نمایش نتایج: از 1 به 28 از 28

موضوع: گپ خودمانی : انجام ندادن واجبات

1478
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    تشکر شده 358 بار در 251 پست
    میزان امتیاز
    9

گپ خودمانی : انجام ندادن واجبات

من میخواستم یک سوال دینی بپرسم که آیا انجام ندادن یک واجبی باعث میشه که انجام یک واجب دیگه فایده نداشته باشه؟

Sent from my E6833 using Tapatalk
    امضای ایشان
    Every friends can say: I can understand your feelingBut a best friend can say: I can feel you feeling

2. کاربران زیر از mohammad365 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28529
    تشکـر
    456
    تشکر شده 307 بار در 227 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : انجام ندادن واجبات

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad365 نمایش پست ها
    من میخواستم یک سوال دینی بپرسم که آیا انجام ندادن یک واجبی باعث میشه که انجام یک واجب دیگه فایده نداشته باشه؟

نه اینکه کلا فایده نداشته باشه...

ببین چرا اینطوری...

چیزایی که واجب شده در اصل همون چیزاییه که ما اگه انجام بدیم بهمون سود می رسه.

مثلا اگه شما قبل از غذا دستتون رو بشورین مریض نمی شین.

چرا؟ چون میکروب های دستتون رو از بین می بره.

واجبات هم همینه. اما ما دلیلشو نمی دونیم و بیشتر دلایلش معنویه.

ینی قانونیه متناسب با فطرت انسان که اگه اینطور عمل کنه به این دلیل بهش سود می رسه.

حالا شما دستتون رو با صابون نشورید خوب میکروب های کمتری از بین می رن و درسته احتمال بیمار شدنتون کم میشه اما به صفر نمی رسه.

4. 3 کاربران زیر از yakhoda2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,740 بار در 6,988 پست
    میزان امتیاز
    24

هرواجباتی جای خودش رو داره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

6. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

بله میشه ،
    مثلاً کسی که زکات نده نماز خوندنش هم حساب نمیشه چون هر دو در یک ردیف هستن .

امام رضا علیه السلام فرمود
    :
    «خداوند نماز و زکات را [در قرآن] قرین یکدیگر قرار داده و نماز بی زکات پذیرفته نیست.»

امام باقر علیه السلام فرمود:
    «روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وارد مسجد شد و با جمله «قم یا فلان» پنج نفر را از مسجد اخراج کرد و فرمود: شما که زکات نمی دهید از مسجد بیرون بروید.»

یا مسئله اخلاق و ایمان ، اگه یکی نباشه اون یکی هم خود به خود بی اثر میشه . مثل ورزش و تغذیه ، شما اگه تو خوردن پرهیز نکنی و غذای سالم و اندازه مصرف نکنی هر چقدر که ورزش کنی فقط خودت رو خسته کردی .

یا کسی که نماز نخونه مطمعنن بهشت نمیره ، وقتی پیامبر میگه کلید بهشت نماز است ، یعنی گواهینامه شما برای رفتن به بهشت ، در تمام ادیان نماز خوندن آمده ، مسحیی ها نماز رو تحریف کردن نوشتن عشق بورزید ، حتی به آدم و حوا هم که از بهشت رانده شدن دستور نماز خواندن دادن تا فرصت برگشت داشته باشن .

مثلاً بعضی ها فکر میکنن کار های خوب زیاد انجام بدن نماز نخونن جهنم نمیرن ، ولی نه ، خدای درسته گفته برای یکسری کار های خوب انجام بدین شما رو از آتش جنهم در امان میکنم ، اما به این معنی نیست که بهشت میره و جهنم نمیره ، مثلاً تنبیه ش اینه که جهنم بره ولی فقط در برابر آتش در امان ، تنبیه اینه که ببینه بقیه زجر میکشن و ....

بهتره برای جواب دقیق از خود کار شناس دینی در مورد اون موضوع که میخواین سوال کنین تا کامل در مورد اون مسئله آگاهتون کنه .

8. 3 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    میزان امتیاز
    9

اما یکجوری اینجا عدالت رو نمیبینم

امضای ایشان
    Every friends can say: I can understand your feelingBut a best friend can say: I can feel you feeling

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    میزان امتیاز
    9

یعنی اون فردی که کار خوب انجام میده و مثلا مسلمون نیست این کار خوب اون فرد توی کفه ترازوی خدا قرار نمیگیره؟

امضای ایشان

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    میزان امتیاز
    9

اینجوری که خیلی بده مثلا یک شخص کاهلی مثل من همه واجباتشو انجام نمیده بعضیاشو انجام میده بعد اون بعضیا اصلا قبول نمیشن؟

امضای ایشان

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

یعنی اون فردی که کار خوب انجام میده و مثلا مسلمون نیست این کار خوب اون فرد توی کفه ترازوی خدا قرار نمیگیره؟

اون فرد غیر مسلمان بر اساس دین خودش قضاوت میشه ،

عمل خوبش حساب میشه ، اما گفتم که مثلاً یکسری واجبات باهمدیگه در ارتباط هستن و ترکشون باعث میشه اون عمل خوبشون از بین بره ، با مثال ورزش گفتم که.

اینجوری که خیلی بده مثلا یک شخص کاهلی مثل من همه واجباتشو انجام نمیده بعضیاشو انجام میده بعد اون بعضیا اصلا قبول نمیشن؟

خب باید سعی کنه کم کم درستشون کنه ، کم کم ، خیلی راحته .

شما خودت اگه ورزش کنی ولی بجاش به سلامتی اهمیت ندی و تغذیه غلط داشته باشه به نظرت نتیجه مثبت میگیری ؟

13. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,483 بار در 1,286 پست
    میزان امتیاز
    12

آيا به بعضى از دستورات كتاب آسمانى ايمان می آوريد، و به بعضى كافر میشويد؟! براى كسى از شما كه اين عمل (تبعيض در ميان احكام و قوانين الهى) را انجام دهد، جز رسوايى در اين جهان، چيزى نخواهد بود، و روز رستاخيز به شديدترين عذابها گرفتار میشوند. و خداوند از آنچه انجام میدهيد غافل نيست. [البقرة/85]

هرکسی موظفه که در دین خودش مطالعه کنه و اون راهی بره که خدا گفته نه اون راهی که خودش میپسنده و این نشان از خداپرستی است .
    ویرایش توسط eli2 : 06-27-2016 در ساعت 10:54 PM
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

15. کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    16666
    تشکـر
    32
    تشکر شده 115 بار در 69 پست
    میزان امتیاز
    0

هر کاری جای خودشو داره و فکر نکنم به خاطر انجام ندادن عملی،خوبی عمل دیگه نادیده گرفته بشه.
    تو یکی از نظرات نوشته بودین کسی نماز نخونه قطعا به بهشت نمیره؟
    میخواستم بدونم تکلیف ادمی که گناه زیادی نداشته و حق کسیو ضایع نکرده ولی نماز نخونده باشه باید بره جهنم؟؟

17. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید 24 نمایش پست ها
    هر کاری جای خودشو داره و فکر نکنم به خاطر انجام ندادن عملی،خوبی عمل دیگه نادیده گرفته بشه.
    میخواستم بدونم تکلیف ادمی که گناه زیادی نداشته و حق کسیو ضایع نکرده ولی نماز نخونده باشه باید بره جهنم؟؟
    همه اینا ساخت ذهنی که برامون ساختن

انسان ها همینجا تقاص گناهاشون. پس میدن. جهنم همین جاست. مطمعن باش دل کسی بشکنی یه روز هم دل خودت میشکنه

اون چیزی که برامون ساختن اصلا نیست پس اون موقع حدیثی که امام فرمودند کسی نمیمیره تا تقاص کارشو پس. بده بی معنی میشه مهربونی. خدا پس بی معنی میشه. من فکر میکنم خدا انقد عاشق بنده هاش هست که هییچ وقت. اینکار و نکنه این تصوراتی که یه مشت ادم برامون ساختن و انجام نمیده

تفاسیر اشتباه همین دیگه

تا یاد داشتم همیشه داشتن مارو میترسوندن که از ترس کاری رو انجام ندیم ولی جور دیگه برامون بیان نکردن که از کاری که میکنیم لذت ببریم.
    ویرایش توسط پریماه. : 06-27-2016 در ساعت 11:33 PM
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

18. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    میزان امتیاز
    12

حقوق به دو دسته حق‌الله و حق‌الناس تقسیم می‌شود. حق‌الله از جانب خدای متعال در صورت توبه بخشیده می‌شود، اما بخشیده شدن حق‌الناس، منوط به جلب رضایت صاحبان حق است. حالا دیگه نمیدونم اگه کسی توبه نکرد ولی حق الناسی برگردنش نباشه درجه عذابش اون دنیا چقدر هست
    امضای ایشان

19. کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    میزان امتیاز
    12

البته این را متذکر بشم که انسان نمیشود که به کرم پروردگارش مغرور شود و به خودش بگوید چون خداوند بخشنده است پس من هرکاری دلم خواست میتونم انجام بدم و بگوید بیخیال وقت برای توبه بسیار است و اینطور نیست که انسان درجوانی در صورت آگاهی از احکام و علم داشتن بر واجبات ، هرکاری دلش خواست بکند و بخواهد توبه رو برای زمان پیری بگذراند (که البته بعید است در زمان پیری توبه اش پذیرفته شود) . خداوند هزار گناه رو از جاهل میبخشد پیش از آنکه یک گناه را از عالم ببخشد.
    در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است
    ورنه هرگبری به پیری می‏شود پرهیزکار
    امضای ایشان

21. 3 کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

22. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

پرسش :
    ایا مسلمانی که بسیار هم نیکوکار و خوب باشد.ولی به هر دلیلی نماز نخونه.مثلا بی حوصلگی یا کوتاهی.ایا حتما به جهنم میرود؟ایا امید به رحمت برای اینگونه افراد وجود دارد؟

پاسخ:
    جواب این سوال در قرآن و روایات معصومین به زیباترین شکل بیان شده است .
    در آيه قرآن هست كه از بعضی از اهل جهنم در حالی كه معذب هستند می‏ پرسند: «مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ﴿مدثر/۴۲﴾» چه چيزی شما را در اين جهنم قرار داد؟ یکی از دلایلی که جهنمیان ذکر می کنند این است که «قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ﴿مدثر/۴۳﴾» گويند از نمازگزاران نبوديم.
    قال رسول الله :الصلوة عماد دينكم نماز، پايه و ستون دين شما است . (ميزان الحكمه ، ج 5، ص 370) (وسائل ، ج 3 ، ص 23 ، ح . 13)يعنی شرط قبولی و پذيرش ساير اعمال خیر انسان، قبولی نماز است . به اين معنی كه اگر انسان كارهای خيری انجام بدهد و نماز نخواند و يا نماز بخواند اما نماز نادرست و غير مقبولی كه رد بشود ، ساير كارهای خير اوهم رد می شود .
    التبه ناگفته نماند که امید رحمت برای همگان وجود دارد، رحمتی وسعت کل شئ، یعنی اگر خداوند عقوبتی را برای عملی مثل ترک نماز وضع کرد میتواند ببخشد و عقوبت نکند، اما خوف عقوبت انگیزه خوبی برای نماز است.

پرسش :
    من یه شخصی را از اقوام میشناسم که بردن نامشان جایز نیست
    ایشون میگن من نماز نمیخونم چون اونایی که نماز میخونن اکثرشون بدترین گناهها را انجام میدن
    مثلا غیبت و................
    و ایشون میگن من اگه نماز نمیخونم این کارا را هم نمیکنم پس گناهی بر من نیست

پاسخ:
    1- قید اکثرشون اصلا درست نیست. بله قبول داریم تعدادی از کسانی که نماز می خوانند متأسفانه مرتکب گناه هم می شوند.
    2- ایشان با نماز نخواندن یکی از بزرگترین گناهان را انجام می دهند. در دین به انجام هیچ واجبی به اندازه نماز سفارش نشده است.
    در قرآن خداوند امر کرده که نماز بخوانید (اقیموا الصلوة) و کسی که نماز نمی خواند امر خدا را اطاعت نکرده است و سرپیچی از طاعت خداوند کرده است و چه گناهی از این بالاتر.
    پس اگر بگوییم گناه این فرد بیشتر از آن ها (کسانی که نماز می خوانند و غیبت می کنند و ...) نباشد قطعا کمتر نمی باشد.

پرسش :
    اگر این طور باشه که بر خلاف روایاتی که گفته شده که تعداد بهشتیان در نهایت بسیار بیشتر از جهنمیها خواهد بود.و جز کفار ودشمنان دین کسی در جهنم نمیمونه.ولی از جوابهای شما نتیجه میگیرم که علاوه بر پیروان ادیان دیگر اکثر مسلمانان هم رنگ بهشت رو نخواهند دید.خودتون خوب میدونید در کشور اسلامی ما تعداد افراد بینماز خیلی خیلی بیشتر از نماز خونهاست.و حالا من این سوال رو دارم که همه ما انسانهای خداپرست مهربان و مردمدار زیادی دور و برمون دیدیم.که بعضا کم نیستند ادمهایی که بین انها شاید در خواندن نماز قصور کرده اند .ایا واقعا خداوندی که رحمتش بی پایان است.همان طوری که افرادی مثل ابوسفیان شمر و ابن ملجم رو در اتش جهنم برای همیشه جاویدان خواهد کرد.ایا اینگونه افراد مومن که یک عمر دستشون به خیر بوده و به خدا اعتقاد کامل داشتند رو در کنار اونها برای همیشه در اتش جهنم نگه خواهد داشت؟این با عدالت خداوندی که سازگار نیست.

پاسخ:
    1- در روايات مي خوانيم كه مؤمن داراي دو نور است: نور «خوف» و نور «رجا» كه هر يك وزن شوند از ديگري افزون تر نيست; بنابراين اگر اميد كسي بيشتر از ترسش باشد، داراي ايمان ضعيف خواهد بود. بايد كوشش كرد تا بيم و اميد به موازات هم رشد كنند تا مبتلا به گناه نشويم و چنين است كه انسان هيچ گاه براي انجام گناه گستاخ نمي شود.پس نباید با اميد به رحمت خداوند گناه کرد. خداوند همان گونه كه داراي رحمت است، كيفر وي نيز براي گناهكاران آماده است; بنابراين، اشتباه است كه تنها به رحمت خدا توجّه كنيم و خويشتن را از خشم او درامان بدانيم.

2- همه كسانى كه وارد جهنم مى‏ شوند، براى هميشه در جهنم نخواهند بود و تنها عده خاصى (مانند كافران) براى هميشه در جهنم خواهند بود.
    براساس آيات و روايات، حقيقت آن است كه اگر آدمى، در مجموع رو به خدا داشته و خداخواه، مؤمن، و دوستدار حضرت رسول اكرم و اهل بيت باشد؛ ولى در اينجا خود را از آلودگى ‏ها و تعلّقات پاك نسازد، در قيامت با عذاب‏ ها و فشارها رو به رو بوده و به طبقه اعلاى جهنم خواهد رفت كه اگر به باطنش بنگرى، بهشت خواهد بود. مؤمن گناهكار، در اين جهنم موقت ، مدتى قرار خواهد گرفت تا بدين عذاب‏ ها تطهير شود و به بهشت قدم بگذارد.

23. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

24. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3968
    تشکـر
    929
    تشکر شده 488 بار در 253 پست
    میزان امتیاز
    10

ان الله لا یغفر الشرک و یغفر ما دون و ذلک لمن یشاء
    خدا شرک رو نمیبخشه و غیر از شرک رو برای هر کسی که بخواد میبخشه.
    حالا اینکه چه چیزیایی مصداق شرکه جای بحثه. اینکه فقط بت پرستیدن شرکه یا نه، وقتی انسان در برابر خدا تکبر میکنه و میگه خدا گفته که گفته من انجام نمیدم، اینجا نفس خودش رو در برابر خدا قرار داده ، این مصداق شرک هست یا نه. تازه اگه هم نباشه، آیه میگه برای هر کسی که بخواد میبخشه. از کجا معلوم بخواد ما رو ببخشه یا نه

25. 3 کاربران زیر از hamidrm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

26. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    میزان امتیاز
    12

یبار یه فیلمی چندسال پیش دیدم در مورد زندگینانه شخصی به نام مالکوم ایکس که این شخص پدرش کشیش بوده ولی براثر فقر و... باعث شده بود که این شخص در یک دوره ای از،زندگیش یه آدم بی بندوباری بشه و دزدی های زیادی انجام میده تا اینکه میوفته زندان، در زندان با یه شخص مسلمانی اشنا میشه که به خاطر مسایل سیاسی افتاده بود زندان، اون شخص مسلمان بهش میگه وقتی تو میخای دزدی کنی چکار میکنی؟مالکوم ایکس پاسخ میده زانو میزنم و قفل درا رو بازمیکنم، اون شخص مسلمان بهش میگه تو حاضری در برابر یه در زانو بزنی ولی در برابر پروردگارت که تو رو آفریده حاظر نیسی زانو بزنی که بعد مالکوم دچار یه تحول بزرگی میشه که باعث میشه به یکی از،رهبران سیاسی بزرگ مسلمان آمریکا تبدیل بشه که البته ترورش میکنن. بهتون پیشنهاد میکنم حتما فیلم یا زندگینامه مالکوم ایکس رو حتما نگاه کنید یا بخونید
    امضای ایشان

27. 2 کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

28. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

روزه واجبه ولی کسانی هستند که نماز نمیخونند ولی روزه میگیرند .
    نماز نمیخونند روزه نمیگیرند( بدون عذر موجه )ولی حج واجب میرن .
    درسته حج واجب برای کسانی که مستطیع باشند واجبه ولی به نظر من کسی که نماز نمیخونه
    حلال وحرام رو رعایت نمیکنه ولی زمان حج حجش رو انجام میده ودوباره به روال قبل برمیگرده واجب نیست به حج بره
    فکر میکنه با حج تمام گناهانش بخشیده شده ..
    تمام واجبات مکمل یکدیگرند .
    در حج تمام واجبات جمع شده به شرط این که این واجبات رو در طول زندگی انجام داده باشیم .
    عدالت خدا زیر سوال نمیره
    بهشت وجهنم دارای درجاتی وطبقاتی هستند .
    در اشنایان ما کسانی بودن که در جوانی میتونستند حج برن
    ولی میگفتند بریم دیگه نمیتونیم لاک بزنیم وارایش کنیم ومو بیرون بزاریم .
    حالا زوده 40 ال 50 سالگی میریم .
    در صورتی ک اگر این خانم اعتقاد وایمان واقعی داشت قبل از حج هم این کارها رو انجام نمیداد .
    در کل هر کدام از واجبات به جای خودشون انجام بشن .
    طرف میگه چرا حج برم پولم رو تو حلقوم عربستانی ها بریزم .
    با این پول چند تا دختر وپسر جوان رو عروس وداماد میکنم .
    اقای محترم حج به جای خودش کار خیر هم جای خودش
    شما اون پولی که قراره باهاش طلا واسه عروس ودخترا سوغاتی بیاری صرف کار خیر کن .
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

29. کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

30. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

فکر کنم شما نماز رو سستی میکنید ولی روزه میگیرید
    نمار نخوندن جز مبطلات روزه نیست .
    یعنی روزه کسی که نماز نمیخونه صحیحه ولی خب روزه کسی که نماز هم میخونه مقبول تره وثواب بیشتری داره
    اولین چیزی که از انسان محاسبه میسه نمازه اگر پدیرفته شد سایر کارها هم پذیرفته میشه
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

31. کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

32. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

منظورتون از مسلمون نیست چیه
    پیروان سایر ادیان هم خداپرست هستند و واجباتی در دین و مذهب خودشون دارند .
    مگر اینکه کسی کافر باشه که اصلا خدا رو قبول نداشته باشه
    در دین ما اسلام از هر کسی به اندازه وسعش تکلیف میخوان
    خدا از شخص بیسواد که سواد خوندن ونوشتن نداره به اندازه من تکلیف نمیخواد
    پس اون فرد به اندازه من در به جا آوردن واجبات وانجام ندادنشون سوال وجواب نمیشه .
    بارها در قران تاکید شده
    لا یکلف الله نفسا الا وسعها
    پس یک مسیحی ویک مسلمان در دو کفه ترازو قرار نمیگیرند .
    به نظر من هم بهتره شما به دفتر مرجع تقلیدتون مراجعه کنید .
    موفق باشید .
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

33. 2 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

34. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط ستیلا نمایش پست ها
    روزه واجبه ولی کسانی هستند که نماز نمیخونند ولی روزه میگیرند .
    نماز نمیخونند روزه نمیگیرند( بدون عذر موجه )ولی حج واجب میرن .
    درسته حج واجب برای کسانی که مستطیع باشند واجبه ولی به نظر من کسی که نماز نمیخونه
    حلال وحرام رو رعایت نمیکنه ولی زمان حج حجش رو انجام میده ودوباره به روال قبل برمیگرده واجب نیست به حج بره
    فکر میکنه با حج تمام گناهانش بخشیده شده ..
    تمام واجبات مکمل یکدیگرند .
    در حج تمام واجبات جمع شده به شرط این که این واجبات رو در طول زندگی انجام داده باشیم .
    عدالت خدا زیر سوال نمیره
    بهشت وجهنم دارای درجاتی وطبقاتی هستند .
    در اشنایان ما کسانی بودن که در جوانی میتونستند حج برن
    ولی میگفتند بریم دیگه نمیتونیم لاک بزنیم وارایش کنیم ومو بیرون بزاریم .
    حالا زوده 40 ال 50 سالگی میریم .
    در صورتی ک اگر این خانم اعتقاد وایمان واقعی داشت قبل از حج هم این کارها رو انجام نمیداد .
    در کل هر کدام از واجبات به جای خودشون انجام بشن .
    طرف میگه چرا حج برم پولم رو تو حلقوم عربستانی ها بریزم .
    با این پول چند تا دختر وپسر جوان رو عروس وداماد میکنم .
    اقای محترم حج به جای خودش کار خیر هم جای خودش
    شما اون پولی که قراره باهاش طلا واسه عروس ودخترا سوغاتی بیاری صرف کار خیر کن .
    اگه اون طرفی که میخواد بره حج ولی خونوادش در تنگنای مالی باشه و همه فرزنداش مجرد باشند آیا حج رفتن اون فرد ایرادی نداره؟

امضای ایشان

35. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

اگه اون طرفی که میخواد بره حج ولی خونوادش در تنگنای مالی باشه و همه فرزنداش مجرد باشند آیا حج رفتن اون فرد ایرادی نداره؟

حج واجب برا کسی که از نظر مالی اوکی باشه نه برای کسی که مشکل داره
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

36. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

37. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25598
    تشکـر
    301
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : گپ خودمانی : انجام ندادن واجبات

الان یک سوال در مورد حج داشتم با اینکه عربستان با ایرانیها درست رفتار نمیکنه و توهین میکنه اینهمه کارشکنی و قضیه منا و بستن یک چیزی شبیه قلاده به پای زایرین ایرانی بازم واجبه حج رفتن؟

امضای ایشان

38. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

اگر منظورتون حج واجبه که اون شخص باید مستطیع باشه
    اگر کسی خانوادش در تنگنا باشن که آصلا مستطیع نیست .
    یه وقتی هم هست که شخص مستطیعه ثبت نام میکنه ولی وقتی که نوبتش میشه
    شرایطش رو نداره .
    در ضمن ازدواج فرزندان تا جایی که من میدونم جزء شرایط نیست .
    یعنی مانع حج نمیشه مگر حج عمره متعدد.
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

39. 2 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

40. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

الان یک سوال در مورد حج داشتم با اینکه عربستان با ایرانیها درست رفتار نمیکنه و توهین میکنه اینهمه کارشکنی و قضیه منا و بستن یک چیزی شبیه قلاده به پای زایرین ایرانی بازم واجبه حج رفتن؟

حج به هیچ وجه نباید تعطیل بشه .
    فعلا که تعطیل شده .
    ان شالله از نشانه های ظهوره
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

41. 2 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

42. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

حج به هیچ وجه نباید تعطیل بشه .
    فعلا که تعطیل شده .
    ان شالله از نشانه های ظهوره
    اگر منظورتون حج واجبه که اون شخص باید مستطیع باشه
    اگر کسی خانوادش در تنگنا باشن که آصلا مستطیع نیست .
    یه وقتی هم هست که شخص مستطیعه ثبت نام میکنه ولی وقتی که نوبتش میشه
    شرایطش رو نداره .
    در ضمن ازدواج فرزندان تا جایی که من میدونم جزء شرایط نیست .
    یعنی مانع حج نمیشه مگر حج عمره متعدد.
    ماه عسل و ببینید راجب همین هست حادثه منا
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

43. کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

44. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط پریماه. نمایش پست ها
    ماه عسل و ببینید راجب همین هست حادثه منا
    دارم میبینم .
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

45. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

مطمعنن " حج عمره " ای که پولش میشه جای واجب تر خرج بشه رفتنش واجب نیست .

مخصوصاً هم که الان .

اما " حج واجب " در صورتی شخص به قول ستیلا خانوم مستطیع باشه ، براش واجبه . ( اما اگه تحریم باشیم و رفتن فعلاً تعطیل ، بر گردنمون نیست )

فلسفه حج چیست و مستطیع واقعی کیست؟

درباره فلسفه حج دانشمندان بزرگ اسلامی و عقلاء قوم سخنها گفته و کتابها نوشته‌اند آنچه در این سفر به نظر نویسنده رسید چنین است:‌

حج بیت‌الله فقط برای اشخاص مستطیع از ملل مختلف اسلامی ایجاب دارد و سایر مردم عادی اگر می‌آیند و اعمال مخصوص را بجا می‌آورند برایشان اجباری در کار نیست.

شخص مستطیع مطابق دستورات دینی لازم است استطاعت مالی، جسمی، روانی و عقلی نیز داشته باشد یعنی آن کس که مایملک خود را می‌فروشد و برای خریدن بهشت به حج می‌رود مستطیع واقعی نیست و یا آنکه با قرض و گرفتاری و تحمل هزاران مرارت به حج می‌رود مخارج اصلی خوراک و تحصیل زن و فرزند خود را صرف هزینه سفر حج خود می‌کند کار درستی نمی‌کند و یا آن کس که قوه و بنیه کافی برای تحمل شدائد حج ندارد و در بین راه امکان تلف شدنش می‌رود، مستطیع واقعی نیست و روی این اصل تمام فقهای اسلامی به کرات فتوا داده‌اند که اگر در بین بجا آوردن مراسم حج حتی برادر آدمی بیمار سخت شود، به قسمی که قدرت حرکت نداشته باشد لازم است او را به حال خود گذاشت و به ادامه اعمال پرداخت.

شخص مستطیع باید از لحاظ روانی و عقلی نیز سالم باشد و روی این اصل حج به شخص دیوانه یا محجور و مجنون واجب نیست زیرا زحماتش بی‌فایده می‌ماند یعنی نمی‌تواند اندوخته تجربی و دانشی به ارمغان آورد و هموطنان خود را از تجربیات سفرش مستفیض گرداند.

بنابراین حج به مردان و زنان درجه یک کشورها که از حیث مال و منال و علم و دانش و قدرت و مقام در ردیف اول هستند واجب است و به بسیاری از افراد واجب نیست و اگر خود به انجام آن می‌پردازند طبق دلخواهشان است نه اینکه از لحاظ دینی مستطیع بوده باشند، اما فلسفه حج و دلیل وجوبش به برگزیدگان کشورهای اسلامی از نظر شخص من:‌ مسلم است برگزیدگان کشورهای اسلامی علاوه براینکه قدرت مالی و معنوی مردم را دردست دارند و در حقیقت فرمانروای اصلی روش زندگی مردم نیز هستند چه اعمال و روش آنان همه روزه مورد تقلید مردم عادی و عامی واقعی می‌شود و دستورات آنها چه از لحاظ عضویت در مراکز قانونگذاری و چه در مقام فرماندهی‌های مختلف و شغل‌های گوناگون و چه در پست‌های مهم مالی مثل تجارت و بانکداری موبه‌مو اجرا می‌شود، یعنی مردم عادی مجری دستورات مالی و قانونی آنها هستند و مسلم است خود آنان از لحاظ جسمی و مالی همیشه در رفاهند و کمتر رنج زندگی روزانه را حس می‌کنند و یا گرفتار بی‌پولی و کسر بودجه می‌شوند-حج نیز فقط به این دسته از مردم واجب است تا اولاً در این چند روزه در مرکز مخصوصی به نام دین جمع شوند و از آن همه خوشی و لذت زندگی و اجتماع خانوادگی و احترامات شغلی دور باشند و مثل مردم گمنام در داخل توده بسر برند و افتخارات و مناصب شغلی و مالی را فراموش کنند یعنی آن کس که در کشور خود صاحب همه گونه قدرت مالی بوده یک روز خاص همه چیز جهان را ترک کند و فقط با دو حوله که برای ستر عورت به مصرف می‌رسد به عبادت در خانه خدا پردازد.‌

بهتر است حاجی تمامی اعمال خود را انجام دهد و حتی در مراسم قربانی نیز خود حاضر شود تا به فلسفه اصلی و حقیقی حج واقف گردد و بعدها از دستورات خلاف انسانیت بپرهیزد.سالها بعد حاجی روز عید قربان در شهر و دیار خود به شکرانه سلامت هموطنان و دوستانش و به شکرانه واقع نشدن جنگ و خونریزی گوسفندی قربانی می‌کند و به فقرا و درماندگان می‌بخشد.

مسلم است بعضی ناراحتی‌ها و عدم تجانس‌ها که در راه انجام اعمال حج دیده می‌شود به علت حضور عده‌ای از غیرمستطیعان است که از روی نادانی فقط برای به دست آوردن عنوان (حاجی) نه برای بیداری و تنبیه بدانجا رو آورده‌اند و چهره این فریضه دینی را کدر ساخته‌اند و اگر دولت‌ها این مسئله را در نظر بگیرند و فقط اجازه حج به اشخاص مستطیع واقعی بدهند علاوه براینکه نظافت و ادب در تمام مراحل درست برقرار می‌شود نتیجه اخلاقی و فلسفی حج نیز آن طور که شارع مقدس اسلام در نظر داشته اجرا می‌شود.

یقین است که اگر صاحبان نفوذ و قدرت در کشورهای اسلامی هرازچندی در مراسم حج شرکت کنند و این مراحل را به دقت ببینند و به دستورات آن عمل کنند، از آن پس از دستورات شدید جنگی و خونریزی و آزار مردم تا آنجا که ممکن است پرهیز خواهند کرد و به تدریج دنیا روی آرامش خواهد دید.

46. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

47. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

نمی دونم چقدر تاثیر داره!!

ولی این خوب می دونم همه مشکلات بر میگرده به انجام ندادن صحیح و کامل واجبات!!

به خصوص اینکه هر کی یک گوشه ای از واجب می بره و به نفع خودش تفسیر می کنه دیگه بدتر!!

48. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد