صفحه 1 از 2 12
نمایش نتایج: از 1 به 50 از 68

موضوع: دلایل ازدواج نکردن

7532
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

دلایل ازدواج نکردن

دلیل بی‌تمایلی ۸۷ درصد پسران به ازدواج؛ عدم پوشش مناسب دختران

به تازگی فاطمه سادات محبی، پژوهشگر شورای فرهنگی-اجتماعی زنان با اشاره به پژوهشی كه در زمینه آسیب شناسی ازدواج دانشجویی در مقاطع مختلف بین ۲۰۶ دانشجو انجام گرفته، اظهار داشته: بر اساس آمار به دست آمده طی این پژوهش ۷۱ درصد دانشجویان پسر دلیل بی تمایلی به ازدواج را سختی های اقتصادی عنوان كردند.

وی افزوده: همچنین عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج ۸۰ درصد، مهریه‌های سنگین ۵۸ درصد، توجه به زیبایی و ظواهر ۷۵ درصد، توقعات بالای پسران در انتخاب همسر ۷۴ درصد، ضعف خانواده پسر در یافتن دختر مناسب برای ازدواج ۵۰ درصد، پوشش نامناسب دختران ۸۷ درصد، از جمله آمارهای به دست آمده در این آسیب‌شناسی در بحث بی‌تمایلی دانشجویان به ازدواج محسوب می‌شود.

متاسفانه عوامل فرهنگی نیز در تاخیر ازدواج موثر هستند که از جمله این موارد می‌توان به تغییر نگرش جامعه به ملاک‌های ازدواج، ناکارآمدی شیوه‌های سنتی انتخاب همسر، کاهش تعداد خواستگار دختران، تمایل پسران به ازدواج با دخترانی که ۷ تا ۱۰ سال از آنها کوچکترند، تاخیر در ازدواج به ویژه در پسران اشاره کرد.
    پایگاه خبری تحلیلی فردا | Farda News

چرا پسرها از ازدواج فــــراری هستنــد؟

52/6 درصد از دختران به خاطر ادامه تحصیل ازدواج نمی‌کنند دلایلی که جوانان را در بستن پیمان مشترک منصرف می‌کند کم نیستند، اما این نظرسنجی نشان می‌دهد قصد ادامه تحصیل، یکی از اصلی‌ترین این دلایل است. یافته‌ها نشان می‌دهد ۵۲/۶ درصد از دختران و ۴۴/۸ درصد از پسران ترجیح می‌دهند به جای ازدواج، درس‌شان را ادامه دهند. افزایش سطح تحصیلی دختران نسبت به پسران هم به نظر ۷۴/۴ درصد دختران و ۴۰درصد پسران در کاهش آمار ازدواج تاثیرگذار است.
    نمی‌توان عوامل دیگر را فراموش کرد و تنها تمایل به ادامه تحصیل را در این زمینه موثر دانست. در بسیاری موارد، تمایل افراد، به ویژه دختران به ادامه تحصیل ناشی از بیکاری است و بسیاری از پسر‌ها هم برای به‌دست آوردن شأن اجتماعی بالاتر به تحصیلات رو می‌آورند. خیلی از دخترها تحصیل را به عنوان یک سرگرمی و راهی برای ورود به جامعه می‌بینند و پسرها هم گمان می‌کنند که با بالاتر بردن پایگاه اجتماعی‌شان، برای داشتن یک ازدواج موفق امکان بیشتری را پیدا می‌کنند.

۹۱/۸ درصد پسران به خاطر نداشتن شغل مناسب ازدواج نمی‌کنند

بر کسی پنهان نیست که نگرانی‌های اقتصادی بیشتر از هر دلیل دیگری جوانان را به مجرد ماندن ترغیب می‌کند. از هزینه‌های سرسام آور اجاره‌خانه گرفته تا فراهم کردن مقدمات یک جشن عروسی و به‌جا آوردن رسوم، همه و همه در منصرف کردن جوانان از ازدواج نقش دارند. طبق این نظرسنجی، یافتن شغل مناسب به نظر ۸۹/۹ درصد دختران و ۹۱/۸ درصد پسران، انتظار جهت دستیابی به امکانات رفاهی برای شروع زندگی مشترک از نظر ۸۱/۵ درصد دختران و ۸۳/۶ درصد پسران، اشتغال زنان نیز از نظر ۷۸/۴ درصد دختران و ۴۱/۶ درصد پسران تاثیر زیادی دارد. همچنین به نظر ۵۲/۲ درصد دختران و ۴۴/۹درصد پسران کسب درآمد توسط زنان و بی‌نیازی آنها از مردان در افزایش سن ازدواج جوانان تاثیر بسیار زیادی در تاخیر سن ازدواج دارد.
    می‌توان مشکلات اقتصادی و معیشتی را به عنوان عامل اصلی دوری جوانان از ازدواج در نظر گرفت. در کشور ما با وجود سنت‌های بسیاری که بار مالی زیادی را بر دوش خانواده‌ها می‌گذارند، اقدام برای ازدواج نیازمند پشتوانه مالی بزرگی است و این موضوع باعث طفره رفتن جوانان از این تصمیم می‌شود. سنت‌هایی مثل جهیزیه کامل، هدیه‌های سنگین برای مناسبت‌های مختلف و بسیاری موارد دیگر، به ۲ جوان که پشتوانه مالی قوی ندارند اجازه تصمیم‌گیری در این مورد را نمی‌دهد. در بسیاری از موارد، خانواده‌ها هم امکان تحمل چنین بار مالی سنگینی را ندارند و برای ازدواج فرزندانشان پیش‌قدم نمی‌شوند.

۴۵درصد دخترها برای شرایط ازدواج‌سختگیری می‌‌کنند

میزان سختگیری پاسخگویان برای انتخاب همسر در پسرها از دختران بیشتر است. نتایج ارزیابی‌ها نشان می‌دهد درحالی که تنها ۴۵درصد دخترها سختگیری بسیار زیادی برای شرایط ازدواج دارند اما حساسیت پسرها هم کم نیست و ۵۳/۱ درصد آنها دنبال شرایط ایده‌آلی برای ازدواج هستند.
    یکی از علت‌های کم شدن آمار ازدواج در جامعه ما، روابط آزاد خارج از محدوده ازدواج است. دکتر افشار نادری با بیان این مطلب می‌گوید:« زمانی که پسرها به سادگی به چنین روابطی دسترسی دارند، انگیزه چندانی برای تشکیل خانواده برایشان باقی نمی‌ماند. پسرهایی که از این طریق خود را از نظر عاطفی ارضا می‌کنند، دیگر دلیلی نمی‌بینند که برای ساختن یک زندگی خود را به دردسر بیندازند و از زیر بار مسئولیت‌هایی که فرهنگ بر دوش‌شان می‌گذارد، فرار می‌کنند.»

پورتال ایران ناز شامل مطالب جالب، خواندنی، عکس، اس ام اس، پزشکی - ایران ناز

موانع و مشکلات ازدواج جوانان

خانواده نقش مهم و تعیین کننده ای در امر ازدواج جوانان دارند. آنها می توانند با راهنمایی ها و کمک هایشان گره گشای بسیاری از مشکلات پیش روی جوانان باشند.

بازدید : 142 نفر
    بررسی موانع ومشکلات [replacer_a] جوانان

امروز مشکلات و مسائلی که بر سر راه جوانان وجود دارد به قدری زیاد است که جوانان را بر سر یک دو راهی قرار داده است . یا باید قید ازدواج را زده آن را به تعویق بیندازند، و یا بعد از تلاش های طولانی و مرارت های زیاد یا به سختی به نتیجه خواهند رسید و یا به طور کلی قید آن را خواهند زد. در بروز این مشکلات نمیتوان یک نفر و یا یک نهاد را مقصر دانست بلکه عوامل فرهنگی و اجتماعی زیاد دست به دست هم داده اند تا این سنت الهی را در مسیر سخت و دور از دسترس قرار دهد.
    در زمانهایی نه چندان دور اولویت برای زندگی جوانان ازدواج بود و دختران با داشتن خواستگار مناسب به خانه بخت می رفتند واگر دوست داشتند در خانه همسرشان ادامه تحصیل می دادند. اما با تحولات فرهنگی و اجتماعی که اتفاق افتاده ، امروزه تحصیل در مقاطع بالا به یکی از موانع ازدواج در پیش روی جوانان شده است. مشکلی که با تفاوت نرخ دختران تحصیل کرده، نسبت به پسران حادتر به نظر می رسد. بسیاری از پسران خواستار ازدواج با دخترانی که از به لحاظ تحصیلات بالاتر از آنها باشند نیستند و از جانب دیگر دختری که دارای تحصیلات عالیه است توقع بیشتری نسبت به خواستگاران آینده اش از لحاظ تحصیلات و موقعیت اجتماعی خواهد داشت. البته مسئله ادامه تحصیل تنها از سوی دختران مطرح نیست گاهی بهانه ادامه تحصیل از زبان پسران نیز شنیده می شود.

حال باید اندیشید چه مسئله ای باعث شده است که ازدواج مانعی بر سر راه ادامه تحصیل فرض شود ، در حالی که زوج های موفق زیادی هستند که توانسته اند در کنار تشکیل خانواده و ازدواج روحی و جسمی در کنار یکدیگر به مدارج بالای علمی دست پیدا کنند. با یک برنامه ریزی مناسب و همچنین توافق با همسر آینده می توان به راحتی در کنار زندگی مشترک به تحصیل نیز ادامه داد.

والدین سختگیر
    خانواده نقش مهم و تعیین کننده ای در امر ازدواج جوانان دارند. آنها می توانند با راهنمایی ها و کمک هایشان گره گشای بسیاری از مشکلات پیش روی جوانان باشند. اما بعضی از والدین در مسیر انتخاب و ازدواج فرزندانشان به قدری سخت گیر و باریک بین می شوند که تبدیل به بزرگترین مانع ازدواج فرزندانشان می گردند.

گاهی والدین آرزوهای بر باد رفته خود را در هنگام ازدواج به فرزندانشان تحمیل می کنندو با بهانه تراشی و گذاشتن شرط و شروط های سختگیرانه مثل، تعیین مهریه های بالا، ایراد گرفتن به تحصیلات ، قیافه ، محل زندگی ، گرفتن عروسی های آنچنانی ازدواج را از مسیر طبیعی آن خارج می کنند.

مطمئناً پدر و مادرها به دلیل علاقه مندی که نسبت به فرزندانشان دارند و همچنین شناخت مناسب از آنان می تواند بهترین مشاور و یاور فرزندانشان در امر ازدواج باشند ، در کنار این مسئله باید بدانند که تحمیل نظرات و سخت گیری های بی مورد آرزوی دیدن فرزنداشان در رسیدن به آرامشی و یا دامادی را بر دل آنها خواهد گذاشت.

سنت ها و رسوم غلط
    خانواده نقش مهم و تعیین کننده ای در امر ازدواج جوانان دارند. آنها می توانند با راهنمایی ها و کمک هایشان گره گشای بسیاری از مشکلات پیش روی جوانان باشند.

در چند سال گذشته سنت های و رسومی که بسیار زیبا بودند و پشت سر هر کدام از آنها فلسفه ای نهفته بود تبدیل شده اند به سنت هایی غلط که در بعضی از شهرستان ها و قومیت های شکلی افراطی تر به خود گرفته است. گرفتن مراسم ها یه شکل تجملاتی ، هزینه های گزاف برای تزیینات و عکاسی و فیلم برداری ، خرید های آنچنانی از این قبیل رسوم است. بعضی از اوقات نیز این سنت ها جنبه مالی ندارند اما باعث تاخیر در ازدواج هستند ، مانند موکول کردن ازدواج فرزند کوچکتر به ازدواج فرزندان بزرگتر، اعتقاد به ازدواج های فامیلی ، و یا اعتقاد به شانس و بخت گشایی از دیگر رسوم نابهنجاری است که وجود دارد.
    لباس عروس
    رقابت های بی حاصل
    یکی از ثمرات بروز چشم و هم چشمی و تجمل گرایی در میان خانواده های ایرانی بالارفتن سن ازدواج است.

هزینه های شروع یک زندگی مشترک با توجه به مناسبات ی موجود در جامعه به خودی خود بالاست،حال وقتی این قضیه با پدیده تجمل گرایی و چشم و هم چشمی همراه شودازدواج جوانان را سخت تر خواهد کرد. بسیاری زا جوانان و خانواده های آنها برای اینکه بتوانند از گردونه رقابت در خریدهای لوکس و آنچنانی و مراسمات مجلل عقب نماند زیر بار قرض هایی می روند که تا سالیان سال باید تاوان آن را پس دهند. همین مسئله شیرینی زندگی مشترک را در کام آنها تلخ خواهد کرد و همین باعث می شود بسیاری از جوانان عطای ازدواج را به لقایش ببخشند.
    حرف پایانی
    یک ازدواج موفق می تواند باعث آسایش جسم و آرامش روان فرد و جامعه باشدو به هر مقدار که ازدواج جوانان بر اساس موانعی که ذکر شد و یا موانع دیگر به تاخیر بیوفتد تاثیرات منفی آن دامان جامعه را خواهد گرفت. حل این مشکلات نیازمند همدلی همه نهاد های اجتماعی و دولت و خانواده است که بتوانند جامعه را از بحران تاخیر در ازدواج جوانان برهانند.

اقتصاد
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 01:41 PM

2. 16 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

پاسخ : دلایل ازدواج نکردن

این درصدها بر چه اساسی اعلام شده؟
    اینا که روی هم رفته خیلی بیشتر از صد در صد میشه

4. 3 کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    تشکر شده 2,159 بار در 1,087 پست
    میزان امتیاز
    11

خیلی وضعیت جامعه ناراحت کننده شده، آدم حرفی نزنه بهتره خدا میدونه این سکوت کی منفجر میشه. کاش اینقدر اختلاف طبقاتی نبود، کاش اینقدر بی عدالتی نبود، کاش اینقدر دروغگویی و بی اعتمادی نبود، کاش اینقدر توقعات بالا نبود، کاش امنیت شغلی بود، کاش دل صاف و صادق قیمتی بود، و هزاران ای کاش های دیگه که هممون میدونیم.

6. 4 کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

تا زمانی که دانشگاه نرفته بودم خیلی تو فاز ازدواج بودم فوق زیاد

اما از وقتی دانشگاه رفتم و رفتار خیلی از دخترا را دیدم مثل آب رو آتیش شد واسم

واقعا الان میترسم از انتخاب همسر و ازدواج

8. 2 کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط تجربه نمایش پست ها
    اینکه این درصدها درسته یا نه معلوم نیست ولی اینکه همه این عوامل گفته شده نقششون در بالا رفتن سن ازدواج زیاده هم شکی نیست. نباید جمع درصدها صد بشه چون عوامل مورد بررسی متنوعه و فقط یک عامل بررسی نشده، حتی اگه یک عامل هم بود نباید صد میشد چون جامعه آماری از دو جنس متفاوته.

10. 2 کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

بله اما من اگه دقت کرده باشید این آماررو از دو سایت مختلف گرفتم

12. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

دخترها و پسرهارو روهم حساب کردید بیشتر از صد شد...
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 11:54 AM

14. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad313 نمایش پست ها
    خیلی وضعیت جامعه ناراحت کننده شده، آدم حرفی نزنه بهتره خدا میدونه این سکوت کی منفجر میشه. کاش اینقدر اختلاف طبقاتی نبود، کاش اینقدر بی عدالتی نبود، کاش اینقدر دروغگویی و بی اعتمادی نبود، کاش اینقدر توقعات بالا نبود، کاش امنیت شغلی بود، کاش دل صاف و صادق قیمتی بود، و هزاران ای کاش های دیگه که هممون میدونیم.
    ای کاش ها هیچ دردی رو درمون نمیکنند
    وضعیت مجموعه ی افراد داره منحرف میشه به جاهایی که نمیخوایم
    مردم میگن جامعه اما من میگم مجموعه ی افراد تا روی حرکت های فردی تاکید کرده باشم
    اونی که داره پیش خودش از وضعیت جامعه ابراز ناراحتی میکنه تا زمانی که عملی برای بهبود مجموعه ی افراد انجام نده کار مهمی انجام نداده
    هم من و هم بقیه خوب میدونیم هیچکی از شرایط الان راضی نیست
    همه منتظرن وضعیت درست بشه اما هیچکدومشون هم قدمی برنمیدارند

15. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7052
    تشکـر
    6,692
    تشکر شده 1,280 بار در 640 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام. همه چیز انقد راحت شده که ادم جرات نمیکنه به دوست خودش اعتماد کنه چه برسه به انتخاب همسر . الان اونایی که شوهر دارن دنبال دوست پسرن یا 5 تا دوست پسر دارن دیگه کسی میمونه که بخاد ازدواج کنه ؟؟!! عایا

17. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,480 بار در 1,283 پست
    میزان امتیاز
    12

دلیل شخصی من چون هنوز نیمه گمشدمو پیدا نکردم
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

18. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط من خاص نمایش پست ها
    ای کاش ها هیچ دردی رو درمون نمیکنند
    وضعیت مجموعه ی افراد داره منحرف میشه به جاهایی که نمیخوایم
    مردم میگن جامعه اما من میگم مجموعه ی افراد تا روی حرکت های فردی تاکید کرده باشم
    اونی که داره پیش خودش از وضعیت جامعه ابراز ناراحتی میکنه تا زمانی که عملی برای بهبود مجموعه ی افراد انجام نده کار مهمی انجام نداده
    هم من و هم بقیه خوب میدونیم هیچکی از شرایط الان راضی نیست
    همه منتظرن وضعیت درست بشه اما هیچکدومشون هم قدمی برنمیدارند
    چکار میشه کرد؟ مشکل کشور ما ریشه ای هست درست شدنش حداقل صد سال زمان میبره، من نوعی هر چقدر هم تلاش کنم و توی انجمن ها و ان جی او ها مشارکت کنم به هیچ جا نمیرسم، من توی دانشگاه آدم فعالی بودم به اندازه خودم برا بهبود شرایط قدم برداشتم ولی هر چی سن بالاتر میره نگاه ایده آلی به سمت واقع گرایی پیش میره، ما دهه شصتیا نسل سوخته ایم. چه قدمی میشه برداشت؟ اینجا هر نقدی کنی هر حرفی بزنی از هر چی گلایه کنی متهم به خیلی چیزایی میشی که هیچ وقت نیستی و نبودی. کسایی که قدم برداشتن را داریم میبینیم حال و روزشون رو، با همه این حرفا معتقدم نباید از حرکت ایستاد شاید به ما وصال نده ولی برا زندگی آیندگان باید قدم برداشت هر چند کوچک.

19. کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad313 نمایش پست ها
    چکار میشه کرد؟ مشکل کشور ما ریشه ای هست درست شدنش حداقل صد سال زمان میبره، من نوعی هر چقدر هم تلاش کنم و توی انجمن ها و ان جی او ها مشارکت کنم به هیچ جا نمیرسم، من توی دانشگاه آدم فعالی بودم به اندازه خودم برا بهبود شرایط قدم برداشتم ولی هر چی سن بالاتر میره نگاه ایده آلی به سمت واقع گرایی پیش میره، ما دهه شصتیا نسل سوخته ایم. چه قدمی میشه برداشت؟ اینجا هر نقدی کنی هر حرفی بزنی از هر چی گلایه کنی متهم به خیلی چیزایی میشی که هیچ وقت نیستی و نبودی. کسایی که قدم برداشتن را داریم میبینیم حال و روزشون رو، با همه این حرفا معتقدم نباید از حرکت ایستاد شاید به ما وصال نده ولی برا زندگی آیندگان باید قدم برداشت هر چند کوچک.
    صدسال زمان نمیبره اگه همه همکاری کنند
    من هم آدم واقع بینی هسنم ولی واقع گرایی و واقع بینی به این نیست که برای ایده ال بودن جامعه تلاش نکنم
    من وقتی یه قدم برمیدارم بقیه هم جراتش رو پیدا میکنند و قدم برمیدارن
    نقش افراد خیلی در جامعه مهمه...خیلییییی
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 01:19 PM

21. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

22. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    16666
    تشکـر
    32
    تشکر شده 115 بار در 69 پست
    میزان امتیاز
    0

تو جامعه الان پول حرف اول رو میزنه.پول داشته باشی هر جا بری خواستگاری قبولت میکنند چون خانواده دختر فکر میکنند دخترشون در رفاه باشه خوشبختره.بقیه معیارها بعد پول قرار میگیره.
    حتی اگه خود دختره واسش مهم نباشه هیچ خانواده ای حاضر نمیشه دخترشو به پسری بده که نه خونه داره نه ماشین و ماهی یک تومن درامد داشته باشه.
    عامل اصلی عدم ازدواج،بیکاری و بی پولی و توقع زیاد خانواده ها و دختراست.

23. 2 کاربران زیر از سعید 24 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

24. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

"پسری از مادرش پرسید:

چگونه می توانم برای خودم زنی لایق پیدا کنم؟
    مادر پاسخ داد:

نگران پیدا کردن زن لایق نباش ؛

روی مردی لایق شدن تمرکز کن .... "

25. 5 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

26. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید 24 نمایش پست ها
    تو جامعه الان پول حرف اول رو میزنه.پول داشته باشی هر جا بری خواستگاری قبولت میکنند چون خانواده دختر فکر میکنند دخترشون در رفاه باشه خوشبختره.بقیه معیارها بعد پول قرار میگیره.
    حتی اگه خود دختره واسش مهم نباشه هیچ خانواده ای حاضر نمیشه دخترشو به پسری بده که نه خونه داره نه ماشین و ماهی یک تومن درامد داشته باشه.
    عامل اصلی عدم ازدواج،بیکاری و بی پولی و توقع زیاد خانواده ها و دختراست.
    کسی که بیکار است، چگونه ازدواج کند؟

كسي كه نه پول داره، نه خونه، نه ماشين، نه كار، چطوري ازدواج كنه؟! راستي پارتي هم نداره؟! دوم اگه ازدواج كرد زندگيش چقدر دووم مياره؟

خوشحاليم از اينكه مخاطبمان فردي علاقه مند به بيشتر دانستن و آگاهانه عمل كردن است؛ از حسن اعتماد شما به اين مركز به خود مي باليم و اميدواريم راهنماي خوبي براي شما باشيم.
    پرسشگر گرامي؛ توانايي اقتصادي مرد يكي از شرايطي است كه بايد پسر براي ازدواج احراز كند، يعني بتواند اقتصاد يك زندگي مشترك را به طور معمولي تامين كند. اما منظور از توانايي اقتصادي چيست؟ اينكه فرد در بدو ازدواج داراي شغل باشد؟ داراي مسكن و ماشين باشد و ... آيا منظور اين هاست؟ مطالبي كه در ادامه خواهد آمد، به تبيين اين موضوع مي پردازد.
    *** وظيفه تأمين نيازهاي مادي خانواده به عهده مرد است، پس مي‏ بايست توانايي اقتصادي قابل قبولي داشته باشد؛ يعني به حد و مرحله ‏اي رسيده باشد كه بتواند يك زندگي دو نفره را از نظر اقتصادي تأمين كند. نكته مهم در اين مورد اينجاست كه توانايي اقتصادي بالفعل مراد نيست بلكه توانايي اقتصادي بالقوه منظور است. يعني فردي باشد كه اهل كار و تلاش است و مي‏ تواند نيازهاي منزل را در آينده تأمين كند و لو اينكه در حال حاضر شغل و پس‏ اندازي نداشته باشد. اين را نيز بايد مورد توجه قرار دادكه كمتر جواني در اوايل زندگي مشترك با مشكلات مادي مواجه نيست ولي مهم اين است كه اهل تلاش و فعاليت و كار باشد و با كمك والدين و همكاري آنان تا فراهم شدن شرايط مطلوب، زندگي مشترك خود را اداره كند.
    برخي افراد فقر و نداشتن شغل مناسب را بهانه مي كنند و زير بار ازدواج نمي روند. قرآن كريم اين طرز تفكر و فرهنگ را 1400 سال پيش، پيش بيني و آن را غلط دانسته و با صراحت اعلام مي دارد هركس پا به عرصه ازدواج و خانواده بگذارد خداوند وضع اقتصادي او را نيز دگرگون مي كند :
    «و أنكحوا الأيمي منكم والصلحين من عبادكم و اما يكم ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله والله واسع عليم» (سوره مباركه نور/ آيه شريفه 32)
    و مردان و زنان بي همسر را همسر دهيد، و همچنين غلامان و كنيزاني را كه صلاحيت ازدواج دارند و اگر نيازمند و فقير باشند خداوند از فضلش آنان را بي نياز خواهد ساخت و خداوند گشايش دهنده و داناست.
    در اين آيه شريفه يك واژه وجود دارد كه خيلي دقيق است و آن واژه فضل است. فضل يعني اضافي. براي درك اين حقيقت خوب است نسبت به موضوع روزي و رزق دقت كنيد. درست است كه ما كار مي كنيم يا حتي ممكن است كاري فعلا نداشته باشيم، ولي غني و بي نياز نمودن و رزق دادن كار خدا است و خودش وسايلي فراهم مي كند كه انسان به همه چيز مي رسد و بي نياز مي شود. ترسيدن در اين امور و محاسبات افراطي كردن از ضعف ايمان است. كسي كه ايمان دارد از چيزي نمي ترسد و كسي كه به قدرت خدا توكل مي كند، بسيار شجاعانه و با آرامش عمل مي كند و موفق هم مي شود. همه ما همين طور عمل كرده ايم و موفق هم شده ايم. اين تجربه مسلمي است كه اكثر مردم دارند. اشتباهي كه برخي از جوانان مرتكب مي شوند اين است كه فكر مي كنند براي ازدواج همه چيز بايد آماده باشد و بعد اقدام كنند. بهترين شغل با درآمد مناسب، مسكن مستقل، ماشين و ... ؛ كافي است نگاهي به اطرافيان و دوستان و آشناياني كه ازدواج كرده اند بينداريد. آيا همه آن ها موقع ازدواج شغل داشتند؟ خانه و ماشين داشتند؟ مسلما مي بينيد اينگونه نبوده است. اكثر قريب به اتفاق افراد، دارايي هاي خودشان را بعد از ازدواج بدست آورده اند. حتي همين الان بسياري از افراد هستند كه سال ها از ازدواجشان گذشته ولي نه مسكن مستقل دارند ( اجاره نشين هستند) و نه ماشين، ولي زندگي بسيار خوب و زيبايي دارند. علاوه بر اينكه مسكن مستقل و ماشين از ضروريات زندگي نيست.
    پرسشگر گرامي؛ عالم، عالم تدریج است و موفقيت هم در هر زمينه اي پله پله و به تدريج شكل مي گيرد. شما اگر بخواهيد داراي مسكن مستقل، ماشين مناسب، شغل و حقوق بالا و ... باشيد و بعد ازدواج كنيد ممكن است به هيچ كدام از آن ها نرسيد، اما اگر پس از داشتن شرايط نسبي ازدواج (به همراه كمك خانواده و ...) اقدام به ازدواج كنيد، هم تلاشتان را بيشتر خواهيد كرد و هم عنايت خدا (همانطور كه گفته شد) در زمينه اقتصادي به افرادي كه ازدواج كرده اند بيشتر است.
    *** گفتيد «در صورت ازدواج اين زندگي ها چقدر دوام دارد؟». اين را بدانيد كه بسياري از خانواده ها از لحاظ اقتصادي تأمينند ولي زندگي هايشان دوامي ندارد. چرا؟ چون هنگام انتخاب شريك زندگي خود، چشم هايشان را بستند و ناآگاهانه دست به انتخاب زدند. آسايش هميشه آرامش نمي آورد. دوام هر زندگي بسته به اعتقادات و باورهاي طرفين و نوع نگاهشان به زندگي مشترك است. همسر و همراه واقعي كسي است كه تمام مشكلات زندگي را به جان بخرد و در اين راه قوت قلبي براي همسرش باشد و شكيبايي ورزد، نه اينكه مدام بر طبل ناسازگاري و گله از وضعيت موجود بكوبد. اگر زن و مرد ازصبر و تحمل كمي در برابر مشكلات زندگي برخوردار باشند، ممكن است مشكل هاي حاد اقتصادي باعث تزلزل در زندگي شود. اگر شما هنگام ازدواج، آگاهانه همسري را انتخاب كنيد كه ملاك هاي يك همسر خوب را دارا باشد و هنگام خواستگاري وضعيت موجود خود را در كمال صداقت براي طرف مقابل تشريح كنيد و خواسته ها و انتظارات يكديگر را متوجه شويد و بر اساس آن ، عاقلانه تصميم بگيريد، اين مسائل گذرا، هيچ خللي در زندگي مشتركتان ايجاد نخواهد كرد.

نویسنده : علی حسینعلی پور

مجموعه سايت هاي پرسمان دانشجويي وابسته به اداره مشاوره نهاد رهبري در دانشگاه ها

27. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

28. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

من یه پیشنهاد دارم کسایی که همکاری میکنند اعلام کنند لطفا

من میخوام روی این قضیه کار کنم...برای همین این تاپیک رو زدم
    پیشنهاد من اینه که هرکدوم از شما یکی از موانع ازدواج کردن رو قید کنید و فقط خودتون درموردش توضیح بدید و اون موردی رو که میخواید بگید با مورد های بقیه متفاوت باشه
    مثلا یکی درمورد مشکل مالی...یکی مساله مذهبی...یکی سخت گیری و......(تکراری نباشه موضوعتون)

این پیشنهاد من بود...چون اینجوری من هم بهتر میتونم به نتیجه میرسم و زودتر کارم رو شروع میکنم چون قبلش باید چندتا کتاب بخونم و کار داره...ممکنه طول بکشه...دیگه صاحب نظرید
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 01:50 PM

29. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

30. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

دخترها و پسرهارو روهم حساب کردید بیشتر از صد شد...
    نه ببینید مثلاً یه جایی گفته:«عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج ۸۰ درصد، مهریه‌های سنگین ۵۸ درصد، توجه به زیبایی و ظواهر ۷۵ درصد».

خوب اگه 80 درصد رو به عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج اختصاص بدیم، فقط 20 درصد برای موارد دیگه میمونه.
    در حالی که در ادامه 58 درصد به مهریه‌های سنگین و 75 درصد به توجه به زیبایی و ظواهر اختصاص داده.

31. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

32. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نه ببینید مثلاً یه جایی گفته:«عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج ۸۰ درصد، مهریه‌های سنگین ۵۸ درصد، توجه به زیبایی و ظواهر ۷۵ درصد».

خوب اگه 80 درصد رو به عدم باور پسران به برکت زندگی پس از ازدواج اختصاص بدیم، فقط 20 درصد برای موارد دیگه میمونه.
    در حالی که در ادامه 58 درصد به مهریه‌های سنگین و 75 درصد به توجه به زیبایی و ظواهر اختصاص داده.
    نه ببینید ممکنه هرفردی چندتا عامل مانع ازدواجش بشه...اینجوریاست
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 02:57 PM

33. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

صدسال زمان نمیبره اگه همه همکاری کنند
    من هم آدم واقع بینی هسنم ولی واقع گرایی و واقع بینی به این نیست که برای ایده ال بودن جامعه تلاش نکنم
    من وقتی یه قدم برمیدارم بقیه هم جراتش رو پیدا میکنند و قدم برمیدارن
    نقش افراد خیلی در جامعه مهمه...خیلییییی
    ولی من فکر میکنم خود مردم همین وضعیتو ترجیح میدن.

34. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

کسی که بیکار است، چگونه ازدواج کند؟

كسي كه نه پول داره، نه خونه، نه ماشين، نه كار، چطوري ازدواج كنه؟! راستي پارتي هم نداره؟! دوم اگه ازدواج كرد زندگيش چقدر دووم مياره؟

خوشحاليم از اينكه مخاطبمان فردي علاقه مند به بيشتر دانستن و آگاهانه عمل كردن است؛ از حسن اعتماد شما به اين مركز به خود مي باليم و اميدواريم راهنماي خوبي براي شما باشيم..
    .
    .
    این حرفا فقط در حد حرف زدن و شعار دادنه.

حتی اون پاسخ دهنده هم در عمل توجهی به این حرفا نمیکنه.

از نظر من خانواده ها بزرگترین مشکل هستن با توقعات بیجاشون.

خانواده ها با تشریفات و تجملات جامعه رو به سمت این وضع هلش دادن.
    ویرایش توسط Experience : 06-27-2016 در ساعت 03:27 PM

35. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

من یه پیشنهاد دارم کسایی که همکاری میکنند اعلام کنند لطفا

من میخوام روی این قضیه کار کنم...برای همین این تاپیک رو زدم
    پیشنهاد من اینه که هرکدوم از شما یکی از موانع ازدواج کردن رو قید کنید و فقط خودتون درموردش توضیح بدید و اون موردی رو که میخواید بگید با مورد های بقیه متفاوت باشه
    مثلا یکی درمورد مشکل مالی...یکی مساله مذهبی...یکی سخت گیری و......(تکراری نباشه موضوعتون)

این پیشنهاد من بود...چون اینجوری من هم بهتر میتونم به نتیجه میرسم و زودتر کارم رو شروع میکنم چون قبلش باید چندتا کتاب بخونم و کار داره...ممکنه طول بکشه...دیگه صاحب نظرید
    نظر دادن خالی به نظر من ارزشی نداره
    باید همدیگه هدایت هم بکنیم
    مثلاً در مورد همین موانع خودتون چند درصد خودتون رو امر به معروف و نهی از منکر کردین ؟؟
    یعنی چند درصد حاضر شدین توقع های خودتون رو از همسر آینده و برای شروع یک زندگی پایین بیارین ، چقدر قید رقابت ها رو زدن و... چقدر تلاش برای اصلاح خود کردین !
    حالا که عمل کردین چقدر اطرافیانتون رو در این زمینه امر به معروف و نهی از منکر کردین ؟؟ ( قسمت مهم تر اینه ، امر به معروف و نهی از منکر که فقط مال حجاب نیست )
    چقدر به فامیل و دوستان و فامیل رو به ازدواج راحت و اسان تشویق کردین ، چقدر اشتباهاتشون رو نهی کردین ...

به نظر من اینطور فعالیت انجام بشه برای همه و جامعه مفید تره ، باید کمک کنیم تا با هم همدیگه رو بسازیم .

36. 2 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

37. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط reza1 نمایش پست ها
    نظر دادن خالی به نظر من ارزشی نداره
    باید همدیگه هدایت هم بکنیم
    مثلاً در مورد همین موانع خودتون چند درصد خودتون رو امر به معروف و نهی از منکر کردین ؟؟
    یعنی چند درصد حاضر شدین توقع های خودتون رو از همسر آینده و برای شروع یک زندگی پایین بیارین ، چقدر قید رقابت ها رو زدن و... چقدر تلاش برای اصلاح خود کردین !
    حالا که عمل کردین چقدر اطرافیانتون رو در این زمینه امر به معروف و نهی از منکر کردین ؟؟ ( قسمت مهم تر اینه ، امر به معروف و نهی از منکر که فقط مال حجاب نیست )
    چقدر به فامیل و دوستان و فامیل رو به ازدواج راحت و اسان تشویق کردین ، چقدر اشتباهاتشون رو نهی کردین ...

به نظر من اینطور فعالیت انجام بشه برای همه و جامعه مفید تره ، باید کمک کنیم تا با هم همدیگه رو بسازیم .
    ممنون بابت نظرتون ولی من هم دارم کتابش رو مینویسم و همین میتونه یه نوع امر به معروف و نهی از منکر باشه
    که جامعه آگاه باشن و توقعات پایین تر بیان
    برای همین خواستم هرکدوم درزمینه ای که اطلاعات دارند متن بذارن که تو نوشتن کتابم کمکم کنه
    کتابی که مینویسم یه کتاب عادی نیست و حتی بعد نوشتنش ممکنه چندین بار دیگه روش کار کنم
    ممکنه خیلی زمان ببره و براش واقعا به خاطرش از خیلی چیزها بگذرم
    و دنبال مستندات و حقایق جامعه هستم
    یکی از دلایل اینجا موندنم هم همینه

38. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

39. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

این حرفا فقط در حد حرف زدن و شعار دادنه.

حتی اون پاسخ دهنده هم در عمل توجهی به این حرفا نمیکنه.

از نظر من خانواده ها بزرگترین مشکل هستن با توقعات بیجاشون.

خانواده ها با تشریفات و تجملات جامعه رو به سمت این وضع هلش دادن.
    ممکنه اینجوری که شما بگید باشه ولی من هم هدفم حرکتی هست که تا به حال انجام نشده
    به امید خدا هیچ چیز نمیتونه من رو متوقف کنه
    اگه جامعه تعدادشون خیلی هم باشه ولی بیشتر از من و خدا نیستند و بهتر کردن این اوضاع خیلی...ساده ست

40. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

41. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

حالا میشه به این دلایل نداشتن هدف از زندگی هم اضافه!! هدف از زندگی اکثرا رفع نیاز جنسی می دونند!! خب وقتی این نیاز هم با دوستی بر طرف میشه دیگه چه لوزمی داره!! ازدواج کنه!!

حالا اینا کسانی هستند که به اصول و مذهب و... اعتقاد ندارند و مقابل کسانی هم که اعتقاد دارند و خودشون کنترل می کنند دچار بدبینی شدند و ازدواج نمی کنند...

حالا عوامل زیاده که مقاله به خوبی اشاره کرده.

42. 2 کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

43. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

وقتی خوب فکر می کنم دلیلی که خودم ازدواج نکردم این بود که کسی که دوسش داشته باشم و بخواهم به خاطرش ریسک کنم (تشکیل زندگی اسون نیست از این لحاظ ریسک می گم) و چشم بپوشم به بعضی مسایل و... سر راه هم قرار نگرفته!!

44. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

45. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

ممنون بابت نظرتون ولی من هم دارم کتابش رو مینویسم و همین میتونه یه نوع امر به معروف و نهی از منکر باشه
    که جامعه آگاه باشن و توقعات پایین تر بیان
    برای همین خواستم هرکدوم درزمینه ای که اطلاعات دارند متن بذارن که تو نوشتن کتابم کمکم کنه
    کتابی که مینویسم یه کتاب عادی نیست و حتی بعد نوشتنش ممکنه چندین بار دیگه روش کار کنم
    ممکنه خیلی زمان ببره و براش واقعا به خاطرش از خیلی چیزها بگذرم
    و دنبال مستندات و حقایق جامعه هستم
    یکی از دلایل اینجا موندنم هم همینه
    خیلی خوبه

واقعاً وقتی فکر میکنیم خیلی از موانع ازدواج تو ذهن جوان ماست ، اونم به خاطر عرف ها و آداب رسوم غلط..

مثلاً همه فکر میکنن هر وقت ازدواج باید حتماً برن سر خونه زندگی ، اسم خواستگار که میاد پشت سر خونه ماشین شغل و ... هم ازش انتظار میره . ( یه عالم موانع الکی میزارن جلو پا جوان ها و اونا هم میپذیرن )

سن ازدواج الکی داره میره بالا ، جوان های ما باید زودتر ازدواج کنن چو میشه ، مثلا ازدواج کنن ، درسشون رو بخونن ، بعداً میتونن برن سرکار خودشون در آمدی داشته باشن کم کم لوازم زندگی شون تهیه کنن و .. همه چی رو میتونن با هم بسازن ، فقط تا وقتی که نرفتن زیر یک سف بچه دار نشن .

خیلی ها رو میشناسم که دقدقه های ازدواج نکردنشون الکیه ، چون خودم قبلاً دیدگاهم اشتباه بود ، فکر میکردم حتماً باید مثل الان پدرم صاحب خونه ، ماشین ، شغل و... کامل که شدم بعد ازدواج کنم .

خیلی ها هم در معیار هاشون واقعاً مشکل دار هست و غلطه ...

نحوه پیدا کردن همسر ، آشنایی ، تحقیق و شناخت و ...

امیدوارم در نوشتن کتابتون موفق باشین و تاثیر مثبتی روی خواننده هاش بزاره ،

46. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

خیلی خوبه

واقعاً وقتی فکر میکنیم خیلی از موانع ازدواج تو ذهن جوان ماست ، اونم به خاطر عرف ها و آداب رسوم غلط..

مثلاً همه فکر میکنن هر وقت ازدواج باید حتماً برن سر خونه زندگی ، اسم خواستگار که میاد پشت سر خونه ماشین شغل و ... هم ازش انتظار میره . ( یه عالم موانع الکی میزارن جلو پا جوان ها و اونا هم میپذیرن )

سن ازدواج الکی داره میره بالا ، جوان های ما باید زودتر ازدواج کنن چو میشه ، مثلا ازدواج کنن ، درسشون رو بخونن ، بعداً میتونن برن سرکار خودشون در آمدی داشته باشن کم کم لوازم زندگی شون تهیه کنن و .. همه چی رو میتونن با هم بسازن ، فقط تا وقتی که نرفتن زیر یک سف بچه دار نشن .

خیلی ها رو میشناسم که دقدقه های ازدواج نکردنشون الکیه ، چون خودم قبلاً دیدگاهم اشتباه بود ، فکر میکردم حتماً باید مثل الان پدرم صاحب خونه ، ماشین ، شغل و... کامل که شدم بعد ازدواج کنم .

امیدوارم در نوشتن کتابتون موفق باشین و تاثیر مثبتی روی خواننده هاش بزاره .

ممنون
    من یه جا یه متنی رو خونده بودم که نوشته بود ازدواج دهه ی شصتی ها فقط مشکل بوده چون تعداد پسران دهه ی پنجاهی کم بوده و پسران دهه ی شصتی بیشترشون تمایل به ازدواج با دهه ی هفتادی داشتند...این درسته؟

47. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

48. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

ممنون
    من یه جا یه متنی رو خونده بودم که نوشته بود ازدواج دهه ی شصتی ها فقط مشکل بوده چون تعداد پسران دهه ی پنجاهی کم بوده و پسران دهه ی شصتی بیشترشون تمایل به ازدواج با دهه ی هفتادی داشتند...این درسته؟
    خواهش میکنم
    دقیقاً نمیدونم ، احتمال داره اما نه برای همه ، عوامل زیادی هست .

به نظر من یشتر موانع از سمت خود دختر و خانواده دختر کاشته میشه ، چون معمولاً این پسره که میره خواستگاری و دخترا با دلایلی که پسرا رو رد میکنن باعث میشن رغبت ازدواج کم بشه .
    مثلاً پسر یکجا میره خواستگاری به قول گفتنی میترسوننش یا طوری ردش میکنن که پسر عهد میبنده دیگه خواستگاری اون گروه خانواده یا دخترا را نخواهد رفت و خودش که نمیره تبلیغ هم میکنه ، مثل تبلیغات بازاریابی ...

49. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

50. بالا | پست 29

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

ولی جدا حالا دخترا (بعضیاشون)حال میکنن وقتی جواب منفی میدن
    دوست دارن جواب منفی میدن
    همچین دلشون خنک میشه
    یه عده واقعا دوست دارند این جواب رد رو جوری بگن بره ته دل پسره
    یه جور احساس خوبی بهشون دست میده وقتی جواب منفی میدن به خیلیا یا به همه
    افتخار میکنند به وجودشون
    البته بازم میگم یه سریشون

51. بالا | پست 30

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط omidd نمایش پست ها
    وقتی خوب فکر می کنم دلیلی که خودم ازدواج نکردم این بود که کسی که دوسش داشته باشم و بخواهم به خاطرش ریسک کنم (تشکیل زندگی اسون نیست از این لحاظ ریسک می گم) و چشم بپوشم به بعضی مسایل و... سر راه هم قرار نگرفته!!
    این جمله رو خیلی تو جمع مجردها میشه شنید
    وقتی یه میوه توسط کرم خورده میشه تمومش رو نباید دور ریخت...باید اون قسمت کرم خورده رو جدا کرد ولی بقیش رو نگداشت
    جامعه همون میوه است
    قسمت سالمش انسان های خوبن(که ممکنه کمتر به چشم بیان)
    قسمت کرم خوردش انسان های فاسدی هستند که نمای زیادی تو جامعه دارند

52. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

53. بالا | پست 31

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

ولی جدا حالا دخترا (بعضیاشون)حال میکنن وقتی جواب منفی میدن
    دوست دارن جواب منفی میدن
    همچین دلشون خنک میشه
    یه عده واقعا دوست دارند این جواب رد رو جوری بگن بره ته دل پسره
    یه جور احساس خوبی بهشون دست میده وقتی جواب منفی میدن به خیلیا یا به همه
    افتخار میکنند به وجودشون
    البته بازم میگم یه سریشون
    خب این جواب منفی دادن اگه الکی باشه تاثیر منفی بزرگی تو زندگی همون دختر میزاره ، همچنین امکان داره لگدی به بختشون بزنن که برگشت ناپذیر باشه ، باید نه گفتن بجا باشه .

مثلاً یکی از موانع ازدواج که خودشون برا خودشون درست میکنن درس خوندنه ، مگه درس با ازدواج در تضاده ؟!، نه!! ، پس نباید در رو به روی خواستگار بست و ندید نه رو نگفت .

یا اگه پسر خوبی رو به خاطر پولدار نبودن بهش جواب رد بدن گره میزنن به بخت خودشون ...

وووو

54. بالا | پست 32

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

خب این جواب منفی دادن اگه الکی باشه تاثیر منفی بزرگی تو زندگی همون دختر میزاره ، همچنین امکان داره لگدی به بختشون بزنن که برگشت ناپذیر باشه ، باید نه گفتن بجا باشه .

مثلاً یکی از موانع ازدواج که خودشون برا خودشون درست میکنن درس خوندنه ، مگه درس با ازدواج در تضاده ؟!، نه!! ، پس نباید در رو به روی خواستگار بست و ندید نه رو نگفت .

یا اگه پسر خوبی رو به خاطر پولدار نبودن بهش جواب رد بدن گره میزنن به بخت خودشون ...

وووو
    بعضی از پسرها جواب رد هم زیاد براشون...
    توهینه به شعور خود دختره که جوابشون رو بده

55. بالا | پست 33

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

بعضی از پسرها جواب رد هم زیاد براشون...
    توهینه به شعور خود دختره که جوابشون رو بده
    درسته برای همه پسرا به اون صورت مهم نیست ، منظور هم این نیست که بهش برمیخوره یا احساساتش جریه دار نشه ، پسر قویه .

اما فردا که گفتن فلانی رفته جواب رد شنیده ، یا پسر خوبی بره خواستگاری و ازدواج به هر بهانه ای انجام نشه ، مگین پسر به این خوبی ؟؟ چرا ؟؟ میگن حتماً دختر مشکل داره !
    این فقط یکی از گره های که نه الکی به بخت میزنه .

به هر حال از ما گفتن بود .
    به قول شما ما دنبال قسمت سالم جامعه میریم ، امیدوارم دخترا به هر دلیل خودشون رو جزو قسمت دور ریختنی میوه از نگاه خوستگار نکنن .

56. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

57. بالا | پست 34

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

تو این دوره زمونه پسر خوب کمه منم توقع زیادی ندارم فقط دوس دارم طرفم شرایطش مثل خودم باشه ولی نیس همچین فردی.

58. بالا | پست 35

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    16666
    تشکـر
    32
    تشکر شده 115 بار در 69 پست
    میزان امتیاز
    0

جواب نه شنیدن برای بعضی پسرا خیلی سخت و غیر قابل هضمه .
    من دیدم پسرایی که بعد از جواب نه شنیدن کارشون حتی به جنون رسیده.
    دلایل مزخرفی که بعضی دخترا برای رد کردن پسرا دارند روح و روانشونو تحت تاثیر قرار میده.
    خودم تجربه کردم که میگم.این جور پسرا نسبت به ازدواج بی رمق میشند
    و حاضر نمیشند دیگه دوست داشتنو تجربه کنند.

59. کاربران زیر از سعید 24 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

60. بالا | پست 36

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

درسته برای همه پسرا به اون صورت مهم نیست ، منظور هم این نیست که بهش برمیخوره یا احساساتش جریه دار نشه ، پسر قویه .

اما فردا که گفتن فلانی رفته جواب رد شنیده ، یا پسر خوبی بره خواستگاری و ازدواج به هر بهانه ای انجام نشه ، مگین پسر به این خوبی ؟؟ چرا ؟؟ میگن حتماً دختر مشکل داره !
    این فقط یکی از گره های که نه الکی به بخت میزنه .

به هر حال از ما گفتن بود .
    به قول شما ما دنبال قسمت سالم جامعه میریم ، امیدوارم دخترا به هر دلیل خودشون رو جزو قسمت دور ریختنی میوه از نگاه خوستگار نکنن .
    دختر حق داره جواب خودش رو بده...منفی یا مثبت
    ولی آدابش رو باید رعایت کنه
    بعضی دخترا بدجور طرف رو خرد میکنند
    ولی باید احترام طرف رو نگدارن
    این حرفا نیست که بگن دختره ایراد داشته...البته هست اما نه همیشه
    یه وقتایی هم واسه پسر این اتفاق میفته
    من از مردن انسانیت بیزارم
    وقتی میرن تحقیق طرف که انسان پاک و باخدایی هست
    سر یه خصومت بدش رو میگه
    خصوصیاتی که نداشته رو میگه
    انسانیت مرده..این آزارم میده

61. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

62. بالا | پست 37

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29032
    تشکـر
    17
    تشکر شده 58 بار در 30 پست
    میزان امتیاز
    8

یه موقعی معیار خوب و ساده بود تحصیلات خونواده بود...قبل اینکه پول و مایه بود ولی الان...

63. کاربران زیر از fatemeh_zahra بابت این پست مفید تشکر کرده اند

64. بالا | پست 38

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

دختر حق داره جواب خودش رو بده...منفی یا مثبت
    ولی آدابش رو باید رعایت کنه
    بعضی دخترا بدجور طرف رو خرد میکنند
    ولی باید احترام طرف رو نگدارن
    این حرفا نیست که بگن دختره ایراد داشته...البته هست اما نه همیشه
    یه وقتایی هم واسه پسر این اتفاق میفته
    من از مردن انسانیت بیزارم
    وقتی میرن تحقیق طرف که انسان پاک و باخدایی هست
    سر یه خصومت بدش رو میگه
    خصوصیاتی که نداشته رو میگه
    انسانیت مرده..این آزارم میده
    بله دختر حق داره هر جوابی که میخواد بده ، و همچنین باید عواقبش رو هم بدونه چون اونا هم چه بخواد و چه نخواد هست و میان .

منظور من بیشتر لحن صحبت نبود، منظورم راه دادن خواستگار و دلیل های رد کردن بود ...

اون خواستگاری های غیر رسمی که دختر پسر با هم به صورت پنهان دارن ، و صحبت هاشون رو میکنن از بیخ از نظر من ایراد داره . ( همچنین عواقب منفی به همراه داره)

بحث تحقیق و شخصی که تحقیق میکنه و اشخاصی که ازشون تحقیق هم جداست و بهتره قاطی نکین!

65. بالا | پست 39

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

بله دختر حق داره هر جوابی که میخواد بده ، و همچنین باید عواقبش رو هم بدونه چون اونا هم چه بخواد و چه نخواد هست و میان .

منظور من بیشتر لحن صحبت نبود، منظورم راه دادن خواستگار و دلیل های رد کردن بود ...

اون خواستگاری های غیر رسمی که دختر پسر با هم به صورت پنهان دارن ، و صحبت هاشون رو میکنن از بیخ از نظر من ایراد داره . ( همچنین عواقب منفی به همراه داره)

بحث تحقیق و شخصی که تحقیق میکنه و اشخاصی که ازشون تحقیق هم جداست و بهتره قاطی نکین!
    نه میدونم بحثش جداست ولی رو دلم مونده بود...نمیتونستم نگمببخشید
    بعدش یه وقتایی واقعا منطقیه جواب منفی داده بشه
    مثلا وقتی اخلاقاتون بهم نمیخوره و عقایدتون متفاوت باشه
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-27-2016 در ساعت 09:00 PM

66. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

67. بالا | پست 40

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

نه میدونم بحثش جداست ولی رو دلم مونده بود...نمیتونستم نگمببخشید
    بعدش یه وقتایی واقعا منطقیه جواب منفی داده بشه
    مثلا وقتی اخلاقاتون بهم نمیخوره و عقایدتون متفاوت باشه
    خواهش میکنم
    رفتار های غلط و ناراحت کننده زیاد هستن ، بهتره وقتی بحثی میشه قاطی هم نشن تا منحرف نشیم و بحث بیهوده پیش نره .
    برای پیش نیومدن اون مسائل هم راه حل خاص خودش هست اما بهتره جدا بحث بشه .

بله ، برای یکسری دلایل منطقی واجبه که رد بشه ، با ذکر همون دلیل منطقی به خواستگار جواب نپذیرفتنشون رو بهشون گفته میشه تا مشکلی پیش نیاد .

چز که من گفتم دلایل غیر منطقه که باعث گره زدن به بخت میشه و عواقب ناخوشایند به همرا داره ،
    مثل رد کردن خواستگار برای تحصیل ، رد کردن خواستگار به دلیل نداشتن آمادگی ازدواج ( میتونستن وقتشون رو تلف نکنن اماده بشن ) رد کرد پسر خوب به خاطر پولدار نبودن ، یا نداشتن مسکن و ...که لگد زدن به بخت میشه !

موضوع ازدواج هم خیلی بزرگه باید به صورت خرد برسی بشه ، بقیه نظرات رو بزار دوستان بدن .

68. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

69. بالا | پست 41

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

حالا اگه میشه هرکی یه مورد از موانع رو به عهده بگیره و درموردش توضیح بده مثلا من سخت گیری خانواده هارو به عهده میگیرم
    باقیش رو لطفا بقیه...

70. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

71. بالا | پست 42

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18720
    تشکـر
    117
    تشکر شده 142 بار در 96 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام به همگی
    ازدواج هیچ مانعی نداره جز آنچه که ما ایجاد کردیم . میگیم جامعه فلان و بهمانه . جامعه را افراد تشکیل میدند . هر پسری و هر دختری خودشو تو گیر و بندای الکی نیندازه و زندگی را ساده بگیره واقعا زندگی خوش میگذره.ولی اگه موارد بالا را که استارتر مطرح کردند خودمون گیر بدیم توش میمونیم کما اینکه الان موندیم . خیلی از دخترا دیگه ترشیده شدند . قبلا ناز می کردند حالا خاطرخواه ندارند.خیلی از پسرای مسن مجردند . چون انتظارات بالاست.
    ببینیم در همین گذشته نزدیک ادمای مسن مجرد نداریم . چون انتظارات عاقلانه بوده.

72. بالا | پست 43

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

این جمله رو خیلی تو جمع مجردها میشه شنید
    وقتی یه میوه توسط کرم خورده میشه تمومش رو نباید دور ریخت...باید اون قسمت کرم خورده رو جدا کرد ولی بقیش رو نگداشت
    جامعه همون میوه است
    قسمت سالمش انسان های خوبن(که ممکنه کمتر به چشم بیان)
    قسمت کرم خوردش انسان های فاسدی هستند که نمای زیادی تو جامعه دارند
    حالا نمی دونم چرا این مثال زدی!!

ولی ازدواج قسمت هستش و هر کی قسمتی داره که زود و دیر بهش می رسه!!!

ولی این طور نیست که چشم به همه موارد بست!! مطمینا ریسک کنم ولی ببینم انتخابم اشتباه بوده از زندگیم می اندازمش بیرون!!!

73. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

74. بالا | پست 44

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    20970
    تشکـر
    827
    تشکر شده 1,757 بار در 626 پست
    میزان امتیاز
    9

حالا اگه میشه هرکی یه مورد از موانع رو به عهده بگیره و درموردش توضیح بده مثلا من سخت گیری خانواده هارو به عهده میگیرم
    باقیش رو لطفا بقیه...

بايد قبول كنيم امروزه مسايل مهمتري هست.فرض كه سختگيري خانواده ها رو تونستيم حل كنيم.بايد به اين موضوع خيلي مهم توجه كنيم كه آيا طرفين به اندازه دوران پدر و مادر ما متعهد و پاي بند هستند؟
    چرا قديما شوهره معتاد بود و دزدي هم ميكرد ولي زنش محكم بهش چسبيده بود و با افتخار ميگفت شوهرمه ولي امروزه تا شوهره براي زنش ي لباس فلان قيمتي نميخره يا زنه دو روز غذاش بخاط هر علتي شور و شيرين ميشه ميرن سمت طلاق؟اونم طلاق توافق...

چرا امروزه پديده ازدواج سفيد به وجود اومده؟آيا ايران از نظر جغرافيايي جاش عوض شده.آيا تمدن كهن ما جاشو به تمدن هاي نوظهور دادن؟يا تمدن هاي نوظهور تونستن مارو مسخ خودشون كنن؟
    امضای ایشان
    ﺳﺎﻋﺖ ﺷﻨﯽ ﺑﻪ ﻣﻦ ﯾﺎﺩ ﺩﺍﺩ ﺑﺎﯾﺪ ﺧﺎﻟﯽ ﺷﻮﯼ ﺗﺎ ﭘُﺮ ﮐﻨﯽ ...
    ﺗﺎ ﭘُﺮ ﮐﻨﯽ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ، ﺩﻟﯽ ﺭﺍ،ﭼﺸﻤﯽ ﺭﺍ،ﮔﻮﺷﯽ ﺭﺍ ....
    ﺧﺎﻟﯽ ﮐﻨﯽ ﺧﻮﺩﺕ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻧﻔﺮﺕ
    ﺗﺎ ﭘُﺮ ﮐﻨﯽ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻋﺸﻖ
    ﺧﺎﻟﯽ ﮐﻨﯽ ﭼﺸﻤﺖ ﺭﺍ ﺍﺯ ﮐﯿﻨﻪ
    ﺗﺎ ﭘﺮ ﺷﻮﺩ ﭼﺸﻤﯽ ﺍﺯ ﺁﺭﺍﻣﺶ
    ﺧﺎﻟﯽ ﮐﻨﯽ ﮔﻮﺵ ﻫﺎﯾﺖ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺭﻭﻍ
    ﺗﺎ ﭘﺮ ﮐﻨﯽ ﮔﻮﺵ ﻫﺎﯾﯽ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺯﻣﺰﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ
    ﻭ ﻣﺒﺎﺩﺍ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﮐﻨﯽ ﻣﺒﺎﺩﺍ ﺧﺎﻟﯽ ﺷﻮﯼ ﺑﻪ ﻗﯿﻤﺖ ﻟﺒﺮﯾﺰﯼ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ...
    ﯾﺎﺩﺕ ﺑﺎﺷﺪ ﺳﺎﻋﺖ ﺷﻨﯽ ﺭﻭﺯﯼ ﻣﯽ ﭼﺮﺧﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺭ ﺍﯾﻦ ﺗﻮ ﻫﺴﺘﯽ ﮐﻪ ﭘُﺮ ﻣﯿﺸﻮﯼ ﺍﺯ ﺁﻧﭽﻪ ﺧﻮﺩﺕ ﭘُﺮ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﯼ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ

75. 2 کاربران زیر از سهيل بابت این پست مفید تشکر کرده اند

76. بالا | پست 45

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط سهيل نمایش پست ها
    بايد قبول كنيم امروزه مسايل مهمتري هست.فرض كه سختگيري خانواده ها رو تونستيم حل كنيم.بايد به اين موضوع خيلي مهم توجه كنيم كه آيا طرفين به اندازه دوران پدر و مادر ما متعهد و پاي بند هستند؟
    چرا قديما شوهره معتاد بود و دزدي هم ميكرد ولي زنش محكم بهش چسبيده بود و با افتخار ميگفت شوهرمه ولي امروزه تا شوهره براي زنش ي لباس فلان قيمتي نميخره يا زنه دو روز غذاش بخاط هر علتي شور و شيرين ميشه ميرن سمت طلاق؟اونم طلاق توافق...

چرا امروزه پديده ازدواج سفيد به وجود اومده؟آيا ايران از نظر جغرافيايي جاش عوض شده.آيا تمدن كهن ما جاشو به تمدن هاي نوظهور دادن؟يا تمدن هاي نوظهور تونستن مارو مسخ خودشون كنن؟

من نمیگم روی یه مساله تمرکز کنیم میگم اینجا هرکی یه مساله رو که مانع ازدواجه ذکر کنه و توضیح بده
    درسته بله...ارزش ها دارن میشن ضد ارزش
    ولی گویا اینجا هیچکی حاضر نیست همکاری کنه...پس خودم یه نفری همه ی موانع رو برسی میکنم
    شرایط اجتماعی....توصیف...و...و...و
    کارم بیشتر سخت شد
    ولی مشکلی نیست...از کتابخونه کتاب میگیرم و اگه لازم بشه میرم مرکز مشاوره و...
    ممنون بابت نظرتون

77. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

78. بالا | پست 46

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط omidd نمایش پست ها
    حالا نمی دونم چرا این مثال زدی!!

ولی ازدواج قسمت هستش و هر کی قسمتی داره که زود و دیر بهش می رسه!!!

ولی این طور نیست که چشم به همه موارد بست!! مطمینا ریسک کنم ولی ببینم انتخابم اشتباه بوده از زندگیم می اندازمش بیرون!!!
    این مثال رو زدم تا گفته باشم وقتی یه جامعه بده نباید همه رو بد دونست و باید حساب آدم های خوب و بد رو جدا کرد
    ممنون بابت نظرتون
    ویرایش توسط مرسانا 19 : 06-28-2016 در ساعت 02:44 PM

79. کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

80. بالا | پست 47

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام
    من تحقیقات و امار زیادی رو در دانشگاه انجام دادم و بالاترین درصد کم شدن میل جوونها مخصوصا پسرها به ازدواج مسائل مالی و نبود شغل مناسب بوده
    من مطمن نیستم این اماری که بیان کردیدو
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

81. کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

82. بالا | پست 48

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیراه نمایش پست ها
    سلام
    من تحقیقات و امار زیادی رو در دانشگاه انجام دادم و بالاترین درصد کم شدن میل جوونها مخصوصا پسرها به ازدواج مسائل مالی و نبود شغل مناسب بوده
    من مطمن نیستم این اماری که بیان کردیدو
    سلام این آمار کلی بوده یعنی توی سطح کشور بوده
    ولی من خودم میخوام مرکز مشاوره برم اگه بشه و آمار استاندارد رو به دست بیارم
    یا از طریق کسی آمارکلی رو بدست بیارم
    ممنون از نظرتون

83. 2 کاربران زیر از مرسانا 19 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

84. بالا | پست 49

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    میزان امتیاز
    10

لطفا هرکسی رمان تاثیرگذار و قوی و غنی رو میشناسه معرفی کنه....ممنون

85. بالا | پست 50

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

بسیاری ازآن‌چه امروزه در خانواده‌ها به‌عنوان سبک زندگی مطرح می شود، ریشه در اسلام حقیقی ندارد. بسیاری از چیزهایی که زوجین از هم طلب می‌کنند، اسلامی نیست؛ بلکه سبک‌زندگی غربی است. آیا صحیح است که با غربی‌ها در غربی‌شدن مسابقه بگذاریم؟! این موضوع، موجب به وجود آمدن دو موج افراطی و تفریطی شده است. موج افراطی کسانی هستند که نمی‌گذارند حتی فرزندانشان درس بخوانند و دخترانشان به مدرسه بروند! آنان با این توجیه که سیستم آلوده است خود را از بسیاری از امور روزمره زندگی منع کرده‌اند. این نتیجه‌گیری نادرست است.

موج دیگری که در این فضا وجود دارد افرادی‌اند که می‌گویند زن و مرد باید هردو، کار کنند و خود را با فضای زندگی مدرن کاملاً یکی کنند. این نیز درست نیست؛ چراکه در این صورت زن و مرد در هنگام شب در حالی به منزل برمی‌گردند که هیچ‌کدام حوصله دیگری را ندارد. زن باید تکیه‌گاه عاطفی مرد باشد و مرد نیز تکیه‌گاه اجتماعی زن به شمار می‌رود. اما با این سبک‌زندگی، این تعادل کاملاً به‌هم می‌خورد.

«الرّجال قوّامون علی النساء» این آیه تفسیر گسترده‌ای دارد. اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این آیه بدان معنا نیست که مرد، برتری ارزشی نسبت به زن دارد. قوام به معنای تکیه‌گاه است. دراین‌باره، تکیه‌گاه در عرصه اقتصادی مطرح است؛ چراکه بعدازآن بلافاصله موضوع نفقه مطرح می‌شود. لذا معنای آن، نیرو در کار اقتصادی است.

زن به کمک مرد ازلحاظ اقتصادی اتکا دارد و در مقابل مرد، ازنظر روحی به او وابسته است. لذا تکلیف اصلی زن همین آرامش بخشیدن به مرد است. قرآن نیز دراین‌باره تعبیر «لتسکنوا الیها» را به کار می‌برد. این امر موجب می‌شود که مردان برای کار کردن هم حتی انگیزه را از زنانشان دریافت کنند. در غیر این صورت ممکن است دچار یأس شده و ارتباط خود را بازندگی قطع کند. از سوی دیگر فشار جنسی، موجب به وجود آمدن انحرافات جنسی و فساد اجتماعی می‌شود.

راه‌حل، سبک‌زندگی دینی و اسلامی است. وی گفت: زندگی در دنیای امروز بایستی در حد میانه و معتدل باشد. تعبیر قرآن کریم نیز دراین‌باره، امت وسط یا میانه‌رو است. دراین‌باره بایستی برای جلوگیری از بدفهمی، کلیه آیات و روایات را باهم دید و معنا کرد؛ نه این‌که هر جزء را به‌تنهایی برداشت کرد. موضوعات دینی در قرآن کریم و روایات بایستی باعقل، معنا شده و پیرامون آن تفکر شود. با فقه بایستی در فضای اجتماعی به حل‌وفصل معضلات پرداخت. لذا دو راه اصلی برای نجات از وضع موجود این است که اولاً "تعادل در نظر" داشت و روش استنباط درست دین را دریافت و ثانیاً "تعادل در عمل" داشت و در زندگی حقیقی بتوان با مشکلات به‌طور معقولی روبه‌رو شد.

اگر در زندگی بتوان اولویت‌ها را تشخیص داد و هرلحظه دید که چه اولویتی درخطر است، می‌توان امیدوار بود که در این راه قدم برمی‌داریم. برای مثال، در اسلام، اشتغال زن در بیرون از منزل هیچ مانعی ندارد. زن حقوق اقتصادی دارد اما تکلیف اقتصادی ندارد. این بدان معناست که در محیط سالم و به‌دوراز اختلاط زن و مرد می‌تواند کار کند؛ اما اگر به زندگی زناشویی وی لطمه می‌خورد و خانواد‌ه‌اش دچار مشکل می‌شوند، می‌تواند کار نکند. لذا اگر در یک مورد دو راه حق باهم مزاحم پیدا کرد، باید دید که عقل چه می‌گوید. باید تمام آثار عمل را در نظر گرفت و نیز منافع خود را نیز در نظر داشت. لذا اگر با محاسبه، خطرهای احتمالی را دریافتی، می‌توانی درست تصمیم بگیری.

آن دسته از روایات که خطاب به مردان است باید توسط خود آنان عمل شود و اسباب سوءاستفاده قرا نگیرد. از طرف دیگر اگر روایتی خطاب به زن است، فقط زن باید بدان عمل کند و مردان نباید آن را ابزار منافع خود سازند.

سبک‌زندگی دینی، حقوقی را برای طرفین دارد که در ادامه عمل به آن ایجاد می‌شود، اظهار داشتند: باید پس از عمل در راه تعادل، وظایفی که بر انسان محول می‌شود را پذیرفت و در مقابل، حقوقی که برای فرد مقابل ایجاد می‌شود را نیز قبول کرد. مثلاً دلیل این‌که حرمت و کرامت بدن زن از مرد بیشتر است این است که مجرای ورود انسان به عالم، بدن زن است و لذا این مجرا باید پاکیزه باشد. این بدن نباید مورد خریدوفروش و یا موضوعی برای ارضای جنسی افراد سودجو قرار گیرد. لذا از این کرامت خاص باید مراقبت ویژه به عمل آورد.

غربی‌ها راه اسلام‌ستیزی را در پیش‌گرفته‌اند و به خود اجازه می‌دهند که هرگونه اهانتی به مسلمانان وارد کنند، افزود: غرب امروز، نام آزادی توهین را می‌گذارد آزادی بیان. اشغال کشورها را دموکراسی و شکنجه بی‌گناهان را حقوق‌بشر نام می نهد. حال همین افراد به نام آزادی زنان موضوع فمینیسم را مطرح کردند که باهدف به‌کارگیری زنان در عرصه‌های اقتصادی و شغلی، لایحه اشتغال زن در کارخانه‌ها را توسط کارخانه‌داران بزرگ آن روز به ثبت رساندند. آنان با این رویکرد که زنان قابل مدیریت‌تر بوده و پرخاشگر نیستند و نیز دستمزد کمتری دریافت می‌کنند، از زنان سوءاستفاده‌های دیگری هم کرده و نام آن را آزادی و استقلال زن گذاشتند. در مقابل، دین مبین اسلام، استقلال اقتصادی را با منافع بیشتری برای زن به وی داده؛ اما اجازه رقابت اقتصادی با مرد را به وی نداده چراکه مرد، وظیفه اقتصادی دارد اما زن خیر. حتی مردان در قبال این وظیفه حق توهین و یا منت را ندارند. لذا اگر ما مسلمانانه زندگی کنیم و سبک‌زندگی اسلامی را وارد همه ابعاد زندگی کنیم و تنها به ابعاد ظاهری دین بسنده نکنیم، موفق خواهیم بود. این سبک زندگی باید به تمام امور اعم از شغل و همسرداری و اقتصادی و اجتماعی تعمیم داده شود تا یک جامعه اسلامی شکل گیرد.

ویل دورانت، فیلسوف و تاریخ‌نگار مشهور غربی، در باب اسلام و سبک‌زندگی اسلامی معتقد است: «اسلام در سبک‌زندگی با کمترین تلفات، انقلابی بزرگ به پا کرد و این خودش بزرگ‌ترین هنر است. اسلام زن را مستقل کرد اما خانه براندازی نکرد. انقلابی آرام و بی‌خطر. انقلابی که صدمه‌اش ناچیز و فایده اش بی‌شمار بود. اما غرب، زن را به اسم این‌که تو آزادی و باید آزادباشی، گرفتار جان کندن و بردگی در صنعت و جامعه کرد. اما اسلام، زن را از هردو بردگی نجات داد: هم بردگی مرد در خانه و هم بردگی برای مردان در خارج از خانه.» اسلام، غرور و جمال و زیبایی زنانه زن را حفظ کرد و درعین‌حال، به وی اطمینان خاطر داد. اسلام حتی در باب ریزترین مسائل زناشویی هم‌نظر داده و حتی تکالیف زن در باب تمکین را با روانشناسی دقیق وی بیان کرده است. در سبک‌زندگی اسلامی می‌توانیم شاهد باشیم که خطاب به مرد، منافع مرد و حقوق زنان بیان‌شده و خطاب به زن، منافع زنان و حقوق مردان آمده است. در اسلام، مردسالاری و یا زن‌سالاری نداریم؛ بلکه حق سالاری داریم.

موضوعاتی مانند دیه مرد و زن، نفقه، ارث و مانند آن و بیشتر بودن دیه و ارث، این‌ها برای مرد، مسئولیت‌ساز است؛ نه حق‌ساز! چراکه دیه مرد را به زن می‌دهند. زن خودش اختیار ارث خودش را دارد اما مرد باید آن را برای همسر و فرزندانش خرج کند.

خانواده و ازدواج، بیش از هفت میثاق است که مسائل جنسی، تنها یکی از آن‌هاست. حتی دراین‌باره هم اسلام معتقد است که مناسبات جنسی بایستی عادلانه و اخلاق‌مدارانه باشد. نمی‌شود یک‌طرفه لذت برد و لذت نرساند! حتی اگر نگاه صرف مادی داشته باشیم، حقوق‌جنسی، تعهدات جنسی ایجاد می‌کند؛ تعهداتی که در اثر ازدواج ایجاد می‌شود. لذا افراد بایستی جوابگوی تمام هزینه‌های مادی، اقتصادی، حقوقی، اخلاقی، انسانی و معنوی کارهای خود باشند. بنابراین لیبرالیسم جنسی و اخلاقی، همگی موجب فساد هستند. همچنین از دیگر میثاق‌های خانواده، وفاداری و امانت‌داری طرفین است. ازطرفی می‌توان به میثاق‌اقتصادی، عشقی، عاطفی و برخی موارد دیگر اشاره کرد. در حقیقت حقوق و وظایف طرفین، عین هم هستند اما در نوع خود متفاوت‌اند. برداشت‌های منفی و خصومت‌آمیز، در اثر بدفهمی خانواده شکل می‌گیرد.

منبع: سخنرانی رحیم پور ازغدی

ویرایش توسط Experience : 06-28-2016 در ساعت 03:41 PM

86. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد