نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: درمان به وسیله حیوانات خانگی

3675
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,483 بار در 1,286 پست
    میزان امتیاز
    12

درمان به وسیله حیوانات خانگی

باسلام خدمت دوستان مشاور
    برام همیشه این سوال پیش میاد که آیا میتوان به افرادی که دچار بیمار افسردگی و... بهشون پیشنهاد کردکه از یک حیوان خانگی استفاده کنند ؟ آیا نگهداری یک حیوان خانگی حتی سگ در خانه از نظر اسلام مشکلی دارد یانه؟ واگر مشکلی ندارد چرا در ایران تقریبا من موردی ندیدم که یک روانشناس به یک فردی که مثلا دچار افسردگی بسیار شدیدی است یا از تنهایی زیاد رنج میبرد به نگهداری از یک حیوان خانگی توصیه کند؟ لطفا دوستان نظرشون رو در مورد این متن بفرمایند.

درمان بوسیله حیوانات خانگی
    درمان افسردگی با کمک حیوانات خانگیReviewed byMoh6019onMar 9Rating:
    یکی از روشهای درمانی که چند سالی در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد ونتایج مطلوبی در این روش کسب شده است و هر روز بر کاربرد ودانش علمی آن افزوده می شود درمان بوسیله حیوانات خانگی است که به صورت علمی و تخصصی با این نام(Animal-assisted Therapy) خوانده میشود.ولی در زبان عامیانه به آن درمان بوسیله حیوانات خانگی و مونس انسان که مخفف شده با این نام pet therapy گفته میشود. اما جای تاسف دارد که در کشور ما این شاخه از علم روانشناسی به هیچ وجه مورد توجه قرار نمیگیرد و خیلی افراد با این روش از درمان کاملا بیگانه هستند
    تحقیقات گسترده وپربارمحققان در اقسا نقاط کشورهای مختلف جهان نشان داده که می‎توان پاره‎ای از مشکلات عاطفی و اختلالات روحی,افسردگی ,و پیش گیری الزایمر افراد را بوسیله حیوانات خانگی درمان و پیشگیری نمود. در علم روانشناسی و روانپزشکی عبارت pet therapy (درمان بوسیله حیوانات همدم) سالها است که در کشورهای دیگر جهان جای گاه خاص خود را تثبیت کرده ولحظه به لحظه علاقه محققان و پژوهشگران برای پی بردن به رمز و راز آن بیشتر اشکار میشود.
    تحقیقات محققان بیانگر آن است که برقراری عاطفی و پیوند با حیوان در افراد گوشه گیر ومنزوی آنها را از حالت یکنواختی وس************ خارج نموده و قسمتی از نیازهای روحی انها را به صورت مداوم برآورده می‎کند. یک حیوان خانگی دست آموز می‎تواند با رفتارهایش محبت و عاطفه صاحب خود را به سبکی انحصاری جلب نماید وانسان با برقراری رابطه عاطفی و محبت گونه مداوم با حیوان مورد علاقه اش، احساسات درونی که همیشه با آن در ستیز بوده واز بیان خیلی چیزها دچار خجالت میشده ونمیتوانسته در مقابل انسانهای دیگر ابرازشان کندرا تخلیه بیانی کند و از این طریق روح و احساس مبارزگر خجالتی خود را ارضا و خالی نماید.
    یکی ازعمده معضلات زندگی های صنعتی و شهر نشینی,احساس تنهایی ونیافتن مونس خوبی است که ادمی را درکندو این مشکل به وفور در میان انسانهای که بیشتر درزندگی شهری و صنعتی زندگی میکنند به چشم میخورد. احساس تنهایی در دراز مدت آثار تخریبی زیادی بر روح و روان و حتی جسم انسانها می‎گذارد و هر چه که به جلو پیشروی کند کم کم انسان دچار افسردگی میشود و زندگی‎اش تحت تاثیر قرار می‎گیرد. در جوامع وزندگی های کشور های غربیمدتی است که حیوانات دست آموز و خانگی به خانه‎های آنهاراه یافته و اشخاص زیادی علاقمند به داشتن حیوانات خانگی در منزل خود هستند.. غربی‎ها با نگهداری حیوانات توانسته‎اند قسمتی از خلاء عاطفی خود را اینگونه جبران نمایند.
    البته لازم به ذکر است که بگویییم قرار نیست ما هم پیرو این فرهنگ های کشور های غربی باشیم و از قدیم هم گفته اند هرچیزی جای خود نیکوست

2. کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    تشکر شده 2,159 بار در 1,087 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : درمان به وسیله حیوانات خانگی

به نظر من بستگی به روحیات فرد داره من فکر میکنم اکثر افرادی که از حیوانات خانگی استفاده میکنند حداقل در ایران دو علت دارد یکی برای فرار از تنهایی و دوم بعضی افراد بخاطر روحیه لطیف و علاقه به ابراز محبت به حیوانات از آنها استفاده می کنند. در مورد دوم که قضیه روشنه ولی در مورد اول باید عمیقا تاسف خورد که زمانه طوری شده که انسان از انسان فرار کرده و به حیوان پناه آورده است مشکل از کسی که برای پر کردن تنهایی به حیوان رو آورده نیست، مشکل از انسانهای اطراف اوست، درد آور است که حیوان جای همدم و همصحبت آدم را پر کند. حقیقتا بخاطر نداشتن تخصص در روانشناسی نمیتونم بگم واقعا در درمان افسردگی تاثیر داره یا نه ولی نمیشه هم قاطعانه گفت بی تاثیره. من معتقدم نقش انسان در کمک به همنوعش بیشتره و هیچ حیوانی نمیتونه تنهایی آدم را بصورت دائمی پر کنه حتی حیوانات زیبا مثل بلبل،قناری، مرغ عشق و... بخاطر اینکه این حیوانات اگرچه فقط گوش میدهند و جواب نمیدهد ولی نهایتا یکجایی همین جواب نشنیدن به حس تنهایی آدم شدت می دهد و انسان و حیوان بعنوان دو تنهای غیر هم زبان در کنار هم تنهاتر میشوند.

4. کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23156
    تشکـر
    593
    تشکر شده 396 بار در 211 پست
    میزان امتیاز
    9

سگ وفاداره و برای آدمها وفاداری از هر چیزی مهمتره :d سگ بی وفا وجود نداره ولی آدم بی‌وفا به وفور یافت میشه ، البته بحثم این نیست که بخوام حیوان و انسان را با هم مقایسه کنم ، چون حیوانات عقل ندارن و همش از روی غزیره است کاراشون ، واسه همین اگه کار بدی هم بکنه میزاری پای اینکه عقل و شعور نداره و آدم به این واسطه "انتظاری" از اون موجود نداره ، ولی اینکه کار اشتباه و تکرار اون اشتباه از یه انسان که صاحب عقل و شعوره را ببینی خب خیلی واسه آدم گرون تموم میشه ، چون "انتظار" انجام اون کار اشتباه را نداره .

البته اینکه از روی دلسوزی بخوای حیوون نگهداری کنی ، یا برای پر کردن خلا عاطفی "وفا" خیلی کار جالبی نیست و بیشتر شبیه به تلقین میمونه تا راه حل درست حسابی .
    امضای ایشان
    There is a charm about the forbidden that makes it unspeakably desirable

-Mark Twain

6. کاربران زیر از ehsan1966 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

همینینم مونده با سگ و گربه دردل کنیم!!!

قدیم ااا می گن صفا داشت به خاطر همچین چیزا بود از فرط تنهای باید به حیوانات پناه برد.....

حالا شرعی اش همه می دونیم سگ نجس و غیره ولی بیماری های که از سگ به انسان منتقل میشه گاها خیلی خطرناکه....حالا شما گربه نگه دار

8. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    میزان امتیاز
    12

نظر شخصی خودم با توجه به نظر دوستان یه فرد عادی اصلا درست نیست برای تنهایی خودش یه حیوان خانگی نگه داری کنه و خودم مخالف نگهداری سگ و گربه یا هر حیوان دیگه ای در خونه هسم چون به قول دوستان غیر از بیماری مشترکی که وجود داره و سگ نجس و موی گربه هم که نماز نداره و ... .باعث میشه خیلی از وقت افرادو بگیره . بیشتر منظورم نگهداری این حیوانات به اون افرادی هست که مثلا یه شکست عشقی یا مالی خوردن یا کلن اینقدر از زندگی ناامیدن که میخوان دست به خودکشی بزنن و از زندگی متنفر شدن شاید این حیوانات بتونه اونا رو به زندگی برگردونه و این افراد به خاطر اون ضربه ای که خوردن کلن از انسانها متنفر میشن ولی تو ایران وجهه خوبی نداره و اصلن انجام نمیشه و نگهداری حیوانات صرفا از جهت سرگرمی مورد توجه هست.

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdipoop نمایش پست ها
    گربه نجس نیست بلکه نگهدایشم مستحبه

Sent from my SM-G900H using Tapatalk
    منظورم موی گربه نماز نداره .ولی من خودم خرگوش دوس دارم اگه بخوام توصیه کنم خرگوشو توصیه میکنم
    در مورد سگ هاسکی بهتره
    ویرایش توسط eli2 : 05-09-2016 در ساعت 04:49 PM

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

جوجه رنگی از همشون بهتره .....بهمون قول داده شده تابستون دو تا دو نه بخرن رو تراس نگهشون داریم ...اخ جووون

12. 2 کاربران زیر از ghazal1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal1 نمایش پست ها
    جوجه رنگی از همشون بهتره .....بهمون قول داده شده تابستون دو تا دو نه بخرن رو تراس نگهشون داریم ...اخ جووون
    بچه بودم دوتا داشتم حیاط نشسته بودم داشتم نون و پنیر می خوردم و جوجه ها نگاه می کردم !! یک دفعه یک گربه اومد یکیش برد !!! منم نتونستم کار کنم !! ولی دیگه اون یکی از خیلی مراقب اش بودم و بزرگ هم شد قرمز بود بعد بزرگ شدن رنگش سفید شده بود!! خیلی هم دوستش داشتم یک بار پرید بالای ابرو با نوک اش زد بابام به خاطر همین بیچاره قربونی کرد فکر کنم اولین شکست عاطفی اون موقع خوردم خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ خخخ

14. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20605
    تشکـر
    132
    تشکر شده 251 بار در 163 پست
    میزان امتیاز
    9

من عاشششششششق گربه هستمتا حالا چندتایی نگه داشتم..گربه ها عاشق بازی کردن هستن..با یه کاموا همش باهاشون بازی میکردم..یه گربه داشتم اسمش خشایار بود....سیاهه سیاه بود...خیلیم باهوش..همه چیم میخورد عین ادمیزاد..پدیده ای بود واسه خودش...هیییی یادش بخیر...در کل بنظرم داشتن حیوون خونگی میتونه جالب باشه...لااقل سرگرم کنندست

16. کاربران زیر از delaram1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    تشکر شده 358 بار در 251 پست
    میزان امتیاز
    9

شبیه اینه که یک ساندویچ پر از هوا رو بخوری بعد احساس کنی شیشلیگه خخخخخخخخخخ
    امضای ایشان
    Every friends can say: I can understand your feelingBut a best friend can say: I can feel you feeling

18. کاربران زیر از mohammad365 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

اره منم بچگیم خیلی میخریدم ..یه وانتی بود هر چند وقت یبار میاورد تو کوچمون همه بچه ها میخریدن ...ولی مامانم میگه وقتی کوچولو تر بودم (من یادم نیست)یکیشو با دستام فشار دادم بغل کردم تودستام له شده
    اره بزرگ بشن سفید میشن

از 15 سالگی به بعد جوجه رنگی نخریدم از بس خریدم و تلف شدن .ولی دیگه تحملدوریشو ندارم .میخوام بخرم ؛)

20. 2 کاربران زیر از ghazal1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)