نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: بحث آزاد: چرا باید نماز خواند؟

1002
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    تشکر شده 470 بار در 269 پست
    میزان امتیاز
    8

بحث آزاد: چرا باید نماز خواند؟

لازم میدونستم یه سری اطلاعاتمو درمورد نماز بنویسم... کس دیگه اگه اطلاع دیگه ای داره بگه... یا سوالی داره... یا نظری و ...

خب من کاری به هیچکی ندارم.. نه خودم و نه ... فقط در مورد نماز می گم... اصلا ربطی به خواستگاری و ... نداره تو این انجمن و ... کاری نداریم کی خوبه کی بده... کی خوب بودنش کامله... کی خوبه اما این خوبی ناقصه... کی بده... کاری نداریم به این که کی نماز می خونه کی نمی خونه... من نمی خونم یا نه یا شما می خونید یا نه و ... کاری نداریم که خودم به این حرفام عمل می کنم یا نه... به هیچ کدوم از اینا کاری نداریم ... فقط در مورد نماز و اینکه آیا عربی بلغور کردنه میگم...

عربی بلغور کردن نیست... کسی که همچین حرفی رو میزنه پیگیر باشه و بره عربی رو بفهمه... عربی هم یک زبانه که اکثرا میفهمیم... معنی چیزایی رو که تو نماز میگیم رو با یه سرچ ساده تو نت میشه پیدا کرد و (همه باید بدونن حالا بعضی قدیمیا و مادربزرگا و پدر بزرگا اصلا دنبال زیر سوال بردن احکام و ... مثل ما امروزیا که سواد داریم مثلا و دنبال اثباتیم برای هر چیز نیستن و ... و با صداقت و صافی تمام ننماز می خونن) ... حالا این که فارسی میتونه بخونه یا نه خب یکم از روحانی بودن و معنوی بودنش انگار کاسته میشه ... که این احکام رو مراجع با توجه به قرآن تحلیل و تفسیر می کنن...

خیلی تاثیرات روحی و روانی زیادی داره که کشف نشده و علم انسان اونقدرا نرسیده.... تو همین انجمن چارتا آدم افسرده که یه اختلال روحی ساده است رو نتوسنتن حل کنن حالا چه برسه بخوان فواید نماز و تاثیرات اون بر روح رو کامل بشناسن... در حالی که ما در زمینه علم روحی خیلی ضعیفیم...

در ضمن اگه خدا رو یه نفر قبول داره و همچنین مسلمانه پس قرآن رو قبول داره و متن صریح اون رو باید انجام بده... متن صریح قرآن و تفسیر و تحلیل ضعیف نیست... (مسلمان عملی و توحید عملی)

وقتی متن صریح قرآن به یه عملی دعوت می کنه حتما می دونه انسان ها از درک کاملش خیلی عاجزن... و شاید این عجز قرن ها طول بکشه... پس انسان مسلمان باید حرف خداوند رو که بزرگتره گوش بده... همونطور که یه بچه حرف پدر و مادرشو باید گوش بده...

یک نفر وقتی نماز می خونه باید بفهمه چی میگه...

وقتی میگه الله اکبر باید بدونه ینی خدا بزرگتر است (حتی نیومده از همه چیز و از همه کس ینی خداوند انقدر بزرگواره که حتی قابل مقایسه نیست)

این ینی چی؟

ببینید همه ما آدم بزرگا و آدمای معروف مثل فوتبالیستا و خواننده ها و ... رو دوست داریم... وقتی تو اینستا پست میذارن یا جاهای دیگه با شوق و علاقه میخونیمش...

اما وقتی می گیم الله اکبر... آیا شده با همون شوق و شوقی که نسبت به آدمای بزرگ داریم و پستاشونو می خونیم نسبت به قرآن داریم؟

و ....

امام حسین در اون شرایط جنگ کربلا چرا وسط ظهر نماز خونده؟ عربی بلغور می کرده؟ هیئت رفتن و عزاداری ها همه در واژه اهدنا الصراط المستقیم (ما را هدایت کن به راه راست... حتی اگه تو راه راست هستی کامل تر و هموارتر) خلاصه میشه... روضه و ... این همه گریه همه واسه خودمونه... مگه بزرگواران دینی به گریه منو شما نیاز دارن؟ یا اگه یه فردی از دنیا میره خانوادش براش گریه کنه سر و سینشو بزنه به اون مرده چیزی میرسه؟ این گریه ها و عزاداری ها واسه نشون دادن قلب پاک عزاداره که بگه خدایا، ای امام حسین... من کوتاهی کردم در حق خودم... به خودم آسیب زدم به بقیه به دین و ... پشیمونم قلبم صافه... اونقدر ناراحتم اشک از چشام سرازیر میشه... تو این همه سختی کشیدی و این همه خونوادتو و ... رو زجر دادن واسه ارزش هایی مثل عدالت و ...زنده نگه داشتن دین اسلام و امر به معروف و نهی از منکر و .... (خود امام حسین گفته) اما من چی کار کردم... من لباس مسلمانی دارم اما اسلام رو زنده نگه داشتم... خودم نیاز به امر به معروف دارم... از خدا بخواه کمکم کنه

حتی کسی که به شدت حلال و حروم و ... سرش میشه به عنوان یه مسلمان که از قرآن آگاهی داره نباید بگه همینقدر بسه و ... باید سعی کنه هی کامل و کامل تر بشه... نماز بخونه... واقعا سجده میکنه خودشو در برابر خدا حس کنه... وقتی میگه سبحان الله ... الله اکبر در عمق دلش اینو احساس کنه... هر چی کامل و کامل تر بهتر

انسان دین رو باید خودش بشناسه نه ببینه بقیه چی میگن موقع نماز... میفهمن نماز چیه یا نه... میفهمن چی میگن یا نه ... خودش باید قرآن بخونه تا ببینه تو این قرآن چی نوشته...
    ویرایش توسط Mohsen123 : 10-31-2016 در ساعت 11:05 PM
    امضای ایشان

2. 4 کاربران زیر از Mohsen123 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31098
    تشکـر
    49
    تشکر شده 124 بار در 62 پست
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : بحث آزاد: چرا باید نماز خواند؟

در قرآن کریم هرچی که به سفارش شده بی شک نفعی برای ما داره از لحاظ علمی حالات ایستادن نماز هرکدام نفعی برای بدن دارد:

1- ایستادن در نماز:

ایستادن در نماز، باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را تقویت می کند. این عمل باعث می شود تا فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.

نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقسم نگاه می دارد.

وقتی چشمها در حالت نماز ثابت می ماند، جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد. ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی چون نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.

2- رکوع در نماز:

تقویت ماهیچه های شکم، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبویت مزمن، سوء هاضمه و بی اشتهایی از خواص رکوع در نماز است.

کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در تعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر است.

مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عظلات صورت، گردن، ساق پا و رانها می شود و به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد. تنظیم متابولیسم بدن، فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماریها از بدن، کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز از دیگر خواص رکوع در نماز است.

3- سجده در نماز:

سجده، ستون مهره های بدن را تقویت کرده و درد های سیاتیک را آرام می کند. سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه، پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.

سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده، که این امر با تغذیه غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و طزاوت پوست می شود.

حالات سجده به واسطه باز کردن مهره ها از یکدیگر، باعث کشیده شدن اعصابیکه قسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می کند شده و این اعصاب را در یک حالت تعادلی قرار می دهد که این امر برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است.

اگر فاصله مهر از نمازگزار به اندازه حدودا یک وجب جلوتر از حالت معمولی باشد، کشش بیشتری در کمر حس می شود که باعث مداوای کسانی که دیسک و یا ناراحتی کمر دارند می شود. و اگر کسی که سالم است این کار را انجام دهد، هیچ گاه دچار دیسک و ناراحتی کمر نمی شود.

سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد. سجده قدرت درک و فهم را زیاد می کند. دلیلش این است که در سجده به پیشانی ما فشار می آید و باعث می شود که کاملا روی پیشانی متمرکز شویم ( اگر در این حالت به نوک بینی مان نگاه کنیم، خود به خود به پیشانی فشار می آید ) و این امر اگر با دقت و تمرکز زیاد صورت گیرد، بعد از مدت طولانی سبب بیداری چشم بصیرت شخص می گردد.

در علوم ماوراءالطبیعه به این چشم، چشم سوم گویند که بین دو ابرو و چشم واقع شده است. در علوم یوگا نیز به چاکرای "آجنا" معروف است.هدف یک یوگی مشتعل کردن انرژی روحانی در چاکراها بلاخص چاکرای آجناست. که بتواند بدون دو چشم طبیعی ببیند.

امروز حتی پزشکان روانشناس نیز مبلغان متجدد دین شده‌اند و گرویدن به دین را توصیه می‌نمایند.

یکی از فواید ظاهری نماز و سجده‌های مستحبی و طولانی در نماز شب پیشگیری از بروز بیماری آرتروز است، زیرا حرکات فیزیکی ویژه‌یی را انجام می‌دهد، در نماز نافله‌ی شب چون فرد در دل شب از خواب بیدار می‌شود و سد استراحت طولانی را در بستر نرم و راحت می‌شکند و حرکات فیزیکی نماز را انجام می‌دهد، جلوی ابتلاء به آرتروز گردن و کمر را می‌گیرد.

در سجده‌های مستحبی طولانی به دلیل اینکه دستها از آرنج تا کف دست روی زمین قرار می‌گیرد و شکم به سمت پایین کشیده می‌شود و پیشانی و گونه‌ها در چند جهت روی مهر یا زمین قرار می‌گیرد، شرایطی ایجاد می‌شود تا از بروز آرتروز مهره‌های گردن و کمر جلوگیری گردد.

از طرفی وقتی پیشانی به مدت طولانی روی مهر یا روی زمین قرار گیرد بدن حالتی پیدا می‌کند که بارو رسپتورهای (Baroreceptor) جدار آئورت و جدار عروق کاروتید گردن در اثر برخورد ستون خون تحریک شده و ازطریق ایجاد سیگنال‌های عصبی مانع افزایش فشارخون در فرد نمازگزار می‌شود، از سوی دیگر در سجده‌های مستحبی طولانی، اگر در قوس شریان آئورت کلسیم به تازگی رسوب کرده باشد، آن را از جا می‌کند ومانع آهکی شدن یا کلسیفیه‌شدن (Calcifie) جدار قوس آئورت می‌شود.

از نظر مذهبی در تمام کتاب‌های دعا و نیایش اشاره شده که هنگام دعا کف دست‌ها باید به طرف آسمان باشد و علت علمی آن را ذکر نکرده‌اند، استادان مانیوتیزم علاوه بر اعتقاد شخصی، خودشان اینطور آموزشی می‌دهند که همیشه سیاله‌ی عصبی از نوک انگشتان و کف دستها خارج می‌شود وآموزش می‌دهند که هنگام هر نوع معالجه یا رفع هر گونه دردی باید کف دست را بر موضع دردناک گذاشت.

وقتی کف دستها به طرف آسمان قرار می‌گیرد مقداری از مانتیزورهای موجود در هوا و فضا از کف دست‌ها جذب بدن می‌شود و به عکس چنانچه کف دست به طرف زمین باشد معتقد هستند که مقداری از مغناطیس شخص از بدن خارج شده و جذب زمین می‌شود

4. 4 کاربران زیر از e.m بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    30982
    تشکـر
    459
    تشکر شده 875 بار در 507 پست
    میزان امتیاز
    8

خیلی جواب داره این سوالت ولی من فقط به یه سوال بسنده میکنم.

اینهمه نعمت داااااااری این همه و فقط خدا در مقابلش ازت خواسته که شکر کنیش چند نوبت در روز خیلی زیاده ؟

گیرم که نفعی برات نداشته باشه!که داره هزاران فایده داره برای خودت همین نماز خوندن اما گیرم که نداشته باشه در مقابل اینهمه نعمت
    خیلی زیاده شکر کردن خدا ؟!؟!؟!؟!؟

6. 2 کاربران زیر از فرشته مهربان بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط فرشته مهربان نمایش پست ها
    خیلی جواب داره این سوالت ولی من فقط به یه سوال بسنده میکنم.

اینهمه نعمت داااااااری این همه و فقط خدا در مقابلش ازت خواسته که شکر کنیش چند نوبت در روز خیلی زیاده ؟

گیرم که نفعی برات نداشته باشه!که داره هزاران فایده داره برای خودت همین نماز خوندن اما گیرم که نداشته باشه در مقابل اینهمه نعمت
    خیلی زیاده شکر کردن خدا ؟!؟!؟!؟!؟
    امضای ایشان

8. کاربران زیر از Mohsen123 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

اسلام یه سری اصل داره و یه سری فرع... یه سری اصول دین داریم و یه سری فروع دین...

حالا اعتقاد و عمل در اصول و فروع فرق می کنه...

همه ما که ادعای مسلمانی می کنیم باید باید باید به اصول و فروع دین هر دو اعتقاد داشته باشیم... اعتقاد ینی قبول داشتن... ینی ماهم باید اصول دین رو قبول داشته باشیم و هم فروع دین... چرا؟ وگرنه یه غیر مسلمان میتونه به ما گیر بده که شما که مسلمانی چرا به نماز که صراحتا قرآن به اون امر کرده اعتقاد نداری؟

حالا میرسه به عمل... که اصله... مومن حقیقی کسیه که هم اصول دین و هم به فروع دین عمل کنه...

اخلاق و ... که جزو "عدل" از اصول دینه... ینی کسی که عادل اخلاق رو هم رعایت می کنه و عدل یه اخلاقه اصلا... عدل فقط اون چیزی که فک می کنید نیستا.... عدل ینی حق خودت حق خدا و حق مردم رو زیر پا نذاری... حق هم فقط پول نیست... همه چی هست... حتی نگاه به ناموس یکی بی عدلی و پیروی از نفس اماره است که همون حق دیگران رو ضایع کردنه...

نماز جز فروع دینه...

مومن حقیقی باید هم اصول رو عملی کنه و هم فروع رو.... چرا که اصول از اسمش معلومه اصله و خیلی از مسلمانان هم شاید انجام ندن و عمل نکنن و فقط بهش اعتقاد داشته باشند اما این مسلمانی به درد کشک میخوره و در عوض یه غیر مسلمان همچین اصولی رو انجام بده... اما اگه یکی اصول دین رو انجام بده طبق عقیده یک مسلمان که باید بر اساس قرآن باشه هنوز کامل نشده و مومن حقیقی نیست و مومن حقیق باید فروع رو هم انجام بده چرا که خدا گفته و قرآن گفته و مرجع هر مسلمانی قرآنه و نه نباید بیاره... عمل به اصول و فروع هر دو... میشه مومن حقیقی...

امکان داره یکی ادای مومنا رو در بیاره و همه احکام و فروع رو به درستی انجام بده اما مومن نباشه.... چون اصولش مشکل داره

اما یکی احکام رو درست انجام نده ولی از اونی که همه رو انجام میداد بهتر باشه ... چون اصولش درسته... به اصولش اعتقاد که داره هیچ اونو عملی هم می کنه... اما یکی به اصول اعتقاد داره اما عملیش نمی کنه... اصلی مثل عدل... یکی اماکن داره فروعی مثل نماز رو انجام بده اما اصلی مثل عدل رو زیر پا بذار و حقوق مردم رو رعایت نکنه... در حالی که به این اصل اعتقاد هم داره... اما یکی فروعی مثل تنماز رو انجام نده اما عدل رو به عنوان یه اصل در عمل انجام بده... خب این فرد بهتره اما کامل نیست... مومن کامل هم نیست...

مومن بودن به همه چیزه... هم به اصل... هم به فرع... هم به عدل ... هم به نماز...

حالا کسی که اصل رو انجام میده اما فرع رو انجام نمیده بهتر از اونیه که فرع رو انجام میده اما اصل رو انجام نمیده و کسی که هم اصل رو انجام میده و هم فرع رو بهتر از هر دوتاست.....

کسی که فقط اعتقاد داره و هیچ کدوم رو انجام نمیده بدتر از همه است به گونه ای که اصلا اصلا اصلا مسلمان نیست...
    امضای ایشان

10. کاربران زیر از Mohsen123 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

@farokh یه کار کن که من هم بتونم ببینم کی بهم امتیاز کنفی میده.... همه بهم امتیاز منفی میدن... الکی الکی... ملت عقده ای ان... درمانشون کن... باز دوباره یکی بهم امتیاز منفی داد اینبار از این تاییکم و داخل توضیحات هم نوشت چلک بک...
    ویرایش توسط Mohsen123 : 11-02-2016 در ساعت 12:52 PM
    امضای ایشان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد