مشاور
تبلیغات مشاور

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 43

موضوع: دوچرخه سواری بانوان جایز است

1. Top | #1

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    هرکه خود داند و خدای دلش، که چه دردیست در کجای دلش...
    شماره عضويت
    6459
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    1.19
    تشکـر
    4,980
    تشکر شده 3,559 بار در 1,074 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Sepasgozar
    میزان امتیاز
    5

دوچرخه سواری بانوان جایز است

دفتر رهبری: دوچرخه سواری زنان جایز است

اواخر زمستان سال گذشته طرح «سه‌شنبه‌های پاک» در خاستگاه اولیه‌اش یعنی کرمانشاه و شهرهای غربی کشور کلید خورد؛ طرحی که هدفش جلب مشارکت‌های مردمی برای کاهش آلودگی هوای کشور بود.

به گزارش نامه نیوز، روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت:

ایده‌پردازان سه‌شنبه‌های پاک، می‌خواستند مردم یک روز در هفته را بدون خودرو از خانه‌هایشان بیرون بیایند و به جای استفاده از وسایل نقلیه آلاینده از وسایل مکانیکی مانند دوچرخه استفاده کنند. این طرح از همان ابتدا با حمایت‌های نهادهای دولتی مختلف هم روبه‌رو بود و تشویق شرکت‌کننده‌ها در این طرح چنان بالا گرفت که کم‌کم سر و کله «سه‌شنبه‌های پاک» در شهرهای مختلف پیدا شد و حتی خود مسئولان دولتی هم گاهی در این طرح شرکت کردند؛ نمونه‌اش شهردار اصفهان که تصویرش هنگامی که با دوچرخه به محل کارش می‌رفت در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد.
    ماجرا به همین خوبی و خوشی ادامه داشت تا اینکه وقتی مردم مریوان اعم از زن و مرد در حال دوچرخه‌سواری بودند تا آنها هم جزئی از این طرح کشوری باشند، نیروی انتظامی وارد عمل شد و از دوچرخه‌سواری زنان جلوگیری کرد. این اتفاق که گفته می‌شد بازداشت‌هایی هم درپی داشته است موجب شد خبر ممانعت نیروی انتظامی از دوچرخه‌سواری زنان در کنار «سه‌شنبه‌های پاک» جایش را در صدر خبرها باز کند و به این طرح شکل و شمایل دیگری هم بدهد و برخی از مردم با سوار شدن به دوچرخه نسبت به سلیقه‌ای‌عمل‌کردن مسئولان با مقوله دوچرخه‌سواری زنان اعتراض کنند تا جایی که سه‌شنبه گذشته نمونه این اقدام را در تهران هم دیدیم.
    عده‌ای زن و مرد جوان که هم «سه‌شنبه پاک» را یادآوری می‌کردند و هم حق زنان را برای دوچرخه‌سواری؛ آنها کاغذی هم روی دوچرخه‌هایشان چسبانده بودند که تصویر مقام‌معظم‌رهبری روی آن دیده می‌شد که در کنارش به نقل از ایشان نوشته شده بود: «دوچرخه‌سواری بانوان هم شرعی است هم قانونی.» البته نگاه منفی به مقوله دوچرخه‌سواری زنان ماجرای تازه‌ای نیست و درست از همان وقتی که شهرداری تهران اعلام کرد می‌خواهد زمینه را برای دوچرخه‌سواری مردم فراهم کند و این تصمیم را با درست‌کردن مسیرهای دوچرخه‌سواری در سطح شهر و همچنین ساخت کانکس‌های اجاره دوچرخه در مکان‌های مختلف عملی کرد، همان موقع مسئولان ارائه دوچرخه به مردم اعلام می‌کردند از دادن دوچرخه به بانوان معذور هستند؛ البته وقتی مسئولان مختلف شهرداری حرف از زمینه‌سازی برای دوچرخه‌سواری می‌زدند از کلمه شهروندان استفاده می‌کردند اما احتمالا به صورت پیش‌فرض، پذیرفته بودند زنان قرار نیست در این طرح مشارکت داده شوند.
    جالب این است که وقتی یکی از رسانه‌ها همان اوایل کار از یکی از مسئولان شرکت پارسا، مجری پروژه دوچرخه‌های شهری، پرسید چرا به خانم‌ها دوچرخه داده نمی‌شود، او گفت: «چون بحث خانه‌های دوچرخه بحث تفریحی نیست بلکه برای کارمندهاست که می‌خواهند سر کار بروند و فعلا برای خانم‌ها خدمات ارائه نمی‌کند.». سه، چهار سالی از این بحث‌ها می‌گذرد و درحالی‌که کانکس‌های نارنجی شهرداری سر جایشان هستند بحث بر سر دوچرخه‌سواری زنان بالا گرفته است؛ البته گزارشی از برخورد نیروهای انتظامی با زنان دوچرخه‌سواری که دیروز در خیابان ولی‌عصر(عج) تهران سه‌شنبه‌های پاک را یادآوری کرده بودند، وجود ندارد ولی اعتراض به این اقدام در برخی رسانه‌های تندرو دیده می‌شود، بنابراین بد نیست به نظر قانون و شرع درباره دوچرخه‌سواری زنان توجه کنیم.

شرع و قانون چه می‌گوید؟

طبق ماده «2» قانون مجازات اسلامی، هر فعل یا ترک فعلی که برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود و هیچ قانونی مبنی‌بر ممنوعیت دوچرخه‌سواری بانوان وجود ندارد. همچنین نظریه شماره۷/۵۱۵۲ مورخ 5/۶/79 اداره حقوقی قوه‌قضائیه دراین‌باره آورده است: «با توجه به اصل قانونی‌بودن جرایم و مجازات‌ها، چون جهت استفاده از کراوات، دوچرخه‌سواری دختران در خیابان‌های اصلی و نحوه اصلاح موی سر پسران در قوانین موضوعه و مدونه مجازاتی درنظر گرفته نشده است، لذا اعمال مذکور، قانونا جرم تلقی نمی‌شود.»
    از‌سوی‌دیگر محمدرضا محمودی، معاون وقت عمرانی استاندار تهران، در سال ۹۱ بعد از بالاگرفتن بحث‌ها درباره دوچرخه‌سواری زنان گفته بود: «طبق بررسی‌های ما از نظر قانونی هیچ‌گونه ممنوعیتی برای استفاده بانوان از دوچرخه وجود نداد و به‌همین‌دلیل نمی‌توان صرفا به ‌دلیل دوچرخه‌سواری با زنان برخورد کرد.»
    درباره نظر مراجع معظم تقلید درزمینه دوچرخه‌سواری زنان هم حرف‌وحدیث‌های زیادی وجود دارد و افراد، بسته به نظر و سلیقه خودشان نقل‌قول‌های مختلفی می‌کنند، درحالی‌که شماره تماس دفتر مراجع به‌راحتی قابل دسترس است و می‌توان بدون واسطه، نظر آنها را درباره هر موضوعی از نماینده‌هایشان پرسید.
    پاسخگوی دفتر مقام‌معظم‌رهبری در پاسخ به پرسش «وقایع‌اتفاقیه» درباره حکم دوچرخه‌سواری زنان بالغ می‌گوید: «نظر حضرت آقا درباره سواری به‌طور کلی یکی است. ایشان درباره دوچرخه‌سواری، موتورسواری و... می‌فرمایند در صورتی که به‌گونه‌ای نباشد که جلب نظر نامحرم شود یا مفسده‌ای به آن مترتب نباشد جایز است، بنابراین باید شخص توجه کند که در چه شرایطی اقدام به دوچرخه‌سواری می‌کند و این کار چه صورتی دارد. اگر نکات گفته‌شده رعایت شود، جایز است.»
    نماینده دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی هم به همان پرسش، این‌طور پاسخ می‌دهد: «از نظر آیت‌الله مکارم‌شیرازی، دوچرخه‌سواری فی نفسه ایرادی ندارد و جایز است اما بر مؤمن واجب است از خطر و مفسده احتمالی بپرهیزد، بنابراین اگر کسی احساس کند در صورت دوچرخه‌سواری یا هر کار دیگری ضرری به او وارد می‌شود یا احتمال رخ‌دادن گناه بالاست باید خودداری کند و در غیر‌این‌صورت دوچرخه‌سواری جایز است.»

محدودیتی برای زنان وجود ندارد

وقتی خبر برخورد با دوچرخه سواران زن مریوانی منتشر شد، خیلی‌ها موضع گرفتند از جمله منصور مرادی، نماینده مردم مریوان، در مجلس شورای اسلامی که در گفت‌وگو با «وقت ‌ایران» گفت: «بهتر است من دراین‌باره حرف نزنم تا موضوع ختم ‌به ‌خیر شود. من هم شنیده‌ام با زنان مریوانی برخورد شده اما این برخورد آن‌قدر که رسانه‌ها آن را بزرگ می‌کنند، نبوده‌ است.
    در آخرین خبری که از این ماجرا دارم، شورای شهر مریوان برای تسهیل دوچرخه‌سواری زنان، قسمتی از پارک بانوان این شهر را به‌ پیست دوچرخه‌سواری اختصاص داده‌است.» او به اعتراض زنان نسبت به ممنوعیت دوچرخه‌سواری هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «من شایعاتی شنیده‌ام که برخی به امام‌جمعه مریوان نسبت داده‌اند که ایشان دوچرخه‌سواری زنان را حرام اعلام کرده‌اند اما واقعیت این نیست، امام‌جمعه مریوان در خطبه‌های اخیر خود دوچرخه‌سواری را حرام ندانسته و فقط به حجاب زنان دوچرخه‌سوار اعتراض کرده‌اند.»
    وقتی از مرادی پرسیده شد که آیا پوشش جدیدی برای دوچرخه‌سواری زنان وجود دارد، پاسخ داد: «خیر، حجاب زنان دوچرخه‌سوار حجاب خاصی نیست بلکه باید عرف جامعه امروز برای پوشش زنان در آن رعایت شود؛ اگر این حدود رعایت شود هیچ محدودیتی برای زنان وجود ندارد.»

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

2. 7 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. Top | #2

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    6159
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    ميانگين پست در روز
    12.46
    تشکـر
    10,115
    تشکر شده 12,934 بار در 6,561 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Badhal
    میزان امتیاز
    16

پاسخ : دوچرخه سواری بانوان جایز است

هیچ وقت مشکلی نبوده
    ولی یه گروه های همیشه مخالف درصحنه هستند

ممنون نغمه جون

arash.AP

4. 3 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. Top | #3

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    دیوانه بمانید اما عاقلانه رفتار کنید خطر متفاوت بودن را بپذیرید اما بیاموزید بدون جلب توجه متفاوت باشید...
    شماره عضويت
    27442
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    2.81
    تشکـر
    2,159
    تشکر شده 2,204 بار در 1,055 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Konjkav
    میزان امتیاز
    3

من خودم شخصا رفتم از پلیس محله مون پرسیدم گفت نمیگیریم دخترای دوچرخه سوار رو و خلاف قانون نیست
    اما به قول پری یه سری نخاله ریختن که بخوان موش بدوونن

Don't GIVE UP
    if you wait for the perfect time you will never get anything done

6. 5 کاربران زیر از miss eli vrn بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. Top | #4

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6459
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    1.19
    تشکـر
    4,980
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Sepasgozar
    میزان امتیاز
    5

وقتی رهبرم دیگه موافقت کرده... چرا گشت ارشاد و نیرو انتظامی هنوز اینقدر سر این مسئله گیر میدن؟
    من خیلی دوست دارم اینقدر حیفم میاد نمیذارن
    اصفهان برای طرح سه شنبه پاک بعضی خیابونا رو میبندن که ماشین نیاد فقط با دوچرخه رفت و آمد بشه،
    ولی سر همون خیابونا مامور وایساده خانومای دوچرخه سوار رو میگیرن!
    یباره بگن سه شنبه پاک خانوما کلا نیان تو خیابون دیگه

8. 3 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. Top | #5

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    if you are going to try, Go all the way
    شماره عضويت
    20203
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    0.81
    تشکـر
    259
    تشکر شده 572 بار در 309 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    2

ممنون نغمه بانو بابت این تاپیک
    من خودم خیلی دوس دارم دوچرخه سواریو

if you are going to try , Go all the way

10. 4 کاربران زیر از yasamanH بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. Top | #6

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    6159
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    ميانگين پست در روز
    12.46
    تشکـر
    10,115
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Badhal
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    وقتی رهبرم دیگه موافقت کرده... چرا گشت ارشاد و نیرو انتظامی هنوز اینقدر سر این مسئله گیر میدن؟
    من خیلی دوست دارم اینقدر حیفم میاد نمیذارن
    اصفهان برای طرح سه شنبه پاک بعضی خیابونا رو میبندن که ماشین نیاد فقط با دوچرخه رفت و آمد بشه،
    ولی سر همون خیابونا مامور وایساده خانومای دوچرخه سوار رو میگیرن!
    یباره بگن سه شنبه پاک خانوما کلا نیان تو خیابون دیگه
    بگیرن همون موقع جلوشون زنگ بزن دفتر رهبری

arash.AP

12. 4 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. Top | #7

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    if you are going to try, Go all the way
    شماره عضويت
    20203
    عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    ميانگين پست در روز
    0.81
    تشکـر
    259
    تشکر شده 572 بار در 309 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    بگیرن همون موقع جلوشون زنگ بزن دفتر رهبری
    عاشقتتتتتتتتتم پریماه
    if you are going to try , Go all the way

14. کاربران زیر از yasamanH بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. Top | #8

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    <<< الهم عجل لولیک الفرج >>>
    شماره عضويت
    6691
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    4.03
    تشکـر
    18,241
    تشکر شده 9,584 بار در 3,271 پست
    سیستم عامل و مرورگر
    میزان امتیاز
    9

سلام ، ممنون از مطالب .

حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

دوچرخه‌سواری برای دختران و بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

این کارها در محیط های مخصوص بانوان اشکالی ندارد. مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانی نگردد.
    خود دوچرخه سواری فکر نکنم مشکلی داشته باشه ، بیشتر اون پوشش دوچرخه سواریه که مشکل داره و نباید در عموم تحریک آمیز باشه ...

لباس های که برای دوچرخه سواری پوشیده میشه معمولاً حجاب خوبی نداره ، برای همین فکر کنم گیر میدن . البته پیاده ها خراب تر هستن .

لباس های مخصوص دوچرخه سواری که فکر کنم ار نظر شرعی حتی برای مرد هم اشکال داره .

16. Top | #9

نمایش مشخصات کاربری
    دلنوشته کاربر
    شماره عضويت
    6459
    عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    ميانگين پست در روز
    1.19
    تشکـر
    4,980
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Sepasgozar
    میزان امتیاز
    5

برای ارشاد فرق نداره حجاب چجوری باشه، کلا هر مدل دوچرخه سوار خانوم ببینن میگیرن، کرایه دادن دوچرخه شهری به خانوما هم کلا ممنوعه
    من تا حالا ندیدم خانومی با لباس مخصوص دوچرخه سواری که چسبونه بیاد خیابون، هرکی هر مدل همیشه هست همونطورم سوار دوچرخه میشه دیگه
    مثل خانومایی که تصویرشون عکس بالا هست که به نظرم حجابشون برای دوچرخه اوکیه
    کسی اگه بخواد بدحجاب باشه و جلب توجه کنه نیاز به دوچرخه نداره! همینطوری هم میتونه

17. 4 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

18. Top | #10

نمایش مشخصات کاربری
    شماره عضويت
    6159
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    ميانگين پست در روز
    12.46
    تشکـر
    10,115
    سیستم عامل و مرورگر
    حالت من
    Badhal
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    کرایه دادن دوچرخه شهری به خانوما هم کلا ممنوعه
    من تا حالا ندیدم خانومی با لباس مخصوص دوچرخه سواری که چسبونه بیاد خیابون
    اره منم ندیدم تاحالا کسی بپوشه
    ولی نغمه جون پارکی که ما میریم تو شهرمون دوچرخه به خانم ها. کرایه میدن تازه دچرخه ها خانم ها و اقایون جدا .....

arash.AP

19. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)