نمایش نتایج: از 1 به 18 از 18

موضوع: یک روز با بدهکاران «مهریه» در «اوین»

1689
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,401 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    15

یک روز با بدهکاران «مهریه» در «اوین»

برای گفت‌وگو با مددجویانی که به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان به‌سر می‌برند، به بازداشتگاه اوین رفتیم. بازداشتگاهی که افرادی همچون بابک زنجانی، محمدرضا رحیمی و ... در آن محبوس اند. حدود 99 درصد جرایم زندانیان در این بازداشتگاه مربوط به جرایم مالی اعم از مهریه، چک، کلاهبرداری، جعل و ارتشاء می شود. بازداشتگاه اوین شامل 9 اندرزگاه است که یکی از این اندرزگاه‌ها به زندانیان مهریه اختصاص دارد.

در بازدید از بخش‌های مختلف بازداشتگاه اوین، مسئول اندرزگاه 7 ما را همراهی می‌کند. به همراه وی وارد دارالقرآن که طنین قرآن مددجویان فضا را پر کرده می‌شویم. دعای پایانی مددجویان این است که «خداوندا! به عظمت قرآن، اسباب ادای دین و آزادی این جمع و اندرزگاه را فراهم بفرما...» آمین می‌گویم و می‌دانم که مرغ آمین هم آنجاست ...

مددجویی با رویی گشاده و با نگاهی غمگین روبرویم می‌نشنید، از او ماجرای زندانی شدنش را می پرسم.

*من خطاکار نیستم

«مجید» با صدایی بلند - گویا منتظر است که کسی حرفهایش را بشنود - می‌گوید: از تاریخ 27 / 5 / 93 بابت عجز در پرداخت مهریه در زندان اوین هستم. کارمند شرکت نفت هستم و 50 سال سن دارم. یک فرزند 18 ساله هم دارم. مهریه همسرم 500 سکه بود. دلیل اصلی اختلافم این بود که تمام اموالم را به نام همسرم کردم و او هم با کوچکترین اختلافی بهانه آورد و 8 سال است که مرا از خانه بیرون کرده و از این 8 سال، سه سالش را در زندان هستم. نمی خواهم زنم را طلاق دهم، اما مهریه را باید بدهم ولی مالی ندارم. سندی هم ندارم که بتوانم مرخصی بروم؛ زمانی هم که پدر و برادرم فوت کردند من در زندان بودم. خرج خانواده ام - مادر، زن داداش و فرزندم - را نیز در زندان تامین می کنم. سرخدمات سالن زندان هستم.

وی ادامه می‌دهد: قانونی را در سال 77 تصویب کردند که ناتوانی زوج در پرداخت مهریه، حبس دارد، ولی باید شرایط آن را می گذاشتند. زیرا من خطاکار نیستم. چرا قانون نباید تکمیل باشد که سه سال عمر مرا بگیرد و در زندان باشم. باید استثنائاتی در قانون در این زمینه وجود داشته باشد.

مجید توصیه می کند که جوانان قبل از ازدواج مشاوره بروند و خانواده‌ها نسبت به هم شناخت داشته باشند و می گوید: متاسفانه افرادی به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان هستند و از آنجا که در بازار کار می ‌کردند و چک داشتند و نتوانستند چک‌های شان را پاس کنند دو قرار دیگر هم برایشان صادر شده و اگر به فرض قرار بود فردا از زندان آزاد شوند با این دو قرار دیگری که به دلیل عدم پاس کردن چک‌ها برای شان صادر شده، تا یک سال دیگر هم باید بمانند. این موضوع نشان می دهد که قانون ما نقص دارد و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود و به نظرم بهتر است که قانونی تصویب شود که این نوع جرایم از هم تفکیک شوند.

* محکومان مهریه، مجرم نیستند

«احمد» یکی دیگر از مددجویان در شرح حضورش در زندان می گوید: 8 ماه هست که در زندان هستم. اختلافی هم با همسرم ندارم و دو فرزند دارم. فقط همسرم مطالبه مهریه 400 سکه‌ای اش را کرده است. اگر 24 ساعته بخواهند ایران را بکوبند و بسازند همه متخصص‌هایش در اینجا هستند. هیچ کدام از آقایانی که برای مهریه اینجا هستند، مجرم، دزد و قاتل نیستند، بلکه یک اشتباه کوچک و یک اعتماد بی جا باعث شده که در زندان باشند. اگر کلمه «عندالاستطاعه» در قرارداد ازدواج باشد و آن را بنویسند دیگر هیچ کدام از این آقایان اینجا نخواهند بود.

بر اساس این گزارش، به محض وقوع عقد، زن مالک مهر می‌شود و هر زمان که بخواهد، می‌تواند مهریه‌ خود را مطالبه کند و مهریه عندالمطالبه در هر حال باید پرداخت شود، این در حالی است که در مهریه عندالاستطاعه، زمان پرداخت مهریه زمانی است که زوج، توانایی و استطاعت پرداخت را داشته باشد؛ بنابراین پرداخت آن منوط به استطاعت و توانایی زوج است.

احمد ادامه می دهد: خانه و خانواده یک منطقه جنگی است و برای خانواده باید جنگید. در منطقه جنگی کسی که رییس خط مقدم است باید معاونش پشت سرش بایستد و اگر لحظه ای که در خط مقدم هستی حواست به پشت سرت باشد که نکند معاونت با خنجر به پشتت بزند، دیگر آن زندگی و جبهه هیچ کدام معنا و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

این مددجو با بیان اینکه نمی خواهد از همسرش جدا شود، ادامه می دهد: من کارمند قالب‌سازی ماشین‌های سنگین و تراشکار هستم و اکنون در زندان در بخش موسیقی فعالیت می‌کنم. خانواده همسرم مدعی کارهای خیر هستند و مراسم‌های گوناگون برگزار می‌کنند و در این مراسم‌ها برای آزادی زندانیان دعا می‌کنند، این در حالیست که من اکنون اینجا هستم.

وی می‌گوید: متاسفانه 70 درصد طلاق‌ها در همین زندان انجام می شود زیرا آقایانی که اینجا هستند به نقطه ای می رسند که دیگر نمی خواهند همسرشان را ببینند. بهتر است که قضات محبت کنند و به دادخواست های ما توجه کنند و برای استعلام درخواست اعسارمان سریع تر به نتیجه برسند. متاسفانه ما متهم هستیم که با طلبکارمان روی یک بالش سرمان را می‌گذاشتیم و از این قضیه غافل بوده ایم.

احمد ادامه می‌دهد: مرا از مشهد دستبند و پابند زده به اینجا آوردند، آیا این درست است؟ فرق ما با دزد و قاتل چیست؟ آیا نباید یک فرقی داشته باشیم؟ من پسر تیمسار هستم. ما در اینجا استراحت مطلق می‌کنیم. آیا ما باید در زندان اوین استراحت مطلق کنیم؟!

«محمد» مددجوی دیگری است که زمانی معتاد بوده و یکی از دلایل اصلی اختلافش با همسرش اعتیادش به مواد مخدر بوده است.

او می گوید: 10 ماه است که در اینجا زندانی هستم و همسرم قبل از زندانی شدنم از من جدا شده است، ولی مهریه همچنان پابرجاست و از زمانی که مهریه‌اش را به اجرا گذاشت، زندانی شدم. 8 سال هم ازدواج کردم و هنوز هم او را دوست دارم و می‌خواهم برگردد و با او زندگی کنم.

محمد ادامه می دهد: من راننده کامیون هستم و مهریه همسرم 30 میلیون تومان بود که درخواست اعسار کردم و به 20 میلیون تومان تقلیل یافت. قاضی آن را قسطی کرد که ماهی 500 هزار تومان پرداخت کنم، اما نمی‌توانم زیرا در زندانم. افرادی همچون من نباید به خاطر مهریه در زندان باشند.

* تنها آرزویم دیدن پسرم است

«رضا» یکی دیگر از مددجویانی است که 5 سال است در زندان اوین به‌سر می برد و پیش از این نیز با عنوان اتهامی قتل عمد در زندان رجایی شهر بوده است.

او می‌گوید: 15 ساله بودم که با همسرم آشنا شدم و از همان ابتدا خانواده او با من مشکل داشتند. برادر همسرم همیشه با من درگیر می‌شد که در یکی از این درگیری‌ها زمانی که چاقو را به سمت من زد، چاقو را از دستش گرفتم و برای دفاع از خودم به او زدم و جانش را از دست داد. یک سال فراری بودم و بعد از آن به جرم قتل عمد دستگیر و به زندان رجایی شهر منتقل شدم. پدرم برای اینکه پول دیه را بدهد همه زندگی‌اش را فروخت و الان هم آواره است. حدود 600 میلیون تومان پول دیه را داده و 170 میلیون تومان از آن باقی مانده است.

وی ادامه می دهد: در زندان والیبال بازی می‌کنم. خانواده همسرم به همسرم به دروغ گفته اند که او در زندان رجایی شهر معتاد شده و دیگر به درد زندگی نمی‌خورد، در حالی که من ورزش می‌کنم و تا به حال سیگار هم نکشیده‌ام.

این مددجو که حدود 27 سال سن دارد با صدای بغض آلود ادامه می‌دهد: در حال حاضر همسرم تقاضای نفقه که حدود 5 میلیون تومان می‌شود، کرده است و به همین دلیل از زندان رجایی شهر به اینجا منتقل شدم. اوایل او به دیدنم می‌آمد، ولی دیگر به دیدنم نیامد و من می‌دانم که خانواده اش باعث این کار شده‌اند و نمی‌گذارند او را ببینم. من یک پسر یک ساله دارم ولی هنوز او را ندیده ام و تنها آرزویم این است که بچه ام را ببنیم. نمی‌خواهم از همسرم جدا شوم و به دلیل اینکه همسرم آدرس خانه و شماره تلفنش را عوض کرده، هیچ آدرس و نشانی از او ندارم.

* قضات کاغذی حکم صادر نکنند

بر اساس این گزارش، «عباس» مددجوی دیگری است که چهره‌اش گویای بالا بودن سن و سالش هست. شاید باور کردنی نباشد که فردی با این سن و سال و داشتن نوه در زندان باشد.

او می‌گوید: مسافرکش هستم و 5 فرزند دارم. حدود 40 روز است که به دلیل عدم پرداخت نفقه به مبلغ سه میلیون تومان در زندان هستم. من با همسر دومم 23 سال زندگی کردم و سه سال است که مرا ترک کرده است. اختلاف اصلی من با همسرم این بود که به من گفت خانه را به اسم او بکنم ولی من به او گفتم که خانه کلنگی است، صبر کن که خانه را از نو بسازیم تا یکی از واحدها را به تو بدهم. همسرم سر کار می رفت و بعد از مرگ پدرش به من گفت با طلاق توافقی از هم جدا شویم؛ در غیراین صورت نفقه و اجرت المثل را به اجرا می گذارم.

وی ادامه می‌دهد: از قضات می خواهم کاغذی حکم صادر نکنند، بلکه از روی دلیل و منطق و عقل حکم صادر کنند. همسر من مهریه‌اش را بخشیده بود و گفته بود که نفقه و اجرت المثل نمی‌خواهم ولی او در غیاب من که زندان بودم تمام وسایل زندگی‌ام را برد و بعد هم تقاضای اجرت المثل و نفقه کرد و از من هم طلاق گرفت. مالی ندارم حتی پول نداشتم که وکیل بگیرم. درخواست اعسار هم نکردم؛ زیرا می خواهم تکلیفم مشخص شود به دلیل اینکه همسرم در ابتدا همه را بخشیده بود، ولی حالا مدعی شده است.

وی به جوانان توصیه کرد که عشق چشمانتان را کور نکند، به حرف و سخن بزرگترها گوش کنید و وقتی مهریه تعیین می شود بدانید که باید هر لحظه آن را پرداخت کنید.

* گناه من چیست؟

«اکبر» مددجوی دیگری است که کارمند یک شرکت خودروسازی است. 14 سال زندگی مشترک داشته و یک پسر دارد.

او می گوید: از 5 سال پیش اخلاق همسرم عوض شد. خانه‌ام را به نام او کردم، ولی همسرم به من خیانت کرد. در ظاهر فردی اخلاق مدار و معتقد بود، ولی برخلاف اعتقاداتش عمل کرد. به قول مادرم من خواب بودم و او بیدار بود.

وی ادامه می‌دهد: من عاشق زنم بودم. یک بار که دعوای مان شد با یک وانت گل او را به خانه برگرداندم. در آخرین دعوایی که در سال 92 به خاطرش کردم مرا به زندان رجایی شهر بردند. در زندان رجایی‌شهر به خاطر ناسزایی که به من گفتند خودکشی کردم. همسرم طلاق غیابی گرفت و یک سال بعد از زندان آزاد شدم. زمانی که در زندان بودم همسرم تمام اموالم را برده بود. پس از گذشت مدت زمانی، به دلیل عدم پرداخت مهریه و نفقه دستگیر شدم و حدود 8 ماه است که اینجا هستم.

او فقط به یک جمله اکتفا می‌کند که هنوز نمی‌دانم چه گناهی در زندگی مرتکب شده‌ام.

* بلاتکلیفم

«آرش» یکی از مددجویان جوانی است که فقط 26 سال سن دارد و 5 ماه است که به دلیل عجز در پرداخت مهریه و نفقه در اوین محبوس است.

او می گوید: دو سال است که ازدواج کرده ام و همسرم دوست نداشت که با خانواده ام معاشرت کنم، به همین دلیل 9 ماه نتوانستم خانواده ام را ببینم.

آرش به یک نقطه خیره می شود و می گوید: بلاتکلیفم. حالا می‌فهم آن همه اختلاف خانواده‌ام برای ازدواج‌مان چه بود. هر آنچه که در ذهنم ساخته بودم، اشتباه بود.

*همیشه خانواده همسرم در زندگی مان دخالت می کردند

یکی دیگر از مددجویان به نام «علی» می گوید: یک سال و نیم در زندان اوین هستم. یک پسر دارم. همسرم می گفت که مادر و پدرت را رها کن و من هم می‌گفتم نمی توانم خانواده ام را رها کنم، ولی او گوش نمی داد. پدر و مادر همسرم همیشه در زندگی ما دخالت می‌کردند. همسرم به من گفت که من مهریه ام را می‌بخشم تو هم اموالت را بمن بده. من این کار را کردم. در دفترخانه نوشت که من مهریه‌ام را بخشیدم، ولی یک سال و نیم بعد گفت من الان نمی بخشم و به همین دلیل به زندان افتادم. قاضی گفت باید می‌نوشت «مهریه را نقدا دریافت کردم.»

وی می‌گوید: من حتی حضانت بچه را به او دادم. کارگاه داشتم و زمانی که همسرم مرا ترک کرد قبل از اینکه زندان بیفتم کم کم از سیگار شروع کردم و معتاد و کارتن خواب شدم، ولی بعد از آن در زندان ترک کردم. من حتی هزینه زندگی پسرم را دادم، ولی نتوانستم اثبات کنم و الان محکوم به پرداخت مهریه و نفقه پسرم به مبلغ 6 میلیون تومان و 5 سکه هستم. حتی خیری پیدا شده که 10 میلیون از بدهی‌ام را بدهد ولی الباقی بدهی که حدود یک میلیون و دویست هزار تومان می‌شود را ندارم.

او ادامه می دهد: مادر و پدر همسرم به من می گفتند که تو لهجه داری و لهجه ات روی نوه ما تاثیر می‌گذارد؛ لذا باید آنها را رها کنی. همیشه خانواده همسرم در زندگی مان دخالت می کردند و آخر هم همسرم از من جدا شد.

بر اساس این گزارش، «مهدی» تنها مددجویی است که 10 روز می‌شود به زندان اوین آمده است. او می گوید اختلافی با همسرش نداشتم و کارگر ساختمان هستم.

وی ادامه می دهد: با اینکه سواد درست و حسابی ندارم ولی می دانم که مهریه ضمانت است و معامله نیست. متاسفانه قانون در رابطه با نفقه 100 ماده دارد ولی در مورد مهریه یکی دو ماده بیشتر نداریم. زمانی که همسرم با من زندگی نمی کند و در خانه پدرش است و حتی هنوز ازدواج هم نکرده ایم و عقد هستیم، چرا باید مهرش را بدهم. آیا او فقط حق دارد؟ من حق ندارم؟

مهدی افزود: از سال 1331 تا 1391 قانون ما چندین بار عوض شده است، ولی کامل نیست. مهریه حق است و ضمانت اجرایی ماست نه معامله. متاسفانه نیمی از زندانیان ما بلاتکلیفند. قبلا اسم اینجا زندان بود الان شده ندامتگاه، ندامتگاه یعنی در آن توبه کنی، آیا بیرون نمی شود توبه کرد. آیا فقط باید در زندان توبه کرد. آیا بهتر نبود از این همه وسعتی که برای زندان استفاده کردیم برای موزه و موسسه استفاده می کردیم.

وی گفت: همه کسانی که در زندان هستند شخصیت و آبرو دارند و انسان های فرهیخته ای هستند.

او با اشاره به نامه‌ای که برای رهبر انقلاب نوشته است، می گوید: تقاضای من این است که ایشان به اینجا بیایند تا جوان‌ها با ایشان درد و دل کنند.

2. 3 کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : یک روز با بدهکاران «مهریه» در «اوین»

متاسفم شدم از این چیزی که خوندم.نباید مهریه به وسیله سواستفاده تبدیل بشه.
    اما وقتی توی اسلام زن از نظر مالی نصف مرد سهم میبره باید یه جای دیگه مثل همین جا( مهریه )جبران بشه.

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

فکرتونو مشوش نکنید این چیزا درست بشو نیست و همیشه یجوری خواهد لنگید

قانونگزار باید کاری بکند که نمیکند و معلوم نیست اصلا چیکار میکنن و کجا خوابشون برده که اوضاع اینجوری شده

استاد رائفی پور:

بسیاری از احکام دین ما را امروزه در غرب بعنوان یک قانون اجرا میکنند مانند شفافیت اموال و دارایی ها که در غرب یک قانون است، یعنی هر مسئولی می بایست تمامی اموالش را نه تنها برای قوه قضاییه بلکه برای تمام مردم مشخص کند

و این دقیقاً فرمایش امیرالمومنین علی علیه السلام است که می فرماید: فرزند ابیطالب را ببینید که با این لباس و این اسب آمد و با همین هم باید برود و می بینید که ما هرکجا ضربه میخوریم دقیقاً همان جایی است که به اسلام عمل نمی شود
    ویرایش توسط Experience : 03-06-2017 در ساعت 04:37 PM

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط saba95 نمایش پست ها
    متاسفم شدم از این چیزی که خوندم.نباید مهریه به وسیله سواستفاده تبدیل بشه.
    اما وقتی توی اسلام زن از نظر مالی نصف مرد سهم میبره باید یه جای دیگه مثل همین جا( مهریه )جبران بشه.
    من به همون دلیل که کلان مخالف مهریه به همون دلیل هم موافق 100 درصدی این هستم که زن و مرد بعد ازدواج هرچی درآووردن باید تقسیم بشه بینشون و اگه این قانون رعایت میشد قانون مزخرف مهریه کنار میرفت کلان

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط sam127 نمایش پست ها
    من به همون دلیل که کلان مخالف مهریه به همون دلیل هم موافق 100 درصدی این هستم که زن و مرد بعد ازدواج هرچی درآووردن باید تقسیم بشه بینشون و اگه این قانون رعایت میشد قانون مزخرف مهریه کنار میرفت کلان
    اونوقت خانمهایی که خانه دار هستن تکلیفشون چی میشه؟

در واقع قانون مهریه مزخرف نیست، چیزی که مزخرفه توقعات زیاده که باعث تعیین مهریه های زیاد میشه

در حالیکه مهریه رو باید بر اساس توان مالی هر مرد تعیین کنن

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط تجربه نمایش پست ها
    اونوقت خانمهایی که خانه دار هستن تکلیفشون چی میشه؟

در واقع قانون مهریه مزخرف نیست، چیزی که مزخرفه توقعات زیاده که باعث تعیین مهریه های زیاد میشه

در حالیکه مهریه رو باید بر اساس توان مالی هر مرد تعیین کنن
    الان اکثر خانما شاغل هستند خیلی کم داریم خانمی که صرفا تو خونه باشه و فقط خانه داری کنه حتی خیلی از خانمای خانه دار هم تو خونه شاغل هستند

8. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32417
    تشکـر
    607
    تشکر شده 1,197 بار در 635 پست
    میزان امتیاز
    8

کاش ماهم مثل کشورها دیگه بجا مهریه و این مسخره بازیا بعد طلاق حق 50% داشتیم که 50% درامد هردو نصف بشه
    امضای ایشان
    أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ

حرفی که می‌زنی می‌شه بذری که
    می‌کاری توی دل آدم‌ها
    و یه روز
    درخت می‌شه

9. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

الان اکثر خانما شاغل هستند خیلی کم داریم خانمی که صرفا تو خونه باشه و فقط خانه داری کنه حتی خیلی از خانمای خانه دار هم تو خونه شاغل هستند
    اینجوریام که میگی نیست خیلیا هستن که فقط خانه داری میکنن

در ضمن این تمایل به شاغل بودن خانمها مقطعی هست و بعد از مدتی از بین میره چون خانمها متوجه میشن شاغل بودن چیزی جز اذیت براشون نیست

10. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط حناء نمایش پست ها
    کاش ماهم مثل کشورها دیگه بجا مهریه و این مسخره بازیا بعد طلاق حق 50% داشتیم که 50% درامد هردو نصف بشه
    خوب اینجوری اگه خانم هیچ مالی با خودش نیاورده باشه، هیچی نصیبش نمیشه

11. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32417
    تشکـر
    607
    میزان امتیاز
    8

خوب اینجوری اگه خانم هیچ مالی با خودش نیاورده باشه، هیچی نصیبش نمیشه
    چرانشه؟
    به هرحال هردو نصف اموالشون باهم نصف میشه
    مثلا اگه خانوم سرمایش 1 میلیون باشه 500 هزار تومن به اقا داده میشه
    و یا اقا اگه 100 میلیون داشته باشه 50 میلیون به خانوم داده میشه

(منظورم این بود که بعد از طلاق هر دو طرف اموالشون رو باهم نصف کنن چه زیاد چه کم)

الان مثلا خانومها یا اقایونی که خیلی ثروتمندن حاضر نیستن ازدواج کنن با فرد معمولی چون در صورت طلاق
    نصف اموالشون باید بدن به همسرشون و همسرشونم اموالی نداره پس ضرر زیادی میکنن
    مهم نیست هرکدوم چقدر اموال دارن به هر حال باید اموالشون نصف بشه...
    البته خیلیهاشونم ازدواج میکنن ولی تو عقدنامه ذکر میکنن که بعد از طلاق 50% اموالشون رو نخواهند بخشید(اینم نمونه کاره ثروتمنداس)

خوبه دیگه اینطوری هرکی با مثل خودش ازدواج میکنه و در صورت طلاق هر دو ضرر یا منفعت میبرن
    اینطوری نیست که خانوم به زور مهریه همجوره شوهر بیچارشو بزاره تو تنگنا همچی دو طرفست
    امضای ایشان
    أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ

می‌کاری توی دل آدم‌ها
    و یه روز
    درخت می‌شه

12. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32417
    تشکـر
    607
    میزان امتیاز
    8

من یه دوستی دارم مهریه اش یک سکه ست ولی تو عقدنامه قید شده
    تمام حسابهای اقا و خانوم باید مشترک باشه و هر ملک یا خودرویی توسط هرکدوم خریداری بشه به اسم هر دو بشه
    الان اینا یه خونه تهران دارن به اسم هردوعه یه ویلا شمال دارن به اسم هردوعه و دوتا ماشین دارن که بازم اشتراکیه خیلی جالبه
    امضای ایشان

می‌کاری توی دل آدم‌ها
    و یه روز
    درخت می‌شه

13. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

چه خوب میشه مهریه رو خود قانون تعیین کنه

مثلاً یک سوم اموال مرد در هنگام جدایی یا فوتش

14. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    میزان امتیاز
    15

اینجوریام که میگی نیست خیلیا هستن که فقط خانه داری میکنن

در ضمن این تمایل به شاغل بودن خانمها مقطعی هست و بعد از مدتی از بین میره چون خانمها متوجه میشن شاغل بودن چیزی جز اذیت براشون نیست
    حتی خانه داری هم یه نوع شغل حساب میشه و بهش میگن مدیریت خانه.پس موردی نیست مرد بعد ازدواج هرچی در میاره با همسرش نصف کنه چون حضور اون هم مهم بوده در این موفقیت .چون اگه زن تو خونه یه جو سالم و اروم را درست نمیکرد امکان نداشت مرد به موفقیت برسه

15. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

حتی خانه داری هم یه نوع شغل حساب میشه و بهش میگن مدیریت خانه.پس موردی نیست مرد بعد ازدواج هرچی در میاره با همسرش نصف کنه چون حضور اون هم مهم بوده در این موفقیت .چون اگه زن تو خونه یه جو سالم و اروم را درست نمیکرد امکان نداشت مرد به موفقیت برسه
    جو خونه آروم بود که کار به طلاق نمیکشید که آدم بخواد اموالشو نصف کنه

16. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    میزان امتیاز
    15

جو خونه آروم بود که کار به طلاق نمیکشید که آدم بخواد اموالشو نصف کنه
    مشکل
    همینه که زن و مرد وظیفه خودشون را فراموش کردن

18. کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط حناء نمایش پست ها
    من یه دوستی دارم مهریه اش یک سکه ست ولی تو عقدنامه قید شده
    تمام حسابهای اقا و خانوم باید مشترک باشه و هر ملک یا خودرویی توسط هرکدوم خریداری بشه به اسم هر دو بشه
    الان اینا یه خونه تهران دارن به اسم هردوعه یه ویلا شمال دارن به اسم هردوعه و دوتا ماشین دارن که بازم اشتراکیه خیلی جالبه
    قطعا
    و بلا شک اگه یه زمانی ازدواج کردم ازدواج مثل دوست شما خواهد بود چون همسر من احترام داره و فقط شریک جنسیم نیست شریک زندگیمه پس تو زندگی اگه یه صندلی هم خریدم باید نصف بشه

20. کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

واقعا ناراحت کننده بود و البته تلنگری برای جوون های دم بخت
    خیلی دردناکه
    مهریه ای که تو دین ما گفته باید اساس مهر و محبت واقع بشه
    نه وسیله ای برای زهر چشم گرفتن از شوهر و زندان کردنش
    مقصر یکی دو نفر نیست خیلی ها مقصرن به نظرم تو این قضیه به خصوص بزرگترا
    به جای راهنمایی های مثبت دادن سخت تر میکنن مسئله رو
    اونقدر که ارزش یه دختر رو با تعداد سکه های مهریه اش میسنجن
    خدایی این منصفانه نیست
    آخه اون پسر بنده ی خدا هم اومده ازدواج کنه که آرامش بیشتری داشته باشه نه اینکه بیاد تو میدون جنگ با کلی استرس

یا باور و اعتقاد افراطی بعضی از بزرگترا که میگن اگه مهریه کم باشه پسر سر یه دعوای کوچیک همسرشو طلاق میده و دو روز دیگه میره با یه دختر دیگه ازدواج میکنه
    و این بین همسرش ضرر میکنه و برچسب طلاق میخوره بهش
    نمیدونم چند درصد این قضیه درست هست یا غلط
    ولی آخه زندگی ای که به خاطر سکه تداوم داشته باشه انصافا زندگی نمیشه

حالا همه ی این ها به کنار
    بعضی از پسرا هستن وقتی به یه دختر علاقه مند میشن اونقدر احساسی میشن و احساسات به عقلشون غلبه میکنه
    میگن 100 تا باشه یا 5000 تا فرقی نداره که هر چی میخواد باشه
    بعد دو روز دیگه که کارشون به دادگاه و تهدید میکشه میفهمن چه اشتباهی کردن
    بعضی از اشتباهات تاوان سختی دارن
    کاش یاد بگیریم پیشگیری بهتر از درمان هست.

یا گاهی هم خانوما مقصر هستن درصد زیادی
    به قول یکی از پسرای هم کلاسی ما میگفت قدیما پدرمادرای ما 50 یا 60 سال با هم زندگی کردن بدون جدایی و قهر آنچنانی ولو با دعوا و کتک
    ولی خانومه حاضر نبوده بره درخواست طلاق بده
    اما این روزا اگه کسی به زنش دو روز نگه دوستت دارم فرداش میره تقاضای طلاق میده..!

به نظرم یکی از عواملی که تو ایران روی تعیین کردن مقدار و تعداد سکه های مهریه خیلی موثره چشم و هم چشمی آدما با همدیگه است
    و اینکه اگه تو یه خونواده یکی از دخترا یا پسرا ازدواج کنن
    برای بچه های بعدی همون رو ملاکم میذارن بلکه حرمت خونواده کم نشه و باعث کسر شانشون نباشه
    اما ابن اشتباهه به خدا
    درست نیست آدم زندگیش رو بر پایه ی انتخاب های دیگران ولو خونواده اش پی ریزی کنه
    شاید اون داداش یا خواهر بزرگتر براشون مشکل پیش نیومده باشه
    همه که مثل هم نیستن.
    امیدوارم این آمار تلخ جدایی ها و طلاق از جامعه ی رخت ببنده و روز به روز کم و کمتر بشه
    زمونی میگفتن دختر باید با لباس سفید بره خونه ی شوهر با کفن سفید هم بیاد بیرون
    ولی امروزه...
    خدا کنه همه راه درست رو یاد بگیریم.
    ویرایش توسط یلدا 25 : 03-14-2017 در ساعت 06:11 PM

22. 2 کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

چه خوب میشه مهریه رو خود قانون تعیین کنه

مثلاً یک سوم اموال مرد در هنگام جدایی یا فوتش
    مسئله اینجاست که مهریه مال زمان مرگ یا جدایی نیست ، باید در هنگام عقد پرداخت شود .

اما در کشور ما مهریه به نحوی جا افتاده که اهرم یا ضمانت نامه ای برای ازدواج است .

در صورتی که در دین چنین چیزی نیست، هیچ پیامبر و امامی نبوده که مهریه اش را نپردازد ،

حتی حدیث داریم اگر مردی هنگام ازدواج به این نیت ازدواج کنه که مهریه را نده انگار دزدی کرده و اعمال زناشویش زنا حساب میشه .

در گفتار ائمه (علیهم السلام) توصیه هایی درباره مهریه به زنان و مردان شده است که در جدول زیر 5 حدیث دراین مورد را می خوانید.

امام باقر(ع)
    مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد.[1]

امام صادق (ع)
    از برکات زن کمی مهریه اوست. [2]

حضرت محمد(ص)
    در مورد مهریه که مرد می پردازد سخت گیری نکنید و آسان بگیرید زیرا در صورت سخت گیری باعث غضب و کینه می شود . [3]

حضرت علی (ع)

مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد. [4]

امام صادق (ع)

مردی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است. [5]

[1] فروع کافی، ج 5، ص 378
    [2]من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 254
    [3] میزان الحکمه، ج 4، ص 279
    [4] وسائل الشیعه، ج 15، ص 11
    [5] فروع کافی، ج 5، ص، 383

24. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)