نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: مشکلات خانوادگی و نداشتن دوست

1134
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30083
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

مشکلات خانوادگی و نداشتن دوست

با سلام
    من دختری 31 ساله و شاغل هستم و لیسانس کامپیوتر متاسفانه مشکلی که دارم اینه که هیچ دوست صمیمی ندارم ،فردی درونگرا هستم و از نداشتن مهارت گفتاری رنج می برم متاسفانه با خانواده رابطه خوبی ندارم و مشکلات خانوادگی زیادی دارم از جمله با برادرم و پدرم متاسفانه خیلی آدمهای مردسالاری هستند برادرم چهار سال از من بزرگتره و توی تمام عمرش بیکار بوده و اصلن به من و مادرم احترام نمی زارن و به نظرات و حرف من توجه نمی کنند وضع مالی خوبی نداریم و من از این مشکلات و تنهایی رنج می برم توی این سن تا حالا هیچ خواستگاری نداشتم و دوست صمیمی هم ندارم توی محل کارم نمی تونم خیلی رابطه دوستانه با همکارانم بر قرار کنم با اینکه همکاران فوق العاده خوب و دوست داشتنی دارم نمی دونم چه چوری مشکلاتم رو حل کنم پیش مشاوره هم رفتم تا حدودی کمکم کردند تا قرصهای اعصابم رو گذاشتم کنار و الان دارم کار میکنم ولی از اینکه هیچ خواستگاری ندارم و دوست صمیمی هم ندارم خیلی ناراحتم انگار از صفحه روزگار محو شدیم.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکلات خانوادگی و نداشتن دوست

نقل قول نوشته اصلی توسط fb_7887 نمایش پست ها
    با سلام
    من دختری 31 ساله و شاغل هستم و لیسانس کامپیوتر متاسفانه مشکلی که دارم اینه که هیچ دوست صمیمی ندارم ،فردی درونگرا هستم و از نداشتن مهارت گفتاری رنج می برم متاسفانه با خانواده رابطه خوبی ندارم و مشکلات خانوادگی زیادی دارم از جمله با برادرم و پدرم متاسفانه خیلی آدمهای مردسالاری هستند برادرم چهار سال از من بزرگتره و توی تمام عمرش بیکار بوده و اصلن به من و مادرم احترام نمی زارن و به نظرات و حرف من توجه نمی کنند وضع مالی خوبی نداریم و من از این مشکلات و تنهایی رنج می برم توی این سن تا حالا هیچ خواستگاری نداشتم و دوست صمیمی هم ندارم توی محل کارم نمی تونم خیلی رابطه دوستانه با همکارانم بر قرار کنم با اینکه همکاران فوق العاده خوب و دوست داشتنی دارم نمی دونم چه چوری مشکلاتم رو حل کنم پیش مشاوره هم رفتم تا حدودی کمکم کردند تا قرصهای اعصابم رو گذاشتم کنار و الان دارم کار میکنم ولی از اینکه هیچ خواستگاری ندارم و دوست صمیمی هم ندارم خیلی ناراحتم انگار از صفحه روزگار محو شدیم.

مهارت گفتاری

نمونه هایی از اشتباهات رایجی که خیلی از ما در مکالماتمان مرتکب آنها می شویم :

۱ ) گوش ندادن:
    «ارنست همینگوی» می گوید: «من دوست دارم گوش کنم. چیزهای خیلی زیادی را از با گوش کردن دقیق یاد گرفته ام. بیشتر مردم هیچوقت گوش نمی کنند.» شما مثل همه مردم نباشید. مشتاقانه منتظر نوبت حرف زدن خودتان نایستید. نفس خودتان را کمی عقب نگه دارید. یاد بگیرید که چطور واقعا به حرف هایی که مردم می زنند گوش دهید.
    وقتی شروع به گوش دادن کنید، بخش های مختلفی از مکالمه را باید در دست خود بگیرید. اما مسئله مهم اینست که باید از جواب های کوتاه «آره» و «نه» به شدت خودداری کنید، چون در اینصورت طرف مقابل تان اطلاعات زیادی بروز نخواهد داد. مثلا اگر دوستی برای شما تعریف می کرد که هفته گذشته با چند نفر از دوستانش به ماهیگیری رفته است، مثلا می توانید از او بپرسید: «برای ماهیگیری کجا رفتید؟»، «چه چیز ماهیگیری را از همه بیشتر دوست داری؟»، «به جز ماهیگیری چه کارهای دیگری کردید؟» و... به این روش فرد جریان را عمیق تر تعریف می کند و اطلاعات بیشتری در اختیارتان می گذارد و شما می توانید از میان این اطلاعات مسیرهای بعدی تان را هم برای صحبت کردن انتخاب کنید. اگر طرف مقابل تان مثلا ابتدا گفت: «اوم، نمی دونم»، تسلیم نشوید. کمی بیشتر ترغیبش کنید. دوباره سوال کنید. آنها می دانند، فقط باید کمی بیشتر درمورد آن فکر کنند و وقتی سر درد دلشان را باز می کنند، مکالمه جالب تر خواهد شد.

۲ ) سوال بیش از حد:
    اگر بیش از حد سوال کنید، مکالمه شکل بازجویی به خود می گیرد، یا ممکن است اینطور به نظر برسد که شما چیز زیادی برای درمیان گذاشتن با طرف صحبت تان ندارید. بهتر است سوالات تان را با چند جمله توضیحی مخلوط کنید. با ادامه یافتن مکالمه و پیش رفتن آن می توانید سوالات را نادیده گرفته و بگویید: «آره، خیلی خوبه که آدم آخر هفته با دوستاش یه جا بره و خوب استراحت کنه. ما هم شاید این آخر هفته با بچه ها رفتیم پارک و بدمینتون بازی کردیم.
    چه خوب، ما هم ماه پیش با قایق یکی از دوستام رفتیم ماهیگیری. از این طعمه های ساکامورا برده بودیم. واقعا طعمه های خوبی بودند» و از همین جا مکالمه تان گسترش پیدا می کند و موضوعات دیگری مثل بدمینتون، مزیت یا عیب انواع مختلف طعمه یا نوشیدنی مورد علاقه تان وارد بحث می شود.

۳ ) سکوت ناخوشایند:
    در مکالمه با کسی که تازه با او ملاقات کرده اید یا وقتی موضوعات همیشگی تمام شده باشد، سکوت بدی حکمفرما می شود. یا ممکن است از اینکه نمی دانید این سکوت چه دلیلی می تواند داشته باشد، عصبی شوید. هیچوقت بدون خواندن روزنامه از خانه خارج نشوید.
    وقتی در مکالمه ای موضوع کم آوردید، می توانید درمورد اخبار روز صحبت کنید. می توانید درمورد اتفاقاتی که در مهمانی که در آن هستید، نظر بدهید. مطمئنا همیشه در اطراف تان موضوعی برای صحبت کردن درمورد آن هست. وقتی فرد جدیدی را ملاقات می کنید، یکی از بهترین روش هایی که می توانید با کمک آن از سرد شدن مکالمه جلوگیری کنید اینست که احساس خودتان را وقتی با یکی از بهترین دوستان تان ملاقات می کنید، به خاطر آورید و تصور کنید که این فرد جدید هم یکی از بهترین دوستان شماست. البته حواستان باشد که زیاده روی نکنید چون ممکن است این فرد جدید علاقه نداشته باشد که درهمان برخورد اول در آغوشش بگیرید و ماچ و بوسه اش کنید. در عوض با لبخند و رفتاری دوستانه و گرم با او برخورد کنید.

۴ ) طریقه بیان نامناسب:
    یکی از مهمترین مسائل در مکالمه این نیست که چه می گویید، اینست که چطور آن حرف را بر زبان می آورید. تغییر در این رفتارها تفاوت عمده ای ایجاد می کند چون صدا و زبان بدن شما بخش مهمی از مکالمه را تشکیل می دهد.
    ▪ کمی آرام تر، وقتی از چیزی هیجان زده می شوید، معمولا حرف زدن تان تندتر و تندتر می شود. سعی کنید کمی آرام تر شوید. به این طریق، گوش دادن برای مخاطبتان آسان تر شده و راحت تر صحبت هایتان را متوجه می شوند.
    ▪ صدایتان را بالا ببرید. نترسید و آنقدر بلند حرف بزنید که طرف مقابل تان بتواند به راحتی حرف های شما را بشنود.
    ▪ روشن و واضح حرف بزنید. زیرلب من من نکنید. با احساس صحبت کنید. اگر با لحنی یکنواخت حرف بزنید کسی علاقه ای به دنبال کردن حرف شما را نخواهد داشت.
    ▪ طوری صحبت بکنید که احساس تان در صدای تان منعکس شود.
    ▪ بین صحبت هایتان مکث کنید. اینکار باعث می شود مخاطب دقیق تر به صحبت هایتان گوش دهد.
    ▪ موقع حرف زدن کمی به سمت طرف مقابل تان خم شوید. اینکار تاثیر حرف هایتان را بیشتر می کند اما دقت کنید که در اینکار نیز اغراق نکنید.

۵ ) پریدن وسط حرف دیگران:
    همه کسانی که در یک مکالمه شرکت می کنند باید به یک میزان فرصت حرف زدن داشته باشند. به هیچ عنوان وسط صحبت کسی، حرف او را قطع نکنید تا توجه مخاطبین را به خود جلب کنید. باید بتوانید بین حرف زدن و گوش کردن خود توازن ایجاد کنید.

۶ ) همیشه حق با شما نیست:
    به هیچ وجه سعی نکنید همیشه و درمورد هر موضوعی حق را به جانب خودتان بدانید. معمولا مکالمات واقعا یک بحث نیست و بهتر است اجازه بدهید حال و هوای خوب و دوستانه ای در آن جریان داشته باشد. اگر قرار باشد که در همه بحث ها شما برنده باشید، کسی چندان خوشحال نخواهد شد. پس به جای اینکار کمی عقب بنشینید و تلاش کنید تا حال و هوای خوبی در گفتگویتان جریان یابد.

۷ ) صحبت کردن درمورد یک موضوع عجیب یا منفی:
    اگر در یک مهمانی یا جایی هستید که با کسی تازه روبه رو شده اید، بهتر است از پیش کشیدن بعضی موضوعات خودداری کنید.
    صحبت کردن درمورد وضعیت بد سلامتی تان یا رابطه بدتان با کسی، شغل بد و رئیس بداخلاقتان، قتل های زنجیره ای، زبان خاصی که فقط شما و یک نفر دیگر از آن سر در می آورد، یا هر چیز دیگری که انرژی مثبت جو را از بین می برد، موضوعاتی هستند که باید از آنها اجتناب کنید. همچنین بهتر است حرف زدن درمورد سیاست و مذهب را هم برای گفتگوهای دوستانه تان بگذارید.

۸ ) خسته کننده بودن:
    بدون توجه به اطرافتان، ۱۰ دقیقه بی وقفه حرف زدن درمورد ماشین جدیدتان اصلا خوشایند به نظر نمی رسد. وقتی می بینید که مخاطبینتان کم کم حوصله شان سرمی رود، باید آماده باشید که سریع موضوع را عوض کنید.
    یک راه خوب برای اینکه همیشه موضوعاتی جالب برای صحبت کردن درمورد آن با دیگران داشته باشید، این است که زندگی جالب داشته باشید و روی مسائل مثبت زندگی متمرکز شوید. شروع نکنید درمورد شغلتان یا رئیستان غرغر کنید، هیچکس دوست ندارد این چیزها را بشنود. درعوض، درمورد آخرین مسافرتتان، یک خاطره جالب که یک روز موقع خرید برایتان اتفاق افتاده است، برنامه هایتان برای عیدی که در پیش است یا هر چیز جالب و بامزه صحبت کنید.
    کاری که باید بکنید این است که طوری رفتار کنید که دیگران مجذوبتان شوند. با این روش خیلی راحت می توانید دوست پیدا کنید. پس به جای اینکه در مکالمه تان با دیگران فقط به یک موضوع بچسبید و مدام تکرارش کنید، افق موضوعاتتان را کمی وسیع تر کنید و درمورد مسائل مختلف و جالب با مخاطبتان گفتگو کنید.

۹ ) متقابل رفتار نکردن:
    هر چه فکر می کنید را به زبان بیاورید و احساساتتان را مطرح کنید. وقتی کسی تجربه ای را با کسی درمیان می گذارد، شما هم باید درعوض یکی از تحربیات خودتان را با او شریک شوید. فقط روبه روی مخاطبتان نایستید و سرتان را تکان دهید یا جواب های کوتاه بدهید.
    وقتی کسی در مکالمه ای از خود مایه می گذارد، حتما دوست دارد شما هم متقابلا همین کار را بکنید. اینجا هم مثل سایر موقعیت های زندگی نمی توانید بایستید تا دیگران قدم اول را بردارند. اگر لازم بود، شما نفر اول باشید و حرف هایتان را با طرف مقابلتان در میان بگذارید.

۱۰ ) حرفی برای گفتن نداشتن:
    ممکن است احساس کنید که حرف زیادی برای گفتن ندارید. اما باید سعی کنید. خوب به حرف های طرف مقابل گوش کنید و به حرف هایی که می زند علاقه مند باشید. سوال کنید و جواب های مربوط و مناسب بدهید. چشم هایتان را هم باز کنید.
    از مهارت های بیناییتان استفاده کرده و موضوعات جالبی را در اطرافتان برای حرف زدن پیدا کنید. هر روز روزنامه بخوانید و موضوعات جالب و مفید برای حرف زدن پیدا کنید. روی زبان بدنتان و نحوه حرف زدنتان کار کنید و مهارت های محاوره ای خود را ارتقا» دهید.
    ▪ آسان بگیرید
    لازم نیست همه این کارها را یکجا یاد بگیرید و انجام دهید. اگر بخواهید همه این روش ها را یکدفعه استفاده کنید، مطمئنا گیج می شوید. دو سه مورد از این مهارت ها را انتخاب کرده و هر بار در مکالماتتان استفاده کنید. خیلی زود خواهید دید که به طور اتوماتیک و ناخودآگاه همه این رفتارها و مهارت ها را در مکالماتتان استفاده می کنید.

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282

021-88422495

021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30083
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از توضیحاتتون ولی توی این سن آیا پیدا کردن دوست راحته آیا میشه زندگی بهتری درست کنم برای خودم خیلی توی لاک خودم رفتم خانوادم نه تنها نمی تونن کمک کنن بلکه یکی از مشکلاتم خانواده است اصلن با هیچ کس رفت و آمد نمی کنند هیچکس خونمون نمی یاد واقعان دارم دق میکنم از این وضع.

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18720
    تشکـر
    117
    تشکر شده 142 بار در 96 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط fb_7887 نمایش پست ها
    ممنون از توضیحاتتون ولی توی این سن آیا پیدا کردن دوست راحته آیا میشه زندگی بهتری درست کنم برای خودم خیلی توی لاک خودم رفتم خانوادم نه تنها نمی تونن کمک کنن بلکه یکی از مشکلاتم خانواده است اصلن با هیچ کس رفت و آمد نمی کنند هیچکس خونمون نمی یاد واقعان دارم دق میکنم از این وضع.
    عمو و دایی و عمه و خاله و .... به خونه شما سر نمی زنند؟
    زندگی اونا چطوره؟ اونا هم تنها هستند؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)