نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: روش های جلوگیری از خواب های آشفته از دیدگاه حضرت رسول(ص)

1072
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5713
    تشکـر
    118
    تشکر شده 193 بار در 71 پست
    میزان امتیاز
    10

روش های جلوگیری از خواب های آشفته از دیدگاه حضرت رسول(ص)

خوابهای آشفته از سوی شیطان هستند، و شیطان می تواند تصویر وصحنه هایی را در خواب به انسان نشان دهد که موجب ناراحتی انسان شوند و شیطان با این عمل می خواهد انسان را اندوهگین و دردمند کند.

رؤیاهایی که انسان در عالم خواب می بیند سه قسم هستند، چنانکه ابو هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

« الرؤیا ثلاث: فبشری من الرحمن، وحدیث نفس، وتخویف من الشیطان».

یعنی: خوابها به سه دسته تقسیم می شوند: بشارتهایی از جانب خداوند، احساس قلبی، ترساندن از جانب شیطان. “السلسله الصحیحه” (۱۳۴۱).

در روایت عوف از مالک چنین آمده است: سه نوع رؤیا در خواب دیده‌ می‌شود: یک نوع از آنها ترساندن از جانب شیاطین است تا بدینوسیله‌ انسان را اندوهگین کند.

در صحیح بخاری از ابی سعید خدری رضی الله عنه که‌ می گوید: از رسول الله صلی الله علیه وسلم شنیدم، فرمود: «إذا رأی أحدکم رؤیا یحبها، فإنما هی من الله، فلیحمد الله علیها، ولیحدّث بها، وإذا رأی غیر ذلک مما یکره، فإنما هی من الشیطان، فلیستعذ من شرها، ولا یذکرها لأحد، فإنها لا تضره» بخاری: شماره ۶۹۸۵٫ ‏

یعنی: هرگاه کسی از شما رؤیایی دید که آن را می پسندید ‌بی تردید، این از جانب پروردگار است، ‌لذا باید خدا را سپاس گوید و شکر او را بجا بیاورد و آن خواب را برای دیگران بیان کند، اما هرگاه خوابی ناراحت کننده دید، بیگمان آن از ناحیه شیطان است، لذا از شر شیطان پناه خواسته شود و آن خواب را برای دیگران بازگو ننماید، ‌آنگاه آن خواب برایش مضر نخواهد بود.

بنابراین راه علاج و نجات شما از شر اینگونه خوابها اینست که توصیه ها و سفارشان شریعت را در وقت خوابیدن مراعات نمائید؛ از جمله موارد زیر:

۱- قبل از رفتن به خواب، ابتدا وضو بگیرید و بعد به رختخواب بروید.

۲- در رختخواب اذکار زیر را بخوانید:

- ابتدا دعای «بِاسْمِکَ رَبِّیْ وَضَعْتُ جَنْبِیْ، وَبِکَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَکْتَ نَفْسِیْ فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَکَ الصَّالِحِیْنَ» بخوانید.

ترجمه دعا: پروردگارا! به نام تو پهلوی خود را بر زمین نهادم، و به کمک تو آنرا از زمین، بلند می کنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض کردی، آن را ببخشای، و اگر دوباره به او اجازه ی زندگی دادی، از آن محافظت فرما، همچنان که از بندگان نیکت محافظت کنی.

- آیه الکرسی را بخوانید: (اللَّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ…).

زیرا کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف خداوند حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی‌شود، چنانچه در حدیث صحیح آمده است.

۳- اگر توانستید، اذکار و دعاهای زیر را نیز در رختخواب بخوانید:

- سوره (قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ) و (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ) را بخوانید و در انتها در دو کف دست خود فوت کنید و آنگاه و به تمام بدن خود بمالید، از سر و صورت آغاز نمایید و تا هرجا که دست رسید بر بدن بکشید، دوباره از نو این کار را سه بار تکرار کند.

- خواندن دو آیه آخر سوره بقره: «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ…».

۴- سعی کنید بر پهلوی راست و رو به سمت قبله بخوابید، و اگر در اثنای خواب جهت بدنتان تغییر کرد ایرادی ندارد، در ضمن از خوابیدن بر روی شکم پرهیز نمائید.

بعد از آن اگر در شب احیانا خواب پریشانی دیدید و شما را ناراحت و مضطرب نمود و یکدفعه از خواب بیدار شدید، موارد زیر را رعایت کنید:

۱- ذکر زیر را در لحظه بیدار شدن بخوانید:

«أَعُوْذُ بِکَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ، وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِیْنِ وَأَنْ یَحْضِرُوْنِ».

ترجمه: به وسیله ی کلمات کامل الهی از خشم و مجازات او، بدی بندگانش و سوسه های شیاطین و از اینکه آنها نزد من بیایند به خدا پناه می برم.

۲- سه بار به طرف چپ خود فوت کنید [فوتی که با کمی رطوبت آب دهان همراه باشد].

۳- سه بار از شیطان و از شر آنچه که دیده است به الله پناه ببرید.

۴- پهلوی خود را جابجا کنید.

۵- اگر خواستید می توانید برخیزید و دو رکعت یا بیشتر نماز بخوانید.

هنگامی که صبح از خواب بیدار شدید، دعای زیر را بخوانید:

«الحَمْدُ للهِ الَّذِی أَحْیَانا بَعْدَ مَا أمَاتَنَا وإلَیْهِ النُّشُورُ».

ترجمه: تمام ستایش ها از آنِ خدایی است که پس از میراندن ما را زنده کرده است، و بازگشت به سوی اوست.

و یا دعای زیر: «الحَمْدُ للهِ الَّذِی عَافَانِی فِی جَسَدِی وَرَدَّ عَلَیَّ رُوحِی، وأَذِنَ لِی بِذِکْرِهِ».

ترجمه: تمام ستایش ها مر خدایی راست که به جسمم سلامت بخشید، و روحم را به من بازگرداند، و به من اجازه ذکرش را داد.

و اگر شب هنگام خواب پریشان و نارحت کننده ای دیدید، صبح که برخواستید آنرا نزد هیچکس بازگو نکنید.

2. 3 کاربران زیر از erfaneh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)