نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: تورم زیر زبان

8973
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    تشکر شده 470 بار در 269 پست
    میزان امتیاز
    8

تورم زیر زبان

سلام...

خر پای آدمو گاز بگیره اما مریض نشه...

نزدیک دوماهه زیر زبونم ورم کرده هنوز خوب نشده... غذا میخورم ورم می کنه... یه مدت غذا نخورم میخوابه... مخصوصا وقتی صبح از خواب پا میشم ورمش خیلی خیلی کمه... درد و ... هم نداره... یکی میگفت شاید انسداد غدد بزاقی باشه... یکی میگه حساسیت...

انقدر تو اینترنت مطلب خوندم... از بیماری های ناچیز تا بیماری های خیلی خطرناک که خودتون میدونید منظورم چیه.... کلی دلیل هست که بیماری خطرناک نیست و کلی دلیل هست که بیماری ناچیز هم نیست... اصلا معلوم نیست چیه.... فک کنم یه چیز جدیده..

رفتم دکتر گفته به خاطر حساسیته چون سه ماهه که دچار کهیر شدم...

اونم اصلا معلوم نیست که به چه غذایی حساسیت دارم... کلا هیچی معلوم نیست. فقط علائم معلوم هستن

ینی این دکترا هیچ کاری از دستشون بر نمیاد... منم هیچ کاری از دستم بر نمیاد...

شما چیزی نمی دونید...؟

جه کوفت و زهر ماری بخورم؟ چه غلطی بکنم؟ رفتم تو نت واسه آلرژی تقریبا تمام مواد غذایی رو نوشته بود... خب من درس دارم نمیشه هیچی نخورم که...

@تجربه تو اطلاعاتت تو این زمینه ها خوبه یه کمکی بکن... یه داروی گیاهی هم بگو به جای این آنتی هیستامینی که واسه کهیرم مصرف می کنم ...

فک کنم یکی دیگه از اعضای خانواده هم دچارش شده بعد من... اگه بیماری میکروبی باشه تو آزمایش خون باید معلوم بشه که نشده... همچنین باید تعداد گلبول های سفید عوض بشه که نشده... اگه بیماری میکروبی باشه واگیره ... اما میکروبی نیست پس چطور واگیر شده؟ اصلا اگه واگیر باشه چرا با آنتی بیوتیک های مختلف درمان نمیشه؟ اگه ویروسی باشه چرا درمان نمیشه؟ چون ویروسی ها بعد یه مدت خود به خود درمان میشن

اصلا یه وضعیه ... ورم دارم درد ندارم ضعف و ... هم ندارم... بعضی موقع گوشم درد میگیره... مثلا بعضی روزا ... که اولا فک می کردم دردش بهش ربط داره اما الآن فک کنم ربطی نداره... چون با هدفون آهنگ گوش ندم دردش می خوابه و همچین درد گوشی رو پارسال هم داشتم یه مدت آهنگ با هدفون گوش ندادم خوب شدم.

درد در گره های لنفی هم دارم بعضی موقع که اون هم دلیلش معلوم نیس... اگه انسداد غدد بزاقی یا التهاب باشه خوب مجرای لنفی راحت میکروب دار میشن...

الآن که دارم این تاپیک رو می نویسم هیچ دردی ندارم...
    ویرایش توسط Mohsen123 : 03-15-2017 در ساعت 12:03 AM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

پاسخ : تورم زیر زبان و مخفی بودن علت

--------
    امضای ایشان

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    تشکر شده 2,029 بار در 1,083 پست
    میزان امتیاز
    0

شربت کلسیم و قرص ویتامین d مصرف کن .
    اکثر ایرانی ها کمبود ویتامین ها رو دارند چون رژیم غذایی اکثر ما نامناسب هستش

4. کاربران زیر از siavash_en بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : تورم زیر زبان

3غده بزاقی اصلی در هر طرف (جمعاً 6غده بزاقی اصلی) به علاوه تعداد بسیار زیادی غده بزاقی فرعی که در سراسر دهان و لب و حلق ما قرار دارند مسئول تولید و ترشح بزاق به داخل دهان ما هستند. غدد بزاقی اصلی به نام‌های بناگوشی، تحت فکی و زیر زبانی هستند. در داخل هر کدام از این غدد مجاری باریکی قرار دارد. بزاقی که غده ترشح می‌کند وارد این مجاری می‌شود.
    تعدادی از این مجاری به یکدیگر متصل شده و مجاری بزرگی را تشکیل می‌دهند و در نهایت این مجاری بزرگ‌تر نیز به یکدیگر متصل شده و مجرایی را تشکیل می‌دهند که دهانه این مجرا به دهان باز می‌شود، لذا بزاق تولیدشده در نهایت به داخل دهان تخلیه می‌شود. محل وارد شدن مجرای غده بناگوشی به دهان در مجاورت دندان‌های پنجم و ششم فک بالاست. اگر در جلوی آیینه زبان خود را بالا ببرید در قسمت جلویی زیرزبان در هر طرف محل ورود مجرای غده تحت فکی را می‌توانید ملاحظه کنید. غده زیر زبانی نیز از طریق چند مجرای کوچک زیر زبان به دهان راه دارد.

مشکلات غدد بزاقی که منجر به علائم بالینی می‌شوند عبارتند از: انسداد: انسداد مجاری بزاقی را بیشتر در غدد تحت فکی و بناگوشی می‌بینیم که معمولاً علت ایجاد آن تشکیل سنگ‌بزاقی در داخل این مجاری است. علائم معمولاً هنگام غذا خوردن بروز می‌کنند؛ چراکه هنگام غذا خوردن میزان تولید بزاق زیاد می‌شود و جریان بزاق از طریق مجاری به سمت دهان هدایت می‌شود. اما به‌دلیل انسدادی که در مجرا وجود دارد بزاق در پشت این انسداد تجمع پیدا می‌کند و باعث تورم غده بزاقی و درد قابل توجهی می‌شود.

اگر سنگ آن‌قدر بزرگ نباشد که مجرا را به‌طور کامل ببندد، فشار بزاق باعث جابه‌جا شدن سنگ و به جریان افتادن بزاق می‌شود و لذا معمولاً مدتی بعد از غذاخوردن تورم و درد کاهش پیدا می‌کند تا اینکه وعده غذایی بعدی سر برسد و مجدداً درد و تورم ظاهر شود.

اگر عفونت هم به غده متورم اضافه شود ناخودآگاه درد و تورم به میزان بسیار زیادی شدت پیدا می‌کند که اگر به موقع درمان نشود ممکن است منجر به آبسه چرکی شود.

گاهی ممکن است مجاری غدد بزاقی اصلی به‌طور غیرطبیعی در قسمت‌هایی از مسیرشان دچار تنگی باشند. در چنین حالتی با وجود اینکه سنگی در کار نیست امــا باز هم تنگی مجاری بزاقی باعث کم شدن سرعت جریان بزاق و تجمع بزاق در غدد و افزایش احتمال عفونت غده بزاقی می‌شود.

عفونت: اوریون، شایع‌ترین عفونت غدد بزاقی در کودکان است که غدد بناگوشی را درگیر می‌کند.

با وجود اینکه اوریون بیشتر در کودکانی که واکسینه نشده‌اند دیده می‌شود ممکن است بزرگسالان را نیز گرفتار کند. با این وجود اگر ناحیه بناگوشی فرد بالغی فقط در یک طرف متورم شود ابتدا باید عوامل انسدادی و تومورهای غده بزاقی را در نظر آورد.

عفونت به‌دلیل انسداد مجرای بزاقی یا کاهش سرعت سیر جریان بزاق نیز روی می‌دهد؛ چراکه دهان حاوی باکتری‌های فراوانی است که می‌توانند در چنین موقعیتی باعث عفونت شوند.
    گاهی به‌دلیل عفونت غدد لنفاوی نزدیک به غده‌ بزاقی اصلی، این غده‌های بزاقی دچار عفونت ثانویه می‌شوند. غدد لنفاوی در سراسر گردن و ازجمله در مجاورت و نزدیکی غدد بزاقی و حتی در لابه لای آنها واقع شده‌اند. در حالت معمول غدد لنفاوی بسیار کوچک هستند به‌طوری که قابل لمس نیستند امــا به‌دنبال عفونت‌های ویروسی یا عفونت‌های باکتریایی موضعی، غدد لنفاوی، بزرگ و دردناک می‌شوند. وظیفه غدد لنفاوی محدود کردن عفونت در همان ناحیه و جلوگیری از گسترش آن است.
    با توجه به مجاورت و نزدیکی بعضی از غدد لنفاوی گردن با غدد بزاقی، تورم یا عفونت این غدد لنفاوی ممکن است منجر به تورم یا عفونت غدد بزاقی نیز بشود. گره‌های لنفاوی در اثر تومورها نیز ممکن است بزرگ شوند.

تومورها: تومورهای اولیه خوش‌خیم و یا بدخیم غدد بزاقی معمولاً به‌صورت بزرگ شدن غده لنفاوی خود را نشان می‌دهند.
    تومورها فقط باعث تورم یک غده بزاقی می‌شوند و به ندرت ممکن است که همزمان بیش از یک غده بزاقی به‌دلیل وجود تومور دچار تورم شود.تومورهای بدخیم غدد بزاقی اصلی ممکن است به سرعت رشد کرده، دردناک باشند و باعث از بین رفتن حرکت قسمتی از عضلات همان طرف صورت شوند که در این صورت باید سریعاً مورد بررسی قرار گیرند.
    سایر اختلالات: غدد بزاقی در اثر بعضی از بیماری‌های سیستم ایمنی مثل شوگرن نیز ممکن است بزرگ شوند. در این نوع بیماری‌ها، غدد بزاقی بیمار تحت حمله سیستم ایمنی بدن خود وی قرار می‌گیرد و بزرگ می‌شود و در چنین حالاتی خشکی دهان و چشم شایع است. این حالت همراه با دیگر بیماری‌های سیستمیک مثل آرتریت روماتوئید نیز ممکن است دیده شود. دیابت نیز ممکن است باعث بزرگ شدن غدد بزاقی به‌خصوص غدۀ بناگوشی شود. الکلی‌ها ممکن است به تورم غدد بناگوشی مبتلا شوند که معمولاً دوطرفه است.

تشخیص بیماری‌های غدد بزاقی براساس شرح حال، معاینه بیمار و بررسی‌های آزمایشگاهی و رادیولوژیکی صورت می‌گیرد.
    اگر پزشک شما به انسداد مجرای غده بزاقی مشکوک شود ممکن است با بی‌حس کردن دهانه مجرا و وارد کردن میل به درون مجرا تلاش کند تا مجرا را گشاد کند و امکان خروج سنگ مجرا را فراهم آورد. قبل از انجام این کار عکس رادیولوژی دندانپزشکی ممکن است محل سنگ را به جراح نشان دهد.

چنانچه توده‌ای در داخل غدۀ بزاقی وجود داشته باشد سی تی‌اسکن و ‌ام آر ‌ای کمک‌کننده هستند. گاهی پزشک با وارد کردن سر سوزن به درون توده با سرنگ از درون توده سلول‌هایی را بیرون می‌کشد. پاتولوژیست با بررسی این نمونه زیر میکروسکوپ جنس توده را مشخص ‌کرده و جراح براساس جنس توده، طرح درمانی بعدی خود را پایه‌ریزی می‌کند.
    در مواردی قبل از انجام رادیولوژی از طریق سوزنی که وارد مجرای غده بناگوشی شده است داروی حاجب به درون غده بزاقی تزریق می‌شود. این کار که به آن سیالوگرافی گفته می‌شود وضعیت مجاری غده بزاقی و محل انسداد احتمالی را نشان می‌دهد.
    نمونه‌برداری از لب برای بررسی غدد بزاقی فرعی به‌منظور تشخیص بعضی از بیماری‌های سیستم ایمنی بدن سودمند است.

درمان بیماری‌های غدد بزاقی را می‌توان به 2دسته دارویی و جراحی تقسیم کرد. انتخاب روش درمانی بستگی به نوع بیماری دارد.
    اگر درگیری غده بزاقی در زمینه یک بیماری سیستمیک است؛ یعنی بیماری که چندین عضو بدن و از جمله غده بزاقی را درگیر کرده است، در چنین حالتی باید خود بیماری سیستمیک مورد درمان قرار گیرد.

اگر مشکل غده بزاقی ناشی از انسداد مجرای آن و عفونت ناشی از آن است توصیه می‌کنیم مایعات زیاد مصرف کنید. مصرف
    آنتی بیوتیک نیز ضروری است. در مواردی ممکن است میل زدن مجرا و گشادکردن آن مفید باشد.
    اگر داخل غده بزاقی توده‌ای رشد کرده باشد ممکن است لازم باشد که توده با عمل جراحی خارج شود. اکثر توده‌های پاروتید خوش خیم هستند. جراحی‌های غده بناگوشی باید با احتیاط انجام شود تا عصب صورت که از لابه‌لای غده بناگوشی می‌گذرد و به عضلات صورت می‌رسد آسیبی نبیند. پس از جراحی معمولاً اشعه درمانی نیز انجام می‌شود که بهتر است این کار 6-4 هفته بعد از عمل صورت پذیرد تا فرصت کافی برای ترمیم مناسب وجود داشته باشد.
    در مواردی لازم است که تمام یک غده بزاقی اصلی با جراحی خارج شود. برداشتن غده بزاقی باعث خشکی دهان نمی‌شود امــا اشعه درمانی باعث خشکی آن می‌شود که البته با تجویز دارو می‌توان از شدت خشکی دهان کم کرد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط siavash_en نمایش پست ها
    شربت کلسیم و قرص ویتامین d مصرف کن .
    اکثر ایرانی ها کمبود ویتامین ها رو دارند چون رژیم غذایی اکثر ما نامناسب هستش
    اوکی اوکی ... ولی اینا روی آلرژی تاثیر دارن؟
    امضای ایشان

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34305
    تشکـر
    27
    تشکر شده 27 بار در 21 پست
    میزان امتیاز
    8

شما منزلتون تهران هست؟ و کدوم سمت هستین؟ میخواستم یک متخصص بیماریهای دهان معرفی کنم. یا اینکه هر جایی هستین به یک متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید.

8. کاربران زیر از narcis بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط narcis نمایش پست ها
    شما منزلتون تهران هست؟ و کدوم سمت هستین؟ میخواستم یک متخصص بیماریهای دهان معرفی کنم. یا اینکه هر جایی هستین به یک متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه کنید.
    شما معرفی کنید... هر جا باشه میرم...

ینی به نظر شما بیماری بدی دارم؟
    امضای ایشان

10. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    34305
    تشکـر
    27
    تشکر شده 27 بار در 21 پست
    میزان امتیاز
    8

آدرس کلینیک رو تو خصوصی دادم. از علایمی که گفتین به نظرم مربوط به غده بزاقی هست و چیز خاصی نیست ولی بهتره یه چک آپ بشین چون خود تورم هم آدم رو اذیت میکنه

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohsen123 نمایش پست ها
    شما معرفی کنید... هر جا باشه میرم...

ینی به نظر شما بیماری بدی دارم؟

11. کاربران زیر از narcis بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

اوکی اوکی ... ولی اینا روی آلرژی تاثیر دارن؟

شما بایست یک چکاپ کامل انجام بدی تا متوجه بشی مشکل از کجاست
    دکتر و آزمایش را واسه این موافع گذاشتند

13. کاربران زیر از siavash_en بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط siavash_en نمایش پست ها
    شما بایست یک چکاپ کامل انجام بدی تا متوجه بشی مشکل از کجاست
    دکتر و آزمایش را واسه این موافع گذاشتند
    آزمایش دادم... خودم به دکتر گفتم آزمایش بنویسه ... مشکل جدیدی نداشتم... اما یه ویتامینی که اسمشو نمیگم (هویتم لو میره ) تو بدنم کمه...

ایییییییییییییییی الآن رفتم تو اینترنت خوندم نوشته بودن اون ویتامینه که من کم دارم در درمان کهیر استفاده میشه... ینی به خاطر این ویتامینه کهیر گرفتم؟

البته آزمایش رو هنوز به دکتر نشون ندادم ...
    امضای ایشان

15. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    میزان امتیاز
    0

آزمایش دادم... خودم به دکتر گفتم آزمایش بنویسه ... مشکل جدیدی نداشتم... اما یه ویتامینی که اسمشو نمیگم (هویتم لو میره ) تو بدنم کمه...

ایییییییییییییییی الآن رفتم تو اینترنت خوندم نوشته بودن اون ویتامینه که من کم دارم در درمان کهیر استفاده میشه... ینی به خاطر این ویتامینه کهیر گرفتم؟

البته آزمایش رو هنوز به دکتر نشون ندادم ...

خوب دیگه مشخص بود کمبود یک ویتامین هست وقتی میدونی کاستی بدن از کجاست باید جبران کنی با ویتامین های خوراکی و غداها و غلات و سبزیجاتی که حاوی اون ویتامین هستند

16. کاربران زیر از siavash_en بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)