نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: داستان برصیصای عابد

2319
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38373
    تشکـر
    100
    تشکر شده 22 بار در 15 پست
    میزان امتیاز
    0

داستان برصیصای عابد

حکایت ایمان آدمی، حکایت غریبی است، از آن غریب‌تر، سنجه رسواکننده الهی است که سرشت بد نهاد را از گوهر پاک‌ذات جدا می‌کند.

آدمی اگر عابدترین خلق روزگارهم باشد، پیوسته باید کشیک نفس کشد چه آنکه نفس انسان سرکش است و بدلگام.

بوده اند در تاریخ کسانی که در ردیف بندگان خاص خدا جای داشته‌اند اما سرنوشتشان با کفر و شرک در هم آمیخته شد.

نمونه مسجّل و روشن آن، ابلیس سیه روی است که بنا به روایتی از امیر اهل ایمان، علی علیه السلام، شش هزار سال خدای را پرستش نمود اما عاقبت با حسد بردن بر آدمی، گرفتار نخوت و کبر گردید و کارنامه سفید گذشته‌اش را سیاه و سرنوشت تاریک آینده‌اش را تباه ساخت. بلعم باعورا، نمونه دیگری است که بنا به نقلی، به پایه و رتبتی دست یازیده بود که اسم اعظم خدا را می‌دانست و با این اسم، کرامت‌ها از وی سر می‌زد. اما عاقبت در بند شیطان گرفتار آمد و از راه راست بیرون شد. برصیصای عابد-که در نوشتار حاضر بیشتر از آن سخن خواهد رفت، نمونه سومی است که داستان آن، به گونه‌ای خاص در قرآن کریم مورد اشاره واقع شده است. در زیر حکایت وی به اختصار از منظر قرآن روایت شده است.
    امضای ایشان
    چه بسیار شود که چیزی را مکروه شمارید ولی به حقیقت خیر و صلاح شما در آن بوده،و چه بسیار شود چیزی را دوست دارید و در واقع شرّ و فساد شما در آن است، و خدا داناست و شما نادانید.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38373
    تشکـر
    100
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : داستان برصیصای عابد

یادکرد قرآن از برصیصا:

نام و سرگذشت برصیصا به طور مستقیم در قرآن نیامده است؛ ولی آیات اول تا هجدهم سوره‌ی شریفه‌ی حشر به این مطلب اشاره دارد، به این صورت که این آیات سرگذشت طایفه یهود بنی نضیر را بازگو می‌کند که در اثر پیمان شکنی، (بدون جنگک و خونریزی) از مدینه رانده شدند 3 و سخن از منافقانی است که به بنی نضیر قول مساعدت می‌دهند و آن‌ها را علیه پیامبر اسلام (ص) تحریک می‌کنند، اما هرگز به این قول‌های دروغین عمل نمی‌کنند،4 در ادامه قرآن کریم درباره‌ی منافقان تشبیهی به کار می‌برد و می‌فرماید: «کَمَثَلِ الشَّیطانِ اِذْ قالَ لِلاِنسانِ اکْفُرْ فَلمّا کَفَرَ قالَ اِنّی بَریءٌ مِنکَ اِنّی اَخافُ اللهَ رَبّ الْعالمینَ»5

«کار آن‌ها همچون شیطانی است که به انسان گفت: کافر شود تا مشکلات تو را حل کنم. اما هنگامی که کافر شد، گفت: من از تو بیزارم، من از خداوندی که پروردگار عالمیان است، بیم دارم»

در اینکه منظور از "انسان" در این آیه کیست در میان مفسران اختلاف است، اکثر آن‌ها، آن را جنس انسان می‌دانند که شیطان انسانی را به سوی کفر دعوت می‌کند، زیبایی‌های دنیا را در نظرش زینت می‌دهد و او را گرفتار کفر می‌سازد و سرانجام او را با همان رها می‌سازد.6

برخی قائلند، آیه در مورد کفار جنگ بدر نازل شده است،7 اما اغلب مفسران دین برصیصای عابد را مصداق بارز انسان در این آیه می‌دانند.

كَمَثَلِ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ قَرِيبًا ذَاقُوا وَبَالَ أَمْرِهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ(15)

همانند آنهایی هستند که چندی پیش وبال گناه خویش را چشیدند و به عذابی دردآور نیز گرفتار خواهند شد

كَمَثَلِ الشَّيْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قَالَ إِنِّي بَرِيءٌ مِّنكَ إِنِّي أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ(15)

همانند شیطان که به آدمی گفت : کافر شو چون کافر شد، گفت : من از تو بیزارم من از خدا، آن پروردگار جهانیان می ترسم

فَكَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِي النَّارِ خَالِدَيْنِ فِيهَا وَذَلِكَ جَزَاء الظَّالِمِينَ(17)

سرانجامشان آن شد که هر دو به آتش افتند و جاودانه در آن باشند این، است کیفر ستمکاران

سوره حشر آیات 15 ،16 و 17
    ویرایش توسط او خواهد آمد : 05-12-2018 در ساعت 05:37 PM
    امضای ایشان
    چه بسیار شود که چیزی را مکروه شمارید ولی به حقیقت خیر و صلاح شما در آن بوده،و چه بسیار شود چیزی را دوست دارید و در واقع شرّ و فساد شما در آن است، و خدا داناست و شما نادانید.

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38373
    تشکـر
    100
    میزان امتیاز
    0

در میان قوم بنی اسرائیل عابد و را‌هبی به نام بَر‌صیصا بود. سال‌های بسیاری مشغول به عبادت بود(به احتمال زیاد 70سال) و آنچنان در پیشگاه خدا دارای مقام و منزلت شد که حتی بیماران روانی را نیز درمان می‌کرد و مردم بیماران خود را نزد او می‌آوردند و با دعای او شفا می‌یافتند.

روزی چند برادر خواهر بیمارشان را به نزد او می آورند تا او را شفا دهد برادران از برصیصا می‌خواهند زن را نزد خود نگاه دارد، برصیصای عابد ابتدا امتناع می‌کند ولی با اصرار برادران آن زن، می‌پذیرد تا نزد او بماند.
    شیطان راهب را وسوسه کرده و جمال زن را در نظرش زیبا جلوه می‌دهد و برصیصا به آن زن تجاوز می‌کند و پس اتمام کار از ترس رسوایی او را می کشد و در بیابانی دفن میکند ...
    شیطان در شکل پیرمردی ظاهر میشود و برادران را از کار عابد آگاه میسازد و محل دفن خواهرشان را به آنها نشان میدهد.
    برادران از او به حاکم شکایت می کنند و حاکم دستور قتل او را صادر می کند. شیطان در لحظات آخر عمر عابد به او می گوید اگر به من سجده کنی تو را نجات می دهم عابد می گوید من که دست و پایم بسته است . شیطان گفت با اشاره چشمت به من سجده کن و عابد چنین می کند و او بعد از 70سال عبادت خالص خداوند کافر از دنیا میرود.
    امضای ایشان

4. کاربران زیر از او خواهد آمد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    38373
    تشکـر
    100
    میزان امتیاز
    0

این داستان با شرحی مفصل‌تر و با جزئیاتی متفاوت در روایات نقل شده است، نام برصیصا در کنار نام ابلیس و بلعم باعورا یاد می‌شود که هر سه به رغم پیشینه‌ی درخشان در عبادت و بندگی، سرانجامشان تباه می‌شود.
    امضای ایشان

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    27925
    تشکـر
    3,118
    تشکر شده 3,059 بار در 1,592 پست
    میزان امتیاز
    0

عجب
    باز یاد تنهایی لیلا افتادم که پسره واسه اینکه تحریک نشه دستاشو با اتیش سوزوند.
    ویرایش توسط saba95 : 05-12-2018 در ساعت 08:07 PM

7. کاربران زیر از saba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط او خواهد آمد نمایش پست ها
    در میان قوم بنی اسرائیل عابد و را‌هبی به نام بَر‌صیصا بود. سال‌های بسیاری مشغول به عبادت بود(به احتمال زیاد 70سال) و آنچنان در پیشگاه خدا دارای مقام و منزلت شد که حتی بیماران روانی را نیز درمان می‌کرد و مردم بیماران خود را نزد او می‌آوردند و با دعای او شفا می‌یافتند.

روزی چند برادر خواهر بیمارشان را به نزد او می آورند تا او را شفا دهد برادران از برصیصا می‌خواهند زن را نزد خود نگاه دارد، برصیصای عابد ابتدا امتناع می‌کند ولی با اصرار برادران آن زن، می‌پذیرد تا نزد او بماند.
    شیطان راهب را وسوسه کرده و جمال زن را در نظرش زیبا جلوه می‌دهد و برصیصا به آن زن تجاوز می‌کند و پس اتمام کار از ترس رسوایی او را می کشد و در بیابانی دفن میکند ...
    شیطان در شکل پیرمردی ظاهر میشود و برادران را از کار عابد آگاه میسازد و محل دفن خواهرشان را به آنها نشان میدهد.
    برادران از او به حاکم شکایت می کنند و حاکم دستور قتل او را صادر می کند. شیطان در لحظات آخر عمر عابد به او می گوید اگر به من سجده کنی تو را نجات می دهم عابد می گوید من که دست و پایم بسته است . شیطان گفت با اشاره چشمت به من سجده کن و عابد چنین می کند و او بعد از 70سال عبادت خالص خداوند کافر از دنیا میرود.
    اینم از عاقبت جدا بودن از خانمها، حالا هی اصرار کنن آقایون و خانمها باید جدا سازی بشن.

9. کاربران زیر از Experience بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

چه غم انگیز
    واقعا حضرت علی(ع) درست گفتن که
    دشمن ترین دشمن هر آدمی همون نفسی که در درون اوست.

11. کاربران زیر از یلدا 25 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)