نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: دزدی فرزندان از والدین

4132
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3440
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

دزدی فرزندان از والدین

با سلام خدمت دوستان و مشاوران عزیز ، یه مشکلی واسم پیش آمده که امیدوارم برای دیگران اتفاق نیفته و اگه کسی همدرد منه ممنون میشم کمکم کنه و منو راهنمایی کنه که چطور باهاش برخورد کنم . ام اصل موضوع : دختری دارم که سال اول دبیرستان درس می خونه ، با توجه به اینکه هروقت به پول و یا چیز دیگه ای نیاز داشته براش فراهم کردم و هفته یه مبلغی به عنوان پول تو جیبی بهش دادم و اگه ازم پول هم خواسته باز ازش دریغ نکردم و حتی نپرسیدم که برای چه میخواد و بهش دادم اما باز هم بدون اطلاع مبادرت به برداشتن یواشکی پول از جیب شلوارم میکنه ؛ بارها شده دیدم که مقداری از پول هام کم شده و همون مقدار رو تو کتاباش و یا وسایلش پیدا کردم و تا امروز هم به رویش نیاوردم ام واقعا منودم که چکار کنم و چطور این قضیه را به نحو احسن حل کنم لذا از تمام دوستان و روانشناسان محترم که این یادداشتو میخونن تقاضای کمک و همفکری دارم . ممنون از لطف همه

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3907
    تشکـر
    0
    تشکر شده 3 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : دزدی فرزندان از والدین

با سلام دزدی فرزندان دلایل مختلفی دارد دلایل مادی -علل روانی - علل اجتماعی که ظاهراً فرزند شما به خاطرعلل مادی دزدی نمیکند شاید ازدوستان خود الگو میگیرد که دراین مورد باید درمورد دوستانش تحقیق کنید که آنها چه طور بچه هایی هستند یاشاید به عات سخت گیری بیش ازحدشما و یا همسرتان برای انتقام گیری و لجبازی این کاررو میکنه به هرحال مواردزیررو مطالعه و انجام بدید ان شالله که تاثیرگذارخواهد بود وسعی کنید بیشتربا اون دوست باشید تا باشما راحتتر و صمیمتر باشه و اینگونه شاید اگر مسئله ای هم باشه باشمابه راحتی درمیان بگذاره
    در ذیل مواردی برای حل و درمان این عمل ذكر می‌شود كه براساس تجربیات متعدد اغلب كارساز بوده است:

1. گاهي اوقات فرزند براي تجربه هيجان دزدي، نشان دادن شهامت خود به ديگران، دست به اين كار مي زند، از اينرو لازم است اين حس هيجان طلبي او را از راه هاي ديگر ارضا كنيد به عنوان مثال ثبت نام او در كلاس هاي رزمي مي تواند در بر طرف کردن حس هیجان طلبی او نقش اساسی داشته باشد.

2. سعی نكنید كودك را در موقعیت اعتراف به‌دام بیندازید. نگویید تو پول را برداشته‌ا‌ی‌‌؟‌ زیرا جواب، دروغ و انكار خواهد بود. سعی كنید آنچه منجر به دزدی شده را بیابید. با فرزندتان جدی در خلوت صحبت كنید. مثلاً بگویید: از كیف من پول كم شده و می‌بینم كه تو خوراكی‌ای كه پولش را نداشتی، خریده‌ای. او را مسئول رفتارش بدانید.

(اگر فرزندتان از شما پول می‌دزدد، برای بازگرداندن آن راه‌هایی را پیش پایش بگذارید. مثلا به او بگویید در عوض آن پول، یکی از کارهای خانه را انجام دهد (شما می‌توانستید در ازای کمک او در کاری مثل عوض کردن واشر شیرهای آب، به او پول بدهید ولی حالا او بدون دریافت مزد این کار را می‌کند.) اما هرگز نباید برای مچ‌گیری از او حین برداشتن پول برایش دام پهن کنید (مثلا پول‌هایتان را روی میز هال رها کنید تا ببینید او به آن دست می‌زند یا نه.) این کار اعتماد او به شما را از بین می‌برد.)

3. در كیف مدرسه‌اش حتماً در حد امكان خوراكی‌هایی را كه دوست دارد بگذارید و مقداری پول توجیبی معین مناسب سن، روزانه، هفتگی یا ماهانه در اختیارش قرار دهید تا درصورت تمایل برای خود چیزهایی را خریداری كند.

4. به نیازهای فرزندتان به پول نگاهی بیندازید و ببینید آیا پول توجیبی او به اندازه نیازهای اصلی او هست یا باید هماهنگی بیشتری ایجاد كرد. به عبارت دیگر آیا پول دریافتی او در حد متوسط دیگر همسالانش در طبقه اجتماعی شماست یا نه. لطفاً برای خساست خود به‌دلیل و انكار روی نیاورید.

5. بچه‌ها دزدی می‌كنند چون چیزی را می‌بینند، می‌خواهند آن‌را داشته باشند و از عواقب رفتارشان اطلاعی ندارند. این فرصتی عالی است تا به فرزندتان برخی درس‌های ارزشمند اجتماعی را بیاموزید.

6. صادقانه بیندیشید. آیا شما پدر یا مادر سهل‌گیری نبوده‌اید؟ بچه‌هایی كه عادت دارند همه چیزهایی را كه می‌خواهند به دست آورند، تصور می‌كنند كه باید هر چه را كه می‌خواهند داشته باشند. شاید زمان آن رسیده باشد كه كم‌كم به او نه بگویید.

7. وسایلی كه كودك را به دزدی وسوسه می‌كند مانند پول را از چشم‌ او دور كنید و تسهیلاتی برای تفریح و سرگرمی بیشتر او فراهم آورید.

8. او را از مشاهده فیلم‌هایی كه در آنها دزدی انجام می‌شود باز‌دارید.

9. به او بیشتر توجه كنید، خصوصیات خوب اخلاقی او را مورد توجه قرار داده و ذكر كنید. راه‌هایی برای افزایش عزت نفس او بیابید. آرامش و شادی را در محیط خانه ایجاد كنید. از توانمندی‌های او به جای زیبایی‌های فیزیكی‌اش یاد كنید و او را با استعدادها و توانایی‌هایش آشنا كنید.

10. با كودك صادقانه صحبت كنید. بدون برچسب دزدی زدن با استفاده از داستان‌های جذاب، الگوهای مناسب رفتاری را به او معرفی كنید

11. اگر فرزندتان لباس، زینت‌آلات، ماشین‌های برقی و مانند اینها را دزدیده، شاید انگیزه‌اش این بوده كه شبیه دیگر همسالانش شود. كودكی كه در كنار همسالانی با امكانات زیاد رشد می‌كند، شاید سعی كند ظاهر وسایلی مانند آنان داشته باشد. حتی برای بزرگسالان هم مشكل است كه درك كنند عده‌ای در این دنیا بیش از حد دارند و عده‌ای از نیازهای اولیه خویش نیز محرومند. سعی كنید مدرسه و دوستانی برایش انتخاب كنید كه از لحاظ اقتصادی تفاوت زیادی با شما نداشته باشند.

12. سعي كنيد در برخورد با اين موضوع عواطف منفي خود را كنترل كنيد. در برابر رفتار او دست پاچه نشويد و بر اعصاب خود مسلط باشيد.

13. كمك و درمان در مورد فردي كه دزدي مي كند، بستگي تام به شناخت انگيزه هاي حاكم بر رفتار او دارد. تلاش كنيد انگيزه ها، علل و زمينه هاي دزدي كودك خود را شناسايي كنيد و با تمام وجود اين علل و عوامل را از بين ببريد.

14.فرزندتان بايد متوجه شود كه اين كارش نادرست است و ممكن است به وسايل و روحيه افراد لطمه وارد كند. اين موضوع را با تطبيق دادن مسئله برخورد او و وسايلش، مي توان بهتر به او فهماند. بهتر است ضمن تفهيم موضوع مالكيت به فرزندتان او را از آسيب هاي روحي مربوط به از دست دادن وسايل شخصي آگاه كرد. در گفتگو با فرزندتان، به او بد بودن اين كار و تأثير نامطلوب آن را بر روحيه صاحب شي ء متذكر شويد و به او بفهمانيد در صورت ادامه اين كار، اعتماد ديگران از او سلب مي شود و ديگر كسي او را دوست نخواهد داشت.

15. دوست تاثير زيادي در رفتارهاي نوجوان دارد، فرزندتان را در پيدا كردن دوست مناسب ياري دهيد.

16. به صورت زيركانه و غير مستقيم احساسات خود را از اين كار او برايش بيان كنيد.

17. اگر فرزندتان دزدی را همراه با رفتارهای ناراحت‌كننده دیگر توأمان انجام می‌دهد حتماً از یك مختصص كمك بگیرید.

اگر فرزندتان بیش از یک بار دزدی کرده است، می‌توانید از کارشناسان کمک و مشورت بخواهید. تکرار دزدی می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر باشد.

یک سوم جوانانی که در حین دزدی از فروشگاه‌ها دستگیر شده‌اند، می‌گویند ترک این کار برایشان دشوار است؛ پس بهتر است زودتر به کودکان و نوجوانان کمک کنید بفهمند چرا دزدی اشتباه است و ممکن است در صورت ادامه این کار با عواقب جدی‌تری روبه‌رو شوند. یک ناراحتی نادر روانی هم می‌تواند باعث بلند کردن اشیا از فروشگاه‌ها شود.

این اشیا ممکن است بی‌ارزش باشند و فرد آن‌ها را پس از دزدیدن دور بیندازد، ولی مشکل این‌جاست که او نمی‌تواند در برابر وسوسه دزدی مقاومت کند. این اختلال، حتی در بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

علت دزدی فرزندتان هرچه که باشد، افرادی هستند که می‌توانند برای حل این مشکل به شما کمک کنند؛ مثلا مشاور مدرسه (به خصوص اگر کودک‌تان در مدرسه دزدی می‌کند)، روانشناس کودکان.

بسیاری از خانواده‌هایی را با امكانات مالی كم می‌شناسیم كه كودكانشان سرشار از شادی، عزت نفس و رفتارهای صحیح اجتماعی‌ هستند. تنها سرویس‌های مادی نمی‌تواند فرزند ما را متعادل و قانونمند سازد. با اصلاح روش‌های اخلاقی و زندگی، ایجاد محیط امن و شاد و نشان‌دادن توجه و ارائه نوازش‌های مثبت در موقعیت‌های مناسب، ذكر خصوصیات و كفایت‌های جسمی، فكری و اخلاقی و تشویق آنان به ورزش، هنر، همكاری و دلسوزی در منزل و داشتن دلبستگی عمیق خانوادگی می‌توان درستكاری آنان را تضمین كرد. از حاشیه‌ها و امكانات، نگاهمان را بیشتر به عاطفه و توجه صرف كنیم.

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    3829
    تشکـر
    954
    تشکر شده 1,186 بار در 691 پست
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط ناامید نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان و مشاوران عزیز ، یه مشکلی واسم پیش آمده که امیدوارم برای دیگران اتفاق نیفته و اگه کسی همدرد منه ممنون میشم کمکم کنه و منو راهنمایی کنه که چطور باهاش برخورد کنم . ام اصل موضوع : دختری دارم که سال اول دبیرستان درس می خونه ، با توجه به اینکه هروقت به پول و یا چیز دیگه ای نیاز داشته براش فراهم کردم و هفته یه مبلغی به عنوان پول تو جیبی بهش دادم و اگه ازم پول هم خواسته باز ازش دریغ نکردم و حتی نپرسیدم که برای چه میخواد و بهش دادم اما باز هم بدون اطلاع مبادرت به برداشتن یواشکی پول از جیب شلوارم میکنه ؛ بارها شده دیدم که مقداری از پول هام کم شده و همون مقدار رو تو کتاباش و یا وسایلش پیدا کردم و تا امروز هم به رویش نیاوردم ام واقعا منودم که چکار کنم و چطور این قضیه را به نحو احسن حل کنم لذا از تمام دوستان و روانشناسان محترم که این یادداشتو میخونن تقاضای کمک و همفکری دارم . ممنون از لطف همه

خب همونطور که دوست خوبمون گفتن راهکارای زیادی برای اینکار وجود داره ...

بهترین توصیه اینه که : رابطه دوستی رو با دخترتون بیشتر کنید تا بتونید خواسته هاتونو بهتر بهش منتقل کنید ...

در ضمن اونو تحت فشار نگذارید چون با این کارشو برجسته میکنید ...

در بین دوستانش ببینید چه افرادی هستن ... شاید دخترتون میخواد در مقابلشون کم نیاره ....

و از طرف دیگه بهش کمک کنید تا راه‌های کسب پول را بیابد.
    مثلا این پول را می‌‌توانند از طریق انجام برخی از کارهای خانه دست آورند. این کارها جدای از مسوولیت‌هایی است که بچه ها به طور معمول در خانه انجام می‌‌دهند.
    ....

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

ای بابا حالا شاید مقداری پول نیاز داشته از جیب شما برداشته ....

دلیل نمیشه ، که عنوان دزدی رو بهش بدید ...

همه ماها یه چنین کارهایی رو حتی با قلکهامون تجربه کردیم ...

پس در حال حاضر کنترل ایشون مهمترین کاره که بدونید علتش چیه ؟
    ویرایش توسط farokh : 06-03-2014 در ساعت 02:47 PM
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3960
    تشکـر
    16
    تشکر شده 22 بار در 14 پست
    میزان امتیاز
    0

من اینو بین دخترا زیاد دیدم اما نه در طولانی مدت. نیازی به اون پول ندارن فقط میخوان بیشتر از چیزی که در اختیارشون قرار میدن داشته باشن. در بیشتر موارد هم اون پول رو خرج نمیکنن چون به اندازه ی کافی پول دارن. بعد کم کم برشون می گردونن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد