نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: ازدواج بعد از وقت اضافه

686
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    تشکر شده 4,097 بار در 2,142 پست
    میزان امتیاز
    14

ازدواج بعد از وقت اضافه

ازدواج بعد از وقت اضافه

نمای داخلی خونه مادر بزرگ

بله، من هم قبول دارم که ازدواج سنت پیامبره و برای رسیدن به سعادت داشتن یک همسر خوب از الزاماته اما من قبل از ازدواج چند تا کار کوچییک دارم که باید انجام بدم. بعد از تموم شدن درس و رفتن سربازی، یه کار خوب باید پیدا کنم البته دلم می خواد درسم رو تا حداقل فوق لیسانس بخونم ! باید بتونم پول درست و حسابی داشته باشم البته توقعم زیاد نیست، یه خونه جمع و جور و یک ماشین ساده هم کفایت می کنه! خیلی دوست دارم با دوستام چند تا کشور دنیا رو ببینم البته مجردی!متوجه هستین که! خلاصه وقتی این کارها رو انجام بدم، یه دختر خوب و خانوم برای زندگی مشترک انتخاب می کنم اما الان خیلی زوده…

نمای خارجی با مادر درحال خرید

مامان حرف شما درسته اما من نمی تونم مثل شما زندگی کنم. هنوز دست راست و چپتون رو بلد نبودین که ازدواج کردین. با این استعدادی که داریدن، اگر شوهر نمی کردین، الان دکتر بودین! من باید اول کارشناسی ارشد قبول شم البته شایدم دکترا بعدش هر کسی خواست بیاد خواستگاری، قبول. دلم نمی خواد برم تو آشپزخونه غذا درست کنم و دلم شور امتحان فردا رو بزنه. هر کاری به نوبت. مگه دنبالم کردن!؟

این روزها جوان تر ها حرف های زیبایی می زنند، البته حرف های شان درست است اما کمی از آن طرف بام افتاده اند. روزگاری می گفتند دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست و صاحبخانه ما می گوید وقتی ۱۹ ساله شد و هنوز ازدواج نکرده بود، مادر و پدرش از نگرانی این موضوع، دست به دامن همه اهل فامیل شده بودند تا برای او خواستگار پیدا کنند و وقتی شوهر فعلی صاحبخانه به خواستگاریش امد دیگر مسخره بود دختری که ۱۹ سالش شده، بخواهد بگوید این مرد از من ۲۵ سال بزرگتر است همین که خواستگاری آمده باید خدا را شکر کند!اما برای سعادت و خوشبختی اولین شرط لازم در زندگی،نه تنها در بحث ازدواج، حفظ اعتدال است. نه ازدواج در حال و هوای روزها نوجوانی خوب است و نه زمانی که فرد دیگر شور و حالی برای جوانی کردن ندارد. اما چرا این روزها عروس و داماد هایی با سن بالا زیاد شده اند؟

انتخاب با چشمان خیلی باز

یکی از بهانه های دست به نقد چنین اتفاقی، انتخاب با چشمان باز است. دختر و پسرهای امروز می خواهند یک شریک بی عیب و همه چیز تمام پیدا کنند. همسری کامل با بهترین مشخصات. به همین دلیل هیچ عجله ای برای انتخاب نکرده و می گویند: گزینه بعدی احتمالا بهتر خواهد بود. این کمال گرایی به دو نتیجه می تواند ختم شود:

_جستجوی همسر و مجرد ماندن تا اخر عمر

_از بین رفتن فرصت های مناسب و تن دادن به ازدواج با فردی که بسیاری از امتیازات افراد قبلی را ندارد به دلیل بالارفتن سن.

البته ممکن است در سن بالا هم همسر مناسبی پیدا شود اما وسواس در انتخاب همسر می تواند بسیار دردساز شود.

زگهواره تا گور دانش بجوی

یکی از موضوعاتی که می تواند منجر به تاخیر در سن ازدواج شود، عشق و علاقه جوانان به دریافت مدرک است. این اتفاق در حالی می افتد که با ازدواج و در کنار همسر هم می توان درس خواند، مخصوصا خانم ها. درس خواندن و علم آموزی یکی از بهترین کارهای زندگیست اما به شرطی که فرصت ما را برای تشکیل خانواده در زمان مناسب و فرزند آوری، نگیرد.

برخی سنت های دست و پا گیر

وجود برخی سنت ها و باورهای دست و پا گیر هم می تواند منجر به بالا رفتن سن ازدواج شود. مثلا خانواده ای که دختران باید به ترتیب سن، ازدواج کنند. حال اگر این خانواده سه دختر داشته باشد و دختر اول ازدواج نکند،مابقی خواهر ها هم باید صبر کنند تا نوبت شان برسد.

مشکلاتی که نمی توان فاکتور گرفت

هر چند منظور ما از این مقاله تفکرات جدید جوانان است که به بالا رفتن سن ازدواج منجر می شود اما نمی توان منکر مشکلات مالی و اقتصادی و نبود کار شد. بالاخره گاهی حد اقل ها هم دچار مشکل است اما آن دسته از افرادی که حد اقل و کمی بیشتر از آن را دارند، اگر برای ازدواج تاخیر کنند، باید بازنگری در دیدگاهشان نسبت به ازدواج داشته باشند.

تنها راه علاج

برای ازدواج های بعد از وقت اضافه که البته بدون مشکلات واقعی مالی انجام می شود اگر بخواهیم یک نسخه بپیچیم باید بگوییم که: دختر و پسر باید نگاه شان را نسبت به ازدواج اصلاح کنند. قرار نیست یک عمارت کامل ساخته شود و دو نفر بدون هیچ عیب و نقصی در اوج کمال بیایند و زندگی کنند. در حقیقت ازدواج یعنی کاشت نهال زندگی و مراقبت دو نفره از آن تا به بار بنشیند نه رسیدن به یک باغ سر سبز در زمان میوه چینی!

دو نفر قرار است همراه هم باشند اگر فنون این همراهی را بدانند می توانند کنار هم و کنار فرزندان شان به خواسته های شان برسند و رویاهای دور دست را قابل دست رس کنند. ازدواج یک همراهی شیرین است و حیف است آن را به تاخیر انداخت می توان کنار هم بود و مانع هم نبود. اگر به این باور برسیم، ازدواج های به موقع و پایدار خواهیم داشت.

2. 5 کاربران زیر از love بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ازدواج بعد از وقت اضافه

امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

ممنون

واقعاً همه میتونن ازدواج به هنگام و موفقی داشته باشن فقط باید آسون بگیرن و مسئله رو نپیچونن ....

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :
    بهترین ازدواجها ها آن است كه آسان تر انجام گیرد .

(نهج الفصاحه ، ح248)

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :
    با زن به خاطر ۴ چیز ازدواج می شود :
    مال و ثروتش ، زیبایی اش ، دینداری اش و اصل و نسب خانواده اش ؛
    و تو با زنان متدین ازدواج كن.

(كنز العمال . ح44602)

6. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

ازدواج و نکاح از ابتدای خلقت وجود داشته پس چرا پیامبر ص آن را سنت خویش دانسته است؟
    پرسش

با سلام؛ شبهه‌ای برایم پیش آمده و آن این است که واژه نکاح در حدیث شریف نبوی که می‌فرمایند: «النِّکَاحُ سُنَّتِی فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِی فَلَیْسَ مِنِّی‏»، و با عنایت به این‌که امر ازدواج در کلیه جوامع انسانی و نیز ادیان الهی متداول بوده، و سنتی نیست که پیامبر اکرم (ص) پایه‌گذار آن بوده باشد! آیا اشاره به صیغه موقت دارد که در اسلام تشریع شده است؟ لطفاً مانند همیشه از راهنمایی‌تان مرا بهره‌مند گردانید.

پاسخ اجمالی

در روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده است: «النِّکَاحُ‏ سُنَّتِی‏ فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِی فَلَیْسَ مِنِّی»؛[1]ازدواج سنت من است و هر کس از سنتم روی‌‌گردان باشد، از من نیست.
    سنّت در لغت به روش در پیش گرفته شده و عادت شده در زندگى اطلاق مى‏‌گردد. ولی سنّت در اصطلاح علم حدیث، گفتار، عملکرد یا تقریر (تأییداتى) است که به قصد تشریع براى امّت از پیامبر اکرم (ص) صادر شده است.[2]
    واژه «سنت» در این روایت، هم با معنای لغوی آن سازگار است و هم با معنای اصطلاحی؛ یعنی پیامبر(ص) می‌خواهد بگوید که راه و روش من ازدواج کردن است و این در دین من نیز مورد تأیید قرار گرفته و هر کس که با این امر مخالف باشد، از من محسوب نمی‌شود. در واقع این حدیث در صدد منحصر کردن این سنت نسبت به پیامبر(ص) نیست، بلکه بیان‌گر اثبات آن به عنوان شیوه زندگی دینی یکی از پیامبران الهی است.
    به عبارتی، آنچه به نام سنت پیامبر ص از آن یاد می­شود لزوماً بدان معنا نیست که حضرتشان پایه گذار آن باشند، بلکه شامل تمام مواردی خواهد بود که مورد پذیرش ایشان می باشد چه از قبل وجود داشته و چه تازه بنیان نهاده شده باشد.
    بر این اساس، آنچه پیامبران گذشته به دنبال آن بودند و نیز عرفهای زیبای گذشته بشر نیز در این تعریف می­تواند از سنت پیامبر ص به شمار آید.
    قابل ذکر است که معمولاً کلمه «نکاح» یا «زواج» انصراف به ازدواج دائم دارد و برای ازدواج موقت از لفظ متعه استفاده می‌شود؛ از این‌رو برداشت ازدواج موقت از این روایت به دور از ذهن است و نیاز به قرینه دارد.

8. 2 کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد