نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: مشکل خجالت پسر 15 ساله !

987
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34526
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

مشکل خجالت پسر 15 ساله !

سلام
    مشکل من اینه که خیلی خجالتی , کم حرف و افسرده هستم که فک میکنم کم حرفی هم به خاطر همین دو مشکل هست.
    از بچگی هم اینجوری نبود حدود 4 ساله اینجوری شدم. یعنی قبلا همش تو کوچه و خیابونا داشتم با هم سن و سالای خودم میگشتم اما بعد از یک اتفاقی که مقصرش پدرم بود رابطه ی من با همه ی هم محله ای ها و بچه هایی که باهاشون میگشتم قطع شد.
    دیگه حتی روم نمیشد برم از سوپری محل چیز بخرم یا اگه میرفتم با خجالت و سرافکندگی و سر به زیری باید میرفتم . حتی حاضر بودم راهمو خیلی دور کنم ولی با اینا چش تو چش نشم.
    این موضوع کلا منو خجالتی کرد و حتی من برای رفتن به خونه ی اقوام قشقرق به پا میکنم و شاید پیش خودم هم گریه کنم که نمیام. چون خیلی برام عذاب آوره.شاید سالی کلا چهار پنج بار برم خونه ی اقوام.
    که این موضوع قبلا هم نبوده و من همیشه خونه ی اقوام پلاس بودم
    الان حدود دو سالی هست که محله و شهرمون رو عوض کردیم و اومدیم تهران.اما هیچ فرقی نکرده شاید بدتر هم شده باشه
    دلیلش هم این نیست که چون شهرمون و عوض کردیم غریب شدم و ... چون قبلا هر یکی دو ماه یکبار میرفتیم تهران و اونجا من اصلا تو خونه بند نمیشدم و همش میرفتم بیرون .
    الان من همش نشستم تو خونه پای کامپیوتر. یعنی کلا وقتایی که بیدارم فقط پای کامپیوترم.
    وقتی بهم میگن برو بیرون ی چیزی بخر خیلی برام عذاب آوره چون اصلا حس خوبی ندارم . فک میکنم مردم ی جوری نگام میکنن با این که هیچ مشکلی ندارم و از لحاظ ظاهری و تیپ هم خیلی خوبم
    توی مدرسه که از همه جا بیشتر عذاب میکشم و واقعا خیلی برام سخت و دردآوره که وقتی همه دارن با هم حرف میزنن من ساکت ی گوشه نشستم و همه به چشم ی بچه ی خجالتی و کم حرف و افسرده نگام میکنن و این موضوع رو هم همکلاسی ها هم بعضی از دبیر ها به روم میارن.
    تنها مشکلی که فک میکنم از لحاظ جسمی دارم اینه که هیکلم نسبت به سایر بچه ها کوتاه تره و لاغر تر هستم. برا همین وقتی دعوایی میشه یا چیزی که باید از حق خودم دفاع کنم اصلا توش شرکت نمیکنم چون فک میکنم یهو دعوا میشه و من کتک میخورم و آبروم میره
    که همین مشکل رشدم هم برای همین افسردگی هست. جدیدا شده چنتا از همکلاسی ها قدیمیم رو میبینم که از من کوتاه تر بودن و الان از من بلند تر شدن.
    یک جلسه پیش روانشناس هم رفتیم. گفت چون خیلی به کامپیوتر علاقه داری باید بری گیم نت. اینجوری هم میری بیرون هم به علاقت میرسی و هم با هم سن و سال های خودت هستی.
    من هم قبول کردم و حس خوبی داشتم.
    ی گیم نت که رفتم دیدم همه بزرگتر از خودم هستن شاید 4 یا 5 سال و سریع راهمو کج کردم برگشتم خونه.
    مشکل دیگه ای هم که دارم اینه که زود نا امید میشم و الان حدود 2 ماهه که قراره برم گیم نت ولی به خودم میگم بی فایدست و اینم مثل قبلیه.
    لطفا اگه راهکاری دارید بگید.
    مثلا توی یکی از تاپیک ها دیدم که یکی از کاربرا نوشته بودن شرکت در کلاس های تئاتر باعث ریختن خجالت و حل مشکل کم حرفی میشه.ولی فک نکنم توی این سن بتونم ثبت نام کنم.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

پاسخ : مشکل خجالت , کم حرفی , افسردگی پسر 15 ساله !

سلام
    شما اول باید با خودت فکر کنین و مشکلات درون خودتون را حل کنین
    اولین.مشکل این هست ک ایا میخواهید خوب بشین
    دومین مشکل این هست ک ایا مشکلی ک پدرتون براتون ایجاد کرده قراره تاابد شمارا تحت تاثیر قرار بده
    و تمام مشکلات را بنویسید و جواب بدین
    اونوقت باهدف روشت و انگیزه به مبارزه باهاش بپردازید
    محله جدید و شهر جدید
    پس وقت اون هست ک ی ادم جدید بشین
    گروه کوهنوردی شرکت کنید
    کلاسهای ورزشی ثبت نام کنید
    کتابخونه برین و مطالعه کنید
    و با دوستان و بقیه بشینید و تو صحبت هاشون شرکت کنید اگه حرفی برای زدن ندارین شنونده خوبی باشین و جایی ک.موافقید تایید کنید

فرستاده شده از LG-D855ِ من با Tapatalk

3. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34526
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.68 نمایش پست ها
    سلام
    شما اول باید با خودت فکر کنین و مشکلات درون خودتون را حل کنین
    اولین.مشکل این هست ک ایا میخواهید خوب بشین
    دومین مشکل این هست ک ایا مشکلی ک پدرتون براتون ایجاد کرده قراره تاابد شمارا تحت تاثیر قرار بده
    و تمام مشکلات را بنویسید و جواب بدین
    اونوقت باهدف روشت و انگیزه به مبارزه باهاش بپردازید
    محله جدید و شهر جدید
    پس وقت اون هست ک ی ادم جدید بشین
    گروه کوهنوردی شرکت کنید
    کلاسهای ورزشی ثبت نام کنید
    کتابخونه برین و مطالعه کنید
    و با دوستان و بقیه بشینید و تو صحبت هاشون شرکت کنید اگه حرفی برای زدن ندارین شنونده خوبی باشین و جایی ک.موافقید تایید کنید

فرستاده شده از lg-d855ِ من با tapatalk
    خوب شدن رو که قظعا میخوام. واقعا خسته شدم از این وضع
    پدرم رو تا وقتی مقصر میدونم که این مشکل باشه.البته پدرم هم اخلاقش خیلی عوض شده و وقتی بهش میگم چرا اینکارو باهام کردی میگه از قصد نبود و فکر نمیکردم اینجوری میشه. اما در عین حال تا حالا ندیدم تلاشی کنه برای حل مشکل.
    گروه کوهنوردی و کتابخونه رو که عمرا فک نکنم هم سن و سال های من رو بشه توشون پیدا کرد :d
    ممنون

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

مشکلت اینقدر بزرگه
    هرچی باشه تو این محیط جدید ک کسی مشکل تو را نمیدانن پس تلاش کن ی شخصیت جدید و پرشور بشی

فرستاده شده از LG-D855ِ من با Tapatalk

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکل خجالت پسر 15 ساله !

به عنوان یک راهکار کلی، خوب است از بعضی عوامل مؤثر در بروز خجالت آگاه شوید؛ تا با حذف آنها، به مطلوب دست یابید. تربیت غلط خانوادگی، آلوده ساختن محیط خانه و فضای ذهن خویش به حالت های رعب، وحشت، تهدید، ترس، دلواپسی، مراقبت های شدید و افراطی از رفتارها و اعمال خود، مقایسه خود با دیگران، خود بزرگ بینی و خود کوچک بینی افراط گونه و عدم آگاهی از مهارت های اجتماعی، احساس تنهایی و ترس از مسخره شدن و مقبول واقع نشدن، بخشی از عوامل کم رویی می باشند.
    هر کس در فضایی آلوده بدین عوامل، به سر برد، با نوعی احساس شرم، ترس، دلهره، گنه کاری، بی عرضگی و حقارت، رشد می کند و در نتیجه، همیشه خود را فردی ضعیف می بیند و جرأت هیچ اقدامی را در خویش نمی یابد! این فرد، حتّی از قضاوت دیگران درباره اعمال و رفتارش می پرهیزد؛ خود را از دید دیگران مخفی نگه می دارد و از انجام دادن عملی که مورد مشاهده و ارزیابی دیگران باشد، اجتناب می ورزد.
    بی تردید با شناخت عوامل مؤثر در بروز خجالت و حذف آنها از صحنه زندگی و فضای ذهن خویش، می توانید گام های مؤثری برای درمان آن بردارید؛ سپس به راهکارهای زیر عمل کنید؛ تا هر چه زودتر از چنگال مخوف کم رویی نجات پیدا کنید.
    راهکارهای عملی

بر اساس شناختی که از علل بروز خجالت دارید، هرگز نباید درمان آن را در داروخانه ها و لابه لای اقدامات پزشکی و آرام بخش ها و تقویت کننده ها جست وجو کنید. اساس درمان؛ بر تغییرات شناختی و اصلاح رفتاری و از یاد بردن رفتارهای مبتنی بر خود کم بینی استوار است و از روش های شناخت درمانی و تغییر در باورها و نظام ارزشی و افزایش مهارت های اجتماعی و توانایی های شغلی و حرفه ای و تحصیلی، پیروی می کند. بر این اساس، چند روش عملی ذکر می شود؛ امید است مفید و در راه نیل به هدف، مؤثر باشند.
    الف) ایجاد تغییر و اصلاح در شناخت خود از خویشتن

باید شناخت خود از توانایی ها، استعدادها و ویژگی های شخصیتی خویش را اصلاح کنید و با واقعیت تطبیق دهید و برای این کار، امور زیر را انجام دهید:
    1. در برابر آینه ایستاده، جلوه های رفتاری خوشایند، حالات بدنی و برداشت های مثبتی را که از وضعیت ظاهری خود دارید، یادداشت کنید و روزی چند بار با صدای بلند بخوانید؛ مانند این جمله: «من خوش قامت هستم».
    2. فهرستی از ده لغت یا عبارت را - که بیان گر ویژگی های مثبت شخصیت شماست - تهیه کنید و روزی چند بار آنها را در قالب جمله کاملی بخوانید؛ مثلاً بگویید: «من باهوش هستم».
    3. خاطرات و تجربه های جالب خود را برای دوستان صمیمی تعریف کنید.
    4. هرگز به اندیشه و شناخت های آزار دهنده (مانند احساس حقارت، ناتوانی، بی کفایتی، شرمندگی و...) اجازه ندهید فضای ذهن شما را اشغال کنند و به محض ورود این افکار، ذهنیت های مطلوب و ویژگی های مثبت خود را با صدای بلند تکرار کنید.
    5. هرگز تصور کم رو بودن را به ذهن خود راه ندهید و واژه ها و عبارت هایی چون «من خجالتی هستم»، «من کم رو هستم» و «من جرأت بیان ندارم» را به زبان نیاورید؛ بلکه جرأت و شهامت را به خود تلقین کنید و با صدای بلند، در طول روز، چندین نوبت بگویید: من شهامت بیان این سخن، عمل و فعالیت را دارم و اجازه ندهید خاطره شکست های قبلی، به اندیشه شما راه یابد و همواره موفقیت های گذشته را به خاطر آورید.
    6. شناخت خود از جنس مخالف را تصحیح کنید. او نیز شخصی مانند شما و همه انسان های دیگر است؛ البته رعایت حیا و عفت در مقابل نامحرم، امری مطلوب و شایسته است و هیچ گاه شرم و حیا در مقابل نامحرم را مساوی با کم رویی و خجالت نگیرید.
    ب) اصلاح رفتار و تغییرات رفتاری

بکوشید در جهت مخالف کم رویی رفتار کنید و برای این کار، امور زیر را رعایت کنید.
    1. هرگز خود را سرزنش نکنید.
    2. بر اساس شناختی که از خود دارید، برای خویش، هدفی در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن، برنامه ریزی کنید؛ برای مثال، بر اساس شناخت از خود، ارائه یک گزارش را بر عهده بگیرید و برای تهیه و کیفیت ارائه آن، برنامه ریزی کنید و با تمرین در خلوت و نیز ارائه آن نزد دوستان صمیمی و گروه های کوچک، خود را برای ارائه در کلاس، آماده سازید.
    3. هنگام سخن گفتن، خود را گرفتار آداب و رسوم و تکلّف های بی مورد نسازید و ساده، راحت و عاری از هرگونه آداب خاص، هدفتان را بیان کنید. در فعّالیّت های آغازین، خواسته و هدف خود را به صورت یک جمله بنویسید و نوشته را بخوانید.
    4. پرسش ها و مطالب ابتدایی را کوتاه و مختصر انتخاب کنید.
    5. ارتباط بصری با مخاطب را حفظ کنید.
    6. همیشه سخن را با مقدمه یا یک کلمه جالب آغاز کنید و از به کارگیری کلمات پیچیده، بپرهیزید. کلمات آغازین، باید متداول و جذاب باشند.
    7. قبل از سخن گفتن، مطلب مورد نظر را نوشته، در ذهن مرور و تمرین کنید و شکل بیان و مهارت لازم را فراهم آورید.
    8. هنگام سخن گفتن، به دیگران و قضاوت و حرکات و سکناتشان هرگز توجّه نکنید و گفتارتان را پی گیرید و با خونسردی، به هدف بیندیشید.
    9. موانع احتمالی و افکار و اعمال مزاحم را شناسایی و ذهن خود را برای مقابله با آنها آماده سازید؛ مثلاً اگر خنده حاضران شما را از ادامه سخن باز می دارد، شما نیز بخندید.
    10. به کار خود پاداش دهید. یک نفس عمیق، به خود آفرین گفتن یا باز گفتن تفصیلی و با آب و تاب آن برای نزدیکان، می تواند پاداش به شمار آید.
    11. از جزئیات بکاهید و اصل سخن را به صورت خلاصه و گویا بیان کنید.
    12. اجازه سوء استفاده به دیگران ندهید؛ کافی است به کار خود ادامه داده، در صورت روبه رو شدن با واکنش آنان، خود را در مقابل آنان احساس نکنید.
    13. در انجام رفتارهای اجتماعی کوچک و در محیط های دیگر - که بیشتر احساس راحتی می کنید - فعال باشید و این کار را از سلام کردن، احوال پرسی، جواب سلام دادن، نگاه کردن، تعارف کردن و تعارف شنیدن، آغاز کنید و با تمرین، به کارهای بزرگ تر و مهم تر گسترش دهید.
    14. با افراد فعّال و پر تحرکی که احساس خجالت نمی کنند، بیشتر مأنوس باشید و از خجالتی ها فاصله بگیرید.
    15. همیشه کلامی برای گفتن و عمل یا هنری برای ارائه به جمع داشته باشید و آن را ارائه کنید و در جاهایی که کمتر احساس کم رویی می کنید و شبیه کلاس است، فعّال تر باشید.
    16. توجه داشته باشید که تا زمین نخورید، راه رفتن نمی آموزید؛ پس باید نقد دیگران و تمسخر آنها باشد؛ تا شما مجال رشد بیابید. بنابراین، اگر با عکس العمل دیگران روبه رو شدید یا در فعالیت های آغازین، احساس ناتوانی کردید، از ادامه سخن یا عمل چشم بپوشید؛ هر چند می توانید آن را ارائه کنید و از این راه، برای ارائه بهتر و کامل تر مطالب، آماده شوید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)