نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: فخر فروشی و حاشیه سازی

728
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    35768
    تشکـر
    4
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

فخر فروشی و حاشیه سازی

سلام.
    من دوتا عادت بد دارم که به نظرم اگه اینا رو درست کنم آرامش بهم برمیگرده.
    1- خیلی دوست دارم وسیله ای که دارم همیشه بهتر از مال بقیه باشه. (که احتمالا همون فخر فروشیه ولی اصلا دوست ندارم به قول معروف پز بدم)
    2- اصلا نمی تونم از حاشیه ها دوری کنم.( همیشه هر کاری که انجام بشه در اطرافم ، یک بازخورد از طرف من داره)
    موضوع اول رو شرح میدم: هر وقت احساس کنم حوصلم سر رفته یا اعصابم داغونه، همیشه باید برم پول خرج کنم. حتی شده پس اندازه 2 ماهم رو تو 3 روز کلا خرج کردم نفهمیدم کجا رفت. همیشه هر وقت می خوام چیزی رو بخرم ( مثلا یک مدل گوشی یا لپ تاپ یا .....) همیشه اولویتش برام برند بودن و قابلیتای اضافی داشتنه تا اینکه کاراییش چجوریه. مثلا همین چند وقت پیش یک کامپیوتر ورزشی خریدم ، حالا مدل بالاترش اومده و خیلی قابلیت های زیادی دارن و قیمتش دوبرابر یکی خودمه ولی قابلیتاش چیزی نیست که برای من کارایی داشته باشن . ولی همش دارم وسوسه میشم برم بخرمش
    موضوع دوم هم اینه که هیچ وقت نمیتونم از موارد حاشیه ای دور و اطرافم دور بمونم ( خاله زنک نیستم ) مثلا همین امروز که تو سایت ثبت نام کردم اصلا هدفم چیز دیگه ای بود که به یک تاپیک برخوردم و کمی به اون مسئله پرداختم. تو رانندگی هم همینجوریم . بیشتر وقتا اگه کسی پشت سرم چراغ بده ، به جای اینکه بزنم کنار ، پامو میذارم رو گاز ! اگه کسی ازم سبقت بگیره حتما باید جبران کنم! تو ورزش کردنمم همینطوریم. موقع دوچرخه سواری اگه کسی ازم جلو بزنه همیشه یه حس بدی دارم . اگه نتونم بگیرمش که کلا افسرده میشم!
    در ضمن لازم به ذکره که حدودا دو سال هست با این دو مورد درگیرم.
    اگه کسی مطالعاتی تو این زمینه داره لطف کنه برام نکات اصلیش رو بگه و اگه کسی تجربه این مشکل رو هم داره بازگو کنه. ممنون

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : فخر فروشی و حاشیه سازی

برای ترک عادات بد میتونید به روشهای زیر عمل کرد ولی مراجعه به مشاوری مجرب هم نباید فراموش شود

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه

1 - بر روی چند عادت به صورت همزمان تمرکز نکنید
    نگاهی به خودتان بیاندازید. ببینید چند عادت بد را می توانید در خصوص خودتان برشمرید؟ مطمئناً همین که قصد خواندن این مقاله را کرده اید، یعنی عاداتی هستند که می خواهید از شرشان خلاص شوید و آن را با نمونه های بهتری جایگزین کنید. اما به یاد داشته باشید که حتی تغییر یک عادت هم کار آسانی نیست، چه برسد به تغییر چند تای آنها به صورت همزمان. هیچ یک از ما امکان تغییر همزمان چندین عادت بد را نداریم. در واقع تصور اینکه می توانیم روی سه یا چهار عادت به صورت همزمان تمرکز کرده و آن ها را بهبود بخشیم، خیالی باطل است. بهتر است تغییر دادن را کم کم و یک به یک پیش ببرید.

2- الزاماً نباید با چیزهایی که دوستشان ندارید مقابله کنید
    عادت های خوب کارهایی هستند که باید آنها را به دلایل اصولی انجام دهید. این عادت ها در پیشرفت شما نقش مثبتی ایفا می کنند. فرقی نمی کند که شما از آنها لذت ببرید یا از انجامشان احساس تنفر کنید. به عنوان مثال برای یک بچه مدرسه ای شاید مدرسه رفتن بیش هر چیزی نفرت انگیز باشد، اما این مساله به هیچ عنوان دلیلی موجه بر این نیست که او بهتر است به مدرسه نرود.
    سعی کنید با کارهایی که از آنها لذتی هم نمی برید کنار بیایید تا آنها را به عاداتی خوب تبدیل کنید.

3 - لقمه را بزرگتر از دهان خود برندارید
    حالا که تصمیم گرفته اید یک عادت را انتخاب و آن را تغییر دهید، بهتر است آرام پیش بروید و انرژی خود را به درستی برای تمام مسیر تقسیم کنید. اگر قصد دارید از امشب دویدن را (به عنوان یک عادت خوب) آغاز کنید، بهتر است زیاد به خودتان فشار نیاورید. وقتی نمی توانید 5 دقیقه به راحتی بدوید، چگونه می خواهید از شب اول 30 دقیقه دویدن را امتحان کنید؟ فشاری که پس از آن باید تحمل کنید، شما را از ادامه کار (دویدن در شب) منصرف می کند و هیچگاه به هدفتان (که تناسب اندام است) نمی رسید.
    اگر به کتاب خواندن عادت ندارید، به جای اینکه تصمیم بگیرید از امروز شروع کنید و یک شبه 200 صفحه کتاب بخوانید، با 10 صفحه کتاب شروع کنید و هر شب یکی دو صفحه به برنامه خود اضافه کنید. بدین ترتیب بعد از مدت کوتاهی متوجه می شوید هر شب با اشتیاق 50 تا 100 صفحه کتاب می خوانید. در حالی که قبل از آن حتی تحمل 20 صفحه را هم نداشته اید. بدین ترتیب به راحتی یک عادت خوب برای خودتان ساخته اید.

4 - تصمیم خود را به کسی نگویید
    دلیلی وجود ندارد به هر کسی که از راه می رسد بگویید که در حال تغییر چه عادتی هستید. این باعث می شود که خودتان زیرش بزنید. ضمن اینکه بعداً بخاطر اینکه نتوانسته اید به خواسته خودتان عمل کنید، در برابر فردی که از تصمیم تان آگاه است احساس شرم می کنید.

5 - از راه صحیح وارد شوید
    فرض کنید که تصمیم می گیرید از امروز دویدن را شروع کنید و فقط هم انجامش دهید. بدین صورت فقط یک تصمیم کوچک گرفته اید و بدون هدف تعیین شده و کافی به سمتش رفته اید. این روش خوبی برای ایجاد یک عادت نیست. شما باید در قبال آن تصمیم، هدف و تعهد ایجاد کنید. حتی شاید لازم باشد برای خود پاداشی تعیین نمایید. هدف، تعهد و پاداش، محرک هایی ضروری برای تبدیل کردن یک رفتار خوب به یک عادت تاثیر گذار هستند. در غیر اینصورت اگر موفق هم بشوید، به سرعت عادت بد قبلی باز می گردد و جایگزین عادت جدید می شود.

6 - مقایسه نکنید
    موفقیت دیگران را با خودتان مقایسه نکنید. اگر کسی از نظر شما به نقطه خوبی رسیده، از کجا معلوم که شما نتوانید؟ از کجا معلوم که دانسته های شما بیشتر از او نباشد؟ چرا فکر می کنید که باید حتماً از او یاد بگیرید؟ فکر کردن به موفقیت های دیگران در اغلب اوقات چیزی به جز عقب انداختن خود شما نیست.

7 - بیش از حد به دنبال انگیزه نباشید
    تعیین هدف و ایجاد تعهد می توانند در ایجاد یک عادت خوب در ما تعیین کننده باشند؛ با این حال برای ساختن یک عادت، الزاماً نیازی به یک منبع انگیزشی فوق العاده ندارید. نظم و انضباط نیز اهمیت زیادی دارند. هر چقدر هم که برای چیزی انگیزه داشته باشید، اگر نتوانید در انجام دادنش نظم کافی داشته باشید، موفقیتی در کار نیست.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    تشکر شده 2,029 بار در 1,083 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام
    فکرمیکنم شما سه مورد رو در زندگی با هم آمیخته کردید
    رقابت حسادت و خوب زندگی کردن
    همه این موارد در کنار هم باعث فشار روانی میشه و جلوی لذت بردن از داشته ها رو میگیره چون انسان سیری ناپذیره و دست بالای دست هم بسیار
    اما روی این خصوصیت که دوست دارید بهترین ها رو داشته باشید با شما هم نظر هستم شاید در زندگی شخصی واسه خودم چندان این مورد رو ندارم اما واسه خانوادم این مدلی هستم
    باید زن و بچه ام بهترین ها رو داشته باشند نمیدانم عادت خوبی هست یا بد
    همیشه برای عوض کردن خانه یا گرفتن خانه تازه باید یک اتاق هم برای اسباب بازی های بچه ها جداگانه میداشت
    آنقدر اسباب بازی داشتند که اگرهمه بچه های اقوام جمع میشدند کافی بود حتی اضافه می آوردند
    لوازم صوتی تصویری کلا هرچیزی که با تکنولوژی سر و کار داشت همینطور... هرکس خانه میامد دیگه میدانست میگفت این رو اگه دو روز دیگه نخواستی به من بده.
    خانوادم و همسرم شاکی شده بودن اما عادت کردن
    بارها خانمم میگفت داری میری بیرون چیزی نگیر. بعضی اوقات لج میکرد میگفت برو پس بده مگر نگفتم نگیر. منم که پس نمیدادم دعوا میشد دیگه خیلی اوقات بدون اینکه متوجه شه قاطی باقی وسایل میگذاشتم بعد می دید میگفت این رو کی گرفتی
    به من حس خوبی میده شما رو نمیدونم
    اگر کسی از علت این خصوصیت اطلاع داره منم دوست دارم بدانم واسه چی هست

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,480 بار در 1,283 پست
    میزان امتیاز
    12

این اتفاقات باید ریشه در گذشته داشته باشه چون استارتر گفتن حدود دو سال هست که با این موضوع درگیرند خب باید دید استارت این اتفاق به چه علت بوده و باید ریشه یابی بشه .
    یه علت دیگم فکر میکنم که شاید در بچگی تو یک سری موارد ممکنه یک سری محدودیت هایی از طرف والدین اعمال شده باشه اینکه مثلا ممکنه تربیت خشک وقانونمندی بر خونه حاکم بوده یا اینکه شایدم برعکس فرزند سالاری مطلق بوده که هرچی میخاسته مهیا بوده و این باعث شده ارزش پول و درست خرج کردن رو ندونن .
    خب این ها باعث شده که یه حالت ولخرجی وسواسی ایجاد بشه که برای مقابله باهاش نیاز به یه اراده قوی هست و باید بر احساس غلبه کرد.
    البته تو بعضی زمینه ها خوبه چون باعث میشه که موفقیت های زیادی نصیبش بشه ولی نباید زندگی رو زیاد جدی گرفت و هدف کرد و باید رو دیدش نسبت به زندگی هم تجدید نظر بشه تا اینقدر سخت نگیرد چون هدف لذت بردن از مسیر هست نه صرفا رسیدن به قله
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)