نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: وابستگی عاطفی به دوست

1870
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16054
    تشکـر
    1
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

وابستگی عاطفی به دوست

سلام خسته نباشید
    اول اینکه خدمتتون عرض کنم از اینکه وقت میذارید و این متن من رو میخونید خیلی ممنونم
    من پسریم 16 ساله که حدود 10 ماهه با فردی دوست شدم و این دوستیمون ادامه پیدا کرد تا حدود 3 ماه پیش که حس کردم دیگه با همه دوستام فرق میکنه
    یه جور خاصیه برام یه اهمیت خاصی برام داره و من یه جور خاصی دوستش دارم. (البته بگم که اصلا بحث انحرافات جنسی و این داستانا نیست منتها تو جایگاه یه دوست خیلی دوستش دارم.)
    ولی حس میکنم همونقدی که اون برای من اهمیت داره من براش ندارم یا همونطوری که اون بهترین دوست منه من بهترین دوست اون نیستم. گاها کارایی میبینم ازش که شکم بیشتر میشه مثلا من عادت دارم با کسی که حرف میزنم یا راه میرم دستی رو شونش یا گردنش بذارم چون حالا قدمم بلندتره یه جور حس راحتی پیدا میکنم با این کار
    ولی دوستم بهم گفت که این کارو باهاش نکنم منم احترام گذاشتم و نکردم ولی دیدم که گاها خودش عین همین کارارو با بقیه انجام میده و وقتیم بهش این موضوعو گفتم گفت نه اونا برا به لحظس ولی نمیفهمم چرا از این یه لحظه ها رو من اتفاق نمیفته.
    همونطوری که تا الان احتمالا متوجه شدید دچار یه نوعی انگار وسواس شدم رو نقاط منفی بیش از حد زوم میکنم و همین باعث شده حس کنم دوستیمون داره کمرنگ میشه حتی بهم گفت " تو داری این دوستیو سختش میکنی ".
    حالا به سبب وابستگی بیش از حدی که بهش دارم و در عوض (کم اهمیتی که نمیشه گفت ولی اهمیت کمتر من برای اون نسبت به اهمین اون برای من) که ازش میبینم باعث میشه خیلی رنجیده خاطر بشم فکرم همیشه درگیر باشه حرفایی که نباید بزنم یا اینکه نتونم درس بخونم
    معدل من از 19 توی مدرسه سمپاد پایین تر نیومده بود ولی بخاطر همین فکر مشغول و وابستگی شدید این ماه فکر کنم از 17 هم پایینتر بیاد که فشار این مسئله و مسئله ای که گفتم واقعا دارن نابودم میکنن.
    خیلی خیلی ممنون میشم منم جای برادر کوچک شما راهنماییم کنید چون واقعا به راهنمایی نیاز دارم.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : وابستگی عاطفی به دوست

وابستگی عاطفی به دوست
    :
    براي پي بردن به علت لزوم برگرداندن اين ارتباط لازم است به اين سوالات جواب دهيد كه:
    1. علت و مقدمه اين دوستي چه بوده است؟
    2.در اين دوستي بدنبال چه هستيد؟
    3.راه رسيدن به اهداف را درست انتخاب نموده ايد يا دچار سرگرداني شده اييد؟
    4.آيا اين دوستي از مسير و حد شرعي خارج شده است و ...؟ گاهي ممكن است جاذبيت يك فرد از جهت ويژگي هاي ظاهري يا شخصيتي يا پاره اي از صفات اخلاقي توانسته است در روح و روان ديگري تأثير عميقي بگذارد و خلأ عاطفي اش را به وسيله آن پر كند. ماهيت اين دوستي ها گرچه در ابتدا دوستانه، پاك و بي شائبه است ولي زماني كه اين علاقه به اوج خود مي رسد، آنها را دچار سرگرداني مي كند كه اكنون چه بايد بكنند؟ اين سرگرداني ممكن است با بعضي آثار مخرب ديگري مانند مشكلات تحصيلي، يا حتي تحريك غريزه جنسي و...همراه شود.
    براي رهايي و برگرداندن اين ارتباط راهكارهاي زير را توصيه مي‌كنيم:

1- براي شبانه روز خود برنامه دقيق و مشخصي داشته باشيد. از بيكاري اجتناب كنيد و اوقات خود را بيهوده نگذرانيد.در اين برنامه ريزي زماني را براي همراهي با ايشان در نظر داشته باشيد و سعي نماييد در غير اين زمان از ارتباط با ايشان خودداري نماييد. اساسي ترين و در عين حال آسان ترين كار اين است كه سعي كنيد ارتباط خود را با آن فرد محدودتر كنيد.سعي نماييد فاصله ديدارهايتان را به تدريج افزايش دهيد يعني زمان را در طول روز، هفته و ماه به حداقل برسانيد.مثلا در ابتداي هفته اول 2 ساعت و در انتهاي هفته اول به 30/1 ساعت برسانيد و همين طور ابتداي هفته دوم تا انتهاي هفته دوم اين زمان را كمتر نماييد.. اما براي اين كه خلأ عاطفي به جود آمده از آن را پر كنيد لازم است به فعاليت هاي هنري، فكري و عملي روي بياوريد و خود را به آنها مشغول كنيد تا به تدريج اين فعاليت ها جايگزين آن روابط قبلي شود. امام علي(ع) در اين باره مي فرمايد: «نفس خود را اگر مشغول نكني، او تو را مشغول مي كند» (غررالحكم). شما بايد از همين الان اين كار را هر چند برايتان سخت باشد انجام دهيد.

2.فعاليت هاي ورزشي به شرطي كه متناسب با سن و جنس شما باشد، علاوه بر اين كه موجب پرورش جسم و صحت آن مي شود، روحتان را نيز پاكيزه مي كند. شما با ورزش كردن و خصوصا اگر سعي كنيد به صورت شركت در مسابقات و تيم هاي ورزشي باشد، دل و انديشه و بدن خود را به آن مشغول مي كنيد و انرژي هاي متراكم خود را به شكلي سالم برون ريزي و تخليه مي نماييد. بدين ترتيب چيزهايي كه اكنون شما را به اين دوستي افراطي جذب كرده، كشش و جذابيت خود را از دست خواهد داد.

3.يكي از نيازهاي عاطفي و رواني دوران بلوغ، ازدواج است. ازدواج به دليل اين كه در آن ارتباط عاطفي دو طرفه است و با ويژگي هاي رواني انسان تناسب دارد، راه حل مناسبي براي حل اين مسئله مي تواند باشد.

4. تقويت بعد معنوي و ايمان قلبي: اگر سعي كنيد همراه ورزش و تحصيل و پرداختن به فعاليت هاي هنري و علمي، به عبادت و ايجاد رابطه قلبي با خداي مهربان و بزرگ، يعني كسي كه همه زيبايي ها از اوست، اهميت بيشتري دهيد، بسياري از دغدغه هاي فكري آزاردهنده شما برطرف خواهد شد. در حديثي آمده: «شخصي از امام صادق(ع) پرسيد: علت گرفتار شدن برخي دل ها به عشق چيست؟ فرمود: دل هايي كه از ياد و محبت خدا خالي است گرفتار اين گونه عشق ها و دوستي هاي بي ارزش مي شود». بنابراين هر چه انسان خود را به خدا و معنويت نزديك تر كند، از اين دلبستگي هاي دردآور دورتر مي شود. پيشنهاد ما در اين باره اين است كه سعي كنيد برنامه اي منظم براي عبادت و خلوت كردن با خدا داشته باشيد. برنامه هايي مثل قرائت منظم قرآن در شب ها و صبح ها، نماز اول وقت و با حضور قلب، دعا براي امام زمان(ع) و ايجاد رابطه قلبي با آن حضرت (مانند اين كه هر روز صبح دعاي عهد را كه در پايان مفاتيح الجنان آمده بخوانيد) . توسل به اهل بيت(ع) خصوصا امام زمان(ع) و به ياد آنها بودن تأثيرات مثبتي در همه ما مي گذارد. با انجام دادن اين راه كارها به تدريج مي توانيد از دست اين مشكل رهايي يابيد و خود را از بند آن آزاد كنيد.

5- دوستان مختلف و متعددي را براي خود شناسايي كنيد و با آنها طرح دوستي بريزيد و با فرد مورد نظر يا فرد ديگري به عنوان تنها دوست خود ارتباط نداشته باشيد.

6- به عواقب سوء و پيامدهاي ناگوار اين گونه ارتباط ها كه گاه خارج از محدوده شرع مي‌باشند بيانديشيد. اين نكته مهم را فراموش نكنيد كه در روزها و موقعيت هاي نخستين عمل كردن به اين راهكارها و دل بريدن از اين حالت سخت و چه بسا ناممكن جلوه كند اما بايد توجه داشته باشيد كه به گفته ي امام علي(ع) با ارزش ترين كارها دشوارترين آنهاست پس اين حالت نشان از ارزشمندي و اهميت تصميم شما دارد و بايد در مسير عمل كردن به اين تصميم بجا و ارزشمند گامهاي بهتر و بلندتر برداريد. خوب است خاطر نشان سازيم كه دشواري اين عمل تا چند هفته است و بعد در مسير راهوار و هموار خوبيها قرار مي گيريد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)