نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: روش صحیح انتقاد از همسر

843
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

روش صحیح انتقاد از همسر

وقتی با همسرمان زیر یک سقف می رویم ، در بهترین شرایط باز هم از یکدیگر رفتارهایی می بینیم که دلچسب نیست پس باید راه انتقاد کردن را بلد باشیم.

همزمان با افزایش میزان انتقاد در خانواده ، شادکامی جای خود را به تلخ کامی داده ، روابط محبت آمیز به خصومت و دشمنی تبدیل می شود . انتقاد اگر در جای خود و با روش صحیح و مناسب انجام شود ، یک شیوه تربیتی کارآمد و موثر خواهد بود . ولی انتقاد با روش نادرست و تحریک آمیز ، به یک ضد تربیت مبدل می شود.

طرح موضوع « تغافل» هرگز به این معنا نیست که از ایرادها و عیوب همسر خود ، همیشه چشم بپوشیم ، بلکه تغافل در برخی ازموارد ، معنا پیدا می کند و در سایر موارد باید با شیوه صحیح و سنجیده ای ، به اصلاح رفتار وی پرداخت. تغافل به اين معني است كه فوراً اشتباه همسرتان را به رويش نياوريد. به عبارت ديگر، درمواردي مي توان اشتباه همسر را ديد، ولي به گونه اي واكنش نشان داد كه گويي شما چيزي نديده ايد.

همسرانی که به جای انتقاد سازنده ، با تعریف نابجای خود ، مشکل را پیچیده تر می کنند ، خود نیز در حلقه هایی از مشکلات جدید گرفتار می شوند و همسرشان را دچار آفت خود بزرگ بینی می کنند.

از مهمترین خصوصیت انتقاد سازنده می توان موارد ذیل را برشمرد :

**انتقاد سازنده ، همیشه با بیان یکی از جنبه های مثبت طرف مقابل آغاز شده و با جلب اطمینان وی ،

موضوع اصلی مورد انتقاد طرح می شود. چنین عملی موجب می شود که شنونده مقاومت کمتری را در پذیرش انتقاد از خود نشان دهد.

**انتقاد سازنده ، در قالب جملات و عبارات غیر مستقیم مطرح می شود و جنبه محکومیت و آمرانه و تحریک آمیز ندارد ؛ مثلا با این عناوین می توان انتقاد را به عملی سازنده مبدل نمود :« آیا بهتر نبود ؟» ،« آیا صلاح می دانی ؟» و…

**انتقاد سازنده ، در خلوت و در غیاب دیگران نسبت به همسر باید انجام شود. در غیر این صورت شنونده انتقاد ، امنیت روحی خود را در معرض تهدید و مخاطره می بیند و در صدد مقابله به مثل برخواهد آمد.

**در هر نشست انتقادی ، طرح بیش از یک موضوع ، جایز نیست. اگر از همه جهات همسرمان را مورد انتقاد قرار دهیم ، او را علیه خود برانگیخته ایم و نتیجه ای عاید ما نخواهد شد.

**چنانچه در مراحل اولیه ، به صورت ایماء و اشاره انجام شود ، رعایت ادب و دوستی نیز برتفاهم زن و شوهر می افزاید.
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

2. 11 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : روش صحیح انتقاد از همسر

وقتی بهم تلفن زد صدام بغض الود بود ؛تا گفت حالا بگو قضیه چیه ؟یه خط نگفته بغضم شکست و گریم گرفت و همینطور با گریه قضیه رو میگفتم که گفت :اخه چرا گریه میکنی ؛"گریه نداره که ".
    تا اینو گفت تلفن رو قطع کردم .دوباره سه باره صدباره زنگ زد جواب ندادم تا کلافه شدم و جواب دادم .
    گفت :چرا قطع کردی؛مردم از نگرانی ؛بازم که گریه میکنی؛"آخه گریه نداره که "
    خواستم باز قطع کنم که یادم اومد نگران شدنش.
    گفتم :احساسات من به خودم مربوطه .من فکر میکنم گریه داره .گفت باشه عزیزم منظورم اینه که خودت رو ناراحت نکن .درست میشه .اصلا شاید جدی نباشه و اشتباه شده باشه .اصلا شاید .....اونقدر گفت و گفت تا نه تنها گریم یادم رفت بلکه کلی هم خندیدم .

کاش بلد باشیم انتقاد کنیم ؛کاش بدونیم کلماتی که بر لب میاریم همون چیزیه که تو دلمونه یا نه ؟
    در زندگی زناشویی نوع کلمات و جملاتی که بر زبون میاریم خیلی مهمتر از احساس قلبیمونه .چون طرف مقابل ما چشمش رو به چشم و زبونمون دوخته که بهش چی میگه .

گاهی یک زوج با تمام کارهایی که برای هم میکنن به هم ثابت میکنند که همدیگر رو دوست دارن ولی باز تمایل دارند هر روز از همدیگر جمله دوستت دارم رو بشنون .

یاد بگیریم احساسمون رو دقیقا با چه کلماتی ابراز کنیم ؛همدیگر رو بلد باشیم .

4. 3 کاربران زیر از ghazal1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal1 نمایش پست ها
    وقتی بهم تلفن زد صدام بغض الود بود ؛تا گفت حالا بگو قضیه چیه ؟یه خط نگفته بغضم شکست و گریم گرفت و همینطور با گریه قضیه رو میگفتم که گفت :اخه چرا گریه میکنی ؛"گریه نداره که ".
    تا اینو گفت تلفن رو قطع کردم .دوباره سه باره صدباره زنگ زد جواب ندادم تا کلافه شدم و جواب دادم .
    گفت :چرا قطع کردی؛مردم از نگرانی ؛بازم که گریه میکنی؛"آخه گریه نداره که "
    خواستم باز قطع کنم که یادم اومد نگران شدنش.
    گفتم :احساسات من به خودم مربوطه .من فکر میکنم گریه داره .گفت باشه عزیزم منظورم اینه که خودت رو ناراحت نکن .درست میشه .اصلا شاید جدی نباشه و اشتباه شده باشه .اصلا شاید .....اونقدر گفت و گفت تا نه تنها گریم یادم رفت بلکه کلی هم خندیدم .

کاش بلد باشیم انتقاد کنیم ؛کاش بدونیم کلماتی که بر لب میاریم همون چیزیه که تو دلمونه یا نه ؟
    در زندگی زناشویی نوع کلمات و جملاتی که بر زبون میاریم خیلی مهمتر از احساس قلبیمونه .چون طرف مقابل ما چشمش رو به چشم و زبونمون دوخته که بهش چی میگه .

گاهی یک زوج با تمام کارهایی که برای هم میکنن به هم ثابت میکنند که همدیگر رو دوست دارن ولی باز تمایل دارند هر روز از همدیگر جمله دوستت دارم رو بشنون .

یاد بگیریم احساسمون رو دقیقا با چه کلماتی ابراز کنیم ؛همدیگر رو بلد باشیم .
    چه زیبا
    ممنونم
    خیلی بده منم بارها شده از ناراحتی گریه کردم و دردل برای همسرم
    و اون با خنده گفتی اینا که مشکلی نیست عزیزم
    اینا اسمش همدلی کردن نیست

همدلي:
    همدلي به معني تاييد كار طرف مقابل نيست

همدلي به معني همدردي نيست

همدلي به معني همراه شدن نيست

همدلي ارائه راهكار نيست

همدلي ارائه تجربه نيست

همدلي دفاع از شخصي چه شوهر و يا پدر نيست

همدلي توجيه كارهاي پدر نيست

همدلي اين نيست كه بگوييد پدرم واقعا مهربونه و تو رو دوست داره! اما زبونش تلخه، رفتارش اينطوريه، تو ناراحت نشو عزيز دلم! تو به دل نگير!! ( اين غلط ترين حرف ممكنه كه مي تونه يك فرد به همسرش بگه)

همدلي اين نيست كه كه بگيد خب تو هم اشتباه كردي...

همدلي اين نيست بگيد خب ديگه نيا اونجا...

همدلي سرزنش هيچ كسي نيست! چه اين طرف و چه طرف مقابل

همدلي داوري نيست

همدلي دفاع از خود نيست

همدلي يعني شما كمي بالاتر از احساس خودت قرار بگيري و احساس طرف مقابلت رو درك كني... فقط احساس طرف مقابلت رو درك كني! همين! نه كارش رو تاييد كني و نه بهش راهكار

بدي ... نه سرزنشش كني و نه باهاش بد رفتاري كني... فقط بگي مي فهمم چه حسي داري!

در همدلي بايد چند تا كار رو انجام بديد:

1. عزت نفس خودتون رو چند لحظه اي خاموش كنيد! ( تا جيزي گفت كه پدرت فلان... جوش نياريد كه اي واي من نبايد پشت پدرم رو خالي كنم)

2. با دقت و ارتباط چشمي و حتي لمسي، ( تو چشماش نگاه كنيد و دستاش رو بگيريد، چون ارتباط چشمي در اتومبيل بر قرار نمي شه براي همين زمان رانندگي،‌ زمان خوبي براي

گفتگوهاي مهم نيست) به حرفاش گوش كنيد و حرفهاش رو براش خلاصه كنيد...

3. احساس طرف مقابل رو درك كنيد نه كارش رو يا دردش رو!

4. زياده روي نكنيد

همدلي يک مهارت و توانايي است و مانند هر مهارت ديگر نياز به آموزش، تمرين و تجربه دارد.
    همدلي به فرد اين امكان را مي دهد كه بتواند احساسات و حالاتي را در ديگران بفهمد كه تاكنون تجربه نكرده است.
    همدلي باعث مي شود كه از سطح خودمان فراتر رفته و ديگران را عميق‌تر درک نماييم.
    به اين ترتيب، همدلي قدرت و ظرفيت درک انسان‌ها را افزايش مي دهد.

موانع همدلي عبارت‌اند از:

انتقاد
    برچسب‌زدن
    تشخيص‌گذاري
    ستايش همراه با ارزيابي
    نصيحت كردن
    اغراق كردن يا بزرگ كردن مشكل
    بي اهميت و كوچک كردن مشكل
    به رخ كشيدن و مقايسه كردن
    سرزنش كردن
    نصيحت كردن، راهنمايي كردن و ارائه راه‌حل

مهم‌ترين تكنيک هاي همدلي عبارت‌اند از:

گوش دادن فعال
    بازپردازي
    انعكاس احساسات
    انعكاس محتوا يا معاني
    انعكاس تلخيصي
    تمركز بر كلمات احساسي
    توجه به محتواي كلّي پيام
    مشاهده زبان بدن (Body Language)
    پرسيدن اين سؤال از خود كه «اگر من چنين وضعيتي را تجربه مي كردم، چه احساسي داشتم؟»
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

عشق بورزید

6. 5 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20630
    تشکـر
    281
    تشکر شده 216 بار در 131 پست
    میزان امتیاز
    9

چه سخته انتقاد کردن
    من همیشه به یه جمله اکتفا میکنم چون زیاد اهل حرف زدن نیستم
    مثلا میگم تو خیلی موقع راه رفتن پاهاتو میکشی اینکارت اذیتم میکنه دیگه نکن
    اونم میگه چشم خانومه گلم
    اما باز تکرار میکنه

8. کاربران زیر از ژوان بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    4839
    تشکـر
    920
    تشکر شده 1,137 بار در 614 پست
    میزان امتیاز
    11

من انتقاد ميكنم كيه كه گوش بده

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط ژوان نمایش پست ها
    چه سخته انتقاد کردن
    من همیشه به یه جمله اکتفا میکنم چون زیاد اهل حرف زدن نیستم
    مثلا میگم تو خیلی موقع راه رفتن پاهاتو میکشی اینکارت اذیتم میکنه دیگه نکن
    اونم میگه چشم خانومه گلم
    اما باز تکرار میکنه
    چشم خانوم گلمو میگه گولت میزنه یعنی؟
    حتما یادش رفته بنده خدا وگرنه انقدر مهربون نمیگفت چشم
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

عشق بورزید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد