نمایش نتایج: از 1 به 21 از 21

موضوع: خرید عید چه معنایی دارد؟

2189
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    تشکر شده 3,828 بار در 1,232 پست
    میزان امتیاز
    12

خرید عید چه معنایی دارد؟

چرا خرید می کنید؟
    1- دختر یک خانواده: خب طبیعتا می خواهم در سال نو مردم مرا هم متحول و نو ببینند. البته من خرید عید رو خیلی دوست ندارم چون مجبورم به خاطر نو بودن حتی چیزهایی را هم که نیاز ندارم، بخرم. بیشتر پدر و مادرم اصرار به خرید شب عید دارند

اگر نخرید چه می شود؟ پدرم و بیشتر مادرم خیلی ناراحت می شوند. می گویند در نگاه مردم این بود که ما برای بچه هایمان خرید نکرده ایم.

2- مرد: بیشتر خرید شب عید را به خاطر مصلحتی بودنش انجام می دهم . حراجی های پایان سال موقعیت خوبی است. در غیر اینصورت همان لباس را در زمان دیگر باید گرانتر بخرم.

اگر لباس نو نپوشید چه می شود:
    خب از دید دیگران انگار که هیچ پیشرفتی نکرده ای، یک سال کار کرده ای باز هم همان لباسهای کهنه را پوشیده ای و نتوانسته ای برای خودت لباس نو بخری. البته شرایط الان کمی تغییر کرده است. به نظرم مردم آنقدر گرفتارند و سرشان پایین است که به تو نگاه نمی کنند که نو پوشیده ای یا کهنه! البته اگر بفهمند کهنه هم هست چون خودشان هم شرایط مثل تو را دارند دیگر به چشمشان نمی آید. الان شرایط همه یکی شده است.

3- زن: برای شب عید معمولا چیزهایی که ندارم و لازم دارم را می خرم چون می خواهم به مهمانی بروم و بدون آنها نمی شود. خب مانتو لازم دارم با خودم می گویم چه بهتر الان که می خواهم به مهمانی بروم، خرید کنم تا مرتب هم باشم.

و اگر نخرید چه می شود؟ خبر برای رفتن به مهمانی باید مرتب بود، بحث آبروست.4- زن: اگر بخواهم برای عید به مهمانی بروم، مجبورم خرید عید کنم. اگر لباسهایم کهنه شده باشند و نو نباشند با خودم می گویم بگذار شب عید یکباره خرید می کنیم و خب از قدیم رسم بوده و جا افتاده است، برفرض اگر از قدیم رسم بر این بود که شب اول زمستان خرید کنند، الان هم ما به جای شب عید، شب زمستان خرید می کردیم. البته در کل به نظرم خیلی بی معنی هست که در این شلوغی به خرید می رویم...

اگر لباس نونپوشید چه می شود؟ یکسال است که لباسهایم را پوشیده ام و خراب شده است.. می خواهیم به خانه دو نفر برویم که سالی یکبار ما را می بینند،خب طبیعی است که لباس نو بپوشیم...5- زن: چون همه چیز نو شده و همه به مهمانی می روند، باید ما هم نو شویم و به مهمانی برویم و این قانونی هست که از بچگی برایمان گذاشته اند، البته اگر لباس نو و مرتب داشته باشیم همان را می پوشیم و تنها چیزهایی را می خریم که نیاز داریم. اما مثلا در مورد کفش خب دو بار در سال خرید می کنیم: برای مهر ماه و شب عید

و نتیجه: از فحوای کلام راویان سخنان فوق اینچنین بر می آید که خرید عید برای برخی از افرادی که به صورت یک رسم معمول به خرید شب عید وفادارند، نشانه تحول، نو شدن و شروع دوباره است، گویا شمارنده جریان زندگی متوقف شده، صفر می شود و می خواهند از نو شروع کنند، پس همه چیز را از اول نو می کنند. همانند تصمیم های که در ابتدای سال نو می گیرند؛ دیگر دروغ نمی گویم، صبح زود از خواب بیدار می شوم، دشنام نمی دهم، برنامه ریزی می کنم و.... وبرای برخی از افراد هم فاقد معنی و تنها به صورت یک قاعده و قانون برای خرید های سالیانه آن ها در دو نوبت مهر و بهار، به دلیل شروع دو موقعیت آب و هوایی است؛ ابتدای سرما و ابتدای گرما، و دو سبک کاملامتفاوت پوشش اقتضای آن است و در نتیجه خود را برای آن گذران آن تجهیز می کنند. برای برخی از افراد لباس نشانه تشخص است و افراد برای حضور در میهمانی ها بدون حمایت آن نمی توانند حضور پیدا کنند. لباس نو یعنی: اعتماد به نفس، یعنی من محترم هستم، به من احترام بگذارید، یعنی: من مهم هستم، از ظاهرم پیدا نیست؟ و بدیهی است که برای این جشن باستانی که همه دید و بازدید ها تازه می شود خرید شب عید حکم یک موقعیت استراتژیک دارد که با وجود عدم تعلق خاطر خاص به آن از اجرای آن گریزی نیست.برای گروهی دیگر منشاء فخر فروشی و تثبیت جایگاه اجتماعی و موقعیت برتر اقتصادی است و از این فرصت برای تقویت جایگاه خود و حفظ تمایز خود با دیگران و بالاخص کسانی که تنها یک بار در سال موفق به دیدارشان می شوند، استفاده می کنند و هنگام خرید شب عید این معانی در خیالشان تکرار می شود: عجله کن جانمانی، شاید دیگر فرصتی برای آنکه تو را ببیند، پیدا نشود. حواست را خوب جمع کن تا بهترین انتخاب را داشته باشی... و آنچه که مسلم است این معانی به کل جامعه تعمیم نخواهد داشت و صرفا در پس ذهن افرادی که ما با آنها روبرو شده ایم وجود دارد...
    ویرایش توسط mahastey : 03-05-2016 در ساعت 03:23 PM
    امضای ایشان

آموخته ام که:خدا عشقست و عشق تنهاخداست!
    آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

آموخته ام: اگر تاکنون به آنچه خواستم نرسیدم،خدا برایم بهترش را درنظر گرفته!

2. 4 کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : خرید عید چه معنایی دارد؟

دیروز بارار بودم یهو گم شدم خخخخخخخخ از بس شلوغ بود چیزی هم که میخواستم بخرم دوساعت طول کشید مگه میشد راه رفت

فلسفه اش هم اینه تا اخر سال یک چندر غاز پول پسنداز می کنیم اونم می بریم می دهیم لباس می ایم میشه نو شدن خخخخخ به قول نویسنده مقاله بت نو شدن و تغییر رفتار هم کار نداریم

4. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط omidd نمایش پست ها
    دیروز بارار بودم یهو گم شدم خخخخخخخخ از بس شلوغ بود چیزی هم که میخواستم بخرم دوساعت طول کشید مگه میشد راه رفت

فلسفه اش هم اینه تا اخر سال یک چندر غاز پول پسنداز می کنیم اونم می بریم می دهیم لباس می ایم میشه نو شدن خخخخخ به قول نویسنده مقاله بت نو شدن و تغییر رفتار هم کار نداریم

خودمم رفته بودم خرید ولی چیزای خوب نداشت وشلوغ بود موکول شد بوقت دیگه
    امضای ایشان

آموخته ام: وقتی ناامید میشوم خدا،با تمام عظمتش،عاشقانه انتظار میکشد،دوباره به رحمتش امیدوارشوم!

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20605
    تشکـر
    132
    تشکر شده 251 بار در 163 پست
    میزان امتیاز
    9

من خودمو درگیر معناش نمیکنم....مهم اینه ازش بیییییییینهایت لذت میبرم....حاضرم تمام شهرو زیرپا بذارم ارینور به اونور....چه کیفی دارهازین نظر هرروز عیده

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

اه اه مانتو ها امسال افتضاح. ....
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

8. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط delaram1 نمایش پست ها
    من خودمو درگیر معناش نمیکنم....مهم اینه ازش بیییییییینهایت لذت میبرم....حاضرم تمام شهرو زیرپا بذارم ارینور به اونور....چه کیفی دارهازین نظر هرروز عیده
    نمیدونم چه دلیلی داره که خانوما هر چقدم برن برای گشت خرید خسته نمیشن وازش لذت میبرن درحالیکه مردا ازش بدشون میاد منهای ضرر مالی خخخخخخخخخخ
    امضای ایشان

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20605
    تشکـر
    132
    تشکر شده 251 بار در 163 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط mahastey نمایش پست ها
    نمیدونم چه دلیلی داره که خانوما هر چقدم برن برای گشت خرید خسته نمیشن وازش لذت میبرن درحالیکه مردا ازش بدشون میاد منهای ضرر مالی خخخخخخخخخخ
    ما که از کار آقایون سردرنمیاریم......واسه خودشونم لذت نمیبرن!!!!!!!وقتی از خرید لذت نمیبرن نصف زندگیشون برفناست

11. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    میزان امتیاز
    12

با اخر جمله ات موافقم
    امضای ایشان

12. کاربران زیر از mahastey بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23156
    تشکـر
    593
    تشکر شده 396 بار در 211 پست
    میزان امتیاز
    9

من زمان گرفتم کل خرید عیدم 17 دقیقه طول کشید :| نمیدونم شما خانما چیکار میکنید :|

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    تشکر شده 4,097 بار در 2,142 پست
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan1966 نمایش پست ها
    من زمان گرفتم کل خرید عیدم 17 دقیقه طول کشید :| نمیدونم شما خانما چیکار میکنید :|

17 مین ?!?!?!

من دارم برنامه ریزی میکنم یه هفته وقتم خالی باشه تا خریدامو تکمیل کنم

ما هم نمیدونیم شما آقایون یا بهتره بگم شما تو 17 دقیقه چیکار میکنی ?!

اولین مغازه یه پیراهن ببینی به فروشنده بگی واست بیاره ، بری پرو کنی هم 17 مین بیشتره بماند بقیه ی خریدا

15. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

این خانوما اخلاق های خاصی هم دارند!!! رفیقم تازه ازدواج کرده باهاش حرف می زدم می گفت !! خسته و کوفته می رم خونه استراحت کنم و ارامش پیدا کنم خانوم میگه بیا بریم بیرون خونه خسته شدم ارامش پیدا کنم

ما مرد ها خونه ارامش داریم، با خرید و قدم زدن واقعا؟؟؟؟

16. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    میزان امتیاز
    14

این خانوما اخلاق های خاصی هم دارند!!! رفیقم تازه ازدواج کرده باهاش حرف می زدم می گفت !! خسته و کوفته می رم خونه استراحت کنم و ارامش پیدا کنم خانوم میگه بیا بریم بیرون خونه خسته شدم ارامش پیدا کنم

میدونی چیه ?!

همیشه این بحثا تو خونه ها هست .

خانمایی که خونه دارن صب تا شب خسته میشن تو خونه ، منتظرن تا شوهره بیاد برن بیرون دوری بخورن ولی غافل از اینکه شوهرشون تازه میاد خونه که استراحت کنه .

17. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط love نمایش پست ها
    میدونی چیه ?!

همیشه این بحثا تو خونه ها هست .

خانمایی که خونه دارن صب تا شب خسته میشن تو خونه ، منتظرن تا شوهره بیاد برن بیرون دوری بخورن ولی غافل از اینکه شوهرشون تازه میاد خونه که استراحت کنه .
    اره راست میگی منم اینجوری فکر میکردم!! ولی این پست ها خوندم گفتم شاید خصوصیات واخلاق های خانوم یکیش این باشه بیرون با قدم زدن وخرید ارامش پیدا کنند خخخخخ خانوم هستند دیگه

18. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    میزان امتیاز
    14

اره راست میگی منم اینجوری فکر میکردم!! ولی این پست ها خوندم گفتم شاید خصوصیات واخلاق های خانوم یکیش این باشه بیرون با قدم زدن وخرید ارامش پیدا کنند خخخخخ خانوم هستند دیگه
    ببین خرید درمانی که قضیش فرق میکنه

دور از جون مریضی صعب العلاج هم که گرفته باشیم با خرید درمانش میکنیم

ولی در کل همون پست بالاییه که گفتم درستتره .

20. کاربران زیر از love بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

پس امیدوارم خدا هیچ زنی مبتلا به این بیماری نکنه اونی هم که گرفتن شفا بده!! بیچاره مرد ها خخخخخخخخ

22. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

پس امیدوارم خدا هیچ زنی مبتلا به این بیماری نکنه اونی هم که گرفتن شفا بده!! بیچاره مرد ها خخخخخخخخ

24. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

اتفاقا همه خانوم هام اینطور نیستن
    مثلا من عاشق خونه ام و ارامشس رو با گشت و گذار تو زیباترین جای دنیام عوض نمیکنم
    یا خرید کردن رو دوست ندارم و باکلافگی خرید میکنم تا با لذت .

25. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ghazal1 نمایش پست ها
    اتفاقا همه خانوم هام اینطور نیستن
    مثلا من عاشق خونه ام و ارامشس رو با گشت و گذار تو زیباترین جای دنیام عوض نمیکنم
    یا خرید کردن رو دوست ندارم و باکلافگی خرید میکنم تا با لذت .
    خیالم راحت شد ،دیگه داشت باورم میشد خانوم ها همشون عاشق گشت گذر و خرید خخخخخخخخ البته خودم قدم زدن دوست دارم

26. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

خرید با بابام اون موقع ها بیشتر دوس داشتم الان دیگه حس خرید نداره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

28. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

29. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

یادش بخیر ..خرید با باباها
    ویرایش توسط ghazal1 : 03-06-2016 در ساعت 09:53 AM

30. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8109
    تشکـر
    2,867
    میزان امتیاز
    12

از قدیم عادت داریم سال که نو می‌شود تا آنجا که می‌توانیم همه چیز را نو کنیم؛ از وسایل خانه گرفته تا رخت و لباس و کفش و آنچه را هم نتوانیم نو کنیم با شست‌وشو و تمیز‌کردن، مهیای سال نو کرده و در نتیجه خودمان و اطرافمان را پاک و پاکیزه برای تحویل سال آماده کنیم و هرچه کهنگی است برای همان سال کهنه باقی بگذاریم.

این عادت دیرینه در کنار محسناتی که دارد، در وانفسای زندگی ماشینی، دردسرهایی هم برای ما درست کرده است. در این یک ماه بخش بیشتر جامعه و اکثر مردم نقش مشتری را دارند و بقیه هم نقش فروشنده یا ارائه‌کننده خدمات. البته همین افراد در جای دیگری باز نقش مشتری را بازی می‌کنند تا به عبارتی همه مردم در این یک ماه پیه خرج کردن و از جیب مایه‌گذاشتن را به تن بمالند و شیرینی عیدی و پاداش گرفتن‌های اول ماه را در عرض همان یکی دو هفته اول به کام خود و خانواده تلخ کنند! اما جدای از تلخی خرج کردن، دردسر دیگر این روزها، سردرگمی ناشی از چه‌چیز خریدن و از کجا خریدن، خود باعث نگرانی مضاعف شهروندان می‌شود. اینکه چطور می‌توانیم بدون اینکه ضرر کرده باشیم جنس با کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنیم، دغدغه بزرگ سرپرستان خانواده‌هاست.

روزهای پایانی سال، شهر رنگ و بوی دیگری می گیرد. شوق دیدار بهار و ملاقات با نوروز در لبخند كودكان و همهمه و شلوغی كوچك و بزرگ در كوچه، پس كوچه ها خبر از پیوستن خاطرات تلخ و شیرین یك سال دیگر به آلبوم تاریخ زندگی می دهد. یكی از سنت های به جا مانده از دیرباز تاكنون، خرید شب عید است كه با شلوغی بازار و خیابان ها با نزدیك شدن به آغاز سال نو، اهمیت این سنت در میان مردم به وضوح آشكار می شود.
    از گذشته‌ها نیز در کشورمان مرسوم بوده که مردم نزدیک عید خانه‌های خود را نو و آراسته می‌کردند و به جای کنار گذاشتن وسایل قدیمی و به زحمت افتادن برای خرید کالاهای جدید به تمیزی و پاکیزگی فرش‌ها، دیوارها و حیاط خانه اکتفا می‌کردند، اما متأسفانه این رسم پسندیده در حال حاضر جای خود را به خریدهای اضافه و غیر‌ضروری از لباس و کیف و کفش گرفته تا پرده و مبل و تعویض کابینت‌ها داده است.
    برخی مردم به بهانه سال جدید با همه وسایل سال گذشته خود خداحافظی می‌کنند و با صرف هزینه‌های بسیار و حتی دریافت قرض‌های سنگین بعضاً از روی چشم و هم‌چشمی هم که شده اقدام به تعویض وسایل منزل می‌کنند.
    الگوی غلط مصرف در بعضی از خانواده ، چشم وهم چشمی، حساسیت‌های بی‌مورد و تربیت های غلط مواردی است که در خرید کردنهای شب عید به خوبی نمود پیدا می کند

عادتی غلط که بسیاری را از لذت‌های شب عید محروم کرده و موجب شده است که ترافیک بسیار سنگینی نیز در معابر شهر ایجاد شود. به‌طور حتم شما هم تأیید خواهید کرد که اغلب این ترددها غیر‌ضروری است و باید تا حد ممکن از آنها اجتناب کرد.
    روزهای پایانی سال فرصتی برای فرهنگ سازی و بازنگری در چگونه خرج كردن است این فرصت را مغتنم بشماریم.
    چشم و هم چشمی در خرید
    الگوی غلط مصرف در بعضی از خانواده ، چشم وهم چشمی، حساسیت‌های بی‌مورد و تربیت های غلط مواردی است که در خرید کردنهای شب عید به خوبی نمود پیدا می کند.

در واقع با هر چه بیشتر مصرفی شدن جوامع شهری ما ،نیازهای اولیه که توسط افراد تشخیص داده می شوند جای خود را به نیازهای ثانویه داده و این نیازها چه بسا بر مبنای چشم و هم چشمی های نادرست میان خانواده ها شکل می‌گیرد. رقابت‌های نادرست بر سر خرید وسایل منزل ، لباس و کیف و کفش از مهم ترین جنبه های الگوی نادرست مصرف است. اگرچه طبقات متوسط و پایین جامعه از بضاعت مالی و اقتصادی کافی برای خریدهای آنچنانی و سنگین برخوردار نیستند اما فضای غلط چشم و هم چشمی باعث می شود این نکته مهم فراموش شده و برخی از خانواده ها به صورت لجام گسیخته به خریدهایی بپردازند که عملا به آن نیاز چندانی ندارند.
    خرید شب عید والگوی مصرف صحیح
    در سال جدید، زنان با توجه به بحران اقتصادی و لزوم رعایت اصلاح الگوی مصرف، به عنوان مدیران داخلی خانواده باید توجهات ویژه ای را در خرید کردن خود رعایت نمایند که بخش اعظم آن با بازنگری در الگوی مصرف حل خواهد شد به این دلیل که بسیاری از خریدهایی که از طریق بانوان انجام می‌شود، نیاز واقعی نیست، بلکه یک عادت یا تقلید از دیگران است.
    الگوی تحمیلی زمان، مکان و تبلیغات فرد را به صورت ناخودآگاه مجاب می‌کند به اینکه به وسایل و اقلام مختلف نیازمند است؛ درحالیکه این نیاز، فقط یک نیاز کاذب است.
    قضاوت‌های اجتماعی که صرفا بر مبنای ظاهر و وضعیت مالی افراد است؛ از مهمترین عوامل به وجود آمدن نیاز های کاذب است.
    هر اندازه دانش، آگاهی، و حساسیت زنان بیشتر شود و درک اقتصادی بیشتری در این زمینه بیابند نسبت به طریقه مصرف حساس می‌شوند.
    مثلا زنانی که در خارج از خانه اشتغال دارند و حقوق دریافت می‌کنند در مصرف و استفاده درست از درآمد خود برنامه‌ریزی داشته و نسبت به طریقه استفاده از آن حساس هستند اما در مقابل زنانی که در منزل حضور بیشتری دارند و خانه‌دارند بیشتر انتظارات خود را به پول نسبت می‌دهند و معمولا به طریقه درست مصرف کردن آن آگاهی ندارند.
    به نظر می رسد آگاهی و رشد فرهنگی و اجتماعی بانوان هر چه بیشتر باشد باعث می‌شود تا زنان تحت تاثیر عادت و تبلیغات قرار نگیرند و الگوی مصرف به اصلاح برسد.
    هر اندازه دانش، آگاهی، و حساسیت زنان بیشتر شود و درک اقتصادی بیشتری در این زمینه بیابند نسبت به طریقه مصرف حساس می‌شوند

تغییر در الگوی مصرف
    شیوه مصرف و پیروی از الگوهای تامین نیازهای روزانه از دیرباز تاكنون دستخوش تغییرات زیادی شده است به طوری كه هزاران سال قبل خرید كردن به شكل امروزی در میان جوامع مختلف وجود نداشت و تبادلات كالا، تنها به منظور تامین نیازهای روزانه و اساسی افراد جامعه انجام می گرفت.
    در زمان های پیشین، تمایل به خرید و الگوهای مصرف، فقط به تامین حداقل نیازهای اساسی مانند خوراك و پوشاك محدود می شد، در حالی كه در جوامع امروزی خرید و مصرف پدیده هایی هستند كه نیازمند معرفی الگوهای مشخص و تابع فرهنگ سازی معین هستند.
    الگوهای خرید كردن در فرهنگ كشورها و حتی شهرها و روستاهای مختلف در یك كشور متفاوت بوده و وابسته به پدیده های روانشناختی و جامعه شناختی است.
    در اكثر جوامع شهری گرایشات فردی در تامین نیازهای ثانویه كمرنگ شده و افراد بیشتر تمایل به خرید كالاهایی را دارند كه مطابق با فرهنگ جامعه و الگوهای موجود باشد.با ظهور پدیده مد، خریدار با گرایشات جدید جامعه همسو می شود و این مسئله در روزهای پایانی سال شدت پیدا كرده و ممكن است شیوه های صحیح مصرف دستخوش آسیب شود.
    به هرحال این ایام سپری خواهد شد و به امید خدا سال نو را همانطور که دوست داریم به‌دور از پلیدی‌ها و با آنچه از قبل نو کرده‌ایم، شروع خواهیم کرد.
    اما فراموش نکنیم افرادی هم هستند که این روزها آن توانایی را ندارند تا مانند ما زندگی خود را نو کنند. به خاطر داشته باشیم فرزندان آنها هم بعد از تعطیلات نوروزی به مدرسه خواهند رفت و در کنار فرزندان ما که با لباس و کفش نو به مدرسه رفته‌اند خواهند ایستاد. به یاد داشته باشیم کودکی خود را، که چقدر برای لباس‌های نو ذوق می‌کردیم و منتظر بودیم روز 14فروردین، آنها را به رخ همکلاسی‌‌های خود بکشیم و به هوش باشیم که این روزها کودکانی در همسایگی ما هستند که در آن روز حسرت زده خواهند شد. منتظر جشن نیکوکاری و امثال آن نباشیم که البته به جای خود باید از آن‌ها هم استقبال کنیم. هر کدام از ما خانواده‌های نیازمند را در دور و نزدیک خود می‌شناسیم. با خود متذکر شویم که روز دیگری هم هست که در آن روز حسرت از آن کسانی است که این روزها فراموشکار بوده و به همسایگان خود توجهی نداشته‌اند.
    سال نو را با خانه تکانی دل خود آغاز کنیم.

امضای ایشان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)