نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: مشکل فراموشی

1533
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21845
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy مشکل فراموشی

سلام ، دختری 20 ساله هستم با شرایط نسبتا مشابه ، به علاوه ی اینکه از داروی سرترالین استفاده میکنم. یه مدتی هست که به شدت فراموش کار شدم ، مثلا ساعتم رو کوک میکنم برای یه تایم خاص که کاری رو انجام بدم بعد فراموش میکنم چه کار باید میکردم ، یا سوار تاکسی که میشم دو بار کرایه تاکسی رو حساب میکنم ، به علاوه مشغول به تحصیل هم هستم و اسامی استاد ها یادم میره یا حتی اسامی دروس اختصاصی خودم! به دنبال این مشکل سه ترم متوالی هم مشروط شدم که اول فکر میکردم به خاطر کم کاری و تنبلی بوده و از مشاورهای دانشگاه کمک گرفتم اما هیچ نتیجه ای عاید نشد که نشد.
    از گذشته میگرن داشتم اما جدیدا شدید شده و خیلی هم اذیت میکنه.
    این موضوع رو با روانپزشک خودم در میون گذاشتم که باز هم همون دارو رو تجویز کرد و باز هم گفت که حتما پیش مشاور برم!
    به نظرتون من چه مشکلی برام پیش اومده؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکل فراموشی

نقل قول نوشته اصلی توسط MoOnShine نمایش پست ها
    سلام ، دختری 20 ساله هستم با شرایط نسبتا مشابه ، به علاوه ی اینکه از داروی سرترالین استفاده میکنم. یه مدتی هست که به شدت فراموش کار شدم ، مثلا ساعتم رو کوک میکنم برای یه تایم خاص که کاری رو انجام بدم بعد فراموش میکنم چه کار باید میکردم ، یا سوار تاکسی که میشم دو بار کرایه تاکسی رو حساب میکنم ، به علاوه مشغول به تحصیل هم هستم و اسامی استاد ها یادم میره یا حتی اسامی دروس اختصاصی خودم! به دنبال این مشکل سه ترم متوالی هم مشروط شدم که اول فکر میکردم به خاطر کم کاری و تنبلی بوده و از مشاورهای دانشگاه کمک گرفتم اما هیچ نتیجه ای عاید نشد که نشد.از گذشته میگرن داشتم اما جدیدا شدید شده و خیلی هم اذیت میکنه.
    این موضوع رو با روانپزشک خودم در میون گذاشتم که باز هم همون دارو رو تجویز کرد و باز هم گفت که حتما پیش مشاور برم!
    به نظرتون من چه مشکلی برام پیش اومده؟

اين روزها، فراموشي و حواس پرتي به يکي از شکايت هاي شايع و عمده مردم تبديل شده است

و اگر چه اين اختلال اغلب در سنين سالمندي بروز پيدا مي کند اما بسياري از افراد ميانسال و جوان نيز از اين مشکل گله مند هستند و براي درمان به پزشک مراجعه مي کنند.

فراموشي، به طور طبيعي در تمام افراد وجود دارد و با استرس، اضطراب و درگيري هاي شغلي و ذهني ارتباط مستقيم دارد.

ويژگي اساسي اختلالات حافظه يا فراموشي، ناتواني اکتسابي يادگيري اطلاعات جديد يا به يادآوري اطلاعات آموخته شده قبلي يا حوادث گذشته است.

زماني به فراموشي، اختلال يا بيماري اطلاق مي شود که اين مشکل باعث ايجاد اختلال در عملکرد شغلي، اجتماعي يا کارکردهاي شخصي فرد شود.

عواملي نظير بيماري هاي اوليه مغز و آلزايمر از علل فراموشي يا اختلال حافظه شديد و جدي به شمار مي رود

که به طور معمول غير قابل درمان است، اما عوامل خفيف تر را مي توان با درمان مناسب و به موقع برطرف کرد.

کمبود بعضي ويتامين هاي گروه B، هيپوگليسمي (کاهش شديد قند خون)، کاهش اکسيژن رساني به مغز که در مسموميت با انواع گازها ايجاد مي شود

و بيماري هاي عفوني که باعث درگيري سيستم مغزي مي شود، مي تواند با تخريب نواحي مربوط به حافظه در مغز به بروز اختلال فراموشي منجر شود.وي تصريح مي کند:

بيماري هاي عروق مغزي، ضربه به سر، جراحي قسمت هاي مختلف مغز و تشنج هاي مداوم از علل ايجاد مشکلات شناختي و حافظه به شمار مي رود.

برای بهسازی حافظه و كاستن از میزان فراموشی باید مطالب یادگیری را به صورت معنی دار آموخت و محتوای حافظه خود را سازمان داد .

1- سازماندهی :
    یكی از مشكلات عمده در راه یادگیری از عوامل فراموشی ، جابجایی اطلاعات و قاطی شدن اطلاعات در یكدیگر است .
    در صورت تنظیم و سازماندهی اطلاعات، این عامل مخرب از بین رفته و حافظه انسجام كافی پیدا می كند.
    در ضمن می توان با تلاش اندكی ، میزان بسیار زیادی اطلاعات را از حافظه بدست آورد.

2-استفاده از واسطه‌ها:
    یك راه برای معنا بخشیدن به مطالب ظاهرا بی معنا استفاده از واسطه‌ها یا میانجی‌ها است.

3- ساخت سلسله مراتبی مطالب :
    عناصر یا تكالیف یادگیری را می توان به صورت یك سلسله مراتب از ساده به دشوار مرتب كرد به نحوی كه یادگیری هر عنصر یا تكلیف به یادگیری تكالیف دیگر مربوط باشد
    فایده این عمل این است كه یادگیرنده، یادگیری خود را با مطالب ساده آغاز می كند و با یادگیری هر مطلب پیش نیاز برای یادگیری مطالب بعدی آمادگی كسب می كند.

وجود پیش نیاز یادگیری برای هر مطلب تازه آن مطلب را به حالت آشنا و معنی دار برای یادگیرنده در می آورد .

4- الگوی یادگیری فعال :
    با استفاده از این الگو می توان یاد داری مطالب آموخته شده را طولانی تر كرد .
    چنین فعالیتی باعث خواهد شد كه ارتباطهای بیشتری ما بین مطالب آموختنی بر قرار شود كه بدین طریق آنها بهتر رمز گردانی خواهند شد.

الف ) یادگیری بخش بخش :
    منظور از این روش این است كه مطالب زیاد به بخشهای كوچكتری تقسیم شود چرا كه با این روش قسمتهای قبلی مطالب در تسلط آموخته می شوند
    و یادگیرنده پس از یادگیری هر قسمت به سراغ قسمت بعدی خواهد رفت .

ب) پر آموزی :
    برای مقابله با مشكل فراموشی از فرد خواسته می شود كه مطالب آموخته شده را تكرار كند . بدین طریق اطلاعات بیشتر تثبیت خواهند شد.

ج)تمرین و مرور ذهنی:
    مرور ذهنی به تكرار بخش كوچكی از اطلاعات گفته می شود كه بلافاصله بعد از رسیدن آن به حافظه كوتاه مدت صورت می گیرد و باعث باقی ماندن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت می شود .

5- بسط اطلاعات :
    در بسط دادن مطالب ، به اطلاعات تازه و نو ، از طریق ربط دادن آنها به اطلاعات حافظه دراز مدت ، معنی می بخشیم ، برای این كار لازم است
    به روابط منطقی ما بین مواد و مطالب توجه كنید و مواد و محتوای مطالب را به تجربیات خود ربط دهید اطلاعات و ایده‌های كلی را در ذهن خود ترسیم كنید
    و ایده‌های جدید را به مطالب از قبل دانسته خود ربط دهید و وقایع را در ذهنتان ببینید و بشنوید .

6- تدابیر یاد یار :
    تكنیكهایی كه به ما، در به یاد آوردن آنچه حفظ كرده ایم كمك می كند تدابیر یا وسایل یاد یار نامیده می شوند. در تكنیك‌های تدابیر یاد یار از تصویر سازی ذهنی استفاده فراوانی به عمل می آید.

الف ) تصویر سازی ذهنی : در هنگام خواندن مطالب سعی كنید تصویر ذهنی از آن برای خود بسازید و در صورت امكان عملا" آن را انجام دهید
    اگر بتوانید تصاویر مطالب خوانده شده را در ذهن ایجاد كنید خیلی راحت تر می توانید آنها را بخاطر بسپارید.

ب ) روش قافیه سازی :
    در این شیوه باید به طور آهنگین و با استفاده از مواد و مطالب آموزشی ، وزن و راههای مقابله با فراموشی و بهسازی حافظه 4 آهنگ خاصی به آنها ببخشید
    و بدین طریق یادگیری و یادآوری آنها را آسانتر سازید .

ج) روش مكان یابی :
    در این شیوه باید به هنگام یادآوری مطالب ، مكان اشیاء را در ذهن مجسم نمائید . مكانهای انتخاب شده باید برایتان كاملا" آشنا باشند تا یاد آوری آنها به سهولت انجام گیرد .

د ) روش كلمه آویز :
    بدین منظور فرد بایستی لیستی از كلمات هم وزن و قافیه را حفظ كند و پس از آن ما بین كلمات لیست و موادی كه می خواهد آنها را به حافظه بسپارد. ارتباط برقرار كند.

ر ) روش كلمه كلید :
    در این روش با استفاده از یك كلمه آشنا ، دو كلمه را به هم ربط داده و آنان را به طور معنا دار به حافظه بسپارید برای یادگیری زبانهای خارجی این شیوه بسیار مفید است .

ز ) روش تقطیع :
    با استفاده از این روش می توان اطلاعات را به واحدهای كوچك تقسیم بندی كرد . مثلا" برای به یاد سپردن یك عدد 12 رقمی می توان آن را به 3 دسته 4 رقمی تقسیم كرد.

و ) روش اكرونیم و آكروستیك :
    اكرونیم‌ها نشانه‌های حروفی هستند كه فرد با استفاده از آنها مطالب راههای مقابله با فراموشی و بهسازی حافظه 5 نسبتا" پیچیده ای را به خاطر می آورد مثل ( یونسكو unesco ). در اكروستیك‌ها از واژگان یا جملاتی استفاده به عمل می آید كه حروف یا حرف اول هر واژه نشان دهنده آن ماده اطلاعاتی است كه باید به خاطر سپرده شود .

هـ ) روش داستان سازی برای خود:
    اگر یك لیست از مواد غیر مربوط به هم داشته باشید و بخواهید آنها را حفظ كرده و بعدا" به خاطر بیاورید می توان برای پیوند دادن ما بین مواد لیست از روش داستان سازی استفاده كنید.

در این مورد میتونید با مشاوران کانون، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18810
    تشکـر
    195
    تشکر شده 341 بار در 140 پست
    میزان امتیاز
    9

ازداروهای ارگانیک و گیاهی میتونی استفاده کنی یه دستور العمل هم دارم اگر خواستی واست پ خ میکنم .

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21845
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Taghi Jooon نمایش پست ها
    ازداروهای ارگانیک و گیاهی میتونی استفاده کنی یه دستور العمل هم دارم اگر خواستی واست پ خ میکنم .
    حتما ، ممنون ميشم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد