نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: وسواس فکری پشت کنکوری

1525
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32273
    تشکـر
    2
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

وسواس فکری پشت کنکوری

سلام دوستان اگه می شه به من کمک کنید .من امسال سومین سالیه که می خوام کنکور بدم و رشته ام تجربیه.پارسال رتبه ام ده هزار شد و می خوام پزشکی قبول شم..امسال بر خلاف پارسال همش وسواس فکری دارم از مهر تا حالا تا مدتها همش به گذشته و اتفاقات گذشته فکر می کردم.جدیدا همش دارم به اینده نیومده فکر می کنم.به دانشگاه و اتفاقاتی که ممکنه بیفته فکر می کنم.بدترین حالت رو در نظر می گیرم.شاید باورتون نشه من حتی از دخترایی که دراینده قراره باهاشون همکلاس بشمم می ترسم از پسرا هم همین طور.به خودم وبه تمام اطرافیانم مشکوکم.همش فکر می کنم ادم فروشن.من اصلا ادم بدی نیستم ولی به خودمم همش مشکوکم.من اصلا توی دوران مدرسه ادم منزوی و غیراجتماعی نبودم ولی الان اینجوری ام.من خیلی هم ادم تنهایی هستم عملا کسی رو ندارم که بخوام باهاش حرف بزنم.خیلی دلم می خواد مثل بقیه یا حداقل مثل پترسال خودم زندگی کنم.می شه کمکم کنبد

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    3829
    تشکـر
    954
    تشکر شده 1,186 بار در 691 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : وسواس فکری پشت کنکوری

شاید وقتی اسم وسواس میاد اولین چیزی که به ذهن شما میرسه وسواس دست شستن و نظافت باشه ولی وسواسی هم هست به اسم وسواس فکری که متاسفانه خیلی از مردم دنیا بهش مبتلا هستند. وسواس فکری یعنی هجوم افکار مزاحمی که اکثر بر پایه شک و تردید هستند. یک دانش آموز کنکوری وقتی چنین سوال هایی از خود داشته باشد و مدام ذهنش را درگیر کند دچار وسواس است:

آیا من در کنکور قبول می شوم؟
    آیا می توانم تمامی این مطالب را بخوانم؟
    آیا مطالبی که امروز خوانده ام را به خوبی یاد گرفته ام؟
    آیا منابعی که من استفاده میکنم بهترین منابع کنکور هستند یا باید منابع دیگری تهیه کنم؟
    نکند روز کنکور خواب بمانم؟
    نکند روز کنکور همه چیز را فراموش کنم و …

صرف داشتن چنین سوالاتی به معنای داشتن وسواس فکری نیست. همه بچه های کنکوری این استرس ها و افکار رو دارند و کاملا طبیعی هستش منتها برای بعضی از کنکوری ها این سوالات و افکار به یک دغدعه ی دائمی تبدیل میشه. دانش آموزی چند وقت پیش مراجعه کرده بود به یکی از مشاورین آکادمی تیس ، مشکل این دانش آموز این بود که ساعت مطالعه ی زیادی داشت ولی نتیجه ی دلخواه را نمی گرفت. بعد از بررسی هایی که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که این دانش آموز وسواس فکری شدید دارد و مثلا یک درس دین و زندگی را در ۶ ساعت می خواند! و بعد از آن ۶۶ ساعت هم باز فکر می کند آن درس را به خوبی یاد نگرفته و مطالب در ذهنش حک نشده اند.
    این دانش آموز از وسواس فکری شدید رنج می برد چیزی که باعث میشد نتواند به خوبی تمرکز کند و علاوه بر آن باعث می شد مدام یک صفحه را پشت سر هم بخواند تا به گمان خود بهتر در ذهنش بماند. در این مورد به خصوص راه حلی که به دانش آموز ارائه دادیم این بود که به برنامه ای که مشاورش برایش تهیه می کند باید وفادار باشد و حتی یک ثانیه هم از آن برنامه بیشتر درس نخواند ، همچنین سعی کردیم به او نشان دهیم که خواندن یک درس دین و زندگی به اجمال و سپس دوره کردن آن در نشست های مطالعاتی آینده خیلی بهتر از آن است که ۶ ساعت پشت سر هم یک درس را بخواند. درست مثل حفظ کردن یک شعر ، شما اگر روزی یک بیت حفظ کنید و بیت های قبلی را مرور کنید با گذاشتن زمان خیلی کمی می توانید آن شعر را حفظ شوید.

این یک مورد به خصوص اما رایج در مورد دانش آموزان وسواسی در کنکور بود ، اما وسواس به این راحتی سرکوب نمی شود. شما حتما باید به یک روانشناس مراجعه کنید و در صورت صلاحدید وی به یک روانپزشک جهت مصرف دارو های درمانی وسواس فکری.

اما راه های کمکی ای هم هست که شاید بتواند به شما کمک کند. به عنوان مثال می توانید یک زمان مشخص در برنامه ی خود برای افکار وسواسی خود در نظر بگیرید! مثلا هر شب ساعت ۱۱ الی ۱۱:۳۰ را به افکار وسواسی اختصاص دهید! ساعت ۱۱ که شد ذهن خود را برای حملات این افکار باز بگذارید و در مورد آن ها فکر کنید و خود را قانع کنید که این افکار مزاحم بی پایه هستند. اما در طول ساعت های دیگر چنان چه این افکار به سراغ شما آمدند به آن ها فکر نکنید و آن ها را به همان ساعت ۱۱ موکول کنید. سپس این بازه ی زمانی نیم ساعته را کوتاه و کوتاه تر کنید تا این که ان شاالله روزی آن را به صفر برسانید!

کار دیگری که می توانید بکنید این است که افکار وسواسی و مزاحم خود را روی کاغذ بیاورید و پس از چند دقیقه از روی آن ها با صدای بلند بخوانید آن وقت خودتان متوجه می شوید که چقدر افکارتان بی پایه و اساس بوده اند! به جای تهیه یک دفتر می توانید صدای خود را ضبط کنید و به صدای ضبط شده ی خود گوش دهید.

و اما یک راه دیگر این که یک جعبه سیاه رنگ تهیه کنید و یک ورودی برای آن تعبیه کنید. هر فکر مزاحم و وسواسی ای که سراغتان می آید را روی یک تکه کاغذ کوچک نوشته آن را مچاله کنید و درون آن جعبه سیاه رنگ بیندازید. این عمل نمادین باعث می شود این افکار از ذهنتان دور بماند.

و اما نکته ی آخر این که وسواس فکری خود را جدی بگیرید داشتن وسواس فکری و استرس برای یک کنکوری مثل آن است که یک دونده به پایش وزنه ببندد.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    امضای ایشان
    خدا آن حس زيباييست كه در تاريكي صحرا
    زمانيكه هراس مرگ ميدزدد سكوتت را
    يكي همچون نسيم دشت مي گويد
    كنارت هستم اي تنها...

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    32451
    تشکـر
    125
    تشکر شده 86 بار در 45 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : وسواس فکری پشت کنکوری

نقل قول نوشته اصلی توسط bagheri نمایش پست ها
    سلام دوستان اگه می شه به من کمک کنید .من امسال سومین سالیه که می خوام کنکور بدم و رشته ام تجربیه.پارسال رتبه ام ده هزار شد و می خوام پزشکی قبول شم..امسال بر خلاف پارسال همش وسواس فکری دارم از مهر تا حالا تا مدتها همش به گذشته و اتفاقات گذشته فکر می کردم.جدیدا همش دارم به اینده نیومده فکر می کنم.به دانشگاه و اتفاقاتی که ممکنه بیفته فکر می کنم.بدترین حالت رو در نظر می گیرم.شاید باورتون نشه من حتی از دخترایی که دراینده قراره باهاشون همکلاس بشمم می ترسم از پسرا هم همین طور.به خودم وبه تمام اطرافیانم مشکوکم.همش فکر می کنم ادم فروشن.من اصلا ادم بدی نیستم ولی به خودمم همش مشکوکم.من اصلا توی دوران مدرسه ادم منزوی و غیراجتماعی نبودم ولی الان اینجوری ام.من خیلی هم ادم تنهایی هستم عملا کسی رو ندارم که بخوام باهاش حرف بزنم.خیلی دلم می خواد مثل بقیه یا حداقل مثل پترسال خودم زندگی کنم.می شه کمکم کنبد
    وقتی این فکرا میان تو ذهنت ناراحت نشو... یه سری فکر مزخرف هستن... که چون ناراحت میشی هی میان تو ذهنت ... هی میخوای فرار کنی... میان تو ذهنت... اما داری اشتباه فرار می کنی... وقتی این فکرا میان تو ذهنت نباید ناراحت بشی و بیخیال باشی... خودشون گورشونو گم می کنن... وقتی این فکرا تو ذهنت تکرار میشن ناراحت نشو... که وایییی باز فکر وااااییییییی نمی تونم درس بخونم و ... مثبت باش... جملات مثب رو محکم و سریع چند بار بگو... یه دقیقه ... افکار مزاحم برید گمشید... مزخرفات برید گمشید... بدرک که اومدید تو ذهنم من ناراحت نمیشم و بیخیالم...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)