نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: دوست دارم رابطه بهتری با مادرم داشته باشم

973
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18536
    تشکـر
    4
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

دوست دارم رابطه بهتری با مادرم داشته باشم

سلام . من یه دختر 15 ساله هستم . مادرم مدیر یک مدرسه ست و به همین خاطر بیشتر وقتش رو در مدرسه می گذرونه . من روابط اجتماعی خوبی ندارم و فکر میکنم که این به خاطر این باشه که مادرم هیچ وقت تلاشی برای این که یک رابطه ی خوب بین من و خودش برقرار بکنه نکرده . و یه جورایی این حس به من القا میشه که مادرم فرزندان مردم رو به من که بچه ی خودش هستم ترجیح میده .(با توجه به این که مامانم با دانش آموزان سر و کار داره ) با توجه به سنم من الان در دوره نوجوانی قرار دارم و بیشتر از هر زمان دیگه به مادرم احتیاج دارم . من همیشه دوست داشتم که مامانم منو مثل دوست خودش بدونه اما متاسفانه هیچ وقت این اتفاق نیافتاده و یادم نمیاد آخرین بار چه زمانی من رو دختر عزیزم خطاب کرده باشه. در کل باید بگم که خیلی خیلی کم پیش میاد که کلمات محبت آمیز بین ما رد و بدل بشه . من واقعا دارم از این واقعه کلافه میشم و دوست دارم منم مثل دوستام خیلی راحت بتونم با مامانم صحبت کنم . از همه ی شما خواهش میکنم که کمکم کنید تا بتونم رابطه ی خوبی با مامانم برقرار کنم .

2. 2 کاربران زیر از mansoore بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    تشکر شده 2,948 بار در 1,084 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : ارتباط خوبی با مادرم ندارم ):

سلام
    مؤلفه هاي ارتباط صميمي:
    اعتماد به نفس: به توانايي هاي خود باور داشته باشيد و مطمئن باشيد كه شما قادر خواهيد بود چنين ارتباط دوستانه اي ايجاد كنيد.

مثبت انديشي: هرگز نگوييد كه داشتن ارتباط صميمي مشكل و خارج از توانم است،
    بگوييد من مي توانم چون كه اراده كرده ام و مي خواهم، من مي توانم چون كه خدايم پشتيبانم است.

بار هيجاني كلمات: ارتباط بر دو قسم است: كلامي و غير كلامي. در ارتباط كلامي بايد يك سري مطالبي را رعايت كنيد، از جمله آنها:

الف) ارتباطات كلامي:- دقت به بار هيجاني كلمات داشته باشيد، شروع مكالمه و گفتگو بايد جذّاب ، زيبا و عاطفي باشد (مادر خوبم... عزيزم و...).
    - پيام خود را با لحن و صداي مناسب ارائه دهيد تا اثر كلمات و عبارات بيشتر باشد(همان گونه كه با صميمي ترين دوست خود گفتگو مي كنيد).

- از تكلّف در گفتگو بپرهيزيد. سعي كنيد خواسته خود را به راحتترين و مؤدبانه ترين وجه بيان كنيد.
    - گفتگو را از مسائل عمومي شروع كنيدمثل هوا گرم است و... خيلي زود در مورد مسايل خصوصي و شخصي سؤال نكنيد.
    از او سئوال هايي بپرسيد كه نياز به توضيح داشته باشد نه سؤال هايي كه به «بله يا نخير» مي توان پاسخ داد.

- از لطيفه و شوخي مناسب استفاده كنيد.

- همدلي داشته باشيد يعني از مسائل زندگي كه مربوط به اوست صحبت كنيد
    طوري كه او احساس كند شما كاملاً از اتفاقات و زحماتي كه در اطرافتان رخ مي دهد مطلع هستيد. مثلاً بگوييد شما چطوري اين همه كار را انجام مي دهيد.

يا از گذشته ايشان و سختي هايي كه براي شما كشيده سخن بگوييد يا از او بپرسيد و از او خواهش كنيد كه از كودكي شما و گذشتة شما سخن بگويد.

- از زحمات ايشان بدون هيچ خجالتي تقدير و تمجيد كنيد كه گفته شده كه كسي كه از مخلوق خدا تشكر نكند از خدا نيز تشكر نمي كند.

- محبت و عشق خود را ابراز كنيد. بگوييد كه واقعاً از ته دل دوستت دارم و محبت خودتان را در عمل (كمك، ‌هديه، دفاع از او و...) نشان دهيد كه گفته اند: دوصد گفته چون نيم كردار نيست.

- انتقاد خود را مستقيم بيان نكنيد. اگر مي بينيد كه او خطايي دارد آرام باشيد، جملات ابتدايي را حساب شده به كار ببريد،
    طوري كه او احساس كند مدافع شخصيت و حريم او هستيد، بعد انتقاد خود را غيرمستقيم و در قالب سؤال بيان كنيد
    به گونه اي كه انگار داريد از او كمك مي خواهيد تا مطلب را براي شما روشن كند.

- تقاضاي خود را پنهان نكنيد، آن را با شيرين زباني و مؤدبانه بيان كنيد. او را با مادران ديگران مقايسه منفي نكنيد.

ب) ارتباط غير كلامي: ارتباطات غيركلامي با استفاده از نمادهاي زبان، حالات بدني، چهره اي و رفتاري، و نحوه نگاه امكان پذير است.
    در اين نوع ارتباطات به موارد زير توجه كنيد.

- بدانيد كه ارتباط غيركلامي 75% از ارتباطات را رقم مي زند.
    پس حساب ويژه اي براي آن باز كنيدو بدانيد كه سكوت شما، چهرة شما، حالت ژست و رفتار شما در قالب
    پيام محبت آميز، انتقاد آميز، مخالفت آميز و يا... منتقل مي شود و در انتخاب اين ارتباطات دقت كافي را اعمال كنيد.

- از روي عشق به او نگاه كنيد. چرا كه پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله و سلّم ـ فرمودند: نگاه به والدين از روي محبت عبادت است.

نَظَرُ الولد الي والدَيه حُبّاً لهما عبادة يعني «نگاه كردن فرزند به والدين از روي محبت به آنها، عبادت است.»

- هنر گوش دادن يكي از مؤلفه هاي اثربخش در ارتباط صميمي است.
    افرادي كه با دقت به كلمات طرف مقابل گوش مي كنند، محبوب آنها واقع مي شوند.
    سعي كنيد هنگام گوش دادن، با كلماتي او را تشويق كنيد كه بيشتر بگوئيد و يا توضيح بيشتري بدهيد.

به اين نوع گوش دادن، گوش دادن انعكاسي (reflectire-listening) مي گويند كه نشان مي دهد كه شما به صحبت هاي او توجه داريد،
    او را درك مي كنيد و موجب تشويق او براي صحبت بيشتر مي شويد، امام علي ـ عليه السّلام ـ مي فرمايند: «عَوِّد اُذنكَ حُسْنَ الاستماع. گوشت را در نكات مثبت به خوب گوش دادن عادت بده

- هديه دادن، دل ها را به هم نزديك مي كند. سعي كنيد روز مادر يا... هديه اي اگر چه كم قيمت باشد
    به ايشان تقديم كنيد، قيمت هديه براي مادر مهم نيست او در آينه اين امر، محبوبيت خودش را نزد شما متوجه مي شود.
    به او احسان كنيد كه با احسان و نيكي مي توان بر قلب ها حكومت كرد (امام علي ـ عليه السّلام ـفرمودند: بالاحسان تملكُ القلوب)

- ارتباط چشمي خود را با او حفظ كنيد (طولاني نباشد، خيره نشويد).

- لبخند و تبسم را از ياد نبريد. چرا كه امام علي ـ عليه السّلام ـ فرمودند: خوش رويي دام محبت است.

- در كارهاي خانه به او كمك كنيد،

- او را نوازش كنيد (سر او را شانه بزنيد و...) دست و صورت او را ببوسيد.

با اعتماد به نفس بر كم رويي خود غلبه كنيد: به ياد داشته باشيد كه:

كم رويي يك معلوليت اجتماعي است.

فرد كم رو از حق خود باز مي ماند (ضررهاي مادي و معنوي) امام علي ـ عليه السّلام ـفرمودند : قرن الحياء بالحرمان. يعني «حياء و كم رويي قرين با محروميت (از حق و...) است.»
    كم رويي با تمرين و توجه به توانايي هاي خود قابل حل است

4. 5 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18536
    تشکـر
    4
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : ارتباط خوبی با مادرم ندارم ):

خیلی ممنون از راهنمایی تون .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)