نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: عدم مسئولیت پذیری همسرم

1872
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10389
    تشکـر
    7
    تشکر شده 3 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

عدم مسئولیت پذیری همسرم

با سلام به همه دوستان

از صبح دارم خودخوری میکنم . یکسال که ازدواج کردم همسرم از این یکسال تقریبا 4 ماهشو درامد داشته . خودم کارمندم و خرج خودمو خونه رو میدم متاسفانه . میدونم الان یه عده میگن خوب خودت نباید میدادی ولی بخدا نمیشه . وقتی قرار مادرمینا شام بیان خونمون .وقتی عروسی برادرمه همسرم لباس مرتب نداره . وقتی قبض برق اینقدر عقب افتاده ممکن برق قطع بشه مجبورم خرج کنم. البته همسرم مدام ابراز میکنه که شرمندست و ناراحته ازین وضع که برای رشته تحصیلیش کار نیست . مسافرکشی هم میکنه ولی نه اونجور که باید. بقول خودش همش خرج ماشین میشه و درنهایت شاید اندازه یه ماست به خونه برسه همین . من بعنوان یه زن خیلی خسته ام. حواسم باید به شارژ ساختمون به اجاره به قبضا به خالی نبودن یخچال به همه چیز باید باشه . وقتی هم میزارم بعهده همسرم پشت گوش میندازه میگه بعدا پرداخت میکنیم نترس قطع نمیکنن. جدیدا هم بی دقت شده من باید مدام بهش یاداوری کنم موبایلت یادت نره. ناهارتو بردار. .... دیروز بهش نگفتم موبالیتو بردار تا سر خیابون اومدیم یادش افتاد برگشتیم خونه برش داشت من گفتم که میدونستم گوشیتو جا گذاشتی ولی نگفتم بهت که خودت حواست باشه . امروزم یادش رفت و وقتی که دیگه خیلی دور شده بودیم یادش افتاد و با طلبکاری بهم میگه گوشیه منو نیاوردی؟؟؟؟؟؟؟ گفتم من حواسم به گوشیه تو نبود . تا وقتی هم میخواست منو برسونه عصبانی یودو حالت قهر . نمیخوام مادرش باشم . بمن چه مگه کسی بمن میگه کیفتو جا نزاری ؟

دارم به این فکر میکنم یه مدت نمیومدم سرکار .ولی شغلم جوری نیست که بتونم مثلا مرخصی بدون حقوق بگیرم.از طرفی هم حس میکنم همسرم بدش نمیاد ازین شرایط .خوب زبونی ابراز ناراحتی میکنه ولی هیچ تلاشی نمیکنه . خوب کار نکردنش زیاد تاثیر نزاسته تو زندگیمون چون من شاغلم .اگه نبودم و گرسنه میموندیم فرق میکرد. بنظرتون چکار کنم ؟ این شرایط داره عادی میشه همش حس میکنم مورد ظلم قرار گرفتم همه مسئولیت بدوش منه . پس اون کی میخواد مسئولیت پذیر شه؟

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : عدم مسئولیت پذیری همسرم

نقل قول نوشته اصلی توسط marta13 نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستان

از صبح دارم خودخوری میکنم . یکسال که ازدواج کردم همسرم از این یکسال تقریبا 4 ماهشو درامد داشته . خودم کارمندم و خرج خودمو خونه رو میدم متاسفانه . میدونم الان یه عده میگن خوب خودت نباید میدادی ولی بخدا نمیشه . وقتی قرار مادرمینا شام بیان خونمون .وقتی عروسی برادرمه همسرم لباس مرتب نداره . وقتی قبض برق اینقدر عقب افتاده ممکن برق قطع بشه مجبورم خرج کنم. البته همسرم مدام ابراز میکنه که شرمندست و ناراحته ازین وضع که برای رشته تحصیلیش کار نیست . مسافرکشی هم میکنه ولی نه اونجور که باید. بقول خودش همش خرج ماشین میشه و درنهایت شاید اندازه یه ماست به خونه برسه همین . من بعنوان یه زن خیلی خسته ام. حواسم باید به شارژ ساختمون به اجاره به قبضا به خالی نبودن یخچال به همه چیز باید باشه . وقتی هم میزارم بعهده همسرم پشت گوش میندازه میگه بعدا پرداخت میکنیم نترس قطع نمیکنن. جدیدا هم بی دقت شده من باید مدام بهش یاداوری کنم موبایلت یادت نره. ناهارتو بردار. .... دیروز بهش نگفتم موبالیتو بردار تا سر خیابون اومدیم یادش افتاد برگشتیم خونه برش داشت من گفتم که میدونستم گوشیتو جا گذاشتی ولی نگفتم بهت که خودت حواست باشه . امروزم یادش رفت و وقتی که دیگه خیلی دور شده بودیم یادش افتاد و با طلبکاری بهم میگه گوشیه منو نیاوردی؟؟؟؟؟؟؟ گفتم من حواسم به گوشیه تو نبود . تا وقتی هم میخواست منو برسونه عصبانی یودو حالت قهر . نمیخوام مادرش باشم . بمن چه مگه کسی بمن میگه کیفتو جا نزاری ؟

دارم به این فکر میکنم یه مدت نمیومدم سرکار .ولی شغلم جوری نیست که بتونم مثلا مرخصی بدون حقوق بگیرم.از طرفی هم حس میکنم همسرم بدش نمیاد ازین شرایط .خوب زبونی ابراز ناراحتی میکنه ولی هیچ تلاشی نمیکنه . خوب کار نکردنش زیاد تاثیر نزاسته تو زندگیمون چون من شاغلم .اگه نبودم و گرسنه میموندیم فرق میکرد. بنظرتون چکار کنم ؟ این شرایط داره عادی میشه همش حس میکنم مورد ظلم قرار گرفتم همه مسئولیت بدوش منه . پس اون کی میخواد مسئولیت پذیر شه؟

مردها را تنبل نکنيد

اين مشاور خانواده در گفت و گو با خراسان ادامه داد: گاهي اوقات مردها به دليل قرار گرفتن در شرايطي، تنبل و تن پرور مي شوند. يعني وقتي مردي مي بيند که کار نکردن او مشکلي در زندگي اش ايجاد نمي کند تصميم مي گيرد که همسرش سر کار برود و او در خانه بماند. بعضي از اين مردها در خانه آشپزي مي کنند و با دوستان شان به تفريح و خوش گذراني هم مي روند و مي بينند که هيچ مشکلي در زندگي شان به وجود نمي آيد. وي در ادامه راه حل هايي درباره اين مشکل ارائه کرد:

زن نبايد همه کارها را انجام دهد

زماني که مسئوليت پذيري يکي از زوجين بيشتر از ديگري باشد، طرف مقابل به وظايف خود عمل نمي کند؛ مثلا وقتي مردي مي بيند همسرش تمام کارها را انجام مي دهد، کم کم از زير بار مسئوليت شانه خالي و سعي مي کند تا جايي که امکانش هست تمام کارها را به همسر خود واگذار کند. بنابراين زن ها نبايد همه کارها را به عهده بگيرند.

وظايف يکديگر را انجام ندهيد

گاهي اوقات زن يا مردهميشه، تمام وظايف يکديگر را انجام مي دهند چون فکر مي کنند طرف مقابل شان به درستي نمي تواند آن کار را انجام دهد. معمولا اين نوع زندگي ها به جابه جايي نقش هاي زن و شوهر منجر مي شود؛ براي مثال، ممکن است مردي به زنش بگويد: «تو که کار مي کني، درآمد هم داري، بايد پرداخت اجاره خانه را تقبل کني» يکي از نکاتي که در ارتباط با مسئوليت طرفين بايد رعايت شود، اين است که مواظب باشيم کمک ما در ذهن همسرمان، جابه جايي نقش تلقي نشود. اين مسئله خيلي مهم است و بايد از ابتدا به صورت شفاف آن را مطرح کنيم.

نداشتن بلوغ فکري باعث بي مسئوليتي مي شود

رضا آذريان، کارشناس و مشاور خانواده هم در اين باره معتقد است که ريشه اين مشکل نداشتن بلوغ عقلي و رواني براي ازدواج در بعضي مردان است. مسئوليت پذيري يکي از شاخصه هاي اصلي بلوغ عقلي و فکري است و مردي که به اين بلوغ نرسيده است، بايد ابتدا مهارت مسئوليت پذيري را فرابگيرد تا بتواند ازدواج موفقي داشته باشد.

اين مسئله را ساده نگيريد

آذريان در گفت و گو با خراسان ادامه داد: در ابتدا زن ها بايد توجه کنند که اين مسئله را خيلي بي اهميت تلقي نکنند. البته نبايد از اين که اين مشکل مهم است، بترسند بلکه فقط بايد آن را جدي بگيرند. چون اگر دليل مردي که سر کار نمي رود، مسئوليت پذير نبودنش باشد در آينده در تربيت فرزند هم مشکل خواهد داشت.

صبر فعال داشته باشيد

اين کارشناس خانواده معتقد است زن ها بهتر است در وهله اول با اين موضوع کنار بيايند و بگذارند زمان بگذرد. البته بايد در اين گذر زمان صبر فعال داشته باشند نه صبر منفعل. منظور از صبر فعال صبري است که به حل اين مشکل به روش علمي و منطقي منجر شود؛ يعني با اين که صبورانه رفتار مي کنند ولي براي خروج از آن وضعيت تلاش هم داشته باشند. اين کارشناس خانواده در ادامه راه حل هايي براي حل اين مشکل ارائه مي دهد.

خيلي زود همه کارها را انجام ندهيد

زن ها بايد بدانند که کوتاه آمدن در مقابل اين ويژگي شوهرشان به صورت مداوم عواقب خوبي ندارد و بهتر است گاهي اين دسته از مردان را با مشکلات روبه رو کنند و خودشان خيلي زود آن مشکل را حل نکنند. تجربه نشان داده است اگر مردي ببيند که همسرش همه کارها را انجام مي دهد، از انجام بعضي کارها سر باز مي زند؛ بنابراين اين خانم ها بهتر است در انجام بعضي کارها ورود پيدا نکنند يا حداقل خيلي زود انجام ندهند؛ مثلا يک بار براي گرفتن نان خيلي زود نروند تا شايد مردشان برود و مشکل حل شود.

نقش هاي تان را تفکيک کنيد

تفکيک نقش ها بايد به درستي انجام شود؛ يعني زماني که مرد مي خواهد اتاق را جارو کند، زن بايد بگويد: «نه! من اين کار را خودم انجام مي دهم» اما از آن طرف مثلاً جابه جايي يخچال به دليل مشقتي که دارد بايد جزو وظايفي باشد که مرد در خانه بر عهده دارد. زني که مي خواهد مسئوليت پذيري را به شوهرش بياموزد، نبايد هميشه همه کارهايي که بر عهده مرد است را انجام دهد. البته واضح است که در اين باره، استثناهاي زيادي هم وجود دارد و اين مسئله نبايد با همکاري و کمک زوجين به يکديگر اشتباه گرفته شود، کمک به يکديگر محبت و مهرباني را به دنبال دارد ولي آن چه مهم است اين که انجام تمام وظايف يکي از زوجين نبايد هميشه و در همه شرايط توسط طرف ديگر انجام شود.

طلبکار مي شويد

اگر زن يا مرد کارهاي طرف مقابل خود را انجام دهد،ناخواسته تصور مي کند که کار بسيار بزرگي انجام داده و طرف مقابل به او مديون است. مثلاً اگر زن کار کند و پولش را در خانه هزينه کند، فکر مي کند کار بزرگي انجام داده است و اگر مردي در طول سال تنها دو بار لباس بشويد، فکر مي کند که آن کار را 20 بار انجام داده است.

در نتيجه هر دو از طرف مقابل طلبکار خواهند شد. براي جلوگيري از اين حس، بهتر است زن و شوهر به ايفاي نقش خودشان در زندگي بپردازند.

بگذاريد فکر کند تنها تکيه گاه زندگي شماست

در خانواده بايد در گام اول جايگاه مرد و زن مشخص شود. اگر زني مي خواهد همسري مسئوليت پذير داشته باشد، بايد مراقب باشد و اندازه ها را رعايت کند. هر يک از زن و مرد بايد ابتدا مسئوليت خود را به همسرش گوشزد کند و بعد از او بخواهد که در انجام کارها به او کمک کند.

اين تفاوت جايگاه باعث مي شود که مرد و زن بدانند که اگر نباشند زندگي لنگ خواهد ماند و بايد وظيفه شان را به بهترين شکل انجام دهند.

نظر متفاوت 2 کارشناس درباره ادامه کار کردن خانم ها در زندگي با مردان بي مسئوليت

پاکدامن به خانم ها توصيه مي کند که اگر سرکار نرفتن مردشان به دليل تنبلي و تن پروري است، بهتر است کار نکنند تا مرد مجبور شود فکري به حال تامين مخارج زندگي کند. او ادامه مي دهد: باز هم اگر زن نمي خواهد کارش را رها کند حداقل بايد بگويد هزينه زندگي بر عهده مرد است و هزينه اي براي زندگي تقبل نکند تا شوهرش مجبور شود کار کند. البته آذريان نظري متفاوت دارد و مي گويد: من به اين خانم ها به هيچ وجه توصيه نمي کنم که کار نکنند. چون با فضاي لجبازي که به وجود مي آيد ممکن است مشکل بسيار جدي تر شود. با اين حال زن ها نبايد به اين مسئله بي توجه باشند و تصميم بگيرند به تنهايي مخارج زندگي را تامين کنند. چون زن و شوهر در زندگي مثل مسافران يک قايق هستند. حالا اگر يکي از آن ها بخواهد قسمت خودش را سوراخ کند، نتيجه اين مي شود که همه قايق غرق خواهد شد. بنابراين زن بايد علاوه بر اينکه تلاش مي کند که چرخ زندگي شان بچرخد براي تغيير رفتار مردش طبق آنچه گفته شد هم تلاش کند.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 5 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    12210
    تشکـر
    112
    تشکر شده 329 بار در 212 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط marta13 نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستان

باسلام
    خدارو شکر که شوهرتون به زعم شما تنبلیش ناشی از اعتیاد نیست .

اینکه خودتون هم اشاره میکنید فراموش میکنه گوشیشو برداره وغیره ؛ نشان از غیرت ومردانگی اون داره که از درون آنقدر شرمنده ی مشکلاتشه که در ظاهر بصورت فراموش کاری نمود میکنه

و اولا" روزی دست خداست و دوما" توکل شما به خدا کمه و سوما" همانطور که خدا هجرت رو منشاء خیر وبرکت میدونه ؛ تغییر شغل یا مدل ماشین با تهیه پول از اطرافیان و توکل به خدا و هر راه دیگه ؛ سبب ساز تغییر در زندگی شماست .

شما خودتون هم میگید شوهرتون کار میکنه ولی مفید وموثر نیست پس این اسمش تنبلی نیست ؛ بلکه کار انجام شده وروش و امکانات مربوطه ؛ بضاعت و توان خواسته شما وهمسرتونو نداره

خواهرم به طرز شگفت انگیزی شخصا توکل به خدا وآثار اونو در زندگی دیدم ؛ اگه رابطه خودتونو باخدا بهتر کنید وکمی هم در تغییر شرایط زندگی همکاری وتشویق ومسائدت کنید ؛ مطمئن باشید ویقین کنید که زندگیتون متحول میشه

ضمنا" اگه در تصمیم برای ازدواجتون پول ملاک انتخاب همسرتون بوده ؛ سخت اشتباه کردین وباید راجع به ادامه زندگی با اون فکر کنید

اما اگه هدفتون از انتخاب همسر ؛ حد اقل کسب روزی حلال توسط اون بوده ؛ به نظر میرسه مرد سالمی که اهل هیچی نیست و نگران زندگیشه و گشتن و پیدا کردن راهی برای حفظ آبرو ؛ کلافش کرده و این کلافگی رو در فراموشکاریش میشه فهمید .

به سالم بودن شوهرتون افتخار کنید و مطمئن باشید زندگی همیشه به یک منوال نمی گرده و حتما تغییر خواهد کرد و خدا در هر شرایطی میخواد صفت آدمها وبندگانشو امتحان کنه
    یه مرد خوب وسالم اگه کار خوبی هم داشته باشه یه عمر حمالی خانوادشو میکنه و به این حمالی افتخار میکنه

حالا چند صباحی هم شرایط طوری شده که شما دارین خرج خونه رو میدین و چرا خودتونو متعلق به زندگی مشترک نمی دونید
    خواهرم زندگی خیلی بالا وپائینه داره و مال من یا مال تو در زندگی باعث از بین رفتن حرمتها میشه

به نصیحت برادر کوچیکت عمل کن و با توکل و اعتقاد قلبی و عمیق به خدا ؛ از شوهرت حمایت وتشویق کن و دنبال سبب ساز تحول برای زندگیت باش ؛ اگه تا دوسال آینده زندگیت دچار رونق نشد
    شخصا حاضر به جبران خسارت مالی شماهستم و اگه این اتفاق به حول وقوه الهی افتاد که حتما میافته

در خواست دارم هر پنج شنیه 100 صلوات بر محمد ص نثار اموات بنده نمائید .

خدا می فرماید بخوانید مرا تا اجابت کنم شمارا ودر جائی دیگر میگوید یادم کنید تا یادتان کنم >

موفق وپیروز باشید .
    ویرایش توسط ali502902700 : 03-01-2015 در ساعت 09:38 PM

5. کاربران زیر از ali502902700 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12519
    تشکـر
    93
    تشکر شده 37 بار در 25 پست
    میزان امتیاز
    10

سلام به نظر من ادامه زندگی با این شرایط عذر میخوام ذلت بار و در حق خود ظلم کردنه البته من متوجه شرایط جامعه هستم ولی شرایط نباید اینجوری بمونه وتلاش در حد مسافر کشی باقی بمونه بالاخره تلاشی شهرستانی چیزی اگه سالمه از لحاظ روحی وجسمی حتی کار گری. یه لحضه خودتون رو جای اون طفل معصومی که پدرش یه همچین پدر بی فکر و مسئولیتی خواهد بودبذارید. شدیدا نیازمند یه مشاور یا دوست همجنس بی غرض ومرض اگاه هستید

با ارزوی عاقلانه ترین تصمیمات برای شما خواهر گرامی

7. کاربران زیر از دوست مهربون بابت این پست مفید تشکر کرده اند

prv

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    9838
    تشکـر
    590
    تشکر شده 390 بار در 180 پست
    میزان امتیاز
    10

تا وقتی که شما تمام مسئولیت ها رو قبول کنی، خوب شوهرت چون عادت کرده کاری نمی کنه، شاید تا یه زمانی ابراز ناراحتی کنی ولی بعد از یه مدتی همه این کار ها وظیفه شما میشه.

خوب برق قطع بشه، یخچال خالی باشه، بهتر از اینه که شما از درون خالی بشی.

اگر می خوای عوض بشه باید تا مدتی تحمل کنی. البته بعضی ویژگی های شخصیتی رو نمی شه عوض کرد ولی بیکاری مرد غیر قابل تحمله.

چند درصد مردم تو این جامعه رشته تحصیلی شون با شغلشون ارتباط داره؟ این فقط یه بهونه است.

شما بگو که یه مدت نمی خوای کار کنی، می خوای زن خونه باشی نه مرد خونه. چون سابقه کار داری، بیکار نمی مونی.

زمانی که بچه دار شی، این وضعیت نمی تونه برای بچه خوب باشه، چون نه تصویر خوبی از پدر می تونه داشته باشه نه از مادر.

به مشاور خانواده هم حتما مراجعه کنید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)