نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: روش مطالعه

4214
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28457
    تشکـر
    1
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

Unhappy روش مطالعه

سلام،من محمدرضا هستم 16 سالمه دوم دبیرستان رشته تجربی،متاسفانه از سال اول دبیرستان بدلایلی افت تحصیلی شدیدی پیدا کردم ومعدلم از 19 به 14 رسید واقعا داغونم کرد و اینکه من ترم 1 امسال تونستم معدلمو 17 برسونم پیشرفت چشمگیری نبود...ولی ترم 2 بدلیل کم کاری هام تو عید نوروز و اینکه در امتحانات مستمر هیچ مطالعه ای نداشتم خیلی واسم داخل امتحانات ترم 2 گرون تموم شد!الان ک دارم اینارو مینویسم یه استرس خیلی بدی ک داره دیوونم میکنه اینه که من درس شیمی مو ب احتمال زیاد میافتم و اگه خانواده بفهمن برای بار دوم نمیدونم عکس العمل شون چیه ....من پیش مشاور تحصیلی رفتم ک حرفای ایینترنت رو به خودم ریپلای میکرد واسم توضیح میداد و برنامه ریزی میکرد منم چند روز اول انجام دادم بعدش دیگه کلا زده شدم...روش مطالعه هم ک اسم تاپیک زدم واسم یه مشکل بزرگه هر چی سرچ میکنم Sq3r و نمیدونم فانتوم و از اینجور چیزاس ک همشونو باید بخری ولی چون نمیدونم اموزششاشون چجوریه ....قصد این کارو ندارم...من از شما خواهش میکنم درباره اینکه چطور از این استرس خلاص شم؟ چطور کمکتری هامو جبران کنم؟ چطور اولویت بندی کنم؟ و روش مطالعه صحیح رو ب من بگید ممنون میشم ...
    با تشکر

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,483 بار در 1,286 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : روش مطالعه

روش خواندن
    1- خیلی سریع و روزنامه وار در حدود نیم ساعت تا یک ساعت فصل رو بخونید
    2- شروع به خواندن به صورت دقیق تا به تسلط نسبی برسید (تقریبا 2 الی 4 ساعت ) که من خودم برای اینکه درسو بفهمم همیشه یه مداد و برگه کنارمه خط به خط که میخونم یه جورایی خلاصشو رو برگه مینویسم تا بفهممش چون من تا ننویسم نمیتونم بفهمم مخصوصا برای اینکه تمرکزم از دست ندم اینکارو میکنم در آخر کار هم به صورت ستونی و یا جدول همه ی نکات مهمو خلاصه میکنم تا بتونم راحت حفظش کنم یا اینکه برای درک بهتر شکلشو میکشم همه ی اطلاعتو تو شکل خلاصه میکنم .
    3- مرحله بعدی استفاده از تست حفظی از سطح کتاب (نه تست مفهمومی)
    4- برگشت به کتاب و خواندن دوباره فصل و بررسی اشکالاتی که تو مرحله قبل داشتین
    5- مهم ترین مرحله : تست مفهمومی

این روشم برای دوران کنکور و حتی بعد ازدانشگاهم میتونی استفاده کنی.

3. 2 کاربران زیر از eli2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    9314
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

دوست خوبم من اين دوران شما رو رد كردم و با توجه به تجربه اي كه دارم يك پيشنها دارم : اگر خواستي درس بخوني اول صبح بعد از خوردن صبحانه شروع به درس خوندن كن حتي 10 دقيقه اگر تونستي بيشتر ادامه بده اگر نتونستي ديگه ادامه نده تا زده نشي و اول از همه درسي رو كه بيشتر دوست داري رو بخون تا كم كم عادت كني و بعد ا كه عادت كردي مي توني بهتر درس بخوني يادت نره اول صبح درس بخون به شرطي كه شب تا دير وقت بيدار نموني و خوب بخوابي چون مغزت در اول صبح بيشترين تمركز و امادگي رو براييادگيري داره . موفق باشي

5. 2 کاربران زیر از ziya بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28460
    تشکـر
    1
    تشکر شده 11 بار در 8 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزیز
    من روش خواهرم را خدمتت می گم که این روش همیشه شاگرد ممتاز بود. هروز قبل از اینکه به مدرسه برود درسهایی را که قرار بود درس دهند را خودش روزنامه وار می خواند و با آمادگی سرکلاس می رفت وقتی معلمشان درس می داد زیر موارد مهم خط میکشید و مورد مهم را برای خودش مشخص می کرد. خواهرم با این روش توانست دانشگاه سراسری با رتبه خوب رشته ادبیات انگلیسی قبول شود و کارشناسی ارشدش را هم از دانشگاه سراسری در رشته مدیریت گرفت.
    امتحان کن روش خوبی است.

7. 2 کاربران زیر از blackmatishka بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28442
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام. مشکل شما عدم تمرکز و تا وقتی دلیل افت تحصیلی شما مطرح نشه تمام راهکارهایی که برای شما اینجا توسط کاربران مطرح شده ممکن کارساز نباشه. شما مشکل روش مطالعه ندارید عدم تمرکز مانع بازده مطالعه شماست.

9. 2 کاربران زیر از تار بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست خوب کتاب اموزشی منتشران رو بخر هم ارزونه هم مفهومی توضیح داده .استرس رو هم بریز دور.شیمی تون رو اگر بخونی سخت نیست اصلا نگران نباش نمیفتی.سعی کن هر منبعی که داری یا جزوه معلم یا این کتاب گه گفتم رو قسمت کنی وهر روز یه مقدار بخونی. جزوه ی سوالات شیمی منتشران را هم حل کن سوالاش شبیه تقریبا امتحانه.پیروز باشی

11. کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25379
    تشکـر
    49
    تشکر شده 37 بار در 15 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Anonymous نمایش پست ها
    سلام،من محمدرضا هستم 16 سالمه دوم دبیرستان رشته تجربی،متاسفانه از سال اول دبیرستان بدلایلی افت تحصیلی شدیدی پیدا کردم ومعدلم از 19 به 14 رسید واقعا داغونم کرد و اینکه من ترم 1 امسال تونستم معدلمو 17 برسونم پیشرفت چشمگیری نبود...ولی ترم 2 بدلیل کم کاری هام تو عید نوروز و اینکه در امتحانات مستمر هیچ مطالعه ای نداشتم خیلی واسم داخل امتحانات ترم 2 گرون تموم شد!الان ک دارم اینارو مینویسم یه استرس خیلی بدی ک داره دیوونم میکنه اینه که من درس شیمی مو ب احتمال زیاد میافتم و اگه خانواده بفهمن برای بار دوم نمیدونم عکس العمل شون چیه ....من پیش مشاور تحصیلی رفتم ک حرفای ایینترنت رو به خودم ریپلای میکرد واسم توضیح میداد و برنامه ریزی میکرد منم چند روز اول انجام دادم بعدش دیگه کلا زده شدم...روش مطالعه هم ک اسم تاپیک زدم واسم یه مشکل بزرگه هر چی سرچ میکنم Sq3r و نمیدونم فانتوم و از اینجور چیزاس ک همشونو باید بخری ولی چون نمیدونم اموزششاشون چجوریه ....قصد این کارو ندارم...من از شما خواهش میکنم درباره اینکه چطور از این استرس خلاص شم؟ چطور کمکتری هامو جبران کنم؟ چطور اولویت بندی کنم؟ و روش مطالعه صحیح رو ب من بگید ممنون میشم ...
    با تشکر

سلام محمدرضا جان.
    من هم این دوران رو سپری کردم و پس از راهنمایی ی افت تحصیلی داشتم (هم تو سال اول وهم سال دوم و البته پیش دانشگاهی که دیگه اوجش بود).
    روحیت رو حفظ کن.ب موقع درس بخون.اما استراحتت رو هم بکن.
    درس هر روز همان روز.ببین چ زمانی از روز یادگیریت برای چ درسی قوی تره.برنامه ریزی بلند مدت ، میان مدت و کوتاه مدت بکن.روش های مختلف رو امتحان بکن ببین با کدوم یک قوی تر ب حافظه میسپاری.بعد اون روش روجایی یادداشت بکن.هر مسئله رو تا انتها یادبگیر وجواب اخرو ب دست بیار.تست کنکور 3 سال اخر رو کار کن.سر کلاس با معلم تعاملت زیاد باشه.زیاد بپرس.
    وقتی استرس گرفتی به جای فکر کردن ب استرس باخودت بگو این چ موج استرسیه که راه افتاده بین همه؟مگه این چ درس سختیه که این همه بزرگش میکنن.من خودم این روشو امتحان کردم.جواب ذاده.
    بجنگ واسه هدفت.
    شیمی من قویه.سوال داشتی بپرس.اگه خودمم نتونستم جواب بدم از دوستام میپرسم و بهت میگم.

13. کاربران زیر از دخترک تنها بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8203
    تشکـر
    1,983
    تشکر شده 5,258 بار در 1,556 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام
    اضطراب از گند زدن مستقیما باعث نمیشه که شما حافظه ات ضعیفتر بشه
    بلکه به طور غیر مستقیم با مطرح شدن افکار غیر مرتبط به موضوع (مثل همین قضیه میترسی که نتونی معدل بالا بگیری این نظر برای تصمیماتی نظیر ازدواج و محاسبات روانشناسی استفاده میشه که تعداد متغیرها به شدت بالاست و احتمال خطا نه تنها وجود داره بلکه زیاده ساده شدش اینکه اگر ریاضی بخونی تو ریاضی پیشرفت میکنی و اگر نخونی نمیکنی ولی مسئله ای مثل ازدواج به همین سادگی نیست و عادیه که ترس داشته باشید اما واسه ریاضی هم عادیه که ترس داشته باشی ؟؟؟وقتی راه حل ت معلومه و مسئله ات معلومه و جوابتم معلومه ؟ )
    یعنی شما داری ابزاری رو استفاده میکنی که توی محاسبات ریاضی و فیزیک و شیمی نه تنها به درد نمیخوره بلکه نتایجت رو تغییر میده (چون قوانین این 3 درس به شدت پایدارن و متغیر های کمی دارن )
    این موضوع باعث پاره شدن رشته تمرکز شما میشه
    تمرکز پاره شده یعنی تکه تکه شده و شما در لحظه دارید هم به این فکر میکنید که:
    1ابرو تون نره
    2 بازم مثل قبل موفق باشید
    3 خراب نکنید
    4عزت نفستون آسیب نبینه
    5 آمادگی مواجه با فشارهای عصبی واکنش خانوادهع رو داشتهباشید
    6 شک در روش مطالعه دارید

(و همین شک مسئله رمزگذاری داده ها در مغز رو کاملا نابود میکنه چون مغز نسبت به شک و تردید واکنش حذفی نشون میده یعنی وقتی به ی چیزی مشکوک بشی مغز اون رو نابود میکنه تا توی تصمیم گیریت دخالت چندانهی نداشته باشه واقعا مغز آدما فوق العاده است ها )
    7 و .........

مبینید ؟
    اینتاثیر اضطراب بر زندگی شماست

چون در سنیس نوجوانی هستید هنوز شرطی سازی منطقی و استدلالی شکل نگرفته (همینکه دارید از مشاورهای روانشناسی برای موفقیت استفاده میکنید شروع این بلوغ فکریه )
    درنتیجه شرطی سازی کلاسیک رو هم با اضطراب به چالش کشیدید .( همون عادات درسی که قبلا داشتی و آلان با بزرگتر شدن دارن تغییر میکننن)
    تنها راهی که میمونه همون شرطی سازی منطقیه (انتخاب منطقی راه درست و کار درست از غلط و ادامه دادن آنها که به مرور زمان در مغز ضبط وشرطی بشن )
    چون یکی از مهمترین بحران های نوجوانی ایجاد الگوی رفتاری برای ادامه زندگیه
    شما چه بخوای چه نخوای با این چالش دیر یا زود روبه رو میشدی که شدی

درنتیجه شما باید قدم های اول رو به سوی منطقی شدن بردارید و این مرحله غیرممکنه زمین نخورید پس ناامید نشو چون عادیه که بترسی و ...اما باید ادامه بدی....

قدم های اول برای شما
    همون آگاهی از وجود مشکلات (اضطراب و ...)
    نحوه به وجود آمدن مشکلات (با ترسیدن از واکنش خانواده و مطالعه بدون تمرکز و نبود خودباوری یا کمبود و سخت گرفتن مشکل که همین متغیرهم به جای کمک کردن وضیعت رو وخیمتر میکنه)
    تاثیر مشکلات موجود روی شما (تاثیر میشه همون پراکندگی تمرکز و پیش کشیدن افکاری که غیرمرتبط با موضوع اصلی هستن و تقسیم کردن حافظه و.....)
    نحوه کنترل این مشکلات (این مرحله شما مشکلات بالا رو شناختی و فهمیدی و درنتیجه باید کنترلشون کنی تا وضع وخیمتر نشه)
    و در نهایت از بین بردن آنها (وقتی کنترل کردی میتونی این متغیرهارو جابه جا کنی با متغیرهایی که خودت دوست داری و به دردت میخوره )
    (اینمرحله آخر برای سال های بعد به دردت میخوره اما استارتش رو باید آلان شروع کنی )

(مثلا وقتی فهمیدی اضطراب به جای کمک اذیت میکنه و باعث ترس از شکست میشه و مغزت به چیزای چرت و پرت منحرف میکنه و این انحراف تمرکزت رو پاره میکنه شما با از بین بردن ریشه مشکل یعنی اضطراب تمام متغیرهارو از بین میبری و برای مرحله آخر که جایگیزینی متغیرهاست آماده میشی)
    ( که اون بعد از دانشگاه به دردت میخوره که میخوای تشکیل خانواده بدی و شغل انتخاب کنی .......))

برای ازبین بردن اضطراب باید به روشی که الگوی رفتاریت پاسخ مثبت میده عملکنی .
    من حدس میزنم جون بچه درس خونی بودی و به همین خاطر محبت خانواده رو بیشتر دریافت کردی و با افت تحصیلی نه تنها محبت اضافه ای نشده بلکه طبیعتا واکنش نسبتا برعکسی هم داشتن درمقابلت درنتیجه با اعتراف کردن به اشتباه میتونی این محبت از دست رفته رو برگردونی و ترس از ناراضی نشدن خانواده رو از بین ببری
    اعتراف به اشتباه کردن
    یعنی شما میشینی جلو پدرمادرت صاف و پوست کنده به اشتباهاتت اعتراف میکنی میگی که اشتباه کردی عید درس نخوندی میگی که اشتباه کردی دوران امتحانات مطالعه نداشتی و ....
    درآخر میگی بخاطر همهی این اشتباهات معذرت میخوام و لطفا به من کمک کنید تا از این اشتباهات بگذرم .....

به همین راحتی با خشک کشدن رشیه اصلی میشه همه شاخه و برگ های هرز روح رو نابود کرد .

قشنگ به حرفام فکر کن و عمل کن
    ویرایش توسط Reepaa : 06-02-2016 در ساعت 12:42 AM
    امضای ایشان
    عشق مهمترین امتحان خداست ..
    فرزندان آدم و حوا چندهزار سال است که عشق را حل میکنند
    اما فقط کسانی قبول می شوند که عشق را زیبا بکِشند
    بقیه فقط عشق را می کِشند و می کُشند(ReePaa)

15. 4 کاربران زیر از Reepaa بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28457
    تشکـر
    1
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط eli2 نمایش پست ها
    روش خواندن
    1- خیلی سریع و روزنامه وار در حدود نیم ساعت تا یک ساعت فصل رو بخونید
    2- شروع به خواندن به صورت دقیق تا به تسلط نسبی برسید (تقریبا 2 الی 4 ساعت ) که من خودم برای اینکه درسو بفهمم همیشه یه مداد و برگه کنارمه خط به خط که میخونم یه جورایی خلاصشو رو برگه مینویسم تا بفهممش چون من تا ننویسم نمیتونم بفهمم مخصوصا برای اینکه تمرکزم از دست ندم اینکارو میکنم در آخر کار هم به صورت ستونی و یا جدول همه ی نکات مهمو خلاصه میکنم تا بتونم راحت حفظش کنم یا اینکه برای درک بهتر شکلشو میکشم همه ی اطلاعتو تو شکل خلاصه میکنم .
    3- مرحله بعدی استفاده از تست حفظی از سطح کتاب (نه تست مفهمومی)
    4- برگشت به کتاب و خواندن دوباره فصل و بررسی اشکالاتی که تو مرحله قبل داشتین
    5- مهم ترین مرحله : تست مفهمومی

این روشم برای دوران کنکور و حتی بعد ازدانشگاهم میتونی استفاده کنی.
    بله ممنون از راهنماییتون ولی من هرچی میخونمو مینویسم یعنی متوجه نمیشم که دقیقا باید چه چیزی رو خلاصه نویسی کنم میشه راهنمایی کنید ممنون

17. کاربران زیر از Anonymous بابت این پست مفید تشکر کرده اند

18. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

حواست جای پرت نیست؟ فکر وخیال کاذب نداری؟ و... اگر داری و استرس هم داری پیش روان پزشک برو..

19. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,483 بار در 1,286 پست
    میزان امتیاز
    12

همیشه قبل از اینکه بخوای یه درسی یا یه فصلی رو شروع به خوندن کنی اولش یه نگاهی به تست های اون فصل بنداز (به صورت روخونی همه ی تست ها رو یه دور بخون ) یا مثلا امتحان شیمی داری اول برو نمونه سوالات درس شیمی رو که مثلا معملت بهتون داده یا حتی تو نت سرچ کن و پیدا کن و یه دور روخونی کن تا با سوالا آشنا بشی
    خب در این جا با روخونی سوالا یه دید کلی از نحوه سوالا پیدا کردی حالا برو اون فصلو روخونی کن و اون قسمتایی که سوال ازش طرح شده بود با خودکار زیرش خط بکش در اینجا تو قسمت های مهم فصلو فهمیدی که بیشترین سوالا از کجاش طرح میشه
    حالا شروع کن به خوندن فصل به صورت مفهمونی و اون قسمت های که با خودکار قرمز زیرش خط کشیدی رو بیشتر بخونو و بفهمش.
    برای خلاصه نویسی لازم نیست که کل کتابو خلاصه کنی همون قسمت هایی که با خودکار خط کشیدی یا باید مطالبی رو خلاصه کنی که یه حالت مقایسه ای داره (مثلا در رابطه با ادبیات یه سری نویسنده ها و یه سری شاعرا کتاب هایی داشتن با نام های مختلف خب برای خلاصه نویسی باید تمام نویسنده ها و شاعرا رو بنویسی همراه با اسمه کتابشون . مثله مدل زیر
    اسم نویسنده یا شاعر..................... نام کتاب ...............................توضیح کلی
    1-
    2-
    3-
    اینو برای مطالبی انجام میدی که حالت مقایسه ای دارن و تو ممکنه مثلا نویسنده ها رو باهم قاط بزنی و ندونی کدوم کتاب ماله کدوم نویسندس
    یه سری مدل خلاصه ها مفهمومیه مثلا در رابطه با زیست یه فصلی در رابطه با قلب بود شما برای اینکه این درسو بفهمی باید شکلشو بکشی مثلا عکس یه قلب با دهلیزو بطن هاش و محل گره های سینوسی دهلیزی و دهلیزی بطنی و... روی شکل رسم میکنی زیست بیشتر با کشیدن شکل در ارتباطه . البته حالت مقایسه ای هم داره که بازم برای اونایی که مقایسه ایه جدول بکش
    اما در رابطه با خلاصه کردن درس هایی مثله فیزیک و شیمی و ریاضی شما همه ی فرمول ها رو روی یک کاغذ مینویسی تا بتونی راحت فرمولا رو دوره کنی
    درس هایی مثله فیزیک و شیمی و ریاضی و قسمت ژنتیک زیست شناسی برای درکش حتما نیاز به حل کردن مسئله و نیاز به کتابیست که بتونه فصلا رو توضیح بده که من خودم در زمانی که کنکور داشتم از کتاب مبتکران و کتاب سبز استفاده میکردم . (شاید جدیدا اسمش عوض شده باشه)
    در نهایت باید تاکید کنم این مطالبی که توی کتاب ها توضیح داده شده حالت خلاصه شده داره و توی این کتاب های کمک آموزشی اون مطالبو به صورت کامل توضیح میده اینکه شما درسو نمیفهمید عجیب نیست چون یه مطلب مثلا یک صفحه رو در سه خط توضیح داده پس شما حتما به یک کتاب کمک آموزشی نیاز دارید.
    ویرایش توسط eli2 : 06-03-2016 در ساعت 11:28 PM
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

21. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23966
    تشکـر
    14
    تشکر شده 17 بار در 11 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام پسرجان درس چیه که انقدر گندش کردی؟؟؟ به کسی چیزی نمیدن خیالت راحت. افتادی که افتادی فوقش یه کتک از بابات میخوری چیزی نمیشه... باید سعی کنی علاقه داشته باشی تا موفق باشی درس همیشه هست...

22. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    29637
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

با سلام من دانشجوی سال اخر کارشناسی ام. قصد دارم برای ازمون ارشد اماده بشم و از الان مطالعه رو شروع کردم وبا وجود خوندن برای حل تمرینات دچار مشکل میشم و روزم هدر میره حل تمرین کتاب رو هم نمیتونم داشته باشم چیکار کنم؟؟؟؟؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد