نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: کنترل احساسات

870
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

کنترل احساسات

سلام دوستان امیدوارم اوضاع بر وفق مرادتون باشه غرض از مزاحمت یه سوالی داشتم-برام عجیبه.

چرا اجازه میدیم حس تنفر-حسود بودن-عصبانیت-دروغ و هر چی منفی هست در وجود ما باشن؟

چطوری میشه به سطحی رسید که کمترین احساسات منفی در وجود ما باشه؟ کلا چیکار کنیم از این احساسات منفی (حتی از ضمیر ناخداگاه) دور بشیم؟

امیدوارم تونسته باشم مطلب رو خوب عنوان کرده باشم.

مثلا وقتی یه وضعیتی رو از یه شخص میبینیم و اونطوری که ما میخوایم نیست به جای اینکه تنفر داشته باشیم یا بی تفاوت باشیم و یا روی مثبت رو ببینیم

ولی چطوری میشه به این توانایی رسید؟ یه مدتی هست این مورد ذهنم رو مشغول کرده. تشکر
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

2. کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : کنترل احساسات

سال 89 بود برادرم یه کتاب داده بود نوشته انتونی رابینز. توش یه برنامه بود نمیدونم اسمش چی بود-یه برنامه 30 روزه بود برای تمرین. تمرین اینکه اصلا به احساسات منفی اجازه ندیم به فکرمون بیان. اسم کتاب هم یادم نیست. هر چی گشتم همچین کتابی نیست که نیست. یه کتاب 400-500 صفحه ای بود. از دوستان کسی کتابی با این مشخصات میشناسه؟ این کتاب خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده.. یه زمانی این برنامه 30 روزه رو اجرا کردم کلا زندگیم عوض شد و بهترین دوران بود برام برای همین هست همیشه دنبالشم تو کتابخونه ها هر از گاهی میگردم نیست
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

1ـ از بروز احساسات ناخواسته اجتناب کنید
    از اوضاعی که موجب تحریک احساسات ناخواسته در شما می‌شود، پرهیز کنید.
    مثلا ممکن است وقتی عجله دارید، زود عصبانی شوید و با اطرافیانتان بدرفتاری کنید.
    پس بهتر است کارهایتان را به دقیقه آخر موکول نکنید.
    همیشه به کارها بموقع رسیدگی کنید و حتی زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.
    یا اگر دیدن کسی مثلا همسایه‌ای شما را عصبانی می‌کند، سعی کنید راهی بیابید که با آن فرد برخوردی نداشته باشید.

2ـ وضعیت موجود را تغییر دهید
    شاید احساسی را که می‌خواهید از میان بردارید یا حداقل از شدتش بکاهید، دلسردی است.
    مثلا شما امیدوارید برای دوستان یا خانواده‌تان بهترین غذا را درست کنید.
    اما همیشه یک بخش از کارتان اشتباه پیش می‌رود.
    و به هدفتان نمی‌رسید و این مساله حسابی دلسردتان می‌کند.

راه‌حل ساده، پیدا کردن دستور غذاهای خوشمزه و چندبار تمرین کردن است.
    شما با بالا بردن مهارت‌تان در پخت و پز می‌توانید از شر دلسردی و ناامیدی مورد نظر خلاص شوید.
    در مورد کارهای دیگرتان نیز می‌توانید این‌گونه عمل کنید تا موجب بروز احساسات ناخواسته در خود نشوید.

3ـ توجه‌تان را به چیزی دیگر معطوف کنید
    ممکن است همیشه خود را از دیگران کم‌اهمیت‌تر بدانید.
    مثلا وقتی در سالن ورزشی هستید، احساس کنید که افراد دیگر از تناسب اندام خوبی برخوردارند.
    و از اضافه وزن خود خجالت بکشید و دچار حسادت شوید و تصور کنید هرگز نمی‌توانید مانند آنها باشید.
    به جای توجه دائم به دیگران، به توانایی‌های خود و راه‌حل‌های مناسب برای برطرف کردن معضلات زندگی‌تان بیندیشید.
    با این رفتار، بهتر می‌توانید به خودتان کمک کرده و دچار حسادت‌های بی‌فایده نشوید.
    حتی بهتر از همه می‌توانید روی تلاش‌ها و عملکردهای خود متمرکز شده و پیگیر کارهایتان باشید تا سرانجام به برخی از آرزوهایتان جامه عمل بپوشانید.

4ـ افکارتان را تغییر دهید
    در عمق تمام احساساتمان، باورهایی وجود دارد که موجب بروز احساسات منفی می‌شود.
    مثلا وقتی باور دارید چیزی را از دست داده‌اید، غمگین می‌شوید یا وقتی هدفی برایتان مهم است.
    و به آن نمی‌رسید، عصبانی می‌شوید و وقتی چیزی را خوب می‌دانید و به آن دست می‌یابید، شاد می‌شوید.
    با تغییر دادن افکارتان ممکن است نتوانید شرایط ناراحت‌کننده را تغییر دهید.
    اما می‌توانید از اثرگذاری باورها روی احساسات‌تان بکاهید و خیلی زود به هر دلیلی احساسی ناراحت‌کننده بروز ندهید.
    با این روش می‌توانید باورهایی که در شما موجب احساسات خوب می‌شوند، جایگزین باورهای بد و نامطلوب کنید.
    افرادی که دچار اختلال نگرانی هستند، تصور می‌کنند در برابر دیگران کارهای احمقانه می‌کنند.
    اما اگر یاد بگیرند در مورد خودشان چنین قضاوتی نداشته باشند، هرگز به اضطراب مبتلا نخواهند شد.

5ـ واکنش‌تان را تغییر دهید
    اگر تمام ترفندهای قبلی کارساز نشدند و نتوانستید جلوی بروز احساسات مخرب را بگیرید.
    یا نحوه تفکر و باورهایتان را تغییر دهید یا به جای توجه به خودتان، مدام روی زندگی دیگران تمرکز دارید.
    پس آخرین گام برای مهار احساسات ناخواسته را که کنترل واکنش‌تان به موضوعات مختلف است، به کار بگیرند.
    وقتی عصبانی یا نگران می‌شوید، ممکن است تپش قلب‌تان بالا برود.
    پس در این مواقع پی‌درپی چند نفس عمیق بکشید و چشم‌هایتان را لحظه‌ای ببندید تا آرام شوید.
    یا اگر در جایی که همه جدی یا حتی ناراحت هستند و شما اتفاقا نسبت به موضوعی خنده‌تان گرفت.
    تمام نیروی درونتان را جمع کرده و دست‌کم ظاهر چهره‌تان را طوری حفظ کنید که درونتان هویدا نشود.
    پنج روش اشاره شده ساده‌ترین شیوه‌هایی است که در هر لحظه می‌توانید براحتی به کار ببرید.
    و متوجه شوید چقدر خوب و آسان می‌توانید جلوی بروز احساسات ناخواسته را بگیرید.
    با تمرین بیشتر در این کار موفق‌تر هم خواهید شد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

5. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط ss75 نمایش پست ها
    سال 89 بود برادرم یه کتاب داده بود نوشته انتونی رابینز. توش یه برنامه بود نمیدونم اسمش چی بود-یه برنامه 30 روزه بود برای تمرین. تمرین اینکه اصلا به احساسات منفی اجازه ندیم به فکرمون بیان. اسم کتاب هم یادم نیست. هر چی گشتم همچین کتابی نیست که نیست. یه کتاب 400-500 صفحه ای بود. از دوستان کسی کتابی با این مشخصات میشناسه؟ این کتاب خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده.. یه زمانی این برنامه 30 روزه رو اجرا کردم کلا زندگیم عوض شد و بهترین دوران بود برام برای همین هست همیشه دنبالشم تو کتابخونه ها هر از گاهی میگردم نیست
    سلام عزیزم
    من این کتاب رو مطالعه نکردم(اصولا از این کتاب ها خوشم نمیاد. چون مطابق با زندگی جوامع غربی نوشته شده و خیلی روی زندگی ما تاثیری نمی تونه بگذاره) اما یک موردی که هست اگر انتظارتو از ادم ها بیاری پایین. به این معنی که کلا از کسی انتظاری نداشته باشی.
    حتی از نزدیک ترین کسانت. باعث میشه که میزان احساسات منفیت خیلی کم بشه. وقتی از هم دیگه انتظار داریم و اون ها نمیتونن اون خواسته ذهنی مارو برطرف کنند باعث میشه که از هم بدمون بیاد. توی تمام موارد حتی حرف زدن. مثلا هیچ وقت از هیچ کس توقع رفتار منطقی نداشته باش بگو که این ادم ممکنه یه روز بی منطق عصبی و ترش رو باشه. پس اگر چنین رفتاری ازش ببینی زیاد تعجب نمیکنی و حست بهش بد نمیشه.
    به دیگران اون قدر ها محبت نکن که تقاضای بازگشتشو داشته باشی. اگر محبت میکنی بازهم بگو که ممکنه طرفم این محبتم رو صرفا با محبت پاسخ نده و این امرو عادی بدون تا اگر این اتفاق افتاد برات بنظرت فاجعه نباشه.
    هم چنین از دیگران بت نساز. اگر بت بسازی واون افراد نتونن خواسته ی تورو اجرا کنند باعث میشه که از اون فرد متنفر بشی. من دوستی داشتم که همیشه بهم میگفت من فکر میکنم تو از مریخ اومدی و عمرا دختری به مشخصات تو پیدا بشه. (این در حالی بود که بسیاری از دوستان دختر اطراف من دقیقا مثل من بود همه چیشون) هر چی که من بهش اینو می گفتم اون قبول نمیکرد و از من برای خودش بت ساخته بود. چیزی که من ازش ترس داشتم...
    و بالاخره اتفاقی که نباید میافتاد افتاد و من یک اشتباه کردم و تمام اون بتی که از من برای خودش ساخته بود، شکست و اون از من متنفر شد و جالب اینکه دیگه نتونستیم حتی دوستی معمولیم ادامه بدیم...
    موفق باشی

7. 3 کاربران زیر از ghm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31648
    تشکـر
    92
    تشکر شده 186 بار در 148 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط ss75 نمایش پست ها
    سلام دوستان امیدوارم اوضاع بر وفق مرادتون باشه غرض از مزاحمت یه سوالی داشتم-برام عجیبه.

چرا اجازه میدیم حس تنفر-حسود بودن-عصبانیت-دروغ و هر چی منفی هست در وجود ما باشن؟

چطوری میشه به سطحی رسید که کمترین احساسات منفی در وجود ما باشه؟ کلا چیکار کنیم از این احساسات منفی (حتی از ضمیر ناخداگاه) دور بشیم؟

امیدوارم تونسته باشم مطلب رو خوب عنوان کرده باشم.

مثلا وقتی یه وضعیتی رو از یه شخص میبینیم و اونطوری که ما میخوایم نیست به جای اینکه تنفر داشته باشیم یا بی تفاوت باشیم و یا روی مثبت رو ببینیم

ولی چطوری میشه به این توانایی رسید؟ یه مدتی هست این مورد ذهنم رو مشغول کرده. تشکر
    من با حرفای کاربر ghm موافقم، این انتظارات ماست که باعث میشه از کسی متنفر بشیم، وقتی اون شخص مطابق خواسته ما عمل نمیکنه ازش ناراحت میشیم و اینم اضافه کنم که بهتره خودمونو بیشتر دوست داشته باشیم که همین باعث میشه کمتر خودمونو اذیت کنیم

9. 2 کاربران زیر از توسکا2016 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط ghm نمایش پست ها
    سلام عزیزم
    من این کتاب رو مطالعه نکردم(اصولا از این کتاب ها خوشم نمیاد. چون مطابق با زندگی جوامع غربی نوشته شده و خیلی روی زندگی ما تاثیری نمی تونه بگذاره) اما یک موردی که هست اگر انتظارتو از ادم ها بیاری پایین. به این معنی که کلا از کسی انتظاری نداشته باشی.
    حتی از نزدیک ترین کسانت. باعث میشه که میزان احساسات منفیت خیلی کم بشه. وقتی از هم دیگه انتظار داریم و اون ها نمیتونن اون خواسته ذهنی مارو برطرف کنند باعث میشه که از هم بدمون بیاد. توی تمام موارد حتی حرف زدن. مثلا هیچ وقت از هیچ کس توقع رفتار منطقی نداشته باش بگو که این ادم ممکنه یه روز بی منطق عصبی و ترش رو باشه. پس اگر چنین رفتاری ازش ببینی زیاد تعجب نمیکنی و حست بهش بد نمیشه.
    به دیگران اون قدر ها محبت نکن که تقاضای بازگشتشو داشته باشی. اگر محبت میکنی بازهم بگو که ممکنه طرفم این محبتم رو صرفا با محبت پاسخ نده و این امرو عادی بدون تا اگر این اتفاق افتاد برات بنظرت فاجعه نباشه.
    هم چنین از دیگران بت نساز. اگر بت بسازی واون افراد نتونن خواسته ی تورو اجرا کنند باعث میشه که از اون فرد متنفر بشی. من دوستی داشتم که همیشه بهم میگفت من فکر میکنم تو از مریخ اومدی و عمرا دختری به مشخصات تو پیدا بشه. (این در حالی بود که بسیاری از دوستان دختر اطراف من دقیقا مثل من بود همه چیشون) هر چی که من بهش اینو می گفتم اون قبول نمیکرد و از من برای خودش بت ساخته بود. چیزی که من ازش ترس داشتم...
    و بالاخره اتفاقی که نباید میافتاد افتاد و من یک اشتباه کردم و تمام اون بتی که از من برای خودش ساخته بود، شکست و اون از من متنفر شد و جالب اینکه دیگه نتونستیم حتی دوستی معمولیم ادامه بدیم...
    موفق باشی

سلام مرسی همچنین شما هم موفق باشین راستش میدونین اگه بحث " بقیه افراد" و اون نقشی که رو احساسات نسبت به بقیه افراد داریم حذف کنیم میمونه احساس فردی. میخواستم بگم مثلا چطوری میشه طوری عمل کرد که کلا به حس های منفی اجازه تسلط ندیم. میدونین اون کتاب که میگفتم راجب همین بود. ینی من که مثلا میگم "نمیتونم" این یه حس منفی هست. و یا اینکه مثلا من احساس میکنم امروز روز خوبی نیست اینم منفی هست. ینی مثلا من وقتی میگم نمیتونم(تو مغزم) پس نمیتونم و حتی اگه بگم میتونم ولی تو مغزم منفی رو قبول کنم بازم ینی در واقع نمیتونم ولی اینکه به این تسلط برسیم سخته خیلی سخته سوال اینکه چطور به این تسلط برسیم. ینی چطوری به یه توانایی برسیم که به مغزمون تسلط داشته باشیم و با تسلط این احساسات منفی رو حذف کنیم.

عذر میخوام یکم پیچیده شد-تو اون کتاب تکنیک هایی بودن مثلا وقتی یه دروغی تو ذهن داشتیم اون رو مینوشتیم و قبل دروغ گفتن یا دروغ عمل کردن اون کاغذ رو مچاله میکردیم و تو سطل اشغال مینداختیم و با این تکرار 30 روزه به سطح خوبی رسیدم. نمیدونم اسم این کتاب چی بود-داده بودم به بهترین رفیقم به عنوان هدیه چون دوستش داشتم و بینهایت بهم کمک کرد. امیدوارم هر جا هست موفق باشه مهندس

اها یادم اومد اینطوری بود... ولی چه فایده کتاب خون حرفه ای داریم اینجا که بتونه با این مشخصات اسم کتاب رو بهم بگه؟ یه بخشیش این بود که مثلا جناب ghm من 30 روز رو شروع میکنم. روز اول : احساس منفی نباید به وجود بیاد. اگه احساس منفی رو قبول کنین میرین روز اول. ینی شما مثلا اگه 10 روز بدون احساس منفی باشین(ینی هیچ گونه احساس منفی نه ایجاد کنین و نه قبول کنین و نه اجازه بدین به مغزتون مسلط بشه) و روز 11 ام یه احساس منفی رو قبول کنین (حالا هر چی) بازم برمیگردین روز اول. روز از نو روزی از نو. خیلی خیلی خیلی عجیب بود برام که چطور بعده این همه سال این قسمت تکنیک به ذهنم اومد؟ عجیبه. ولی وقتشه شروع کنیم به این کار . 30 روز تمرین حذف احساسات منفی ببنیم چی میشه. ولی کاش اون کتاب بود. البته یه کتاب دیگه هم هست اسمش هست مدیریت قدرت فکر اینم خوبه مثل اون ولی اون یه چیز دیگه هست.
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

11. کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

ghm

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط farokh نمایش پست ها
    1ـ از بروز احساسات ناخواسته اجتناب کنید
    از اوضاعی که موجب تحریک احساسات ناخواسته در شما می‌شود، پرهیز کنید.
    مثلا ممکن است وقتی عجله دارید، زود عصبانی شوید و با اطرافیانتان بدرفتاری کنید.
    پس بهتر است کارهایتان را به دقیقه آخر موکول نکنید.
    همیشه به کارها بموقع رسیدگی کنید و حتی زمان بیشتری به آن اختصاص دهید.
    یا اگر دیدن کسی مثلا همسایه‌ای شما را عصبانی می‌کند، سعی کنید راهی بیابید که با آن فرد برخوردی نداشته باشید.

2ـ وضعیت موجود را تغییر دهید
    شاید احساسی را که می‌خواهید از میان بردارید یا حداقل از شدتش بکاهید، دلسردی است.
    مثلا شما امیدوارید برای دوستان یا خانواده‌تان بهترین غذا را درست کنید.
    اما همیشه یک بخش از کارتان اشتباه پیش می‌رود.
    و به هدفتان نمی‌رسید و این مساله حسابی دلسردتان می‌کند.

راه‌حل ساده، پیدا کردن دستور غذاهای خوشمزه و چندبار تمرین کردن است.
    شما با بالا بردن مهارت‌تان در پخت و پز می‌توانید از شر دلسردی و ناامیدی مورد نظر خلاص شوید.
    در مورد کارهای دیگرتان نیز می‌توانید این‌گونه عمل کنید تا موجب بروز احساسات ناخواسته در خود نشوید.

3ـ توجه‌تان را به چیزی دیگر معطوف کنید
    ممکن است همیشه خود را از دیگران کم‌اهمیت‌تر بدانید.
    مثلا وقتی در سالن ورزشی هستید، احساس کنید که افراد دیگر از تناسب اندام خوبی برخوردارند.
    و از اضافه وزن خود خجالت بکشید و دچار حسادت شوید و تصور کنید هرگز نمی‌توانید مانند آنها باشید.
    به جای توجه دائم به دیگران، به توانایی‌های خود و راه‌حل‌های مناسب برای برطرف کردن معضلات زندگی‌تان بیندیشید.
    با این رفتار، بهتر می‌توانید به خودتان کمک کرده و دچار حسادت‌های بی‌فایده نشوید.
    حتی بهتر از همه می‌توانید روی تلاش‌ها و عملکردهای خود متمرکز شده و پیگیر کارهایتان باشید تا سرانجام به برخی از آرزوهایتان جامه عمل بپوشانید.

4ـ افکارتان را تغییر دهید
    در عمق تمام احساساتمان، باورهایی وجود دارد که موجب بروز احساسات منفی می‌شود.
    مثلا وقتی باور دارید چیزی را از دست داده‌اید، غمگین می‌شوید یا وقتی هدفی برایتان مهم است.
    و به آن نمی‌رسید، عصبانی می‌شوید و وقتی چیزی را خوب می‌دانید و به آن دست می‌یابید، شاد می‌شوید.
    با تغییر دادن افکارتان ممکن است نتوانید شرایط ناراحت‌کننده را تغییر دهید.
    اما می‌توانید از اثرگذاری باورها روی احساسات‌تان بکاهید و خیلی زود به هر دلیلی احساسی ناراحت‌کننده بروز ندهید.
    با این روش می‌توانید باورهایی که در شما موجب احساسات خوب می‌شوند، جایگزین باورهای بد و نامطلوب کنید.
    افرادی که دچار اختلال نگرانی هستند، تصور می‌کنند در برابر دیگران کارهای احمقانه می‌کنند.
    اما اگر یاد بگیرند در مورد خودشان چنین قضاوتی نداشته باشند، هرگز به اضطراب مبتلا نخواهند شد.

5ـ واکنش‌تان را تغییر دهید
    اگر تمام ترفندهای قبلی کارساز نشدند و نتوانستید جلوی بروز احساسات مخرب را بگیرید.
    یا نحوه تفکر و باورهایتان را تغییر دهید یا به جای توجه به خودتان، مدام روی زندگی دیگران تمرکز دارید.
    پس آخرین گام برای مهار احساسات ناخواسته را که کنترل واکنش‌تان به موضوعات مختلف است، به کار بگیرند.
    وقتی عصبانی یا نگران می‌شوید، ممکن است تپش قلب‌تان بالا برود.
    پس در این مواقع پی‌درپی چند نفس عمیق بکشید و چشم‌هایتان را لحظه‌ای ببندید تا آرام شوید.
    یا اگر در جایی که همه جدی یا حتی ناراحت هستند و شما اتفاقا نسبت به موضوعی خنده‌تان گرفت.
    تمام نیروی درونتان را جمع کرده و دست‌کم ظاهر چهره‌تان را طوری حفظ کنید که درونتان هویدا نشود.
    پنج روش اشاره شده ساده‌ترین شیوه‌هایی است که در هر لحظه می‌توانید براحتی به کار ببرید.
    و متوجه شوید چقدر خوب و آسان می‌توانید جلوی بروز احساسات ناخواسته را بگیرید.
    با تمرین بیشتر در این کار موفق‌تر هم خواهید شد.
    تشکر کاملا مفید بود
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد