نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: مشکل خجالت کشیدن

834
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21648
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

مشکل خجالت کشیدن

با سلام من پسری 16 ساله هستم.من از اینکه بعضی از خواسته هایم را به پدر و مادرم بگویم خجالت میکشم.البته این خواسته ها به هیچ وجه اهمیت زیادی ندارند و فقط جنبه تفریح دارند.<br>مثلا من دوست دارم که وقتی به دریا یا جایی که رودخانه دارد میرویم من با همه ی لباس هایم در آب بروم(فقط و فقط قصد من از این کار تفریح است و به هیچ عنوان هدفی دیگری ندارم) اما نمیتوانم از آنها حتی بپرسم که اجازه میدهند یا نه.<br>خواهشا منو راهنمایی کنید.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21347
    تشکـر
    13
    تشکر شده 24 بار در 22 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : خجالت

سلام پدرومادرهروقت خوشحالی بچه هایشان راببینندخوشحال میشوندامانوع برخوردهرپدرومادری میتوان متفاوت باشدنسبت به خواسته های فرزندانشان باتوجه به میزان حساسیتشان وشرایط زندگی یعنی بعضی خواسته هاپولی هستندوبعضی هامثل همین مثالی که خودتان گفتیدهزینه ای ندارندیه پدرومادری خیلی برای بچه اش پول خرج میکنه یکی کم یکی میگذاره بچه اش هرتفریحی کندیکی هم نه به خاطروسواس واسترس ناشی ازنگرانی درموردتفریحات موردنظرجلوگیری میکنه یعنی بدترین حالت راتصورمیکندکه مثلاخدای نکرده اگه بره داخل دریاخدای نکرده غرق بشه -شماباتوجه به شناختی که ازاخلاق پدرومادرخودداریداگرگیرخاص ی نمی دهندبه خواسته های منطقی شماخواسته هاتونابهشون بگیدفکرمیکنداگه بگیدچی میشه نهایتش میگن نه بله ممکنه به بعضی چیزهانه بگن اما با بعضی خواسته های شماموافق هستن اگرام خیلی حساس هستن درخواستهایی ازشون داشته باشیدکه دربدبینانه ترین حالت هم نشه زیادنگران عواقب آن تفریح بود.ازقدیم گفتن شرم مانع روزیه شماچندبارامتحان کنیدحتی اگه نه هم گفتن درمقابل خواسته هایتان این خجالتی ول مشودتوی زندگی خجالتی یه عادت وخصلت بدوهمراه باصدمات زیاده باخجالتی مقابله کن نه اینکه تسلیمش شی.

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21172
    تشکـر
    13
    تشکر شده 203 بار در 81 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : خجالت

نقل قول نوشته اصلی توسط amir1377 نمایش پست ها
    با سلام من پسری 16 ساله هستم.من از اینکه بعضی از خواسته هایم را به پدر و مادرم بگویم خجالت میکشم.البته این خواسته ها به هیچ وجه اهمیت زیادی ندارند و فقط جنبه تفریح دارند.<br>مثلا من دوست دارم که وقتی به دریا یا جایی که رودخانه دارد میرویم من با همه ی لباس هایم در آب بروم(فقط و فقط قصد من از این کار تفریح است و به هیچ عنوان هدفی دیگری ندارم) اما نمیتوانم از آنها حتی بپرسم که اجازه میدهند یا نه.<br>خواهشا منو راهنمایی کنید.
    دوست عزیز سلام
    عامل اصلی خجالت ترس از طرد شدن است .ایا فکر میکنید پدر و مادرتان شما را بخاطر این خواسته کوچک طرد خواهند کرد؟ قطعا اینگونه نیست . پس خواسته خود را مطرح کنید و برای جلوگیری از اضطراب ناشی از این مساله، به جای تمرکز کردن بر خود ،بر طرف مقابل ، رفتار و گفتارش متمرکز شوید این راهی است که میتوانید راحت تر خواسته تان را مطرح کنید. تمرین کنید و از همین خواسته های کوچک شروع کنید تا به مرور زمان بتوانید خواسته هایتان را بدون احساس خجالت بازگو نمایید.اگر با ترستان روبرو نشوید همیشه در شما باقی خواهد ماند.
    اما تصور میکنم در پس این ماجرا شما در واقع از برهنه شدن در جمع خجالت میکشید .اگر خجالت کشیدن شما در ارتباط با افراد و موقعیت های دیگر هم وجود دارد ،در واقع مشکل کمبود اعتماد به نفس است و باید راهکارهای افزایش اعتماد به نفس را یاد بگیرید.
    موفق باشید
    ویرایش توسط Dr.Psychologist : 09-09-2015 در ساعت 04:48 PM
    امضای ایشان
    نیازی نیست انسانها را امتحان کنید کمی صبر کنید خودشان امتحانشان را پس میدهند.

4. 2 کاربران زیر از Dr.Psychologist بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    تشکر شده 3,828 بار در 1,232 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : مشکل خجالت کشیدن

خوندن واجرایی کردن این مطلب میتونه بهتون کمک کنه

خجالت كشیدن – ناراحت بودن در هر شرایط كه با دیگران صحبت می كنید – از آنچه تصورش را می كنید عادی تر است. این حالت مثل ترس از اجتماع (phobia) نیست. ترس از اجتماع بسیار وسیع تر از خجالت كشیدن ساده است. در ترس از اجتماع، نسبت به تمام فعالیتهای اجتماعی ترس دائمی و زیاد وجود دارد. نتیجه ترس از اجتماع اضطراب شدید یا اجتناب از آن موقعیت است. می توانید با کمک گرفتن از دوستان هم خجالت و هم ترس از اجتماع را کاهش دهید.

دلیل خجالت كشیدن چیست؟ برخی از متخصصان معتقدند كه یك زمینه ژنتیكی برای خجالت كشیدن وجود دارد. درست است كه هر نوزادی با خلق و خویی ذاتی به دنیا می آید اما کودکان حساس تر بیشتر مستعد خجالت كشیدن هستند، اما در واقع هیچ گونه اطلاعات دقیقی وجود ندارد كه نشان دهد این کودکان حتما‌‌ً خجالتی بار می آیند.
    از طرفی، به نظر می رسد كه تجارب زندگی می تواند خجالتی بودن را تحت تاثیر قرار دهد. علت این كه افراد خجالتی اعتماد به نفس پایینی دارند، هم همین است. آنها تصور می كنند آنچه باید بگویند، ارزش گوش دادن ندارد. بنابراین می ترسند، كه دیگران آنها را نپذیرند.
    بیشتر افراد فكر می كنند که افراد خجالتی درون گرا هستند، اما در كمال تعجب بسیاری از افراد برون گرا هم خجالتی هستند. در حقیقت، بسیاری افراد سرشناس و حتی سیاستمداران هم خجالتی هستند. آنها در نقشی كه تعیین می شود و تحت كنترل آنهاست، فوق العاده اند، اما زمانی كه در موقعیتهای اجتماعی هستند، بی اختیار خجالت می كشند.
    شما ممكن است درون گرا باشید، اما لزوماً خجالتی نیستید. چرا؟
    افراد درون گرا ذاتاً صریح هستند، افراد خجالتی اغلب به اشتباه متكبر و مغرور فرض می شوند اما لزوماً اعتماد به نفس پایین ندارند.افراد درون گرا ممكن است در موقعیتهای اجتماعی، احساس بهتری داشته باشند اما افراد خجالتی در چنین مواقعی احساس ناراحتی می كنند.
    چندین نكته مثبت در خجالتی بودن وجود دارد: افراد خجالتی تمایل دارند تا شنونده خوبی باشند.می خواهند تا دوستان نزدیكی داشته باشند و با آنها هم بسیار رو راست هستند.

چند نکته برای رفع خجالتی بودن :
    ۱.فهرستی از همه ویژگیهای خوب خود تهیه كنید. این كار به شما كمك می كند تا با عوامل تضعیف كننده مبارزه كنید.

۲.از قبل برنامه ریزی كنید. اگر قرار است وارد جمعی شوید، درباره نكته های قابل بحث فكر كنید، حتی متن گفتگو ها را بنویسید و تا زمان رفتن، آن را مرور كنید با این کار ، بیشتر احساس می كنید كه می توانید از عهده حضور در آن موقعیت اجتماعی برآئید.

۳.سعی كنید پاسخ دیگران را بدهید و نگاهتان با دیگران برخورد كند. لبخند بزنید. تعارف و احوال پرسی كنید. اگر سعی كنید با دیگران معاشرت كنید، آنها هم به شما احترام خواهند گذاشت. افراد خجالتی اغلب اشتباهاً متكبر و مغرور تلقی می شوند،زیرا احساس ناراحتی آنها سبب می شود، خود را از دیگران دور كنند. اگر خود را وادار كنید تا به دیگران پاسخ دهید، آنها هم به شما پاسخ
    می دهند و عكس العمل مثبتی را كه شما برای غلبه بر ترستان نیاز دارید، به شما خواهند داد.

۴.صحبت كردن در جمع را یاد بگیرید. اگر از حرف زدن در اجتماع
    می ترسید، خود را آموزش دهید یا در كلاسهای عمومی شركت كنید؛ این كار، باعث می شود تا شما بر ترس خود غلبه كنید.

۵.هرگز به فرزندتان نگویید: « خجالتی. اگر فرزند خجالتی دارید، هرگز در حضورش به كسی نگویید كه خجالتی است. این كار اصلاً كمكی نمی كند.

۶.دارو درمانی كنید: اگر نكات بالا به شما كمك نمی كند،با نظر پزشک از داروهای مناسب استفاده کنید.

۷.درمان كنید. اگر خجالت، واقعاً شما را آزار می دهد، روان درمانی كنید زیرا یافتن علت احساس بی اهمیتی شما و منشاء آن به درمان این حالت كمك فراوانی می كند.
    امضای ایشان

آموخته ام که:خدا عشقست و عشق تنهاخداست!
    آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

آموخته ام: اگر تاکنون به آنچه خواستم نرسیدم،خدا برایم بهترش را درنظر گرفته!

6. کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد