نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: دو راهی بزرگ انتخاب

663
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37275
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy دو راهی بزرگ انتخاب

سلام دوستان.من ۲۴ سالمه. بچه اخر خانواده‌ام. پدرم ۱۵ ساله فوت شده. از قبل فوت پدرم ما اومدیم طبقه بالای خونه‌ی پدر بزرگم(مادری) زندگی کردیم که بعد دو سال پدرپ فوت شد و ما موندگار شدیم‌اونجا. خیلی خانواده مادریم اذیتمون کردن مخصوصا دایی هام.. حتی خود پدربزرگ‌ و مادربزرگم خیلی تبعیض قائل میشدن. بارها و بارها... و اتفاقاتی که تو ذهن یه بچه میمونه و شاید یه چیز خیلی کوچیک هم براش بزرگ باشه. یادمه پدرم تازه که فوت شده بود همشون‌ طبقه پایین جمع بودن و صدای خندشون تا طبقه بالا میومد اما فکر نکردن که ما هم ادمیم‌بالا... این‌یه نمونه بود. در کل من چون بچه کوچبک بودم و نسب به خواهرم همه فکر میکردن قوی ترم و تو خودم‌میریختم. بردارم ازدواج کرد زود رفت. خواهرمم ۶ سال پیش ازدواج کرد.. اما من‌همیشه تنها بودم. مادرمم الان تمام وقتش رو صرف پدر مادرش میکنه چون پدربزرگم مریض شده و پسراش دارن اموالش رو بالا میکشن.. من هیچ وقت انتظار ندارم مادرم کمک نکنه. اما من اینجا دارم ذره ذره از بین‌میرم تو این‌خونه. من فوق لیسانسم و تو این شهر کار نیستگ از یه طرفم‌حاضر نیست من برم محیط بزرگتر برای کار. طوری شده که همش تو خونه تنهام و دیگه حتی ذوق کار کردن هم ندارم.. افسرده شدم.. پرخاشگرم. دو سال پیش عاشق پسری شدم‌اونم‌ منو خیلی دوست داشت که یهو سرد شد و رفت. ازون‌به بعد دیگه کسی برام‌جدی نبود و من‌تصمیمم این بود دیگه پای کسی رو به زندگیم باز نکنم و بیشتر اوقات با خیلی ها حرف میزدم اما جدی نبود چون میخواستم ازدواج سنتی کنم و هرچه زودتر از این خونه خلاص بشم... ولی کسی وارد زندگیم شد. این‌آقا به عنوان یه ادم‌موفق تو یه گروهی میومد صحبت میکرد‌. و من هماهنگ میکردم که چه تایمی بیاد صحبت کنه. و کم کم‌جذب اون موفقیتش شدم.. که خودش یبار پیام داد و نمیدونم چی شد که صمیمی شدیم. همون اول گفتش که هیچی در حال حاضر نداره چون پدرش مریضی داشته و همه رو خرجش کردن. اما تو یه دانشگاه معتبر با معدل بالا فوق دارن.اول تصمیمش اینه که اول خانوادش رو مرفه کنه بعد زندگی خودشو. خیلی به شدت احساساتی هم هست. منم که واقعا به یکی نیاز داشتم بهش علاقمند شدم. حدود ۱ ماهی شد و من برای یه مصاحبه رفتم‌تهران و دیدمش و اصلا چیزی که تو عکس دیده بودم و به دلم‌نشسته بود حضوری خورد تو ذوقم. من خودم قدم بلنده و درشتم. و ایشو هم قد من و لاغر! این تفاوت ظاهر خیلی خیلی بد بود برام.جوری که خودش فهمید. این آقا خیلی جدیه و حتی با مادر خودش و من هم‌حرف زده.. به کل اطرافیانش گفته.. از لحاظ اخلاق خیلی خوبه. ولی من به اندازه اون احساسی نیستم. و خیلی تو ذوقم‌خورده ظاهرش. اما خودش خیلی با من‌مدارا میکنه و اخلاق خوبی داره اما گاهی حس میکنم‌از مدارای زیاد من نمیتونم ازش حساب ببرم. من‌تو شرایط روحیه خیلی بدی هستم که‌نمیتونم درست تصمیم بگیرم دوستان. از یه طرفم‌میگم من کاسه صبرم خیلی پره و چطوری این شرایط رو تحمل کنم و از یه طرف اگر نتونه چی..خودش فهمیده سرد شدم اما میگه درست میشه. با این شرایط هم حداقلش تا ۱ سال نمیتونه جلو بیاد. نمیدونم بابد چه تصمیمی بگیرم.. خیلی حالم بده😔

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,187 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

پاسخ : دو راهی بزرگ😔

سلام
    وقتی به دلتون ننشست برای چی دارین ادامه میدین
    شما فقط برای فرار از تنهایی به ایشون پناه بردین
    اینده اتون را نابود نکنید .

3. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام دوست عزیز
    خوش اومدین به انجمن
    متاسفم بابت مشکلاتی که داشتین
    به نظرم قیافه ی آدم هر چی که باشه باید به دل طرف مقابلش بشینه که بتونه اون تصویر زیبایی که تو ذهنش هست رو براش داشته باشه
    کاری به قد و وزن و رنگ پوست و چشم ندارم ولی هر کسی بالاخره یه تعریفی از خوشگل یا جذاب مکنه تو ذهنش داشته باشه که با دیگری فرق داره
    که باید این رو موقع انتخاب همسر آینده خیلی بهش توجه کرد
    وگرنه همیشه تو ذهنش میمونه و حتی ممکنه بعد ازدواج براش پررنگ تر بشه
    با شرایطی که شما گفتید، ظاهر ایشون به دلتون ننشسته
    به نظرم بهتره دریگر عاطفه و احساس نشید، چون باعث وابستگی میشه و باعث میشه شما رو توی تنگنا قرار بده که تصمیم عاقلانه ای برای آینده تون بگیرید.
    شما به خاطر گذشته و تنهایی های الان که تو زندگیتون دارین باعث میشه بیشتر احساس تنهایی کنین و زود دل ببندین
    چون اول باید با عقلتون تصمیم بگیرین و وقت برای تعامل احساس زیاد هست
    بهتره صادقانه و عاقلانه یه خودکار کاغذ بیارین و معیارایی که از همسر آینده تون انتظار دارین رو روش بنویسید
    بعد با مشخصات این آقا مقایسه کنین ببینین چجوری میشه.

در عین حال هم سعی کنین یه کاری پیدا کنین که یه مقدار از این فشار روحی رو براتون کمرنگ کنه و در کنارش هم میتونید به علاقه هاتون برسید که روحیه تون کم کم برگرده.
    اگه هم با کمک اینجا نتونستین درست تصمیم بگیرین به یه مشاور حضوری برای حل موضوع مراجعه کنین.
    امیدوارم تصمیم درستی بگیرین.
    ویرایش توسط یلدا 25 : 11-27-2017 در ساعت 12:29 PM

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35212
    تشکـر
    0
    تشکر شده 14 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام
    به نظر من ایشون فراموش کنید . شما درگیر ظواهرو قد و درشت این چیزها هستید اصلا امادگی ازدواج ندارید . ایشون هم مطمئنا میتونه دختر پخته تری پیدا کنه
    موفق باشید

6. 2 کاربران زیر از پویا 6 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : دو راهی بزرگ انتخاب

ازدواج بزرگ‌ترین و مهمترین فصل کتاب زندگی انسان است. ازدواج موفق، زمینه تکامل مادی و معنوی افراد خانواده را فراهم می‌سازد. شکست در ازدواج موجب ناامیدی، سرخوردگی و دلسردی، اضطراب و پریشانی در زندگی و موجب بسیاری از مشکلات روحی و روانی می‌شود، بنابراین بر هر دختر و پسری لازم است قبل از ازدواج خودشناسی داشته باشند و در مورد ویژگی‌های اخلاقی، شخصیتی، استعدادها، توانمندی‌ها، سلایق، علایق، ضعف‌ها و کاستی‌های خودآگاهی و شناخت کسب کرده و نیز بدانند که اهدافشان از ازدواج چیست و چه انتظاراتی از همسر آینده دارند تا بتوانند فرد مناسب‌شان را با همکاری و مشورت خانواده‌ها، بزرگان فامیل، پرس‌وجو از دوستان، آشنایان، همسایه‌ها، اقوام و فامیل‌های نسبی و سببی و محل تحصیل و کار انتخاب کرده و با شناخت کامل ازدواج کنند.

در انتخاب همسر دو دسته معیار را باید مد نظر قرار داد:

*معیارهای اصلی و کلیدی
    معیارهای اصلی، آن دسته از ملاک‌هایی هستند که وجودشان برای یک زندگی موفق و رسیدن به کمال حتماً لازم است و این معیارها عبارتند از:

الف. تدیّن:
    یکی از مهمترین معیارهای انتخاب همسر تدین و ایمان است. تدین به معنی پایبندی کامل به اسلام و اسلام را با جان و دل پذیرفتن و مطابق آموزه‌ها و دستورات آن عمل کردن است. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «علیکَ بذاتِ الدین»؛ بر شما باد که همسر دیندار بگیرید.

انسان متدین به علّت ترس از خدا و عاقبت کارش دست تعدّی به همسر خویش دراز نمی‌کند، مگر اینکه متدین حقیقی نباشد یا ویژگی‌های بعدی را نداشته باشد یا اینکه دچار عقده‌های روانی باشد، اما فردی که دیندار نیست، هیچ تضمینی وجود ندارد که پایبند به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک باشد. امام حسن(ع) به مردی که با ایشان درباره ازدواج دختر خود مشورت کرد ـ فرمود: او را به مردی با تقوا شوهر ده؛ زیرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامی‌اش می‌دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وی ستم نمی‌کند.

ب. اخلاق نیک:
    منظور از اخلاق نیک «صفات و ویژگی‌های پسندیده در نظر عقل و شرع» است. از جمله مصداق‌های اخلاق نیک خوش‌خلقی، حق‌پذیری، تواضع، راست‌گویی، خوش‌بینی، وقار و متانت، مهربانی، گذشت، ادب، نرم‌خویی، وفاداری و سخاوت است.
    اخلاق نیک نه تنها از بهترین مزایای یک همسر شایسته است، بلکه از مزایای واقعی هر انسانی به شمار می‌آید و باید در موقع انتخاب همسر به طور کامل مورد توجه قرار گیرد؛ اخلاق و صفات پسندیده میوه‌های تدین و ایمان و عمل صالح است، فردی که دارای صفات خوب اخلاقی است در خود شما اثر می‌گذارد؛ صبور است و با مشکلات زندگی کنار می‌آید و در آینده فرزندان خوبی تربیت می‌کند.

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: «با کسی که اخلاق و دینش مورد پسند باشد ازدواج کنید، اگر چنین نکنید فتنه و فساد بزرگی در زمین به وجود خواهد آمد».

اخلاق حسنه تا آخرین لحظات عمر در طراوت و نشاط و شیرینی زندگی مؤثر است. مردی به نام حسین بشّار می‌گوید: خدمت امام رضا(ع) نامه نوشته و پرسیدم که یکی از بستگانم برای خواستگاری دخترم نزد من آمده است ولی او جوانی بداخلاق است. نظر مبارک شما درباره ‌زن دادن به او چیست؟ حضرت فرمودند: اگر بداخلاق است به او زن نده.

ج. شرافت خانوادگی:
    یکی از ملاک‌های انتخاب همسر اصالت خانوادگی است. منظور از شرافت خانوادگی، شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعی نیست، بلکه مراد نجابت و پاکی، تدین و تقوای خانواده است. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «ای مردم، بپرهیزید از سبزه‌زاری که بر فراز مزبله و منجلابی روییده باشد! سؤال شد: ای پیامبر خدا، سبزه‌زار روییده بر مزبله و منجلاب چیست؟ فرمود: زن زیبایی که در خانواده پلیدی رشد کرده باشد».

خانواده را اگر به درختی تشبیه کنیم، فرزندان آن خانواده هر کدام شاخ و برگ‌های آن درخت را تشکیل می‌دهند و از ریشه‌ها، ساقه و تنه همان درخت تغذیه و رشد و نمو کرده‌اند، شکی نیست که بسیاری از ویژگی‌های اجداد و پدر و مادر از طریق وراثت به فرد منتقل می‌شود، محیط تربیتی و رشد هر فرد نیز از مهمترین عوامل تاثیر گذار در شکل‌گیری شخصیت هر فرد است.
    بعضی از مشکلات جسمی و روانی اهمیت چندانی ندارند و لطمه‌ای به زندگی نمی‌زنند و شدید نیستند، اما بعضی از بیماری‌ها، نقص‌ها و معلولیت‌های جسمی و روانی، عمیق و غیرقابل درمان هستند که در طول عمر همراه انسان است و مانع انجام وظایف همسری شده و به زندگی لطمه می‌زنند؛ لذا از ازدواج با این گونه افراد خودداری شود، اسلام نیز از ازدواج با افرادی که دارای امراض جزام، جنون و برص باشند، نهی فرموده است. (البته ازدواج‌های ایثارگرانه موضوع دیگری است که در جای خود باید به آن پرداخته شود).
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد