نمایش نتایج: از 1 به 23 از 23

موضوع: بحث ازاد: طلاق

2619
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

بحث ازاد: طلاق

سلام به دوست های عزیز مشاور. این تایپک به درخواست یکی از دوستان زده شده

طلاق مبغوضترین حلال خداست اما با این وجود خداوند متعال انرا حلال کرده در چه جاهایی میتوان از ان استفاده کرد؟از همه دوستان گلم میخوام بیان ونظرشونو بدن؟

لطفا نظراتتون رو بیان کنید و با دوستان تبادل نظر کنید همراه با حفظ و احترام
    همگی به این تایپک دعوت هستید

حرفی در خارج از موضوع تایپک دارید میتونید به تایپک خوش و بش برید و به صحبت هاتون ادامه بدید
    خوش و بش

ممنون

ویرایش توسط پریماه. : 12-24-2015 در ساعت 10:43 AM
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

2. 5 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13756
    تشکـر
    369
    تشکر شده 145 بار در 78 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : بحث ازاد: طلاق

ممنون پریماه گلم اما بهتر بود یادمونم میدادی که چه طور این کارو انجام بدیم بازم ممنون.

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13756
    تشکـر
    369
    میزان امتیاز
    10

الان خودم متوجه شدم بالای هر تاپیکی یه لینک بک هست که میشه این کارو کرد

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط zramzni نمایش پست ها
    ممنون پریماه گلم اما بهتر بود یادمونم میدادی که چه طور این کارو انجام بدیم بازم ممنون.
    نقل قول نوشته اصلی توسط zramzni نمایش پست ها
    الان خودم متوجه شدم بالای هر تاپیکی یه لینک بک هست که میشه این کارو کرد

خواهش میکنم وظیفم بود
    نه اون که میگید پاسخ به موضوع هست با گوشی هستم سختمه براتون توضیح میدم. .ولی به طور مختصر موضوع که میخواید تو انجمن پیدا میکنید کیلیک میکنید وارد که شدید زده موضوع جدید رو اون کلیک میکنید تایپک ایجاد میکنید ...بازم باید با عکس نشونتون بدم تا بهتر متوجه شید

به هرحال نظرتون رو بگید خوشحال میشیم

روز خوش
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

طلاقای الان که 99 درصد به خاطر چیزای الکی هستش که به راحتی میشه مشکل را حل کرد.

آقا طلاق واسه زمانیه که زن یا مرد به حد آخر آخر برسه دیگه هیچ گزینه ای نداشته باشه

7. 3 کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

همانطور که سام گفت طلاق رو باید به عنوان گذینه آخر نگاه کرد و تا وقتی گذینه های دیگه هستن اصلاً لذومی برای فکر کردن به طلاق نیست

نمیشه یک تعریف کلی داد ، اما به صورت ریز و خرد میشه در مورد نظر داد و بحث کرد .

بعضی وقت ها زنو شوهر به خاطر یک مشکل کویچ تو رفتار یا گفتارشون تصمیم به طلاق میگیرن که اشتباهه ، همانطور که تو اسلام طلاق حلاله و به شایستگی جداشدن توصیه شده به شایستگی و احترام زندگی کردن هم توصیه شده .

وقتی مردی یا زنی میدونه رفتارش با همسرش اشتباهه باید تلاش کنه تا اصلاح بشه ، نه اینکه بخواد همسرش رو عوض کنه ...

و یا وقتی که ریشه مسئله بینشون پیدا نشده نباید طلاق بگیرن که حل میشه یانه !؟ ، چون امکان داره بعد طلاق هیچ وقت به همدیگه نرسن ، و یا ریشه مسئله که باعث طلاق بوده بیشتر رشد کنه و زندگی یکی طرفین یا هر دو رو به کل خراب کنه ، پس از طلاق نباید به عنوان تلنگر استفاده کرد !

یا طلاق نگرفتن به خاطر فرزندان ، وقتی زنو شوهر تو خونه اصلاً با هم زندگی نمیکنن و رابطه شون صفر ، رفتار در منزل به نحویه که اصلاً زندگی نمیکنن ، اینا طلاق بگیرن برای بچه بهتره ، چون این محیط با فضای منفی ضررش از طلاق بیشتره ...

اما این به این معنی نیست که به بچه فکر نکن و طلاق بگیرن ، اگه قراره تو خونه ای زنوشوهر زندگی کنن و به خاطر بچه ها طلاق نگرین ، حداقل واقعاً زندگی کنن ، تو این مدت کوتاه بیان و خودشون هم از زندگی کردن لذت ببرن ، و فضای خوبی برای بچه هاشون و تامین کرده باشن ، شاید مسئله بینشون هم حل شد .

بعضی وقت ها هم انتظارات بیجا طرفین از همیدگه باعث میشه که زندگی برای همیدگه تلخ کنن ، و آخر سر یک یکشون میگه آخرش طلاق بگیریم ، اینجا هم نباید سریع طلاق بگیرن ، یک مدت برن پیش مشاوره شاید تونستن ریشه مسئله رو حل کنن ،
    زندگی یعنی زنوشوی یعنی ما نه من . کم نیستم افرادی که به خاطر اینکه شوهرشون نتونستن نیاز های مادی شون رو رفع کنن درخواست طلاق دادن ، یکی به خاطر هزینه جزاحی دماق ، یکی به خاطر ماشین آنچنانی ، یکی به خاطر خونه ، اون یکی میگه شوهرم زندگی ایده آل منو نتونسته برام بسازه ووووو
    یا برعکس پسر از خانوم ، انتظار داره تمام کار های خونه ، رسیدگی به بچه ها ، حتی درخواست مادی از همسر .........

به نظرمنم بیشتر طلاق های الان ریشه در خود فرد داره ، که نیازه به طلاق نیست ، باید دونفری با سازش ، کمک از مشاور و... مشکلشون رو حل کنن ، نه اینکه همدیگه رو رها کنن

درست طلاق حلاله اما طلاق باید زمانی انجام بشه که زندگی غیر ممکنه

امام صادق علیه السلام : خداوند عزّ و جلّ خانه اى را كه در آن عروسى باشد دوست دارد و خانه اى را كه در آن طلاق باشد ، دشمن دارد و نزد خداوند عزّ و جلّ چیزى منفورتر از طلاق نیست .

از نظر اسلام ، طلاق منفور داریم و طلاق غیر منفور
    که توصیه میشه طلاق منفور نداشته باشید که خدا دوست نداره

9. 5 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13756
    تشکـر
    369
    میزان امتیاز
    10

بله با صحبتای اقا رضا کاملا موافقم چون زندگی اسیه با فرعون را هم که ببینیم با وجود همه ی بدی هایش ولقمه حرام فرعون بازهم اسیه خانوم خوش اخلاق ومومن بود این نشاندهنده این است که حتی نمیتوان به خاطر لقمه هم از همسرمان جداشویم چون اینجا خداوند است که محافظ ان خانواده است حالا که لقمه شان حلال نیست اما او به یاری انها میشتابد البته اگر خود انها لبیک بگویند وبه ندای فطرتشان جواب دهند اما منکر اثر وضعی لقمه نیستم اما خداوند جبران کننده نقایص است به شرطیکه به او ایمان داشته باشیم.

11. 4 کاربران زیر از zramzni بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22422
    تشکـر
    91
    تشکر شده 32 بار در 26 پست
    میزان امتیاز
    9

با سلام و درود
    به نظر من طلاق خیلی مفید.
    زمانی که زندگی متاهلی سخت میشه و تحمل کردن هم مشکل میشه خیلی هم خوبه.
    به زور که نمیشه هم تحمل کرد. خداوند هم انسان آزاد آفریده.

13. 4 کاربران زیر از arash95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23059
    تشکـر
    5
    تشکر شده 42 بار در 30 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام دوستان
    به عنوان کسى که اين تجربرو داره ميگم که:
    طلاق واقعا يک وقتايى رهايى ه ,من فکر ميکنم يک بار زندگى ميکنيم حق داريم لذت ببريم ,خوشبخت باشيم,به شخصه فکر ميکنم زمانى برسه که از زندگيمون با همسرمون نااميد شيم و اميدى نداشته باشيم به آينده اون زندگى و خوشبخت نباشيم طلاق گزينه مناسبيه
    صد البته که طلاق عوارض زيادى داره مخصوصا براى خانم ها,مخصوصا تو جامعه ما, اما آخر زندگى نيست يک شروعه
    فکر ميکنم وقتى فهميديم انتخاب اشتباهى کرديم و قابل اصلاح نيست بهترين راه جداييه.
    ویرایش توسط Butterf : 12-25-2015 در ساعت 08:34 PM

15. 5 کاربران زیر از Butterf بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25292
    تشکـر
    22
    تشکر شده 14 بار در 9 پست
    میزان امتیاز
    9

بله منم موافقم

یه پایان تلخ بهتر ازیه تلخی بی پایانه

17. 3 کاربران زیر از شالیزه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

18. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

ی بار خواب دیدم با یکی ازدواج کردم و دارم طلاق میگیرم واقعا حس وحشتناکی بود و تو خواب احساس خفگی میکردم خدا واسه هیچکس واقعیش را نیاره اگه خوابش اینقدر وحشتناکه خوده واقعیش چه دیویه...وقتی از خواب بیدار شدم از ته قلبم خداراشکر کردم ک ی خواب بود .

19. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

20. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13756
    تشکـر
    369
    میزان امتیاز
    10

خدا رو شکر خواب بود انشا. توبیداری واسه هیچ کسی این اتفاق نیفته وهمه ادما ایده ال بشن که طلاق به صفر برسه امین یارب العالمین
    ما تو فامیل یکی داشتیم که طلاق گرفت یه بچه هم داشت من همیشه قلبم برای ان بچه درد میگیره انشا. خدا خودش خوشبختی را برای بچه های طلاق قراردهد.

21. 2 کاربران زیر از zramzni بابت این پست مفید تشکر کرده اند

22. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25463
    تشکـر
    0
    تشکر شده 6 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام عزیزم.آره طلاق خیلی خیلی بده ولی وقتی توشرایطی هستی که انتخابت بین بد وبدتر هس مطمئنا بد رو انتخاب می کنی من خودم 5 ماهی میشه طلاق گرفتم یه طوفان عاطفی رو رد کردم و خیلی سخت بود اما الان که به گذشته نگاه میکنم به خودم افتخار میکنم که برای ادامه ندادن یه زندگی نکبت بار چقد شجاعانه طلاق رو انتخاب کردم اخه دوست خودم شوهرش روحیات همسر سابق منو داشت و الان داره با یه بچه 4 ساله جدامیشه و من باز صدهزار مرتبه خدامو شکر میکنم که توعقد جدا شدم .به همه و به شما توصیه میکنم خوب چشماتون رو باز کنید با طرف مقابلتون قبل ازدواج رفت و آمد خونوادگی داشته باشید و باهاش معاشرت کنید تا خوب اونو بشناسید و بعد پشیمون نشید . امیدوارم همه خوشبخت شن و طعم تلخ طلاق رو نچشند.

23. 4 کاربران زیر از Asena بابت این پست مفید تشکر کرده اند

24. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط Asena نمایش پست ها
    سلام عزیزم.آره طلاق خیلی خیلی بده ولی وقتی توشرایطی هستی که انتخابت بین بد وبدتر هس مطمئنا بد رو انتخاب می کنی من خودم 5 ماهی میشه طلاق گرفتم یه طوفان عاطفی رو رد کردم و خیلی سخت بود اما الان که به گذشته نگاه میکنم به خودم افتخار میکنم که برای ادامه ندادن یه زندگی نکبت بار چقد شجاعانه طلاق رو انتخاب کردم اخه دوست خودم شوهرش روحیات همسر سابق منو داشت و الان داره با یه بچه 4 ساله جدامیشه و من باز صدهزار مرتبه خدامو شکر میکنم که توعقد جدا شدم .به همه و به شما توصیه میکنم خوب چشماتون رو باز کنید با طرف مقابلتون قبل ازدواج رفت و آمد خونوادگی داشته باشید و باهاش معاشرت کنید تا خوب اونو بشناسید و بعد پشیمون نشید . امیدوارم همه خوشبخت شن و طعم تلخ طلاق رو نچشند.
    امیدوارم ادامه زندگیتون با موفقیت بگذرونید
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

25. 2 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

26. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26151
    تشکـر
    64
    تشکر شده 4 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام
    من یه دختر عادیم و هیچی از مشاوره بلد نیستم وصرفا نظر شخصیمه و ملاک برای همه نیست
    به نظر من طلاق خوب نیست حتی اگه زندگیتم سخت باشه بازم وجدانت ناراحته اخرش .بهتر اینه ادم عقلشو بذاره وسط برای خودش اولویت بندی کنه که چی میخواد از همسرش وبعد انتخاب کنه بارضایت خوانواده
    متاسفانه بعضی ها فقط بارضایت پدرومادر انتخاب میکنن که اشتباهه وبعضیام بدون رضایت خونواده ازدواج میکنن که اینم اشتباه محضه
    زندگی شیرین میشه که با رضایت دوطرف و از خود گذشتگی افرادم باشه زندگی عالی میشه
    زندگی که با عشق باشه نافرجامه چون عشق ادمو کور میکنه

27. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    تشکر شده 666 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    9

به نظر من طلاق خوب نیست ولی نمی شه گفت که هیچ وقت لازم نمی شه ... بعضی زندگیها ادامه پیدا کردنش بدتر از ادامه پیدا نکردنش هست. وقتی عزیزترین کسان بزرگترین دشمنان هم می شوند نمی شود به چیزی جز طلاق فکر کرد.

28. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

طلاق از منظر دین مبین اسلام
    در کتاب آسمانی مسلمانان توصیه به طلاق نشده و تمام آیات در جهت محدود کردن افراد برای انجام طلاق و ترغیب ایشان به رجوع و بازگشت می‌باشد و اصل بر رفع اختلافات زناشویی گذاشته است. با وجود این طلاق در قرآن کریم، عملی حرام تلقی نشده و چنانچه امید اصلاح و حفظ کانون زناشویی امکان‏پذیر نباشد، استفاده از این روش به رسمیت شناخته شده است. هرچند این روش در آموزه‌های قرآنی برای حل اختلافات خانوادگی همیشه جز آخرین راه‌ها بوده است!!
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

29. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

طلاق در قرآن كریم

در قرآن آیات طلاق بیشتر مربوط به دورانی می‌شود که صیغه طلاق جاری شده و زن و مرد در دوران "عده" می‌باشند. این دوره‌ی زمانی یکی از دوره‌های بسیار حساس در دوران زندگی زناشویی می‌باشند که آیات بسیاری در خصوص احکام آن آمده است و تمام این آیات بیش از آن که به مسأله طلاق پرداخته باشد، مستقیم یا غیر مستیقم به تشویق برای بازگشت به زندگی خانوادگی اشاره نموده است. به عنوان نمونه در آیات مربوط به طلاق در سوره مبارکه بقره دوازده بار کلمه "معروف" تکرار شده است که خود نشان‌دهنده احترام به حقوق دیگران و عدم سوء استفاده از حقوق ایشان و اتخاذ یک روش محترمانه و نیکوکارانه می‌باشد. در کل روشی را که آیات قرآن برای برخورد با اختلافات خانوادگی پیش روی ما قرار می‌دهد به صورت یک قانون کلی است:

یا به شایستگی و احترام زندگی کردن در کنار هم ...یا به شایستگی و احترام از هم جداشدن و هیچ راه سومی توصیه نشده است.
    ویرایش توسط ستیلا : 02-08-2016 در ساعت 08:27 AM
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

30. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

طلاق و حفظ شأن انسانی

در آیه 229 سوره بقره آمده است که:

" الطَّلاقُ مَرَّتانِ فَإِمْساکٌ بِمَعْرُوفٍ أَوْ تَسْرِیحٌ بِإِحْسانٍ وَ لا یَحِلُّ لَکُمْ أَنْ تَأْخُذُوا مِمَّا آتَیْتُمُوهُنَّ شَیْئ..."

" طلاق، (طلاقى که رجوع و بازگشت دارد،) دو مرتبه است، (و در هر مرتبه،) باید به طور شایسته همسر خود را نگاهدارى کند (و آشتى نماید)، یا با نیکى او را رها سازد (و از او جدا شود). و براى شما حلال نیست که چیزى از آنچه به آنها داده‏‎‌اید، پس بگیرید..."

بنابراین مضمون، منظور از جدا شدن توأم با احسان و نیکى این است که حقوق آن زن را بپردازد و بعد از جدایى، ضرر و زیانى به او نرساند و پشت سر او سخنان نامناسب نگوید، و مردم را به او بدبین نسازد، و امکان ازدواج مجدد را از او نگیرد. پس همانگونه که نگاهدارى زن و آشتى کردن باید با معروف و نیکى و صفا و صمیمیت همراه باشد، جدایى نیز باید توأم با احسان گردد. جدایی و طلاق آدابی دارد که حفظ شأن و منزلت طرف مقابل از یک سو و عدم ایجاد یک خاطره تاریک و مخدوش از طرفین از سوی دیگر مورد نظر می‌باشد.

در مسأله طلاق حفظ شأن و شخصیت زن مهمترین نکته قابل توجه قرآن است.

امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

31. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

در آیه 230 سوره بقره می‌خوانیم:

" فَإِنْ طَلَّقَها فَلا تَحِلُّ لَهُ مِنْ بَعْدُ حَتَّى تَنْکِحَ زَوْجاً غَیْرَهُ فَإِنْ طَلَّقَها فَلا جُناحَ عَلَیْهِم..."

" اگر (بعد از دو طلاق و رجوع، بار دیگر) او را طلاق داد، از آن به بعد، زن بر او حلال نخواهد بود، مگر اینکه همسر دیگرى انتخاب کند (و با او زناشویی نماید. در این صورت اگر (همسر دوم) او را طلاق گفت، گناهى ندارد که بازگشت کنند، (و با همسر اول، دوباره ازدواج نماید)..."

در عصر جاهلیت دفعات طلاق رجعی نامحدود بود و مرد می‌توانست زن خود را طلاق دهد و قبل از به پایان رسیدن زمان عده رجوع کند و این حق برای مرد بود که هر تعداد که بخواهد زنش را طلاق بدهد و در زمان عده رجوع کند. این حکم به دست برخی از مردان مورد سوء استفاده قرار می‌گرفت و هرگاه می‌خواستند همسرشان را اذیت کنند به این حیله تمسک می‌جستند. این شیوه موجب خفت و سبکی زنان می‌شد. چون همسران آنان هر وقت می‌خواستند آنها را طلاق می‌دادند و در زمان عده رجوع می‌کردند. و هیچ راه گریزی برای زنان وجود نداشت. به همین دلیل اسلام این حکم طلاق را مورد بازنگری قرار داد و آن قانون را تغییر داد تا طلاق راه حل باشد نه ابزار شکنجه روحی. در این آیه حکم رجوع در طلاق که پیش از اسلام نامحدود بود، محدود شد و به دو مرتبه رسید. و اگر برای بار سوم طلاق صورت پذیرفت مرد نمی‌تواند رجوع کند و همسرش از او جدا می‌شود. این حکم از دیدگاه عقلی عادلانه و حکیمانه است؛ چون مانع از آزار و اذیت زنان می‌شود. با توجه به آنچه در بالا آمد مى‏توان گفت: هدف این بوده است که مرد و زن بعد از سه مرتبه طلاق، با ازدواج دیگرى از هم جدا شوند تا هر یک زندگى دلخواه خود را پیش گیرد، و مساله ازدواج که امر مقدسى است دستخوش تمایلات شیطانى همسر اول نشود، ولى در عین حال اگر از همسر دوم هم جدا شد، راه بازگشت را به روى آن دو نبسته است. و نکاح آنها مجددا حلال می‌شود، و لذا نام محلل به همسر دوم داده‌اند.
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

32. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    میزان امتیاز
    13

" لِلَّذِینَ یُۆْلُونَ مِنْ نِسائِهِمْ تَرَبُّصُ أَرْبَعَةِ أَشْهُرٍ فَإِنْ فاۆُ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ * وَ إِنْ عَزَمُوا الطَّلاقَ فَإِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیم "

" کسانى که زنان خود را "ایلاء" مى‏‌نمایند [سوگند یاد مى‏‌کنند که با آنها، زناشویی ننمایند،] حق دارند چهار ماه انتظار بکشند. (و در ضمن این چهار ماه، وضع خود را با همسر خویش، از نظر ادامه زندگى یا طلاق، روشن سازند.) اگر (در این فرصت،) بازگشت کنند، (چیزى بر آنها نیست، زیرا) خداوند، آمرزنده و مهربان است.* و اگر تصمیم به جدایى گرفتند، (آن هم با شرایطش مانعى ندارد،) خداوند شنوا و داناست"

در آیه 226 سوره بقره که در آن حکم ایلاء آورده شده، مۆیدی است بر این موضوع که اسلام طلاق رانه تنها به عنوان یک راه حل قبول دارد بلکه از طریق طلاق حفظ شأن و حقوق افراد در خانواده را نیز تأمین می‌کند.

"ایلاء" نوعی سوگند است که مردان جاهل عرب برای آزار زنان خود می‌خوردند و مدت‌ها بانوان خود را لمس نمی‌کردند. در عرب آن روز عادت چندهمسری وجود داشت و در این بین تنها زنان بودند که مورد آزار روحی قرار می‌گرفتند. در واقع این یک روش برای تحت فشار قرار دادن زنان محسوب می‌شد. هرچند این امر به ظاهر ربطی به طلاق قضایی ندارد ولی بیانگر نوعی طلاق عاطفی در خانواده می‌باشد که اسلام شریف با حاکمیت این جوّ رو به فرسایش بسیار مخالف بوده و این‌گونه مردان را به اخذ یک تصمیم صحیح می‌خواند: یا به شایستگی و مهربانی به ادامه زندگی بازگشتن یا رها کردن زن (طلاق). و این نشانگر حساسیت و دقت آیات قرآن نسبت به عواطف و روحیات افراد در خانواده می‌باشد و این اجازه را نمی‌دهد که کسی با خودخواهی در محیط خانواده برخورد نموده و موجبات آزار روحی دیگران را فراهم نمایند و باعث سبکی و خفت او شود.

از این دو آیه این گونه بر می‌آید که در مسأله طلاق حفظ شأن و شخصیت زن مهمترین نکته قابل توجه قرآن است. از دیدگاه

قرآن حفظ شأن و جایگاه زن پس از طلاق و عدم خدشه‌دار کردن آبروی وی به قدری مهم بوده است که شارع مقدس چندین آیه را به این مضامین اختصاص داده است. و همچنین در این آیات تأکید بر این موضوع شده است که طلاق وسیله‌ای برای آزار و اذیت روحی زنان نیست و با حکمی که در آیات بیان نموده راه‌های عملی این آزارهای روحی را کاملا بسته است.
    امضای ایشان

وقتی درمانم " تویی "

33. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    25359
    تشکـر
    636
    تشکر شده 434 بار در 239 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.68 نمایش پست ها
    ی بار خواب دیدم با یکی ازدواج کردم و دارم طلاق میگیرم واقعا حس وحشتناکی بود و تو خواب احساس خفگی میکردم خدا واسه هیچکس واقعیش را نیاره اگه خوابش اینقدر وحشتناکه خوده واقعیش چه دیویه...وقتی از خواب بیدار شدم از ته قلبم خداراشکر کردم ک ی خواب بود .
    خواب دو دسته است: خواب واقعی، خواب چرت و پرت. خواب واقعی خواب هاییه که تعبیر دارند و در اون روح ادمی واقعا در خواب در عمل انجام شده قرار می گیرد مثل خواب هایی که حضرت یوسف تعبی کرد. در خواب های چرت و پرت این ذهنش است کهه بیشتر به تصویر کشیده می شود. مثلا اگر قبل خواب به موضوعی زیاد فک کنید ان را در خواب می بینید که این یه خواب چرت و پزت و غیر واقعی است. البته گفتم مثلا. در این دوره زمانه اکثر خواب های ما چرت و پرت و غیر واقعی است زیرا در اثر فشار ذهنی و فکری و روانی زیادی جامعه ی بشریت امروزی که به شدت درگیر رقابت و کار و تلاش و به دست اوردن پول و مادیات و ... است به وجود می اید و اگر خواب ترسناکی دیده اید اصلا نترسید. نه شما ان عمل را انجام داده اید نه اینکه ان عمل واقعی است. فقط یه تصویر دروغین است

34. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21119
    تشکـر
    252
    تشکر شده 188 بار در 121 پست
    میزان امتیاز
    9

طلاق خیلی جاها واقعت به جا و لازمه در حدی که خیلی از طلاق ها جشن گرفتن داره اما تا جایی که ممکنه باید برای انتخاب کلی دقت کنی که کارت به طلاق نکشه مخصوصا وقتی پای بچه در میون باشه.
    امضای ایشان

تنها کسی که با من درست رفتار می کند، خیاط من است
    که هربار اندازه های جدیدم را می گیرد. بقیه به همان اندازه های قبلی چسبیده اند
    و توقع دارند من خودم را با آنها جور کنم.

جرج برنارد شاو

35. 2 کاربران زیر از کرانه آسمان بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد