نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: علت خواب های تکراریم چی میتونه باشه؟؟؟

1056
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35072
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy علت خواب های تکراریم چی میتونه باشه؟؟؟

با سلام خدمت همه ی مشاوران و روانشناس های محترم
    مدتیه که کابوس زیاد میبینم،تو خواب میبینم که در حاله فرار ازدست مرد های مختلفم بیشتره خواب ها اون مرد ها دزد هستن که من سعی میکنم زنگ بزنم به پلیس که گاهی یا پلیس گوشی رو برنمیداره یا تا دارم گزارش میدم به سمتم حمله میکنن و با ضربه چاقو تو شکمم از خواب میپرم،که دیشب باز هم نمونه ی این خواب هارو دیدم ولی تا لحظه ی بیمارستان رفتن از خواب بیدار نشدم،اوایل فکر میوردم عادیه دیدنه این مدل خواب ها ولی هردفعه فاصلشون بیشتر و ترس منو هم بیشتر میکنن،خواستم برم پیش روان پزشک قرص بگیرم که فرصت نشده هنوز!
    چکار کنم به نظره شما؟علت این مدل خواب ها چی میتونه باشه؟
    ممنون میشم اگر راهنمایی کنین😔

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : علت خواب های تکراریم چی میتونه باشه؟؟؟

رِؤیاهای تکراری به اندازه بسیاری از موضوعات دیگر مثل رؤیاهای تروماتیک مورد مطالعه قرار نگرفته است. بیشتر یافته هایی که در دست است، حاصل داده هایی است که در موقعیت های بالینی یا حکایتی (یعنی یک نفر تعریف کرده که این خواب ها را دیده است) به دست آمده است. البته تعدادی هم مطالعه علمی انجام شده است که از داده های زمینه یابی استفاده کرده اند. پنجاه تا هشتاد درصد دانشجویان دانشگاه گزارش می کنند تا به حال خواب تکراری دیده اند. مدت تکرار این رؤیاها خیلی فرق می کند از یک ماه شروع می شود تا ده ها سال.

دفعات تکرار رؤیاها هم خیلی فرق می کند. از هفته ای سه بار تا سالی یک بار. این جور خواب ها معمولا از کودکی یا نوجوانی شروع می شوند و در 60 تا 70 درصد اوقات محتوایی منفی دارند. به خاطر همین با رؤیاهای تروماتیک اشتباه می شوند. تحلیل محتوای این نوع رؤیاها نشان می دهد که این رؤیاها خیلی بیشتر از رؤیاهای دیگر احتمال دارد که شامل فقط خود رؤیابین باشد و در 43 درصد این رؤیاها شامل مورد تعقیب یا حمله قرار گرفتن است. موجوداتی که افراد را دنبال می کنند می توانند حیوان، غول، دزد یا نیروهای طبیعت باشند و رؤیابین یا فرار می کند یا پنهان می شود.

معمولا گفته می شود رؤیاهای تکراری در زمان های استرس شروع می شوند، مثل وفات یکی از عزیزان یا جدایی از والدین. با وجود این محتوای رؤیا معمولا مستقیما ربطی به خود موضوع استرس ندارد. مطالعات بالینی نشان می دهد این رؤیاها گاهی با حل شدن استرس دیگر تکرار نمی شوند. از این یافته ها برخی نتیجه گیری میکنند رؤیاهای تکراری همان رؤیاهای تروماتیک هستند که کمی رقیق تر شده اند. تفاوت این رؤیاها با رؤیاهای تروماتیک این است که در رؤیاهای تروماتیک شرایط استرس زا عینا تکرار می شود، اما در رؤیاهای تکراری، حالت استعاره ای بیشتر است و استرس در غالب موضوعات دیگری به نمایش در می آید.

رؤیاهای تکراری بسیاری از اوقات ناشی از استرس های دوران کودکی است، اما نباید فراموش کرد محتوای رؤیاهای تکراری در 30 تا 40 درصد مواقع منفی نیست. بنابراین، سؤال این جا است که تکرار دقیق یک رؤیا چرا باید نشانه استرس باشد؟ رؤیایی که اتفاقا می تواند محتوای مثبتی داشته باشد. یکی از موضوعاتی که به ذهنم می رسد و شاید در جایی خوانده ام، این است که خود رؤیاها گاهی برای ما مسئله می شود و همانطور که چندین بار گفته ام رؤیاها در بسیاری از اوقات دغدغه ها و علائق شخصی ما را منعکس می کنند. بنابراین اگر رؤیاها جزئی از دغدغه های ما شوند، می توان در مورد آن رؤیا دید. به هر حال این فقط یک فرضیه است.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35072
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : علت خواب های تکراریم چی میتونه باشه؟؟؟

ممنونم خیلی بدردم خورد
    باید ذهنمو اروم تر کنم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)