نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: آیا شما نسل سوخته هستین؟

1172
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29045
    تشکـر
    29
    تشکر شده 53 بار در 28 پست
    میزان امتیاز
    0

آیا شما نسل سوخته هستین؟

متولدین دهه‌ی پنجاه خود را نسل سوخته می‌دانند، متولدین دهه‌ی شصت نیز. و فردا که متولدین دهه‌ی هفتاد دهان باز کنند و در قفایشان دهه‌ی هشتادی‌ها و دهه‌های زاده و نزاده‌ی دیگر همه خود را نسل سوخته خواهند نامید. اما آیا همه‌ی کسانی که در روزگار سختی و عسرت زاده و بالیده‌اند نسل سوخته‌اند؟ اگر چنین باشد، پس به درازای تاریخ و به تعداد هر نسلی از نسل‌های این سرزمین نسل سوخته داشته‌ایم و گمان نمی‌رود که به این زودی زایش و افزایش نسل‌های سوخته پایان پذیرد. و اگر همه‌ی نسل‌های این مُلک سوخته باشند، دیگر نسل سوخته معنایی ندارد.

یک بار دیگر نسل سوخته را معنا کنیم و ببینیم «نسل سوخته» صفت کدام واگن از این قطار انسانی است که از ابتدای حافظه‌ی کتبی و شفاهی این مُلک بر ریلی که یادگار گریزناپذیر نیاکان بوده است رانده است و باز می‌رانَد.

نسل سوخته نسل یا نسل‌هایی نیستند که روزگار بی‌ثباتی و اضطراب و تنگ‌دستی را از دیگران به میراث برده باشند؛ نسل سوخته نسلی است که خود سنگ و تفنگ برداشت و خودکامه‌ی خودبین را به زیر کشید. نسل سوخته نسلی است که نه اینترنت داشت، نه موبایل، نه ماهواره؛ و چماق و تیر ‌خورد و گاز اشک‌آور ریه‌هایش را ‌سوزاند، تا روزی که با «مرگ» و «درود» تخته‌سنگ را از این رو به آن رو گرداند و هنوز پشت تخته‌سنگ را نخوانده بود.

نسل سوخته نسلی است که شادی پیروزی بر خودکامه‌اش دیری نپایید و با آتش جنگِ دیوانه‌ای چکمه در پا کرد و به جبهه رفت و یا بی‌دست و بی‌پا برگشت و یا سال‌ها بعد با موهای ریخته یا برف‌گرفته برگشت و یا در پوستری و در تابلوی نام خیابانی برگشت.

نسل سوخته نسلی است که گروهی از فرزندان آن، به تقدیر صف‌بندی‌های ناگزیر هر انقلاب، جانب تندروی را برگزیدند و بسیاری از یاران دیروزش بر چوبه‌ی دار ایستادند و برخی دیگر تا همین امروز، در سرزمین دشمن دیروز، در تبعید مالیخولیایی خودخواسته‌ای‌ می‌سوزند که نتیجه‌ی رفتار هیستریک رهبرانشان بود.

نسل سوخته متولدین نیمه‌ی دوم دهه‌ی سی تا اواخر دهه‌ی چهل‌اند؛ نسلی که نوجوانی‌اش را با اضطراب جان‌کاهِ هرروزه‌ی بگیر و ببندهای گشت‌ها و موتورسوارهایی گذراند که به خیابان‌ها و پارک‌ها می‌آمدند تا با رفتاری فرویدی، دشنام‌گویان و تحقیرکنان، حجاب دختران را پایین‌تر بکشند و دست پسرانی که آستین کوتاه پوشیده‌اند رنگ کنند. سال‌های سیاهی که یار را نمی‌توانستی در کوچه و خیابان ببینی و بدتر این که کوچه و خیابان هم بدیلی نداشت و به خانه‌ی هم‌دیگر نیز نمی‌توانستیم رفت؛ زیرا هنوز مسئله‌ی بکارت و تعصب‌های عرفی مثل امروز عقلانی‌تر و کم‌رنگ‌تر نشده بود. تنها وسیله‌ی ارتباط تلفن‌های عمومی بود، آن هم فقط در ساعت‌هایی که یار در خانه‌اش تنها بود و می‌توانست در غیاب پدر و مادر و برادر بزرگ با تو درد دل کند. برادر بزرگ‌های متعصبی که امروز از خر شیطان پایین آمده‌اند و خود را آماده می‌کنند که به‌زودی دخترانشان با یار مذکر به خانه بیایند.

نسل سوخته نسلی بود که منتهای خوش‌بختی را در فرار از کشور و پناهندگی می‌دید و منتهای ثروتمندشدن را در رفتن به ژاپن و کار شبانه‌روزی. گویی به‌دنبال جوانی‌ِ ناکرده می‌گشت.

نسل سوخته نسلی است که شاعرانش نه «می‌کنممم» گفتند و نه شعرهای اروتیک تمایلات انسانی‌شان را آرام می‌کرد. اگر زنی در شعر نسل سوخته است، از جنس خاک است و تجاوز و گوگرد.

آیا نسل سوخته همان کسانی نبودند که امید داشتند و تلاش کردند و به این نتیجه رسیدند؟ معنای نسل سوخته را کسانی می‌دانند که همچون من این یکی هم‌شاگردی بغل‌دستی‌‌‌شان شهید شد و آن یکی هم‌شاگردی بغل‌دستی‌شان اعدام شد و در مرگ هر دو گریست. معنای نسل سوخته را کسانی می‌فهمند که، با هزار آرزو، خودشان این تقویم را ورق زدند و امروز، با دیده‌ی حسرت بر خاطراتشان،‌ چشم امید بر نوباوگان دارند و دست در دست جوانان.

اشکال از این‌جاست که برای «نسل» فقط صفت «سوخته» را می‌شناسیم و انگار فقط همین قبا را بر تن کلمه‌ی «نسل» دوخته‌اند؛ در حالی که می‌توان، برای نسل‌های دهه‌های پنجاه و شصت، صفت‌های مناسب دیگری را، چون «نسل مظلوم» یا «نسل بدآورده» یا «نسل درگیر»، به‌کار برد، ولی «سوخته» معنای مشخص خود را دارد؛ یعنی آن‌ که از آن استفاده کردند و دورش انداختند؛ یعنی آن که همه کار کرد و دودش اول به چشم خودش رفت!

باری، از همه‌ی کسانی که خود را نسل سوخته می‌دانند عذر می‌خواهم که نسلی را از میان مدعیان این عنوان محق‌تر می‌شمرم. و می‌دانم که همه مستحق صفتِ "سوخته"‌ایم. اما کلاهمان را قاضی کنیم و حق بدهیم نسلی که هم انقلاب کرد و هم شهید داد و هم اعدامی و هم پناهنده و هم آرمان‌های صمیمانه‌اش را ازدست‌رفته دید از نسل‌های بعد از خود، برای آن که خود را نسل سوخته بنامد، شایسته‌تر می‌نماید.

نویسنده :هومن عباسپور

2. 2 کاربران زیر از Hoooman بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

پاسخ : آیا شما نسل سوخته هستین؟

نسل سوخته نسل دهه 50 هستن. . دهه 60 و 70. اینا نیست ولی بخوایم بچه هایی که بچگی نکردن اذیت شدن و همش تو جنگ بودن در نظر بگیریم دهه 50 هستن
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

4. 4 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16868
    تشکـر
    1,100
    تشکر شده 545 بار در 260 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    نسل سوخته نسل دهه 50 هستن. . دهه 60 و 70. اینا نیست ولی بخوایم بچه هایی که بچگی نکردن اذیت شدن و همش تو جنگ بودن در نظر بگیریم دهه 50 هستن
    انصافا ما دهه شصتی ها هم نسل سوخته بودیم! تا اومدن مملکت بعد از جنگ رو بسازن
    کل کودکی و نوجوانی ما هم گذشت. اصلا نفهمیدیم چه جوری بزرگ شدیم

6. 4 کاربران زیر از Blue Way بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1458
    تشکـر
    12
    تشکر شده 8 بار در 5 پست
    میزان امتیاز
    0

.
    .
    .
    ویرایش توسط reza_jolie : 07-14-2016 در ساعت 03:57 PM

8. کاربران زیر از reza_jolie بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

نسل سوخته متولدین نیمه‌ی دوم دهه‌ی سی تا اواخر دهه‌ی چهل‌اند؛ نسلی که نوجوانی‌اش را با اضطراب جان‌کاهِ هرروزه‌ی بگیر و ببندهای گشت‌ها و موتورسوارهایی گذراند که به خیابان‌ها و پارک‌ها می‌آمدند تا با رفتاری فرویدی، دشنام‌گویان و تحقیرکنان، حجاب دختران را پایین‌تر بکشند و دست پسرانی که آستین کوتاه پوشیده‌اند رنگ کنند. سال‌های سیاهی که یار را نمی‌توانستی در کوچه و خیابان ببینی و بدتر این که کوچه و خیابان هم بدیلی نداشت و به خانه‌ی هم‌دیگر نیز نمی‌توانستیم رفت؛ زیرا هنوز مسئله‌ی بکارت و تعصب‌های عرفی مثل امروز عقلانی‌تر و کم‌رنگ‌تر نشده بود. تنها وسیله‌ی ارتباط تلفن‌های عمومی بود، آن هم فقط در ساعت‌هایی که یار در خانه‌اش تنها بود و می‌توانست در غیاب پدر و مادر و برادر بزرگ با تو درد دل کند. برادر بزرگ‌های متعصبی که امروز از خر شیطان پایین آمده‌اند و خود را آماده می‌کنند که به‌زودی دخترانشان با یار مذکر به خانه بیایند.
    اینای که گفتین نسل پدر سوخته بودن که.

نسل سوخته قید زمان نداره
    شاید بگین نسل سوخته اون بنده خدا های بودن که خونه هاشون تو جنگ داغون شد ، خواهر و برادر ، مال و .. رو از دست دادن و و مجبور شدن از دوباره شروع کنن ، ولی بازم اونا بردن ما داریم میسوزیم .

یک زمانی نسلی با سالی یک بار لباس خریدن و لباس های پینه دوزی شده خوشحال بودن ، اما نسل الان سوخته که با فصلی یک بار چند لباس عوض کردن خوشحال نمیشه
    یک زمانی مردم با روزی دوساعت تلوزین دیدن خوشحال بودن ، اما نسل الان سوخته که با وجورد این همه برنامه های سرگرم کننده ، اینترنت ، گوشی های هوشمند ، ماهواره و ... هنوز خوشحال نیستن
    یک زمانی مادر ارزش بود ، مادر بزرگ عزیز ترین شخص خانواده ، اما نسل الان داره میسوزه که کم کم داره ارزششون رو ازدست میدن ، مادر تا وقتی که کار میکنه و جوانه قدر میدونن پیر که بشه دیگه ارزشی نداره
    یک زمانی سالی یک بار به زور پلو میخورن ولی خوشحال بودن ، اما الان هر روز پلو ، و غذا های مختلف میخورن اما هنوزم ناراضی
    وووو

نسل سوخته نسلیه که اسیر شده ، اسیر رویا و توهمی که حتی واقعیت نداره .

10. 4 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28529
    تشکـر
    456
    تشکر شده 307 بار در 227 پست
    میزان امتیاز
    0

تموم کودکی هامو

بهم دنیا بدهکاره

تو با خمپاره خوابت برد

منم با موج ماهواره

12. 4 کاربران زیر از yakhoda2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    تشکر شده 575 بار در 298 پست
    میزان امتیاز
    10

چرا دهه چهل خودشونو نسل سوخته میدونن؟
    ببخشید اینو میگم ولی دهه چهل خودش نسوخت. مارو سوزوند.
    دهه چهل جوونی کرد ولی نذاشت دهه شصت جوونی کنه.
    دهه چهل شلوار لی پاچه گشاد پوشید، موهاشو فر شش ماهه کرد، دکمه لباسش رو تا ناف باز گذاشت، دختراش با دامن های کوتاه و موهای شنیون شده تو کوچه و خیابون می گشتن.
    اما وقتی دهه شصت دنیا اومد تقاص عذاب وجدان کسانی رو داد که فکر میکردن گناهان قبلی شون رو با فشار اوردن رو تربیت بچه هاشون میتونن بپوشونن.
    مقنعه چونه دار کردن سر بچه ای که هنوز به سن تکلیف هم نرسیده بود. دخترا رو از پسرا و پسرا رو از دخترا ترسوندن. یک خفقانی براشون ساختن که خیلی تفریحات کوچیک براشون عقده شد!!!
    اقای دهه چهلی که اون نامه پر سوز و گداز رو نوشتی و هرسال 22 بهمن صف اول راهپیمایی هستی و به خودت افتخار میکنی، من دهه شصتی شماهارو مسئول ناکامی های خودم تو زندگی میدونم.
    من و امثال من تباه شدیم. بین اعتقادات محجرانه شما سوختیم و له شدیم. هیچکس نفهمید ما چطوری بزرگ شدیم.
    دهه پنجاهی ها هم از دست شماها ارامش نداشتن. به جرم هم کلام شدن با یه دختر چه ها که برسرشون نیاوردین. کمیته تشکیل دادین، بسیج ساختین. به بهانه مبارزه با دشمن. اما دشمن هاتون رو از بین جوونای دهه پنجاه انتخاب میکردین.
    یادتون رفته چندتا دختر و پسر رو سر یک حرف به زور به عقد هم دراوردین؟
    یادتون رفته تلاش کردین از بچه هاتون چیزی بسازین که خودتون نبودین؟
    نوارهای گوگوش رو شکستین و به جاش سخنرانی حجت الاسلام و ایت الله چیدین تو قفسه کمد. که چی رو ثابت کنین؟
    ادم مختاره واسه خودش هرتصمیمی میخواد بگیره ولی ابدا حق نداره برای دیگرون تعیین تکلیف کنه.

جنگ از سر ناچاری بود. قبول دارم. خودم خانواده شهیدم. کلی شهید دادیم چون میخواستیم از ناموس و وطن دفاع کنیم.
    ولی انقلاب چی؟ واقعا چی بدست اوردین جز یه نسل تحقیر شده و عقده ای؟ نسلی که من جوونش حس میکنم توش دارم خفه میشم.
    همون ادمای کثیف رنگ عوض کردن. فقط همین. ذاتشون عوض نشد. همون ساواکی قدیم حالا شده عضو سازمان اطلاعات و همون شکنجه هایی رو با هموطنش انجام میده که ساواک میکرد.
    نگید نه. صابونشون به تنم خورده که میگم.

مردم دو دسته شدن. اقازاده ها که دنیا مال اونهاست و عوام که شهید دادن و فدا میشن تا اب تو دل اقازاده ها ت************ نخوره.
    نسل سوخته منم.
    من دهه شصتی که بزرگترم از ترس جهنمی شدن از خدا مومن تر شد و خواست از من یه قدیس بسازه.
    و کوچکترها بی توجه به جریانات گذشته از لفظ قدیما برای دوران زندگی من استفاده میکنن. و بدون هیچ دغدغه ای راحت و اسوده جوونی میکنن.

من تباه شدم. من تاوان چیزی رو دادم که دخلی توش نداشتم. برام تصمیم گرفتن. کسی از من دهه شصتی که قرار بود تو این دوران زندگی کنم نپرسید تو چطوری دوست داری؟ تو مقنعه چونه دار و مانتو تا روی مچ پا دوست داری؟
    ابروی پرپشت و سبیل شد ملاک نجابت دختران نسل من.
    پیرهن روی شلوار و پشت کفش خوابیده و تسبیح به دست هم شد ملاک نجابت پسرای نسل من.
    دختر دهه شصت حق خندیدن از عمق وجود رو نداره چون ممکنه مردم قضاوت بدی بکنن.
    پسر نسل من حق نداره استین کوتاه بپوشه یا کراوات بزنه چون اینا راه جهنمی هاس!
    ساز و موسیقی رو از هم نسل های من گرفتین که مبادا دلشون خوش باشه به همین شادی های کوچیک.
    برای محکم کاری شروع کردین به هرچیزی که باب میل تون نبود انگ حرام بودن زدین.

دارم خفه میشم از اینهمه تناقض.

مادر شانزده ساله من تو جمع دوستان سرزنده و شادابش تو دل طبیعت دامن کوتاه چهارخونه و بلیز سفید و شال مخصوص پیش اهنگی بسته.
    ولی من شانزده ساله با چهره ای غمزده که حتی خجالت میکشه تو دوربین نگاه کنه، با ابروهایی پرپشت و پشت لبی سبز شده، درحالیکه تو مانتوی گل و گشاد مدرسه گم شدم یه عکس بی روح به عنوان یادگاری از روزهای تلخ نوجوونیم دارم.

شما نسوختین بلکه ما سوختیم.

ما سوختیم که تاوان مدینه فاضله ساختن شمارو دادیم و داریم میدیم.
    ما سوختیم که از اول مدرسه هامون شد دو شیفت و سه شیفت با نیمکتهای چهارنفره، دانشگاه هامون جایی برای ادامه تحصیل ما نداشت، شغلها شد سفارشی و با پارتی. بعدها هم خانه سالمندان ها پر میشه و نهایتا جایی برای دفن ما هم نیست.
    چرا؟
    چون ارمان امثال شما این بود که سرباز وطن بسازین.
    هرچی بیشتر بهتر. اینده شون مهم نبود فقط باشن.

خودخواهی های شما از دهه شصت خاطرات تلخی به جا گذاشت.
    امیدوارم هرگز دهه شصت تکرار نشه.

مملکتی ساختین که حتی خودتون هم تحملش نمیکنین. کافیه دو دقیقه تو صف یه اداره معطل بشین. شروع میکنین به روضه که ما ال کردیم و بل کردیم تا مملکت شد این.
    نسل شما خودخواه بود. جوونی کرد ولی نذاشت بقیه جوونی کنن. انقلاب کرد، کشته داد ولی در واقعیت چیزی عوض نشد.
    کلی حرف تو دلم مونده. از دهه شصتی که هنوز تلخیش رو زیر زبونم حس میکنم و حتی حاضر نیستم یک ثانیه برگردم به اون دوران.

14. کاربران زیر از talieh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط Blue Way نمایش پست ها
    من لفظ نسل سوخته رو قبول ندارم .
    ولی به شما موافقم
    من اواخر دهمه پنجاه بودم .
    یعنی دقیقه دهه شصت رو با هول وهراس بمباران و موشک باران گذروندیم .
    هر روز حجله یکی از عزیزانمون رو سر کوچه میذاشتن .
    من هنوز هم شب ها خواب بمباران میبینم .
    وقتی مشاوره رفتم به من گفتن به خاطر ترس شدید بچگی هام بوده
    به نطر من ایراد از نسل و دهه وسال تولد وشرایط نیست .
    ایراد از خود ماست .
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

16. 4 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    با نظرت موافقم که بچگی نکردیم .
    ولی خودم رو نسل سوخته نمیدونم .
    به قول آقا رضا برد کردیم .
    اینم بگم اگر فداکاری بچه های دهه سی وچهل نبود
    همونایی که پیراهنشون رو باز میزاشتن وموهاشون رو بلند میکردند
    نبودند الان من این ارامش وامنیت رو نداشتم .
    امنیتی که الان بچه های دهه شصت وهفتاد برامون به ارمغان آوردن
    امنیتی که من الان دارم مدیون این عزیرانم
    پس فرقی نمی کنه چه نسلی باشی همین که مفید باشی برای جامعه ات بهترین نسلی
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

18. 3 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط Blue Way نمایش پست ها
    از این لحاظ که صدرصد کلا متولد همه ماها بعد از ساخت مملکت دوباره سوختن

ولی نسل سوخته به نسلی میگن که واقعا بچگی نکردن. همش تو ترس و رعب و وحشت بودن درواقعا دهه50 ها هستن که تا دهه 60 بچه بودن! ....هرکی دهه 50 دیدم از خاطرات بچگیش فقط جنگ میگه که تا اژیر میخورد میدودیم تو پناه گاه چندتا خونه پاین ترمون موشک های هوایی زدن همسایمون مورد ..وای اصلا خیلی وحشت ناک !!!!!!

پدر و مادر های اکثر ما این نسل هست خدا همشون حفظ کنه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

20. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

نسل سوخته نسل جنگه
    هرکس زندگی زیبا و دوست داشتنیش حتی یکسال تویه جنگ اگر گذشته
    بنظرم من نسل سوخته محسوب میشه
    جنگ اونقدر دردناکه که براحتی میتونه سالهای بعدی ادمارو با خاطراتش با نقص عضوهاش با شهداش بسوزونه...

به امید صلح
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

22. 3 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

من خودم به شخصه سوختم...دهه هارو کاری ندارم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)