نمایش نتایج: از 1 به 29 از 29

موضوع: نظرتون در مورد رقصیدن چیه!؟

6664
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

نظرتون در مورد رقصیدن چیه!؟

سلام خدمت همگی
    آیا به نظرتون رقصیدن توی جمع خونواده و یا تنهایی اشتباهه و گناه محسوب میشه؟
    چند ماه پیش این سوال رو از یه دختر خانوم طلبه پرسیدم
    نگام کرد و گفت بهت نمیاد اهل رقص باشی...
    بعد هم یه کتاب بهم داد و توضیح داد که رقصیدن تو عروسی مختلط و کلا جلوی نامحرم گناهه صد در صد این از این
    بعد هم تو خونواده و خلوت خودتم گناهه
    و گفت که رقصیدن تو یه حالت فقط گناه نداره
    اون هم رقص زن برای شوهرش و بدون موسیقی باید باشه!
    من خیلی ناراحت شدم
    من همیشه سعی می کنم آدم شادی باشم
    گاهی موسیقی های شاد گوش میدم و باهاشون هم میخونم و میرقصم البته توی خونه
    گاهی تنها و گاهی هم با مادر یا داداش
    منم گفتم خب اگه اینجوری باشه و گناه باشه من باید از همینجا سقوط کنم توی جهنم...
    ایشون هم گفتن که اسلام با شاد بودن مخالف نیست اما رقصیدن به علت تاثیرات منفی که روی سیستم سمپاتیک و پارا سمپاتیک میذاره و ثابت شده هم هست نباید انجام داد
    همچنین رقصیدن و گوش دادن موسیقی های شاد علاوه بر این تاثیرات باعث غفلت از یاد خدا و انجام کارای مهم میشه و نباید انجام داده بشه
    بعد از اون موقع که ایام اعتکاف بود و من تو مسجد با ایشون آشنا شدم از وقتی که برگشتم تا مدت ها یه آهنگ شاد هم گوش نکردم ..
    و رقص رو هم گذاشتم کنار
    ولی خب هنوز گاهی سوال میشه واسم
    آیا واقعا این درسته یعنی نباید آدم موسیقی شاد گوش کنه و برقصه؟
    یه نکته دیگه هم
    توی فرهنگ ما همه عروسی ها رو متخلط برگزار میکنن
    من از دبستان تو مراسم اقوام نزدیک رقصیدم هر چند حس میکردم شاید درست نباشه ولی خب به قولی همرنگ جماعت شدم
    ولی خب بزرگتر که شدم معذب تر شدم و احساس کردم گناه هست ولی خب اینجا خیلی عادی هست و اگه نرقصی بهت میگن امل، خیلی مذهبی هستی، همه چی رو سخت میگیری، اگه اینجوری باشه که همه میرن جهنم، تو که منظوری نداری و به خاطر شاد بودنت میرقصی و ...
    خلاصه هر بار که مقاومت میکردم خونواده و اطرافیان همش غر میزدن
    و مهمتر اینکه اگه تو عروسی یه نفر نرقصی بهشون برمیخوره و ناراحت میشن و به منظور میگیرن
    ولی خب من دیگه جدا تصمیم گرفتم این کار رو بذارم کنار
    حتی برای عروسی داداشام به مدل لباسای من گیر میدادن که املی رو بذار کنار و ..
    اما خب خیلی خجالت زده شدم
    چون حالت عادی همه اون افراد حاضر تو مراسم هیچوقت من رو با اون لباس و آرایش رو رقص ندیده بودن و بعد اون هم تا چند وقت ازشون خجالت میکشیدم و اینکه درباره من چه فکری میکنن
    خلاصه تا انقدر که اخیرا تو بعضی مراسمای اقوام البته نزدیک خودم هم منتظر بودم بقیه تعارف کنن و برم...

اما آیا تنهایی رقصیدن و یا رقص جلوی چشم محارم یا رقصیدن باهاشون هم گناهه؟ خیلی گناهه؟ گناهش کمه؟
    مراجع تقلید هم فکر کنم میگن درست نیست...
    میخوام بدونم اگه واقعا گناه هست جدا بذارمش کنار هر چند واسم مهمه و عادت دارم ولی خب گناه و جهنمش به کنار نمیخوام باعث بشم خدا ازم ناراحت بشه
    بخوام اینجوری هم حساب کنم باید یه راست بدون محاکمه خودم برم جهنم...

2. 5 کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : نظرتون در مورد رقصیدن چیه!؟

...
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

4. کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط یلدا 25 نمایش پست ها
    سلام خدمت همگی
    بعد هم یه کتاب بهم داد و توضیح داد که رقصیدن تو عروسی مختلط و کلا جلوی نامحرم گناهه صد در صد این از این
    من خیلی ناراحت شدم
    ایشون هم گفتن که اسلام با شاد بودن مخالف نیست اما رقصیدن به علت تاثیرات منفی که روی سیستم سمپاتیک و پارا سمپاتیک میذاره و ثابت شده هم هست نباید انجام داد
    همچنین رقصیدن و گوش دادن موسیقی های شاد علاوه بر این تاثیرات باعث غفلت از یاد خدا و انجام کارای مهم میشه و نباید انجام داده بشه
    بعد از اون موقع که ایام اعتکاف بود و من تو مسجد با ایشون آشنا شدم از وقتی که برگشتم تا مدت ها یه آهنگ شاد هم گوش نکردم ..
    و رقص رو هم گذاشتم کنار
    یه نکته دیگه هم
    من از دبستان تو مراسم اقوام نزدیک رقصیدم هر چند حس میکردم شاید درست نباشه ولی خب به قولی همرنگ جماعت شدم
    ولی خب بزرگتر که شدم معذب تر شدم و احساس کردم گناه هست ولی خب اینجا خیلی عادی هست و اگه نرقصی بهت میگن امل، خیلی مذهبی هستی، همه چی رو سخت میگیری، اگه اینجوری باشه که همه میرن جهنم، تو که منظوری نداری و به خاطر شاد بودنت میرقصی و ...
    و مهمتر اینکه اگه تو عروسی یه نفر نرقصی بهشون برمیخوره و ناراحت میشن و به منظور میگیرن
    چون حالت عادی همه اون افراد حاضر تو مراسم هیچوقت من رو با اون لباس و آرایش رو رقص ندیده بودن و بعد اون هم تا چند وقت ازشون خجالت میکشیدم و اینکه درباره من چه فکری میکنن
    خلاصه تا انقدر که اخیرا تو بعضی مراسمای اقوام البته نزدیک خودم هم منتظر بودم بقیه تعارف کنن و برم...

اما آیا تنهایی رقصیدن و یا رقص جلوی چشم محارم یا رقصیدن باهاشون هم گناهه؟ خیلی گناهه؟ گناهش کمه؟
    میخوام بدونم اگه واقعا گناه هست جدا بذارمش کنار هر چند واسم مهمه و عادت دارم ولی خب گناه و جهنمش به کنار نمیخوام باعث بشم خدا ازم ناراحت بشه
    سلام

خیلی خوبه که به مسائل دینیتون اهمیت میدین و حاضرین اگر اشتباه باشه کنارشون بزارین .

راستش خودم هم تا یکی دو سال پیش در این مورد آگاه نبودم ، و به قول خودتون فکر می کردم چون عرف جامعه است لابد مشکلی نداره ...

اما بعد مطالعه بیشتر فهمیدم که بله عرف در اشتباهه ، در خیلی چیزا عرف جامعه در اشتباهه که حتی با کمی فکر میشه فهمید .

در مورد اینم که پرسیدین نظرتون در مورد رقص چیه والا نظر خاصی در مورد رقص ندارم ، اما طبق مطالعه های که من کردم حتی رقص زنها هم برای هم ، و رقص جمع های مردانه هم ایراد داره ، مختلط ها که دیگه گناه بودنش تابلوست ...

و همانطور که دوستتون به اطلاعتتون رسوندن فقط رقص همسر برای همسر مشکلی نداره .

اما تکلیف موسیقی جداست ، یعنی رقص های بالا فرقی نداره با موسیقی باشه یا بدون موسیقی .

برای موسیقی و گناه بودنش کسی نمیتونه برای کسی خط قرمز میعنی تعیین کنه ، و اگر نظر مراجع و... را بخونید کمی شاید براتون مبهم باشه

چند شرط هست که موسیقی را در همه شرایط حرام میکنه ، مثلاً : موسیقی که توش کفر گفته بشه ، یعنی ضد اسلام و خدا باشه ! ، موسیقی که مخصوص مجالس لهو و لعب باشه ( یعنی تحریک کننده است و مخصوص عرف مجالسیه که توش میرقصن و خوش گذرونی میکنن و ... ) ، و موسیقی که آدم رو ببره به حالت غنا ببره ...

همین ها در ذهنم بود برای اطلاع بیشتر باید مطالعه بشه ، البته صدای زن هم برای مرد فکر کنم مشکل داره .

اما در رابطه با موسیقی گوش دادن ، موسیقی مثل دارو میمونه ، یعنی روی بدن تاثیر میزاره ، از نظر علمی هم ثابت شده ، فشار خون رو تحت تاثیر قرار میزاره ، عصاب و ... ، حالا آیا جایزه آدم بره داروخونه همینجور دارو ها رو بخوره ؟! خب معلومه که عقل میگه نه .

( بنده که علم استفاده از موسیقی را ندارم ترجیح میدم اصلاً استفاده نکنم ، حالا میخواد مجاز باشه یا غیر مجاز )

خیلی از موسیقی دان های معروف مثل بتهووبن ، موتزارت ، شوبرت ، هوگو ولف ، باخ و... اگر برین علت مرگشون رو سرچ کنید بر اثر آسیب های بوده که موسیقی بهشون وارد کرده ، مشکل عصاب ، کری ، کوری و... بگیرین تا جنون .

هیچ کس نمیتونه خط مشی و چهار چوبی برای مصرف موسیقی تعیین کنه ، چون استامینوفون رو یکی تاثیر میذاره رو یکی نه ، آموکسی سیلین برای یکی ضرره برا یکی خوبه ( تازه اونم به وقتش ، یعنی وقتی سرما خوده ) ، پنسیلین برای یکی کلاً نباید استفاده بشه برای یکی مشکلی نیست و... موسیقی مثل دارویه .

امیدوارم منظور رو خوب به اطلاع رسونده باشم .

اما در رابطه با اینکه میگین پس من که تا الان طبق عرف میرفتم جام تو جهنمه اینو بگم که ، آدم تا وقتی که نمیدونه یک چیزی گناهه و انجام میده به اندازه این نیست که میدونه گناهه ولی انجام میده ، پس اگر الان که میدونید اشتباه بوده انجام ندین و از این مسیر توبه کنید خدا مطمعنن میبخشه ، شک نکنید .

( امام صادق(ع): همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس، از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند. اصول کافی جلد 4 صفحه 172 )

بنده هم مثل شما بودم و تصمیم گرفتم که دیگه از عرف پیروی نکنم ، چون خوشنودی خدام برام مهم تره ، حتی تصمیم گرفتم بجای عروسی ملودی بگیرم (انشالله اگر زنده بودیم و عمری بود) ، و مطمعنن اون موقع با تعجب و و اکنش های مختلف خیلی ها روبرو میشم ...

برای مسئله ای که گفتین در این رابطه شاید فامیل و ... ناراحت بشن از رفتارتون ، من تصمیم گرفتم که مطالعه کنم و اونا رو هم آگاه کنم ( هم دینی هم علمی ) تا بدونن عقیده من چیه و ازم ناراحتی به دل نگیرین که هیچ حتی اگه لازمه خودشون هم در اصلاح عرف قدم بردارن .

الحمدالله پدر و مادر رو که راضی کردم و اونا هم از تصمیم خوشحالن ، و بقیه فامیل ها و دوساتنم همیشه وقتی که فرصت بحث میشه در مورد مسائل دینی و اعتقادتم صحبت میکنم تا بدونن تفکر و عقیده ام چیه ، و اینکه انتظاری نداشته باشن و از رفتار هام برداشت غلط نکنن .

شما هم میتونید همینکار را بکنید ، انشالله موفق باشید

6. 3 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    تشکر شده 2,159 بار در 1,087 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام خدمت همگی
    من خیلی ناراحت شدم
    و رقص رو هم گذاشتم کنار
    یه نکته دیگه هم

من نظر شخصی خودم رو میگم بنظر من رقصیدن زن و شوهر با هم نه تنها اشکال نداره ثواب هم داره و خیلیم عالیه.
    رقصیدن برای خودتم اشکال نداره.
    رقصیدن برای دیگران اگه نامحرم باشه حرامه اگه محرم باشه مکروهه.
    فتواش رو هم خودم بر اساس عقلم میدم
    امضای ایشان
    آنکس که ظلمی بر دوش دارد، رستگار نخواهد شد.

8. 2 کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط reza1 نمایش پست ها
    سلام

خیلی خوبه که به مسائل دینیتون اهمیت میدین و حاضرین اگر اشتباه باشه کنارشون بزارین .

راستش خودم هم تا یکی دو سال پیش در این مورد آگاه نبودم ، و به قول خودتون فکر می کردم چون عرف جامعه است لابد مشکلی نداره ...

اما بعد مطالعه بیشتر فهمیدم که بله عرف در اشتباهه ، در خیلی چیزا عرف جامعه در اشتباهه که حتی با کمی فکر میشه فهمید .

در مورد اینم که پرسیدین نظرتون در مورد رقص چیه والا نظر خاصی در مورد رقص ندارم ، اما طبق مطالعه های که من کردم حتی رقص زنها هم برای هم ، و رقص جمع های مردانه هم ایراد داره ، مختلط ها که دیگه گناه بودنش تابلوست ...

و همانطور که دوستتون به اطلاعتتون رسوندن فقط رقص همسر برای همسر مشکلی نداره .

اما تکلیف موسیقی جداست ، یعنی رقص های بالا فرقی نداره با موسیقی باشه یا بدون موسیقی .

برای موسیقی و گناه بودنش کسی نمیتونه برای کسی خط قرمز میعنی تعیین کنه ، و اگر نظر مراجع و... را بخونید کمی شاید براتون مبهم باشه

چند شرط هست که موسیقی را در همه شرایط حرام میکنه ، مثلاً : موسیقی که توش کفر گفته بشه ، یعنی ضد اسلام و خدا باشه ! ، موسیقی که مخصوص مجالس لهو و لعب باشه ( یعنی تحریک کننده است و مخصوص عرف مجالسیه که توش میرقصن و خوش گذرونی میکنن و ... ) ، و موسیقی که آدم رو ببره به حالت غنا ببره ...

همین ها در ذهنم بود برای اطلاع بیشتر باید مطالعه بشه ، البته صدای زن هم برای مرد فکر کنم مشکل داره .

اما در رابطه با موسیقی گوش دادن ، موسیقی مثل دارو میمونه ، یعنی روی بدن تاثیر میزاره ، از نظر علمی هم ثابت شده ، فشار خون رو تحت تاثیر قرار میزاره ، عصاب و ... ، حالا آیا جایزه آدم بره داروخونه همینجور دارو ها رو بخوره ؟! خب معلومه که عقل میگه نه .

( بنده که علم استفاده از موسیقی را ندارم ترجیح میدم اصلاً استفاده نکنم ، حالا میخواد مجاز باشه یا غیر مجاز )

خیلی از موسیقی دان های معروف مثل بتهووبن ، موتزارت ، شوبرت ، هوگو ولف ، باخ و... اگر برین علت مرگشون رو سرچ کنید بر اثر آسیب های بوده که موسیقی بهشون وارد کرده ، مشکل عصاب ، کری ، کوری و... بگیرین تا جنون .

هیچ کس نمیتونه خط مشی و چهار چوبی برای مصرف موسیقی تعیین کنه ، چون استامینوفون رو یکی تاثیر میذاره رو یکی نه ، آموکسی سیلین برای یکی ضرره برا یکی خوبه ( تازه اونم به وقتش ، یعنی وقتی سرما خوده ) ، پنسیلین برای یکی کلاً نباید استفاده بشه برای یکی مشکلی نیست و... موسیقی مثل دارویه .

امیدوارم منظور رو خوب به اطلاع رسونده باشم .

اما در رابطه با اینکه میگین پس من که تا الان طبق عرف میرفتم جام تو جهنمه اینو بگم که ، آدم تا وقتی که نمیدونه یک چیزی گناهه و انجام میده به اندازه این نیست که میدونه گناهه ولی انجام میده ، پس اگر الان که میدونید اشتباه بوده انجام ندین و از این مسیر توبه کنید خدا مطمعنن میبخشه ، شک نکنید .

( امام صادق(ع): همانا مومن گناهی می کند و پس از بیست سال به یادش می آید. پس، از خدا راجع به آن گناه آمرزش می خواهد و خداوند بیامرزدش و هر آینه این امر توفیقی از جانب خدا برای اوست که او را مورد لطف و بخشش خویش قرار دهد. و همانا کافر گناهی می کند و همان ساعت آنرا فراموش می کند. اصول کافی جلد 4 صفحه 172 )

بنده هم مثل شما بودم و تصمیم گرفتم که دیگه از عرف پیروی نکنم ، چون خوشنودی خدام برام مهم تره ، حتی تصمیم گرفتم بجای عروسی ملودی بگیرم (انشالله اگر زنده بودیم و عمری بود) ، و مطمعنن اون موقع با تعجب و و اکنش های مختلف خیلی ها روبرو میشم ...

برای مسئله ای که گفتین در این رابطه شاید فامیل و ... ناراحت بشن از رفتارتون ، من تصمیم گرفتم که مطالعه کنم و اونا رو هم آگاه کنم ( هم دینی هم علمی ) تا بدونن عقیده من چیه و ازم ناراحتی به دل نگیرین که هیچ حتی اگه لازمه خودشون هم در اصلاح عرف قدم بردارن .

الحمدالله پدر و مادر رو که راضی کردم و اونا هم از تصمیم خوشحالن ، و بقیه فامیل ها و دوساتنم همیشه وقتی که فرصت بحث میشه در مورد مسائل دینی و اعتقادتم صحبت میکنم تا بدونن تفکر و عقیده ام چیه ، و اینکه انتظاری نداشته باشن و از رفتار هام برداشت غلط نکنن .

شما هم میتونید همینکار را بکنید ، انشالله موفق باشید
    خیلی سپاسگزارم از توضیحات خوب و مفیدتون
    به قول شما درسته که آدم وقتی بفهمه یه چیزی گناهه دیگه ادامه اش نده اما خب من به شخصه این کار رو دوست نداشتم از همون اول و کلا حس خوبی بهش نداشتم معمولا
    در مورد رقص ایگه این درست باشه بله رقص مرد برای مرد ، زن برای زن و هر کدوم هم جدا برای خودشون میگن ایراد داره
    شاید من حس نکنم اما رقص هر کسی برای خودش هم آیا واقعا ضرر داره؟!
    در مورد موسیقی هم بله همین شرایطی که شما فرمودین هست
    اما اگه موسیقی باشه که این شرایط رو نداشته باشه میگن گناهی نداره یعنی آدم رو به قولی از مود خودش خارج نکنه و اهل غنا نباشه
    صدای زن هم بله فکر می کنم ایراد داره برای مرد
    برادرم یه دوستی داره
    می گفت خیلی پسر مومن و پاکی هست یه بار در این باره بحث کرده بودن
    گفته بود چند بار آهنگ های یکی از خواننده های زن( هایده) رو گوش میداده بعد یه شب خوابش رو دیده و تو خواب بهش گفته آهنگای من رو گوش نکن چون هر بار به خاطرش من رو عذاب میدن
    ایشونم گفته بود از اون موقع دیگه گوش ندادن
    ای کاش خونواده کمی هم به مسائل دینی به اندازه عرفی اهمیت میدادن
    این به کنار آدم رو هم تحریک میکنن که عذاب وجدان بکشه
    مثلا اینکه میگن دلت میاد تو مراسم داداشت نرقصی؟ بعدا پشیمون میشیا، یه شب هزار شب نمیشه و ...
    ای کاش کمی بیشتر فکر کنیم
    بالاخره ما اسم مسلمون رومون هست باید قوانین دینمون رو رعایت کنیم
    به قول بزرگی میگن مذهب اگر پیش از مرگ به کار نیاید، پس از مرگ به کار نخواهد آمد.
    سربلند باشین.

10. 2 کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad313 نمایش پست ها
    من نظر شخصی خودم رو میگم بنظر من رقصیدن زن و شوهر با هم نه تنها اشکال نداره ثواب هم داره و خیلیم عالیه.
    رقصیدن برای خودتم اشکال نداره.
    رقصیدن برای دیگران اگه نامحرم باشه حرامه اگه محرم باشه مکروهه.
    فتواش رو هم خودم بر اساس عقلم میدم

جالب بود خیلی متشکرم.

12. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Tarah نمایش پست ها
    درود بر شما
    به شخصه نظر شخصیم رو عرض میکنم و کاری به دین و مذهب خاصی ندارم
    رقص خیلی هم خوبه
    بنده خودم به شخصه روزی 3 بار یه بار برا بچه های تو کلاس ، یه بار برا مادر بزرگم ، یه بار هم توی پارک با بچه ها می رقصم و قرش میدم
    ادم نیاز به شادی هم داره اونایی که ادم های شادی هستند صد درصد از نظر سلامتی تضمین میشن
    البته این نکته حائز اهمیته که دختر های جوان نباید جلوی مرد غریبه و نامحرم برقصن
    و طبیعتا باید ، هر زنی زیبایی اش رو برای همسرش جلوه بده
    خیلی متشکرم
    جاالبه
    بله درسته
    دروغ چرا من به به شخصه به رقص علاقه زیادی دارم البته نه برای نامحرم
    گاهی همینجوری بدون دلیل میزنم ، میرقصم، میخونم..!
    گاهی برادرم ساز مینوازه با هم میخونیم
    اما اگه دینم بگه انجام نده
    انجام نمیدم
    شاد بودن و انرژی داشتن خیلی خوبه
    چون علاوه بر اینکه باعث شادی آدم میشه باعث شادی اطرافیان هم میشه
    اما اگه درست و به جا باشه خیلی خوبه
    گاهی واقعا دلم میخواد یه پیامبر یا امام تو جامعه باشه یا آدم بتونه جواب ابهاماتش رو از خدا بپرسه و مستقیم بهش بگه!
    میخوام تا جایی که بشه زندگیم برا اساس چارچوب های درست دینی باشه.

14. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

یه نکته دیگم هست
    توی فرهنگ ما حتی اگه دختری تو مجردی خیلی هم محجبه باشه روز عروسیش موها و نیمی از بدنش بیرونه... جدیدا هم متاسفانه دیگه خیلیا اشتباه میکنن چه از لباس عروسیشون تا آرایش و رقص و ...
    مگه اینکه تک و توک پیدا بشه که دیگه دخترا خیلی حجاب واسشون مهم باشه یا همسرش حساس باشه یا دلیل دیگه ای
    اون هم خیلیا پشت سرشون حرف میزنن که حالا یه بار عروسی میگیری
    مگه الگوی ما مسلمونا ائمه نیستن؟
    مگه اسلام روز عروسی از آدم حجاب نمیخواد!
    واقعا چرا ماها گاهی حواسمون نیست داریم چجوری زندگی می کنیم!؟
    داریم به کجا میریم..!؟

16. 2 کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30750
    تشکـر
    1,307
    تشکر شده 391 بار در 213 پست
    میزان امتیاز
    8

سلام عزیزم

نظر مراجع رو خوندم خیلی متفاوته. باید ببینی مرجع تقلید خودت چی گفته مثلا :

آیت الله تبریزی
    [replacer_a]
    رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است.
    [replacer_a]
    رقص زن براى شوهر و رقص زن براى زنان، در مجالس عروسى و مانند آن - در صورتى كه در معرض نگاه مرد (حتى پسر ممیز ) نبوده و مشتمل بر حرام دیگرى مثل موسیقى و مانند آن نباشد اشكال ندارد. رقص در غیر این دو مورد، از مصادیق لهو بوده و سزاوار است كه مؤمن، از لهو اجتناب كند.

آیت الله مکارم شیرازی (دام برکاته)
    آیا در مراسم عروسی می توان جداگانه، (خانم ها، آقایان) رقص انجام شود؟ رقص زن براى زن حرام است.
    و......

این
    لینک نظر همه رو نوشته :

آیا رقص زن برای زن حرام است؟

اما نظر خودم من کلا در معرض دید بودن و توجه برای دیگران رو دوست ندارم و این حسم هیچ ربطی به دین نداره.
    ویرایش توسط Aza : 10-22-2016 در ساعت 02:58 PM
    امضای ایشان
    حال که انسان اشرف مخلوقات است
    باید در هر گام به یاد داشته باشد که خلیفه خدا بر زمین است
    و طوری رفتار کند که شایسته ی این مقام باشد.
    انسان اگر فقیر شود، به زندان افتد، آماج افترا شود، حتی به اسارت رود،
    باز هم باید مانند خلیفه ای سرافراز، چشم و دل سیر و با قلبی مطمین رفتار کند.

ملت عشق، الیف

18. 3 کاربران زیر از Aza بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

خیلی سپاسگزارم از توضیحات خوب و مفیدتون
    به قول شما درسته که آدم وقتی بفهمه یه چیزی گناهه دیگه ادامه اش نده اما خب من به شخصه این کار رو دوست نداشتم از همون اول و کلا حس خوبی بهش نداشتم معمولا
    در مورد رقص ایگه این درست باشه بله رقص مرد برای مرد ، زن برای زن و هر کدوم هم جدا برای خودشون میگن ایراد داره
    در مورد موسیقی هم بله همین شرایطی که شما فرمودین هست
    اما اگه موسیقی باشه که این شرایط رو نداشته باشه میگن گناهی نداره یعنی آدم رو به قولی از مود خودش خارج نکنه و اهل غنا نباشه
    صدای زن هم بله فکر می کنم ایراد داره برای مرد
    برادرم یه دوستی داره
    می گفت خیلی پسر مومن و پاکی هست یه بار در این باره بحث کرده بودن
    گفته بود چند بار آهنگ های یکی از خواننده های زن( هایده) رو گوش میداده بعد یه شب خوابش رو دیده و تو خواب بهش گفته آهنگای من رو گوش نکن چون هر بار به خاطرش من رو عذاب میدن
    ایشونم گفته بود از اون موقع دیگه گوش ندادن
    مثلا اینکه میگن دلت میاد تو مراسم داداشت نرقصی؟ بعدا پشیمون میشیا، یه شب هزار شب نمیشه و ...
    بالاخره ما اسم مسلمون رومون هست باید قوانین دینمون رو رعایت کنیم
    به قول بزرگی میگن مذهب اگر پیش از مرگ به کار نیاید، پس از مرگ به کار نخواهد آمد.
    سربلند باشین.
    خواهش میکنم ، دقیقاً اگر دین قبل مرگ به کار نیاد بعد مرگ نمیاد ، آفرین به شما برای تصمیم هاتون .

دقیقاً اینو نمیدونم که از نظر شرعی رقص تنهای چه حکمی داره ، اما اگه شکل ونیت رقص همراه با آهنگ مشکل دار باشه فکر کنم جایز نیست ...

بهتره برین از مرجع خودتون دقیق پرسین .

یک بار یک کلیپ دیدم یکسری ادیان مذهبی برای اینکه برن توی حالت خلسه یا غنا ... رقص ها و حرکت های موزون خاصی انجام میدادن ، که وقتی میرفتن تو این حالت چیزی رو حس نمیکردن و میله فرو میکردن در لباشون و لپ و ...
    به نوعی این حرکات موزون شدید بهشون کمک میکرد تا از حالی به حالی دیگر برن... ( مطمعنن موادی هم مصرف میکردن )

پس میشه گفت حتی رقص های ما در تنهای هم بی تاثیر روی بدن ما نیست ، هم میشه گفت مثبت برای سوخت و ساز بدن ، هم میشه گفت منفی و منحل کردن فکر و حس ها ...

اماچیزی که مهمه اینکه آیا واقعا هر دستوری که دینمون بهمون میده باید برامون مضر باشه و ما بدونیم برای چی باید انجام ندیم ؟ پس تکلیف تسلیم بی چون چرا شدن به خدا چی میشه ؟

این که خدا به ما بگه گناه نکنید ، و بدون چرا عمل کنیم کجا ؟ اینکه بپرسیم برای چی گناه نکنیم آیا سودی برامون داره و بعد عمل کنیم کجا ؟

درسته آدم باید در مورد دینش باید آگاه بشه ، اما برای همه چیز و به صورت صد در صد لازم نیست ، نیازی نیست که از همه چیز آگاه باشیم تا به دستور ها عمل کنیم ، طی زمان خودمون درک میکنیم . بعضی دستور ها هستن که بهشون عمل نکنیم درک نمیشین . ( همین که به اسلام ایمان آوردیم و میدونیم حقه باید عمل کنیم )

بهترین کار اینه که بجای اینکه صبر کنید اونها شما رو تحریک کنند ، شما بهشون بگین که کارشون اشتباهه و آگاهشون کنید

بهتره که آدم تو اینجور مسائل مستقل بشه و حتی خانواده و فامیل و دوستان رو هم امر به معروف و نهی از منکر کنه .

وقتی هنوز نه عروسی هست نه خبرش ، شما به قامیل و ... از غلط بودن این عرف از دیدگاه دین صحبت کنید ، و محکم بودن خودتون رو در مسیر نشون بدین ، اونها هم شما را درک میکنن و هیچ وقت بهتون از این پیشنهاد ها در این مجالس نمیدن که هیچ حتی کمی تو دلشون شرم هم میکنن ...

البته در مورد همه صدق نمیکنه ، چون بعضی ها بنده نیستن و آزاده ان ، حتی به خدا هم اعتقاد ندارن .

همچنین ، شما هم همیشه در مسیر حق سربلند و استوار باشید

20. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31146
    تشکـر
    595
    تشکر شده 552 بار در 347 پست
    میزان امتیاز
    8

سلام خدمت همگی
    من خیلی ناراحت شدم
    و رقص رو هم گذاشتم کنار
    یه نکته دیگه هم

سلام.منم تاچند مدت پیش گه گداری بهش فکرمیکردم.اما مثل تو خیلی دنبالشو نگرفتم.تو رساله تنها چیزی که راجبش خوندم این بود که ایت اله مکارم شیرازی گفته بود رقصیدن زن واسه شوهرش خوبه و جلو نامحرم گناهه.چن سال پیش خوندمش الان همینش تو ذهنم مونده.نظر خودِمن اینه اگه جلو محارم باشه اشکال نداره و یا تنهایی.البته اون خانمی هم ک میگین طلبه بوده همچین نادرستم نبوده حرفش که گفته تو تنهایی باعث یه سری احساسایی میشه ک ادمو از خدا دور میکنه اما من ب شخصه فقط همین حدشو قبول دارم واقعا عقلا برام قابل قبول نیست ک جلو محارم و تنهایی گناه باشه.هرچی فکرش میکنم اینجور ذهنم erorrمیده.اما چون دلم نمیخوادگناهکارباشم هم قبول دارم ک جلو نامحرم نباید رقصید و هم بهش عمل میکنم.به هرحال اینجا دوستان نظر خودشونو میدن.تصمیم گیرنده نهایی خودتی عزیزم.
    امضای ایشان
    هروقت زمین خوردی،دست کم چیزی از زمین بردار

22. 2 کاربران زیر از Miss tarsa بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3222
    تشکـر
    356
    تشکر شده 287 بار در 145 پست
    میزان امتیاز
    11

اول از همه اینکه هر شخص زندگی شخصی خودش رو داره و بالطبع تصمیم گیرنده مسائل مربوط به خودش هست
    من هم صرفا نظر خودم رو در مورد این موضوع میگم !
    نه به دین کاری دارم ؛ نه عرف و رفتار جامعه
    ولی رقص یعنی چی ؟!
    به نظر من که به عنوان ورزش نمیشه ازش یاد کرد چون ورزش های خیلی سالم تری از رقصیدن هم وجود داره !
    به عنوان تفریح و سرگرمی و علاقه شخصی هم اگر بهش نگاه کنیم ؛ بازم قابل تامله . اما به شرطی که تو تنهایی خودت هر کاری رو که دوست داری انجام بدی
    یا حتی اگر تو یه جمع دوستانه با اشخاصی که راضی به انجام این کار هستند دورهمی برقصید بازم مشکلی نیست
    ولی اگر
    اگر حتی یه خانوم جلوی یه خانوم دیگه برقصه ؛ به نظر من مفهوم خودنمایی داره
    یه خانومی میرقصه ؛ یه خانومی هنگام تماشا لذت میبره و باعث سرگرمیشه !
    حتی به نظرم اگر این قضیه بین زن و شوهر هم باشه همین مسئله در میونه ؛ یعنی زن ابزار تفریح و لذت بردنه مرده ؟!
    یک زوج نمیتونن تو زندگی از راه های خیلی خیلی بهتری از زندگیشون لذت ببرند یا راضی باشند ؟
    حالا چه برسه به مهمونی ها یا مجالس
    2 سر قضیه میخوان چیکار کنن ؟ یکی خودنمایی کنه و با حرکات بدنش خودش رو به بقیه نشون بده و یه عده هم از این کار لذت ببرن و چشماشون رو به بدن اون خانوم بدوزن ؟!
    چند وقت پیش تو یوتیوب به یه کلیپی برخوردم که خیلی جالب بود
    4 تا خانوم با حجاب کامله کامل تو یه جمعی که توش اعضای درجه یک خانوادشون نبودن داشتند می رقصیدند !
    حجاب کامل با روسری ؛ ولی .... !
    یک سری از چیز ها واقعا با هم جور در نمیاد ... !
    هر چقدر هم که فکر میکنم واقعا به مفهوم و بازدهی رقص پی نمیبرم و نبودش رو به شدت ترجیح میدم
    امیدوارم که به کسی برنخورده باشه ؛ منظور خاصی نداشتم
    این دیدگاه من بود و مسلما دیدگاه هرشخص هم از دید خودش صحیحه !

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

24. کاربران زیر از positive بابت این پست مفید تشکر کرده اند

25. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

جلوی نامحرم گناه هست اما موقع تنهایی میشه به عنوان نوعی ورزش ملایم همراه با تنفس هماهنگ انجامش داد

چیزی شبیه تای چی که چینیها کار میکنن

رقص با نامزد دوتایی بیشتر میچسبه
    ویرایش توسط Experience : 10-22-2016 در ساعت 11:22 PM

26. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Aza نمایش پست ها
    سلام عزیزم

نظر مراجع رو خوندم خیلی متفاوته. باید ببینی مرجع تقلید خودت چی گفته مثلا :

آیت الله تبریزی
    [replacer_a]
    رقص بگونه‏اى باشد كه منجر به تحریك شهوت شود یا مستلزم فعل حرام یا ترتّب مفسده‏اى باشد، حرام است.
    [replacer_a]
    رقص زن براى شوهر و رقص زن براى زنان، در مجالس عروسى و مانند آن - در صورتى كه در معرض نگاه مرد (حتى پسر ممیز ) نبوده و مشتمل بر حرام دیگرى مثل موسیقى و مانند آن نباشد اشكال ندارد. رقص در غیر این دو مورد، از مصادیق لهو بوده و سزاوار است كه مؤمن، از لهو اجتناب كند.

آیت الله مکارم شیرازی (دام برکاته)

آیا در مراسم عروسی می توان جداگانه، (خانم ها، آقایان) رقص انجام شود؟ رقص زن براى زن حرام است.
    و......

این
    لینک نظر همه رو نوشته :

آیا رقص زن برای زن حرام است؟

اما نظر خودم من کلا در معرض دید بودن و توجه برای دیگران رو دوست ندارم و این حسم هیچ ربطی به دین نداره.

بله درسته
    خیلی متشکر از لطفتون.
    بله دقیقا همش هم جنبه اعتقادی و دینی نیستش و جنبه اخلاقی هم هست.
    آفرین به شما، درستشم همینه.

28. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

Aza

29. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

خواهش میکنم ، دقیقاً اگر دین قبل مرگ به کار نیاد بعد مرگ نمیاد ، آفرین به شما برای تصمیم هاتون .

دقیقاً اینو نمیدونم که از نظر شرعی رقص تنهای چه حکمی داره ، اما اگه شکل ونیت رقص همراه با آهنگ مشکل دار باشه فکر کنم جایز نیست ...

بهتره برین از مرجع خودتون دقیق پرسین .

یک بار یک کلیپ دیدم یکسری ادیان مذهبی برای اینکه برن توی حالت خلسه یا غنا ... رقص ها و حرکت های موزون خاصی انجام میدادن ، که وقتی میرفتن تو این حالت چیزی رو حس نمیکردن و میله فرو میکردن در لباشون و لپ و ...
    به نوعی این حرکات موزون شدید بهشون کمک میکرد تا از حالی به حالی دیگر برن... ( مطمعنن موادی هم مصرف میکردن )

پس میشه گفت حتی رقص های ما در تنهای هم بی تاثیر روی بدن ما نیست ، هم میشه گفت مثبت برای سوخت و ساز بدن ، هم میشه گفت منفی و منحل کردن فکر و حس ها ...

اماچیزی که مهمه اینکه آیا واقعا هر دستوری که دینمون بهمون میده باید برامون مضر باشه و ما بدونیم برای چی باید انجام ندیم ؟ پس تکلیف تسلیم بی چون چرا شدن به خدا چی میشه ؟

این که خدا به ما بگه گناه نکنید ، و بدون چرا عمل کنیم کجا ؟ اینکه بپرسیم برای چی گناه نکنیم آیا سودی برامون داره و بعد عمل کنیم کجا ؟

درسته آدم باید در مورد دینش باید آگاه بشه ، اما برای همه چیز و به صورت صد در صد لازم نیست ، نیازی نیست که از همه چیز آگاه باشیم تا به دستور ها عمل کنیم ، طی زمان خودمون درک میکنیم . بعضی دستور ها هستن که بهشون عمل نکنیم درک نمیشین . ( همین که به اسلام ایمان آوردیم و میدونیم حقه باید عمل کنیم )

بهترین کار اینه که بجای اینکه صبر کنید اونها شما رو تحریک کنند ، شما بهشون بگین که کارشون اشتباهه و آگاهشون کنید

بهتره که آدم تو اینجور مسائل مستقل بشه و حتی خانواده و فامیل و دوستان رو هم امر به معروف و نهی از منکر کنه .

وقتی هنوز نه عروسی هست نه خبرش ، شما به قامیل و ... از غلط بودن این عرف از دیدگاه دین صحبت کنید ، و محکم بودن خودتون رو در مسیر نشون بدین ، اونها هم شما را درک میکنن و هیچ وقت بهتون از این پیشنهاد ها در این مجالس نمیدن که هیچ حتی کمی تو دلشون شرم هم میکنن ...

البته در مورد همه صدق نمیکنه ، چون بعضی ها بنده نیستن و آزاده ان ، حتی به خدا هم اعتقاد ندارن .

همچنین ، شما هم همیشه در مسیر حق سربلند و استوار باشید

متشکرم از لطفتون
    عجب رقص و مراسمی...
    حرف شما متینه و آدم تا حدودی نتیجه خوب یا بد عملی رو که داره انجام میده میتونه حس کنه
    منظور من از رقصیدن آدم برای خودش این هست که
    از همین آهنگای شاد معمولی باشن و این رقص نیتش فقط ابراز شادی و خوشحالی باشه، و آدم احساس سرزندگی بیشنری داشته باشه یه جورایی پرانرژی بشه و روحیه شادتری داشته باشه
    ضمن اینکه اگه خدایی نکرده آدم نیتش خوب باشه خب مسلما ایراد داره
    برای آهنگ هم منظورم آهنگایی که تلویزیون هم برای تیتراژ بعضی برنامه ها پخش میکنه و زیبا و گوش نواز هستن
    البته آهنگای دیگه هم هستن
    اما به قول شما بستگی داره به خود آدم و اون حالش که چطوری تاثیر بگیره و عکس العمل نشون بده.
    من گاهی حرف میزنم درباره این مسائل بقیه متاسفانه خیلیاشون جنبه عرفیش رو در نظر میگیرن
    و این چیزارو گاهی افراط میدونن شاید!
    اما خب واقعیت این هست که هر کسی مسئول اعمال خودش هست و به قول معروف هر کسی رو توی قبر خودش میگذارند
    پس خیلی به نفعمون هست تا فرصت هست به کارها و نحوه زندگی کردنمون نگاه کنیم و در پی اصلاح نواقص و کوتاهی هامون باشیم.
    خیلی ممنون از شما
    همچنین.

30. 2 کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

31. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام
    یلدای عزیز به نظر من برای اینطور مسائل همیشه اول به عقلت رجوع کن
    کاری که برای خودت یا دیگران مستقیم یا غیرمستقیم ضرر نداره، آخه برای چی خدا بی دلیل حرامش کنه؟!
    رقصیدن برای نامحرم و گوش دادن به آهنگای ناسالم خب مشخصا ضرر داره و شاید کسی باشه که کلا رقصیدن براش تهیج آور باشه ، اوکی اون گناهه!
    اما شما داری میگی وقتی تنهایی برا خودت میرقصی احساس نشاط و سرزندگی بیشتری داری! برای کسی هم که ضرری نداره ، پس مشکلش چیه که بخوای خودتو محروم کنی؟
    واقعا باعث میشه از یاد خدا غافل بشی؟!
    به نظر من آدم وقتی خوشحاله ، سرزنده است، رضایت درونیش بیشتره، بیشتر یاد خدا و مهربونیش میفته!
    بی دلیل دپ بودن و گوش دادن به آهنگ غمگین گناه باشه منطقی تره
    چون کسی که به غم و غصه های خودش هی دامن میزنه و روی افکار منفی تمرکز میکنه یعنی از رحمت خدا ناامیده، ناامیدی ناسپاسی میاره و ناسپاسی = کفر!

اون مشکلات سمپاتیک و پاراسمپاتیک هم شک دارم سندیت علمی درست و حسابی داشته باشه ... حداقل از نظر روانشناسی میدونم ضرر که نداره هیچ سودم داره

(نظر شخصی)
    امضای ایشان

32. 4 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

33. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    تشکر شده 666 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    9

به نظر من یه سری چیزها هست که خودتم می تونی تشخیص بدی بده یا خوب ، نظره من اینه که رقص خوبه آدم روشاد می کنه و روحیه رو عوض می کنه گاهی وقتها این کلاسهای ورزشی که آدم می ره می بینه کلاس رقص بره کمتر حرکات موزون داره تا این کلاسها.
    در ضمن لازم نیست که آدم جلو کسی برقصه. من خیلی رقص دوست دارم و کمتر پیش میاد که تو مهمونی حتی جدا هم برقصم. نه اینکه بلد نباشم یا خجالت بکشم فقط فکرم اینه که دلیلی نداره من اگه تو خلوت خودم می رقصم واسه شور و شعف و شادیش و اینکه ورزشی کرده باشم . تو مهمونی که آدم شور و شعف داره رقص برای چیه. حالا این نظر منه .

34. 2 کاربران زیر از merina بابت این پست مفید تشکر کرده اند

35. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

متشکرم از لطفتون
    عجب رقص و مراسمی...
    حرف شما متینه و آدم تا حدودی نتیجه خوب یا بد عملی رو که داره انجام میده میتونه حس کنه
    از همین آهنگای شاد معمولی باشن و این رقص نیتش فقط ابراز شادی و خوشحالی باشه، و آدم احساس سرزندگی بیشنری داشته باشه یه جورایی پرانرژی بشه و روحیه شادتری داشته باشه
    ضمن اینکه اگه خدایی نکرده آدم نیتش خوب باشه خب مسلما ایراد داره
    برای آهنگ هم منظورم آهنگایی که تلویزیون هم برای تیتراژ بعضی برنامه ها پخش میکنه و زیبا و گوش نواز هستن
    البته آهنگای دیگه هم هستن
    اما به قول شما بستگی داره به خود آدم و اون حالش که چطوری تاثیر بگیره و عکس العمل نشون بده.
    من گاهی حرف میزنم درباره این مسائل بقیه متاسفانه خیلیاشون جنبه عرفیش رو در نظر میگیرن
    و این چیزارو گاهی افراط میدونن شاید!
    اما خب واقعیت این هست که هر کسی مسئول اعمال خودش هست و به قول معروف هر کسی رو توی قبر خودش میگذارند
    پس خیلی به نفعمون هست تا فرصت هست به کارها و نحوه زندگی کردنمون نگاه کنیم و در پی اصلاح نواقص و کوتاهی هامون باشیم.
    خیلی ممنون از شما
    همچنین.
    خواهش میکنم ، درسته ...

انشالله خدا به همه مون کمک کنه .

بهتره نظر مرجع رو جویا بشین و به همون عمل کنید .

البته توصیه میکنم حدیث های ائمه را هم در این رابطه بخونید جالبه ...

زیر سایه همیشه موفق باشید

36. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss tarsa نمایش پست ها
    سلام.منم تاچند مدت پیش گه گداری بهش فکرمیکردم.اما مثل تو خیلی دنبالشو نگرفتم.تو رساله تنها چیزی که راجبش خوندم این بود که ایت اله مکارم شیرازی گفته بود رقصیدن زن واسه شوهرش خوبه و جلو نامحرم گناهه.چن سال پیش خوندمش الان همینش تو ذهنم مونده.نظر خودِمن اینه اگه جلو محارم باشه اشکال نداره و یا تنهایی.البته اون خانمی هم ک میگین طلبه بوده همچین نادرستم نبوده حرفش که گفته تو تنهایی باعث یه سری احساسایی میشه ک ادمو از خدا دور میکنه اما من ب شخصه فقط همین حدشو قبول دارم واقعا عقلا برام قابل قبول نیست ک جلو محارم و تنهایی گناه باشه.هرچی فکرش میکنم اینجور ذهنم erorrمیده.اما چون دلم نمیخوادگناهکارباشم هم قبول دارم ک جلو نامحرم نباید رقصید و هم بهش عمل میکنم.به هرحال اینجا دوستان نظر خودشونو میدن.تصمیم گیرنده نهایی خودتی عزیزم.

ممنونم از راهنماییاتون
    من میخوام بدونم اگه واقعا این کار اعتدال داشته باشه
    و در حد معمولی باشه که ضرری نداشته باشه
    حداقل من خودم حسش نکنم آیا باز هم گناهه یا نه.

37. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    سلام
    یلدای عزیز به نظر من برای اینطور مسائل همیشه اول به عقلت رجوع کن
    کاری که برای خودت یا دیگران مستقیم یا غیرمستقیم ضرر نداره، آخه برای چی خدا بی دلیل حرامش کنه؟!
    رقصیدن برای نامحرم و گوش دادن به آهنگای ناسالم خب مشخصا ضرر داره و شاید کسی باشه که کلا رقصیدن براش تهیج آور باشه ، اوکی اون گناهه!
    اما شما داری میگی وقتی تنهایی برا خودت میرقصی احساس نشاط و سرزندگی بیشتری داری! برای کسی هم که ضرری نداره ، پس مشکلش چیه که بخوای خودتو محروم کنی؟
    واقعا باعث میشه از یاد خدا غافل بشی؟!
    به نظر من آدم وقتی خوشحاله ، سرزنده است، رضایت درونیش بیشتره، بیشتر یاد خدا و مهربونیش میفته!
    بی دلیل دپ بودن و گوش دادن به آهنگ غمگین گناه باشه منطقی تره
    چون کسی که به غم و غصه های خودش هی دامن میزنه و روی افکار منفی تمرکز میکنه یعنی از رحمت خدا ناامیده، ناامیدی ناسپاسی میاره و ناسپاسی = کفر!

اون مشکلات سمپاتیک و پاراسمپاتیک هم شک دارم سندیت علمی درست و حسابی داشته باشه ... حداقل از نظر روانشناسی میدونم ضرر که نداره هیچ سودم داره

(نظر شخصی)
    ممنونم دوست عزیزم
    دقیقا من هم تا قبلنا این فکر رو میکردم
    چون گاهی هر چند وقت مثلا وقتی من و داداشم خسته بودیم این واسمون یه تفریح بودش
    تو سنت ما یه نوع رقص گروهی هست که با توجه به تو تحرکی که داره هم انرژی به جسم میده و هم روح آدم از نظر من
    مثلا من وقتی خسته میشم میتونم برم بیرون قدم بزنم یا برم پارک یا جای دیگه
    خب این هم یه نوع تفریح کوچیک هست
    مثلا گاهی من با مادرم و داداشم یه چند دیقه اهنگ شاد میذاشتیم و به خاطر شاد بودن با هم میرقصیدیم
    بعدشم هر کی میرفت سراغ کار خودش
    من نه خودم و نه برای اون ها هم دیدم که بعدش غمگین بشن
    اینطور نبوده هیچ من به شخصه خودم گاهی شاید چیزی باعث ناراحتیم شده باشه بعد اینکه چند دیقه میرقصیدم اون ناراحتی رو فراموش میکردم
    و روحم احساس شادی و سرزندگی میکرد و با انرژی و تحرک بیشتر کارامو انجام میدادم چون گاهی به خاطر کارام تحرکم زیاد نبود
    این رو قبول دارم که رقص دختر و زن برای نامحرم گناهه چون ممکنه آسیب زا باشه، خب با اینکه این تو فرهنگ ما یه رسم هست و خیلی عادی، بقیه چه پسر چه دختر یا زن و مرد تو مراسما میرقصن یعنی جا افتاده کلا ولی خب من میگم این درست نیستش و میتونم کنارش بذارم بالاخره بقیه هم کنار میان
    اما از وقتی اون خانومه تو اعتکاف این رو گفت کلا ذهنم درگیر شده
    نمیخوام باعث بشم خدا از دستم ناراحت بشه
    حداقل تا جایی که در توانم هست میخوام رعایت کنم
    واسه همین از اون وقت به بعد بهش فکر میکردم و شاید دوسه بار انجام دادم
    همش فکر می کنم علت این گناه چیه
    واسه همین اینجا سوال کردم
    جالبه که کتابی هم که ایشون به من دادن و این چیزا رو گفته بود مولف دقیق و مشخصی نداشت
    وقتی هم پرسیدم منبع کتاب رو ایشون گفتن که نمیدونم دقیقا!
    واسه همین به یقین نرسیدم که واقعا این درسته یا نه
    وقتی هم گفتم خب تحریک و یا چیز بدی نیست که بخواد گناه باشه به نظرم میخوام بدونم دلیلش چی هست گفتن این تاثیراتی هست که روی مغز میذاره به مرور زمان
    یعنی ممکنه من آسیبش رو حس نکنم یا ندونم؟
    از طرفی این رو میدونم خب وقتی دینم چیزی رو منع کرده یعنی به خاطر این بوده من آسیب نبینم یا سودش کمتز از زیانش بوده
    این مواقع دوس دارم سوالام رو از خدا بپرسم و اون بهم جواب بده...
    بازم متشکر از شما دوست عزیزم.

38. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

خواهش میکنم ، درسته ...

انشالله خدا به همه مون کمک کنه .

بله درسته باید بیشتر تحقیق کنم
    خیلی متشکرم از راهنماییاتون.
    ان شاالله.
    سر افراز باشین.

بهتره نظر مرجع رو جویا بشین و به همون عمل کنید .

البته توصیه میکنم حدیث های ائمه را هم در این رابطه بخونید جالبه ...

زیر سایه همیشه موفق باشید
    خیلی متشکرم از راهنماییاتون.
    ان شاالله.
    ممنونم شمام همینطور
    سر افراز باشین.

39. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

40. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31146
    تشکـر
    595
    میزان امتیاز
    8

ممنونم از راهنماییاتون
    من میخوام بدونم اگه واقعا این کار اعتدال داشته باشه
    و در حد معمولی باشه که ضرری نداشته باشه
    حداقل من خودم حسش نکنم آیا باز هم گناهه یا نه.
    خواهش میکنم.یلدا جون قرار بود راجع ب این موضوع رو رساله نگاه کنم و اگه چیز جدید و فتوای جدید بود بگم.من فعلا دانشگاهم و دسترسی ندارم.برگشتم خونه حتما پستشو میذارم واستون.راستی یه نفر هم هست که حوزه درس خوندن یه جورایی طلبه هستن از ایشونم میپرسم بعد جواب دقیقشو میذارم.
    امضای ایشان

41. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

خواهش میکنم.یلدا جون قرار بود راجع ب این موضوع رو رساله نگاه کنم و اگه چیز جدید و فتوای جدید بود بگم.من فعلا دانشگاهم و دسترسی ندارم.برگشتم خونه حتما پستشو میذارم واستون.راستی یه نفر هم هست که حوزه درس خوندن یه جورایی طلبه هستن از ایشونم میپرسم بعد جواب دقیقشو میذارم.

خیلی ممنون عزیزم
    خودمم یه مقدار مطالعه کردم نظرات مراجع تقلید رو
    پیشاپیش متشکرم گلم.

42. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31146
    تشکـر
    595
    میزان امتیاز
    8

خیلی ممنون عزیزم
    خودمم یه مقدار مطالعه کردم نظرات مراجع تقلید رو
    پیشاپیش متشکرم گلم.
    خواهش میکنم عزیزم.کمک به دوستانم اینجا وظیفه منه.
    امضای ایشان

43. کاربران زیر از Miss tarsa بابت این پست مفید تشکر کرده اند

44. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31146
    تشکـر
    595
    میزان امتیاز
    8

سلام.من توی رساله نظر دقیق ایت اله مکارم شیرازی رو دراین مورد نگاه کردم.اگر نیازی میبینید تا پستش رو بذارم؟؟؟؟؟؟ @یلدا 25 بخاطر اینکه گفته بودی مطالعه کردی پرسیدم یلدا جون.ک پست و مطلب غیرجالب و تکراری و غیرمفید نذارم.
    ویرایش توسط Miss tarsa : 10-27-2016 در ساعت 12:57 AM
    امضای ایشان

45. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

خواهش میکنم عزیزم.کمک به دوستانم اینجا وظیفه منه.
    خیلی سپاسگزارم از لطف شما دوست عزیزم
    این از بزرگواری شماست.

سلام.من توی رساله نظر دقیق ایت اله مکارم شیرازی رو دراین مورد نگاه کردم.اگر نیازی میبینید تا پستش رو بذارم؟؟؟؟؟؟ @
    یلدا 25
    بخاطر اینکه گفته بودی مطالعه کردی پرسیدم یلدا جون.ک پست و مطلب غیرجالب و تکراری و غیرمفید نذارم.

سلام عزیزم
    خیلی ممنونم
    این رساله رو دارم خودم
    متشکرم گلم دیگه شما زحمت نیفتید.
    بازم ممنونم.

46. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31146
    تشکـر
    595
    میزان امتیاز
    8

خیلی سپاسگزارم از لطف شما دوست عزیزم
    این از بزرگواری شماست.

سلام.من توی رساله نظر دقیق ایت اله مکارم شیرازی رو دراین مورد نگاه کردم.اگر نیازی میبینید تا پستش رو بذارم؟؟؟؟؟؟ @
    یلدا 25
    بخاطر اینکه گفته بودی مطالعه کردی پرسیدم یلدا جون.ک پست و مطلب غیرجالب و تکراری و غیرمفید نذارم.

سلام عزیزم
    خیلی ممنونم
    این رساله رو دارم خودم
    متشکرم گلم دیگه شما زحمت نیفتید.
    بازم ممنونم.
    خواهش میکنم یلداجون.چه زحمتی...
    امضای ایشان

47. کاربران زیر از Miss tarsa بابت این پست مفید تشکر کرده اند

48. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    میزان امتیاز
    12

خواهش میکنم یلداجون.چه زحمتی...

زنده باشید عزیزم
    متشکرم.

49. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

50. بالا | پست 29

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام عزیزم.
    رقص جلوی نامحرم درست نیست .
    اما این که بهت گفتن گوش دادن موسیقی و رقص برای خودت گناهه نظر ادمای خشک متعصب هست که تحت فشار میزارن خودشونو بعد یه دفعه مثل فنر از جا در میرن و زندگی سالمی ندارن.
    عزیزم یه سری چیزا رو ادم فقط نباید تبعیت کنه چون خیلیا راه اشتباه رو میرن.ادم باید با عقلش بسنجه.واقعا چه اشکالی داره برای خودت برقصی درست همون ورزشه!!!
    شاید باورت نشه ولی من یه مدت از رقص هیپ هاپ خوشم میومد و با فیلماش تمرین میکردم از اون موقع هم روحیم بهتر شده هم بدنم حال اومده و انعطاف پذیرشده هم اعتماد بنفسم زیاد شده.والا از یاد خدا هم غافل نشدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
    نه افراط نه تفریط.این دختر خانم که گفته گناهه افراطی بوده .این ادما همیشه منتظرن یکی بگی یه چیز گناهه مثل کبک سرشونو لای برف کنن و تبعیت کنن تا اون دنیا جهنم نرن دریغ از این که الکی خودشونو تحت فشار میزارن و عوارض بدی هم میبینن.من خودم که سود کردم توی زندگیمم خللی وارد نشده نه خلل دینی نه روحی تازه حالم خیلی بهتر شده .منم از رقص اوایل بدم میومد ولی به پیشنهاد یه مشاور خیلی خوب که اتفاقا پایبند اصول اخلاقیه مجبور شدم یه نوع از رقص که دوست دارم رو انجام بدم و واقعا جرفش درست بود و حالم خیلی بهبود پیدا کرد.

51. 2 کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)