نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: کنترل رفتار خودم و همسرم

1552
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    10397
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

کنترل رفتار خودم و همسرم

سلام و خسته نباشید من 25 سالمه و 4 سال که ازدواج کردم همسرم خیلی دوست دارم و ایشون منو خیلی دوست داره و از این موضوع مطمينم ولی هم من وهم ایشون در یک سری مسايل خاص نمی تونیم خودمونو کنترل کنیم هم من از کوره در میرم و حرکت های ناشایست میکنم هم ایشون دیشب حرفی به من زد که بارها ازش خواسته بودم که از این صحبت ها نکنه در موردی موضوعی که من خیلی نگران بودم و با ایشون درد دل کرده بودم صحبتی کرد که واقعا دلمو شکست من هم از کوره در رفتم و بعد بحث لفظی چند ضربه به کتفش زدم و بهش گفتم یا تو از خونه برو بیرون یامن میرم که نهایتا من رفتم وقتی بیرون بودم چند بار زنگ زد و وقتی برگشتم دیدم خودشو به خواب زده که انگار براش اهمیتی نداشته من ناراحت شدم و حرکت ناشایستی انجام دادم که میدونم اونو عصبی میکنه و از کنترل خارج میشه و دعوامون شد و کارمون به کتک کاری کشید البته این موضوع برای بار اول نیست که اتفاق میفته 3 بار دیگه هم اتفاق افتاده و هر بار ایشون به من قول داده که این کار انجام نداده ولی من هیچ قولی نداده بودم و به خودشم گفتم.. اگر من به اون حالت عصبی نرسم و اون رفتار ناشایست انجام ندم ایشون این کار نمیکنم نمیدونم چیکار کنم که بتونم خودمو کنترل کنم خواهشا کمکم کنید من شوهر و زندگیم دوست دارم

2. 2 کاربران زیر از sho بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

پاسخ : کنترل رفتار خودم و همسرم

نقل قول نوشته اصلی توسط sho نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید من 25 سالمه و 4 سال که ازدواج کردم همسرم خیلی دوست دارم و ایشون منو خیلی دوست داره و از این موضوع مطمينم ولی هم من وهم ایشون در یک سری مسايل خاص نمی تونیم خودمونو کنترل کنیم هم من از کوره در میرم و حرکت های ناشایست میکنم هم ایشون دیشب حرفی به من زد که بارها ازش خواسته بودم که از این صحبت ها نکنه در موردی موضوعی که من خیلی نگران بودم و با ایشون درد دل کرده بودم صحبتی کرد که واقعا دلمو شکست من هم از کوره در رفتم و بعد بحث لفظی چند ضربه به کتفش زدم و بهش گفتم یا تو از خونه برو بیرون یامن میرم که نهایتا من رفتم وقتی بیرون بودم چند بار زنگ زد و وقتی برگشتم دیدم خودشو به خواب زده که انگار براش اهمیتی نداشته من ناراحت شدم و حرکت ناشایستی انجام دادم که میدونم اونو عصبی میکنه و از کنترل خارج میشه و دعوامون شد و کارمون به کتک کاری کشید البته این موضوع برای بار اول نیست که اتفاق میفته 3 بار دیگه هم اتفاق افتاده و هر بار ایشون به من قول داده که این کار انجام نداده ولی من هیچ قولی نداده بودم و به خودشم گفتم.. اگر من به اون حالت عصبی نرسم و اون رفتار ناشایست انجام ندم ایشون این کار نمیکنم نمیدونم چیکار کنم که بتونم خودمو کنترل کنم خواهشا کمکم کنید من شوهر و زندگیم دوست دارم
    سلام

هر دو با هم به یک مشاور رجوع کنید تا ریشه یابی شید و تکنیکهای کنترل خشم و عصبانیت رو بهتون یاد بدن. موفق باشید

دکترا در روانشناسی

4. کاربران زیر از شهرام2014 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8192
    تشکـر
    8,084
    تشکر شده 8,594 بار در 3,929 پست
    میزان امتیاز
    19

دوست عزیز سلام

همین که نگران زندگیتون هستین خودش یه نقطه عطفه

و اینکه همدیگر رو دوس دارید بهترین کمک برای نجات زندگیتون هستش

هرچه سریع تر مشاوره حضوری برید

و تو این مدت سعی کنید با عطوفت و مهربانی با همسرتون برخورد کنید

موفق باشی گل.

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

نقل قول نوشته اصلی توسط sho نمایش پست ها

دوست عزیز وقتی نمی‌توانیم عصبانیت خود را کنترل نمائیم از چند جهت دچار آسیب میشیم ...

▪ عصبانیت توانائی ما را برای خوشحالی از بین می‌برد، زیرا عصبانیت و خوشحالی در تضاد با یکدیگر هستند.
    ▪ عصبانیت موجب خارج شدن روابط خانوادگی و دیگر روابط از مسیر صحیح‌شان می‌گردد.
    ▪ عصبانیت موجب کاهش مهارت‌های اجتماعی، سازش و مصالحه شده و دیگر روابط را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.
    ▪ عصبانیت به معنای از دست دادن کار است، زیرا روابط را نابود می‌کند.
    ▪ همچنین عصبانیت به معنای شکست در کاری است که در صورت عدم عصبانیت و داشتن خلقی نرم‌تر می‌توان موفقیتی در پی داشت.
    ‌▪ عصبانیت منجر به افزایش فشار و استرس می‌گردد (و این رابطه دو طرفه است عصبانیت منجر به افزایش استرس و استرس موجب عصبانیت بیشتر است).
    ▪ در هنگام عصبانی بودن ما دچار اشتباهات بسیار می‌گردیم، زیرا پردازش اطلاعات در آن هنگام برای ما مشکل می‌باشد.

اکنون افراد از خطرات عصبانیت و نیاز برای مدیریت و کنترل آن با آموختن مهارت‌ها و راهکارهای لازم آگاهی یافته‌اند.
    برای برخی از افراد مدیریت و کنترل عصبانیت آسان و راحت است. آنها نیز عصبانی می شوند. در واقع همه افراد عصبانی می‌گردند، اما کنترل آن برای برخی آسانتر است. اکثر افراد نیاز به یادگیری و رشد مهارت‌های کنترل عصبانیت دارند.
    مهارت‌های کنترل عصبانیت را در خود رشد و توسعه دهید. افرادی که کنترل عصبانیت در آنها سخت و دشوار است نیاز به برنامه‌ای برای کنترل عصبانیت دارند.

نکات زیر، مسائل مهمی می‌باشند که به شما در کنترل عصبانیت کمک می‌کنند. این نکات را به خاطر سپرده و به‌کار بندید.

۱) نکته اول در کنترل عصبانیت
    این سؤال را از خود بپرسید: ”آیا این موضوع ده سال دیگر هم برایم مهم است؟" به این وسیله می‌توانید مسئله را از دیدگاهی آرامتر بنگرید.
    ۲) نکته دوم در کنترل عصبانیت
    از خود بپرسید: ”بدترین نتیجه مورد عصبانیت من چیست؟" اگر کسی در پای صندوق فروشگاه از شما سبقت گرفت، سپری کردن سه دقیقه بیشتر، مسئله‌ای آنچنان مهم نمی‌باشد.
    ۳) نکته سوم در کنترل عصبانیت
    تصور کنید که خود شما نیز همان کار (کاری که موجب عصبانیتان شده است) را انجام می‌دهید. با خود رو راست باشید. قبول کنید که گاهی اوقات شما نیز جلوی یک راننده دیگر درمی‌آئید... بعضی مواقع این مسئله تصادفی است. آیا نسبت به خود نیز عصبانی می‌شوید؟
    ۴) نکته چهارم در کنترل عصبانیت
    از خود بپرسید: ”آیا طرف مقابل این کار را به‌طور عمدی نسبت به من انجام داده است؟" در بسیاری از مواقع متوجه خواهید شد که این مسئله فقط در اثر بی‌دقتی و تعجیل رخ داده و کسی نمی‌خواسته شما را ناراحت کرده و بیازارد.
    ۵) نکته پنجم در کنترل عصبانیت
    سعی کنید قبل از گفتن هر کلامی تا عدد ده بشمارید. انجام این کار رابطه مستقیمی با عصبانیت ندارد ولی می‌تواند صدمات ناشی از عصبانیت را به حداقل برساند.
    ۶) نکته ششم در کنترل عصبانیت
    شمارش تا ده را با روش‌های جدید و بهتر انجام دهید مثلاً این کار را با یک تنفس عمیق بین هر شماره عملی سازید. تنفس عمیق - از دیافراگم - به افراد کمک می‌کند تا احساس راحتی کنند.
    ۷) نکته هفتم در کنترل عصبانیت
    می‌توانید سرعت شمارش اعداد را کندتر سازید. مثل شمارش شیوه قدیمی، یک کشتی بخار، دو کشتی بخار و ... شاید شمارش کشتی بخار زیاد خوشایند نباشد، به‌جای آن می‌توانید بشمارید: یک شکلات، دو شکلات و .. و یا هر چیز دیگری که برای شما خوشایند و خنده‌دار باشد.
    ۸) نکته هشتم در کنترل عصبانیت
    تجربه‌ای آرامش‌بخش را تجسم نمائید. چشمانتان را ببندید و در ذهن خود سفر کنید. این کار را در مکان‌های امیدبخش و به دور از استرس انجام دهید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

7. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8050
    تشکـر
    3,819
    تشکر شده 3,324 بار در 1,147 پست
    میزان امتیاز
    10

[replacer_a]

توصیه هایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی
    با توجه به تاثیرات مخرب رفتارهای پرخاشگرانه در خانواده و به خصوص رابطه زوجین در ادامه راهکارهایی برای مدیریت خشم ارائه می شود
    خشم، هیجانی طبیعی است که همه ما آن را در زندگی تجربه می کنیم، اما زمانی که به دفعات اتفاق بیفتد و نحوه ابراز آن مناسب نباشد می تواند به یک حس مخرب و ویرانگر تبدیل شود و پیامدهای ناگواری را برای فرد و اطرافیان رقم زند. خشم اغلب بر اثر واکنش شخص نسبت به رفتار ناشایست دیگران بروز می کند. خشم می تواند یک رنجش و ناراحتی جزئی باشد و یا در نوع حاد، واکنشی جنون آمیز باشد. واکنش افراد مختلف در مقابل احساس خشم متفاوت است. برخی ازافراد خشم خود را فرو می خورند و نمی خواهند کسی متوجه شود آن ها تا چه حد عصبانی و ناراحت هستند. آن ها به شدت رفتار خود را کنترل می کنند و هیچ نشانی از عصبانیت را بروز نمی دهند.
    برخی از افراد هنگام احساس خشم رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می دهند. با صدای بلند داد می زنند، ناسزا می گویند، دیگران را کتک می زنند، آن ها را مسخره می کنند، به صحبت دیگران گوش نمی دهد و حقوق دیگران را نادیده می گیرند. برخی دیگر در زمان احساس خشم آرام ولی محکم صحبت می کنند، صحبت دیگران را قطع نمی کنند، بدون این که به حقوق دیگران تجاوز کنند، احساسات خود را شفاف و محترمانه بیان می کنند.به این رفتارها رفتارهای "جرات مندانه" می گویند. فرد با کمک رفتار جرات مندانه می تواند بدون پرخاشگری و "خودخوری" به دیگران نشان دهد که عصبانی و ناراحت شده است. با توجه به تاثیرات مخرب رفتارهای پرخاشگرانه در خانواده و به خصوص رابطه زوجین در ادامه راهکارهایی برای مدیریت خشم ارائه می شود:
    آیا واقعا اهمیت دارد
    قبل از این که جر و بحثی را باهمسرتان شروع کنید، با خود فکر کنید آیا موضوع واقعا ارزشش را دارد که شما را عصبانی کند؟ یا می توانید به سادگی از آن بگذرید؟ و یا طور دیگری رفتار کنید.
    به نشانه های بروز خشم دقت کنیددر هنگام خشم ابتدا نشانه های آغازین و هشدار دهنده خشم بروز می کند. با شناخت این نشانه ها و کنترل آن ها می توان از شدت یافتن خشم جلوگیری کرد. تغییرات بدنی همچون افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، منقبض شدن عضلات، تغییر تنفس، مشت شدن دست ها و به هم فشردن دندان ها از نشانه های فیزیولو‍ژیک خشم است.
    احساس منفی خود را بیان کنید
    گاهی اوقات زوجین هنگام اختلاف و بروز مشکل به جای بیان ناراحتی و خشم خود، آن احساس را به نمایش می گذارند مثلا اخم می کنند، حرف نمی زنند، داد و فریاد می کنند و... نکته مهم این است که اگر ناراحتی خود را به زبان نیاورید همسرتان متوجه نمی شود که شما چه احساسی دارید. به جای خشم و پرخاشگری، با استفاده از کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید. مثلا بیان کنید "زمانی که به قولت عمل نمی کنی، ناراحت می شوم". با بیان احساسات خود، زمینه مناسبی را برای حل مشکلی که چنین احساساتی را به وجود آورده است، فراهم می کنید.
    مراقب کلام خود باشید
    تحقیر، توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید. دقت کنید اگر صدایتان بلندتر شده، به تندی و یا با پرخاشگری صحبت می کنید کمی مکث کنید تا آرام شوید.
    موقعیت را ترک کنید
    زمانی که فکر می کنید در صورت ادامه بحث دیگر نمی توانید خشم خود را کنترل کنید ادامه صحبت تان را به زمان دیگری موکول کنید، با این کار به خود و همسرتان فرصت می دهید تا از عصبانیت و خشم فاصله بگیرید و رفتار مناسب تری داشته باشید. برای این منظور می توانید بگویید:" الان شرایط روحی مناسبی نداریم، ممکن است حرف هایی بزنیم که هر دو بعدا پشیمان شویم اجازه بده در شرایط بهتری با یکدیگر صحبت کنیم" و یا این که:"من الان عصبانیم، بعد درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد".
    خود را آرام کنید
    روش هایی مانند تنفس عمیق، شست و شوی دست و صورت، نوشیدن آب و پیاده روی در کاهش خشم و عصبانیت موثر است. ریلکسیشن(آرام سازی) نیز یکی از روش های موثر برای کاهش خشم و اضطراب است. ریلکسیشن به معنای آرام کردن عضلات منقبض بدن است. وقتی فرد خشمگین می شود، بدن حالت انقباض پیدا می کند، اما وقتی بدن در حالت ریلکس قرار می گیرد، دیگر تنش و انقباضی در بدن وجود ندارد و ذهن فرد نیز آرام می شود. برای یادگیری دقیق آرام سازی می توانید از کتاب ها و سی دی های آموزشی استفاده کنید.
    مسائل و مشکلات خود راحل کنید
    گاهی زوجین به این دلیل دچار خشم و عصبانیت می شوند که به دنبال حل مسئله نیستند برای خروج از بن بست عصبانیت، به حل مشکلاتی که موجب خشم و عصبانیت می شود، بیندیشید. بدین منظور نخست مشکل را به طور دقیق تعریف کنید، سپس راه حل هایی برای آن انتخاب کنید، آن گاه نکات مثبت و منفی هر راه حل را بررسی کنید و در پایان بهترین راه حل را انتخاب کنید.
    گذشت کنید
    گذشت به معنای فراموش کردن مسئله نیست، بلکه گذشت به معنای رها کردن خود از خشم است. گذشت نشانه کنترل شما بر احساساتتان است نه نشانه ضعف.
    از عذرخواهی نترسید
    اگر متوجه شدید رفتار شما باعث ناراحتی و عصبانیت همسرتان شده است عذرخواهی کنید. این امر برای ترمیم رابطه و کاهش آثار زیانبار پرخاشگری ضروری است.
    ویرایش توسط رهگذر زندگی : 12-31-2014 در ساعت 06:43 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد