نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: مشکل انزوا

915
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23525
    تشکـر
    0
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

مشکل انزوا

سلام من خیلی ادم کم حرف و ساکتی هستم به طوری که وقتی تو جمع دوستام هستم اصلا هیچ حرفی نمی زنم و او همش با هم حرف می زنن و می خندن و من فقط نگاهشون می کنم وقتی هم کسی مسخره م می کنه یا حرف نامربوط بهم میزنه نمی تونم از خودم دفاع کنم و جوابشو بدم من خیلی تنهام تو دانشگاه همیشه سرم تو لاک خودمه سر کلاسا هم از بس که ساکتم استادها هم بهم توجه نمی کنن و موقعی که می خوام از کارام دفاع کنم از کارام یا کنفرانس بدم استرس می گیرم و سرکلاس هم اگه جایی از درس رو نفهمم نمی تونم از استاد بپرسم من خیلی ادم ساکت و افسرده و گوشه گیر و بی اعتماد نفسی هستم خوااااااااهش می کنم کمکم کنییین

2. کاربران زیر از مهلا12 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکل انزوا

نقل قول نوشته اصلی توسط مهلا12 نمایش پست ها
    سلام من خیلی ادم کم حرف و ساکتی هستم به طوری که وقتی تو جمع دوستام هستم اصلا هیچ حرفی نمی زنم و او همش با هم حرف می زنن و می خندن و من فقط نگاهشون می کنم وقتی هم کسی مسخره م می کنه یا حرف نامربوط بهم میزنه نمی تونم از خودم دفاع کنم و جوابشو بدم من خیلی تنهام تو دانشگاه همیشه سرم تو لاک خودمه سر کلاسا هم از بس که ساکتم استادها هم بهم توجه نمی کنن و موقعی که می خوام از کارام دفاع کنم از کارام یا کنفرانس بدم استرس می گیرم و سرکلاس هم اگه جایی از درس رو نفهمم نمی تونم از استاد بپرسم من خیلی ادم ساکت و افسرده و گوشه گیر و بی اعتماد نفسی هستم خوااااااااهش می کنم کمکم کنییین

یکی از مشکلاتی که برخی افراد جامعه با آن مواجه هستند انزوا و گوشه گیری است که می تواند هم برای فرد و هم برای خانواده وی مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. لذا ضروری است در بررسی این موضوع ابتدا علل و ریشه های انزوای فرد شناسایی شود و بعد راهکارهای درمان آن تجویز گردد.
    فلور رضایی کارگر، روانشناس در خصوص علل انزوای افراد می گوید:«عدم اشراف به مهارت‌های ارتباطی فرد، افسردگی و اختلالات شخصیتی علل مختلف به انزوا دچار شدن هستند.اگر انزوا علت روان شناختی داشته باشد به دلیل ویژگی‌های شخصیتی فرد است که سبب می‌شود فرد کلا جمع پذیر نباشد و به مرور زمان تنهایی را ترجیح دهد و یا ممکن است به دلیل عدم اشراف به مهارت‌های ارتباطی فرد باشد که سبب می‌شود فرد نداند چگونه باید در جمع حضور پیدا کند.

انزوا یکی از تبعات افسردگی است و اگر افسردگی پیشرفت کند فرد خود را از جمع دور می‌کند و در نهایت نیز ممکن است کار یا شغل خود را از دست بدهد.اسکیزویید و اسکیزو تایپال نیز که از اشکال اختلالات شخصیتی هستند علل دیگر انزوا است که در اسکینزویید فرد در خود می‌رود و با کسی ارتباط برقرار نمی‌کند و سابقا به آنها انسان‌های خود خور می‌گفتند که همه چیز را در خود می‌ریختند و اسکیزوتایپال‌ها نیز منزوی و گوشه‌گیر هستند که از تیپ‌های خاص ظاهری و رفتاری تبعیت می‌کنند».

بیماری بودن یا نبودن انزوا وابسته به علت آن است.اگر انزوا به دلیل افسردگی و اختلال شخصیتی فرد باشد بیماری است ولی اگر به علت ویژگی‌های شخصیتی فرد باشد بیماری نیست.همچنین درون گرایی و انزوا متفاوت از یکدیگر است. نباید انسان‌هایدرون گرا را منزوی بدانیم و اصولا انزوا با درون گرایی متفاوت است چرا که انسان درون گرا به درون و دنیای درون ذهن خود کار دارد و با آن در ارتباط است.مسائل اجتماعی به تنهایی و فی نفسه عامل انزوا نیستند.دلیل اصلی انزوا قطعا عوامل فردی است و در نهایت این دو با هم دست به دست هم می‌دهند و سبب انزوا می‌شوند.

فلور رضایی کارگر، روانشناس در خصوص راهکارهای مقابله و پیشگیری از انزوا می گوید:"ریشه‌یابی علت و چرایی پیدایش انزوا، آموزش حل مسئله، آموزش مهارت‌های ارتباطی، افزایش اعتماد به نفس و یادگیری سبک مقابله‌ای صحیح برای برخورد با این پدیده برای جلوگیری از سبک مقابله‌ای اجتنابی که سبب می‌شود فرد به جای حل کردن مشکلات زندگی از آنها فاصله بگیرد و دور شود را به عنوان راهکارهای مقابله و پیشگیری از انزوا دانست.اگر علت انزوا اختلال شخصیت باشد حتما فرد باید تحت درمان قرار گیرد هرچند این درمان بسیار سخت است و تا چند وقت پیش حتی اعتقاد داشتند که امکان پذیر نیست اما اکنون معتقدند قابلیت درمان دارد، ولی به راحتی امکان پذیر نیست".

مصطفی تبریزی روان شناس و استاد دانشگاه در رابطه با معالجه این بیماری می گوید:" اگر جوان دچار ترس از با جمع بودن شده باشد باید تحت درمان‌های حساسیت زدایی قرار گیرد و به تدریج و در زمان‌های کوتاه به جمع برده شود.اگر فرد دچار افسردگی شود باید تحت درمان‌های افسردگی قرار گیرد که می‌توان از طریق شناخت درمانی که شامل تغییر باورهای فردی و رفتاری فرد می‌شود این مشکل را برطرف کرد.زمانی که نشانه‌های افسردگی را در فرد می‌بینیم باید

بی اعتنایش کنیم و زمانی که با خوشحالی‌های فرد مواجه می‌شویم تحویلش گیریم.در نهایت برای معالجه فردی که دچار انزوا شده است می‌توان ازداروهای هورمونی و روان گردان برای بهبود فرد تحت نظر روان پزشک و سازمان‌های روان شناسی استفاده کرد".

یکی از خطرات اصلی که خود فرد را تهدید می‌کند عدم رشد کافی و شکوفایی استعدادهای شخصی فرد است.فردی که نشانه انزوایش افسردگی است ممکن است به اعتیاد پناه ببرد و یا ممکن است به خودکشی تمایل پیدا کند که در صورت پیدایش چنین افکاری و مشاهده آن توسط اطرافیان باید حتما تحت درمان قرار گیرد.با توجه به شیوع افسردگی و اضطراب در جامعه،این امر باید مورد توجه قرار گیرد و فرهنگ استفاده از سازمان‌های روان شناسی و روانپزشکی برای کسانی که به این عارضه دچار شده اند جا بیفتد.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    021-22689558
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)