نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: نمیخواهم پرحرف باشم

1374
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36687
    تشکـر
    46
    تشکر شده 125 بار در 97 پست
    میزان امتیاز
    7

نمیخواهم پرحرف باشم

سلام
    نمیدونم از کجا شروع کنم، اما مشکلی که من دارم اینکه با هر کی صمیمی میشم فوری از زندگی شخصی و خونواده م تعریف می کنم براش

برای یه کاری دو هفته س که مربی گرفتم، این خانم رو اصلا نمی شناسم و بعد دو هفته شاید تا آخر عمرم دیگه نبینمشون، همون جلسه اول بعد از اتمام کارمون یه ربع استراحت کردیم و همینجوری عادی صحبت می کردیم باور کنید من در عرض یه ربع کامل چیک و پیک زندگی شخصیمو در اختیارش قرار دادم، چند جلسه گذشت با اینکه عادی صحبت می کردیم باز من از خونواده برادرم خواهرم و داییم و..صحبت کردم با اینکه اصلا لازم نبود صحبت کنم یا ایشون از من سوالی در این زمینه نپرسیده بود، جالب اینجاست ایشون یک کلمه در مورد خودشون نگفتن حتی نمیدونم این خانم مجردن یا متاهل یا چند سالشونه و از این حرفا
    کلا همین طوری هستم، با خودم تصمیم می گیرم چیزی نگم از زندگی خودم صحبتی بیجا نکنم اما بازم با یه نفر جدید آشنا میشم همین داستانه و..

کسی اگه راهکاری برای ترک این اخلاق داره لطفا به من بگه ممنونم

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

پاسخ : پر حرفی و نتیجه بد آن

سلام
    سعی کنید موقع استراحت سرتون را تو گوشی ببرین و یا بیشتر اون طرف را به حرف بکشین و تو ذهنتون با خودتون مرور کنید ک همه اون اطلاعات را دادین و بار اول نیست ک میبینیش یا اینکه تاالان این حرفا را از خودتون نزنید مثلا اون حرفا را تو دلتون بهش بزنین یا تو کاغذ بنویسین و فرض کنید ک جلوش خودتون را تخلیه کردین و سعی کنید یا سکوت کنید یا حرف درمورد همون کارتون بزنید یا گوشیتون را باز کنید و کلیپ و چیزی بهش نشون بدین و درمورد اون کلیپ حرف بزنید
    و از شب قبل برنامه بجینین ک اگه بیکار شدین و کنار دوست یا مربی تون هسین راجع بلان موضوع درسی یا کاری یا هرچیزی غیرشخصی حرف بزنید .

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پرحرفی : شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که زیاد در مورد خودشان صحبت می‌کنند و اصلا متوجه نیستند که دیگران از این کار خوش‌شان نمی‌آید. بعضی افراد مدام صحبت می‌کنند و مایل‌اند در هر جمعی سکوت‌ها را بشکنند. چون در سکوت احساس نامطلوبی دارند. یا بعضی از افراد از صحبت کردن، برای تخلیه‌ی اضطراب و نگرانی‌های خود استفاده می‌کنند. در هر صورت:

• علت و ریشه‌ی پرحرفی را پیدا کنید.
    • ببینید در مقابل چه افرادی یا در چه موقعیت‌هایی بیشتر حرف می‌زنید، تا علت را بهتر بفهمید.
    • با شناخت زمان‌هایی که پرحرف می‌شوید، می‌توانید رفتارتان را کنترل کنید.
    • سعی کنید با کمک آزمون‌ها و مشاوره‌های روان‌شناسی، الگوی رفتاری‌تان را پیدا کنید و خود را بهتر بشناسید.

گاهی اوقات فردی که پرحرفی می‌کند، اصلا متوجه‌ی رفتار خود نیست. او حرف می‌زند و آن‌قدر حرف می‌زند که در آخر با رو ترش کردن یا واکنش‌های دیگران متوجه می‌شود که زیاده‌روی کرده است و مجبور به عذرخواهی می‌شود.
    بدانید که در موقعیت‌های زیر باید صحبت‌تان را تمام کنید:

وقتی دیگر به شما توجه نمی‌کنند و خود را با فرد دیگری مشغول صحبت می‌کنند.

• وقتی مخاطب‌تان خسته شده است و حوصله‌اش سر رفته است.
    • وقتی حواس مخاطب‌تان پرت شده است، مثلا به تلفن خود نگاه می‌کند یا حواسش به تبلت و کامپیوترش است (البته در واقع او دارد حواس خودش را پرت می‌کند).
    • وقتی خیلی تند و سریع صحبت می‌کنید و برای درست فهمیدن حرف‌هایتان به تمرکز نیاز است.

بعضی از افراد پرحرف، مرتبا از خودشان، تجربه‌ها و خاطره‌هایشان تعریف می‌کنند و حتی یک درصد هم احتمال نمی‌دهند که دیگران به اندازه‌ی آنها، مشتاق شنیدن درباره‌ی جزئی‌ترین اتفاقات سفر شمال آنها در تابستان یا خورد و خوراک کودک‌شان نیستند. برای برقراری ارتباط لذت‌بخش با سایرین، باید با آنها تعامل کرد. متکلم وحده نباشید. درمان پرحرفی باعث می‌شود از تجارب و مصاحبت با دیگران استفاده کنید و دوست‌داشتنی‌تر بشوید.

• هر گفت‌و‌گو جاده‌ای دوطرفه است، پس در گفت‌و‌گو به طرف مقابل خود نیز مهلت حرف زدن بدهید.
    • نظرات دیگران را بشنوید و برای شنیدن این نظرات اشتیاق نشان بدهید. اگر فقط شما حرف بزنید، دیگران فکر می‌کنند که خودخواه هستید و البته شاید پر بی‌راه هم نمی‌گویند. برای جلوگیری از ایجاد این احساس از دیگران سؤال کنید و آنها را دعوت به مصاحبت و مشارکت کنید.
    • قبل از صحبت کردن فکر کنید.

خیلی بد است که بدون اندیشیدن، سخن بگویید. از قدیم گفته‌اند: «حرف را در دهان مزه‌مزه کن». چه عجله‌ای دارید که بی‌تأمل و سریع، نظرات خود را اعلام کنید. با بی‌تفکر حرف زدن، به احتمال زیاد از حرف‌هایی که سریع بر زبان آورده‌اید، پشیمان خواهید‌ شد.

• قبل از صحبت کردن به خودتان زمان بدهید. سخن گفتن با تفکر، نشانه‌ی بلوغ و صبر است.
    • اگر برای‌تان مهم نیست که دیگران از پرحرفی شما اذیت می‌شوند، لااقل به مغز بی‌گناه خود رحم کنید و به‌خاطر میزان انرژی زیادی که از شما به خاطر پرحرفی هدر می‌رود، کمی سکوت کنید.

سکوت گاهی بسیار زیبا و خوشایند است. سکوت به مغز آرامش می‌دهد و افکار را پالایش می‌کند. لزومی ندارد که همیشه صحبت کنید. به خودتان استراحت بدهید. سکوت کردن، بهترین تمرین برای بالا بردن صبر است و صبر یکی از قشنگ‌ترین ویژگی‌های بشری است.

• خود را موظف به شکستن سکوت جمع نکنید. گاهی سکوت نشانه‌ی مناسبی برای عوض کردن بحث یا خروج از آن است. چه اصراری دارید، شما هم مانند دیگران بخشی از این سکوت باشید.
    • با بالا رفتن سن معمولا افراد ساکت‌تر می‌شوند و بیشتر گوش می‌کنند. این خود نشانه‌ای از لذت و اهمیت سکوت است؛ سکوتی که نتیجه‌ی تجربه است. اگر مدام صحبت کنید در بهترین مهمانی‌ها و جمع‌ها هم که باشید، نمی‌توانید از فضای خوب و خوشایند اطراف خود بهره ببرید.

از خود گفتن، دیگر بس است. راجع به دیگران از آنها سؤال کنید و به پاسخ‌هایشان اشتیاق نشان دهید. برای درمان پرحرفی لازم است مهارت‌های شنیدن را در خود تقویت کنید. شما در مرکز اهمیت جهان قرار ندارید؛ پس کمی هم از دیگران بشنوید.

اگر از روز کاری خود حرف می‌زنید، سعی کنید با پرسش کردن از اوضاع و احوال دیگران، آنها را نیز وارد بحث کنید و بگذارید چند دقیقه صحبت کنند.

• در گفت‌و‌گو، با دیگران مشارکت کنید. حواس خود را محترمانه بر فردی که صحبت می‌کند متمرکز کنید. فکر کنید وقتی در حال حرف زدن هستید، مخاطب شما حواسش به تلفن یا چیز دیگری جلب شده است، از این کار خوش‌تان می‌آید؟ قطعا خیر.
    • با دیگران بیشتر آشنا شوید. به ویژه اگر مخاطب شما کم‌حرف است. سعی کنید از موضوعاتی نظیر علایق، تفریحات، خانواده، ورزش و… سؤال کنید تا او را بهتر بشناسید. در این صورت دفعه‌ی بعد که همدیگر را ملاقات می‌کنید راحت‌تر وارد گفت‌وگو می‌شوید و شما به رادیویی که مدام صحبت می‌کند، تبدیل نخواهید شد.

وقتی در یک جمع، شما پرحرف‌ترین هستید و دیگران افراد ساکت و آرامی هستند، طبیعی است که شما بیشتر از هر وقت دیگر حرف خواهید زد و در واقع گوینده‌ی بلامنازعی می‌شوید که گوی‌و‌‌میدان در دستان خودش است. پس باید با کمی تلاش دست سایرین را هم بگیرید و آنها را نیز وارد بحث کنید. اما حواس‌تان باشد:

• بعضی از افراد خجالتی‌ هستند و اصرار به حرف زدن برای آنان سخت است.
    • برای به حرف کشاندن افراد خجالتی، سعی کنید فضایی دوستانه ایجاد کنید تا آنها احساس راحتی کنند. با سؤالاتی مانند: «نظر تو در این مورد چیست؟» یا «دوست دارم نظر تو را هم بدانم»، او را وارد گفت‌و‌گو کنید.
    • اگر افراد حاضر، یکدیگر را به خوبی نمی‌شناسند، سعی کنید با پیش کشیدن موضوعات مشترک، همه را در بحث دخیل کنید.
    • هر چه بیشتر به صحبت‌های دیگران گوش کنید، اشتیاق آنها هم برای شنیدن حرف‌های شما بیشتر می‌شود.

معمولا افراد پر حرف، صحبت‌های دیگران را قطع می‌کنند و این کار موجب رنجش دیگران می‌شود و تکرار پیوسته‌ی آن باعث می‌شود که فرد پرحرف به سادگی یک مژه، از چشم دیگران بیفتد. پس هرگز وسط حرف دیگران نپرید. اگر این عادت شماست، قطعا نیاز به درمان پرحرفی خود دارید. گاهی‌ اوقات نیز سرعت صحبت کردن دیگران با شما متفاوت است. اجازه بدهید دیگران حرف‌شان را بزنند. صبور باشید و باور کنید که یکی دو دقیقه تحمل کردن، هیچ‌کس را خانه‌خراب نمی‌کند.

• بعد از اینکه صحبت کسی تمام شد، ۴ تا ۵ ثانیه به او زمان بدهید. شاید او بخواهد در تکمیل حرف‌هایش چیزی اضافه کند.
    • اگر در حین صحبت دیگران، فکر یا نظری به ذهن‌تان رسید حرف او را قطع نکنید و در وقفه‌های مناسب سعی کنید نظر خود را بازگو کنید. یا اگر ضرورتی بر گفتن در همان موقع می‌بینید، مؤدبانه عذرخواهی کنید و فکرتان را با او در میان بگذارید.

وقتی به حرف‌های کسی گوش می‌کنید، مانند یک مجسمه نباشید. سعی کنید با حرکات سر، تأیید کردن حرف‌ها، پرسش‌های به موقع و…، نشان دهید که صحبت‌های او را گوش کرده‌اید و منظورش را می‌فهمید.

• با تکرار جملات گوینده به او نشان می‌دهید که گوش می‌کنید و روی صحبت‌هایش تمرکز کرده‌اید. برای مثال، وقتی کسی می‌گوید: «من همیشه دوست داشتم به یزد سفر کنم»، شما می‌توانید بگویید: «پس همیشه دوست داشتی که به یزد سفر کنی» و با تکرار و تأیید جملات او، حضور مؤثر خود را به عنوان یک شنونده اعلام می‌کنید.
    • خوب گوش کردن و واکنش‌های به‌موقع از ایجاد سوءتفاهم‌ها جلوگیری می‌کند و موجب درک متقابل و فهمیدن یکدیگر می‌شود.

وقتی قبول کردید که پرحرف هستید و دوست داشتید با درمان پرحرفی، رفتارتان را تغییر دهید، از دوستان و اطرافیان نزدیک‌تان کمک بگیرید. از آنها درباره‌ی رفتارتان سؤال کنید. مثلا درباره‌ی زمان‌هایی بپرسید که مرزهای پرحرفی را در می‌نوردید و غیرقابل تحمل می‌شوید.
    از اطرافیان نزدیک خود در مورد تجارب مشابه‌شان بپرسید. مثلا اینکه آیا آنها هم پرحرفی کرده‌اند و برای کنترل خود چه می‌کنند.

برای تغییر رفتارها و نحوه‌ی تعامل با سایرین باید بدانید که مخاطب شما کیست و در هر جمعی چگونه باید رفتار کنید. تغییر عادات در ابتدا دشوار هستند، اما با شناخت درست موقعیت‌ها و زمان‌های گوناگون گام مهمی در درمان پرحرفی برمی‌دارید.

• مخاطب خود را بشناسید. آیا در یک گروه بزرگ قرار گرفته‌اید یا فقط با یک فرد روبه‌رو هستید. مخاطب یا مخاطبان شما پرحرف‌اند یا برخلاف شما ساکت هستند؟ حرف زدن در جمع کاری، دوستانه یا کلاس درس متفاوت است.
    • هر موقعیتی روابط و تعاملات خاص خود را دارد. به رفتار دیگران دقت کنید؛ اگر همه ساکت هستند، شما هم ساکت باشید. شما پرحرف هستید و در چنین وضعیتی امکان بروز پرحرفی شما دوچندان می‌شود. اگر هم شروع به صحبت می‌کنید، گوینده‌ی مطلق نباشید و دیگران را هم به گفت‌و‌گو دعوت کنید.

پرحرفی علت‌های گوناگونی دارد. بعضی اوقات پرحرفی نشانه‌ای از برون‌گرایی یا ویژگی‌های رفتاری افراد است. اما برخی از اقسام پرحرفی دلالت بر بیماری‌های روحی‌ و‌ روانی دارد. بیشتر اوقات پرحرفی افراد به خاطر اضطراب و هیجان است.

• اگر بر پرحرفی خود به هیچ‌وجه کنترل ندارید و لحن و جملات شما سریع و تهاجمی است یا اگر علی‌رغم میل باطنی خود، پرحرف و پرخاشگر هستید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید و به آرامش و کنترل بیشتری دست پیدا کنید.
    • سعی کنید شخصیت خود را بشناسید. مثلا اینکه نوع شخصیت شما از نظر تقسیم‌بندی‌های مختلف روان‌شناسی چیست. اگر فردی برون‌گرا هستید، حتما تمایل زیادی به معاشرت و صحبت کردن با دیگران دارید. اما باید خود را کنترل کنید وگرنه با زیاده‌روی در حرف زدن و پرحرفی، دیگران را آزار خواهید داد.
    • یادتان نرود که اضطراب و هیجان ممکن است شما را به پرحرفی بیندازد. راه‌هایی برای تمرکز ذهنی بیشتر پیدا کنید تا بتوانید همیشه آرام بمانید. مدیتیشن روش مناسبی برای حفظ آرامش و بالا بردن تمرکز است.

گاهی اوقات، عادت‌های رفتاری نامناسب مانند پرحرفی در کار و زندگی اجتماعی اختلال ایجاد می‌کنند. در این مواقع برای درمان پرحرفی و عادات غلط می‌توان از مشاورین کمک گرفت.

• با مشاور صحبت کنید و تلاش کنید مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود ببخشید.
    • یاد بگیرید که در دایره‌ی ارتباطی خود با سایرین، مرزهایی تعیین کنید تا احترام خود و دیگران را حفظ نمایید. مشاوری خوب، می‌تواند در این زمینه‌ها شما را یاری کند.

پرحرفی حالت نامطلوبی از عادات رفتاری است که اگر درمان نشود، شما را به القابی مانند: خروس بی‌محل،‌ رادیو پیام، اخبار سراسری و…‌ مزین خواهد کرد. پس با درمان پرحرفی و کنترل آن، این ویژگی ناخوشایند را تبدیل به یک توانایی بزرگ در ارتباطات خود کنید. ابراز عقیده و تعامل با دیگران هنری مهم است که با آن به فردیدوست‌داشتنی و محبوب بدل می‌شوید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    34700
    تشکـر
    842
    تشکر شده 530 بار در 398 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط shirin danai نمایش پست ها
    سلام
    نمیدونم از کجا شروع کنم، اما مشکلی که من دارم اینکه با هر کی صمیمی میشم فوری از زندگی شخصی و خونواده م تعریف می کنم براش

برای یه کاری دو هفته س که مربی گرفتم، این خانم رو اصلا نمی شناسم و بعد دو هفته شاید تا آخر عمرم دیگه نبینمشون، همون جلسه اول بعد از اتمام کارمون یه ربع استراحت کردیم و همینجوری عادی صحبت می کردیم باور کنید من در عرض یه ربع کامل چیک و پیک زندگی شخصیمو در اختیارش قرار دادم، چند جلسه گذشت با اینکه عادی صحبت می کردیم باز من از خونواده برادرم خواهرم و داییم و..صحبت کردم با اینکه اصلا لازم نبود صحبت کنم یا ایشون از من سوالی در این زمینه نپرسیده بود، جالب اینجاست ایشون یک کلمه در مورد خودشون نگفتن حتی نمیدونم این خانم مجردن یا متاهل یا چند سالشونه و از این حرفا
    کلا همین طوری هستم، با خودم تصمیم می گیرم چیزی نگم از زندگی خودم صحبتی بیجا نکنم اما بازم با یه نفر جدید آشنا میشم همین داستانه و..

کسی اگه راهکاری برای ترک این اخلاق داره لطفا به من بگه ممنونم

خیلی سربسته و گنگ مشکلتون رو بیان کردید

اون لحظه که شروع به صحبت می کنید چه فکری میاد تو ذهنتون؟ شاید پاسخ به این سوال کمکتون کنه

مثلا من بعضی وقتا شده (خیلی کم ) به دلیل اینکه سکوت رو بشکنم شروع به صحبتهای بی مورد کردم یا به عبارت بهتر برای اینکه طرف مقابلم احساس نکنه من آدم خشک هستم ( یا برای اینکه نشون بدم اهل معاشرت و گفت و گو هستم ) صحبتهای نابجایی می کردم که بعدا با خودم می گفتم فلانی این چه حرفی بود که زدی

آیا برای شما هم اینطوریه؟
    امضای ایشان
    من مثل خیلی از کاربرای دیگه دانش و تخصصی تو مشاوره ندارم و فقط نظر خودمو میگم

برای کسانی که قوانین سرسختانه در زندگی شون میذارن:

به جای تمرکز بر روی نتایج ، به تلاش های خود بیندیشیم و برنامه ریزی کنیم.
    نگاه به گذشته، افسردگی و نگاه به آینده ، اضطراب ایجاد می کند، چون نه قادر به تغییر گذشته ایم و نه به آینده آگاهی داریم.

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36687
    تشکـر
    46
    میزان امتیاز
    7

سلام ممنونم از نظراتتون، بله من به این فکر نکرده بودم که میتونم از مسایلی صحبت کنم که حداقل برای طرف خوشایند باشه، فاطمه جان همین کارو کردم امروز که شما گفتی، آقای آرش، بلاخره آدم زیاد حرف بزنه خیلی وقتا حرفایی میزنه که اشتباهه، بله دقیقا منم اینجوریم میگم بذار نگن خشکه یا مغروره و..

6. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    34700
    تشکـر
    842
    تشکر شده 530 بار در 398 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط shirin danai نمایش پست ها
    سلام ممنونم از نظراتتون، بله من به این فکر نکرده بودم که میتونم از مسایلی صحبت کنم که حداقل برای طرف خوشایند باشه، فاطمه جان همین کارو کردم امروز که شما گفتی، آقای آرش، بلاخره آدم زیاد حرف بزنه خیلی وقتا حرفایی میزنه که اشتباهه، بله دقیقا منم اینجوریم میگم بذار نگن خشکه یا مغروره و..

پس به نظرم اگه دقیقتر بگیم مشکل اصلیتون ارتباط با دیگران هست و یا شاید ناشی از تنهایی باشه ( نداشتن دوست همجنس ) و دیگه اینکه مقداری اثر نظر ، قضاوت و حضور دیگران رو در ذهن خودتون بزرگ می کنین
    امضای ایشان
    من مثل خیلی از کاربرای دیگه دانش و تخصصی تو مشاوره ندارم و فقط نظر خودمو میگم

برای کسانی که قوانین سرسختانه در زندگی شون میذارن:

به جای تمرکز بر روی نتایج ، به تلاش های خود بیندیشیم و برنامه ریزی کنیم.
    نگاه به گذشته، افسردگی و نگاه به آینده ، اضطراب ایجاد می کند، چون نه قادر به تغییر گذشته ایم و نه به آینده آگاهی داریم.

7. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36687
    تشکـر
    46
    میزان امتیاز
    7

جناب آرش اینطوری نیست من دوست زیاد دارم و حرفای بی جا و..نمیزنم میگم سریع اعتماد میکنم و از زندگیم حرف میزنم،حرفای دوستان و جناب فرخ خیلی موثر بودن فک کنم مشکلم حل شد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد