشایند است که می پذیریم در تنگنا قرار گیریم اما دیگران ما را تایید کنند.
    2. دومین عاملی که می تواند ما را در پاسخ رد دادن ناتوان کند ، ترسی است که برای از دست دادن موقعیت ها و افراد داریم.
    3. گاهی ما میترسیم دیگران تصور کنند ناتوان هستیم و برای جلوگیری از پی بردن دیگران به عدم توانایی خود قدرت «نه گفتن» را از دست می دهیم
    4. یکی دیگر از دلایل پذیرفتن بدون چون چرای هر درخواستی این است که ما به لحاظ عاطفی واقعا قصد داریم به دیگران کمک کنیم . دوست داریم ایثارگر و مهربان باشیم و از کمک کردن به دیگران لذت می بریم. اینجاست که هنگام کمک کردن به دیگران انقدر از نظر روحی ارضا می شویم که از خود می گذریم و فراموش می کنیم خودمان هم حقی داریم.
    5. دلیل بعدی این است که نمی خواهیم دیگران را از خودمان برنجانیم وبه اصطلاح پل های پشت سرمان را خراب کنیم . این درحالی است که مصلحت ظاهری را میبینیم و مصلحت حقیقی را زیر پا می گذاریم
    6. ترس از ایجاد درگیری ( اینکه می ترسیم مبادا درگیری لفظی یا حتی ناراحتی وکدورتی بین ما ودیگران رخ دهد). این ترس ناشی از ضعف و ناتوانی ما در ایجاد ارتباط با اطرافیان است.
    7. نه گفتن را نوعی بی احترامی (گستاخی )به شخص درخواست دهنده می دانیم. گاهی اوقات اموزش های و باور های غلطی که از محیط خانواده و اطرافیان عامل این تصور می شود. مهم این است که بدانیم کدام اموزش و باور درست است و کدام باور اشتباه است.
    موارد بالا همگی تفکرات اشتباهی هستند که در ذهن ما وجود دارد و باید به هر ترتیب آنها با آنها کنار بیاییم و راضی شویم که ذهنیت خود را تغییر دهیم. اولین قدم این است که باور کنیم این مسائل فقط در ذهن ما وجود دارد نه در دنیای خارج از ذهن و بدانیم یک «نه گفتن» ساده ومحترمانه خیلی بهتر است از اینکه بخواهیم ذهن خود را با مسائل دشوار ناخواسته درگیرکنیم . بهتر است تمرین کنیم به جای پذیرفتن بی قید و شرط هرگاه شرایط و توانایی نداریم به راحتی بگوییم:

· خیلی دلم می خواست می توانستم این کار را انجام بدهم ولی ........
    · متاسفانه من در این کار هیچ مهارتی ندارم شما می توانید به ...........مراجعه کنید
    · نه متاسفم
    به همین سادگی با یک «نه گفتن» ساده هم خودمان را نجات می دهیم وهم به دیگران کمک می کنیم برای کاری که در نظر دارند درگیر ذهنیات ما نشوند. باید بدانیم همان طور که صداقت معیار مهمی در بسیاری از انتخاب های ماست «نه گفتن» محترمانه هم می تواند بخشی از این صداقت باشد .

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22689558
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

8. 4 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

[QUOTE=farokh;241151]اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا قدرت «نه گفتن» را نداریم.

خیلی متشکر آقای فرخ
    عالی بود و همه ی موارد رو پوشش داده بود بحثتون
    من متاسفانه قدرت نه گفتنم پایین هست و این خیلی از موارد باعث میشه برام مشکل ساز بشه و آزارم بده
    قبلا با یه مشاور درباره اش حرف زده بودم ولی بحث شما کاملتر بود
    چون من حس می کنم وقتی کسی ازم چیزی میخواد اگه بهش بگم نه یعنی بی احترامیه
    پس اگه هم شده معمولا به خودم سختی میدم و نظر اصلیم رو تو دلم پنهان میکنم که نه نگم
    و این یه ضعف خیلی بزرگه گه جدیدا باعث شده مشکلات خیلی زیادی برام ایجاد کنه
    به خصوص وقتی مخاطب سنش ازم بیشتر باشه
    خیلی قشنگ و واضح بهش اشاره کردید
    واقعا ممنونم
    حس می کنم یه چیزی به وجودم اضافه شد..!
    ویرایش توسط یلدا 25 : 05-22-2017 در ساعت 10:14 PM

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

مقالات فن بیان را مطالعه کنید خود به خود تغییر خواهید کرد

11. 3 کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط sam127 نمایش پست ها
    مقالات فن بیان را مطالعه کنید خود به خود تغییر خواهید کرد
    متشکرم
    در این باره یه مقدار مطالعه داشتم
    دوره ی مهارتش رو گذروندم البته برای تدریس
    چند بار تو کلاسا صحبت کردم و اکثرا تحسینم میکردن
    جزو بالاترین نمراتش هم بودم
    امتحانش رو اولین بار قبول شدم
    البته نه گفتن با این مهارت ها فرق میکنه
    من گاهی که بخوام لباس یا چیز دیگه ای بخرم دوست دارم اون چیزی که خودم میخوام انتخاب کنم ولی از بقیه هم نظرخواهی میکنم
    یکی ازبرادرهام همیشه میگه خوشم میاد دختر محکمی هستی و قدرت تصمیم گیری برای خودت داری
    بعضی وقتا بقیه انتخابم رو نپسندن من بازم میخرمش چون میگم این برای منه و خب من باید ازش خوشم بیاد
    اما تو برقراری رابطه با بقیه این مشکل رو دارم که بعضی وقتا نمیتونم اون چیزی که تو ذهنم هست و مد نظرم هست رو به زبون بیارم و این باعث سوع تفاهم و مشکل میشه
    هیچوقت فکر نمیکردم یه موضوع به این سادگی میتونه کلی ویرانی به بار بیاره که آدم ندونه از کجا خورده!
    شاید یه لحظه غفلت
    شاید احساسات بیش از حد و خجالتی بودن
    شاید چون خودم رو دست کم گرفتم
    شاید اینکه بقیه و شخصیت و خواسته شون رو به خودم ترجیح دادن
    نمیدونم..!
    ویرایش توسط یلدا 25 : 05-23-2017 در ساعت 12:02 PM

13. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32486
    تشکـر
    58
    تشکر شده 14 بار در 10 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yaar نمایش پست ها
    احساس میکنم عالم و آدم دارن ازم سواستفاده میکنن. رئیسم حقوقم رو نمیده و ماه هاست که امروز و فردا میکنه. مردی که دوستش دارم به بچگانه‌ترین شکل ممکن فریبم میده و من بهش نمیگم که دیگه خسته شدم. مردی که ادعا میکنه دوستم داره یک عالمه کار سرم میریزه و من برای اینکه آدم بد ماجرا نباشم قبول میکنم. خواهرم پروژه‌های سنگین دانشگاهش رو میده من انجام بدم. دوستی که سالهاست ندیدمش و یه شهر دیگه است؛ ساعت 2 نصفه شب زنگ میزنه که صبح زود براش یه کاری بکنم. خواهرم وسایلی رو که خودم لازم دارم میبره و یه تشکرم نمیکنه. خستم. احساس حماقت میکنم. دلم میخواد بمیرم و دست از بازی کردن نقش آدم خوب و بازنده‌ی همه قصه‌ها بردارم. دلم میخواد پست و بی رحم و شجاع باشم. دلم میخواد کسی باشم که نیستم. نمیدونم چیکار کنم که اینقدر بی عرضه نباشم؟
    نازی... شما دچار الیناسیون
    شدی و باید کانالت رو عوض کنی، وقتی میگی میخوای بی رحم باشی پس جای که هستی ارزشها یه چیزای دیگس...
    نه گرگ باش که بدری نه گوسفند که بدرنت... سگ باش نه بدر نه بگذار بدرن...
    چون خوبی و سطحت بالاست دیگران که پایینن میخوان بکشوننت پاییین تا هم قد اونا باشی
    به شدت و به طرز عجیبی حقیرانه رفتار کن و نگاهشون کن فکر کن تو روانشناسی و اونا بیمار...
    کم بیاری دوباره دور باطل..
    .
    ویرایش توسط polis : 05-23-2017 در ساعت 12:44 PM

15. کاربران زیر از polis بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

پس دلیلش میتونه تلقین لحظه ای باشه

17. کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

18. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7488
    تشکـر
    942
    تشکر شده 1,135 بار در 596 پست
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط yaar نمایش پست ها
    احساس میکنم عالم و آدم دارن ازم سواستفاده میکنن. رئیسم حقوقم رو نمیده و ماه هاست که امروز و فردا میکنه. مردی که دوستش دارم به بچگانه‌ترین شکل ممکن فریبم میده و من بهش نمیگم که دیگه خسته شدم. مردی که ادعا میکنه دوستم داره یک عالمه کار سرم میریزه و من برای اینکه آدم بد ماجرا نباشم قبول میکنم. خواهرم پروژه‌های سنگین دانشگاهش رو میده من انجام بدم. دوستی که سالهاست ندیدمش و یه شهر دیگه است؛ ساعت 2 نصفه شب زنگ میزنه که صبح زود براش یه کاری بکنم. خواهرم وسایلی رو که خودم لازم دارم میبره و یه تشکرم نمیکنه. خستم. احساس حماقت میکنم. دلم میخواد بمیرم و دست از بازی کردن نقش آدم خوب و بازنده‌ی همه قصه‌ها بردارم. دلم میخواد پست و بی رحم و شجاع باشم. دلم میخواد کسی باشم که نیستم. نمیدونم چیکار کنم که اینقدر بی عرضه نباشم؟
    سلام، وقتتون بخیر، فکر کنم این تاپیک بتونه کمکتون کنه.
    http://forum.moshaver.co/f124/توانایی-نه-گفتن-34693/

19. کاربران زیر از رنگو بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

سلام
    بعضی اوقات در برابر یک پیشنهاد یا درخواست یا سوال غیر منتظره ای قرار میگیریم شاید باهوشترین افراد هم در چنین مواقعی نتوانند به صورت فی البداهه جواب درخور آن موضوع را دهند پس بهترین کار در چنین شرایطی چیست؟ بهترین کار در چنین مواقع درخواست مهلت می باشد به طور مثال به شما میگویند فردا برویم کوه شما شاید در این لحظه نتوانید تصمیم بگیرید پس باید با جملاتی مانند باید بررسی کنم برنامه روزانه ام را و یا نمی توانم الان جواب شما را بدهم باید ببینم فردا وقت دارم با شما بیایم یانه و فعلا کار دارم بعدا جوابتان را میدهم و ..... . همیشه عجله در پاسخگویی منجر به اشتباه می شود یا در شرایط اظطراب و فشار تسلیم خواست دیگران شویم تا آنجا که می توانیم در آرامش تصمیم بگیریم مسلما در تنگنا احتمال اشتباه در تصمیم گیری زیاد می شود
    امضای ایشان

دل شکستن هنر نمی باشد

21. کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)