نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: سیگار کشیدن دخترها و دلایل روانشناسی آنها

3334
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32417
    تشکـر
    607
    تشکر شده 1,197 بار در 635 پست
    میزان امتیاز
    8

سیگار کشیدن دخترها و دلایل روانشناسی آنها

[replacer_img]

سیگار کشیدن دختران جوان رو به افزایش است

این روزها استعمال دخانیات که به عنوان یکی از مهمترین عوامل ابتلا به انواع بیماری ها از جمله سرطان شناخته شده است رو به افزایش است. در این میان گرایش جوانان و نوجوانان و متاسفانه دخترها به سیگار و قلیان زنگ خطر را برای مسئولان به صدا درآورده است. زنگ خطری که اگر شنیده نشود آسیب های زیادی را برای جامعه در پی خواهد داشت.
    آمارهای غیررسمی حکایت از افزایش مصرف دخانیات در بین جوان ها دارد. هرچند که ظاهر امر نیز بر این آمار صحه می گذارد، اما سهولت دسترسی و چرایی مصرف، از جمله نکاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
    در این میان خود جوان ها و دخترها نیز از وابسته نبودن به آن می گویند. آنها معتقدند که هیچ وابستگی به دخانیات ندارند و هر زمان که اراده کنند می توانند آن را ترک کنند. اما چرایی گرایش دخترها به استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان که امروزه قبح آن ریخته شده است از زبان خودشان شنیدنی است. یکی از سرگرم کردن خود با سیگار می گوید، دیگری برای رفع استرس، نسخه مصرف آن را برای خود می پیچد و دیگران بی دلیل به سیگار و قلیان پک می زنند.
    اما همیشه اقداماتی مقطعی و واکنش هایی ضربتی را در جمع آوری قلیان ها از سفره خانه ها و یا طرح ممنوعیت استعمال آن در مکان های عمومی را شاهد هستیم. فارغ از این قسمت موضوع، سوال هایی در ذهن خطور می‌کند و آن اینکه، حال که استعمال قلیان و سیگار در میان زنان که از آسیب پذیری بیشتری برخوردار هستند روبه افزایش است و می تواند دروازه ورود به معضلی بزرگتر شود، چه باید کرد؟ آیا با علم بر این موضوع که آسیب وارده از استعمال این مواد در بین دختران، جامعه را تهدید می کند بستن چشم ها و پشت گوش انداختن بهترین اقدام است یا ساده ترین آن؟ و آیا ... .
    با علم بر این موضوع به سراغ دکتر علیرضا احمدیان دکترای مشاوره و کارشناس تشخیص و درمان اعتیاد و سوء مواد مصرف می رویم .

سیگار دروازه ورود به اعتیاد

دکتر علیرضا احمدیان با اشاره به اینکه چند سالی است که قبح استعمال سیگار و قلیان در دختران ایرانی و حتی خانواده های آنها شکسته شده است، می گوید: این روزها شاهد افزایش استعمال دخانیات در بین زنان و دختران ایرانی هستیم. استعمالی که از نظر رفتارشناسی یک نوع رفتار نمایشی تلقی می شود که ناشی از کمبود اعتماد به نفس و یا وجود عقده های حقارت در این افراد است. در حقیقت این افراد می خواهند با استعمال سیگار یک نوع اعتراض و یا رفتاری که بدون برنامه ریزی است را به نمایش بگذارند. نمایشی که در آن، خود را به صورت موجودی قدرتمند، قوی و مستقل معرفی می کند که این امر با هنجارهای جامعه در ستیز است.
    این مشاور، راه های ورود به دنیای دخانیات را اینگونه معرفی می کند: اغلب اولین تجربه با حضور در جمع دوستانی که مصرف کننده سیگار و سایر مواد هستند شروع می شود. اولین استعمال معمولا به مذاق مصرف کننده خوش می آید و این شیرینی تجربه باعث تکرار و تکرار می شود تا به مرز عادت می رسد.
    وی در این زمینه اضافه می کند: ترس از تحقیر شدن و رانده شدن از جمع دوستان و مورد تمسخر و انتقاد قرار گرفتن و همنوا شدن با آنها از جمله دلایل جواب مثبت دادن به تعارف به استعمال سیگار و استعمال اولین نخ محسوب می شود.
    احمدیان نقش کافی شاپ ها و سفره خانه ها را در گرایش دخترها به سیگار را پررنگ می داند و می گوید: ظهور کافی شاپ ها، سفره خانه و قهوه خانه ها در شکستن قبح سیگار و قلیان کشیدن دخترها به عنوان محیطی امن و دور از دید همگان نقش بسزایی ایفا می کند.
    او با تاکید بر این موضوع که امروزه سیگار کشیدن به یک ژست اجتماعی در بین جوانان تبدیل شده است ادامه می دهد: آنچه که جای نگرانی دارد این است که سیگار کشیدن دخترها به یک الگوی رفتاری تبدیل شود که در نهایت خود یک بحران اجتماعی است. این در شرایطی است که در پس زمینه اذهان اجتماعی ما زن سیگاری و قلیانی هنجارشکن است.
    این روان شناس با ابراز نگرانی از شکستن قبح استعمال زنان ایرانی اضافه می کند: در صورت شکستن قبح استعمال توسط زنان احتمال اعتیاد به مواد مخدر در این گروه 10 برابر بیشتر از حالت عادی می شود. این در شرایطی است که با توجه به تفاوت در مکانیزم های رفتاری در زنان و مردان، استعداد زن های سیگاری در اعتیاد به مخدر بیشتر از مردان است و به عبارتی سهم زنان سیگاری در اعتیاد به مخدر بیشتر از مردان است.

خطر سیگار کشیدن در خانم ها

احمدیان با تاکید بر این موضوع که سیگار و قلیان کشیدن کاری خشن است و جنس ظریف دختران آمادگی اینگونه حرکت های خشن را ندارد به عوارض ناشی از استعمال دخانیات اشاره می کند و می گوید: ضعف، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و احساس گناه و مشکلات فیزیولوژیکی ناشی از دریافت مواد نیکوتین دار و مشکلات روانی از جمله عوارض استعمال این مواد است.
    این کارشناس تشخیص و درمان اعتیاد و سوء مواد مصرف ادامه می دهد: بیشتر افرادی که به دخانیات و مخدر روی می آورند زمینه رفتارهای بیمارگونه داشته و یا حامل بیماری های روان شناختی هستند و این در شرایطی است که خود از آن بی خبرند.

راه مقابله با سیگار کشیدن دختران جوان

احمدیان پیشنهاد می دهد: باید خانواده و نظام سلسله مراتب در خانواده ها تقویت شود ولو اینکه از زیربنای تخریب و گسست خانواده و تنزل قدرت والدین اقدام کنیم. باید به گونه ای تدبیر کنیم که آسیب های اجتماعی با تقویت نقش والدین در نظام خانواده و شیوه فرزندپذیری کاهش یابد و ریشه های اجتماعی و شبکه ای از اقوام و خویشاوندان مستحکم تر شود، چرا که نظام های پرقدرت خانواده در گذشته، همانند حلقه پرقدرت، یکی از موانع بروز این ناهنجاری ها و آسیب ها به افراد خانواده ها بوده است.
    وی در این زمینه می گوید: علاوه بر خانواده، آموزش و پرورش، نهادهای اجتماعی که در محلات فعالیت می کنند، رادیو و تلویزیون و رسانه ها با اصالت خود و توسعه فرهنگ اجتماعی سالم و فرهنگ سلامت زیستن، کمک کنند که جامعه از آسیب های روانی فاصله بگیرد و در کالبد گذشته خود جانمایی شود چرا که امروزه شاهد انحرافاتی در کالبد جدید هستیم.
    امضای ایشان
    أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ

حرفی که می‌زنی می‌شه بذری که
    می‌کاری توی دل آدم‌ها
    و یه روز
    درخت می‌شه

2. 8 کاربران زیر از حناء بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

پاسخ : سیگار کشیدن دخترها و دلایل روانشناسی آنها

بدتر قیلیون که نیست :/ قیلیونی ها بیشترن تا سیگاری ها
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

4. 3 کاربران زیر از پریماه. بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7488
    تشکـر
    942
    تشکر شده 1,135 بار در 596 پست
    میزان امتیاز
    10

...
    ویرایش توسط رنگو : 02-09-2017 در ساعت 06:33 PM

6. 3 کاربران زیر از رنگو بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

آقا من وقتی خیلی ناراحتم انقد دلم میخواد برم کوه و هیچکس هم نباشه و سیگار بکشم

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    تشکر شده 2,513 بار در 1,691 پست
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط رزمریم نمایش پست ها
    آقا من وقتی خیلی ناراحتم انقد دلم میخواد برم کوه و هیچکس هم نباشه و سیگار بکشم
    کوه رفتن نمیخواد دو نخ بگیر توی اتاق دود کن

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    میزان امتیاز
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط تجربه نمایش پست ها
    کوه رفتن نمیخواد دو نخ بگیر توی اتاق دود کن
    خخخخ فک کردم میخواین بگین برو سکنجبین بخور

نه تو کوه حسش بهتره...تو فاز تنهایی و اینا...شهر زیرپات...تک و تنها...مثلا از این چیزا

10. 2 کاربران زیر از رزمریم بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

خخخخ فک کردم میخواین بگین برو سکنجبین بخور

نه تو کوه حسش بهتره...تو فاز تنهایی و اینا...شهر زیرپات...تک و تنها...مثلا از این چیزا
    معلوم میشه تا حالا از کوه بالا نرفتینا

وقتی از کوه بالا میری همینجوری نفس کم میاد چه برسه به اینکه دود سیگارم بخوری

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    میزان امتیاز
    19

بابا اورست که نمیخوام برم

همین کوه کوچولوهای دور شهر

13. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    27944
    تشکـر
    3,916
    میزان امتیاز
    13

بابا اورست که نمیخوام برم

همین کوه کوچولوهای دور شهر
    باشه بابا اصلا سیگار بکش دو تا سیگار کسیو نکشته تا حالا

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط رنگو نمایش پست ها
    من موندم اصلا سیگار برا چی تولید میشه؟!!!
    بلا نسبت همه دوستان، ولی انسان هم موجود احمقیه، از یه طرف میگه سیگار بده از یه طرف کارخونه های سیگار تند تند سیگار تولید میکنن. خب تولید نکنین، مگه چی میشه.
    حرفت جالب بود
    یه قسمتیش کاملا سیاسی اقتصادیه!
    بعضی کشورا اقتصادشون روی تولید مواد مخدر داره میگرده،
    کشورای دیگه هم میبینن که اگه خودشون تولید نکنن قاچاقی بالاخره که وارد میشه... بذار کالا میهنی باشه حداقل!
    یه توجیه دیگه ای که میکنند اینه که میگن سیگارای کارخونه ای را با استاندارد بالاتری نسبت به سیگار دست ساز تولید میکنیم که ضرر کمتری داشته باشه
    چقدر دلشون برا ملت میسوزه و به فکرند آخه.... چقدررر
    امضای ایشان

15. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7488
    تشکـر
    942
    تشکر شده 1,135 بار در 596 پست
    میزان امتیاز
    10

...
    ویرایش توسط رنگو : 02-09-2017 در ساعت 06:33 PM

16. کاربران زیر از رنگو بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    30886
    تشکـر
    1,236
    تشکر شده 2,029 بار در 1,083 پست
    میزان امتیاز
    0

من میرفتم بالای کوه سیگار میکشیدم خیلی حس خوبی داشت
    ولی دیگه گذاشتم کنار

18. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

یه بار مصاحبه ی یکی از رتبه های برتر کنکور رو میخوندم گفته بود روز کنکور بعد از امتحان اومدم بیرون
    رفتم زیر بارون یه نخ سیگار کشیدم
    بعد اون همیشه تو ذهنم بود یه بار برم زیر بارون سیگار بکشم
    البته قبلشم شنیده بودم خیلیا میرن زیر بارون سیگار میکشن ها
    بعد به داداشام گفتم میخوام این رو امتحان کنم گفتن باشه
    ولی گفتم میخوام جایی باشه هیشکی نبینه ولی چون از دود کلا خوشم نمیاد دیگه پیگیری نکردم
    حتی داداشم بارها بهم اصرار میکرد قلیون بکشم نخواستم اما چند بار که اصرارها خونوادگی بود مجبور بودم تجربه کنم
    اما بعدش دیدم سرفه می کنم و گیجم میکنه دیگه حتی وقتی کسی هم بکشه من اونجا نمیمونم
    یه بار هم دندون درد شدید داشتم شب بود و تعطیلی هیچ مسکنی هم کارساز نبود
    مادرم برام یه سیگار محلی که مثل مسکن عمل میکنه درست کرد و مجبورم کرد بکشم
    دوسه پوک که کشیدم که تا نیم ساعت اونقدر سرفه کردم که بقیه همش میخندیدن و میگفتن بد نیست بعضی وقتا آدم سوسول بودن رو کنار بذاره!
    بعدش اونقدر گیج شده بودم تا دوساعت خوابم برده بود طوری که حس میکردم بیهوش بودم
    ولی خدایی درد دندونمو برطرف کرد
    ولی دود کلا خوب نیست از سیگار و قلیون گرفته تا چیزای دیگه
    سیگار هم میگن تا چند دقیقه بعد کشیدن و اون لحظه ها آدم غم هاش رو فراموش میکنه ولی خب عملا کمکی نمیکنه هیچ کلی آسیب به دنبال داره.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)