صفحه 1 از 2 12
نمایش نتایج: از 1 به 50 از 57

موضوع: عدالت خدا در دنیا با این همه تبعیض کجاست؟

6937
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    تشکر شده 1,676 بار در 966 پست
    میزان امتیاز
    9

عدالت خدا در دنیا با این همه تبعیض کجاست؟

سوالی که در ذهن خیلی از ماها می گذرد این همه ظلم و نابرابری در دنیاست پس عدالت خدا کجاست؟

جواب این سوال به ظاهر آسان پیچیده و مبسوط هست.که می خواهم در این تایپیک بدان بپردازم.

2. 4 کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    تشکر شده 158 بار در 116 پست
    میزان امتیاز
    7

پاسخ : عدالت خدا در دنیا با این همه تبعیض کجاست؟

یه سوال( که جوابش معلومه ) که منم اجازه میخوام تو این تايپيک آقا سعید بپرسم اینه که مگه نميشد مگه امکانش نبود که یه دنیایی باشه که همگی نمیدونم شاد بودن و همگی وضعیت خوب بود بدون هیچ تبعیضی تفاوتی ? قطعا میشد امکان پذير بود ،پس عدالت و این که چرا نیست و این حرفا رو باید تو جمله بالاییم پیدا کرد جایی که گفته میشه مگه امکانش نبود که دنیایی بدون غم بدون اینقدر تفاوت داشته باشیم ? قطعا میشد ولی یکی نخواسته .از بچگی هم بعضی وقتا شنیدم که میگن اگه اون طور که تو میگی بود زندگی کیفی نداشت چون همه مساوی بودن و دیگه همه چی یکنواخت بود !!!!!!!! اینو خیلی تا به الان شنیدم .
    خیلی میخواستم در این مورد حرف بزنم خیلی حرف دارم ولی جاش نیست که نظرم رو بگم چون اینجا ايرانه .
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

4. کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    میزان امتیاز
    7

سوال من جواب شماست آقا سعید اگه واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم اگه که نخوايم جدی باشیم میشه گفت بله عدالت داره موج میزنه !!!!!! این جواب نهایی بود .
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

6. 2 کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26674
    تشکـر
    170
    تشکر شده 283 بار در 205 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام

خداوند قراره عدالتشو تو اون دنیا به نمایش بزاره با این دنیا زیاد کاری نداره!

(البته این در صورتی هست که برقراری عدالت رو فقط به عهده خدا بزاریم و خودمون برای برقراریش در این دنیا تلاشی نکنیم)

8. 3 کاربران زیر از shahriar بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37339
    تشکـر
    24
    تشکر شده 40 بار در 18 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shahriar نمایش پست ها
    سلام

(البته این در صورتی هست که برقراری عدالت رو فقط به عهده خدا بزاریم و خودمون برای برقراریش در این دنیا تلاشی نکنیم)
    شاید این جوابی باشه که تو سر ما کردن تا بی عدالتی و ظلم رو ببینیم و ساکت باشیم! بهرحال این حربه ایه که باهاش افراد ظالم به مظلوم حکمرانی و ستم زیادی کردن.

10. 8 کاربران زیر از خورشید خاموش بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

سلام
    وقتی سخن از عدالت پیش می آید بله خدا عادل هست در همه جا عادل است هدف از آمدن ما به دنیا چیست؟
    برای توضیح مطلب آیه 2 و 3 سوره عنکبوت را نگاه کنید

«أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَکُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ»، «وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ»«آیا مردم گمان کردند همین که بگویند ایمان آورده ایم رها می شوند و آنان را آزمایش نخواهیم کرد»؛«و همانطور که آزمودیم کسانی قبل از شما را تا خداوند به آنها بیاموزد که کدام دسته راست می گویند و کدام دسته جرء دروغگویانند»

در آیات بالا خداوند خواسته بگوید که انسان را آفردیم به خاطر آزمایش شدن تا مشخص شود کدامیک صادقند و به عهدشان پایدار و کدام دروغگو.
    پس اصل آمدن انسان به این دنیا به خاطر سنجیده شدن و آزمایش هست.
    اگر کل ماجرای هبوط آدم از بهشت به این دنیا نگاه کنیم می فهمیم منظور خلقت انسان چیست؟و هدفش از آمدن به این دنیا چیست؟درحقیقت خدا خواست بگوید که من به انسان اختیار دادم تا خودش سرنوشت خودش را رقم بزند.
    آمده ایم در این دنیا تا لیاقت بهشت رفتن را پیدا کنیم.

تمام ماجراهای زندگی آدمی امتحان الهیست حال سوال پیش می آید چرا این همه امتحانهای انسانها متفاوت و گوناگون هست؟که در پست بعدی به آن می پردازم.
    ویرایش توسط سعید62 : 04-18-2018 در ساعت 01:24 PM

12. 2 کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36965
    تشکـر
    150
    تشکر شده 435 بار در 240 پست
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید62 نمایش پست ها
    سلام
    وقتی سخن از عدالت پیش می آید بله خدا عادل هست در همه جا عادل است هدف از آمدن ما به دنیا چیست؟
    برای توضیح مطلب آیه 2 و 3 سوره عنکبوت را نگاه کنید

«أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَکُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ»، «وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ»«آیا مردم گمان کردند همین که بگویند ایمان آورده ایم رها می شوند و آنان را آزمایش نخواهیم کرد»؛«و همانطور که آزمودیم کسانی قبل از شما را تا خداوند به آنها بیاموزد که کدام دسته راست می گویند و کدام دسته جرء دروغگویانند»

در آیات بالا خداوند خواسته بگوید که انسان را آفردیم به خاطر آزمایش شدن تا مشخص شود کدامیک صادقند و به عهدشان پایدار و کدام دروغگو.
    پس اصل آمدن انسان به این دنیا به خاطر سنجیده شدن و آزمایش هست.
    اگر کل ماجرای هبوط آدم از بهشت به این دنیا نگاه کنیم می فهمیم منظور خلقت انسان چیست؟و هدفش از آمدن به این دنیا چیست؟درحقیقت خدا خواست بگوید که من به انسان اختیار دادم تا خودش سرنوشت خودش را رقم بزند.
    آمده ایم در این دنیا تا لیاقت بهشت رفتن را پیدا کنیم.

تمام ماجراهای زندگی آدمی امتحان الهیست حال سوال پیش می آید چرا این همه امتحانهای انسانها متفاوت و گوناگون هست؟که در پست بعدی به آن می پردازم.
    من که متاسفانه به خدا اعتقادی ندارم.
    قبلا کتاب های اسلام شناسیو اینا زیاد خوندم. حافظ نصف قران و تقریبا تمام حکمت های نهج البلاغه...
    اما بعد از خداناباوری احساس بهتری دارم. و زیاد به کار هم کاری نداریم

14. 4 کاربران زیر از ghm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37437
    تشکـر
    127
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط ghm نمایش پست ها
    قبلا کتاب های اسلام شناسیو اینا زیاد خوندم. حافظ نصف قران و تقریبا تمام حکمت های نهج البلاغه...

منم راستش دارم سعی میکنم همین اعتقاد رو داشته باشم ینی اعتقاد به هیچی منم وقتی نوجوان بودم مهد قران میرفتم تا تفسیر خوندم ولی الان کامل برعکس عمل کرده

گفتن نظر اینجا ازاده هر کسی برداشت خودش رو داره-اعتقاد خودش رو داره.

یه روز داشتم یه بازی انلاین بود داشتم بازی میکردم دیدم یه نفر اسم اکانتش رو گذاشته There is no god من بهش گفتم البته به انگلیسی که چطوره چرا میگی خدایی نیست؟ از من پرسید خدا کجا هست؟ منم گفتم کسی که تو رو خلق کرده(من اونوقت 16 سال و اینا داشتم) بعد از من پرسیده کسی که تو رو خلق کرده اونو کی خلق کرده.... خلاصه سوالایی ازم پرسیده شد نه فقط این . یه سوالایی ازم پرسیده شد به یه چیزی نبودنش معتقد شدم ولی سوالا یادم نیست. از اون زمان من همینو میگم ینی نیست. ولی تو جایی که زندگی میکنم همه میگن خدا خدا خدا و این چیزا منم بعضی وقتا تحت تاثیر قرار میگیرم میگم هست.
    امضای ایشان
    Neurosurgeon Sajad

16. کاربران زیر از ss75 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

سلام

بی عدالتی نتیجه خیانت و ظلم انسانها نسبت به همدیگه است، حتی قانون که در اصل بوجود امده تا حق مظلوم رو از ظالم بگیره در نهایت وسیله ای میشه تا ظالمها بیشتر ظلم کنن

اتفاقات طبیعی رو هم که نمیشه گفت بی عدالتیه، چون هر چیزی که شروعی داره قطعاً پایانی خواهد داشت

18. 2 کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

مشکل اینه که در کتابها بجای تاکید به تربیت و پرورش انسان و ساختن شخصی قدرتمند و در عین حال درستکار، همیشه تاکید به « خدا فلان کار رو میکنه » دارن در حالیکه هیچوقت قرار نیست در زندگی عادی انسانها معجزه رخ بده و انسان هر چی بدست بیاره با توان خودش بدست آورده و هر چی که نداره بخاطر ضعف خودش نداره.

20. 2 کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط خورشید خاموش نمایش پست ها
    شاید این جوابی باشه که تو سر ما کردن تا بی عدالتی و ظلم رو ببینیم و ساکت باشیم! بهرحال این حربه ایه که باهاش افراد ظالم به مظلوم حکمرانی و ستم زیادی کردن.
    همیشه چیزایی رو بهمون گفتن و سعی کردن یاد بگیریم که به نفع خودشون باشه

22. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

سلام مجدد

نظرات دوستان را خواندم بیشتر درباره وجود خدا بود که خارج از مبحث عدل خداست.که اگر خداوند توفیق داد در تایپیک جداگانه به آن بپردازم.و اما ادامه بحث:سوالی که درباره امتحانات متفاوتی که خداوند از انسانها میگیرد آیا مطابقت با عدل الهی دارد یا نه؟
    اگر نگاهی به آزمونهایی توسط بشر گرفته می شود درصد اعتبار یک آزمون به تشخیص بهتر و تمایز بیشتر داوطلبین در رده های مختلف هست یک مثال اگر امتحان خیل ی سخت باشد تنها افرادی که زیاد خوانده اند و در سطح بالایی قرار دارند سنجیده میشوند و بالعکس. برای همین خیلی آزمونها سطح بندی دارند پس آزمونهای متفاوتی برای آنها طرح میشود تا بهترین نتیجه حاصل شود و رتبه هر کس دقیقا مشخص شود برای همین« هر که در این دیر مقربترند/جام بلا بیشترش میدهند» تا سره از ناسره مجزا شود خوبتر از خوب و خوب از بد و بد از بدتر.خوب تا جایگاه هر شخص دقیقا مشخص شود و هر کس در مرتبه که لایقش هست برسد و جایگاه مناسب ش برسد که این دقیقا تعریف عدالت هست.برای همین هست حضرت زینب(س) درباره واقعه کربلا چنین می گوید:«ما رایت الا جمیلا»ندیدم چیزی جز زیبایی.کربلا بهترین آزمون برای جداسازی خق از باطل بود و مظهر عدل الهی بود.

24. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

سلام مجدد

نظرات دوستان را خواندم بیشتر درباره وجود خدا بود که خارج از مبحث عدل خداست.که اگر خداوند توفیق داد در تایپیک جداگانه به آن بپردازم.و اما ادامه بحث:سوالی که درباره امتحانات متفاوتی که خداوند از انسانها میگیرد آیا مطابقت با عدل الهی دارد یا نه؟
    اگر نگاهی به آزمونهایی توسط بشر گرفته می شود درصد اعتبار یک آزمون به تشخیص بهتر و تمایز بیشتر داوطلبین در رده های مختلف هست یک مثال اگر امتحان خیل ی سخت باشد تنها افرادی که زیاد خوانده اند و در سطح بالایی قرار دارند سنجیده میشوند و بالعکس. برای همین خیلی آزمونها سطح بندی دارند پس آزمونهای متفاوتی برای آنها طرح میشود تا بهترین نتیجه حاصل شود و رتبه هر کس دقیقا مشخص شود برای همین« هر که در این دیر مقربترند/جام بلا بیشترش میدهند» تا سره از ناسره مجزا شود خوبتر از خوب و خوب از بد و بد از بدتر.خوب تا جایگاه هر شخص دقیقا مشخص شود و هر کس در مرتبه که لایقش هست برسد و جایگاه مناسب ش برسد که این دقیقا تعریف عدالت هست.برای همین هست حضرت زینب(س) درباره واقعه کربلا چنین می گوید:«ما رایت الا جمیلا»ندیدم چیزی جز زیبایی.کربلا بهترین آزمون برای جداسازی خق از باطل بود و مظهر عدل الهی بود.
    ما که نمیدونیم خدا ما رو آدم خوبی میدونه یا آدم بد و امتحانی که از ما میگیره در چه سطحیه؟

برای همین بهتره به این چیزا فکر نکنیم و بجاش به رشد و تربیت و تلاش فکر کنیم.

در کل بهتره به اینکه خدا چیکار میکنه و کجاست کاری نداشته باشیم و کار خودمون رو انجام بدیم و تنها رابطه ما با خدا سپاسگزاری و طلب خیر و مغفرت باشه.
    ویرایش توسط Experience : 04-18-2018 در ساعت 07:02 PM

25. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38110
    تشکـر
    47
    تشکر شده 23 بار در 22 پست
    میزان امتیاز
    7

4 تا فصل داریم بهار ، تابستون ، پاییز ، زمستون !
    اگه همیشه تابستون بود خسته نمیشدی ؟
    اگه همیشه سرد بود و همیشه برف و بارون بود خسته نمیشدی ؟
    چرا خب قطعا خسته میشدیم زندگی دنیا هم شامل همین حاله اگه همیشه راحت باشی و گشاد بازی در بیاری و تلاش و این چیزا نکنی خب معلومه که زندگی برات ساده و یکنواخت میشه
    برا همین باید سختی کشید و گاهی وقتا راحتی !!!
    البته توی زندگی من هیچ راحتی وجود نداشته که شاید تو زندگی شما هم وجود نداشته باشه سختی پشت سختی ، که ادم خب طبیعتا به عدالت خدا شک میکنه
    از یه طرفیم یه عده ای کاسب اومدن دین درست کردن تا ازش سو استفاده کنن و ظلم های خودشون رو بیشتر کننن چرا هیچکس نمیخاد بفهمه هیچ دینی بالاتر از انسانیت نیست ؟!
    از یه طرفیم یه پفک بخری حتما کسی اونو تولید کرده دیگه خب قطعا چنین دنیای با این همه زیبایی و بزرگی و سختیاش قطعا یه نیروی بزرگی پشتشه
    ولی نمیدونم چرا برا امثال من بی عدالتیش بهمون رسیده
    نمیدونم

26. کاربران زیر از Tarah3 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط Tarah3 نمایش پست ها
    4 تا فصل داریم بهار ، تابستون ، پاییز ، زمستون !
    اگه همیشه تابستون بود خسته نمیشدی ؟
    اگه همیشه سرد بود و همیشه برف و بارون بود خسته نمیشدی ؟
    چرا خب قطعا خسته میشدیم زندگی دنیا هم شامل همین حاله اگه همیشه راحت باشی و گشاد بازی در بیاری و تلاش و این چیزا نکنی خب معلومه که زندگی برات ساده و یکنواخت میشه
    برا همین باید سختی کشید و گاهی وقتا راحتی !!!
    البته توی زندگی من هیچ راحتی وجود نداشته که شاید تو زندگی شما هم وجود نداشته باشه سختی پشت سختی ، که ادم خب طبیعتا به عدالت خدا شک میکنه
    از یه طرفیم یه عده ای کاسب اومدن دین درست کردن تا ازش سو استفاده کنن و ظلم های خودشون رو بیشتر کننن چرا هیچکس نمیخاد بفهمه هیچ دینی بالاتر از انسانیت نیست ؟!
    از یه طرفیم یه پفک بخری حتما کسی اونو تولید کرده دیگه خب قطعا چنین دنیای با این همه زیبایی و بزرگی و سختیاش قطعا یه نیروی بزرگی پشتشه
    ولی نمیدونم چرا برا امثال من بی عدالتیش بهمون رسیده
    نمیدونم
    سلام
    خوب اگر به دو پست قبلی توجه کرده باشید علت آمدن انسان به این دنیا را سنجیده شدن او گفتم به قول حافظ «ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده ایم/از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم»

28. 2 کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

29. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

سلام
    خوب اگر به دو پست قبلی توجه کرده باشید علت آمدن انسان به این دنیا را سنجیده شدن او گفتم به قول حافظ «ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده ایم/از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم»
    خب به هر دلیل که اومدیم چیزی که الان مهمه اینه که اینجا گیریم و تواناییهامون محدود، بهتره بیشتر در مورد چاره کار بحث کنیم

آدم یاد سری فیلمهای اره میفته
    ویرایش توسط Experience : 04-19-2018 در ساعت 01:47 PM

30. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

31. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37339
    تشکـر
    24
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Tarah3 نمایش پست ها
    با همین استدلالی که آوردین وقتی یک پفک ساده نیاز به خالق داره یک خالق بزرگتر که انسان و زمین و آسمون و کهکشان هارو بوجود آورده نیاز به خالق پیدا نمیکنه؟ خالق خیلی بزرگتری میخواد که! به دور باطل میرسیم همینجوری بریم جلو.

آقا سعید
    اینکه دوستان راجع به وجود خدا صحبت کردن کاملا مرتبط با بحث تاپیک شماست چون:
    مبحث عدل با فرض وجود خالق و روز حساب اصلا نیاز به بحث پیدا نمیکنه که نیاز به تاپیک زدن داشته باشه. شما هر بی عدالتی ای که میبینید رو میتونید با اعتقاد به خدا حواله بدید به روز قیامت و پرونده بسته بشه. زمانی بحث عدالت و نابرابری ها واقعا سوال برانگیز میشه که شک که زاییده عقل هست برای کسی پیش بیاد که اگر خدا و امتحانی مطرح نباشه چطور باید این بی عدالتی هارو توجیه کرد؟ کجا و چطور باید حقمونو طلب کنیم؟ کسانی که به ناروا به جایی میرسن و به دیگران ظلم میکنن رو باید از قدرتشون ساقط کنیم یا در برابرشون سکوت کنیم؟ کسانی که به ناحق بهشون ظلم شده رو چطور حمایت کنیم؟ خودمون در کدوم دسته الان قرار داریم؟ چه کاری برای بهتر شدن زندگی خودمون و دیگران میتونیم در کل انجام بدیم؟ و...
    البته تاپیک متعلق به شماست و شما شاید دوست داشته باشید اینجا کلاس درس دین و زندگی برگزار کنید ولی به نظر من که از بیرون دارم نگاه میکنم حداقل برای یک انجمن روانشناسی مفیدتره که کمی عمیق تر و علمی تر به مسائل نگاه بشه. وگرنه توجیه اینکه خدایی هست و قراره اون دنیا عدالت رو پخش کنه منتظر بمونید و صبر کنید جوابی نیست که نیاز به فکر کردن و بحث خاصی با دیگران داشته باشه عقیده شخصی افراده.

32. 2 کاربران زیر از خورشید خاموش بابت این پست مفید تشکر کرده اند

33. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط ss75 نمایش پست ها
    منم راستش دارم سعی میکنم همین اعتقاد رو داشته باشم ینی اعتقاد به هیچی منم وقتی نوجوان بودم مهد قران میرفتم تا تفسیر خوندم ولی الان کامل برعکس عمل کرده

گفتن نظر اینجا ازاده هر کسی برداشت خودش رو داره-اعتقاد خودش رو داره.

یه روز داشتم یه بازی انلاین بود داشتم بازی میکردم دیدم یه نفر اسم اکانتش رو گذاشته There is no god من بهش گفتم البته به انگلیسی که چطوره چرا میگی خدایی نیست؟ از من پرسید خدا کجا هست؟ منم گفتم کسی که تو رو خلق کرده(من اونوقت 16 سال و اینا داشتم) بعد از من پرسیده کسی که تو رو خلق کرده اونو کی خلق کرده.... خلاصه سوالایی ازم پرسیده شد نه فقط این . یه سوالایی ازم پرسیده شد به یه چیزی نبودنش معتقد شدم ولی سوالا یادم نیست. از اون زمان من همینو میگم ینی نیست. ولی تو جایی که زندگی میکنم همه میگن خدا خدا خدا و این چیزا منم بعضی وقتا تحت تاثیر قرار میگیرم میگم هست.
    سلام
    خوب آنی که خلق کرده را چه کسی خلق کرده؟و.....
    به هر حال باید یک نفر اولی باشد نمی شود نفر اولی نباشد و گرنه اصلا چیزی به وجود نمی آمد آن وجود اول چرا نیاز به علتی ندارد یا نیاز به خالقی ندارد اگر نیارمند بود که خود وابسته و معلول بوده پس باید یک علت العللی باشد که قبل از همه موجودات بوده باشد که خود نیازمند علت نباشد پس هیچگونه نیازی نباید داشته باشد پس هیچ نقصی نباید در او باشد هر گونه نقص و کمبود نشان دهنده داشتن نیاز برای رفع نقص هست پس خود معلول علتی دیگر می شود پس باید بری از هر گونه محدودیت و نقص باشد کمال مطلق داشته باشد.

سلام
    لطف کنید دلیلتان را برای نبودن خدا بفرمایید
    ویرایش توسط سعید62 : 04-19-2018 در ساعت 07:57 PM

34. کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

35. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

با همین استدلالی که آوردین وقتی یک پفک ساده نیاز به خالق داره یک خالق بزرگتر که انسان و زمین و آسمون و کهکشان هارو بوجود آورده نیاز به خالق پیدا نمیکنه؟ خالق خیلی بزرگتری میخواد که! به دور باطل میرسیم همینجوری بریم جلو.

آقا سعید
    اینکه دوستان راجع به وجود خدا صحبت کردن کاملا مرتبط با بحث تاپیک شماست چون:
    مبحث عدل با فرض وجود خالق و روز حساب اصلا نیاز به بحث پیدا نمیکنه که نیاز به تاپیک زدن داشته باشه. شما هر بی عدالتی ای که میبینید رو میتونید با اعتقاد به خدا حواله بدید به روز قیامت و پرونده بسته بشه. زمانی بحث عدالت و نابرابری ها واقعا سوال برانگیز میشه که شک که زاییده عقل هست برای کسی پیش بیاد که اگر خدا و امتحانی مطرح نباشه چطور باید این بی عدالتی هارو توجیه کرد؟ کجا و چطور باید حقمونو طلب کنیم؟ کسانی که به ناروا به جایی میرسن و به دیگران ظلم میکنن رو باید از قدرتشون ساقط کنیم یا در برابرشون سکوت کنیم؟ کسانی که به ناحق بهشون ظلم شده رو چطور حمایت کنیم؟ خودمون در کدوم دسته الان قرار داریم؟ چه کاری برای بهتر شدن زندگی خودمون و دیگران میتونیم در کل انجام بدیم؟ و...
    البته تاپیک متعلق به شماست و شما شاید دوست داشته باشید اینجا کلاس درس دین و زندگی برگزار کنید ولی به نظر من که از بیرون دارم نگاه میکنم حداقل برای یک انجمن روانشناسی مفیدتره که کمی عمیق تر و علمی تر به مسائل نگاه بشه. وگرنه توجیه اینکه خدایی هست و قراره اون دنیا عدالت رو پخش کنه منتظر بمونید و صبر کنید جوابی نیست که نیاز به فکر کردن و بحث خاصی با دیگران داشته باشه عقیده شخصی افراده.
    فکر و عقل آدم تا جایی رو قبول میکنه که این دنیا یه سازنده ای داره و طبق خواست خودش ادارش میکنه، هر چند که از نظر ما خیلی از امور عادلانه یا منصفانه نباشه، بهرحال ما در محدوده همین سازنده یا خالق هستیم و فکر کردن به اینکه سازنده رو کی ساخته هیچ تاثیری در زندگیمون نداره.

بنظرم آدم باید به چیزایی فکر کنه که براش سودمنده و فکر کردن به چیزایی که تاثیری در زندگیش ندارن و کاری هم برا تغییرشون نمیتونه انجام رو کنار بذاره.

36. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37339
    تشکـر
    24
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط تجربه نمایش پست ها
    فکر و عقل آدم تا جایی رو قبول میکنه که این دنیا یه سازنده ای داره و طبق خواست خودش ادارش میکنه، هر چند که از نظر ما خیلی از امور عادلانه یا منصفانه نباشه، بهرحال ما در محدوده همین سازنده یا خالق هستیم و فکر کردن به اینکه سازنده رو کی ساخته هیچ تاثیری در زندگیمون نداره.

بنظرم آدم باید به چیزایی فکر کنه که براش سودمنده و فکر کردن به چیزایی که تاثیری در زندگیش ندارن و کاری هم برا تغییرشون نمیتونه انجام رو کنار بذاره.
    شما تمام علوم انتزاعی رو از ریاضیات گرفته تا فلسفه رو زیر سوال بردین با این حرف! خب هرکسی یه جوریه البته. شما احتمالا شخصیت خیلی عملگرایی دارین. ولی فکر کردن حتی به مسائلی که به نظر بی فایده هم میاد فایده ش اینه که مغز رو باز میکنه.
    شک کردن هم نشانه عاقل بودنه. لازم نیست تمام چیزهایی که از اجدادمون بهمون رسیده رو دربست قبول کنیم میتونیم راجع بهشون حداقل فکر کنیم فکر آزاد بدون نشخوار حرف های دیگران برای خودمون.
    منظور من از اینکه گفتم سازنده رو کی ساخته این بود که این استدلال درست نیست برهان علیت برای اثبات وجود خدا مدت هاست در دنیا رد شده و متاسفانه مردم کشور ما هنوز دارن بیانش میکنن.
    برهان علیت میگه هر چیزی علتی داره اگر ما اینو قبول کنیم پس خدا هم باید علتی داشته باشه و دیگه از خدایی کنار میره و اگه بخوایم همینطور پیش بریم به تسلسل می افتیم چون دوباره خدای بعدی همینطور و الی تا بینهایت...
    و یک مسئله مهم دیگه اینکه شما میفرمایید آدم به چیزهایی فکر کنه که براش سودمنده خب البته تا فکر نکنیم نمیتونیم نتیجه گیری و بعدشم عمل خاصی انجام بدیم. ابتدایی ترین کار برای اینکه بفهمیم در این جهان ناعادلانه باید چطور رفتار کنیم اینه که به بی عدالتی ها جنگ ها مثلا نقص های ژنتیکی و بیماری های مادرزادی ظلم حاکمان و مسائل این دست خوب فکر کرده باشیم بعد میتونیم در مسیر حل یا کم کردن این بی عدالتی ها برای خودمون و اطرافیانمون و جامعه مون کاری کنیم و مفید باشیم البته اگر بخوایم و دنبال مفید بودن باشیم.
    به امید اینکه همه قبل از عمل، اهل فکر بشیم.
    ویرایش توسط خورشید خاموش : 04-19-2018 در ساعت 10:45 PM

37. کاربران زیر از خورشید خاموش بابت این پست مفید تشکر کرده اند

38. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

د
    سلام ی
    اصلا هدف بحث من این نیست که بخواهم فقط بحث صرفا عقیدتی کنم خیلی اوقات وقتی در سختی می افتیم مایوس میشویم و به عدالت خدا شک می کنیم و حتی خدا را انکار می کنیم و نهایتا دست به خودکشی میزنیم چقدر افراد در همین سایت داشتیم که با تفکرات پوچ گرایانه به چنین جایی رسیدند. منشاء همه اینها عدم درک درست از دنیایی هست که در آن زندگی می کنیم اگر شناخت درستی از اینکه چرا آمدیم به این دنیا ؟هدف اصلی زندگی در این دنیا چیست؟ را نفهمیم دیگر بهتر از سرنوشت نابغه ایرانی صادق هدایت نخواهیم داشت.

39. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

شما تمام علوم انتزاعی رو از ریاضیات گرفته تا فلسفه رو زیر سوال بردین با این حرف! خب هرکسی یه جوریه البته. شما احتمالا شخصیت خیلی عملگرایی دارین. ولی فکر کردن حتی به مسائلی که به نظر بی فایده هم میاد فایده ش اینه که مغز رو باز میکنه.
    شک کردن هم نشانه عاقل بودنه. لازم نیست تمام چیزهایی که از اجدادمون بهمون رسیده رو دربست قبول کنیم میتونیم راجع بهشون حداقل فکر کنیم فکر آزاد بدون نشخوار حرف های دیگران برای خودمون.
    منظور من از اینکه گفتم سازنده رو کی ساخته این بود که این استدلال درست نیست برهان علیت برای اثبات وجود خدا مدت هاست در دنیا رد شده و متاسفانه مردم کشور ما هنوز دارن بیانش میکنن.
    برهان علیت میگه هر چیزی علتی داره اگر ما اینو قبول کنیم پس خدا هم باید علتی داشته باشه و دیگه از خدایی کنار میره و اگه بخوایم همینطور پیش بریم به تسلسل می افتیم چون دوباره خدای بعدی همینطور و الی تا بینهایت...
    و یک مسئله مهم دیگه اینکه شما میفرمایید آدم به چیزهایی فکر کنه که براش سودمنده خب البته تا فکر نکنیم نمیتونیم نتیجه گیری و بعدشم عمل خاصی انجام بدیم. ابتدایی ترین کار برای اینکه بفهمیم در این جهان ناعادلانه باید چطور رفتار کنیم اینه که به بی عدالتی ها جنگ ها مثلا نقص های ژنتیکی و بیماری های مادرزادی ظلم حاکمان و مسائل این دست خوب فکر کرده باشیم بعد میتونیم در مسیر حل یا کم کردن این بی عدالتی ها برای خودمون و اطرافیانمون و جامعه مون کاری کنیم و مفید باشیم البته اگر بخوایم و دنبال مفید بودن باشیم.
    به امید اینکه همه قبل از عمل، اهل فکر بشیم.
    نه اتفاقاً من خودم قبلاًها خیلی به این مسائل فکر میکردم و در نهایت برعکس چیزی که شما میگید به این نتیجه رسیدم که فکر کردن به این چیزا مغز رو خسته میکنه و توان فکر کردن به حقایق زندگی رو از آدم میگیره.

آره شک کردن نشانه عقله اما شک و پرسیدن « چرا » در چیزایی که رو زندگیمون تاثیر داره رو ترجیح میدم.

دقیقاً نیاز نیست همه چیزایی که از گذشتگان رسیده رو تقلید و کپی کنیم، باید در موردشون فکر کنیم و چیزایی که برامون مفید هست رو برداریم، ممکنه گذشتگان بعضی چیزا رو افراط کردن و به بعضی چیزا اصلا نپرداختن، و اینکه بگیم الان در دنیای مدرنیم و به هیچ چیز از گذشته نیاز نداریم اشتباهه، کار درست از نظر من ترکیب خوبیها و موثرهای گذشته و حال هست تا به درد انسانها بخوره و شاید کمی باعث بشه عدالت بوجود بیاد و انسانها در دنیای بهتری زندگی کنن.

عدالت در دنیا رو باید به واسطه کارهایی غیر از زور و جنگ بوجود آورد، چون جنگ باعث کشتار میشه که این خودش یه بی عدالتی بزرگیه، بعد از جنگ اگه عدالت خواهان پیروز بشن بعد از مدتی خودشون تبدیل به ظالم میشن و دوباره بی عدالتی بوجود میاد، همه انقلابهایی که در دنیا انجام شده آخرش همینجور شده.

عدالت واقعی نیاز به فرهنگسازی و تربیت اساسی داره، فرهنگی که به انسانها یاد بده دست از خودخواهی و طمع و زور و تقلید بردارن، من نمیدونم این چطور باید انجام بشه اما میدونم روش درست همینه.

اینم از فکر کردن من

40. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

سلام ی
    اصلا هدف بحث من این نیست که بخواهم فقط بحث صرفا عقیدتی کنم خیلی اوقات وقتی در سختی می افتیم مایوس میشویم و به عدالت خدا شک می کنیم و حتی خدا را انکار می کنیم و نهایتا دست به خودکشی میزنیم چقدر افراد در همین سایت داشتیم که با تفکرات پوچ گرایانه به چنین جایی رسیدند. منشاء همه اینها عدم درک درست از دنیایی هست که در آن زندگی می کنیم اگر شناخت درستی از اینکه چرا آمدیم به این دنیا ؟هدف اصلی زندگی در این دنیا چیست؟ را نفهمیم دیگر بهتر از سرنوشت نابغه ایرانی صادق هدایت نخواهیم داشت.

منظور من از سود فقط در زمینه مادیات نیست.

منظورم فکر کردن به چیزاییه که سودمند باشن هر چند ماهیتشون معنوی باشه.

اما دیگه فکر کردن به این که خدا کجاست و چه شکلیه نه فایده مادی داره و نه فایده معنوی.

این که به سختی میفتیم و به عدالت خدا شک میکنیم، نشان دهنده ضعفهای خودمونه، یا یه چیزایی رو زوری و تقلیدی یادمون دادن یا اصلا چیزی یادمون ندادن.

یه انسان آگاه نه چیزیو بدون دلیل رد میکنه و نه چیزیو بی دلیل قبول میکنه.
    ویرایش توسط Experience : 04-20-2018 در ساعت 01:14 AM

41. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام
    پیش زمینه اعتقاد به عدالت خدا اعتقاد به وجود خود خداست.
    که در اینجا دو مسئله مطرح میشه:
    یک اینکه ما چجور وجود خدا رو اثبات کنیم کی تا حالا تونسته وجود خدا رو اثبات کنه ما که به چشم خودمون معجزاتی رو که تاریخ ازش حرف میزنه ندیدیم که بخواییم باور کنیم .
    دوم اینکه ممکنه ما خیلی چیزا رو نبینیم و درک نکنیم اما دلیل بر این نیست که اون چیزا وجود نداشته باشه مثلا قبل از پیشرفت تکنولوژی ما اتم رو نمیدیدیم .یا مثلا هیچ کدوم از ماها دوبار مرگو تجربه نکرده که بیاد بگه زندگی پس از مرگ چجوره یا اصلا وجود داره .پس اعتقاد داشتن به چیزی یه مسئله قلبی هست نه یه چیز قابل اثبات مثلا وقتی تو به ظلم نکردن اعتقاد داری نمیتونی تئوری اثبات کنی که چرا ظلم کردن بد هست فقط روحت و وجدانت به درد میاد چون ذاتت نمیتونه اینو بپذیره مگر اینکه ذاتت بر حسب شرایط تغیر کرده باشه .

42. 2 کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

43. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط _Fateme نمایش پست ها
    سلام در اینکه این دنیا آزمون ست شکی نیست
    شما پاسخ دادید که چرا شرایط آزمون ازشخصی به شخص دیگر متفاوت است که برمیگردد به جایگاهی که شخص در اینده به دست خواهد اورد و..
    مگر شرایط هر آزمون داشتن صلاحیت نیست؟
    بهتر نبود شرکت در آزمون زندگی هم صلاحیت هایی مثل داشتن یک تن سالم(ابتدایی ترین حق های هر فرد) رو داشته باشع؟
    با بیسمنت هایی مثل سلامت مادرزادی(بر خلاف بیماریهای مادرزاد) و بعد شخص طبق چیزهایی که در دست خودش بود سنجیده میشد مثل فقر دزدی کردن یا نکردن ابتلا به ببماری ایدز و امثال آن
    اراده و اختیاری که به هرکس داده شد تا انتخاب کند در چه راهی قدم میگذارد
    پس متعاقبا سرنوشت هر شخص در دستان خودش است اینکه انتخاب کند جهنمی باشد یا بهشتی
    ولی خب کودک بیمار مادرزاد(ذهنی و..)
    وقتی حتی توانایی انجام فعالیت های عادی(کار های خوب و بد) که هر شخص انجام میدهد را ندارد پس طبق چه چیزی سنجیده خواهد شد
    زجری که میکشد یا حسرت راه رفتنی که در دل دارد؟
    لابد همین که زنده ست و هدیه ی نفس کشیدن در این دنیا رو دارد برود خدا رو شکر کند خخ
    حقشو که در این دنیا ندادند به این جمله دلخوش کند:
    اون دنیا قرارست سوپراایز شود!
    سلام
    سوالتان را خواندم خوب فردی که معلول ذهنیست و مهجور هست تا بتواند خوب و بد را تشخیص دهد چگونه سنجیده می شود؟ تا آنجا که من میدانم در سوره اعراف بدان پرداخته شده که نه به بهشت میروند و نه جهنم. بلکه جایی بین آنها که بلندیهای اعراف هست و در آنجا سنجیده میشوند تا به بهشت بروند یا جهنم.من بیش از این نمی دانم باید تحقیق کنم تا جواب کاملتری به شما دهم.

44. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38330
    تشکـر
    5
    تشکر شده 6 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

پیری دیدم به خانهٔ خماری *** گفتم نکنی ز رفتگان اخباری
    گفتا می خور که همچو ما بسیاری *** رفتند و خبر باز نیامد باری

45. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    تشکر شده 312 بار در 229 پست
    میزان امتیاز
    7

سلام
    لطف کنید دلیلتان را برای نبودن خدا بفرمایید
    درود
    بزرگوار بنده هروز یک هیولایه بزرگ اسپاگتی را در آسمان میبینم خب؟
    اثبات بکنید همچین چیزی وجود ندارد ، ضمنا دلیلتان باید عقلی هم باشد و درضمن خدمتتان عارض شوم علمای رده بالایه اسپاگتی شناس هم باید نقض شما را تایید کنند! تازه اگر تایید کردند آنها هم انسان هستند صدرصد اشتباه کرده اند! نقضی بر هیولایه اسپاگتی وارد نیست!
    اصلا شرط عقل را پیش گیریم فرض کنید یک درصد همچین چیزی موجود باشد آیا به هیولایه اسپاگتی ایمان نمی آورید؟
    میدانید البته دیدن این هیولا مستلزم این است که شما یک انسان شریف خوب و عاقل و حلال زاده باشیدها هرکسی لیاقت درک هیولایه اسپاگتی را ندارد!
    این را هم اضافه کنم تا زنده هستید حق دارید به هیولا ایمن بیاورید وگرنه با ماکارونی لهتان میکند!
    ضمنا خالق همه جهان این هیولاست وگرنه اثبات کنید نیست!
    سه دو یک ! بدویید ببینم چکار میکنید!

46. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

درود خدمت تمامی خوانندگان
    خدمتتان عارض شوم یکی از مهمترین دلایل پوچ گرا شدن بنده همین بحث "عدالت" خدا بود.
    واقعیت این است که خدا "درصورت وجود" یک ناعادل به تمام عیار است ، البته همین بحث عدالت خودش به تنهایی خدا را نقض میکند حالا خدمتتان میگویم:
    خدا عادل است پس این همه ناعدالتی برای چیست؟
    دو پاسخ بیشتر نیست :
    خدا نمیتواند عدالت را برقرار کند پس یعنی قادر مطلق نیست پس خدا نقض شد!
    خدا میتواند عدالت را برقرار کند اما آن را برقرار نمیکند پس با اصل رحمان و رحیم بودن او در تناقض است پس خدا نقض شد!
    البته بعضی ادیان امده اند گفته اند "خدا خیلی وقت است که مرده و رتق و فتق امور را به فرشتگان سپرده" اگر این را در نظر بگیریم باز هم اصل زنده بودت خدا میرود زیر سوال.
    در هر سه صورت عدالت ناقض وجود اوست!
    بعضی ها الکی برای سیاه نمایی میگویند اگر همه قرار بود یکجور باشند که نمیشد خدمت این عزیزان عارض شوم این حرف شما "مساوات است" ما منظورمان "عدالت" است!! منظورمان این نیست که همه بنی بشر یکسان باشند خیر!!!
    ببینید چرا همه در درجه خوشبختی با هم مقایسه و آزمون نمیشوند؟ چرا مثلا یکی فلج میشود یکی سالم؟ نمیدانم متوجه شدید یا نه ، منظورم این است که : چرا یکی در پر قو آزموده و یکی در اوج بدبختی؟ چرا مثلا اینجوری مقایسه نمیشوند : یکی زیاد پولدار باشد یکی هم متوسط باشد ، نه یکی فقیر و یکی غنی....
    باز بعضی ها میگویند این را خود انسان ها الم کرده اند این حرف شما بزرگواران یعنی انسان رویه دست خدا بلند شده و توانسته عدالت خدا را بر هم بزند پس این حرف شما مصداق بارز کفر است ! بگزریم که خود این دوستان هم متوجه نیستند چ میگویند.....
    اصلا فرض کنید یک لحظه پول و اینها از جهان حذف میشد باز هم ناعدالتی در دنیا موج میزند ، یکی باهوش است یکی کم هوش یکی نابینا یکی بینا یکی بیمار یکی سالم ، اینها هیچکدام قابل جمع کردن نیستند اگر خدایی باشد این خود من هستم که رویه پل صراط یقه او را خواهم گرفت این "من" من نیستم کسانی مثل من هستند که در این دنیا پدرشان درآمد و رنگ خوشی را ندیدند...
    چطور است به قول خودش میلیاردها کهکشان ساخته ، اما خودش از پس ساخت انسان برنیامده به خیلی از انسان ها هوش یا توانایی و استعداد داده و به یک سری هیچ نداده ، آیا منصفانه است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ، اینرا از ته جانم گفتم ، اینرا خودم درک کرده ام،شدیدا آزار میبینم از اینکه از هر لحاظ کمترم....این من مقصر نیستم....تقصیر او بود!
    پایدار باشید.
    ویرایش توسط Aamir2121 : 05-05-2018 در ساعت 07:24 PM

47. بالا | پست 29

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38338
    تشکـر
    5
    تشکر شده 9 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Aamir2121 نمایش پست ها
    خدمتتان عارض شوم یکی از مهمترین دلایل پوچ گرا شدن بنده همین بحث "عدالت" خدا بود.
    واقعیت این است که خدا "درصورت وجود" یک ناعادل به تمام عیار است ، البته همین بحث عدالت خودش به تنهایی خدا را نقض میکند حالا خدمتتان میگویم:
    دو پاسخ بیشتر نیست :
    خدا میتواند عدالت را برقرار کند اما آن را برقرار نمیکند پس با اصل رحمان و رحیم بودن او در تناقض است پس خدا نقض شد!
    البته بعضی ادیان امده اند گفته اند "خدا خیلی وقت است که مرده و رتق و فتق امور را به فرشتگان سپرده" اگر این را در نظر بگیریم باز هم اصل زنده بودت خدا میرود زیر سوال.
    بعضی ها الکی برای سیاه نمایی میگویند اگر همه قرار بود یکجور باشند که نمیشد خدمت این عزیزان عارض شوم این حرف شما "مساوات است" ما منظورمان "عدالت" است!! منظورمان این نیست که همه بنی بشر یکسان باشند خیر!!!
    ببینید چرا همه در درجه خوشبختی با هم مقایسه و آزمون نمیشوند؟ چرا مثلا یکی فلج میشود یکی سالم؟ نمیدانم متوجه شدید یا نه ، منظورم این است که : چرا یکی در پر قو آزموده و یکی در اوج بدبختی؟ چرا مثلا اینجوری مقایسه نمیشوند : یکی زیاد پولدار باشد یکی هم متوسط باشد ، نه یکی فقیر و یکی غنی....
    باز بعضی ها میگویند این را خود انسان ها الم کرده اند این حرف شما بزرگواران یعنی انسان رویه دست خدا بلند شده و توانسته عدالت خدا را بر هم بزند پس این حرف شما مصداق بارز کفر است ! بگزریم که خود این دوستان هم متوجه نیستند چ میگویند.....
    اصلا فرض کنید یک لحظه پول و اینها از جهان حذف میشد باز هم ناعدالتی در دنیا موج میزند ، یکی باهوش است یکی کم هوش یکی نابینا یکی بینا یکی بیمار یکی سالم ، اینها هیچکدام قابل جمع کردن نیستند اگر خدایی باشد این خود من هستم که رویه پل صراط یقه او را خواهم گرفت این "من" من نیستم کسانی مثل من هستند که در این دنیا پدرشان درآمد و رنگ خوشی را ندیدند...
    چطور است به قول خودش میلیاردها کهکشان ساخته ، اما خودش از پس ساخت انسان برنیامده به خیلی از انسان ها هوش یا توانایی و استعداد داده و به یک سری هیچ نداده ، آیا منصفانه است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    ، اینرا از ته جانم گفتم ، اینرا خودم درک کرده ام،شدیدا آزار میبینم از اینکه از هر لحاظ کمترم....این من مقصر نیستم....تقصیر او بود!
    پایدار باشید.
    سلام
    منظورتون اینه برای مثال فلان شخص پولداره یا در خانواده پولدار به دنیا اومده چرا شما دنیا نیومدید؟اینطوری که میرسیم به همون مساوات .

در مورد اینکه چرا یکی بیماره یا با معلولیت به دنیا میاد من به دلیل اینکه بهم مربوط میشد تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که جهان نظام علت و معلول هست.هر تصمیم و انتخابی یک پیامد و نتیجه ای داره .برای مثال فرزندی که با معلولیت به دنیا میاد آیا خدا خواسته که معلول به دنیا بیاد؟اکثر افراد میگن بله ولی من اینطوری فکر نمیکنم. با کمبود یک ویتامین و .... در بدن مادر باعث میشه رشد فرزند با مشکل روبرو بشه که علت بعضی ها رو تا حالا پیدا کردن و پیشگیری میکنن و بعضی ها رو فعلا بشر قادر به پاسخگویی در موردش نیست
    در آخرت هم هرکس با توجه به شرایطش سنجیده میشه و همینطور هم که قرآن گفته ظلمی نمیشود.انسان سالم که قدرت اختیار دارد و پیامبر و کتاب برای هدایتش فرستاده در آخرت مسئول است و باید پاسخ بدهد ولی معلولی که که مشکل ذهنی داشته و عملا قدرت انتخابی نداشته فراتر از توانش هم از او نمیخواهد.
    ویرایش توسط Johny : 05-05-2018 در ساعت 10:21 PM

48. کاربران زیر از Johny بابت این پست مفید تشکر کرده اند

49. بالا | پست 30

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

دو پاسخ بیشتر نیست :
    ، اینرا از ته جانم گفتم ، اینرا خودم درک کرده ام،شدیدا آپزار میبینم از اینکه از هر لحاظ کمترم....این من مقصر نیستم....تقصیر او بود!
    پایدار باشید.
    سلام
    خدا یک سری قواعدی در دنیا ایجاد کرده طبق آن عمل می کند ضمنا انسان در حیطه اختیارش بازخواست خواهد شد. ضمنا تایپیک زیر را بخوان.
    [replacer_a]

ویرایش توسط سعید62 : 05-05-2018 در ساعت 10:35 PM

50. کاربران زیر از سعید62 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

51. بالا | پست 31

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط Johny نمایش پست ها
    سلام
    منظورتون اینه برای مثال فلان شخص پولداره یا در خانواده پولدار به دنیا اومده چرا شما دنیا نیومدید؟اینطوری که میرسیم به همون مساوات .

در مورد اینکه چرا یکی بیماره یا با معلولیت به دنیا میاد من به دلیل اینکه بهم مربوط میشد تحقیق کردم به این نتیجه رسیدم که جهان نظام علت و معلول هست.هر تصمیم و انتخابی یک پیامد و نتیجه ای داره .برای مثال فرزندی که با معلولیت به دنیا میاد آیا خدا خواسته که معلول به دنیا بیاد؟اکثر افراد میگن بله ولی من اینطوری فکر نمیکنم. با کمبود یک ویتامین و .... در بدن مادر باعث میشه رشد فرزند با مشکل روبرو بشه که علت بعضی ها رو تا حالا پیدا کردن و پیشگیری میکنن و بعضی ها رو فعلا بشر قادر به پاسخگویی در موردش نیست
    در آخرت هم هرکس با توجه به شرایطش سنجیده میشه و همینطور هم که قرآن گفته ظلمی نمیشود.انسان سالم که قدرت اختیار دارد و پیامبر و کتاب برای هدایتش فرستاده در آخرت مسئول است و باید پاسخ بدهد ولی معلولی که که مشکل ذهنی داشته و عملا قدرت انتخابی نداشته فراتر از توانش هم از او نمیخواهد.
    درود
    خیر بزرگوار
    میگوییم چرا یکی کفش ندارد بپوشد یکی بنز آخرین مدل دارد!!
    میگوییم چرا قیاس ها و آزمون ها اینطور نیست مثلا یکی بنز داشته باشد یکی پراید...
    متوجه شدید؟
    این تضاد به طرز فجیحی از عدالت بدور است و برای فهم آن هم نیاز به نبوغ خاصی نیست "کرم" هم فرق بین درخت پربار و کم بار را میفهمد!
    درمورد مشکل بیماری:
    اگر میفرمایید ویروس ها و میکروب ها خارج از قدرت "قادر مطلق" هستند پس باید به این قدرت شک کرد! و یا باید پنداشت قادر مطلق خواسته به یک بهانه ایی ملت بیچاره را مریض کند! راستی یک سوال نمیشد اصلا "مهربان مطلق" زجر و بدبختی را از این "مخلوق ضعیف" بردارد؟
    یعنی نمی توانست بردارد یا نمیخواست بردارد؟!
    متوجه شدید؟
    ضمنا در یک دنیای بقول شما فانی نمیتواند عدالت ساده را رعایت کند چطور در یک دنیای بزرگتر این کار را بکند؟
    مثالی میزنم:
    یک شخص کم زور نمیتواند 5 کیلو بار را بلند کند آیا یحتمل هست 500 کیلو بار را بردارد؟

52. بالا | پست 32

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

سلام
    خدا یک سری قواعدی در دنیا ایجاد کرده طبق آن عمل می کند ضمنا انسان در حیطه اختیارش بازخواست خواهد شد. ضمنا تایپیک زیر را بخوان.
    [replacer_a]

درود
    با این حساب پس من باید یک کله به بهشت بروم

سعید جان یک سوال ازتان می پرسم، چرا در پس ذهن همه هست برای سعادتمندی باید پدر آدم دربیاید؟
    چرا مثلا برای فلان آدم پولدار یا خوشتیپ یا خوش لباس این مثال ها زده نمیشود؟
    چرا فقط "آزمون الهی" مال بدبخت بیچاره هاست؟ قضیه بو داردها ، به خیالمان بویش هم این است تا بشود بدبختی را تویه سرشان زد تا به بدبختی خویش راضی باشند!
    بگزریم

53. بالا | پست 33

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32580
    تشکـر
    46
    تشکر شده 85 بار در 56 پست
    میزان امتیاز
    0

ما که نمیدونیم خدا ما رو آدم خوبی میدونه یا آدم بد و امتحانی که از ما میگیره در چه سطحیه؟

برای همین بهتره به این چیزا فکر نکنیم و بجاش به رشد و تربیت و تلاش فکر کنیم.

در کل بهتره به اینکه خدا چیکار میکنه و کجاست کاری نداشته باشیم و کار خودمون رو انجام بدیم و تنها رابطه ما با خدا سپاسگزاری و طلب خیر و مغفرت باشه.
    هر چیزی که اجازه نقد شدنش داده نشه شک برانگیزه
    امضای ایشان
    هیچ کس ، هرگز ، به هدفی که نمی بیند ، نخواهد رسید

54. بالا | پست 34

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32580
    تشکـر
    46
    میزان امتیاز
    0

درود

سعید جان یک سوال ازتان می پرسم، چرا در پس ذهن همه هست برای سعادتمندی باید پدر آدم دربیاید؟
    چرا فقط "آزمون الهی" مال بدبخت بیچاره هاست؟ قضیه بو داردها ، به خیالمان بویش هم این است تا بشود بدبختی را تویه سرشان زد تا به بدبختی خویش راضی باشند!
    بگزریم
    زنده یاد احمد کسروی :

هیچگاه درک نکردم چرا کافری که بیمار می شود، دچار عذاب الهی شده و مسلمانی که بیمار می شود درچار آزمون الهی شده ...! مرض که یکیست ! شاید تفاوت در نگرش انسانهاست ... جهل نرم ترین بالشی است که انسان می تواند سر خود را روی آن بگذارد و بخوابد .....
    امضای ایشان

55. بالا | پست 35

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط برزین نمایش پست ها
    هر چیزی که اجازه نقد شدنش داده نشه شک برانگیزه
    خب شما بگرد اگه تونستی خدا رو از نزدیک ببینی خبر بده ما هم بیایم

برای اینکه شک نکنی باید یاد بگیری از ذهنت استفاده کنی
    ویرایش توسط Experience : 05-10-2018 در ساعت 12:53 PM

56. بالا | پست 36

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

زنده یاد احمد کسروی :

هیچگاه درک نکردم چرا کافری که بیمار می شود، دچار عذاب الهی شده و مسلمانی که بیمار می شود درچار آزمون الهی شده ...! مرض که یکیست ! شاید تفاوت در نگرش انسانهاست ... جهل نرم ترین بالشی است که انسان می تواند سر خود را روی آن بگذارد و بخوابد .....

همیشه اینجوری نیست مثلاً هر کی پرخوری کنه مریض میشه، مسلمان و کافر نداره.

آزمونهای خدا شامل همه آدما میشه و نه فقط مسلمانها.

چیزهایی رو که خودتون نمیتونید درک کنید برای بقیه آدما جهل حسابش نکنید، اگه ذهنتونو آزاد بذارید میبینید که توی این دنیا هر چیزی ممکنه، حتی ممکنه آزمایش شامل کافر بشه و عذاب شامل مسلمان و البته کسی نمیتونه تعیین کنه چی آزمایش بوده و چی عذاب، اینو فقط خدا میدونه.
    ویرایش توسط Experience : 05-10-2018 در ساعت 12:55 PM

57. بالا | پست 37

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32580
    تشکـر
    46
    میزان امتیاز
    0

خب شما بگرد اگه تونستی خدا رو از نزدیک ببینی خبر بده ما هم بیایم

برای اینکه شک نکنی باید یاد بگیری از ذهنت استفاده کنی
    اینکه دلیل نمیشه دوست گرامی
    شما که از نزدیک دیدید به ما هم نشون بدید ایمان بیاریم (!!!!!!!)
    امضای ایشان

58. بالا | پست 38

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

درود

بگزریم
    سلام
    خیر آزمون مال همه هست هر نفر به شکلی. اتفاقا خدا گناهکاران را بیشتر غرق نعمت می کند تا ببیند تا چه حد طغیان می کنند هر کس به طریقی سنجیده می شود. این دنیا محل گذر هست سرای ماندن نیست. وگرنه نهایتا 120 سال زندگی بعدش هیچ اصلا معنا ندارد که این همه مهارت بیاموزی آخرش هیچ شوی.

59. بالا | پست 39

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38286
    تشکـر
    3
    تشکر شده 8 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام ؛
    به نظرم شما عدالت رو با مساوات یکسان فرض کردید .
    مثل اینکه بگیم ، چون عقاب بال داره ، ما پا داریم و ماهی هیچ کدوم ، عدالت رعایت نشده و عقاب از همه خوش به حال تره
    اون چیزی هم که درباره غول اسپاگتی گفتین ، سالیان ساله فلاسفه های مشهور دنیا ، از افلاطون بگیر تا ملاصدرا و ابن سینا و ... دربارش بحث کردن و با منطق اثبات کردن. لذا من و شما اولین کسای نیستیم که موجودیت هدا به ذهنمون رسیده .
    اگه خواستین ادامه بدید این بحثو (که حتما توصیه میدم ادامه بدید ، چون عقاید بعدی شما هم از همین خداشناسی شکل میگیره ) اول اون ها رو بخونید ، بعد فکر کنید کجاهاش به نظرتون غیر منطقیه ، این جوری چرخ و دوبار اختراع نمیکنیم !

60. بالا | پست 40

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

زنده یاد احمد کسروی :

سلام
    حکمت اتفاقات افتاده را نمی توان فهمید هزار دلیل برای ایجاد یک اتفاق هست پس اینکه هیچ کجای اسلام چنین چیزی گفته نشده و برعکس گفتند که اینقدر محکم درباره دلیل حوادث حرف نزنید ماهایی که از اسرار غیب خبر نداریم.

61. بالا | پست 41

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

سلام

این جوابی که دادین نشانه سال ها و نسل به نسل نه به صورت طوطی وارد تو سرما فرو کردن و ما بدون اینکه فکری کنیم فقط میگیمش و به نسل بعد انتقال میدیم با این حرف شما من شک میکنم یعنی میخواید بگید این دنیا خدا الکی آفریده ؟؟؟ که با این دنیا کاری نداره اون دنیا داره ؟ مثلا این دنیا بازیچست ؟؟؟ شما با این حرفتون بیشتر اینکه بخواید خدا رو ثابت کنید دارید خدا رو نقص میکنید!!!

امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

62. بالا | پست 42

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

کاش علمای دین بجای گفتن چرندیات توی صداسیما و فتواهای مزخرفشون بیان بشینن این ابهام های مردم رو برطرف کنن تا پولی که از شغلشون میگیرن حلال باشه!!!!!!
    ناسلامتی چند سال درس خداشناسی خوندن !!
    من خودم هربار مراجعه کردم به این ادما برای رفع ابهام هام جز یه تعداد چرندیات غیرمنطقی که منو پشیمون کرده از اینکه چرا سوال پرسیدم تحویل نگرفتم.تازه اخرشم بهم توهین شده که چرا مخالف اعتقاداتشون حرف زدم.
    اومده تو صداسیما چرت و پرت میبافه زلزله واسه بدحجابیه خشک سالی واسه بدحجابیه یعنی تو این همه سال خداشناسی خوندی تا بیایی این مزخرفات رو تحویل ملت بدی؟!!
    کلا من فهمیدم اینا تنها گزینه پیش روشون برای هدایت مردم یا اجبار و زوره یا ترسوندن از عذاب.
    ویرایش توسط saba95 : 05-11-2018 در ساعت 02:13 PM

63. بالا | پست 43

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

کلا روش تقلید و انتقال مطلب هست بدون اینکه در موردش فکر کنن.

کمتر کسی بینشون پیدا میشه اهل فکر باشه و آگاه به امور زمان و جرات کنه و بتونه بعضی چیزها رو تغییر بده اونم هر چندصد سال یه بار پیدا میشه و کلی سختی و مکافات میکشه چون هر تغییر نیاز به خارج شدن از بعضی عادتهای گذشته داره و مقلدها تغییر دادن عادت براشون سخته.

64. بالا | پست 44

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26674
    تشکـر
    170
    تشکر شده 283 بار در 205 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها

این جوابی که دادین نشانه سال ها و نسل به نسل نه به صورت طوطی وارد تو سرما فرو کردن و ما بدون اینکه فکری کنیم فقط میگیمش و به نسل بعد انتقال میدیم با این حرف شما من شک میکنم یعنی میخواید بگید این دنیا خدا الکی آفریده ؟؟؟ که با این دنیا کاری نداره اون دنیا داره ؟ مثلا این دنیا بازیچست ؟؟؟ شما با این حرفتون بیشتر اینکه بخواید خدا رو ثابت کنید دارید خدا رو نقص میکنید!!!

ذاتا من با این حرفم تلاشی برای اثبات خدا نکردم...من گفتم که ظاهرا خداوند برای برقراری عدالت در این دنیا تلاشی نمیکنه و به همه وعده آخرت داده!

65. بالا | پست 45

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    میزان امتیاز
    9

سلام
    آخر ما به این دنیا نیومدیم که بمانیم آمده ایم که برویم
    دنیا فرصتی هست برای فرصتی که به آدمها داده شده تا خودشان محک بزنند اگر همه مشکلات وقتی شروع شد که آدم ابوالبشر میوه ممنوعه را خورد و به این عالم هبوط کرد تا لیاقت بهشتی شدن را پیدا کند وقتی اختیار به آدم داده شد پس باید سنجیده شود.«خوش بود گر محک تجربه آید به میان/ تا سیه روی شود هر که در او غش باشد».

66. بالا | پست 46

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

سوالی که در ذهن خیلی از ماها می گذرد این همه ظلم و نابرابری در دنیاست پس عدالت خدا کجاست؟

جواب این سوال به ظاهر آسان پیچیده و مبسوط هست.که می خواهم در این تایپیک بدان بپردازم.

به نظرم سوال خیلی قشنگ و به جایی هست
    و تقریبا همه مون یه روزی بهش فکر کردیم، اما شاید بعضی وقتا جوابی براش نداریم!
    من بر اساس چیزایی که یاد گرفتم ، نظرم رو میگم
    به نظرم هر ظلمی تو این دنیا، قظعا تلافیش رو خداوند تو این دنیا نمیگیره
    و برای همین سرای آخرت هست و اونجا دقیق به همه چیز رسیدگی میشه

خب اینجا سوال پیش میاد، کسی که تو این دنیا ازش حقی ضایع شده و به خاطرش کلی آسیب دیده چرا نباید همین دنیا به حقش برسه؟
    این رو دیگه باید از خدا بپرسیم!

67. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

68. بالا | پست 47

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

سلام
    خیر آزمون مال همه هست هر نفر به شکلی. اتفاقا خدا گناهکاران را بیشتر غرق نعمت می کند تا ببیند تا چه حد طغیان می کنند هر کس به طریقی سنجیده می شود. این دنیا محل گذر هست سرای ماندن نیست. وگرنه نهایتا 120 سال زندگی بعدش هیچ اصلا معنا ندارد که این همه مهارت بیاموزی آخرش هیچ شوی.
    درود
    اگر ما بخواهیم غرق نعمت باشیم باید که را بخوانیم؟!
    مگر زور است اذیتمان میکند ؛ نمیخواهیم!
    نه این دنیای نکبتی را خواهانیم نه آن دنیایی که نه کسی دیده و نه کسی ازش آمده! به قول این فیلم ایرانی ها"مهرمان حلال جانمان آزاد!"

تکلیف ما چیست خب؟ ما که ار او نخواسته بودیم ما را بیافریند و قدرتنمایی بکند حالا هم که کرده چشمش کور جورمان را بکشد!!!!
    ضمنا همین دنیای گذرا هم به لطف عنایت باری تعالا نکبت بار است ، نقد را بدهیم نسیه بگیریم؟ حتی نسیه هم درست و درمان نداده چطور نقد بدهد؟
    چرا سعید جان فکر کرده ایذ همچین چیزی هست! یا لااقل میتواند باشد!
    بگذریم!

69. کاربران زیر از Aamir2121 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

70. بالا | پست 48

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

زنده یاد احمد کسروی :

درود
    خوبید برزین جان؟
    مگر یادتان رفته گروه فداییان اعراب در زمان رضا قلدر بود کسروی را در عدلیه به شهادت رساندند شاه که کشک چه ، فقط بجای تاج عمامه مد شده ، این ملت همان ملت کولی پاچه ورمالیده اند که از زمان صفویه ملعون به فلاکت افتادند اگر ما شاه بودیم ابتدا خلق میدادیم هرچی سامورایی هست گردن بزنند !
    (صدای کف زدن حضار)
    بلند بگویید درود بر آتاتورک بزرگ!
    ویرایش توسط Aamir2121 : 05-19-2018 در ساعت 07:15 PM

71. بالا | پست 49

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

ذاتا من با این حرفم تلاشی برای اثبات خدا نکردم...من گفتم که ظاهرا خداوند برای برقراری عدالت در این دنیا تلاشی نمیکنه و به همه وعده آخرت داده!
    درود
    وجود خدای مهربان و قادر همزمان با بی مهری و عدم توان در برقرار عدالت همیشه در تناقض است , چه خدایی کلا متناقض است!
    واقعیت این است چنین خالقی خودش اول باید با خودش روراست باشد بعد با ما ، مثالی میزنم جهت مزاح!
    یک گدا همیشه نان خشک در دهان فرزندش میگزارد و برای اینکه بچه چیز دیگری نخواهد میگوید همین نان را هم بخور "صدایت درنیاید" اگر صدایه بچه دربیاید میگوید همین هم از سرت زیاد است کوفتت شود!
    اما فی الحال این گدا با کلاس شده میگوید "عزیزکم" نان بخور تا پول پس انداز کنیم در آینده کباب بخوریم!
    (در حالی گه این گدا حتی یک شاهی هم ته جیبش نیست!)
    واقعیت این است هزارو اندی سال است ما را با فلاکت و بدبختی درآمیخته اند و برای اینکه حالیمان نشود بهمان در باغ سبز "نامعلوم" نشان میدهند باز خوشا به شرف پدر گدا که "کبابی را وعده میدهد که وجود دارد"
    همین چیزها و از این حرفها نمیخواهیم یک رقعه بلند بالا بنویسیم چون مردم نه گوش دارند نه چشم و نه عقل!

72. کاربران زیر از Aamir2121 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

73. بالا | پست 50

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35751
    تشکـر
    149
    میزان امتیاز
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط saba95 نمایش پست ها
    کاش علمای دین بجای گفتن چرندیات توی صداسیما و فتواهای مزخرفشون بیان بشینن این ابهام های مردم رو برطرف کنن تا پولی که از شغلشون میگیرن حلال باشه!!!!!!
    ناسلامتی چند سال درس خداشناسی خوندن !!
    من خودم هربار مراجعه کردم به این ادما برای رفع ابهام هام جز یه تعداد چرندیات غیرمنطقی که منو پشیمون کرده از اینکه چرا سوال پرسیدم تحویل نگرفتم.تازه اخرشم بهم توهین شده که چرا مخالف اعتقاداتشون حرف زدم.
    اومده تو صداسیما چرت و پرت میبافه زلزله واسه بدحجابیه خشک سالی واسه بدحجابیه یعنی تو این همه سال خداشناسی خوندی تا بیایی این مزخرفات رو تحویل ملت بدی؟!!
    کلا من فهمیدم اینا تنها گزینه پیش روشون برای هدایت مردم یا اجبار و زوره یا ترسوندن از عذاب.
    درود بانو
    واقعیت این است که چیزی برای پاسخ دادند ندارند همین و بس!
    یک فلسفه ای هست میگویند "خودت را گیج فرض کن دیگران را احمغ!" این ها هم پیرو این فلسفه هستند انقدر می پیچانند تا خودتان هم نفهمید چه شد!

74. 2 کاربران زیر از Aamir2121 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)