نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: وسواس کندن مو یا«تریکو تیلومانیا»

1448
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16618
    تشکـر
    18
    تشکر شده 11 بار در 7 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy وسواس کندن مو یا«تریکو تیلومانیا»

خواهشا به خاطراینکه طولانیه یه وقت از خوندن منصرف نشینا!! میخواستم توضیح کاملی از وضعیتم بدم
    سلام به همه دوستان من همین الان عضواینجا شدم امیدوارم جوابموبگیرم
    من18 سالمه کودکی خیلی ناارومی داشتم البته هنوزم زندگیم کاملا آروم نشده...من هیچ وقت دربرابرمشکلاتم افسرده وگوشه گیرنشدم همیشه باموفقیت پشت سر گذاشتمشون مامانم قبلا همیشه میگفت توانگار دربرابر هیچ مصیبتی ناراحت نمیشی! خب نمیدونست که بالاخره عوارض غم وغصه های منم خودشونشون میده البته یه جوردیگه ولی هیچ وقت فکرنمیکردم مشکلات این طور روی من اثر بذاره
    بذار داستانو براتون بگم:ازحدود4-5سال پیش موهای من موخره پیداکرد منم یواش یواش توجه م بهشون جلب شد یعنی مینشستم موهامو بررسی میکردم هرکدوم موخره داشتو پایینشو میکندم به تدریج زمان بیشتری برای اینکارمیذاشتم ولی هیچ وقت نشد که همینجوری موهامو بکنم یا یه دسته مودور انگشت بپیچم ویه دفه بکنمش اوایل کسی متوجه این کارمن نشد چون درخفا انجام میدادم ولی خب ازپدر ومادر که نمیشه چیزی رو پنهان کرد خلاصه ماه پشت ابرنموند ومامان بابام فهمیدن به حدی ناراحت شدن که اصلا نمیتونم توضیح بدم ولی خب اونقدر تند برخورد نکردن باهام صحبت کردن درحدی که میتونستن بهم مشاوره دادن اول گفتن یه مدت فرصت داری ترکش کنی بعد که یه مقداربهترشدم بعدش گفتن دیگه اصلا نباید انجام بدی اگه بازم تکرار شه نمیبخشیمت باور کنین به خاطر خودمو واونا یه مدت کنارگذاشتمش یعنی دیگه اصلا مثل قبل نبود وبازم مدتیه این عادت لعنتی اومده سراغم خودم میفهمم وقتی عصبیم یا استرس زیاد دارم تشدید میشه انگار یه تنشه که تا انجام ندم آروم نمیشم مامانم میگه راحت میتونی بذاری کنارچون به اراده خودته ولی باورکنین بعضی وقتاانگار ناخود آگاهه امروز یکی از کاربرا در مورد اختلال در کنترل تکانه نوشته بودن منمبا مطالعه مطلب ایشون ویه مقدار سرچ در نت تازه درمورد این بیماری اطلاعات کسب کردم البته گفتم این وسواس هیچ وقت در زندگی من شدیدنبوده یعنی دچار طاسی وکچلی نشدم ولی خب بالاخره اثرات خودشو گذاشته مثلا چون موخره هامو میکنم موهام درازو کوتاه شدن منظره بدی پیدا کردن یا اینکه قبلا خیلی صاف ونرم بودن ولی الان به خاطرهمین دستکاریا خشک و وزوزی شدن البته مهم تر مشکلات جسمی و زیباییش اثراتش رو روح روانمه عذاب وجدان و پشیمونی شدیدی که دارم حس نارضایتی حسابی از خودم وقتی که این کار ازم میگیره تازه نفرین پدر ومادرم پشت سرمه حس میکنم خداهم دیگه دوستم نداره چون دارم نعمت زیبایی که بهم داده خراب میکنم با این همه حس بد و داغون واقعا نمیتونم زندگی کنم مامانم چندوقت یه بار زل میزنه تو چشامو میگه دخترم دیگه اونکارو نمیکنی که؟؟منم مجبورم برای اینکه ناراحت نشه بهش دروغ بگم هرچند که فک کنم خودش میدونه وگرنه مدام نمیپرسید میترسم میترسم این کار مزمن بشه مدام درحال سرزنش کردن خودمم فک میکنم کاملا دیوونه ام آخه من یه دخترم موهام برام خیلی اهمیت داره ولی از اون بالاتر سلامت عقلیمه که نمیخوام به خاطر این کارای مسخره تباه شه من هنوز اول راهم اهداف بزرگی دارم که این وسواس مانعشه
    تو رو خدا شما کمکم کنید از مشاوران و دوستانی که تجربه های مشابه داشتن عاجزانه تقاضای کمک دارم میخوام با اراده خودم وراهنمایی های شما یه بار واسه همیشه و به طورکامل ازاین عادت لعنتی خلاص شم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : وسواس کندن مو یا«تریکو تیلومانیا»

نقل قول نوشته اصلی توسط *یاس* نمایش پست ها
    خواهشا به خاطراینکه طولانیه یه وقت از خوندن منصرف نشینا!! میخواستم توضیح کاملی از وضعیتم بدم
    سلام به همه دوستان من همین الان عضواینجا شدم امیدوارم جوابموبگیرم
    من18 سالمه کودکی خیلی ناارومی داشتم البته هنوزم زندگیم کاملا آروم نشده...من هیچ وقت دربرابرمشکلاتم افسرده وگوشه گیرنشدم همیشه باموفقیت پشت سر گذاشتمشون مامانم قبلا همیشه میگفت توانگار دربرابر هیچ مصیبتی ناراحت نمیشی! خب نمیدونست که بالاخره عوارض غم وغصه های منم خودشونشون میده البته یه جوردیگه ولی هیچ وقت فکرنمیکردم مشکلات این طور روی من اثر بذاره
    بذار داستانو براتون بگم:ازحدود4-5سال پیش موهای من موخره پیداکرد منم یواش یواش توجه م بهشون جلب شد یعنی مینشستم موهامو بررسی میکردم هرکدوم موخره داشتو پایینشو میکندم به تدریج زمان بیشتری برای اینکارمیذاشتم ولی هیچ وقت نشد که همینجوری موهامو بکنم یا یه دسته مودور انگشت بپیچم ویه دفه بکنمش اوایل کسی متوجه این کارمن نشد چون درخفا انجام میدادم ولی خب ازپدر ومادر که نمیشه چیزی رو پنهان کرد خلاصه ماه پشت ابرنموند ومامان بابام فهمیدن به حدی ناراحت شدن که اصلا نمیتونم توضیح بدم ولی خب اونقدر تند برخورد نکردن باهام صحبت کردن درحدی که میتونستن بهم مشاوره دادن اول گفتن یه مدت فرصت داری ترکش کنی بعد که یه مقداربهترشدم بعدش گفتن دیگه اصلا نباید انجام بدی اگه بازم تکرار شه نمیبخشیمت باور کنین به خاطر خودمو واونا یه مدت کنارگذاشتمش یعنی دیگه اصلا مثل قبل نبود وبازم مدتیه این عادت لعنتی اومده سراغم خودم میفهمم وقتی عصبیم یا استرس زیاد دارم تشدید میشه انگار یه تنشه که تا انجام ندم آروم نمیشم مامانم میگه راحت میتونی بذاری کنارچون به اراده خودته ولی باورکنین بعضی وقتاانگار ناخود آگاهه امروز یکی از کاربرا در مورد اختلال در کنترل تکانه نوشته بودن منمبا مطالعه مطلب ایشون ویه مقدار سرچ در نت تازه درمورد این بیماری اطلاعات کسب کردم البته گفتم این وسواس هیچ وقت در زندگی من شدیدنبوده یعنی دچار طاسی وکچلی نشدم ولی خب بالاخره اثرات خودشو گذاشته مثلا چون موخره هامو میکنم موهام درازو کوتاه شدن منظره بدی پیدا کردن یا اینکه قبلا خیلی صاف ونرم بودن ولی الان به خاطرهمین دستکاریا خشک و وزوزی شدن البته مهم تر مشکلات جسمی و زیباییش اثراتش رو روح روانمه عذاب وجدان و پشیمونی شدیدی که دارم حس نارضایتی حسابی از خودم وقتی که این کار ازم میگیره تازه نفرین پدر ومادرم پشت سرمه حس میکنم خداهم دیگه دوستم نداره چون دارم نعمت زیبایی که بهم داده خراب میکنم با این همه حس بد و داغون واقعا نمیتونم زندگی کنم مامانم چندوقت یه بار زل میزنه تو چشامو میگه دخترم دیگه اونکارو نمیکنی که؟؟منم مجبورم برای اینکه ناراحت نشه بهش دروغ بگم هرچند که فک کنم خودش میدونه وگرنه مدام نمیپرسید میترسم میترسم این کار مزمن بشه مدام درحال سرزنش کردن خودمم فک میکنم کاملا دیوونه ام آخه من یه دخترم موهام برام خیلی اهمیت داره ولی از اون بالاتر سلامت عقلیمه که نمیخوام به خاطر این کارای مسخره تباه شه من هنوز اول راهم اهداف بزرگی دارم که این وسواس مانعشه
    تو رو خدا شما کمکم کنید از مشاوران و دوستانی که تجربه های مشابه داشتن عاجزانه تقاضای کمک دارم میخوام با اراده خودم وراهنمایی های شما یه بار واسه همیشه و به طورکامل ازاین عادت لعنتی خلاص شم

تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن موی وسواسی (جنون کندن مو) Trichotillomania
    کندن موی وسواسی یا تریکوتیلومانیا جزو اختلالات کنترل تکانه دسته‌بندی می‌شود و عبارت است از کندن مکرر موها که می‌تواند منجر به از دست دادن مقدار قابل توجهی از مو شود. فرد بر اثر یک عامل برنگیزاننده به طور ناخودآگاه به سمت رفتار کندن مو سوق پیدا می کند و با انجام آن عمل از تنش فرد کاسته می شود سپس حالتی از رضایت و آرامش موقت را تجربه می‌کند. پس از مدت کوتاهی این چرخه بار دیگر آغاز می‌شود و بدین ترتیب شخص مکرراً موهای خود را می‌کند. در بسیاری از موارد قبل از کندن، فرد دسته‌ای از موهای خود را دور انگشت می‌پیچد.

- معيارهاي تشخيصي تريکوتيلومانيا:
    الف ـ کندن مکرر مو که موجب از دست دادن قابل توجه موها شود.
    ب ـ احساس فزاينده تنش بلافاصله قبل از کندن مو يا هنگام مقاومت در مقابل رفتار.
    ج ـ احساس شادي، رضايت يا آرامش با کندن مو.
    د ـ اين اختلال با ساير اختلالات طبي بهتر توجيه نمي‌شود و به‌علت يک بيماري طبي عمومي (مثلاً شکلات پوستي) نيست.
    هـ ـ اين اختلال باعث نارضایتي قابل توجه از نظر باليني يا نقص در عملکرد اجتماعي، شغلي يا ساير حيطه‌هاي مهم عملکردي مي‌شود.

چه گروههایی بیشتر مبتلا می شوند؟
    این اختلال بیشتر، افراد در سنین قبل یا اوایل نوجوانی را گرفتار می کند . یک بیماری روانی است که درآن فرد به طور عادتی موهای خود را می کند. این بیماری در پسربچه‌ها شایعتر از دختر بچه‌ها است، حال آنکه در افراد بالغ خانمها بیش از آقایان مبتلا می‌شوند. حداکثر شیوع در دختر خانمهای نوجوان ۱۲تا ۱۷ سال است. عادت کندن مو به طور تدریجی و ناآگاهانه دربیمار شروع می‌شودو ممکن است تا جایی که منجر به کندن تمام موهای سر شود ادامه یابد.این بیماران غالبا” کندن مو را انکار نمی‌کنند ولی قادر به کنترل عمل خود نیستند.
    درمعاینه‌ی موهای قطع شده به فواصل متفاوتی از پوست سر دیده می‌شود و پوست سراز سلامت کامل برخوردار است. حاشیه‌‌ی موها معمولا” دست نخورده است و در مرکز به شکل کاسه‌یی موها قطع‌شده‌اند. این بیماران باید تحت درمان‌های روان‌پزشکی قرارگیرند.
    اکثر بیماران موی سر خود را می کنند به طوری که در طی مدت زمان طولانی ناحیه ای بدون مو ایجاد می شود ( این ناحیه بدون مو می تواند ابرو ، موی ناحیه تناسلی یا زیر بغل باشد ) .با مشخص شدن منشاء ژنتیکى این بیمارى پزشکان بهتر قادر به درمان آن خواهند بود.

زمان شروع علائم:
    استرس‌های‌ روانی‌ در شروع‌ تریکوتیلومانیا نقش‌ دارند. بیماری‌ افسردگی‌ با تریکوتیلومانیا ارتباط‌ زیادی‌ دارد و بسیاری‌ از افراد دچار این‌ حالت‌ از افسردگی‌ رنج‌ می‌برند.
    شکایات ممکن است در ابتدا در طی دوره های غیر فعال در کلاس درس, در خین تماشای تلویزیون, یا در بستر هنگاهی که هنوز به خواب نرفته است بروز کنند. والدین به ندرت این رفتار را می بینند. در بسیاری از کودکان تریکوتیلومانیا با بستری شدن در بیمارستان با مداخلات طبی, مشکلات خانه یا مشکلات مدرسه شروع میشود. مواردی نیز با حسادت شدید بین خواهر و برادر ها, یک رابطه مختل بین والدین و کودک, و عقب ماندگی ذهنی, رخ میدهند. در تریکوتیلومانیاهائی که در سنین بلوغ یابزرگسالی شروع میشود, میزان بروز و همراه بودن با بیماری روانی وسواس واضح و شدید بیشتر است.

درمان :
    از آنجایی که اضطراب همواره به عنوان عامل ایجاد و تشدید بیماری مطرح می‌باشد، ایجاد محیطی امن و به دور از تنش در تخفیف علایم بیماری بسیار مؤثر است. لازم است کسانی که با بیمار در ارتباطند، از سرزنش یا توبیخ وی بپرهیزند و با روش‌های حمایتی که توسط درمانگر به آنها آموزش داده می‌شود، فرد را در راستای بهبودی یاری نمایند. درمان‌های دارویی متداول عبارتند از داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی‌ها و داروهای آنتی‌سایکوتیک وتثبیت کننده خلق که البته هر کدام از درمانها موردی میباشد.
    درمان‌های غیردارویی موفق تریکوتیلومانیا عبارتند از هیپنوتراپی و درمان‌های رفتاری (مانند بیوفیدبک، پایش و کنترل خود، حساس‌سازی، معکوس سازی رفتار عادتی و درمان‌های بیزار کننده). چیزی که مهم است این است که این ناراحتی میتواند همراه با خیلی دیگر از ناراحتی های اعصاب و روان همزمان باشد ویا حتی خود عارضه ای از سایر ناراحتی های اعصاب و روانباشد لذا تشخیص اولیه دقیق بسیار در درمان صحیح موثر است.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16618
    تشکـر
    18
    تشکر شده 11 بار در 7 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : وسواس کندن مو یا«تریکو تیلومانیا»

ممنون از توضیحات جامع وکاملتون
    فقط میخواستم بدونم باید حتما به رونپزشک مراجعه کنم؟؟ آخه همون طور که توضیح دادم خیلی حادنیست وتاحدود زیادی میتونم کنترلش کنم فقط میخوام به طورکامل ریشه کن بشه
    اگه ممکنه اون روش های درمانو بیشتر توضیح بدین یا شماره یه مشاور تلفنی رو اگه سراغ دارین بهم بدین که اگه اینطوری جواب نگرفتم چاره ای ندارم جز اینکه برم روان پزشک

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)