نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: مدیریت روابط فرزندان با جنس مخالف

588
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    تشکر شده 2,029 بار در 1,083 پست
    میزان امتیاز
    0

مدیریت روابط فرزندان با جنس مخالف

سلام به همه دوستان

سئوالم اینست با توجه به شرایط جامعه در حال حاضر، رابطه پسر و دختر از چه سنی شکل بگیرد حالت عادی و نرمال دارد؟
    پدر و مادر چه نوع برخوردی رو داشته باشند بهتر هست؟
    ما بعنوان والدین بچه ها مسلما نه میتوانیم این موضوع رو رد کنیم نه اینکه خیلی اجازه بدهیم فرزندمان چندان به ابن موضوع بال و پر بدهد.من این مورد رو با حفظ یک سری حد و حدودها بد نمیدانم چون شخصا نتیجه خوبی دیدم.من و همسرم قبل از ازدواج با هم دوست شدیم و زمینه ازدواج ما با آشنایی قبلی ایجادشد. ولی چیزی که الان می بینیم روابط نوجوانان و جوانان در سن کم با جنس مخالف از حریم و حد و حدود خارج شده و ترس از پیامدهایی که ممکنه گریبان فرزند رو بگیره وجود داره.
    راهکار شما در این مورد چی هست چطوری میشه مدیریت کرد روابط فرزندانمان رو بطوریکه دخالت در حریم شخصی یا خورد شدن غرورو احساسشون رو منجر نشه.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مدیریت روابط فرزندان با جنس مخالف

نقل قول نوشته اصلی توسط siavash_en نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

سئوالم اینست با توجه به شرایط جامعه در حال حاضر، رابطه پسر و دختر از چه سنی شکل بگیرد حالت عادی و نرمال دارد؟
    پدر و مادر چه نوع برخوردی رو داشته باشند بهتر هست؟
    ما بعنوان والدین بچه ها مسلما نه میتوانیم این موضوع رو رد کنیم نه اینکه خیلی اجازه بدهیم فرزندمان چندان به ابن موضوع بال و پر بدهد.من این مورد رو با حفظ یک سری حد و حدودها بد نمیدانم چون شخصا نتیجه خوبی دیدم.من و همسرم قبل از ازدواج با هم دوست شدیم و زمینه ازدواج ما با آشنایی قبلی ایجادشد. ولی چیزی که الان می بینیم روابط نوجوانان و جوانان در سن کم با جنس مخالف از حریم و حد و حدود خارج شده و ترس از پیامدهایی که ممکنه گریبان فرزند رو بگیره وجود داره.
    راهکار شما در این مورد چی هست چطوری میشه مدیریت کرد روابط فرزندانمان رو بطوریکه دخالت در حریم شخصی یا خورد شدن غرورو احساسشون رو منجر نشه.

رشد انسان فرآيندي پيچيده و متاثر از مجموعه عوامل وراثتي و محيطي است كه فارغ از زيرو بم هاي ظريف برخاسته از تفاوت هاي فردي و محيطي ، در تمامي جوامع انساني ، الگويي تقريبا يكسان را از نظر مراحل رشدي طي مي كند. هر يك از مراحل رشد در انسان ، چالش ها و نيازهاي خاص خود را داشته و گذر از آن به سلامت ، نيازمند بهره مندي از حداقل قابليت هاي فردي كسب شده در مراحل قبلي مي باشد.

يكي از مراحل بسيار مهم و در عين حال تنش زاي دوران رشد ، بلوغ و نوجواني است. دوراني كه مي تواند با اثرپذيري بسيار از روند گذر مراحل قبلي و نوع برخورد والدين و جامعه ، جايگاه فرد را در جامعه به عنوان فردي بزرگسال تعيين كند.

از مهم ترين ويژگي هاي دوران نوجواني و بلوغ ، شكل گيري روابط با جنس مخالف و آغاز فعاليت جنسي مي باشد. روابطي كه مي تواند تعيين كننده سرنوشت زندگي مشترك فرد در آينده باشد. نوع برقراري روابط در اين دوران و تاثير آن بر روند تفكر و رشد و بلوغ فكري و احساسي نوجوان تاثيري غير قابل انكار بر روابط وي در آينده با جنس مخالف به عنوان فردي بزرگسال و انتخاب همسر و تشكيل خانواده خواهد داشت. در اين ميان خانواده به عنوان ابتدايي ترين و مهم ترين ساختار سازنده بنيان هاي عاطفي ، فكري و رفتاري كودك و نوجوان بيش از هر نهاد ديگري مي تواند بر گذر نوجوان از اين مرحله تاثير گذار باشد. اگر متوجه شويد كه فرزند نوجوان شما وارد يك رابطه عاطفي با جنس مخالف خود شده است چه واكنشي نشان خواهيد داد ؟

راهكارهاي ذيل به شما در نحوه روبرو شدن با اين پديده طبيعي و كمك به فرزندتان در بهره مندي موثر و سازنده از اين موقعيت كمك خواهد نمود :

1- پذيراي اين موقعيت باشيد
    فراموش نكنيد كه فرزند شما كار غير طبيعي انجام نداده است. آشنايي با جنس مخالف يكي از اتفاقات عادي و رايج در دوران نوجواني و بلوغ است پس اين مساله را براي خود يادآوري و هضم كرده و تصور نكنيد فرزند شما يك منحرف اخلاقي است ! تعريف انحراف اخلاقي بسيار متفاوت است حتي در جوامع سنتي يا داراي باورهاي مذهبي سخت گيرانه !

2- از صحبت در اين رابطه استقبال كنيد
    لازم نيست به فرزند خود بفهمانيد كه متوجه شكل گيري چنين رابطه اي شده ايد. به خواست وي احترام بگذاريد اگر مايل نيست شما را از اين رابطه مطلع كنيد شما هم نبايد سعي كنيد به وي بفهمانيد كه خيلي باهوش هستيد و مچ وي را گرفته ايد ! اما اگر او تمايل به صحبت با شما در اين زمينه داشت از صحبت در اين رابطه استقبال كنيد . هرگز در اين مكالمه سعي نكنيد خود را والدي باهوش ، با تجربه يا آموزگاري مجرب نشان دهيد. براي وي يك دوست صميمي باشيد. حرفهايش را بشنويد و صادق باشيد . مطمئن باشيد به اين ترتيب خواهيد توانست اطلاعات مفيدي درباره چگونگي اين رابطه به دست آوريد.

3- جاسوس نباشيد
    فرزند شما در حال صحبت با تلفن همراه خود است و شما نيز دائما سعي مي كنيد در پشت درب اتاق به مكالمات وي گوش دهيد. شما با اينكار ريسك بزرگي مي كنيد. نوجوان شما بسيار از آن چيزي كه شما تصور مي كنيد حساس تر و زيرك تر است. او به زودي متوجه رفتارهاي تعقيبي شما شده و اعتماد خود را به شما از دست خواهد داد. با ايجاد اعتماد متقابل ، وي هر آن چه را كه شما نياز به دانستن آن داريد به شما خواهد گفت پس اشتباه نكنيد !

4- به تصميم فرزند خود احترام بگذاريد
    اگر با انتخاب فرزند خود مشكل داريد سعي نكنيد تا وي را به زور از اين دوستي منصرف كنيد. بيان مستقيم و تهاجمي معايب طرف مقابل و عدم تجانس اين رابطه نتيجه اي جز ضعيف شدن روابط شما و فرزندتان به دنبال نخواهد داشت. در مورد روابط خطرآفرين با احتياط رفتار كنيد و به صورت مستقيم به مقابله با آن نپردازيد. اگر نمي دانيد چه كنيد به متخصص مراجعه كنيد. به انتخاب وي به عنوان يك نوجوان ، احترام بگذاريد

5- آموزش را فراموش نكنيد ولي با احتياط !
    در موقعيت مناسب درباره خطر روابط جنسي در دوران نوجواني و عواقب و مشكلات بعدي آن با فرزند خود صحبت كنيد. ملامت گر نباشيد ولي به وي بياموزيد كه موقعيت هاي خطرناك كه مي تواند منجر به از دست دادن كنترل نفس شده و خطر آفرين باشد كدامند و راهكارهاي برون رفت از اين موقعيت ها را به وي بياموزيد. درباره افراد سودجو به وي هشدار داده و از وي بخواهيد تا درصورتي كه كسي قصد ايجاد مزاحمت براي وي را داشت به شما گزارش دهد.

به وي در شناسايي علائم هشدار دهنده كمك كنيد. لازم است بستر مناسب براي اعتماد فرزند خود و درنتيجه آموزش و صحبت در اين رابطه را پيش از اين ايجاد كرده باشيد ولي هنوز دير نيست. اعتماد ،كليدي ترين مولفه صحبت با فرندتان در اين رابطه است. بهتر است والد هم جنس با نوجوان ، اين وظيفه را بر عهده بگيرد.

6- اجازه دهيد اين رابطه آشكار و غير مخفيانه باشد
    يك گردش دسته جمعي خانوادگي به همراه دوست فرزندتان موقعيت بسيار خوبي است كه با وي آشنا شده و بدون ايجاد حساسيت يا مقاومت ، پي به چگونگي رابطه ايجاد شده ببريد. دليلي وجود ندارد كه يك رابطه سالم را قطع يا مخفي كنيد. اجازه دهيد كه فرزند شما بداند كه شما براي وي احترام قائل هستيد. روابط مخفي ، غيرقابل كنترل بوده و گاهي در مكانهاي نا مناسب و يا در حضور افراد نامناسب صورت گرفته و مي تواند خطر آفرين باشد.ميگنا دات آي آر، در عين حال لازم است شرايط خاص فرهنگي خانواده خود را نيز تا حدودي در نظر داشته باشيد. قرار نيست فرزند شما و يا خود شما فردي غير عادي و انگشت نما باشيد

7- وي را به حال خود نگذاريد
    فرزند خود را كاملا آزاد و بي قيد نگذاريد. علاوه بر ارائه آموزش هاي لازم به منظور شكل دهي به روابط اين دوران ، لازم است تا شرايط خطر آفرين را شناسايي كنيد. دوستي فرزند نوجوان شما با فردي كه ارزش هاي اخلاقي و خانوادگي نامناسبي دارد مي تواند خطر آفرين باشد در اين صورت به جاي مقابله مستقيم ، با جلب اعتماد فرزندتان و صحبت غير مستقيم مي توانيد خطرات رابطه با فرد مورد نظر را به وي يادآوري كنيد. به اين منظور مي توانيد از افرادي كه بيشتر مورد اعتماد فرزندتان هستند استفاده كنيد. هرگز به زور ، ارعاب ، تحقير ، تهديد و . . . متوسل نشويد و در صورت نياز از متخصصين كمك بگيريد.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22689558
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

سلام.ممنون از توضیحات کامل شما
    جناب فرخ اگر بنا بر اتفاق من رو در همچین شرایطی قرار داد چه کنم؟مثال میزنم
    پسرم با گروه دوستانه کوه رفتند برای رفتن صبح زود بود و به خواست پسرم من او را تا جایی که قراربود با دوستانشان جمع شوند رساندم.برای برگشتن طرفای شب بود تلفن زد گفت رسیده تهران و خواست دنبالش برم.وقتی رفتم با بچه ها ایستاده بودند و همه منتظر کسی بودند دنبالشان بیاید.اولا اینکه دیدم همه پسرها و دخترها با هم دست دادند و خداحافظی کردند.بعد میخواست سوار ماشین شود یک دخترخانم رو به من معرفی کرد گفت بابا این دوستمه اسمش .... . دیرموقع است برسونیمش
    من صحبت خاصی نکردم قبول کردم و با دوستش سلام و احوالپرسی و در منزل ایشون رو پباده کردیم.
    از اون روز حرفش رو نزدم ولی ذهنم درگیر شده وارد رابطه های اون شکلی نشه و برای خودش دردسر کنه.
    پس به نظر شما بهتره من غیرمستقیم در این رابطه صحبت کنم؟ یا به مادرش محول کنم اون صحبت کند؟البته مادرش از قبل در جریان بودند.

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29717
    تشکـر
    201
    تشکر شده 444 بار در 250 پست
    میزان امتیاز
    8

پسرم با گروه دوستانه کوه رفتند برای رفتن صبح زود بود و به خواست پسرم من او را تا جایی که قراربود با دوستانشان جمع شوند رساندم.برای برگشتن طرفای شب بود تلفن زد گفت رسیده تهران و خواست دنبالش برم.وقتی رفتم با بچه ها ایستاده بودند و همه منتظر کسی بودند دنبالشان بیاید.اولا اینکه دیدم همه پسرها و دخترها با هم دست دادند و خداحافظی کردند.بعد میخواست سوار ماشین شود یک دخترخانم رو به من معرفی کرد گفت بابا این دوستمه اسمش .... . دیرموقع است برسونیمش
    من صحبت خاصی نکردم قبول کردم و با دوستش سلام و احوالپرسی و در منزل ایشون رو پباده کردیم.
    از اون روز حرفش رو نزدم ولی ذهنم درگیر شده وارد رابطه های اون شکلی نشه و برای خودش دردسر کنه.
    پس به نظر شما بهتره من غیرمستقیم در این رابطه صحبت کنم؟ یا به مادرش محول کنم اون صحبت کند؟البته مادرش از قبل در جریان بودند.
    نزارید پرده حیا برداشته بشه خودتون صحبت کنید بهتره از نظر من
    امضای ایشان
    اى خدا بى تو ميسر نمى شود...

بهش نزديکتر از هميشه ات شو تا نظرش عوض شود

6. کاربران زیر از JOY بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط JOY نمایش پست ها
    نزارید پرده حیا برداشته بشه خودتون صحبت کنید بهتره از نظر من

سلام.اینکه فرمودید نگذارم حیا برداشته شود یعنی بین من و پسرم؟ یا پسرم و اون دخترخانم؟

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29717
    تشکـر
    201
    میزان امتیاز
    8

سلام.اینکه فرمودید نگذارم حیا برداشته شود یعنی بین من و پسرم؟ یا پسرم و اون دخترخانم؟

بین پسرتون و همسرتون و همچنین بین پسرتون و اون دختر خانوم که مشخصا باید حریم ها حفظ بشه
    امضای ایشان

9. کاربران زیر از JOY بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط JOY نمایش پست ها
    بین پسرتون و همسرتون و همچنین بین پسرتون و اون دختر خانوم که مشخصا باید حریم ها حفظ بشه

معمولا مادرها در جریان روابط فرزندان هستند.

11. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29717
    تشکـر
    201
    میزان امتیاز
    8

معمولا مادرها در جریان روابط فرزندان هستند.

منظورم نکات دیگری بود ، که بهتره دختر خانم ها از مادر و آقا پسر ها از پدرشون بشنون
    امضای ایشان

12. کاربران زیر از JOY بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,740 بار در 6,988 پست
    میزان امتیاز
    24

سلام میشه بپرسم پسرتون چند سالشه ؟؟؟!!!

البته اینجور که میگید باید سن قانونی رو رد کرده باشن

ولی بیشتر برام تعجب اور که شما تعجب میکنید خب وقتی شما میدونید قرار یه گروه کوهنوردی برند مسلما همه اون گروه باهم دوست هستند. .. حالا ایشون معرفی کرده دوستم هستن برسونیمشون بازم چیز اصلا عجیب و غریبی نیست. .. حالا شاید شما از کلمه این دوستم یه برداشت دیگه کردید شاید هم منظورش دوست از گروه کوهنوردی ...

ولی به غیر اینا بگذریم هرچقدر با پسرتون صمیمی باشید به نفع خودتون از همه لحاظ به نظرم هرچیزی هم که پیش امد با مادرش درمیون بذارید ولی نذارید یه وقتی روشون تو روی هم دیگه باز بشه ...

یا جوری رفتار نکنید که چیزیو ازتون قایم کنه

خیلی راحت با صحبت هاتون بشینید ازش سوال بپرسید بحث و بکشید وسط راجب کوهنوردی که کجا ها میرن چجورین بچه ها ..و از اینجور سوال ها
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها

سلام میشه بپرسم پسرتون چند سالشه ؟؟؟!!!

البته اینجور که میگید باید سن قانونی رو رد کرده باشن

ولی بیشتر برام تعجب اور که شما تعجب میکنید خب وقتی شما میدونید قرار یه گروه کوهنوردی برند مسلما همه اون گروه باهم دوست هستند. .. حالا ایشون معرفی کرده دوستم هستن برسونیمشون بازم چیز اصلا عجیب و غریبی نیست. .. حالا شاید شما از کلمه این دوستم یه برداشت دیگه کردید شاید هم منظورش دوست از گروه کوهنوردی ...

ولی به غیر اینا بگذریم هرچقدر با پسرتون صمیمی باشید به نفع خودتون از همه لحاظ به نظرم هرچیزی هم که پیش امد با مادرش درمیون بذارید ولی نذارید یه وقتی روشون تو روی هم دیگه باز بشه ...

یا جوری رفتار نکنید که چیزیو ازتون قایم کنه

خیلی راحت با صحبت هاتون بشینید ازش سوال بپرسید بحث و بکشید وسط راجب کوهنوردی که کجا ها میرن چجورین بچه ها ..و از اینجور سوال ها

سلام. پسرم متولد 77 هست.18 سال داره.
    بیشتر از متعجب بودن نگران شدم زیاد متعجب نشدم چون خودم همچین دورانی رو گذراندم.

15. کاربران زیر از siavash_en بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)